BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. blad Verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling Leiden 11 ct. p. week, f 1.45 p. kwartaal; by w agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal,Franco 'post fl>8G p. kwartaal. Heb Geïllustreerd Zondags- jd is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. MAANDAG 19 NOVEMBER 1917. Bureau STEENSCMUUR 15 - LEIDEN. Interc. YeUXoon 935. No. 2471 Postbus 6. Be Advertentieprijs bedraagt van 15 regels fO.W elke regel meer 15-ct. Ingezonden mededoelmgen rno 16 regels f 1.50, elke regel meer 80 ct., met grafts bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen woadem aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer lot Geld en de goede zaak. De mensch kan nu eenmaal niet leven m idealen. En, als iemand gloeit van ifde voor de goede zaak, maar zijn ars blijft plat, dan cal hij daarbij ook rteren van honger. Dat is de nuchtere werkelijkheid. Maar artegenover staat toch ook, dat geld- rdienen en liefde voor de goede zaak altijd elkaar mogen'dokken zeker o i t -alsdoel en middel! Jammer, dat het soms "gelukkig: - den schijn wekt, alsof de liefde or de goede zaak hangt aan gouden orden Zouden er niet veel minder edele natu- rijn, die zich in groote opofferingsge- idheid voor de goede zaak een Kamer- el willen laten welgevallen, tzoo daar- niet een behoorlijk honorarium met ■uitzicht op pensioen verbonden was? n begrijpe ons goed: dat honorarium iten wij volstrekt niet te hoog voor land, die het beste van zijn persoon en grootste gedeelte van zijn beschikbaren aan het veeleischende Kamerlidmaat- lap geeft. alléén wijzen wij op het allig gevolg daarvan, dat er nu zullen die uitsluitend daarom ar het Kamerlidmaatschap zullen din- terwij]eij het doen voorkomen, of zij, uit den drang van liefde voor de •de zaak, ten slotte toch maar aan den nsch der kiezers gevolg geven! ioo is 't b.v. ons inziens een geluk voor openbare leven, dat het lid-zijn van gemeenteraad in de meeste gemeenten chts een onbeduidende geldelijke beloo- f met zich brengt. Ware dit anders, openbare leven ;in de gemeenten tfou ziekt worden door den tzooals dr. yper liet geestig-typeerend uitdrukt in Stónüaard" 'den „bacil van het Srantisme". Niet alleen- meer om de doch^ dan ook om het geld zouden onder den schoonsten vorm van on tuchtigheid overal tientallen aspiran- naar voren dringen! lammer is het ook, als men soms bemerken, dat een werkelijk oie toewijding aan de goede zaak maar l'stonds weer moet worden gezet in den acler iüooien schijn van het geld! iogmaals: Wie al zijn krachten stelt in ast, der goede zaak, heeft izelfs den plicht lorgen, dat hij en de zijnen feen ibehoor- een alleszins passend levensonder- ïd hebben. Maar sterk veroordeeld en erp gelaakt moet worden het streven, maar steeds en in alles het ge-ld- Üienen op den voorgrond te stellen, ian hunne liefde moet men de katholie- erkennenóók aan hunne o n- Imzuciit ige toewijding aan de angen van de goede taaak, de zaak van godsdienst, de zaak van de kerkt ppe strijd in Vlaanderen. - De lichten bij Asiago. - Jaffa door de gelschen bezet. -Zeegevecht bij Helgo- J. Nog geen rust in Rusland. Overzicht 'an de meeste der gevechtsterreinen is nieuws niet veelbeteekenend. Zoo bleef Vlaanderen de .actie beperkt tot middelmatigen geschutstrijd. Naar de itschers mededeelen, hebben eij bij St. entin een, door de Franschen met krach- vuur voorbereiden aanval, afgeslagen, de Aisne en Maas trad de artillerie beidé partijen zeer op den voorgrond; uitaten worden evenwel 'nog niet ge ld. lij Asiago ondernamen de Italia- zeer krachtige tegenaanvallen, die tot woede, gevechten van man tegen man iben geleid. Daarentegen hebben de Cen ten aan de beneden-Plave nog eenige gtestellingen bezet. )e Italianen melden, dat zij den tegen- ader in de streek vair Fagaro hebben gevallen, en hem in de bocht van de ve steeds meer in het nauw brengen, ^illustratie noemen zij de volgende cij- Inlret geheel werden den 16en en 17en den rechteroever van de Piave 51 offi cieren en 1212 manschapipen gevangen geno men en 27 machinegeweren buitgemaakt. Daartegenover geven de Centralen als hun buit aan, dat zij van half Juli tot half No vember 45,550 vierkante K.M. terrein heb ben gewonnen. In deze periode maakten zij 390,500 gevangenen en veroverden 3233 kanonnen. