©é&zictaelbe (Sou/ta/n! BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Uit de Omgeving blati 7'erschynt eiken dag, ultgez. Zon- en Feestd. Pe Abonnementsprijs bedraagt, bij .vooruitbetaling, jor Leiden 11 ct. p. week, f 1.45 p. kwartaal; bij izc agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco post" f 1.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- ad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. kwartaal, bij vooruitbetaliag. Afzonderlijke nummers ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. WOENSDAG 23 NOVEMBER Ï917. Bureau STEEÏSSCKUUR 15 - LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. No. 2479 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 1G regels f0.7fc elke reëel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen vac 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratie bewijsnummer. Bjj contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop#40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer lek pit nummer bestaat uit twee bladen. De juiste „Siandsvertegenwoor- diging". Zooals gisteren vermeld, heeft het Fede ratiebestuur van den Ned. R. K. Midden stand bond bij het bestuuT van den Alg. Ned. Bond van R. K. Kiesverenigin gen voorgesteld een Middenstandspara- ;raaf in het program der Kath. Staatspar- ij op te nemen. De drie eerste wenschen, welke in deze jaragraaf genoemd worden luiden aldus: 1. a. Tijdens de huidige crisis: meer dere erkenning van den georganiseer- den middenstand, en volledige behar tiging der middenstandsbelangen bij het ingrijpen van Overheidswege in zijn bedrijfsleven; b. Na de crisis: onmiddellijke afsnij ding der dwingende Overheidsbemoei ing met het bedrijfsleven van den mid denstand. 2. Wettelijke en ruime financieele steun aan de beroepsorganisaties van den middenstand bij zijn streven naar verbetering der vakopleiding in 't alge meen, en naar een doeltreffende rege ling van het leerlingwezen in 't bizon der. 3. Opheffing en voorkoming van on billijke belastingdruk op den midden stand. Deze wenschen spreken zoo luid en [rachtig voor zichzelf, dat, iets er aan toe e voegen^overbodig lijkt. Het vierde desideratum is als volgt ge- ormuleerd: 4. Eigen vertegenwoordiging van den middenstand bij de Regeering. Dit is een wensch, welke met een geheel lijzondere instemming- moet worden be roet. Ook uit den boezem der andere maat- chtapplellijke standen klinke dezg. op! Hierin komt tot juiste uitdrukking iet gezonde streven naar „Standsver- egenwoordiging' Geen standsvertegenwoordiging" in ie volksvertegenwoordigende lichamen lat is, staatkundig en sociologisch, een inding. De verschillende standen moeten een i g e n vertegenwoordiging hebben bij de regeering, niet i n het parlement, niet. i n Ie politieke Kamers, doch daarbuiten: zij noeten vormen de 'sociale Kaimers. Daarop is reeds, door de rechterzijde m in het bijzonder door Katholieke staat- mndigen en sociologen jarenlang aan- êdrongen. Jammer, dat onze Grondwets- erziening is tot stand gekomen ln een tijd, (at er hing in den lande èen atmospheer an politieke onverschilligheid, dat ook in iet Parlement-zelf de drang der beginsel- iracht naar beneden geduwd scheen. An- lers had t o e n de gelegenheid moeten zijn ingegrepen, om de sociale vertegen woordiging van ons volk in de Grondwet rast te leggen! Het Federatiebestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond heeft dien wensch naar »en sociale vertegenwoordiging naast ie politieke op de juiste wijze weten formuleeren. Van eigenlijke sociale Kamers, met een