BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 'Pit blacfverschgnt eiken dag, triigéz. Aon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Voor Leiden 11 ct. p. week, fl.45 p. kwartaal; bij onze agenten 12 ct. p. week, f 1'.60 p. kwartaal. Franco p. post f 1.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijken 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. 9e Jaargang. DENSPAO 27 NOVEMBER 1917. Bureau STEENSCHUUR IS - LESSEE"!. Interc. Telefoon 933. No. 2478 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels lOfTS elke regel meer 15 ct. Ingezonden mede jfeelingen vaa 35 regels f 1.50, elke regel meer 80 ct., met gr.vtb bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meerlot' Werkgever en werknemer. Een zéér voorname uiting, van ons Ka tholiek sociaal leven is de oprichting der „Vereeniging voor toekomstige Katholieke .Werkgevers" welke vereeniging, zooals blijkt uit een verslag in dit nummer, de zer dagen haar vierde algemeene vergade ring heeft, gehouden. Deze vereeniging stelt zich o.a. tot doel: het bestudeeren van de juiste, verhoudin gen tusschen werkgever en werknemer. Wij, Katholieken, zijn krachtens ons be ginsel: democraat, maar democraat in den .zin, zooals die is aangegeven in de wereld-zendbrieven der laatste Pausen zendbrieven, helaas, bij zoo' velen slechts bij naam bekend! Wij erkennen geen de mocratie, zooals de sQcihal-democraten die zeggen voor te- staan: een democratie, waarbij alléén worden erkend en bepleit rechten van de werknemers. In once chris telijke 'solidariteit 'erkennen wij rechten zoowel van werkgever als van werknemer, van patroon en van arbeider. Hoogere en lagere standen moeten deor'den band. van wederkeerige verplichtingen één zijn, so lidair naast elkander staan! Het socialisme heeft onder de arbeiders het plichtsbesef verzwakt, terwijl het libe ralisme in de kringen der patroons het rechtvaardigheidsbegrip heeft ondermijnd. Waren de encyclieken der laatste Pausen door arbeiders e n door patroons b e 1 e e f d geworden, bedroevende feiten als het Tilburgsche arbeidsconflict zouden ons bespaard gebleven zijn. - De genoemde vereeniging heeft het scboone doel, de werkgevers te doordrin gen van de Katholieke solidariteitsleer, de Katholieke leer omtrent rechtvaardigheid en naastenliefde, toegepast hij-het maat schappelijk voortbrengingsproces, in het sociale, het- ©economische leven. Uit de openingsrede van den voorzitter van genoemden Bond, den heer Leo Teu- iings, yinkt. bewust op het sterke streven om den litoeralistischen geest, die demora- liseerend heeft gewerkt, ook op het recht vaardigheidsbesef der onzen, den strijd .aan te binden. Hij zeide daar: ,,Wij die soms niet inzien, dat er een strijd gestreden wordt tusschen recht en 'onrecht, die met onze princi pes voor oogen weifelen bij het gerinkel met rijksdaalders; die hangen naar de chic en élégancë der wereld; die met ons egoïsme wel luisteren naar muziek van eigen zinnen, en naar muziek van ouderen gespeeld op een ontstemd kla vier, waar elke toets eeri valsche snaar ■doet trillen van liberalisme en voor oordeel; wij zijn len blijven echter doof voor. het onderricht en wijs vermaan van hen; die beter verdienen, dan door bitse woorden van critiek den hoek te worden ingeduwd." 