Uit de Omgeving liaison „LUXE" SïïïïM; B. VAN NOORT tiBMÊÊN ffcfiAAir. Onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester, verga derde dezen middag de gemeenteraad. Aanwezig zijn 27 leden; afwezig de hee- ren Timp, Fischer en Fokker. Er is'één vacature. De voorzitter opent de vergade ring en stelt aan de orde de Ingekomen stukken, waaronder enkele missives van Ged. Sta ten, houdende goedkeuring van jjenomen raadsbesluiten van comptabelen aard. Ver der dankbetuigingen van nieuwe functio narissen voor hunne benoeming in ge meentelijken dienst. Een herhaald verzoek van W. Jongste, om aansluiting aan het electrisch kabel net in de Paul Krügerstraat. Wordt aan genomen voor kennisgeving, daar het ver zoek is gesteld in handen der lichtcommis- sie ter afdoening. Door de Duurte-commissie uit de Leid- sche Arbeidersbeweging zijn twee adressen aan den gemeenteraad verzonden. In het eerste adres geeft zij te kennen, dat zij met ergernis en verontwaardiging heeft kennis genomen van het voorstel van B. en W., om den gasprijs te brengen op 18 cents per kub. Meter, .zoowel voor ge woon als voor muntgas, met dien verstan de, dat de eerste 20 kub. Meter geleverd zul len worden tegen 12 cents per-kub. Meter. Wordt behandeld bij punt 11 der agenda. In het tweede adres geeft de Commissie te kennen, dat het naar zij vernomen heeft, in de bedoeling ligt van het bestuur der Centrale Keuken om de prijzen van het voedsel te brengen op minstens 15 cents per liter; dat zij gaarne bereid is om naar vermogen mede te werken tot het slagen van de Keuken, mits duidelijk blijk?, dat met de oprichting een ernstige poging wordt gedaan om de bevolking te bewaren voor ondervoeding; dat zij van oordeel is, dat voor het eemgszinö populair maken van de Keuken "zooveel vooroordeel en misver stand moet worden overwonnen, dat voor de spijzen niet alleen prijzen moeten ge vraagd worden, welke algemeen vallen binnen het bereik der arbeidersklasse, doch dat bovendien zelfs de schijn moet verme den worden, dat alleen bijwijze van gunst de spijzen voor lagere prijzen kunnen wor den verkregen; redenen, waarom de Com missie in het belang van de Keuken met aandrang verzoekt, dat de prijs van het eten, uit de Keuken te verstrekken, niet hooger wordt gesteld dan 10 cents per liter. Wordt gesteld in handen van B. en W. ter uitbrenging van praeadvies. Een verzoek uit de Leidsche arbeiders beweging om over te gaan tot oprichting van een gemeentelijk distributieblad. B. en W. zullen hierover praeadvies uit brengen. Verzoek van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, om de Bethlehemskerk te mo gen gebruiken tot opslagplaats van in be slag genomen goederen. B. en W. stellen voor te verklaren, dat door dit gebruik, geen inbreuk zal worden gemaakt op de gedane afspraak, om deze kerk niet voor dergelijke doeleinden te gebruiken. Aldus wordt besloten. Verzoek van de duurtecommissie uit de Leidsche arbeidersbeweging om de goed- koope melk te verstrekken aan alle kinde ren beneden den leeftijd van zes jaren. In handen gesteld van B. en W. Verzoek van F. P. Muller om eervol ont slag als buitengewoon geneesheer van „Endegeest". In handen gesteld van B. en W. Een verzoek van de afd. Z.