(Sou/zant BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 11 ct. p. week, fl.45 p. kwartaal; bij onze agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco p. post fl.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. EH&ÜNDAG 2ö NOVEMBER 1917. Bureau STEEMSCHUUR 15 - LEBDEN. Interc. Telefoon 935. Mo. 2477 PosSbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.7ö elke regel*meer 15 ct. Ingezonden modedeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 80 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct. 09 Engelsche vorderen opnieuw bij Kamerijk; de Fransclien aan de Maas. -- Verbitterde aanvallen der C6ntralen op het Asiago-Plateau. -- Turksche tegen aanvallen bij Baitoena. De Maxima listen publiceeren geheime documenten - Kerenski legt zijn functie neer. Oproer in Siberië. Overzicht Ofschoon wij Vrijdag den indruk, kre gen, dat de Engelscben het in 't Wes ten hij de geslaagde verrassing zouden jiaten of moesten laten, wijzen de jongste imededeelingen uit Londen, en ook uit Berlijn, weer op een hevig en en verbitter den strijd, waarlbij de Engelscben nog Steeds als aanvallers optreden. Bij Kamerijk' hebben zij nieuwe vorde ringen gemaakt en zich genesteld in het dorp Bourlon, waarom vooral Zaterdag buitengewoon hevig gevochten is. Ook bijna het gdheele bcöch van Bourlon is in handen der Engelschen. In Vlaanderen ;,was de artillerie zeer krachtig in actie. Op den rechter Maasoever hebben de Duitscheria na een krachtige beschieting jpartieele aanvallen ondernomen, die hun teven wel niets opgeleverd hebben. Een na- eler bericht meldt, dat de Franschen hier, bij Samogneux, de perste en twieede Duit sche linie namen over een front van 3y2 ,K.M., terwijl een ravijn in het Bois de Goures bezet werd. Er zijn reeds meer dan 800 gevangenen. 't Blijkt duiS wel, dat üe positie der Duit lach ers in het Westen netelig is, wat nog erger zal worden, indien zij üoor list of geweld geen wijziging kunnen veroor zaken. Niettemin gaat het hier nog hard tegen hard. Aan het Italiaanache front, speciaal op het Asiago-plateau, wordt nog steeds verwoed gestreden. De Gentralen zetten hun verbitterde aanvallen voort", terwijl ze slechts ©enige vorderingen kun nen maken. Dat het hun niet meer zloo voor den wind gaat, als eenigen tijd geleden, blijkt ook uit do stafberichten van Weenen en Berlijn, waarvan het eerste spreekt van krachtige tegenaanvallen der Italianen len tiet tweede zich bepaalt tot de mededeeling, dat er niets bijzonders ia voorgevallen. Het stafbericht uit Palestina toont, dat cte Engelschen ook daar "vorderingen konden maken, behalve in den sector hij Baitoena, waar zij moesten wijken voor krachtige Tuihsche tegenaanvallen en zich naar Baet Oer el Foka moesten terug trekken. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit suc ces van de Turken slechts van tijdelijken en plaatselijken aard. blijken en maakt het bedreiging van Jerusalem niet minder gevaarlijk. Om de nwantoestand in Rutland te Verergeren, gaat Trotsky thans geheime 'documenten bekend maken. Reeds veel eerder hebben wij gemeld, dat ef tijdens 'den oorlog een bijeenkomst van financiers uit de Entente- en de Centrale landen in Zwitserland id gehouden. Ramsay Mac Donald heeft naar aanlei ding van het weigeren der. passen voor Stockholm op deze conferentie met vijan delijke onderdanen gewézen en üe Engel- fiche regeering heeft, hoewel de bijeen komst niet loochenend, uitdrukkelijk ver klaard, dat er geen Engelsch onderdaan aan deel