Hm-OÉpton B. VAN mORT Uit de Omgeving „Aanvaard met den Raad mijne* geluk- wenschen. Moge een tijdvak van voorspoed en toenemenden bloei voor uwe gemeente volgen. De Commissaris der Koningin Dijckmeester. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Staatsbegrooting voor 1918. De heer Nolens (R.-K.) uit de wen- schelijkheid, dat de uitvoering van art. 192 nog onder dit' extra parlementair kabinet tot stand zal komen. Vooral de quaestie der onderwijzerssalarissen, die thans als een nachtmerrie op ons drukt, ,zal alleen bij die uitvoering van art. 192 afdoende kunnen worden geregeld. Sprekers lof voor dit kabinet kan zich niet uitstrekken tot de houding daarvan ten opzichte van de uitvoering der verzeke ringswetten. Spreker sluit zich te dien aan- cien aan bij den heer Rutgers. Waren die wetten ingevoerd, dan zouden ze zeer zeker zoo goed als in Duitschland zegenrijk heb ben gewerkf. Te onzaliger ure is de quaes tie van het staatspensioen daarbij gekomen Van beschouwingen over partijgroepee- ring met het oog op de verkiezingen, kan spreker izich onthouden. Een standenvertegenwoordiging zou spre ker een ramp vinden voor het parlemen taire stelsel en voor het geheele land. Daardoor zou de belangen-politiek in het parlement overheerschen. Het ergste zou spreker vinden als we als regel kregen de zoogenaamde „mannen van zaken". Op het gebied der antithese zijn de toe standen dezelfde gebleven. Beslissend blijft de opvatting- omtrent 's menschen bestem ming, maar mogelijk is het natuurlijk, dat spreker's partijgenooten, voor bepaalde doeleinden, ook met andere partijen zou den kunnen samengaan. Doch de godsdien stige overtuiging beheerscht de opvattin gen en het streven, ook van tijdelijken aard. Dit geldt evenzeer op economisch terrein. Het eigenbelang kan slechts ge remd worden door hoogere vormen. De arbeidersklasse zal dit ook meer en meer leeren inzien. Op zuiver materialistische beginselen, als van den Economischen Bond, zou onmogelijk een staatsbestuur kunnen worden gevestigd. De rede van den heer Dresselhuys be wees de noodzakelijkheid van het voortbe staan der rechterzijde. Welvaart en voor uitgang van stoffetfjken aard zijn niet het hoogste. De ontwikkeling moet harmonisch zijn. De hoogste belangen mogen niet in het gedrang geraken. Spreker vestigt ten slotte de aandacht van den minister van Justitie op een adres van de Vereeniging van voorzitters en se cretarissen van Kamers van Arbeid aan den minister van Landbouw, waarin wet telijke verbindendverkla ring van deugdelijke collectie ve contracten wordt gevraagd in den vorm van een publiekrechtelijke rege ling. De heer Brum me lk amp (A.R.) weerlegt de godsdienstige bezwaren der dienstweigeraars. De heer Van der V o o rt v. Z ij p (A.R.) dringt o. m. aan op spoedige indie ning der onderwijswetten. Mocht de regeering met die wetten niet tijdig gereed zijn, dan verzoekt hij, dat zij althans met een noodregeling zal komen voor de onderwijzerssalarissen in den geest van art. 192. De heer De Visser (Chr.H.) houdt een rede, waarin hij o. m. een pleidooi voert voor Zondagsrust. Hij waarschuwt tegen invoering van staatssocialistische practijken. (Zitting van heden). Aan de orde is de Staatsbegrooting 1918, hoofdstuk I. De algemeene beschouwingen worden De heer Visser van IJ zendoorn (U.