2eer juist wijst in deze woorden de ener gieke voorzitter van de jeugdige vereeni ging zelf voortgesproten uit en levend in fabrikantenkringen op den geest van liberalisme, die zoovele slachtoffers onder de werkgevers heeft gemaakt, gelijk de geest van socialisme dat heeft ge daan onder de werknemers. En ziijn opmerking, dat dengenen, die wijzen op fcle zedelijke verwoestingen, wel ke hiet- liberalisme heeft aangericht, op het egoïsme dat daardoor in de maat schappij is ingekankerd dat denzuliken ,,'bitise woorden van critiek" worden toe- geduwd, i-s ook eein feit, waarvan onze courant dezer, dagen nog heeft kunnen getuigen! Moge de jeugdige vereeniging veel vruch ten afwerpen voor de beleving onzer heer lijke Katholieke beginselen van. recht en .liefde in het volle maatschappelijk leven! De gevechten bi] Kamerijk. - Centralen vorderingen aan de Piave. Nieuwe tegenaanvallen der Turken in Palestina. - De toestand in Rusland. Overzicht 't Blijft nog een geduchte inspanning voor de Engelschen, om zich in het W e s t e n, bij Kamerijk, te handhaven. Hun aanvallen op Inchy en het dorp en bosch van Bourlon leveren ondanks moeite en opoffering weinig resultaten op. Want de Duitschers schijnen alle aan vallen onverbiddelijk af te slaan. Bourlon is in handen der Engelschen geweest. Volgens Berlijn werden izij door den mist begunstigd het kan waar zijn' maar in hoofdzaak moet het succes, dat slechts een tijdelijk karakter droeg, wor den toegeschreven aan de dapperheid der Britsche troepen, die-op dit gevechtsterrein ondenkbare moeilijkheden hebben te over winnen. Zij konden er .niet in slagen stand te houden in het pas-veroverde dorp, waar van de Duitschers zich echter nog niet in een rustig bezit mogen verheugen. Terwijl de Engelschen met geweld blij ven beuken op het nieuwe aanvalsfront, hebben de Franschen, ria hun succesje hij .Tuvincourt, thans een aanval ondernomen tusschen Samogneyx en Beaumont, op den rechter Maas-oever, waarbij zij, volgens Parijs, eenige Duitsche verdedigingswer- ken veroverden. JHet Duitsche legerbericht erkent zulks echter geenszins en meldt., dat de Fransche aanvallen werden gebro ken. Met groote hardnekkigheid zetten de Centralen op het I tali aansche front hun veroveringen voort. 'Nu heb ben <zlj in het gebergte en aan den boven loop der Piave eenige terreinwinst behaald. De „Homme Libre", het orgaan van Cle- menceau, hangt een treurig beeld op van de verwarring, die achter het Italiaansche front geheerscht heeft gedurende den terug tocht van de Isonzo. Ongeveer 400,000 man moeten in een pa niek tot 200 K.M. achter het front gevlucht zijn en zelfs in de hoofdstad moet men mi litaire vluchtelingen hebben aangetroffen. Aan de.ze verwarring is thans echter een einde gemaakt. Uit Palestina komen voor de En gelschen minder gunstige berichten. Allen- by meldt, dat zijn vooruitgeschoven pa trouilles, welke naar den noordelijken oever van.de Nahr Auja waren overgesto ken, 4 mijlen benoorden Jaffa, teruggewor pen zijn door de vijandelijke- infanterie en nu den zuidelijken oever blijven bezetten en een overtocht dekken. De bergtroepen hebben het station Bittir bezet en Hin Karin, 3?r mijl westelijk van Jeruzalem. Krachtige troepen Turken hou den het hooge terrein westelijk van Jeru zalem bezet en dekken den weg Jeruzalem Shechem naar het noorden. 't Wordt dus voor de Britten oppassen", willen zij er in slagen, hun groote doel, Je ruzalem, te hereiken. Want door de Tunk- sche actie konden zij hun handen wel eens meer dan vol krijgen. Tengevolge van Kaledin's maatregelen wordt de toestand te Petro- g r a d met den dag ernstiger en ook aan het front schijnt hongersnood te dreigen. Het vervoer van levensmiddelen en steen kolen staat volkomen stil en hoe merk waardig het ook mag zijn, dat Kaledin niets verder van cich laat hooren, opvallen der nog is het, dat de bolsjewiki blijkbaar geen maatregelen tegen hem kunnen of durven nemen. Misschien wacht de