BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. pit blad verschijnt eiken dag, nxtgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 11 ct. p. weck, f 1.45 p. kwartaal; by onze agenten 12 ct. p. week, f 1.PC' p. kwartaal, Franco p. post fl.SO p. kwartaal. liet Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Se Jaargang. VRIJDAG 23 IMOVEftiBER 1917. Bureau STEENSCHUUS? 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2475 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen vaa 15 regels LL.50, elke regel meer 80 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanaienlyke korting. Groote letters naar plaatsruimte.'' Kleine Adverteutiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer ld. Het Engelsch-Fransche offensief in Vlaan deren. -- Vorderingen der Centrale- Itroepan in Noord-ltalië. - Amerika's houding tegenover de Bolsjewiki. - Lloyd IGeorge's rede te Parijs. Overzicht Met uitbundigheid mochten gisteren de nieuwe Engelsche aanvallen inhetWes- t e n gemeld worden. Maar reeds nu blij- [ken de verwachtingen ietwat hoog te zijn jèspannen, zjcodat het ontnuchterend [werkt, reeds te' moeten spreken van Brit- ;che aanvallen, welke schipbreuk leden. De nieuwe vorderingen zijn niet evenre- gmet het aanvankelijk succes. Het effect, [oor de verrassing bereikt, gaat door deze ipoedige vertraging verloren. Het blijkt uit de tegenaanvallen welke [e Duitschers reeds konden ondernemen, lat deze reeds van den schrik ,zijn hersteld jen de noodige middelen tot hun beschikking kregen, om de Engelschen te stuiten, of [althans hun vaart zoo aanzienlijk te ver minderen, dat de met zooveel durf en ge- fatheid ondernomen beweging dreigt dood le loopen in den breeden gordel der Duit- sche verdedigingswerken. 't Is dus vermoedelijk een poging der Ge allieerden geweest, om de Duitsche plan- in 't honderd te dioen loopen, en daar door de Centrale troepen van het Ita- msche front trachten 4e ont lasten. Intussehen gaat daar de aanhoudende strijd van Duitschers en Oostenrijkers zijns weegs. Veel zal afhangen van de verhou- iing der heide .strijdmachten aan do Piave :n in het gebergte tusschen Piave en Bren- waar thans een geweldige strijd wordt [evoerd. Opnieuw bestormden de Centrale troe- len een tweetal bergtoppen en naderden ij dus dichter hun doel. Dit voort te zet- èn .zal hun echter met den dag moeilijker worden gemaakt, door het toenemende veerstandsvermogen der Italianen. Alles hangt er nu van af, of de Gealli- erden in staat zullen bjijken een Duitsche snelheid te ontwikkelen. Het feit, dat omtrent de toenadering der bolsjewiki in Rusland, niets naders is he iend geworden, versterkt ons in de giste- eu uitgesproken meening, dat het bewind Ier bolsjewiki niet erkend wordt. Evenmin, wordt, iets omtrent den aangeboden wapen- itilstand vernomen. Het voorval in de Russische staatsbank, aar Menjinski en Moerawjef met troepen mmuziek even 10 millioen kwamen eischen len behoeve van de maximalisten, om ver volgens onverrichter zake terug te keeren, werpt een eigenaardig licht op de bestaan de.toestanden. Breekt nu, zooals voorspeld wordt, bin nenkort nog een hongersnood te. Petrograd uit. fian mag men (verwachten, dat de toe stand er nog verwarrender wordt dan hij nu reeds blijkt te zijn. De Ver. Staten zetten intussehen ook de duimschroeven aan en weigeren alle credie- len. De vaartuigen,'die met levensmiddelen voor Rusland, geladen in de havens liggen, sullen niet mogen uitvaren en Rusland zal niets meer van Amerika ontvangen .zoo lang er geen regeering gevestigd is, welke de Amerikaansche kan erkennen. De bolsjewiki zullen, wegens hun vredes- lemoeiingen, nooit op deze erkenning aan- ipraak maken, verklaart Washington. 