-L.) bespreekt de achterlijkheid op wet gevend gelbied, hetgeen spr. ten zeerste 'betreurd'. Dat in den laatsten tijd geen groote wetten zijn tot -stand gebracht, wijdt sipr. aan IhQt onvermogen van het Parlement en hij vreest, dat, wanneer deze achterstand niet spoedig wordt ingehaald, het aanzien van het Parlement zal ver minderen. Men gaat er steeds meer toe over, belangrijke zakoii te regelen bij al gemeene maatregelen van bestuur, in plaats van bij d'e wet, waardoor de minis- terieele verantwoordelijkheid wordt ver zwakt. Spr. vreest, dat, wanneer men dezen weg opgaat, men onder de vaan van democratie komt tot een zuiver willekeurig despotisme. Verder zou spr. gaarne zien, dat de re geering meer voeling hield met het Par lement en deze van alles op de hoogte hield, zoodat men zich niet steeds van het recht van interpellatie behoeft te bedie nen. Hij wenscht verder, dat het geheele Parlement invloed uitoefent op den gang van zaken en dit niet wordt overgelaten aan een of andere commissie. Tot de oorzaken van dezen oorlog ko mende, meent spr., dat deze niets anders is dan een strijd van belangen en zoolang de verschillende volkeren tegenstrijdige belangen hebben, zal de oorlog blijven be staan. Dat deze oorlog dan ook de laatste zaj zijn, acht spr. een utopie. Spr. erkent, dat de welke de regee ring in dezen tijd op de schouders is ge legd, zeer. zwaar is en hi( brengt haar dan ook hulde, dat zij todh de gelegenheid heeft gevonden om in deze tijden de Grond wetsherziening tot een feit te maken. Spr. is partij wil gaarne medewerken om aan het vrouwenkiesrecht verdere uitbreiding te geven en art. 192 volledig uit te voeren. STADSNIEUWS. De Eeuwige O.-W.'er. Niet altijd is het oorlog, en toch waren er altijd O.W.'ers, mannen die het weten en gevoelen dat zij er boven op zijn, geld be zitten en het moeten gebruiken, en ook be seffen dat cij moeten bewijzen, dat zij geld bezitten en kunnen gebruiken. Wat is toch het kenmerk van den O.W.'er? Dat hij zijn geld bijeen pot en wegbergt alsof er niets gebeurd is? Neen, dat is niet het type van den O.W.'er. De lakenkoopman die meent Keizerszoon te zijn, dat is hij! En die eeuwige onsterfe lijke O.W., die spot met het gezond ver stand, en tot spot dient van het gezond verstand, werd vast nooit leuker en knap per onder handen genomen, dan door den onbarmhartigen hekelaar die Molière heet, in zijn Burger-Edehnan. Een Nederland- sche bewerking van die comedie, wordt op gevoerd Maandag a.s. in „Zomenzorg" al hier, len bate van de vak- en wetenschap pelijke boeken ten dienste van het Belgi sche veldleger", die aan de Vlaamsche en Waalsche soldaten studieboeken bezorgt. ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. De Leidsche Winkelstand. Meerdere malen zal de aandacht van den kunstLievenden wandelaar zijn getrok ken naar de etalage van de zaak in reli- gieuse artikelen van den heer J. A. Ilui- bers, Haarlemmerstraat 36. Deze winkel is nu verplaatst naar Haar lemmerstraat 123, vlak over de Harte- ibrugskerk. De verandering is inderdaad te roemen als een verbetering. Het steeds meer nij pende tekort aan ruimte heeft de onder nemende winkelier op doeltreffende wijze weten te overwinnen. In de nieuwe zaak ruime etalages, een groote winkel, waar achter een flink magazijn met monster kamer. Waar de heer Huibers Beeft getoond over kunstzin te beschikken, wat betreft de keuze der. religieuss artikelen, die hij zijn cliëntèle aanbiedt, en met smaak beelden en schilderijen weet te etaleeren daar zal hij ongetwijfeld door de ver ruiming zijner zaak zi}n omzet grooter zien worden. Hier vindt men een schoone gelegenheid om voor huiskamer of salon een pas sende beeltenis of religieus schilderij uit te zoeken. Morgen wordt die zaak geopend mc-ii overtuige zich er eens, of daar niet een inderdaad sdhoon St. Nicolaas-cadeau te koop is. Wij hebben er b.v. gezien schilderijen en Kruisbeelden van bijzon dere artistieke waarde. Symphonie-concert. Voor een uitgebreid en zeer voldaan audi torium had gisterenavond in de Stadsge hoorzaal plaats het tweede buitengewoon Symphonie-concert, gegeven door het Sym- phonie-orchest van het Stafmuziekkorps van het 4e Reg. Inf., onder directie van den heer Gerardus Dik. Het is opnieuw geworden een avond van waar kunstgenot, een succes voor di recteur en orchestleden. Ook nu bestond het eerste gedeelte van het programma uit klassieke werken, waaronder zeer zeker de Symphonie in g kleine terts van Mozart op den voorgrond trad. De verschillende ka- raktwistieke thema's werden door het or- chest welgevoeld weergegeven, en het gaf blijk van deugdelijke studie, dit groote en grootsche werk zoo up-to-date te kunnen ertolken. Van het verder, uitgebreid programma noemen we nog een fantasie van Becker: „Souvenir de Chopin". Bij dit nummer heeft het orchest voorwaar veel gepraes- teerd, waarvan dan ook het langdurig ap plaus getuigde. Ook de viool-solo .in deze compositie viel zeer te roemen. Met belangstelling zien we het derde Symphonie-concert van 't Vierde tegemoet. Mogen we misschien ook „de Fremersberg" eens verwachten? In de week van 14 tot en met 20 No vember zijn in de provincie Zuid-Holland ter kennis gebracht van den Centralen Gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekte: Leiden 4 roodvonk', 3 diphtheritis, 1 meningitis cerebr. ep.; Aarl.veen 2, Katwijk en Rijnsburg 1 ty phus; Ter Aar 2, Bodegraven 6, Zwammer- dam 3, Rijnsburg 1 roodvonk; Alkemade, Alphen, Boskoop, Koudekerk, Lisse, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Oudshoorn en Woerden 1 diphtheritis. Bij resolutie van den Minister van Fi nanciën is benoemd tot tijdelijk adjunct- accountant bij den dienst der directe be lastingen te Utrecht, A. M. Schoevers, leeraar M. O. boekhouden, alhier. De Geneeskundige Staatscommissie be vorderde heden tot arts den heer J. Hou wing (Rotterdam); tot semi-arts den heer J. van den Bijllaardt (Den Haag). Naar men ons mededeelt, heeft dezen mor gen in den trein gedurende de reis, van 's-Gravenhage naar hier, iemand een aan zienlijk bedrag met kaartspelen verloren. Men zij toch vooral op zijn hoede voor kwartjesvinders, die nog maar steeds de reizigers in treinen door hun oneerlijke practijken benadeelen. De beer Van Leeuwen, dan&leeraar, ver zoekt ons te wijzen op de advertentie, waarin hij gisteren een bal heeft aange kondigd cup 5 Januari in de Stadsgehoor zaal. °De regelen, welke voor de deelne ming zullen worden vastgesteld, worden nader bekend gemaakt. Gemeentelijke Aankondigingen. UITGIFTE BONS. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat voor de week van Zaterdag 24- tot en met Vrijdag 30 November geldig worden verklaard: Bon No. C 95 vcfor 3 K.G. zandaardappe- len k 5cent per K.G. Bon No. C 96 voor 2 K.G. zandaardappe- len 5*6 cent per K.G. Bon No. C 97 voor 1 ons gort a 13 cent per pond. Bon No. C 98 voor 3 ons groene erwten 11 cent per pond. Bon No. C 99 voor 1 ons zeep 14 cent per pond. Bon No. C 100 voor y2 ons vet 8 cent Op het oogeiiDiik nog flinke voorraad: 4330 tegen buitengewoon lage prijzen. AFDEELING MODE-MAGAZIJN HaarSemmerstraat 357. Door. B. en W. is vergunning verleend aan