kozakken-generaal rustig af tot de verwarring ten top geste gen is en daa.rdoor de macht der maxima listen .zoo geschokt wordt, dat ook in hun bewind niemand meer vertrouwen heeft. Dit zou een geschikt oogenblik voor Kale din zijn, om als een deus ex machina te voorsQhijn te komen. Lijkt het er aldus pp, dat van het Russi sche vredesvoorstel voorshands niet veel zal kunnen komen, ook van het Vaticaan is geen nieuwe stap in deze richting te ver wachten, zooals de ,,Osservatore Romano" weet te melden. Duitschland. Valsche geruchten. De ..Nordd. Allg. Ztg." schrijft: In het buitenland zijn wederom geruchten ver spreid, dat de Duitsche regeering de depo sito's van neutralen in beslag wil nemen. Natuurlijk zijn deze geruchten voor beurs- doeleinden in omloop gebracht en totaal uit de lucht gegrepen. Oostenrijk-Hongarije. Keizer Karei en de socialisten. De medewerker van het ,,Hbld." te Lau sanne schrijft: Het te Krakau in Galicië verschijnend hoofdorgaan der Poolsche so cialisten, de ,,Napr.zod", kómt met een op zienbarende verklaring der partij ten' gun ste van Keizer Karei van Oostenrijks be stijging van den Poolschen troon. De so cialisten van Galicië en geheel Polen ach ten de Austro-Poolsche oplossing der Pool- iSche quaestie de meest gunstige onder de huidige omstandigheden. Het grondbegin sel der Poolsche onafhankelijkheid in het oog houdend, verwelkomen deze socialisten niettemin Keizer Karei als koning van Po len. De handhaving der Groot-<Poolsche eischen zou colgens den ,,Naprzod" scha delijk zijn, terwijl er op hulp van de En-, tente niet meer gerekend moet worden. Het zoogenaamde Poolsche leger, dat Pa- derewski in Amerika heet te organiseeren, .acht het land eene voor-den-gek-houderij. De Poolsche socialisten moeten dus van heeler harte de politiek ondersteunen van graaf Czernin. Dat zijn je nog eens socia- listenl; Engeland. De Entente en de Polen. De vrienden v~n Polen in Engeland drin gen er op aan dat eenig besluit aangaande de plannen der Geallieerden, betreffende Polen zal worden genomen op de aanstaan- i de conferentie der Geallieerden. Het a.an- bevolen ontwerp is een onafhankelijke Poolsche staat met een vrije haven te Dantzig, en er wordt op aangedrongen, dat tzulk een verklaring zal worden afge legd, nu de werkelijke beteekenis der Duitsche plannen met Polen aan de ge- heele wereld bekend is. Rusland. De tegen-revolutie. Doechonin vraagt een wa penstilstand. Generaal Doechonin, opperbevelhebber van het Russische leger, is, volgens de ,,N. Froi Pres9e", ten slotte toch gezwicht voor den aandrang der bolsjewiki-regee- ring en heeft aan de bevelhebbers der vij andelijke en der geallieerde legers een aan bod tot sluiting van een wapenstilstand gericht. Geen antwoord van de Geallieerden. In het Engelsche Lagerhuis vroeg de af gevaardigde Richard Crambert ten eerste of de Russische regeering of eénig ander persoon, die voorgeeft de Russische regee ring te vertegenwoordigen, een onmiddel- lijken wapent.ilstand aan alle fronten heeft voorgesteld ten behoeve van vredesonder handelingen, en zoo ja, welk antwoord er gegeven is. Balfour antwoordde op de eerste vraag bevestigend. Wat de tweede vraag betreft, cei hij: er is door de Britsche regeering geen ant woord gegeven, en, voor zoover mij bekend is, evenmin door een der a;rdere geallieer den. Het standpunt in Frankrijk. De Fransche pers neemt het maximalis- tisch voorstel, tot het sluiten van een wa penstilstand, onverschillig; op. Zij kent er niet de minste waarde aan toe, daar de „pseudo-regeering"', waarvan het uitgaat, zelf ,,geen gevestigde macht is en geen enkele geestelijke