heeft genomien. Trotsky zal onis' .thans, met zijn onthul lingen, lieren hoe de vork werkelijk in den steel heeft g ezeten. I-Iet Vad." hoopt dan tevens het een en ander te vernemen jO omtrent het Fransdh-Russiische verdrag, waarbij ook Nederland betrokken heet te zijn. Duitschland. Een noodlottige ontploffing. Uit. Zürich wordt gemeld: Dó fabrieken van chemische producten te Griesheim a/Main zijn in de lucht ge vlogen. De „Volksstimme' te Frankfort kondigt de gebeurtenis in dikke letters aan, en geeft te kennen, dat de schade, onberekenbaar is, het aantal slachtoffers aanzienlijk en de ontroering te Frank fort hevig. De ,,Nouv. Gaz." te Zürich' publiceert een particulier telegram, waarin al deze feiten bevestigd worden. Alle Duitsche bladen erkennen dat men hier met een ware ramp te doen heeft.. Oostenrijk-Hongarije. De levensmiddel,ennood. In 1de Oostenrijksche Kamer hebben de batten plaats gevonden, waardoor duide lijk de steeds toenemende levensmid del en- nood in de dubbel-monarchie aan het licht werd' gebracht. Als staaltje van den aangenamen toon halen wij slechts één enkele interruptie aan van den Duitsch-Agrariër 'Seide'l, clie, toen d'e president verklaard had, aan iede- r,en spreker slechts twintig minuten spreek tijd te kunnen toestaan en dus terecht een kalme vermaning richtte tot een overtui- gingsgenoot van Herrn Seidiel, luidkeels brulde: „Pfud! Teufel! Men moest den pre sident in zijn gezicht spuwen!" Waarop de president volstond met de inderdaad aangebrachte en toch aanvechtbare op merking te maken: „Wij zijn hier niet in een kroeg!" Rusland. De tegen-revolutie. De algemeens toestand.' De buitenlandsche persvertegenwoordi ger van de Bolsjewiki aan de Zweedsche grens, heeft oen officieel telegram uit Pe- trograd ontvangen, volgens hetwelk de Bolsjewiki thans gesteund worden door het geheele leger, de vloot, alsmede het geheele N.W. en Z.W. deel van het Rijk met de steden Petrograd', Moskou, Charkof, Kief en Odessa, alsmede het geheele Oeral- gebied en Siberië. Van de fronten komen honderden afge vaardigden, die hun volkomen solidariteit met de nieuwe regeering betuigen. De toestand der levensmiddelenvoorzie ning is ernstig, maar tot dusver zijn de moeilijkheden met groote inspanning over wonnen. Alleen is het nog moeilijk brood te krijgen. De lagere spoorwegbeambten staan aan de zijde der Bolsjewiki. De sabotage der hoogere beambten is van geringen invloed. De opperbevelhebber Duchonin is gear resteerd. De verkiezingen voor de Consti- tutioneele Vergadering hebben bij leger en vloot plaats gehad. In de steden vinden zij op 23 Nov. (oude tijd) plaats. De burgerlijke partijen willen .zich niet onderwerpen, maar plegen overal waar het mogelijk is sabotage. Zi] Vestigen hun hoop op Kaledin. Het uitblijven vaag telegrafi sche berichten uit Petrograd is te wijten aan sabotage van telegraafbeambten. Men hoopt deze echter tegen te gaan. Onderhandelingen gewei gerd. De burgemeester van Petrograd heeft verklaard, dat de Duitschers geweigerd hebben de parlementairs te-ontvangen, die gezonden zijn op bevel van de maximalis ten. De Duitschers gaven te kennen dat zij alleen vredesonderhandelingen kunnen voeren met een constitueerende vergade ring. De eerste voorwaarde der Duitschers voor het ingaan op besprekingen is, dat de Russen zich 100 K.M. terugtrekken, terwijl de Duitschers daarentegen de huidige stel lingen blijven behouden. De wapenstilstand. Het voorstel der Bolsjewiki-regeering be treffende ©en onmiddellijken wapenstil stand, waarvan ook de gezanten der neu trale mogendheden te Petrograd inkennis zijn gesteld,zal a.s». Dinsdag een punt van bespreking vormen- in de zitting van de Duitsche Bondsraad-commissie te Berlijn. De meening in Oostenrijk- H o n g a r ij e. De verklaringen van de beide minister- presidenten Von Seidler en Wéker!