N. P. M. Dielben tot (het uitbreiden van de stoomwasch- en strijkinrichting in het perceel Hooge Rijndijk no. 142. Door B. en W. is vergunning verleend aan H. van Rosse, fot het oprichten, van eene mokerij en bakkerij va.n visch in de p.erceelen Michielstraat nos. 1, 3, 5 en 7. Academienisuws. LEIDEN. Na verdediging van Stellingen erden heden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen de heeren Max Hen drik Reimers, geboren te Amsterdam wo nende te Rotterdam, en Johannes Fabius, geboren en wonende te Amstei'dam. Geslaagd voor het theoretisch genees kundig examen «de heer Li Tjwan Ing (Soe- rabaja). Roomsche Agenda. ZONDAG. Leiden, 8 uur, in- „Den Burcht", feestavond ten bate van „Hulp in Nood". MAANDAG. Leiden. 8 uur 's avonds, in het gebouw „Prediker", ver gadering afd. Leiden Nederl. R. K. Graf., Bond. DINSDAG Leiden, 8 uur in „Prediker", buitengewone vergadering van den Ned. R.-K. Volksbond. Spreker Weleerw. Pater G. Vrijmoed O.F.M. uit Delft, over: De Kerk en de sociale beweging. Marktberichten LEIDEN 23 Nov.Veemarkt: Aangevoerd paarden fa f ,0 Veulens f 000 af 000, 3 stieren f290 a f 450, 61 kalf- en melk koeien f235 a f405, 903 varekoeien f150 a f315, (schoon a.d. haak), 207 vette ossen en koeien f 160 a f475, per kilo f 0,95 a f 1.30 240 graskalveren f 45 a f 80,33 kalveren (vette) f55 a f 150, per kilo fl,af 1,52, 27 kalveren (nuchtere) f 9, a f 17, 320 schapen (vette) f 22 a f58, per kilo0,60 af0/68, 1051 schapen (weide) f20.a f38.271 varkens (magere), 114 a f64, per kilo f0,a f,184 biggen f.300 a f7.20 bokken of geiten f3 a 1'13. Lammeren (vette jarige) 000 f 0 a f 00 per K.G. levend gewicht. Ter markt aangevoerd: 1414 Runderen; 60 Kalveren; 1371 Schapen en 00 Geen Handel. KaaS. Aangevoerd 24 partijen. Besteed werd voor: lesoort Goudsche kaas van f tot f2e soort Goudsche kaas van f tot fle soort Leidsche kaas van f64, tot f68,2e soort Leidsche kaas f 60,tot f63,Alles per 50 K.G. Aan de stadswaag gewogen: 17 partijen, 560 stuks kaas, wegende 4229 Kg. Handel voor Goudsche kaas geen. Leidsche vlug. LEEUWARDEN, 23 Nov. Boter. Aange voerd Fabrieksboter /3 /6 vat. Prijs f g)tot f 3.23 zonder consent. Kaas. Aanvoer 40121 K.G. Nagelkaas f 45 f 63. Handel vlug. GOUDA, 22 Nov. Kaas. Aangevoerd 6 partijen. Geen handel, le qual f—"a f— 2equal f00 a f00, Zwaardere f.Gestem pelde fa f00.00. Boter. Redelijke aanvoer. Handel matig. Weiboter f 1.30—1,40. Goeboter f 1,45—1,50. Eieren. Prijzen per 100 stuks f16,00,00 Tee. Melkvee: redel, aanvoer, handel en prijzen vooruitgaande; vette varkens,redelijke aanvoer, handel vrijwel, 5060 ct. per ty2 Kg. minder gewicht f 0.45—f 0.55, p. ty2 magere biggen, goede aanvoer, handel vrijwel, 40—80 ct., per week, vette schapen, geen aanvoer, handel fa' flammeren, groote aanvoer, handel vlug, f22 a f28, nuchtere kalveren," redel. aanvoer, haüdel vlug f10 a f18, graskalveren, eenige aan voer, handel vlug, f50 a f70, fokkalveren f20 a f32. UITHOORN, 22 Nov. Kaas. Heden aange voerd 7 partijen, prijs Goudschekaas, le soort ,2e soort fzwaardere f—, f—Ryksmerk f Handel geen. Uit Rusland. ST. PETERSBURG, 22 Nov. Trotzlky heeft aan de vertegenwoordigers van de geallieerde mogendheden een brief ge schreven, waarin hij hen in kennis stelt met de vorming van de „niieuwe regeering van de Russische republiek" en de gezan ten verzoekt de voorstellen no-pens een wapenstilstand en een deimocratischen vre de, die goedgekeurd zijn door het Al- rus-sa&che congres van afgevaardigden van sowiëts, te beschouwen al& formeele voor stellen betreffend oeen wapentilstand aan alle fronten en de onverwijlde ^aanknoo- ping van vredesonderhandelingen. Hij zegt, dat dit voorstel tegelijkertijd gericht is tot alle oorlogvoerende volken en re- geerrngen. WASHINGTON, 23 Nov. De Amerikaan- sche gezant te Petersburg meldt, dat de Duitsche propagandisten een bijna open lijke actie voeren om' den vrede te vei*- krijgen. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 23 Nov. 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: boren 770 Zuid- Duitschland, Laagste barometerstand: 737,4 Haparanda. Verwachting tot den avond van 24 Nov. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid westelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Temperatuur hedenmiddag 4 uur, 52 gr. Fahrenheit. 24 Nov. Zon op 7.23, Zon onder 4.06, Licht op 4,36. 24 Nov. Hoogste waterstand in Katwijk 10,30 LEIDEN. Gehuwd: A. F. van Lamoen, jm. en E. C. Sloots, jd. P. Heinerik, jm. en A. d'e Meij, jd. J. Poptie, jm. en C. de Haas, jd. M. Ramp, im. en C. W. Schouten, jd. I. Tuurenhout, jm. en J. Ribot, jd. P. de Wekker, jm. en J. M. A. Tiele, jd. J. M. van der Velden, jim. en B. Oostendorp, jd'. J. Durieux, jm. en A. Zaalberg, jd. Laatste berichten. AALSMEER. Gemeenteraad. In de gisteren gehou den raadsvergadering werd besloten aan alle personen woonachtig in de gemeente, die petroleum voor huishoudelijk gebruik ontvangen en een daartoe strekkend ver zoek aan het gemeentebestuur richten, ge durende de maanden December, Januari, Februari en Maart een toeslag uit de ge meentekas te verleenen van 14 cent per liter. Verder werd besloten, naar aanlei ding van een van het Tuinbouwwaarborg- fonds, 's-Gravenhage, ontvangen schrijven, de garanties door het gemeentebestuur, op voorschotten aan tuinbouwers verleend, met twee jaren te verlengen. Tevens werd bepaald, dat melk voor zieken en .zwakken, op vertoon van medisch advies en voor kinderen"beneden het jaar zal beschikbaar worden gesteld ad 11 ct. per liter. Aan den gemeenteveldwachter J. van de Haar zal voor het bezit van diploma met aanteekening f 50 per jaar worden gegeven. KATWIJK. Belemmering van verkeer. Tot groot ongerief van voertuigen zit tusschen de ophaalbrug bij de Roskam een steenkolen- aak aan den grond. De brug kan dien tengevolge niet dicht. Voertuigen moeten daardoor drie kwartier omrijden. LANGERAAR. Treurig. Een niet alledaagsch geval voor onze gemeente deed zich hier voor. J. v. R. werd door de gerechtelijke macht met vrouw en kinderen en inboedel uit zijn woning op den publiéken weg gezet. De familie kon, om zich te beschutten voor ruw weer, een plaats vinden, in een oude schuur. Diefstal. Heden werd door de politie procesverbaal opgemaakt tegen C. M., J. v. L. en M. B., verdacht van 'diefstal van ledige zakken, welke zij bij den op- kooper alhier verkochten voor een klein bedrag, welke zakken toebehoorden aan J. K., groenter en zouter alhier. LEIDERDORP. Inbraak. Hedennacht is bij den land bouwer Roest een poging tot inbraak ge pleegd. Na eerst het kelderraam te hebben geforceerd, hetgeen niet gelukte, is men begonnen de steenen van een raamkozijn, weg te breken. Of de dader of daders toen onraad bespeurd hebben, weet men niet; ook deze poging hebben zij echter opgege ven. Moge het de politie gelukken de daders op te sporen. LISSE. Paard verdronken. De manufacturier Berkhout alhier kwam eeagistermorgen tot d'e minder pleizaerige rntdekking, dat zijn paard, dat hij