vordert 'dat tusschen uw bestuur en ons eene samenspreking plaats heeft, ten einde tot oplossing van het hangende geschil te komen. Wij stellen u dus voor deee bespreking zoo spoedig mogelijk te doen plaats heb ben. Acht u het wenschelijk dan kan zulks geschieden onder leiding van. een onpartij dig voorzitter. Gaarne uw antwoord tegemoet ziende met bepaling van tijd en plaats." Door den fabrikantenbond is aan den burgemeester een schrijven gericht, waarin de bond zegt, dat hij met het oog op de verwerping van het bemiddelingsvoorstel van den burgemeester, door de arbeiders organisaties, het overbodig acht de beraad slagingen over dat voorstel voort te zetten. Verder wordt gezegd, dat de bond thans terugkomt op de concessies, waartoe hij zich destijds bereid verklaarde en derhalve van heden af weder geheel vrij staat. Ten slotte wordt in dat schrijven den burgemeester voor zijn bemoeiingen in deze zaak dank gebracht. Reclameplaat Jaarbeurs. Door de jury voor de prijsvraag voor een aanplakbiljet ten behoeve der Tweede Nedelandsche Jaarbeurs is de eerste prijs toegekend aan den heer J. Cordel en de tweede prijs aan den heer P. A. H. Hof man, beiden te 's-Gravenhage. De jury bestond uit de heeren dr. G. W. van Heukelom, Chr. Lebeau en W. H. de Buisonjé. Het ligt in de bedoeling van de beste ingekomen ontwerpen eene tentoonstelling te organiseeren. Gemengde Berichten. Peperdiefstal. De „Weser Ztg." meldt, ïdat te Bremerhaven van Amsterdam is aangekomen een schip met 7000 K.G. peper aan boord, voor een waarde ran^300.000 Mark. De peper moest aldaar in een goe derentrein voor Münster worden overge laden, doch is sindsdien 6poorloos ver dwenen. Men vermoedt diefstal. Een mooie reis! Dat de trawlvis.seherij op 't oogenblik wèl loonend is, blijkt hier uit, dat te Vlaardingen is binnengekomen de stoomtrawler „VI. 150", stuurman W. Visser, met i 9300 besomming aan versche visch. In het postkantoor. Aan het postkan toor aan de Charlotte de Bourbonstraat te 's-Gravenhage kwam Dinsdag een jongetje een aangeteekenden brief halen. Bij het overreiken van den brief werd de knaap weggeduwd door een tot dusver onbeken den man, die den aangeteekenden brief in ontvangst nam en er mede vluchtte. De politie heeft de taak in onderzoek. Een millieenert-juffrouw. We lezen in de „Tel.": Rotterdam is wederom in rep en roer gebracht door een zoogenaamde millioenen-juffrouw, wier woekerhandel gedurende lange jaren naar wensch ge gaan is, totdat thans de bom gebarsten is. Het betreft hier een zekere juffrouw Valk, die in de Westewagenstraat 14 al daar een café heeft,'dat eigenlijk gedre ven wordt door haar man. Zij is een ver bazend geslepen vrouw, die geheel alleen ibaar bankzaken behartigde. Haar omzet liep in de honderdduizenden, totdat gister avond plotseling het gerucht ging, dat mej. Valk haar betalingen staakte. Het bericht, dat de Nederlandsche Bank gesprongen was, had niet meer consterna tie in de middenstad kunnen brengen dan dit gerucht. Honderden personen, meeren- deels vrouwen, verzamelden zich voor het café in de Vestewagenstraat om van juf frouw Valk het geld, dat zij belegd had den, terug te eischen. Haar man kon al deze personen even wel slechts mededeelen, dat hij van de „zaken" niets afwist en dat juffrouw Valk afwezig was. Er bewogen zich gisteravond een 600 700 personen vóór het café op en neer an de grootste consternatie en ver warring. Allerlei geruchten deden de •ronde. Namen van bekende en gezeten burgers en hooge politie-autoriteiten zelfs werden genoemd, die de zaak gesteund zouden hebben en er hun geld in hadden. Er was geen touw aan vast te knoopen. Natuurlijk ging men zich bij de politie beklagen. Het bureau Witte de Withstraat werd als bestormd door menschen, die hun geld bij juffrouw Valk hadden staan. Bij politie-onderzoek kwam aan het licht, welke geweldige bedragen in 't bankbe drijf