© laten, naar de bladen eenstemmig opmerken, geen twijfel of de centrale mogendheden zullen ieder ernstig en aannemelijk aanbod tot een wapenstilstand tegemoetkomend behandelen. Er «uilen van Oostenrijk-Hongarije uit geen moeilijkheden gemaakt worden om tot een wapenstilstand op het Oostelijk front te. geraken. Integendeel, Oostenrijk- Hongarije heeft den laatsten tijd zóó op recht ©n duidelijk va/n zijn vredesgezindheid .getuigd, dat een welwillende ontvangst van een Russisch aanbod tot wapenstilstand ge heel in de lijn der Oostenrijk-IIongaarsche politiek ligt. De moeilijkheid ligt, zooals het incident- Duchonin toont, in Rusland zelf. Vooraleer de tegenwoordige» toestand van Rusland is opgeklaard zullen wij met de kwestie van wapenstilstand niet vorderen. Amerika en Rusland. De correspondent van de „Associated Press" meldt, dat de autoriteiten te Wash ington in de vredesbeweging van de Bolsje wiki een daad zien, waardoor Rusland zal ophouden tot de bevriende naties te belmo ren. Slaagt de beweging, dan zal het zeer moeilijk zijn Rusland als een neutralen staat te beschouwen, daar Duitschland daaruit voordeel zou trekken. De Engelschen' en Rusland. Een Russisch blad meldt, dat de Engel schen all© Russiisch'e schiepen in de Noorde lijke wateren in beslag hebben genomen. Ook de Russische gepantserde kruiser „Askold" in de Middellandsche Zee, is on der Engelsche bewaking gesteld. De Maximalisten publicee ren geheime documenten. Het Petrogradsch Nieuwsagentschap pu bliceert een aantal geheime documenten, die tusschen Rusland en de geallieerden ge wisseld zijn. Zij toonen aan, dat Rusland Constanti- nopel eischte, de kust aan weerskanten van den Bosporus, d© Zee van Marmora en d© Dardanellen, Zuidelijk Thracië tot de lijn EnosMid La, alsmede de eilanden Imbro9 en Tenedos. De geallieerden eischten, dat Constanti- nopel vrij of neutraal zou worden. Aan de Britsche zone in Perzië zou nog een andere zone worden toegevoegd. Rusland zou Frankrijks eisch steunen tot herkrijging van Elzas-Lotharingen, met de boschstreken op den linker-Rijnoever. Rusland vroeg .zeker grondgebied van Duitschland, om dit tót neutrale staten te maken. Oproer -in Siberië. Volgens te Bern ontvangen berichten is irt verscheidene steden van Siberië oproer uitgebroken, waarbij straatgevechten heb ben plaats gehad. Honger s n o o d. Volgens berichten uit Petrograd heeft de raad van volkscommissarissen van het Russische leger mededeeling ontvangen, dat het in het leger aan brood ontbreekt en dat de hongersnood om zich heen grijpt. 'In alle afdeelingen van het Russische mi nisterie van oorlog zijn de werkzaamheden .gestaakt. Het bewind in Trans- Ka u k a s i Trans-Kaukasië wordt tegenwoordig ge regeerd door een comité, gevormd door ge matigde socialisten. Het leger van den Kauka&us heeft zijn verrichtingen niet ge staakt en heeft aan de Diala (in Mesopo- tamië) een schitterende overwinning' op de Turken behaald! waarbij het 1000 gevange nen maakte; De Regeering. De „Berliner Lokal Anzeiger" meldt, dat de vorming van een werkelijke regeering in Rusland nog niet gelukths. Er wordt ge- eischt, dat de meerderheid der volkscom