0p Zee. Het verspertfe gebiedt Du^tsche p e r s s t e m m e n. ï)e bladen zien in de uitbreiding van bet blokkadegebied een nieuw strijdmid del tegen Engeland en verwachten daar van veel succes. De maatregelen worden beschouwd al-s het ant^oo.d -,l"r Duitsche regeering op cle uitlatingen van Lloyd icoree. De.,,Berliner Morgenpost" «zegt: ,,Eenige dagen geleden zeide Lloyd George in het Lagerhuis: ,,Ik vrees de onderzeeërs niet meer." Een doeltreffend antwoord op eze woorden is niat uitgebleven." De „Vossische Ztg." zegt: Het is een antwoord aan Engeland. Duitschland breidt het blokkadegebied om Engeland uit en sluit den weg naar Griekenland af. De „Berl. Lok. Anz." zegt, dat'de maat regel succes z-al hebben, Daarvoor staan ook de enorme verbetering der onderzeeërs en de vermeerdering van hun aantal borg. Frankrijk. Een oorlogsraad. Onder voorzitterschap van president Poincaré is nu een oorlogsraad gevormd, bestaande uit den eersten minister en den ministers van buitenlandsche zaken, ma rine, munitie en blokkade. Deze raad is belast met de leiding van de oorlogspoli tiek. Engeland. Het kiesrecht van dienstweigeraars. In het. Lagerhuis werd bij de bespreking van het ontwerp tot kiesrecht-hervorming, het amendement, tot ontneming van het kiesrecht aan de dienstweigeraars met gewetensbezwaren, aangenomen met 209 tegen 171 stemmen. De rede van Lloyd George. De rede van Lloyd George, waarvan tot nu toe slechts brokstukken werden geseind, terwijl Duitsche bladen er wel uitvoerige commentaren over (gaven, dochniet den tekst bevatten, Avordt thans bekend. Fran- sche en Engelsche bladen bevatten den volledigen tekst. Het is begrijpelijk, dat men er in Enge land een weinig van geschrokken is. De rede is een felle aanklacht tegen de halve maatregelen en het gebrek aan samenwer king tusschen de Geallieerden. Schamper spottend wijst Lloyd George op den ophef, dien de pers maakt van een paar kilometer gewonnen terrein en Vraagt, welke op schriften men wel zou zetten, wanneer •men eens 500 K.M. oprukte en daarbij. 2500 stukken geschut veroverde. Het merkwaardigste is wel zijn mede- deeling, dat de conferentie te Parijs in 1916 gehouden een veldtochtsplan opstelde voor 1917 en dat dit toch werd uitgevoerd, hoe wel op de hulp van Rusland geenszins meer te rekenen viel. Het is een felle aan klacht, waarin Lloyd George al zijn opge kropte ergernis over de flaters der Gealli eerden, welke hij niet kon verhelpen, heeft gelucht. Dat hij het voornemen heeft gehad om zijn ambt neer te leggen, indien aan dien wantoestand- geen eindé werd ge maakt, klinkt zeer aannemelijk. Italië. Venetië neutraal verklareril De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Lu gano, dat de Paus aan de Italiaansche re- gecring heeft voorgesteld, Venetië, neu traal te verklaren, maar dat de Italiaan sche regeering niet op dit voorstel is in gegaan. De Pauselijke vredesbemiddeling. In de bladen is het bericht bevestigd, dat eerlang een tweede vredesnota van den H. Stoel zal verschijnen. Volgens de ,,Kölnische Zeitung" zal de nieuwe vredesnota van den Paus meer dan de eerste op de bijzonderheden .der vredesvoorwaarden ingaan. Met betrekking tot Frankrijk zouden mededeelingen van Fransche Kardinalen tijdens hun verblijf te Rome tot het bepalen der voorwaarden hebben bijgedragen. Rusland. De revolutie. Uit Finland. Het jong-socialistisch blad „Politiken" verneemt uit Helsingfors: De Finsche Land dag besloot met 127 tegen 68 stemmen de macht van den vroegeren tsaar en de grootvorsten zelf uit te oefenen. De meer derheid bestond uit socialisten, agrariërs en eenige leden der burgerlijke partijen. Daarop heeft de Landdag met 147 tegen 45 stemmen de gemeentewet en met 149 tegen 42 stemmen den acht-urigen werkdag .aan genomen. Een gedeelte dér burgerlijke af gevaardigden protesteerde, daar de Land dag niet het recht had deze besluiten te ne mend In. den nacht van 15 dezer zijn enkele honderden personen in hechtenis1 genomen, o. w. de vroegere senator Serlachius. Het aanbod van een wapen stilstand. Een draadloos bericht uit Petrogrado meldt: De Russische bevelhebber Dukhonin is, in verband met de onderhandelingen over een wapenstilstand, ontslagen. De vaandrig Krylenko is tot zijn opvolger be noemd. De ,,Post" schrijft: Wanneer er een ern stige beweging voor een wapenstilstand kwam, dan staat onze legerleiding voor een der meest verdragende besluiten uit den wereldoorlog. Daar hier op de eerste plaats militaire motieven spreken, is het alleen aan de legerleiding om antwoord te geven op het Russischa voorstel. In de „Rundschau" heet het: Het is 'dui delijk, dat de toestand in Rusland elke Russische regeering dwingen zou tot een wapenstilstand en over vredesonderhande lingen te spreken. Voor de regeering der Bolsjewiki echter is dese stem van het noodlot ook .de stem uit het hart. De tofstand. Het Telegram-bureau meldt: Onze spe ciale correspondent in Haparanda seint: De pers-vertegenwoordiger van de buiten landsche delegatie der Bolsjewiki aan de grens deelt mede, dat alles in Petrogrado rustig is en er volkomen orde heerscht. De troepen van Kerenski zijn na langdurigen tegenstand naar. de zijde van het volk over gegaan. Zij hebben het decreet van de na tionale commissarissen aanvaard. De troepen, die tot hulp van het revolu- tionnaire garnizoen naar Moskou waren gezonden, keeren terug naar Petrogrado. Overwinning der Bolsjewiki De ,,Köln. Ztg." meldt uit Kopenhagen: De vertegenwoordiging der Bolsjewiki maakt bekend, dat de 'troepen van Kerens ki naar de Bolsjewiki zijn overgegaan. De voorlöopige regeering der Ukraine heeft 150,000 man troepen tegen Kaledin afgezonden. Zwitserland. De relletjes te Zurich. De vakvereenigingen en de plaatselijke sociahl-democratische fractie te Zurich, hebben besloten den eisch te stellen, dat de militaire macht zal worden verwijderd. Wanneer deze en nog eenige eischen niet worden ingewilligd, cal aan het eind dezer week een algemeene staking worden afge kondigd. Naar uit verdere berichten blijkt, gaat het hier tegen den staat van beleg. De Lïtauers en de Paus. De Bernsche Litausche conferentie heeft aan Paus Benedictus XV het volgende tele gram gericht: De Litausche afgevaardigden uit Litauen, Rusland en Amerika, in Bern vergaderd, teneinde besluiten te"*hcmen in het belang van de wiederherstelling van 'n onafhanke lijk moederland en om tevens de moireele en materieele rechten en belangen van het land te behartigen en te laten gelden, ma ken eerbiedig van deze gelegenheid gebruik om aan Uwe Heiligheid voor Zijn vurigen oproep ten gunste van een collecte in alle Katholieke kerken voor hun ongelukkig volk hun dank te 'betuigen en tegelijk den wensch uit te drukken, dat Uwe Heiligheid aan het toekomstige vredescongres moge deelnemen, tot het grootste heil van hun volk en van alle onderdrukte nationali teiten. Scandinavië De Skandinavische rijken en de oorlog. Volgens de ,,Voss. Zeitung" heeft de Deensche minister van binnenlandsche «zaken aan een vertegenwoordiger van de ,,Ass. Press" verklaard, dat dè drie Skan- dinavische rijken onvoorwaardelijk vast houden aan de neutraiteit; geen ellende zou een hunner kunnen dwingen nog groo- tere ellende en onheil te verkiezen, welke een meedoen aan den oorlog zou brengen. Vereenigde Staten. 15,000 oorlogspropagandisten. Havas meldt uit Washington, dat te be ginnen op heden 15,000 officieele rede naars, ieder 10 maal per dag, in alle bioscoop-theaters in het heele gebied der Ver. Staten en op andere openbare plaat sen zullen spreken. Deze redevoeringen hebben ten doel het Amerikaansche volk te ovgrtuigen van de rechtvaardigheid der Amerikaansche zaak en van de noodzake lijkheid Duitschland te verslaan in het be lang van democratie en beschaving. Ooriogutoebereldselen. De „Daily Mail" verneemt uit Washing ton, dat het personeel van den draadloocen dienst tienmaal is vergroot. Duizenden marconisten zijn in dienst der regeering getreden, 300 worden opgeleid op het Mare- eiland in Califomië. LI e t stoomschip ,-,N ede'rland" getorp edeerd. Men meldjt uit Maassluis aan le „Msb.": De botter „GO 27'' komt den Waterweg binnenzeilen met een witgeverfde echeeps- boot op sleeptouw, waarin zich menschen bevinden, zeer waarschijnlijk schipbreu kelingen. Nader wordt gemeld, dat het het Ned. s.s. „Nederland", Woensdag met het En gelse h convooi uit Jen Waterweg vertrok ken naar Leith, o.p 3 mijl N.W. van het vuurschip Noordhinder is getorpedeerd. Negen der opvarenden, waaronder de ge zagvoerder, zijn te Hoek van Holland ge land; elf der opvarenden worden nog ver mist, deze zijn echter zoo goed als zeker door in de nabijheid zijnde visscherssche- pen opgepikt. Het s.s. „Nederland" was 1832 bruto en 1103 netto ton groot, in 1913 bij J. Smit Cz. te Alblasserdam gebouwd en behoorde aan de Stoomv.-Mij. Nederlandsch'e Lloyd te Rotterdam. Kapitein A. Visser van het stoomschip „Nederland", is gisteravond met den trein van 6 uur 40 min. aan het station D. P. te Rotterdam aangekomen, met de 9 man van dit stoomschip, die door den botter G. O. 27 te Hoek van Holland cijn aange bracht. De „Nederland" was tegelijk met het laatste Engelsche convooi van den Hoek van Holland vertrokken. De 1ste stuurman is met de overige sche pelingen' van het gezonken stoomschip te Veere geland. Opgebracht. Volgens een te IJmuiden ontvangen be richt is de zeillogger Katwijk 137 „Vriend schap", schipper Dirk Kuyt, van de reede- rij N. Parlevliet te K a t w ij k, welk vaar tuig 13 November van IJmuiden uitzeilde, door een Duitsch marinevaartuig op zee aangehouden en naar Bremei-haven opge bracht. De vangst werd aldaar verkocht en bracht 1800 mark op. „Hbld," De „N i e u w-A msterda m". Wij vernemen, dat het vertrek van de „Nieuw-Amsterdam" naar Amerika, in dien niets tusschenbeidè komt, is vastge steld op half December. Landverraad. Naar de „Dordtsche Crt." meldt, heeft de politie Zaterdagavond een gegradueerd militair gearresteerd en tot nog toe in ar rest gehouden, toen deze te Dordrecht met den trein aankwam. Tegen hem bestaan ernstige vermoedens van het verkoop en aan een vreemde mo gendheid van teekeningen, omtrent kort geleden in de provincie Zuid-Holland aan gelegde versterkingen. Omtrent het ge va meldt men nader aan de „N. R. Crt.": Vrijdagmiddag ontdekte de commissaris van politie te Dordrecht, de heer A. J. Hoeuff, dat bij een winkelier aan de Voor straat aldaar brieven werden bezorgd, be stemd voor een fourier van de vesting artillerie in de Kromhoutkazeme te Dor drecht. Een paar brieven, die aangetee- kend waren, zijn, Haar zij aan den win kellier geadresseerd waren, door dezen ge opend, en uit de onvoorzichtig gestelde brieven is gebleken, dat men te doen had met een geval van spionnage. Op telegra fisch verzoek van den commissaris van politie is terstond daarop de fourier, die gedetacheerd was in de legerplaats 01 den- broek, aldaar gearresteerd en Zaterdag nar Dordrecht overgebracht, waar hij aan het hoofdlbureu van politie in bewaring werd gesteld. Na aanvankelijk halsstarrig ontkend te hebben, is hij: na oen urenlang verhoor door de mand gevallen en heeft hij het volgende bekend: Ongeveer twee maanden geleden werd hij in café Auto Novum, aan de Korte Hoogstraat te Rot terdam, per telefoon door een Duitsch s/prekend persoon uitgenoodigd, in het café Bordelaise aan den Coolsingel te komen. Hij trof daar een heer aan, in gezelschap van twee dames. Dezo man heeft heus gevraagd, tegen heJooningi en een direót voorschot van f 40, teekeningen te ven- schaffen van de positie iHoek van Holland waar de fourier kort te voren gedetacheerd .was geweest. Het is gebleken, dat in 'deze zaak ook. weer een vrouw een belangrijke tussch'ea- komst heeft verleend. Op de kamer van hét meisje van den fourier, in de Aert van Nesstraat te Rot terdam, heeft hij leen teekerang vam de po sitie van Hoek van Holland gemaakt, met water op linnen, afschriften gemaakt van militiira documenten, ten deze heeft hij doen toekomen aan het adres van den Dudtsclier in het café Olympia, Halve Maan steeg ta Amsterdam. De fourier heeft thans een volledige be kentenig afgelegd en wordt ter beschik king van den garnizoenscommandant gö- steld. De Dordtsche inspecteur van politie, de heer G. Keuning, leidt in Amsterdam het verdere bnderzoek. De fourier. is vroeger lcefllner geweest en heeft daardoor te Rotterdam vele relaties. Grensbescherming tegen vliegers. Het verbod om de suikerfabriek te Sas van Gent 's nachts niet langer in de natio nale kleuren te verlichten ter mededeeling aan vliegers, dat zij boven Hollandsch ge bied zijn, heeft ongerustheid gewekt, schrijft de „Midd. Crt.". De zaak is echter niet zoo eenvoudig. De reden van het verbod is deze: wanne» een plek, die op een afstand van de gren» is gelegen, een lichtsein heeft, bestaat er groote kans dat de vreemde vliegers zulleis denken, dat dóhr de grens begint, met de gevaar dat de huizen, gelegen tusschen de fabriek en de grens, blootgesteld zullen zijn aan het gooien van bommen. Daarom is het verboden aan dergelijke, niet vlak aan de grens gelegen fabrieken een lichtsein te vertoonen. Evenwel is dat verlof wèl toe gestaan aan een tweetal fabrieken, die we gens haar werk toch reeds den heelen nacht een «sterk licht verspreiden. Ter oplossing van deze moeilijke kwestie, zijn naar wij vernamen, de burgemeesters van de betrokken grensgemeenten uitge- noodigd om een vergadering te beleggen teneinde advies uit te brengen over de beste middelen voor een bescherming der grens, ook 's nachts, tegen vliegers. Medezeggenschap vanvrou-. wen in distributi e-a a n- gelegenheden. Op de gisteren door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan da mes, leden van een op een te Amsterdam! gehouden bijeenkomst benoemde „com- missie'van uitvoering" verleende audiëntie is aan Zijn Excellentie-een adres aangebon den, waarin verzocht wordt er ten spoe digste toe te willen besluiten een vrouwen comité in het leven te roepen, dat door zijn samenstelling verondersteld mag wor den het vertrouwen van de bevolking, voor al dat der huisvrouwen uit alle klassen onzer samenleving, te bezitten t?n dat tot taak heeft .zich een overzicht te verschaffen van de aanwezige voorraden levensbehoef ten aan de hand der officieele gegevens op de verschillende distributie-bureaux aan wezig, ten einde in staat te zijn, de Neder- landsche huisvrouwen zoo volledig moge lijk in te lichten en haar op goed gedocu menteerde gronden, telkens wanneer dit noodig blijkt, tot zuinigheid aan te sporen. Een nieuw voedsel voor het vee. Men meldt, dat de volgende week in Hoorn een fabriek van veevoeder'zal ge opend worden. Er zullen koeken gefabri ceerd worden, bestaande uit vischmeel en zetmeeLhoudende producten, die volgend deskundigen een goed voedsel opleveren voor ons vee. 500-jarïg bestaan van Goes. Bij het Goessche gemeentebestuur is het Volgende telegram ingekomen: „Op dezen voor Goes zoo gedenkwaardi- gen dag leeft H. M. de Koningin in ge dachten met u allen mede en draagt mij op, het Gooseche bestuur en de bevolking opnieuw de verzekering te geven Hoogst- derzeiver warme belangstelling en toege negenheid. V a n G e e n, secretaris van II. M. de Koningin. Even later kwam nog het volgende tele gram binnen: FEUILLETON. Christen-helden in Japan. Ui) „En daarom verheugde ik mij- erover, toen ik, de zaal binnenkomend, getuige ervan was, dat gij Goseiman het bevel &aaft om er ten minste een begin mede t'ë maken. Maar nu .zie ik dat gij er weer half en half berouw van hebt. Zoudt ge meenen dat mijn vader dit niet te weten komt? Dat hij niet hooren zal, hoe gij aan de va- lallen verklaard hebt, dat gij slechts voor het uiterlijk zijt afgevallen en zoodra Te- 'asaba vertrokken is, de christeijke kerken schooner en talrijker wilt opbouwen dan vroeger? Suschen-Dono! hoe kondt gij zoo onbegrijpelijk dwaas zijn, iets dergelijks te seggen? Reeds eenige oogenblikken gele den wist ik het. En ook Terasaba en Sa- /e kennen nu zeker reeds elk woord, dat gij gesproken hebt, en zullen het aan den Kubo-Sama overbrengen?" ..Vervloekt zij mijn «zwakheid! Neen, het 'd? niet in mijn plan, weer Christen te fforden! Ik wilde die stijfhoofdige edellie den slechts zonder bloedig geweld tot afval mengen. Wanneer zij maar eenmaal in ^hijn aan de goden offerden, zouden zij ook in werkelijkheid den duivel in handen zijn gevallen. Ja, ik weet het wel, gij begrijpt d&t niet, maar ik heb het aan mij zei ven ondervonden! Wat moet er nu ge daan worden?" „Het vonnis moet «zoo spoedig mogelijk worden voltrokken, ook aan de kinde ren! Dat gij dit bevel gegeven hebt heeft mij met u verzoend. Laat mijn vader maar vernemen wat gij hebt gezegd; het bericht van de daden, hetwelk onmiddellijk daarop volgt, spreekt luider. En op deze eerste te rechtstelling moet gij, wanneer zij niet vol doende is om die halsstarrigen tot onder werping te dwingen, aanstonds een paar andere laten volgen. „Dat zal wel noodig zijn", bromde Su schen-Dono. „En verder?" „Wij moeten aanstonds naar mijn va der een bode zenden met een brief, welken ik zelve schrijven «zal! Gij onderteekent hem. Deze brief zal hem waarschuwen te gen de kuiperijen van vorst Protasius. Ik zal daarin de bewijzen leveren,.dat hij sinds jaren er naar streeft, dit groote Zui- der-Eiland Schimo van het overige Japan af te scheiden en aan zijn heerschappij te onderwerpen. Kunt gij ontkennen, dat uw vader dit voornemen had?' ^Hij zelf heeft mij meermalen er over gesproken. Hij wilde van Schimo een groot christen koninkrijk maken. „Ziet ge wel, dit ik hem niet onrecht vaardig beschuldig! riep Mime. „En uw getuigenis zal het eerste zijn, waarvan in mijn brief melding wórdt gemaakt.' „Het getuigenis van een eoon tegen zijn vader dat gaat toch niet goed! Ik zal u andere getuigen noemen. '- „Ja, doe dat. Maar uw getuigenis komt in elk geval op de eerste plaats. Het zal den Kubo-Sama overtuigen van uw ijver voor de eenheid en de grootheid van Japan. De anderen versterken uw woord." „Hm, de Knbo-Sama zou mijn vader op mijn getuigenis- misschien nog laten ter dood brengen en dat zou ik toch niet gaarne zien gebeuren!' „Wanneer hij hem laat ter dood brengen, geschiedt dit alleen wegens zijn misdadige plannen en wij «zijn dan des te veiliger! Suschen-Dono ik schaam mij over u! Gij zijt slechts ten halve man! E|at uw vader zou veroordeeld worden op het getuigenis van anderen, dat zoudt ge gaarne zien, doch zelf de waarheid getuigen daartoe ontbreekt u de moed!"- „Schrijf dan voor mijn part den brief.- Ik zal hem later onderleekenen. Dat wil zeggen, ik tzal erover denken. Want gij moet niet meenen dat'ik mij door u laat brengen tot iets, dat ik als niet goed be schouw. Nog iets anders? „Nog een kleinigheid. Kijk eens, Su schen-Dono, ik vrees elk uur, dat er een bode van den Kubo-Sama komt, om uw beide stiefbroertjes op te eischen als gijze laars voor uw gedrag aan liet Hof.' „Welnu, hij late hen halen en doe met hen wat hij wil, wanneer hij maar over mij tevreden is!" „Hm, gij begrijpt mij niet. Ik vrees niet, dat hij hen zal laten ter dood brengen, maar dat hij u op zekeren dag een van deze twee knapen, als opvolger schenkt!"' „O nu begrijp ik ul Daaraan heb ik inderdaad nog niet gedacht. Dat mijn va der gaarne een der knapen in mijn plaats zoude zien, heeft hij in het openbaar ge legd; doch dat hij ter bereiking van zijn 'doel den Kubo-Sama ervoor zou spannen, heb ik niet verwacht. En nog minder had ik gedacht, dat mijnheer uw vader zich daartoe zou willen leenen. Maar gij hebt volkomen gelijk, eij mogen den Kubo-Sama niet in handen vallen hoe dat te ver hinderen?" „Wat kunt ge toch naief .zijn", antwoord de Hime spottend, terwijl haar oogen von kelden als die van een adder. „Het een voudigste is immers, dat wij den bode van Kubo-Sama, wanneer hij hen komt halen, ten antwoord geven, dat zij, helaas, toe vallig gestorven zijn. We behoeven hem niet te «zeggen hoe, dóch wanner hij erop, staat, laat het dan maar aan mij over een gescliiedenisje te verzinnen van de e^ne o! andere kinderziekte. „Slang, die ge zijt! Slang!" riep Suschen- Dono opspringend. „Ik moet dus ook mijn broeders laten vermoorden!Vader moorder en broedermoorder dus! Wat nog meer?" „Niets meer voorloopig. Als zij dood zijn, is ons rijk gevestigd. Hoe heeft dit vervloekte vreemde godsdienst uw geest toch bedorven! Is het in onze Japanscht geschiedenis dan zoo ongehoord, dat een Vorst zijn broeders dwingt tot harakiri! En het eijn niet eens uw eigen broers, maar alleen kinderen van uw stiefmoeder, die g« zoozeer haat!' „Dat neemt niet weg, dat ik er niet fcoê besluiten kan. Ik zou hen zien in mijn droom en ik heb bovendien aan SafloyU beloofd, de knapen tegen uw wraak te schermen. U drijft tot deze bloedige mit« daad toch ni_ets anders dan ellendige wraaJi op hun moeder, i (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1