strrx>ming vertegenwoor digt". Toch is zij van oordeel, dat de toestand in Rusland ernstig is en dat de geallieer den den Russen allen steun moeten geven om het gevaar te bezweren, dat hen dreigt. De Tsaar ontvlucht? De impressario Daniël Frohman deelt mede, dat de tsaar er in geslaagd is over Charbin van Tobolsk naar Japan te ont vluchten. Verder doelt hij mede, dat de dochter van den tsaar, groothertogin Ta- tiana van Rusland, eerstdaags in een ha ven aan de westkust zal aankomen en zich vandaar onmiddellijk naar New-York zal begeven. Zij heeft het plan haar lotgevallen te boek te stellen, ten bate van het fonds voor burgerlijke ondersteuning in Rusland. Buitenlandsche Berichten. Na vier eeuwen weder een H. Mie. In het beroemde Benedictijnen-klooster Caldey, hetwelk door den terugkeer van zijn Anglicaansche monniken tot de Katho lieke kerk, wereldbekend is geworden, werd op den 24 October 1.1. weder voor de eerste maal sedert de opheffing vain het klooster door Hendrik XV, in het jaar 1534, een II. Mis opgedragen. De Kathedraal van Reims. Volgens een bericht uit Chicago heeft deze stad besloten het peetschap over de stad Reims te aanvaarden. Sommen gelds zullen worden bijeengegaard, om de kathe draal na den oorlog te restaureer em Nederland en de Oorlog. Het Engelsche s.s. „Clangul a" getorpedeerd. Naar wij vernemen, is het Engelsche s.s. „Clangula", op ere is van Liverpool naar Rotterdam met oen lading palmpit- tenolie, getorpedeerd en- gezonken. (Het s.s. ,,Clangula" was groot 1754 bruto en 870 netto ton, is in 1917 gebouwd en behoorde aan de Cork S.S. Co. Ld. te Cork.) Extra-rantsoen koffie. De Minister van Landbouw enz. maakt bekend: Wanneer de aard van een bedrijf het bepaald noodzakelijk maakt, dat aan alle of een gedeelte van de bij dat, bedrijf betrokken personen een extra-rantsoen koffie wordt verstrekt, kan aan d/ezen een bijslag op het gewone rantsoen worden toegewezen. De beschikbare voorraden laten niet toe ook ten aanzien hiervan een uitzondering op de bestaande eHstributieregeling toe te laten. Indien degenen, die voor een fcxtra- kof f ie rantsoen in aanmerking meenen te komen, in dienst zijn van een werkgever, dan behoort de aanvrage door den werk gever. te worden gedaan onder opgave van de sterkte van zijn daarvoor in aanmer king kotfnend personeel, van de dringende redenen, waarom een extra^rantsoen noo- dig wordt geacht en, wanneer die redenen van tijdelijken aard p.ijn, van den duur dier redenen. Personen, die niet in dienst zijn van een werkgever, zenden hun verzoek per soonlijk in, onder oipgave van vorenbe doelde gegevens. De aanvragen behooren te worden ge richt tot dien Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, Kneuterdijk 8, 's-Gra venhage; op het verzoek zal worden be schikt door heit Rijksdistrabutiekantoor voor thee en koffie, Visödhersdam 5, Am sterdam, overeenkomstig die terzake aan dat kantoor kenbaar te maken zienswijze van dien Minister. Zaaizaad. De Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging Zaad-Centrale brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat aan binnen- landsche zaadhandelaren gelegenheid zal worden gegeven, om zaaizaad van eenige soorten tutnbouwzaden tegen matige prij zen, door tusschenkomst van de Vereeni ging Zaad-Centrale te betrekken. Voor na dere inlichtingen kan men .zich wenden tot de Vereeniging Zaad-Centrale, Corn. Speel manstraat 9, 's-Gravenhage. Het vervoer van hout. De minister van Landbouw hoeft, uit overweging dat het in verband met gebrek aan scheepsruimte voor het vervoer der meest noodzakelijke levensbehoeften noo- dig is hier te