missarissen aftreden zal. Ook Trotzky, om- 'dat hij niet geschikt is voor den post van minister van buitenlandsche zaken. Zijn opvolger zou de vroegere gezant te Londen, baron Rosen, worden, die een voorstander van een directen vrede is. Kerenski 1 e g t zij n functie neer. De „Den" meldt, dat Kerenski den 14den Nov. van het minister-presidentschap en het opperbevel afstand heeft gedaan en zijn bevoegdheid in dezen overgedragen heeft aan de voorloopige regeering. De Staatsbank te Moskou. De Maximalisten hebben de gelden en re serves van 't filiaal van üe Staatsbank te Moskou in beslag genomen. Vereenigde Staten. De arbeiders voor Wilson. De Amerikaansche arbeidersbond heeft zich naar Iiavas d.d. 23 dezer uit New- York seint met 21,579 tegen 402 stem men vóór Wilson's oorlogspolitiek ver- xCaard. Dat boteekent een belangrijke overwin ning voor Gompers, die dan ook een geestdriftige rede tegen de pacifisten hield. Het eerste duikboot-slachtoffer der Amerikanen. De Amerikaansche admiraliteit deelt mede: Van de Duitsche duikboot, die Za terdag als vernield werd gemeld, zijn 40 man der bezetting gevangengenomen. Een hunner verdronk, een ander werd doode- lijk gewond. De Duitschers.zeiven brachten de duikboot tot zinken. Van het Vaticaan. De Paus en de vrede. De „Neue Züricher Ztg." zegt, dat de geruchten over een nieuwe vredesnota van den Pans ongegrond zijn. Het is mogelijk, dat de Paus met Kerstmis, ter ondersteu ning van zijn vroegere nota, een beroep op de verschillende regeeringen zal doen. Nederland en de Oorlog. Worst, rookvleesch, enz. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening kan naar aanlei ding van dagbladberichten als zou bin nenkort een distributieregeling van worst, rookvleesch en dergelijke vleeschwaren te verwachten ,zijn, verzekeren dat daaraan althans voorloopig niet wordt gedacht. Peulvruchten. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het is zeer begrijpelijk dat, sinds het broodrantsoen moet worden verminderd, de peulvruchten van nog grooter belang dan anders zijn geworden voor de volks voeding.. Daarom werd reeds in Septem ber zooveel mogelijk van den oogst 1916 aan de gemeenten toegezonden, maar het spreekt vanzelf, dat deze overjarige boo- nen en erwten niet steeds van de beste .qualiteit waren. Het was echter beter die peulvruchten op dat oogenblik ter be schikking te stellen dan ze nog langer te laten liggen. Intusschen werd tegelijk het in ontvangst nemen, het schoonen en de distributie van den oogst 1917 voorbereid. Aan de gemeenten werd opgave gevraagd van de door haar gewenschte hoeveelhe den en soorten, terwijl besloten werd de eerste distributie op 6 Nov. te doen aan vangen. Achteraf bleek echter de termijn, die al dus voor de uitvoering der distribute be-, schikbaarwas, wat krap bemeten, ook in verband met de moeilijkheden van het transport. Niet minder dan 65,000 balen van 100 K.G. peulvruchten toch moesten gereed gemaakt en over het land verdeeld worden. Het gevolg daarvan is geweest, dat de zendingen soms wat laat inkomen, zoodat de gemeenten op dit oogenblik niet altijd in staat zijn het geheele vierweek- sche rantsoen van 1 K.G. per hoofd der bevolking té verstrekken. Deze schaarschte zal echter slechts van tijdelijken aard zijn. Aan het eind der eer ste periode van vier weken, dus begin De cember, zal het geheele rantsoen ter be schikking zijn, en verwacht wordt, dat, nu de eerte moeilijkheden zijn'overwonnen, de distributie verder vlot ral verloopen, to