-H. van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren om over te- gaan tot herziening van de jaar wedden van de ambtenaren ter secretarie en van den gemeente-ontvanger. Wordt als ongeregeld ter zijde gelegd. Een verzoek van C. Segaar Kz. om zijn perceel Witte Rozenstraat 14 aan te slui ten aan de gasleiding of aan het electrici- teitskabelnet, zal worden doorgezonden aan commissarissen ter afdoening. lo. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Uitgebracht zijn 27 stemmen, waarvan op den heer Eerdmans 21, op len heer I-I o o g e b o o m 3 en 1 op den heer F a b i u s én 2 blanco, zoodat gekozen is Prof. Eerdmans. 2o. Benoeming van 5 leden der Plaatse lijke Schoolcommissie. Heiibenoemd worden mevr. wed. C. A. Siegenbeek van IIeukelomlamme, mevr. A. CosijnSanders, de heer* G. Mizée en de heer H. J.1 J. M. Daanen. In de vacature H. C. v. d. Heijde wordt gekozen de heer W. C. Hemerik met 22 stemmen; 4 stemmen zijn uitgebracht op den heer J. Zitman en één op den heer De Boer. 3o. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. Bc-noesnd wordt de heer M. A. Schwartz, met 26 stemmen tegen één stem op den heer Basselaar. Ontslag. 4o. Praeadvies op het verzoek van S. de Braak om eervol ontslag als onderwijzer aan de Jongensschool 2e klasse. Wordt ingewilligd. Levering van boeken, enz. 5o. Voorstel tot onderhandsche opdracht van de levering van boeken, kaarten, pla ten, e. d. ten dienste van de openbare la gere scholen en de Kweekschool voor On derwijzers en Onderwijzeressen. Conform het voorstel wordt besloten. Levensmtddelenbedrijf. 6o. Voorstel tot wijziging der begrooting, dienst 1917, in verband rnet de verhooging van het geraamde tekort op de exploitatie van het tijdelijk Levensmiddelenbedrijf. Conform besloten. Plaatselijke Schoolcommissie. 7o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden om de Plaatselijke Schoolcommis sie in staat te stellen haren Secretaris een vaste jaarlijksche vergoeding toe te kennen. liet voorstel w^dt aangenoqj^ Aankoop grónd. 8o. Voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit van 12 Juli 1917, tot aankoop van de perceelen teelland c. a. achter Po mona, kad. bekend gemeente Oegstgeest, Sectie E Nos. 2196 en 2225 en tot beschik baarstelling van de voor dien aankoop be- noodigde gelden. Op voorstel van eenige leden gaat de raad in gelheime zitting over. Na heropening wordt, het worstel zon der hoofdelijke stemming aangenomen. (De vergadering duurt voort.) Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van het Hoofdstuk Wa terstaat der Staatsbegrooting 1918 ontlee- nen we het volgende: Voor de uitvoering van een voorloopige uitbreiding van het station Leiden, hoofd zakelijk bestaande in het maken van een overdekt, hoog tweede perron met overdek te Aroetbrug tusschen dit perron en het eer ste perron en een aanzienlijke uitbreiding der beschikbare goederen- en rangeerspo- rerip werd bij beschikking van 20 Septem ber 1917 vergunning verleend. Een definitief plan voor een nieuw sta tion is bij de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Mij. in voorbereiding. Voor het examen Boekhouden en aanver wante vakken, afgenomen door de Ver. an Leeraren, is geslaagd de heer J. de Moed, alhier, leerling van den heer P. J. Pley. Den R. K. Kleermakerspatroons hier ter stede maken wij er attent op, dat de ver gadering tot definitieve oprichting der R.K. Nat. Kleermakersbond Zal plaats hebben op Dinsdag 4 December in hotel Noord-Bra bant, Vreeburg, te Utrecht. Gistermiddag zijn door de politie*alhier een paar jongens aangehouden, die uit