retgevende bevoegdheid, zal toch niet zoo ;auw de verwezenlijking bereikbaar zijn. En daarom wordt er om niet te hoog te nikken en daardoor doel te missen ilechts bescheidenlijk gesproken van: een ligen vertegenwoordiging bij de regeering. gevechten bij Bourlon. Afwisse lde strijd op het Italiaansche front. ■De fegenrevolutie in Rusland. - Vredes- ■anifestaties te Berlijn. Overzicht Schaarsche en onbeduidende berichten tomen de laatste dagen van de gevechtster- leinen. Maar onder dat weinige nieuws jalt toch de actie in het Westen 't neest op, en dan meer speciaal op het lagveld hij Kamerijk. Hoe dikwijls de En- lelschen nu reeds een aanval hebben ge- laan op Bourlon en het hosch bij dit dorp moeilijk nauwkeurig te bepalen, doch £ker is dat zij reeds verscheidene malen ®n wanhopige poging deden om telkens R'eer, zij het ook na aanvankelijk succes, ■e worden teruggeworpen. Een nader Engelsch communiqué deelt nede, dat door Britsche troepen onderno- ien locale aanvallen in den onttrek van de irpen Fontaine-Notre Dame en Bourlon iich tot hevige gevechten hebben ontwik- .èld. De vijand, die krachtig versterkte stel ingen innam, bood uiterst hardnekkigen cgenstand en de strijd golfde gedurende |5n dag heen en weer. De Engelschen heb- ®n hun linie vooruitgebracht en 500 ge- Migenen verloren. De Duitsche artillerie heeft wederom le- 'endige bedrijvigheid aan den dag gelegd i6n Oosten en ten Noordoosten van Yperen. En zoo duren de gevechten voort in hard- lêkkigheid en taaiheid. Geen der partijen tfeft ook maar iets toe, zoodat nog lang to gewacht worden op een slotphase in 'it gebied. Dok op het Italiaansche font schijnen de successen afwisse- te zijn, indien het bericht uit Rome tan worden vertrouwd. Hier wordt ge- Deld, dat Centrale troepen na eën krach- JiyycUüfiö^voorbereiding met een divisie een massa-aanval deden op de Col- berretta-stelling, ten O. van de Brenta. De strijd nam een zeer verwoed karakter aan en de verdedigers zouden het onderspit ge dolven hebben, indien niet bijtijds hulp opgedaagd was. Uit Palestina wordt niets na ders gemeld, zoodat veilig mag worden aangenomen, dat de Turksche tegen-aan- vallen voortduren, 't Blijkt voor de Engel schen veel te kosten, Jeruzalem te naderen. Omtrent het plotselinge overlijden van generaal Maude in Tweestroomenland die door luitenant-generaal Marshall opge volgd is meldt de „Times", dat hij het slachtoffer is geworden van een dier tropi sche ziekten, welke bijna even snel dooden als de kogel op het slagveld. Hoewel de publicatie der geheime ver dragen in Rusland voortgaat, heb ben wij nog niets naders daaromtrent ont vangen. Reuter bepaalt zich tot de opmer king," dat er nog steeds niets nieuws aan het licht komt en de maximalisten, die toch de telegraaf hebben, schijnen het ook niet noodig te vinden, de buitenwereld in te lichten. Wel teekenend is het Wolff-telegram, waarin gemeld wordt, dat de soldaten aan het front in twee groepen zijn verdeeld, de Novembristen en de Decembristen. De eersten hadden besloten het front deze maand nog te verlaten, de anderen willen met Kerstmis van het front naar huis te- rugkeeren. We zijn wel benieuwd, of dit besluit in een daad kan worden omgezet. 0p Zee. De „Actacon". 