van mejuffrouw Valk werden omge zet. Het klom, zooals we reeds zeiden, in de honderdduizenden. Er zijn er, die pieer dan dertigduizend gulden in de zaken had den. Een groot aantal van hen zijn lieden, die een café of iets dergelijks^ hadden en die hun zaak overgedaan hebben. Zij be legden hun geld dan tegen 4 pCt. per. week bij juffrouw Valk, die het aan personen, die in geldverlegenheid waren, in leen gaf tegen 6, 8 of 10 pCt. per week. Thans echter worden er bijna geen nieuwe zaken meer opgericht en juffrouw Valk kon dus van het bij haar. gelegde geld niet zulk een woekerrente toeer ma ken, dat zij 4 pCt. per week geven en er zelf nog op verdienen kon. Zij zou het geld dus moeten terugbetalen, aan de in leggers en dit scheen haar bezwaarlijk te zijn voorgekomen. Zij is er althans bij tijds tusschen uitgegaan, het aan haar man overlatend de teleurgestelde inleggers te woord te staan. De politie heeft thans overal order ge geven, haar aan te houden en een aantal rechercheurs aan het speuren gezet. Inmiddels blijven de klachten steeds toestroomen. In de Westewagenstraat •staan overal groepjes menschen, al oi niet belanghebbenden, het gebeurde te bespre ken. Naar hun land terug. Vier Belgische .geïnterneerden uit Harderwijk, die lijden de zijn aan tuberculose en geheel voor Öen militairen dienst zijn afgekeurd, zijn, met toestemming van het Duitsche consu laat te Maastricht, .van daar met een zie kenauto naar de gren9 vervoerd en weer in België teruggekeerd. Duur wild. Schoon de ullvo'er van hazen en konijnen werd verboden, is de prijs van duinkonijnen toch tot f 1.10 op- geloopen. Deze' dieren vinden in de dui nen hun voedsel, dat- dus in 't geheel niet is opgeslagen. Toch weten de handelaars de prijzen op te jagen. Immers vóór den oorlog was de prijs van een duinkonijn 60 cent. Waarom ze nu bijna het dulbbele moeten kosten, is niet te begrijpen. Een hofmemi. De „Lok. Anz." deelt het menu mee van een diner; dat den 6en November, op een vleesdhloozen dag dus, na de kroonraad-zitting gehouden is en waaraan de keizer, Üe nieuwe rijkskanse lier, Hindenburg en Ludendorff hebben deelgenomen. Het bestond uit de volgende gerechten: groenten soep, griespudding met frambozensap en kaas. Op vreemden bodem begraven. Door het Genootschap van Barmhartigheid werd Dinsdag op „St. Barbara" te Amsterdam het stoffelijk overschot ter laatste rust plaats geleid van den Belgischen soldaat R. de Keuning. Gewond bij de verwoes ting van Leuven, genas hij en kwam in Nederland. Daar werd hij aangetast door een vreeselijke ziekte, waardoor hij met hlindhei werd geslagen en ten slotte be zweek. De beaarding werd verricht door den aalmoezenier van het Belgisch inter- neerittgskamp te Harderwijk, terwijl de directeur woorden van troost en opwek king sprak. De Belgische kameraden, die den overledene de laatste eer bewezen, legden ook een krans op het graf. Poging tot oplichting. Een filiaal van de firma Vroom en Dreesman te Rotter dam werd opgebeld door een man, die zich pastoor noemde van» een kerk op de Wijn- haven. Hij bestelde eenige kleeren, die afgehaald zouden worden. De chef ver trouwde de zaak echter niet en waar schuwde de politie. Toen de jnan kwam, werd hij verzocht even mede naar het bureau te gaan. Het bleek te zijn de zwerver L. J. A. S„ 32 jaar. Op hem werden acht brieven gevouden, waarmede hij oplichtingen wilde bedrij ven. Hij bleek meermalen dergelijke prak tijken te hebben uitgeoefend en stond ge signaleerd in het Algemeen Politieblad. Diefstal van sieraden. Van den loge menthouder Th. C. v. D., eigenaar van de bekende nachtkroeg, café, hotel-restaurant „De Loopgraaf" in de Rleekersteeg te Rot terdam, is in den vorigen nacht door een zijner „gasten" een ijzeren kistje gestolen, waarin zich bevonden een gouden dames horloge, een zilveren beursje, vijf gouden damesringen, drie gouden txeerenrmgen, een