meer omdat nu tusschen de toewijzing aan de gemeenten in het begin der nieuwe vier weken, wat meer tijd beschikbaar is. Voor loopig ontvangen <Ie gemeenten nog voor 75 pCt. erwten en voor 25 pCt. boonen. Ook voor de verzending der reserve- voorraden aan de gemeenten is de admi nistratieve regeling gereed. Het wachten is nog slechts op het beschikbaar komen van grootere hoeveelheden. Tot nu toe liet de landarbeid der boeren niet toe tot het dorschen der peulvruchten op groote schaal over te gaan. Zoodra dit is geschied kan h'et verzenden en schoonen beginnen en zullen de gemeenten geleidelijk de erw ten en boonen ontvangen, die voor haar reserven zijn bestemd. Wasc h industrie e le n. Te Utrecht is Zaterdagmiddag een druk bezochte bijeenkomst van waschindustriee- len gehouden, ten doel hebbende de bespre king van de plannen der regeering inzake de concentratie van het bedrijf. Zij werd bijgewoond o.a. door den heer Zaalberg, als vertegenwoordiger van den directeur- generaal'van-den arbeid, door voorzitters Brandstoffencommissie Leiden. De aandacht van allen, die brandstoffen uit de afdeeling klem-industrie ontvangen, wordt er op gevestigd, dat deze week de aanvragen moeten geschieden veer het vierwekelijksch tijdvak van 10 December 19175 Januari 1918. Formulieren hiervoor zijn te bekomen! aan ons Bureau en bij de sub-commissies! in de buitengemeenten. Na 1 December ingekomen aanvragen! worden ter zijde gelegd. De Directeur vtm het Brand- 4495 stoffenbureau, KRAMER. van verschillende brandstoffencommissies,, en door enkele rijksconsulenten De heer J. Kamerbeek, uit Haarlem, ver tegenwoordigende de Vereeniging van waschindustrieelen voor Haarlem en om streken, afdeeling van den Nederl. Ilanze- bond, op aanstichting van welke vereeni ging deze vergadering was belegd, betoog de, dat het Rijkskolenbureau aanstuurt op concentratie der wasscherijen, welke een ernstige bedreiging is voor het bestaan der klein-industrieelen. Hij wees erop, dat alle klein-industrieelen alles willen doen om met het rantsoen rond te komen. Voor de kacht der concentratie-commissie, dat de klein-ind'ustrie veel kolen vermorst, ont breekt het bewijs. Spreker geeft in het al gemeen toe, dat er wel eens kolen vermorst zijn, maar dat zal door strengere Irantso©- neering ophouden, terwijl het grootbedrijf geen kolen bespaart, daar dit ingericht is op de snelste aflevering van de maximum hoeveelheid goed. Concentratie zal ook geen besparing brengen, daar de machines bediend .zullen worden door vreemd perso neel. Het grootbedrijf zal overigens worden van de concentratie profiteeren; de eenige schade, welke het ondervindt, is technische overbelasting. Het kleinbedrijf wordt door de concentratie in -zijn grondslagen ge schokt, daar het meerdere dagen per week zal stop staan. Er is een standaardprijs van 22 cent per K.G. waschgoed vastge steld, waarvan dan 15 cent aan de centrale wasscherij moet worden afgestaan. In het gunstigste geval blijft dan over een winst marge van 7 cent per K.G., wat veel te weinig is-om het bedrijf gedeeltelijk gaande te houden. Concentratie is met een stan daardprijs onuitvoerbaar. Men wil concen tratie op de grootst mogelijke schaal. In/ Loosduinen bijv. zullen er van de 17 was scherijen slechts 3 overblijven. Spreker meende, dat men eerst proeven had kun nen nemen met persoonlijke bezuiniging. Krachtig wekte spreker de aanwezigen tea slotte op tot medewerking, om dit gevaar- voor den middenstand af te weren. Bij de nu volgende