21 overlevenden van de Amerikaansche stoomboot „Actacon" (5000 ton), welke Zon dagmiddag is getorpedeerd, zijn te Cama- rina geland. Drie booten met de overige bemanning worden nog vermist. Duitsciiland. V redes manifestaties te Berlijn. Op verschillende plaatsen te Berlijn, al dus de „Vorwarts", hebben Zondag weer betoogingen plaats gehad voor den vrede, die vooral in het Noorden van de stad van beteekenis waren. Uit de menigte, die zich ordelijk gedroeg, gingen voortdurend kre ten op voor den vrede en Karl Liebknecht. Op den hoek van de Spandauer- en Kaiser Wilhelmstraat kwam het tot een botsing met de politie. Eenige personen werden ge arresteerd. Daar het geheele volk het eens is met de betoogers, aldus genoemd blad,, bestaat er geeri reden om' dergelijke betoogingen als gevaarlijk te karakteriseeren. Het zijn slechts weerklanken van het groote gebeuren van heden. Frankrijk. De bestrijding der pacifisten. Uit Genève word]; gemeld, dat afgeloo- pen week vólgen® Parijsclhe berichten op hevel ven Clemenceau ruim 100 personen in hechtenis zijn gesteld. Dit schijnt in verband te staan met de vredesagitatie in Frankiijk. Rusland. Het Engelsche gezantschap. Naar uit Haparanda gemeld wordt, be richt het Finsche blad „Hufvudstredbla- det", dat de leden van het Engelsche ge zantschap in- Rusland op 23 November j.l. _u Lt Pctrogrado vertrokken zijn en te Wy- borg zijn aangekomen. Daar echter de trein rnet het gezantschap tot dusver nog niït t^ Tornen is aangekomen, vermoedt n.eri dat de leden van het gezantschap in Finland zijn opgehouden. De wapenstilstand en de troepen. Volgens de „Roeskoje Slovo" heeft de gedelegeerde van het Russische frontleger naar JPetrograd gemeld, dat de troepen, ingeval thans geen wapenstilstand tot stand komt, eenvoudig de loopgraven zul len verlaten en de wapens neerleggen. De toestand. De correspondent van de „Daily News" te Petrograd seint, dat berichten van het leger toonen dat de toestand, aan het noor delijk front verontrustend is. Hier zou hongersnood heerschen. Een week lang was er geen brood; beschuit was er maar voor twee of drie dagen. De legergedele- geerden bevolen het geordend terugtrek ken van troepen aan ten einde een alge- meene vlucht te voorkomen, die natuurlijk buitensporigheden ten gevolge zou hebben. Aan het front van Dunaburg hongeren de soldaten eveneens; er is vrijwel geen voed sel; men vreest onlusten onder de troepen. In plaats van de honderd wagonladingen die dagelijks noodig zijn kwamen er slechts twintig aan. De desorganisatie van het spoorwegwezen is door de jongste gebeur tenissen nog toegehomen. Tal van troepen die naar verschillende plaatsn waren gè- dirigeerd werden tegengehouden, doordat de spoorlijnen waren vernield ten einde hun opmarsch naar Petrograd te beletten. Uit Haparanda wordt gemeld: Een Franschman die gisteren uit Rusland te Haparanda aankwam, deelde mede dat de soldaten aan het front in twee groepen zijn verdeeld, n.l. in de Novemberisten en Decemberisten. De eersten hebben besloten het front nog deze maand te verlaten; de anderen willen tegen Krstmis v.an het front naar hun woonplaatsen terugkeerqn. Verbinding tussohen Petrograd en Berlijn. Een telegram uit Washington meldt: de ambassadeur der Ver. Staten te Petrograd bericht, dat Petrograd en Berlijn met el kaar in draadloQze yefbinding staan. Een tot Engeland gerichte bedreiging Trotzky zond Buchanan een schrijven, waarin hij de vrijlating vraagt van twee Russische onderdanen, die in Engeland zijn geïnterneerd. Hij iaat doorschemeren, dat hij anders weerwraak zal nemen op Britsche onderdanen in Rusland. Denemarken. V r edóebem i ddel i ng. De provinciale bladen maken melding van het gerucht, dat de Deensche socialis ten besloten zouden hebben den minister van buitenlandsche tzaken Scavenius te verzoeken zich tot de andere neutrale sta ten te wenden met de vraag of 't oogenblik