een 'wagon van de Staatsspoor een pak met schoenrnakersnageltjes hadden ont vreemd. In de week van 21 tot en met 27 Novem ber zijn in de provincie Zuid-Holland ter kennis gebracht van den Centralen Gezond heidsraad de volgende gevallen van be smettelijke ziekte: Leiden 1 typhus, 1 rood vonk, 1 diphtheritis; Alphen, Oudshoorn 1 typhus; Bodegraven, Lisse, Nieuwveen 1 roodvonk; Alkemade, Leiderdorp, Lisse, Noordwiik èn Waddinxveen 1, Oudshoorn 2, Koudekerk 3 dyphtheritis. Dr. Th. W. T. Hunger, van Amsterdam, benoemd privaat-docent in de Biologische Wetenschappen aan de Rijks-Universiteit alhier, zal zijn ambt aanvaarden met. het houden van een openbare les in het klein- auditorium van het Academiegebouw op Woensdag 12 December a.s., 's middags te half vier. Het Comité voor R.-K. Politieke Actie had gisteren-een vergadering uitgeschre ven in „De Graanbeurs". Dit comité be staat, zooals bekend, uit de dagelijksche besturen van R.-K. Kiesv. en Jonge Garde. De bijeenkomst gisteravond droeg een huiselijk karakter, was zeer leerzaam en tevens zeer gezellig. Besloten werd de stad te verdoelen in districten, waarin sub-comité's ieder r.p zichzelf werkzaam zullen zijn voor de poli tieke propaganda. Zeer spoedig zullen degenen, die zich beschikbaar hébben gesteld, voor dezen nuttigen en noodigen politieken arbeid worden aangezocht, om in een der sub- comité's zitting te nemen. In elk dezer comité's zal één persoon zich met de lei ding belasten. In de Stadsgehoorzaalhad gisteravond de tweede volksbijeenkomst plaats, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond. Er is genoten van de soms luimige dan weer ernstige liederen, welke de heer Jong man met zijn tonore baritonstem ver tolkte. Hij had daarvoor telkenmale een welverdiend applaus in ontvangst te ne men. Eveneens succesvol trad. op de heer v. d. Geyp, uit 's Gravenhage, die met voordrachten het aandachtige publiek lang durig onderhield. Hedcnavo-nd om acht uur zal wederom in „Zomei-zorg" worden uitgevoerd Moliè- re's geestig blijspel: Burger-edelman. In houd van het stuk en peil van het spel beleven een aangenamen avond. Gemeentelijke Aankondigingen. Aflevering van Ijzer en staal uit voorraad. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij beschikking van 26 November 1917, No. 2935, afd. crisiszaken, is vastgesteld eene regeling voor de distributie en het vervoer van ijzer en staal uit voorraad e.n dat een afdruk van die beschikking voor belang hebbenden ter inzage is nedergelegd ter gemeente-secretarie (kamer no. 10). ALPHEN a/d. RIJN. Statuten. Met de „Stct." van heden zijn verzonden de Koninklijk goedgekeurde statuten der Woningbouwvereeniging „Al- pbensch Belang", gevestigd alhier. HILLEGOM. „R.-K. Kring". -r- Woensdagavond hield de Kiesiverceniging „R.-K. Kring" een druk bezochte vergadering. De voorzitter, de beer Balvers, opende de vergadering met den Christelijken groet, heette uilen welkom en wees op punt 4 van de aanvul lingsagenda, p.l. candidaatstelling a-oor den gemeenteraad, waardoor de door spre ker toegezegde uiteenzetting over het nieuwe kiesstelsel (E. V.) moet worden uit gesteld tot een volgende vergadering. Bij het stellen A'an candidaten voor het be stuur der R.