uit de weide wilde halen, in 't water lag en verdronken was. Een leelijke schadepost! NIEUWKOOP. Vrijstelling. Bij besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland -is aan den lieer P. die Graaf, hoofd d<?r openbare lagere school alhier, vrijstelling verleend van het. verbod, gesteld bij art. 38, al. 1, der wet tot regeling van het lager onderwijs, voor de waarneming nevens zijne genoem de betrekking, van die van secretaris dei- coöperatieve vischafslagvereeniging. NOORDWIJKERHOUT. Middenstandsactie. Het bestuur der R. K. Middenstandsvereeniging heeft dezer dagen een verzoek aan den gemeenteraad gericht om een cimmissie te benoemen in zake het distributiebedrijf. Deze commissie zal ten doel heibben in vereeniging met den directeur ingekomen reclames te behande len teneinde «zoo den goeden gang van za ken te bevorderen. Tevens heeft* het bestuur verzocht aan den Raad om te bepalen dat de directeur dagelijks eenige uren zitting houdt. Dit om reden dat belanghebbenden vaak onver richter zake huiswaarts keeren, wijl de directeur niet aanwezig is. Gemeenteraad. Zaterdag a.s. verga dert de raad dezer gemeente des morgens te 10 uur. OEGSTGEEST. Bons. Geldig verkaarde bons voor de week van 24 tot 29 November: Bon no. 48 voor 4 K.G. zandaardappelen by2 cent; bon no. 49 voor 1 ons vet; bon no. 50 voor 1 ons gort; bon no. 51 voor 1 ons zeep; bon no. 52 voor 1 ons bruine boonen; bon no. 53 voor 2 ons groene erwten. De winkeliers «zullen bon no. 52 en 53 in be j ipl: ontvangst kunnen nemen zoodra de peul» jst vruchten door hen ontvangen zijn. Verbetering'. Door de N. Z. H. T. M. ia aan de halte „Endegeest" een flinke elec- trische lantaarn geplaatst, wat voor de vele reizigers die hier 's avonds in- en uib stappen een welkome verbetering is. OUDSHOGRN. Gemeenteraad. Voorzitter is de heer Van der Kloot Meij. 'eI burg, loco-burgemeester. Afwezig is de lieer Hoogendijk. De notulen werden gelezen en goedge- keurd. Ingekomen zijn enkele missives van Ged. Staten en een schrijven van den beer De Rooij, dat hij wegens vertrek uit de ge meente bedankt als lid van den Raad, de Commissie tot wering van schoolverzuim, r_ de Commissie voor de Centrale Keuken en de Schattingscommissie. De voorzitter spreekt waardeerende woorden over de aangename wijze van sa menwerking Tot gemeente-geneesheer wordt benoemd de heer dr. Van Wermeskerken. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van een viertal onbewoonde woningen voor f 1535 wordt aangenomen. De begrooting 1917 wordt gewijzigd. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen liet voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke, regeling op het beheer der Centrale Keuken. Op voorstel van B. en W. wordt aan de studeerende kamerbewoners een subsidie van f 35 toegestaan voor een gemeenschap pelijke studiezaal. Op voorstel van den heer Pasman wordt een duurtetoeslag van f 50 toegekend aan de onderwijzers der openbare school. De meerderheid van B. en W. stellen voor om de gemeentewerklieden duurtetoe- slagen te verleenen, aan Van Brussel f 40, Boot f 30, JV£an Veen en Van der Hof ieder f 15. Dit voorstel wordt met 4 tegen 1 stem aangenomen. De begrootingen Algemeen Armbestuur, Gas- en Electriciteitsbedrijf en der Gemeen te worden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, na enkele wijzigingen, voorge steld door de financieele commissie. Het voorstel tot wijziging van de heffings verordening Hoofd. Omslag wordt aange nomen. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord. De Raad gaat in geheime vergadering tot behandeling van de reclames tegen den Hoofd. Omslag. .Geslaagd. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen zijn geslaagd de dames J. H. G. Labrijn en G. J. P. Labrijn, beiden alhier. SASSENh'EIM. R.-K. Kiesvereeniging. Onder leiding l van den heer H. Bader vergacllerde de R.-K. Kiesvereeniging. Nadat de vergade ring met den Christ, groet geopend was •en de notulen gelezen waren, werden tot candidaten voor het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging, Kamerkieskring Leiden, gc-kozen de heeren Warmerdam, Lis&e, A. J. Oostdam, Leiden, Mr. Mrantjes van Rijn, Leiden, Bulten, Noordwijkerhout, C. Paardekooper, Zoeterwoude, H. Bader, Sassenheim, Van Berhel, Gouda, P. T. Veelenturf, HazersAvoude, Ppof. Aenge- nent, Warmond, J. H. Bes, Alphen, Blom- mensteijn, Zwammerdam, Houdijk, Bos koop en Dr. Hoffman, Gouda. Hierna werdl het woord -gegeven aan den heer, J. H. M. Balvers, van Hillegom, die op prettige en duidelijke wijze behandelde het onderwerp „Evenredige Vertegenwoor diging'. De heer Balvers loonde een dui delijk causeur te zijn en we beamen den voorzitter, die in zijn dankwoord den heer Balvers een tot weerziens toeriep. De opkomst der leden was vrijgroed. Ook de zeereerw. heer Pastoor woonde deze vergadering bij. WARMOND. Uitvoering. Gisteren, 22 November, St. Caeeilia's feestdag, zal het wellicht de laatste maal geweest zijn, dat de vereeni ging „St. Caecilia" dien naam en beelte nis van die heilige in beur vaan draagt.' Want komt de fusie tot stand, dan zal zij voortaan heeten „Harmonie van Waiv mind", d. i. de naam der andere vereeni ging, die op haar beurt d'e praepositie „R. K." aan St. C. ontleenen zal. De uitvoering gisteravond had weer een volle zaal getrokken. De muziek stond onder directie van Willem de Groot, een dilettant-musicus weliswaar, maar toege rust met benijdenswaardige music al iteit. Met pittige, eenvoudige, maar veelzeggen de indicatie voerde hij z'n corps, waar heen hij wilde. Van ieder (nummer, begreqp hij het schoons en deed het recht weder baren, terwijl het corps zijn kapelmeester begreep en in alles hem stipte volgzaam heid betoonde. Bravo, düöttant-directeur! Na de pauze tooneel. Ditmaal onder re gie van don heer M. Kouwenhoven. Mis schien door den haast, waarmee deze uit voering werd voorbereid, was de keuze der stukjes niet bepaald gelukkig, of schoon do spelers alles er vaïï maakten,! wat er van te maken viel. Een prachttypfl b.v. van ouwen boer met stalen zenuwen gaf Piet van der Vooren; goed was ook Dorus de Vroomen, van weinig heeft hij veel gemaakt. De boer en do eierkoopman hadden mooi geschminkte koppen, dat zijn we van Van der Pijl gewend. De jeugd. Enkele jongens hebbeö midden op den dag een inbraakje gepleegd in het 's winters onbewoonde huis van dea heer Brouwer uit Rotterdam. Met een flinken hamer hebben zij het kelder raampje geforceerd en zijn zoo binnen gekomen. Wat ontvreemd i&, moet tie heeJ B. nog constateeren. Veldwachter Stefr kers heeft de daders al te pakken. - ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Schaken. Maandagavond zal alhier een massa-kamp gehouden worden tus schen de schaakclub van Voorschoten en „Deliciae Nostrae" alhier in het café „tt leerjiog". R. K. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde in het Patronaatsgebouw alhier de R. K. Kiesvereeniging „Kiesrecht U

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2