thans niet gunstig zou zijn voor een aan bod tot vredesbemiddeling. Het bureau- Ritzau verneemt, dat minister Scavenius geen dergelijk verzoek heeft ontvangen. Mocht zulk een verzoek nog gedaan wor den, dan zou het antv.oord, in overeen stemming met het standpunt, door de re geering bij vorige gelegenheden ingeno men, luiden, dat de regeering geen initia tief in de gewenschte richting kan nemen. Zweden. Fabrieksbrand. Een buitengewoon omvangrijke brand woedt sedert gisteren in de cellulosefabrie- ken te Karsner bij Gefle. Een papiervoor- raad ter waarde van zeven millioen kronen staat in vlammen. Vereenigde Staten. Oorlogsverklaring aan Oostenrijk, Turkije en Bulgarije. Stone, president van de Senaatscommis sie voor de buitenlandsche betrekkingen, heeft verklaard, dat het ter vereenvoudi ging van den huidigen abnormalen toe stand zeer raadzaam zou zijn, dat de Ver. Staten aan Oostenrijk, Turkije cn Bulga rije den oorlog verklaarden. Buitenlandsche Berichten. Treinongeval. Acht dooden. Op de lijn Posen-Schneidemühl is een trein in een ploeg wegwerkers gereden, waarbij vier mannelijke en vier vrouwelij ke arbeiders op slag gedood werden en een vrouw levensgevaarlijk i4 gewond. Nederland en de Oorlog. B r o o d ka arr t. De directeur van ihet Centraal Brood- kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van (het 34e tijdvak loopt van 29 Novem ber tot en met 9 December. Maximum vischprijzen. D'e Minister -van Landbouw, Nijiverhead en handel heeft maximum-prijzien vastge steld voor den groot-, tusschen- en klein handel in eenige vischsoorten. Voor den kleinhandel zijn de volgende prijzen bepaald: a. Engelsche bokking 6 cent; b. volle haring 4 cent; c. maatjes haring 4 cent; d. gemarioneerde haring 7 cent; e. Zuidierzeebolkkling (bakbokking, zachte zonder staartvin) 2 cent; f. Zuider- zeeibokking (hard'e zonder bt aart vin) 2V£ cent. Voorts is vastgesteld ;een maximum- kleinhandelprijs voor voile en maatjes haring, schoongemaakt, <al dan niet uit gesneden of gefilleerd, van 5V£ ct. p. stuk. Gebrek aan r ij-s t. De Minister van Landbouw, Nijverheid en 'Handel heeft het artikel rijst afgevoerd van -de lijst van goederen, aangewezen krachtens art. 1 der Distributiewet 1916. In een circulaire aan de gemeentebe sturen zegt de Minister: Ter toelichting zij opgemerkt, dat de hier te lande nog aanwezige voorraden niet van dien aard zijn, dat met distributie van h'et artikel op de geiwone wijze kan worden voortgegaan. Een regeling is in voorbereiding om de nog aanwezige voorraden te doen strek ken voor zieken en zwakken, die blijkens doktersattest dit voedingsmiddel noodig hebben Daarenboven zullen de verder nog beschikbare hoeveelheden kunnen worden gebezigd om in period'en vam. groote achaarschte aan andere voedingsmidde len, als bijv. aan aafrdappelen, tijdelijk ter vervanging daarvan te dienen. Kaas. Het Nederl. Cor responden tiebu e ar in Den Haag meldt: Naar met zekerheid! ver nomen wordt, zal het nog enkele dagen duren, voordat de grens voor den uitvoer van kaas zal geopend zajn. Moeilijkheden in het bak kersbedrijf. De firma Paul C. Kaiser heeft aan haar ruim 200 man tellend personeel tegen Vrijdag ontslag aangelegd. De Kamerverkiezingen in 1918. De besturen der provinciale organisa ties van R. K. kiesvereenigingen in de 4 noordelijke provincies zijn van plan de lijsten voor de Tweede Kamer-verkièzingen in 1918 te combineeren. De besprekingen hieromtrent hebben tot de overeenstem ming geleid. Landarbeiderewet. De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder, hoofdelijke