-K. Kiesvereeniging Kamer- kleisKrlng Leiden, stelde de \roorzitter voor, oen aan de reeds zitting hebbende bestuurs leden, den lieer Warmerdam, van Lis9e, toe te voegen als bestuurslid. Door den heenr KlaA-er werden voorgesteld de vol gende candidaten: de heeren A. J. Oost- dam en Mr. Brantjes van Rijn, Leiden; Prof. Aengenent, Warmond; Blommestijn, Bodegraven; J. H. Raale, BleiSAvijk; H. Bader, Sassenheim; J. C. Stadhouder, Zoeterwoude; C. J. v. d. Pol, Hillegom; P. Warmerdam, Lisse; A. C. van Berlcel en Th. Houdijk, Gouda; G. Bulten, Noord- wijkerliout, en H. Bank, Hoogmadie. Het voorstel van den heer Klaver werd aan- enomen. Hierna werd overgegaan tot behande ling van agenda en ontwerp-reglement voor den Prov. Bond van R.-K. Kiesver- eenigiingen in Zuid-Holland. De voorzitter deelde mede, dat, aangezien deze stukken te laat bimienkAvamen, dit behandelings plant niet op de coowocatie is geplaatst geworden. Tot afgevaardigde naar deze vergadering Averden benoemd de heeren Balvers, Klaver, Van Maris, Van der Pól en Wijnekus. De voorzitter stelde voor, de behandeling van het oritAverp-reglement te doen geschieden door de afgevaardigden. Aldus werd besloten. Hierna Averd overgegaan tot de candi daatstelling gemeenteraad. De Voorzitter g'alf eenigen tijd tot het inleveren van can didal enlijsten. Ingeleverd werden drie lijsten: één voor den heer W. van Beek en twee voor den heer P. Klaver. Door eenige leden werden de resp. candidaten aanbevolen. Hierna werd tot stemming vergegaan. Uitgebracht werden 120 stem men, Avaarvan 63 op den heer Klaver, 47 op den heèr a'. Beek, 5 van onwaarde en 5 blanco. De voorzatter feliciteerde den heer Klaver met zijn candidaatstelling. De heer Klaver dankte de leden voor het ver trouwen in hem gesteld en hoopte de be langen van den middenstand en verder het algemeen belang te behartigen. Bij de rondvraag bracht een gehouden collecte voor de uitgesloten textielarbei ders f 11.20 op. Hierna dankte de voorzitter de eerw. heeren en verdere leden voor hun opkomst en sloot de vergadering met den Christe lijken groet. „Zang en Vriendschap". Gisteravond gaf de Hdllegomsche zangvereeniging „Zang en Vriendschap" haar 28e uitvoe ring, onder leiding van den directeur, den heer J. C. Tuin. Door het koor werden schillende liederen gezongen, Avaarbij „Tota Pulchra" en „Vrede" uitnemend laagden. Voor deze nummers werd op het concours te Amsterdam den 4en prijs ge haald. Ook het dubbelkwartet, onder led- ding van den heer Jos>. de Klerk, was prachtig, terwijl „Ga je mee naar den Hout" (kwartet) op aandrang A"an het pu bliek tweemaal Averd Uitgevoerd. Ook de brui lof tsmiarsch (koor) oogstte een rijk ap plaus in. Het publiek toonde* zich zeer vol daan over dezen kunstvollen avond. HOOGMADE. Uitvoering. Weder heeft de Harmonje- vereeniging alhier hare leden en begunsti gers aan zich verplicht door het geven van een zeer goede uitvoering op j.l. Dinsdag. Flink en krachtig ingecet met het aloude Wilhelmus, werden achtereenvolgens 7 mu zieknummers ten gehoore gebracht, waar uit bleek, dat onder de energieke leiding van den heer Hupkins nog steeds flink ge studeerd wordt. De verdere avond was ge heel gewijd aan het tooneel. Bleek het eer ste blijspel: „Mobilisatie bij Nicolaas Krent" een echt spectakel-stuk, waarbij veel gelachen werd, het tweede tooneelspel: Miskend", mocht ons van hét begin tot 't einde boeien door de juiste uitbeelding, dei- spelers. Dat Avas mooi! De voordracht: „Klaas Pummel voor de keuring" was een pakkend slot voor dezen goed geslaagden feestavond. LISSE. Tconee!. De tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" gaf gisteraA'ond op de boven zaal van de „Witte ZAA'aan" haar 39ste uitvoering voor donateurs en kunstlieven de leden. De zaal was stampvol. Opgevoerd werd „Baboe Reka", tooneelspel met zang in 4 bedrijven. Er werd prachtig gespeeld. Het publiek toonde zich dankbaar. Tot'slot kregen we van C. en L. C. Elfering nog een mooie voordracht, getiteld: „Terug van den hengelwedstrijd". Ook dit lokte een luid applaus uit. De uitvoering is goed ge slaagd. NIEUWKOOP. Distributie. Aan deze gemeente zijn toegewezen 55 balen erwten en 18 balen boonen. Een belangrijk quantum, dat het gemis aan rijst veel ten goede komt. NOORD WIJKcRHODT. Statuten. M?t de „Stct." j/an heden zijn verzonden de Konirfklijk goedgekeurde •statuten Aian de R.-K. Middenstandsver- eeniging, gevestigd alhier. TER-AAR. Diefstal. Gisteravond werden dieven betrapt toen zij bezig Avaren om eenige zakken te laden met aardappelen van de put van A. Hartveld-Toen zij zagen, dat zij waren opgemerkt, kozen zij het hazen pad met achterlaten van hun «zakken. Pronkboonen. De pronkboonen zijn al hier verkocht tegen f 75 de ILL.; voorwaar een hoogen prijs. WARMOND. Legger van wegen en voetpadent Ged. Staten hebben op het verzoek van J. Stik- kelorum, alhier, afgevoerd van den legger der wegen en voetpaden dezer gemeente het gedeeltelijk over zijn eigendommen loopend voetpad, genaamd de Wagema- kersdam, zulks op grond, dat dit voetpad, Avat betreft zijn ligging ten aanzien van de bebouwde kom, zeker hetzelfde karakter heeft als de Raaphorstdarn, welke bij Kon. besluit van 15 Oct. j.l. van den legger is afgevoerd en evenwijdig loopt met het on- derwerpelijke voetpad en, in de onmiddel lijke nabijheid daarvan gelegen, zich even ais het voetpad uitstrekt van de Dorpstraat tot aan de Warmonder Leidc; tenvijl ook de Wagemakersdam, evenmin als de Raap horstdarn, deel uitmaakt van een verder strekkenden weg. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. BYOUTER2EËN - LEDERWAREN POTLOODEN - TANDENSTOKERS - BONBONNIÈRES - NOTITIEBOEKJES. ZEVENHOVEN. Statuien. Met de „Stct." van heden zijn verzonden de Koninklijk goedgekeurde statuten van de R.-K. Vereeniging van Geitenhouders, gevestigd /alhier. Lage Prijzen. AFDEELING MODE-MAGAZIJN •Haarilercimersfraaf 157. Roomsche Agenda. DONDERDAG'. Leiden. 4 Dec. vergade ring afd. Leiden Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel, 8 uur, in „Prediker" Janvossensteeg. VRIJDAG. Leiden. 8£ uur in „Predikex-" a'ergadering Ned. R. K. Metaal- bewerkersborid. ZONDAG. Leiden, Prop.-club „St. Pe trus" (R.-K. Volksbond) 7 uur, Mon-Père-kerk, maandelijksche H. Communie tot intentie van den vrede. DINSDAG. Leiden. Gebouw Prediker, 8.30 uur: Bijeenkomst Typogra fische Studieclub voor volwas senen. CORRESPONDENTIE. Wegens overvloed van advert eritiën, kunnen wij aan verzoeken tot plaatsing van eenige toegezonden verslagen, enz., heden tot onze spijt geen gevolg geven. Land- en Tuinbouw. Uit het bloembolienbedrijf. Men schrijft uit Lisse aan het „Hbld.": Het (bloembollenseizoen is nu afgeloopen, de bollen zijn zoo goed als alle Aveder ge plant, deels reeds onder dek. Het resultaat van hot. bedrijf is dit jaar extra slecht. Alleen-tulpen waren hoog in prijs, deels een gevolg van een slecht gewas en groote vraag voor Amerika, terwijl in Augustus en September gelegenheid was met de toen vertrekkende