lande het vervoer ta water van andere artikelen te beperken, be paald, dat het vervoer van hout, met uit zondering van bezaa.gd timmerhout en van mijnhout bestemd vopr de mijnen in Limburg, verboden is. Dit verbod is niet van toepassing op vervoer por wagen, voortbewogen door menschelijke of dierlijke kracht. Van het verbod kan in bijzondere vallen ontheffing worden verleend door of namens den minister; daartoe strekkende verzoeken zullen imoeten worden gericht tot de afdeeling Crisiszaken van het depar tement van Landbouw, Nijverheid en Han del. Voor zoover zoodanig verzoek strekt tot vervoer vanbrandhout, zal het ver zoek om ontheffing moeten zijn vergezeld van een schriftelijke verklaring van den burgemeester van de gemeente van be stemming, inhoudende dat in die gemeen te dringende bêEoefte aan aanvoer van brandhout bestaat. Het verbod is niet van toepassing, bp het hout 'hetwelk reeds was geladen op den dag van afkondiging flezer beschik king. Statenkieskring Gouda. (Van onzen eigen verslaggever.) Ondanks de zeer ongunstige weersge steldheid, waren Zondagnamiddag in het gebouw der R.-K. Leesvereeniging aan de Westhaven te Gouda, afgevaardigden van een 15-tal R.-K. Kiesvereenigingen uit den vierden Statenkieskning Gouda bijeen, ter definitieve vaststelling van het reglement. Aanwezig waren de afdeelingen Alphen a/d. Rijn, Boskoop, Gouda, Leidschendam, Niieuwerkerk a/d. IJsel, Oudewater, Pijn- adker, Schoonhoven, Ter Aar, Veur, Voor burg, Waddingsveen, Weerden en Zoeter- meerZeg waart, vertegenwoordigende 39 stemmen. Afwezig 18 afdeelingen. De voorzitter van het voorloopig bestuur, Dr. A. C. A. Hoffman, roept de aanwezi gen het welkom toe en zet in 'tkort het dool der bijeenkomst uiteen. Spr. heeft geconstateerd uit dfe redevoeringen van de heeren Dretsselhuys en Troelstra in de Tweede Kamer, en uit verschillende arti kelen in de groote bladen, dat men schijnt te willen komen tot. een meer uitgebreide democratie tegenover het iihpjerialisme. Deze antithese te bezien, zal niet slechts gebéuren in het stoffelijk, maar ook in het geestelijk licht onzer Christelijke be grippen. Spr. vertrouwt, dat alle leden van dezen kring nauwe voeling met elkander en met de niet aangeslotenen zullen hou den. Nog merkt spr. op, dat talrijke amen dementen 'en sub-amen dementen op de artikelen van het reglement zijn ingeko men, wat pleit voor een krachtig leven in de afdeelingen. Daarop hoopt spr., dat deze bijeenkomst een vruchtbaar resultaat mag opleveren. Hierna leest de /secretaris, de beer. A. C. van Berkel, artikelsgewijze het concept reglement voor. Daar den meesten dit con cept wel reeds bekend .zal zijn, zullen wij voornaamste artikelen met de tlaarop voorgestelde wijzigingen vermelden: Boskoop stelt bij art. 3 voor, dat slechts één plaatselijke (in plaats1 van de door het centraal bestuur au9 zoodanig erkende R.K. Kiesvereenigingen) zich kan aansluiten. Boskoop gaat uit van de ver onderstelling, dat iedere gemeente slechts één R.-K. Kiesvereeniging kan hebben, terwijl het bestuur van oordeel is, dat de indeeling b.v. parochiaal kan zijn. Na dis cussie wordt, op voorstel van den heer Moerel (bestuur), gelezen: ,,de door. het centraal bestuur als plaatselijk erkende R.