stemming het wetsont werp tot verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht aangenomen Spoortarieven. Naar wij vernemen, is, in verhand met d'e fusie dJer beide spoorwegmaatschap pijen, een uitgebreide ttariefherziening voor 'het personenvervoer in voorbereiding. De nieuwe tarieven zullen waarschijnlijk niet hooger worden, slechts voor enkele lange afstanden zullen de nieuwe tarieven eenig verschil van beteekenis uitmaken. Een nieuw orgaan. De „Msbd." deelt mede, dat met 1 Jan. 1918 zal verschijnen een Roomsich demo cratisch weekblad' onder den naam „De Klaroen", strijdorgaan voor de Rcomsch- Democraten. Het zal staan onder redactie van Jos. van Wel, wethouder te Helmond. R.-K. Kamercentrale Haarlefh. In een te Haarlem gehouden vergade ring van afgevaardigden dier R.-K. kies vereenigingen in den Kamerkieskring Haarlem werd dè R.-K. Kamercentrale Haarlem gesticht. Tot voorzitter werd ge kozen de heer Mr. J. B. Bomans, tot be stuursleden de heeren J. Brinkman, G. Braakhuis, J. Robbers, allen te Haariem; A. J. Loerakker, Schoten; Mr.. A. Rits, Sloten; J. Heilkier, Hoofddorp; Mr. P. Reijmer, Hilversum; A. B. Michiolsen, Halfweg; J. Handgraaf, .Veisen; J. Ber- tefls, Nieuwer-Amsitel; A. Lucassen, Laren; Jagèns, Weesp; H. Reijmers, Bussium; II. Brouwer, Hilversum. Het conflict to Tilburg. De gezamenlijke pastoors alhier hebben, naar het „Centr." meldt, de volgende op lossing van het geschil voorgesteld: I. lo. De partieele werkstaking, gepro clameerd bij de firmp's Frans Mutsaers en Zn. en Swagemakers-Bogaerts door de besturen der vereenigingen St. Lambertus en De Eendracht, worden door deze bestu ren opgeheven. Na deze opheffing cal de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van wollen stoffen overgaan tot het intrek ken van het besluit der algemeene uitslui ting. De werklieden hervatten den arbeid onder dezelfde voorwaarden, onder welke de arbeid geëindigd is. 2o. Terstond na de opheffing van de par tieele werkstaking worden de onderhande lingen door de betrokken besturen hervat. 3o. Leiden deze onderhandelingen niet tot oplossiïfg van het geschil, dan zal, bin nen acht dagen na de opheffing van de partieele staking, worden overgegaan tot de samenstelling van een scheidsgerecht. II. De wijze, waarop dit scheidsgerecht zal worden samengesteld, alsook de wijze, waarop dit scheidsgerecht zijn functie zal verrichten, zal bij onderling overleg door de betrokken, besturen worden geregeld, rnet dien verstande echter, dat het Bcheid®- gerecht in laatste instantie beslist en een uitpraak doet, bindend voor beide partijen, waardoor het conflict geëindigd wordt. III. Wanneer een van beide partijen zich gekrenkt gevoelt door de andere partij, kan zij vorderen, dat een scheidsgerecht be noemd wordt, dat uitspraak doet of er krenking heeft plaats gehad en hoe deze krenking moet hersteld worden. Deze uit spraak is bindend voor beide partijen. Wanneer het scheidsgerecht onder I 3o. gevormd wordt, zal het, zoo noodig, ook in deze aangelegenheid als scheidsrechter optreden. IV. Wanneer een der beide partijen oor deelt, dat onderhandelen tot geen bevredi gend resultaat zal leiden, dan zal aan stonds worden overgegaan tot het samen stellen van een scheidsgerecht. De hoofdbeturen van de arbeidersvere nigingen St. Lambertus en Do Eendracht hebben, zoo meldt het „Huisgez." deze voorstellen aangenomen. ALPHEN. Statuten. Met de „Stct." van heden zijn verzanden de Koninklijk goedgekeurde statuten van de Vereeniging van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters voor Alph'em, Bodegraven en Omstreken, geves tigd alhier. HAZERSWOUDE. Eierveiling. Op de vergadering waren tegenwoordig 38 leden. Uit het jaarverslag hleelk, dat de vereeniging steeds in bloei toeneemt. Het ^orig jaar telde, zij 123, nu 143 leden; het materiaal is aanmerkelijk uitgebreid. Aangevoerd waren ter veiling 211.001 eieren, tegen 209.735 stuks in het vorig jaar, een bedrag vertegenwoordi gende van ruim f 24.000. Uit de rekening'en verantwoording van dien penningmeester, bleken de ontvang sten'te zijn f 858.64V&, de uitgaven f791.01, batig saldo f67.63V2- Be rekening werd nagezien en in orde bevonden door de hea- ren Adr. Frankes, Jac. Mauriik en C. v. d. Bosch Czn. Bij de verkiezing van bestuursleden wer den de aftredende leden, de 'heeren L. C. van Geest, Pih. Rademaker en J. Noor- dam, met meerderheid van stemmen her kozen. LISSE. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad was de burgemeester voor zitter. In de vorige zitting wa3 een adres van de R. K. Middenstandsvereeniging in zake gasrantsoeneering aangehouden. In verband nu met dat adres werd besloten op advies van de Gascommissie, om aan de winkel- en andere bedrijven een extra gasrantsoen toe te staan van 10 kub. M. per maand, en wel tegen een prijs van 30 cent de kub. M. Eveneens werd deze bepa ling van toepassing gebracht op den heer Dorreatein en de wed. TLbbool, in hun kwa liteit als pensionhouder®. De heecr C. Lan- geveld stemde tegen, omdat hij dein priji wilde vastgesteld zien op 20 ct. de M3. Hier na werd nogmaals de reorganisatie vaa het Levensmiddelenbedrijf aan de orde ge steld. Na een korte gedachtenwisseling werd besloten deze zaak af te handelen in geheime zitting. Tot leden van de commissie van bijstand voor het werkloozenfonds werden benoemd de heeren II. Marceille en G. Verdoes en tot secretaris de heer Th. van Hemert. Than» was aan de orde de behandeling van d» gemeentebegrooting dienst 1918. Algemeen» beschouwingen bleven achterwege; wel echter merkte de heer P. Warmerdam op, dat, indien hij verzekerd was dat B. en W. na 1 Januari 1918 zouden komen met een salarisregeling, welke verzekering hem werd toegezegd, hij zich niet zou verzetten tegen de salarissen en loonen zooals die in de begrooting werden vermeld. Inzake de post kosten van de kiezerslijsten en stem- bureaux werd op voorstel van den heer Warmerdam besloten deze te verhoogen met f 50, waardoor de leden van de stem- bureaux in 't vervolg een presentiegeld zullen ontvangen van f 3 per zitting en per persoon. De heer J. Pijnacker stemde tegen. De post kosten onderhoud bevolkingsregis ter en huisnummering werd uitgetrokken tot een bedrag van f 500 en zulks in ver band met een noodig geworden nieuw® wijkverdeeling en huisnummering. Bij de post salarissen veldwachter werd een re quest voorgelezen van den veldwachter J. B. Kaas, in welk adres hij verzocht zijn sa laris gelijk te brengen met dat van veld wachter Vermölen en het alzoo te verhoo gen met f50 per jaar. Dit adres werd ge steld in handen van de commissie van ad vies. Bij de post kosten brandbluschmidde- len vroeg dr. Blok het woord. Hij noemde de toestand van het brandbluschmateriaal in een woord miserabel. Hij vroeg echter of deze miserabele toestand nu te wijten was aan de brandbluschmiddelen of wel aan de bediening. Voor een groot gedeelte bleef men hierop het antwoord schuldigl Intusschen werd echter besloten om het loon der brandweèrmannen te verhoogen 'en wel vooir den dag 10 bent en voor den nacht 15 cent per uur. Bij de post straatver lichting werd op voorstel van dr. DeHraaf besloten de lantaarns welke reeds lang toch niet meer branden, af te nemen. Bij de post onderhoud straten en pleinen werd op voorstel van dr.~Blok besloten het plein van de O. L. S. eens op te knappen. Verder klaagt hij over de roosters der rioleering, waarvan er een groot deel niet meer op haar plaats liggen, vooral in de Kanaal straat. Met het oog op de heerschende duisternis des avonds op de straten is het zeer gevaarlijk. Hij kreeg toezegging dat er naar gekeken zal worden. In verband met het feit dat van gemeentewege steeds /gezorgd wordt, dat particulieren hunne mesthoopen zoover mogelijk van de open bare straten af leggen, keurt de heer Lefe- ber het sterk af dat de gemeente zelf op het terrein aan de Haven een reuzen vuil nishoop heeft laten neerbrengen. In 't ver volg zal dit worden vermeden. Inzake de' post werkverschaffing, welke pro memorie was uitgetrokken, werd op voorstel van 'den heer Warmerdam besloten deze post uit te trekken tot e^n bedrag van f2000, en zulks met het oog op het verhoogen van het laatste gedeelte van het terrein aan de Haven. De heer dr. De Graaf werd als lid van de commissie inzake de Bibliotheek van de o. 1. school toegevoegd. Hierna werd de vergadering verdaagd tot 's namiddags 3 uur. Bij de post reinigingsdienst besprak de heer Krösschell de wenschelijkheid om ook aan de 2e en 3e Poellaan alsmede aan de Engel het vuilnis van gemeentewege te doen ophalen, daar de bewoners daar niet weten waar eij met hun vuilnis heen moe ten. Daarom is het niet te verwonderen dat het aldaar een vuile boel wordt. Dit zal in overweging worden genomen. Bij de post huur van het voetbalterrein stelde de heer Krösschell voor om bedoeld terrein aan da Haven het komende voorjaar te verhuren voor volkstuintjes. Dr. Blok zegt veel te voelen voor volkstuintjes, doch niet als men hiervoor 't voetbalterrein gaat gebrui ken, daar er zelden een voetbalterrein zoo irn-de onmiddellijke nabijheid van het dorp gevonden zal worden. De heer Verduijn is eenzelfde meening toegedaan. In verband hiermede .wordt op voorstel van den heer Warmerdam besloten dit voorstel aan te houden tot een volgende zitting en intus schen uit te kijken of op een andere plaats een voetbalterrein te vinden is. De post hoofd, omslag, welke was voorgesteld op een bedrag van f 40,000, moest wegens ge voteerde uitgaven verhoogd worden tot f 42,000. Deze post is precies 100 pet. hooger dan in 1917. De begrooting weird hierna met algemeene stemmen vastgesteld. De behandeling van de begrooting van het goslbedrij,f, dienst 1918, die nu aan de orde kwam, leverde in 't geheel geen be sprekingen op en werd vastgesteld in ont vangsten en uitgaven tot een bedrag van f 104,071.81. De heer Warmerdam maakte hierbij de opmerking dat de behandeling van de begrooting het bewijs heeft gele verd dat de Raad de serieuze opvatting der taak van de gascommissie ten zeerste res pecteert. Dr, B>l'ok stelde de vraag of de Raad er zich eventueel mee zou kunnen vereenigen wanneer de oprichtingskosten van de Centrale keuken meer mochten be dragen dan de f 2000 welke de Raad hier voor disponibel stelde. Hierop kreeg hij een bevestigend antwoord. Hierna ging da Raad in geheime zitting ter verdere behan deling van de reorganisatie van het Le« vensmiddelenbedrijf. NOOTDORP. R.-K. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de R.-K. Kiesvereeniiging „Kiesrecht is (kiesplicht" een bestuursvergadering. Aan de orde was lo.tm. het bespr$kem deB nieuwe reglementen.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1