zilveren collier en twee oorknopjes. Smokkelen. Door de kommiezen te Venlo werden drie groote rollen manufac turen aangehouden, die verborgen lagen in ledige zandwagens. De goederen had den een gewicht van 141 K.G. en vertegen woordigden een waarde van ongeveer drie vierduizend gulden. „De club van drie." De twee avon turiers, bijgenaamd „Henry Valentyn" en „Staggerey" zijn gisteren, na hun ouders een drietal dagen in hevige onrust te heb ben gelaten, behouden en wel met den trein van Rotterdam te Tilburg terugge keerd. Zij hadden hun avontuurlijk plan niet kunnen volvoeren. Reis- en verblijfkosten bleken allen door Valentyn te zijn voldaan van eigen weekloon en van hetgeen hij hij zijn ouders weggenomen had. Bij zijn terugkeer 'was Valentyn echter behalve zijn geld, ook zijn betrekking kwijt. „Msbd." Op de Nc-orsche klippen geioopen. Te IJmuidien Is een particulier bericht inge komen, dat de Nedierlandsöhe schoener „Johanna", kapt. 'De Vries, na op de klip pen bij Skudenaes te hebben gezeten, met schade te Stavanger is aangekomen. De door het stooten ontstane schade wordt in laatsgenoemde haven gerepareerd. Qnmoeting op zee. Men meldt uit IJmuiden d.d. gisteren: De Dinsdagmiddag vertrokken zeillog- ger „K.W. 146s Jacob a" is hedenmorgen hier met zware aanvaringsschade terug gekeerd. De logger passeerde hedennacht zeven mijlen Noordwest van Scheveningen een achttal onbekende topedoj agens met geblindeerde lichten. De voorste jager liep den kluiverboom, een vierde den voorste ven van den houten logger af. Zonder naar het schip om te zien zette de flottilje de reis voort. Stakkerd. De berichtgever van het „Hbld," vernam van één der opvarenden van den te IJmuiden binnengeloop en mo- torschoener „Borneo", dat, toen men eenige mijlen uit de Noorsdhe kust was, een verstop peling in een van de kooien der opvarenden werd aangetroffen. Deze, een Nederland«ch (zeeman, woonachtig te Rotterdam, wilde den overtocht naar Ne derland op deze wijze kosteloos meemaken. Reeds had hij eenige weken in Christiania rondgeloopen zonder er in te slagen een scheepsgelegenheid naar het vaderland te vinden. De kapitein van de „Borneo" keerde, nu hij toch nog niet ver van den wal was terug tot ontscheping van dezen ongcwenscMen passagier. Tot dit besluit ging de gezagvoerder over omdat hij reeds twaalf personen aan boord had, die, wanneer er onverhoopt iets tijdens! den overtocht sou gebeuren, ternauwernood een plaats in de scheeps- boot zouden vinden. Eene eventueele aan houding op zee zou hem buitendien moei lijkheden hebben kunnen bezorgen, want het aantal personen was in dat geval biet in overeenstemming met dat mn de mon sterrol. Lafaard. De voerman v. Kr. te Stratum heeft in oen aanval van woede over een vermoede onwilligheid van zijn paard, het dier de tong uit den bok gerukt. —Raadsleden In het kippenhok. Hoewel het sluitingsuur dei' café's ter gelegenheid van de kennis te Meerssen een uur later was gesteld, werd toch na het sluitings uur bij den herbergier N. nog licht gecon stateerd en stemmen vernomen. Toen de veldwachter om half 12 ging kijken, was alles in de gelagkamer doodstil. Bij nader onderzoek vond hij echter een raadslid ïn het kippenhok verborgen. Ook bij een an deren kastelein werd een raadslid wegens een dergelijk vergrijp bekeurd. Een verdwaalde. Te Barneveld kwam diezer dagen heel parmantig een ezel een verlofzaak binnenstappen. De verlofhou der ontfermde zich over den eenzamen avondwond el aar en gunde hem een plaats in zijn warmen stad. Nadat aan deze niet afl'ledaagtsche gebeurtenis de noodige rucht baarheid was gegeven, kwam Dinsdag de eigenaar, een bewoner ran Hoevelaken, zijn ezeltje, dat er op zijn eentje van door was gegaan, weer ophalen. Verbrand. Te Stratum kwam het vier jarig meisje van den arbeider C. in aan raking met een brandend fornuis, waar door de kleeren vlam vatten. Met hevige brandwonden overdekt, werd het kind r het gasthuis opgenomen en zul vermoede lijk aan de gevolgen overlijden. 101 jaar oud. Op 101-jarigen leeftijd is overleden de oudste inwoonster van Hilversum, mej. E. M. van Putten. Verml6t. Sedert 25 September j.l. wordt vermist Wilhelmina Theodora Smie- sing, zonder beroep, geboren 1 December 1897 te Utrecht en aldaar woonachtig, mid delmatig lang, vol aangezicht, blauwe oogen, blond krullend haar en bleeke ge laatskleur. Gekleed in donker blauw man- telcostuum, licht gekleurde blouse, zwart kastoren ho.ed en hooge zwart-lederen rijg schoenen. Gebleken is, dat zij zich in gezelschap bevindt van Johannes van der Putten, loopknecht, geboren 2 Januari 1897 te Haarlem en aldaar woonachtig, tegen wien door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, wegens verduistering in dienstbetrekking, rechtsingang met gevan genneming, is verleend. Van der Putten, draagt nu eens burger- kleeding, dan weder de grijsgroene uni form van sergeant der infanterie/waartoe hij niet gerechtigd is. De commissaris van politie in de 2e Af deeling te Utrecht, verzoekt een ieder, die omtrent een hunner of beiden inlichtingen kan verschaffen, zich zoo spoedig mogelijk aan zijn bureau (Ganzenmarkt) te willen vervoegen of daarvan aldaar schriftelijk kennis te geven. Predikante. Was ons land sedert het huwelijk van Ds. Zernictke weder zon Ier vrouwelijke predikant, van den 18em de zer arf, is de tweede vrouw voorganger dener gemeente geworden. Op dien dag verbond mej. ds. W. Gerritsma zich aan de doopsgezinde gemeente te Baard; zoo dat zij thans, wellicht voor niet al te Langen tijd, de eenige vrouw lop den kan sel is hier te lande. Een bruidspaar aangehouden. jfVan een te Palemig wonende familie, bestaan de uit vader, dochter en zoon, moest, •®oa ^eaTuaalt de ,,'L. IKV', dezer, dagen door een marechaussee worden aange zegd, dat zij zich uit het in staat van beleg verklaarde gebied hadden te ver wijderen, wilden ze er niet ,met den sterken arm" worden uitgezet. De ma rechaussee vond echter, toen hij deze op dracht ging vervullen, de woning der be trokkenen gesloten: de familie was naar Schaesberg, waar de idochter dien dag in het huwelijksbootje zou stappen met een soldaat van ons Nederlandscbe leger. Aangezien de zending, welke de gen darme had te vervullen, geen uitstel ge- xo^ide, begaf ihij izicll eveneens der waarts; hij trof evenwel te Schaesberg alléén het bruidspaar, daar vader en 2<lon het geraden hadd'en geacht, cxm maar te eclipiseereu. Op zoek naar dit tweetal, verwittigde hem een politieman uit een naburige ge meente, dat daar een paar schoenen ont vreemd zouden zijn, van welken diefstal niemand minder dan..... de bruid werd verdacht. Bij onderzoek ibleeik deze ver denking inderdaad op goede gronden te berusten, want de schoonmama in-spe had althans, vermoedelijk ter completee ring van haar feestdos, de ontvreemde schoenen aan de voeten. Deze noodlottige samenloop van om standigheden, had de onmiddellijke aan houding van heide vrouwen feh^évolge, welk onaangenaam incident zóo bp de zenuwen van den bruidegom werkte, dat Ihij den marechaussee verzekerde, zich „van kant te gaan maken". De gelegen heid daartoe werd hem echter niet gela ten, want het was in tusschen de Schaes- bergische gemeentepolitie ter oore geko men, dat de bruidegom van zijn militair verlof was achtergebleven. Het duurde dus niet lang, of ook bij werd ingere kend, en tal-dus geraakte, ten slot van deze ongewone historie, het bruidspaar „in dè doos"! Mijnongevallen. De jeugdige onge huwde mijnwerker Fischer nit Bleyerh ei- do werd' onder afvallend gesteente in de Dom. mijn bedolven. F. bekwam schedel breuk, brak de beenen en een arm. Zijn toestand ie levensgevaarlijk. In de Staatsmijn „Wilhelmina" te Ter- winselen verongelukte de gehuwde mijn werker Verdonk uit Beillusrt, (Spekholzer.- heide). Hij werd in een mijngang doodge drukt tusschen /den wand en een kolen- wagentje. „De wasch!" Bij een bewoner der Nassaukiade te Amsterdam, belde, eenige weken geleden, een man aan, die naar boven riep: „de wasch!" Het dienstmeisje meen end e dat dit de m an was, die ge woonlijk die wasch kwam halen, wierp de zak met waschgoed naar beneden en" de man vertrok. Een halfuur later werd er ween gescheld; weer werdl er om de wasch gevraagd'. Ditmaal bleek het d,e echte waschbaas te" rijn, die behoeft het nog vermeld er niets von wist, dat een halfuur te voren een ander het wasch goed had afgehaald. Dinsdag werd er weer gebeld; weer werd naar boven geroepen „de wasch!" Door de ervaring wijzer geworden, gaf men het waschgoed ditmaal niet af en terecht, want eecn half uur later kwam de bona fide waschbaas. die ook nu weer verklaarde hi ets af te weten van de dit maal mislukte poging om 'de wasch al te halen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Staatsbegrootlng voor 1918. Aan de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk IV (Justitie) is het volgende ont leend: Beteugeling van tuchte loosheid. De rechterlijke macht werkt thans samen met het schooltoezicht om de tuchteloosheid van de jeugd te be strijden. Door het geven van wenken en vermaningen tracht zij de school in haar paedagogisch streven behulpzaam te zijn. Dan zullen ook de nieuwe bepalingen van het Wetboek van Strafvordering, in het bijzonder de daardoor geschapen mo gelijkheid om den op heeterdaad betrapten overtreder aanstonds op zeer korten ter mijn door den opsporingsambtenaar zeiven ter terechtzitting van het kantongerecht te doen oproepen, een krachtig middel ter. bestrijding van de tuchteloosheid der jeugd blijken te zijn. Ook het denkbeeld van k i n- derreclitbanken wordt in dit ver band nog ernstig overwogen. De vraag, of door het rooken van kinderen de volksgezondheid dermate wordt bedreigd, dat daartegen wettelijke bepalingen dienen te worden vastgesteld, behoort allereerst tot de aangelegenheden van het departement vdn Binnenlandsche Zaken. Ongetwijfeld zal dit punt aan de aandacht van het hoofd van dat departe ment niet eijn ontgaan. Ook de minister is van oordeel, dat maatregelen dienen te worden overwogen om het euvel van het stelen van r ij w i e 1 e n krachtiger dan tot dusver te gen te gaan. Weliswaar kan de zorg van den eigenaar ten deze menigmaal veel voor komen, maar ook overheidsmaatregelen zullen niet kunnen worden ontbeerd. Verplichte nummering en registratie der rijwielen wordt overwogen. Vergadering van gisteren. Staatsbegrootlng voor 1918. De heer Tr.oelstra (S. D. A. P.) wijst er op, dat 5n het overgangstijd perk, waarin wij nu leven, zich een po litiek zal opdringen, die niet precies haar eigen weg weet. Ze wacht op den vrede eer zij tot volle ontplooiing kan komen. In af wachting van een definitieve beoordeeling van het vraagstuk der landsverdèdiging, zal men zich moeten verzetten tegen iedere uitbreiding zoowel hier te lajide ais in de koloniën. Met het einde van den oorlog zullen wij niet van de levensmiddelen-distributie af zijn. Men vreest daarvan verslapping van het volk, een vrees, die spr. niet deelt, om dat de betalingswijze geen invloed heeft op het volkskarakter. In den eerstvolgenden tijd is in elk geval een nog energieker dis tributie-bedrijf noodig. Spr. dringt aan op een afzonderlijk levensmiddelen-departe ment. Art. 192 van de Grondwet zal moeten worden uitgevoerd. Spoedig ver schijnt een rapport van s p r.'s p a r t ij te dien aanzien, waarbij men zich geheel en al op het standpunt van de pacificatie stelt. De heer De Savor n in Loliman (C.H.) komter tegen op, dat de heer Dres- selhuys de Kamer verwijt op vele punten te weinig te hebben gedaan. Voor land bouw, verkeer, scheepvaart is hier heel veel gedaan; het kleine werk in de Kamer ontgaat te licht aan de aandacht van het publiek. De heer Dresselhuys moet de be grootingen van nu maar eens vergelijken met die van tien jaar terug, dan zal hij wel zien hoeveel werk er gedaan moet zijn. Een tegenstelling tusschen partijen zal. er altijd blijven bestaan, al zal de aard daarvan wel wijziging ondergaan. De gods dienst blijft voor spr. de basis van alles en die opvatting zal een diepgaand verschil blijven vormen. Nergens, in andere lan den, wordt ontkend dat er scheiding be staat tusschen godsdienst en staatkunde. Alleen in ons land houden de linkerpar tijen daaraan vast. Indien toen over de geheele wereld had ingezien dat gods dienst niet een privaat-zaak is, maar een stelsel voor ons allen, dan zou de groote wereldoorlog nooit zijn uitgebroken. Spr. komt op tegen het doorwerken van het Staatssocialisme en tegen het ingrijpen in het bedrijfsleven. Hij wijst er op dat de Grondwet op allen de verplichting legt tot medewer king tot verdediging des vaderlands. Daar van kan niemand ontheffing verleenen. Spr. is er diep over geërgerd, dat er men schen zijn die die verplichting op zij dur ven stellen. Dat is" een miskenning van den strijd onzer voorvaderen, die onze vrijheid hebben verdedigd en veroverd. De dienstweigeraars beroepen zich op het gebod: gij eult niet dooden, maar dat is geheel onjuist. Oorlogvoeren en dooden is niet hetzelfde. Het hangt van de ge zindheid af waarmede gedood wordt of dat al dan niet onder het gebod valt. De rede van den Minister van Oorlog te Leeuwarden gehouden is door den hoer Troelstra' afgekeurd. Spr. meent dat nie mand zal willen voortgaan met de oorlogs toerustingen indien de vrede leidt tot een vermindering daarvan. De Minister mag in afwachting van den toestand na den vrede niet nalaten ook t<e zorgen voor het geval de wereldvrede niet komt. De heer Duynstee (R.K.) drong aan op billijke voorschriften ten aanzien van hooivorderingen. De heer Rutgers (A.R.) betoogde, dat de Rechterzijde de Regeering niet kan ont slaan van haar woord betreffende het niet indienen van politieke ontwerpen, voor zoover betreft de wederindiening der door de Eerste Kamer vervallen verklaarde Ouderdomswet, omdat het hier niet geldt een formaliteit, doch het vormen van agi tatiemateriaal tegen de Rechterzijde bij middel van een wetsontwerp, waarvan toch niemand gelooft, dat het door de Eer ste Kamer zou worden aangenomen. Verder stelde spr. de Regeering opnieuw ju gebreke wat betreft haar verplichting tot invoering van de Radcnwet. Dat eeiy wijziging der w,et mislukte, is geen verent- (j( schuldiging voor het nalaten eener Groncl. wettelijke verplichting. Wat een compromis op het stuk van So. ciale wetgeving betreft, bleek spr. nog be reid tot uitbreiding der sociale verzekering buiten den kring der arbeiders, doch dan gepaard met invoering der bestaande ver- eekeringswetten met premiebetaling. De heer F 1 e s k e n s (R.K.) maakte zich tot tolk der grieven van de zandboeren je- gens den minister van Landbouw. STADSNIEUWS. j Een gouden-feest. 1 De al-oude parochie van de Mon-Père, bekend om den eenvoudigen godsdienstzin harer geloovigen, viert dezer dagen een schoon kerkelijk feest. 1 De Vrouwen-congregatie staat in den luister van haar gouden jubileum. Gisteren is de voorbereiding van het feest begonnen met een triduum, te geven door een pater Redemptorist. e De Hoogeerw. heer Deken droeg op het plechtig Lof, daarbij geassisteerd door de J weleerw. heeren kapelaans Leusen en Brü- gemann. Zondag zal het de plechtige feestdag zijn een feestdag niet slechts voor de Cong re- r ganisten, doch voor heel de parochie. Zuster Germana. i De eerw. zuster Germana in-het gesticht „De Voorzienigheid" op de Hoogewóerd viert Dinsdag 27 November haar gouden professiefeest. Van deze vijftig jaar, die de zuster in den dienst der naastenliefde j heeft gearbeid, heeft zij er meer dan vijf-en- twintig in stille en onafgebroken plichts- ll betrachting doorgebracht in onze stad. Wij zijn er dan ook zeker van, dat zuster Germana Dinsdag vele blijken van belang- stelling zal ondervinden. If St. Margarita van Cortona-stichting. De naastenliefde moet typeeren, moet kenmerken den Katholiek! In het bijzonder de liefde voor de armen en de liefde voor de zondaars. De liefde voor de zondaars is een j der meest karakteristieke eigenschappen •van den Stichter onzer Kerk, „Hij ontvangt zondaars". Hij is er niet tevreden mee tot hen te prediken: Hij „eet met hen", alsof Hij huns gelijke ware. En van den ande ren kant is er in Christus' optreden geen zweem van die zoetsappige toegeeflijkheid, eigen aan de moderne zedenloosheid. Zijn laatste woord is altijd het gestrenge: „ga j heen en .zondig niet meer". In verschillen de parabels prent Hij de liefde voor de zon daars den zielen in, die van nature ge neigd zijn, er anders over te denken het Phariceïsme toch is het grootste gevaar voor godvruchtige zielen! Terloops willen wij hier den ontwikkel- den lezer even wijzen op dat schoonste 1 hoofdstuk: „Christus in den zondaar" in het zeer schoone boek van mgr. R. H. Ben son „De Vriendschap van Christus". Doch ter zake. Als een heerlijke bloesem van Roomsche charitas is in. onze stad bekend om zijn Roomsche instellingen voor de vrouw en voor het meisje opgericht de Sint Marga rita van Cortona-vereeniging. Het gebouw dezer vei'eeniging, onderaf- deeling der Zita-Vereeniging, is gisteren kerkelijk ingezegend. 't Is en eenvoudig tehuis, betrekkelijk primitief, maar toch naar de eischen der hygiëne ingericht, op het Galgewater. Dit R. K. Doorgangshuis heeft ten doel toekomstige moeders en jeugdige moeders, die het ziekenhuis hebben verlaten, eenigen tijd te verzoi'g'en, opdat zij, lichamelijk en geestelijk gezond, in de maatschappij kun nen terugkeeren. Dèar zullen zij leeren gevoelen de barm hartigheid en liefde, maar ook de gestreng heid van den Christus Te half vier gisterenmiddag hadden de dames-bestuursleden der Zita-Vereen., de directeur pater Bouters, de zeereerw. hee ren pastoor Crombag en pastoor Krol, de weleerw. paters Lubeek en Sanders ziek vereenigd in het gebouw. De zeereerw. pater J. H. Crombag, pas-1 toor der parochie van O' L. Vr. Onbevl. Ontvangen, verrichtte de inwijdingsplech-1 tigheid. Daarna verklaarde Zijneerw. de betekenis der inwijding, er op wijzend, dat hij voor dit huis en zijne bewoners had afgebeden: gezondheid, kuischheid, deugd. I In eenvoudige en treffende woorden hield Zijneerw. voor den plicht der naastenlief de, in betrekking tot deze nieuwe stichting. De weleerw. pater Bouters dankte ver volgens den Pastoor voor de inwijding, de gesproken woorden en vooral voor den on dervonden daadwerkelijken steun. Zijn eerw. dankte alle aanwezigen voor de be toonde belangstelling. Hierna werd een rondgang gedaan door het huis en het daaraan, aan de achterzij-, de grenzende gebouw der Zita-Vereeniging. Vandaag en morgeix, van 2% tot 4^ uur is de stichting voor belangstellenden te aien. m o Moge deze echt-katholieke instelling, geheel liggend in den geest van het Chris tendom, dat de liefde predikt voor de gevallenen, den daadwerkelijken, den grooten steun ondervinden van Leidenff katholieken! De staking .te Tilburg. Op uitnoodiging van het Steuncomité voor de uitgesloten R.-K. Textielarbeider! te Tilburg, zou gisteravond de heer Jok. Th. Nijkamp, voorei,tter van den Ned. R.-K. Textielarbeidersbond ,,St. Lambertus" te Enschede, in „de Graanbeurs" spreken over de Tilburgsche staking. 't Was al ruim half negen, toen nog slechts enkele belangstellenden aanwezig waren, zoodat maar besloten werd, de bij eenkomst niet te doen doorgaan. Dat "Vin den wij jammer. 't Zal voor het Steuncomité van de.L«ö- sche afdeeling van den Ned. R. K- VblWf

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2