-K. Kiesvereeniging'". Bij art. 6 w-ondt een amendement Gouda aangenomen, om het fungeerend bestuur te behouden totdat het definitief bestuur zal zijn geïnstalleerd. Schoon hoven is &v tegen, dat zoo mogelijk de le voorzitter en le secretaris in Gouda zullen woonachtig zijn, omdat volgens Schoonhoven anders zekere pressie wordt uitgeoefend, waarbij een voorkeur voor 'Gouda zal bestaan. Het bestuur gaat met deze zienswijze niet accoord, aange zien het b'eter is, dat de leidende perso nen in dezelfde (boofd)plaats woonachtig zijn. De alinea uit het concept-reglement wordt na ampele bespreking met 25 tegen 14 stemmen aangenomen. De artikelen betreffende stemrecht en verkiezing zijn zooveel mogelijk in over eenstemming met die, welke in den Ka- merkieskring Leiden reeds zijn aangeno men. Ook voor öe Statenkieskring Gouda worden deze artikelen welke waren voorgesteld in een vijftal amendementen van Gouda aangenomen. (Zie hiervoor de art. 815 van Leiden). Bij deze artikelen amendeert afdeeling Boskoop, om bij da stemmingen de aangegeven stemmen van onwaarde te motiveeren. Het bestuur meende zulks niet behoeven te doien voor die Staten, doch ten slotte wordt conform het amendement- Boskoop (dus ook gelijk Leiden) besloten. Bij art. 9 (ua aanneming der artikelen van Leiden, thans Ï5) wil Boskoop elk jaar, in plaats van om die twee jaar., een algemeene vergadering houden, om voorlichting op politiek gebied te ver schaffen. Dit .amendement wordt verwor pen met 24 tegen 15 stemmen, omdat het bestuur van oordeel is, Idat er slechts om de 4 jaar werk is voor den Statenkies kring. Gouda, A1 pi h e n en' S c h o o n h ven wensch'en hij de alinea: ,,Het bestuur belegt verder oen alg. vergadering zoo dikwijls het dit noodig acht of minstens 10 plaatselijke kiesvereenigingen geza menlijk, met schriftelijk omkleed© rede nen, daarom verzoeken", te lezen reap, 5, 6 of 5 pl. kiesvereenigingen daanom verzoeken. Conform Gouda en Schoonho ven wordt besloten. Op verzoek van Voorburg wordt bepaald, dat drie weken voor een algemeene vergadering de voonstellen en amendementen der afdee lingen worden kenbaar gemaakt, terwijl Schoonhoven een amendement in trekt -gezien de discussie om de rede- men kenbaar te maken dier afdeeling, welke een alg. vergadering verzoekt. Boskoop raadt bij art. 11 (volgens het concept) aan, dat het centraal bestuur met de afgevaardigden minstens eens per jaar zal vergaderen. Aangezien besloten is om de twee jaar te vergad'eren (zl» vorig artikel), wordt overeenkomstig het verzoek van Voorburg, dit artikel ge schrapt. De mogelijkheid blijft echter be staan, dat méér zal worden vergaderd^ dan eens om de twee jaar. Art. 21 (nu 17) houdt in, !dat d'e aange sloten kiesvereeniginigen een contributie betalen van 2 cent per lid en per jaar. Goudia wil dit bedrag wijzigen tot 5 cent. Het bestuur Is hiertegen, omdat et feitelijk slechts oprichtingiskosten zijn» Daarbij betalen de plaatselijke kdesvere» nigingen aan den KamerkieskTing Leiden reeds_ 5 cent, aan den Bond 1 cent, en latqr misschien aan den Alg. Bond ook een klein bedrag. Besloten wordt, d.at d« contributie zal Zijn minstens 2 cent pet lid en per jaar. Het boekjaar der vereeniging zal blijkens art. 13 (nu 18) niet loopen van 1 Januari tot en met 31 Dec.-, maar van 1 Oct. tot en met 30 Sepft. Bij art. 14 (nu 19) stelt het bestuur deze alinea voor: .Herziening van het regle ment komt aan de orde, zoo dikwijls het bestuur of minstens 10 plaatselijkje kies vereenigingen gezamenlijk bepaalde wijzi gingen voorstellen." Gouda verzoekt dit getal te verminderen tot 5, Voorburg tot één. Conform het verzoek Gouda wor.it beschikt. Art. 15 (nu 20): ,,In gevallen waarin het iglement niet voorziet, beslist het Cen traal bestuur", wordt aangeduid ipet een alinea van Gouda: ,,Van de (beslissing moet kennis worden gegeven aan de al gemeene vergadering". Een voorstel Gouda, om het voorloo pig bestuur, dat reeds was gekozen op den grondslag der evenredige vertegen woordiging, tharis