schepen daar alles hoen te zenden. Crocussen waren Aveinig waard. Er was een slecht gewas en het Aveinige dat er. van was, moest nog tegen spot prijzen verkocht worden. Narcissen gingen vrij goed van de hand, alleen de eerste kwaliteit vond koopers; afwijkende waar ging niet of moeilijk weg, de prijzen wa ren ongeveer gelijk aan vorige jaren. Hyacint-hen allertreurigst, gewas niet best, prijzen droevig. Juist die hyacinthen, de broodgevers A?oor de kwee-kers, ize Avaren niet te verkoopen dan voor half geld, en wat dan nog omerkocht bleef! Ze Avorden nu imet tien wagons tegelijk als artikel voor abnormalen handel aangeboden. Onder dit laatste verstaat men het ^r- koopen van bloembollen niet met het ge wone doel om er bloemen van te genieten, doch om ze te verwerken voor een of an der product of te bezigen voor veevoeder. Men spreekt er van, dat er lijm uit te maken is, of dat er spiritus uit gestookt zou kunnen worden, maar hoe het zij, zulk een bolgewas voor abnormalen han del verkocht,is ter vernietiging voorge dragen en voorgoed van de markt verdwi nen° Het -is moeilijk te zeggen hoeveel bollen op die manier dit jaar zijn vernie tigd, maar zeker is het dat de cultuur sterk teruggaat en dat een massa lever bare waar haar einde gevonden heeft in een kookpot of in de maag van vee. Academienieuws. ZOETERMEER, 29 Nov. Eiercnveilingr. Aangevoerd .120 kipeieren a f 15.3016.85 per 100 stuks. 000 eendeneieren a f0.0, per 100 stuks. ZOETERWOUDE, 28 Nov. EierenTeiling*. 95 kipeieren, waarvan verkocht allen voor" fl8.45-20.35, Eendeieren, allen verkocht voor f 10,0,— per 100 stuks. Totaal reeren per K.G. f 0.00. DELFT, 29 Nov. Yee. Vette koeien 1st qual. f250 a 500, dito 2e qual. f150 a f250, kalfkoeien le qualtL f250 a 400, dito 2c qual. f150 a 250; vaarkoeien le f180—35U, dito 2e qual. i'100 a ISO, vette Lammeren flö f21, Magere Varkens f 10 a 50, Biggen f4 alO, Nuchtere kalveren 6 a 30. Paarden f 100 a 400. Rundvleesch per kilo fl,40, 1,24, 1.00. 295 Runderen, 14 paarden, 5 Vette Kalve ren, 72 Magere Kalveren, 5 Veulen, 3G1 scha pen of lammeren, 158 Varkens, 33 Biggen, ,6 geiten of bokken. Boter geen noteering. Aanvoer 10/8, 2/16, wegende 220 Kg. AMSTERDAM, 2S Nov. Ter veemarkt waren lieden aangevoerd: 150 vette kalveren, le kw f 1,550,2e kw. f 1,40—0,00, Se kw. f],20 per kilo, 97 nuchtere kalveren f1016 per stuk; 136 vette varkens. In vette varkens geen handel. Leiden. Met gunstigen uitslag a.fge legd het candidaats-examen in de rechten door den heer J. Moolenburgh (Middel burg); het candidaats-examen in de klas sieke letterkunde door mej. L. H. Rietdijk, RECHTSZAKEN. Mishandeling met doodelijken afloop. Voor de arrondissements-rechtbank te 's-IIertogenbosch stonden terecht zekere M. R., oud 41 jaar, een bekend smokkelaar te Vierlingsbeek, Avegens mishandeling met doodelijken afloop gepleegd den 16en Aug, 1.1. op J. Kremers aldaar. Tegen beklaagde, die ontkende, werd ge- eischt vier jaren gevangenisstraf. Marktberichten Telegrafisch Weerbericht. volgers Ava.irnemingen verricfc t in den morgen van 29 Nov. 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: onder 775 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand: 744.7 Haparanda. Verwachting tot den avond van 30 Nov.. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, aan vankelijk weinig of geen regen, zelfde tem peratuur. Temperatuur hedenmiddag 4 uur, 51 gr. Fahrenheit. 30 Nov. Zon op 7.32, Zon onder 4.00, Licht op 4.30. Nov. Hoogste waterstand in Katwijk 3.19 416e STAATSLOTERIJ. Trekking van 29 November, lste Klasse, 4de Lijst. Hooge Prijzen. Nos 19036 f TOO. Prijzen van f 20. 208 238 594 875 1128 1179 1189 1253 1371 1495 1787 1846 1866 2022 2186 2333 2438 2456 2463 2668 3158 3209 3447 3531 3669 3904 3989 4157 4632 4880 4940 5382 5459 5516 5574 5618 5954 6038 6261 6150 6776 6926 7179 .8325 8376 8401 8504 8790 8861 8993 9171 9540 10257 10900 10992 11124 11559 11819 12088 12652 12902 12917 13046 13510 13589 13807 18890 13915 14148 14541 14853 15465 15869 16075 16110 16190 16210 16296 16793 16985 17120 17212 17352 17364 17438 17611 18189 18598 18717 190Ó7 19119 19444 19684 19756 19969 20615 20699 20746 20966 Gemengde Berichten. De .goede cude tijd. Om aan te too- nen, dat men hot in den goeden ouden tijd veel beter had dan tegenwoordig, geeft de „Daily News" een rekening uit het jaar 1500, die in het beroemde Sta® and Garter-hotel te Richmond aan een gezelschap Averd overhandigd. Het eten bestond uit twee reusachtige tomscotelet- ten, rundervleesch, twee ganzen, twee kapoenen, gevogelte, een ham, zes dui- aTen, verscheidene sauzen, boter/, eieren, appelen, groenten, Avijn, bier, brood, bloe men voor tafelversiering'en dat alles voor één pond sterling of wel twaalf gul den! De distributïekoorts. Wij lezen^in het ,Alg. Land- en Tuinbouwblad", orgaan 'an den L. T. B.: Er is allerwegen in dit lieftallige land een nieuwe ziekte geconstateerd, de febris distrikuïtis of-te-wel de distributiekolder.. Vóórdat de ziekte zich openbaart, lijdt de patient aan apathie, werkloosheid', luiheid en gemakzuoht. Sommigen vertoonen zelfs drankzucht en neiging tot ongebon denheid. Zoodra zij een baantje bij de dis tributie hebben, zijn de verschijnselen der ziekte ruwheid", drift, kortaffe beslissin gen, een sterke neiging tot aanblaffen en. afsnauwen en vooral het maken van veel vergissingen, fouten en het begaan van •stommiteiten. Algemeen verschijnsel: nooit ongelijk bekennen. Oorzaken? De overheid in haar wijsheid beschikt en haar beschikkingen moeten Avorden uitgevoerd en gecontroleerd. Zij, die daarvogr worden aangesteld, ontvan gen „onbeperkte macht". Vandaar mac hts 'ellust. Dikwijls hebben ze geen of zeer weinig a'erstand a"an den handel in de artikelen. Er zijn hopelooze geA^allen, die nog nooit het artikel hebben gezien, wahrin ze distrïbueeren. Zij komen te staan tegenover menschen, die de „in" „outs" van den handel door en door ken nen, worden spottend1 aangekeken, hun machtswellust groeit daardoor, zij treffen onjuiste maatregelen, Avorden nog sipot- tender aangekeken, denken, dat ze „ge nomen" worden, kijken of ze zich niet laten nemen, zetten een hooge borst, ver hoogde polsslag, bloedsaandrang naar het hoofd, hartkloppingen, de mond opent zich, -stoot onvriendelijke klanken uit en g,e hebt een ziektebeeld van de febris disftri'buiüs. Brutale praktijken. Bij den Avinkolier A. v. d. D. te Valkenswaard kwamen twee personen, die onder de meest mogelijke geheimzinnigheid een wit glimmend plaatje te koop aanboden. Echt platina! De Avin- kelier meende een kooper te kunnen aan- Avijzen en deed 'die Avaarschüweii. De be wuste (liefhebber, de hoer P. J. P. te Val kenswaard', ging voorloopig op do ge vraagde som f 5000 in en deponeerde

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2