uitvoerige gedachten- wisseling werd o. m. betoogd, dat door de concentratie geen besparing van brandstof verkregen'zal worden, terwijl de werkloos heid zal toenemen. De vergadering verklaarde .zich ten slot te eenstemmig tegen concentratie. Besloten werd tot de instelling van een commissie van' actie, waarin werden be noemd de heeren v- d. Pol (Gouda), K. Dami (Delft), W. de Rijk (Utrecht), De la Mar (Apeldoorn), Gieseman (Loosduinen), De Boer (Rotterdam), Lindenboom (Nijmegen), J. v. d. Weiden (Heemstede), W. Kloes (Haarlem), en Lips (Den Haag). De heer J. Kamerbeek werd voorts als voorzitter aan gewezen. Aan bijdragen voor de te voeren actie werd staande de vergadering f 850 ingezameld. Tweede Kamerverkiezing Rotterdam II. De minister van Binnenlandsche Zaken; overwegende, dat, tengevolge van het overlijden van den heer H. Spiekman, in het kiesdistrict Rotterdam II eene verkie zing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; heeft bepaald, dat die verkiezing .zal plaats hebben op Donderdag 6 December e.k., de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 14 De cember d.a.v., de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 21 December d.a.v. Hen conflict te Tilburg. De gezamenlijke pastoors van Tilburg hebben aan de fabrikanten en aan de ar beiders een schrijven gezonden, waarin middelen worden voorgesteld, welke den strijd tot een ^spoedig einde kunnen bren gen. Volgens de „Msbd." omvat dit nieuwe bemiddelingsvoorstel: FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 136) ,Dat cijii veel vragen opeens, vriendje- lief",-antwoordde Safioye, blijde van zijn onaangename gedachten verlost te zijn. „Wij zullen ze beantwoorden op de rij af. Dus eerst over üwe lieve tante Luus. Zij is zeer tevreden en woont in de kapel op het rif bij Simabara als een vrome kluizenares, Ni zij zou a gaarne bij zich hebben." ,,0, in de Moeder-Godskapel daar moet het mooi zijnl" riep de kleine Matthias. «Weet ge nog wel, Frans, daar ziet men over de golf heel in de verte Tschikoengo w de blauwe bergen. En men ziet alle sche pen komen en gaan. En als moeder van Mijavara komt, zou ik haar reeds uit de verte kunnen herkennen en toewuiven too, zoo!" En de kleine knaap wuifde met rijn zakdoekje. „Ach, daar is het veel mooier dan in den donkeren Noorder toren! Ik wou, dat ik bij tante Luus ware!" „Ook ik, broer", zei Frans. „Kunt gij hij Michael niet een goed woord voor ons toen, dat hij ons naar tante Luus laat |aan? Wij zullen zeker niet wegloopen. ?jjk, wij hadden de vorige week heel ge makkelijk kunnen ontvluchten, toende vrouw van Tafakati ons kwam bezoeken. De bewaker was weg en Ignazio was weg. En de goede vrouw fluisterde ons toe: „Loopt wat ge loopen kunt, beste kinderen! Vliegt weg, voordat zij terugkomen. Ver bergt u daarginds aan de andere zijde van den Ossidori-vijver in het camelia-boschje en blijft daar stil liggen tot vannacht. Dan komt iemand u halen en hij zal u in veilig heid brengen." Zoo zeide mevrouw Joanna, en wij hadden haar raad bijna opgevolgd. Doch Thijs herinnerde zich, dat wij aan Onzen Lieven Heer beloofd hadden, niet te zullen vluchten, en dat .zeiden wij aan de edelvrouw. Zij schrikte ervan en vroeg, of wij inderdaad in ernst zulk een belofte had* den afgelegd. Wij zeiden: „Ja!" Toen kwam de wachter terug. Zij begon te wee nen en zeide: „Het is nu te laat." En zij werd zelve als gevangene bij haar man in den Noorder toren gebracht, en Ignazio heeft ons verteld, dat zij verbrand is ge