definitief te verklaren, wordt na eenige bespreking door den voor steller ingetrokken, zoodat een definitief (bestuur wederom vol,geus hetzelfde stelsel moet worden gekozen. Die hierboven ini'et vermelde artikelen werden zonder bespreking aangenomen. Ten slotte wordt (het geheele met amen dementen gewijzigde reglement aangeno men. Dr. Hoffman dankt ten slotte de rifgo- •aardigden voor de aangename gedaclh- fonwias'eling tijdens die vergadering 'ori sluit deze geanimeerde en zeer vruchtdra gende bijeenkomst met tien Chr. groet. Sociale berichten. Ned. R.-K. Middenstandsbond. Het Federatiebestuur heeft bij het be stuur van dan Alg. Ned. Bond van R.-K. Kiesvereenigingen voorgesteld, onderstaan de Middenstandsparagraaf in het program der Kath. Staatspartij op te nemen: 1. a. Tijdens de huidige crisis: meerderd erkenning van den georganiseerden mid denstand, en volledige behartiging der middenstandsbelangen bij het ingrijpen van Overheidswege in zijn bedrijfsleven; b. Na de crisis: onmiddellijke afsnijding der dwingende Overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven van den middenstand. 2. Wettelijke en ruime financieele steun aan de beroepsorganisaties van den mid denstand hij zijn streven naar verbetering der vakopleiding in 't algemeen, en naar een doeltreffende regeling van het leerling wezen in 't bizonder. 3. Opheffing en voorkoming van onbil- lijken belastingdruk op den middenstand. 4. Eigen vertegenwoordiging van der» middenstand bij de Regaering. Vereemging voor Toekomstige Katholieke Werkgevers. Deze Vereeniging hield Zaterdagavond1 en Zondagavond haar 4e jaarvergadering. L. TeulingS, in „Maison Brammer" td' •s-Gravenhage de talrijke aanwezigen, onder wie Professor Van Aken, hartelijk welkom en ontwikkelde in 't kort het doel en streven der vereeniging. Vervolgens hield dr. T. Juiigens een door die vele aan wezigen met groote aandacht gevolgde cn met luid applaus toegejuichte causerie over Scheikunde en'industrie". De avond werd besloten met een gemeenschappelijk sou per, waaraan de voorzitter o. a. de aftre dende bestuurderen, de heeren dr. Tony Jurgens en Frans Smulders Jr., mede-op richters der vereeniging. huldigde. Zondagochtend werd te 9.30 uur in de kerk van den II. Jacobus (Parkstraat) door prof. v. Aken de II. Mis voor de leden ge lezen, waarna in restaurant ,,Riche" werd vergaderd. Een geanimeerd debat werd in den° ochtend gehouden over het -,.econo misch liberalisme in de praktijk", voor welk debat de heer A. A. F. M. Verbeek uit Enschede een inleiding had geschreven in het orgaan. Officieel© debaters waren de heeren F. Dobbelman uit Nijmegen en W. Kuttschrütter uit Deventer. De belangstelling voor het onderwerp was zóó groot, dat slechts het eerste ge deelte der vragenlijst uit 't orgaan kon worden afgehandeld. Over 't tweede deel zal in 't orgaan schriftelijk 't debat wor* den voortgezet. Na den gemeenschappelijken lunch werd '8 middags de jaarvergadering verder in genomen door allerlei huishoudelijke aan gelegenheden. Het bestuursvoorstel tot het vormen vait een onderorganisatie in de vereeniging werd zonder bespreking onder-bijvalsbetui gingen aangenomen. Hetzelfde geschiedd» met° het voorstel tot vaststelling van het Kringreglement. Een commissie had td, dier zake een rapport ingediend, vergezeld van een ontwerp voor dat reglement. Bijna geheel den middag was gewijd aan een bespreking daarvan, doch het werd mei slechts geringe wijziging, betreffende v«* kiezing en aftreding bepaald werd, del zulks telken jare zou geschieden Van 41 kringbesturen goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1