worden. Nu .ziet gij, dat wij onze belofte trouw hebben gehouden. „Daaraan twijfel ik volstrekt niet, want gij zijt Japansche edellieden", antwoordde Safioye. „Ook heb ik bij uw broeder reeds te uwen gunste gesproken, _en misschien laat hij u morgen naar Simabara vertrek ken." Matthias klopte van blijdschap in de handen en zijn oogen schitterden als ster ren, terwijl hij overluid jubelde: „Naar Si mabara! Naar de Moeder Gods en naar tante Luus! Hè, daar vlas ik bijna evenveel op, als op dien mooien droom van het gou den scheepje en den vijver in het paradijs en den engelbewaarder. Maar daar komt Ignazio. Hij schijnt heel treurig gestemd te zijn. Hij heeft er zeker reeds van gehoord, dat wij naar tante Luus gaan. O, Safioye, kunt ge niet maken, dat hij ook meegaat naar Simabara?" De page was intusschen naderbij geko men, en men zag nu, dat zijn gelaatstrek ken eer plechtigen ernstigen ernst dan droefheid verrieden. „Weet gij het nog niet?" vroeg hij. „Vandaag zijn de eerste heilige bloedgetuigen van Arima den He mel binnengegaan." „O, bloedgetuigen! Heijlge martelaren!" 'riepen de broeders tegelijkertijd, en een heilig vuur vlamde in hun oogen. Hoe dik wijls hadden .zij tranen geschreid van vro me geestdrift en heiligen naijver, wanneer hun moeder hun sprak van de zes-en-twin tig helden, die te Nagasaki aan het kruis* waren gestorven. En als zij verhaalde van de drie heilige jongelingen, die vreugdevol zingend met hen hun leven hadden gege ven, dan had de kleine Matthias zijn arm pjes in den vorm van een kruis uitgestrekt en evenals die helden met Frans gezongen: „Laudate pueri Dominum" en gezegd: „Ook ik! ook ik moet martelaar worden! Hier door mijn hart moeten zij mij steken!" Vandaar dat de eerste aandoening bij de tijding, dat zooeven Christenen voor hun geloof gestorven waren, vreugde en geest drift was. Frans dacht er echter aanstonds aan, wie het doodvonnis over de martela ren had uitgesproken en riep .zuchtend: „Arme broeder!" En de kleine Matthias riep: „Moge God hem deze verschrikkelijke zonde vergeven!" Vervolgens verzochten beiden Ignazio, hun alles te verhalen, wie die martelaren waren en -hoe zij waren ge storven. Safioye ging met de knapen op een tuinbank zitten en luisterde evenals zij met gespannen aandacht naar het bericht van den page. „Dat de beide edellieden Thomas Hérb- oye en Matthias Schokuro onlangs ter dood veroordeeld zijn wegens hun moedige be lijdenis, heb ik u reeds medegedeeld", be gon Ignazio. „Ja, maar gij hebt gezegd, dat onzg arme broer hun enkel schrik wilde aanja gen", sprak Frans. „Dat hebben wij allen gedacht", ging Ignazio voort. „En de Vorst, uw broeder, zou hen ook gaarne op vrije voeten hebben gestéld, indien zij slechts voor den schijn aan Haschiman hadden willen offeren. Hij heeft het hun dezen ochtend nog eens ge vraagd en erbij gevoegd, dat de' vreemde generaal hem anders zou dwingen, het vonnis te -voltrekken." „Hoort ge", zeide Frans tot den kleinen Matthias, „broer heeft het gedwongen ge daan. Zijn zonde is misschien niet zoo groot." „Ik weet het niet. Ook Pilatus heeft den Heiland veroordeeld, gedwongen door d« booze Joden, en toch een verschrikkelijke zonde bedreven. Ik mag Pilatus zelfs nog minder lijden dan de anderen, omdat hij zoo laf was", verklaarde Matthias. „Maa* laat Ignazio nu verder vertellen." „Bijna al de edellieden weigerden den lieven Heiland ook maar in schijn te ver loochenen.. {Wordt vervolgy

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1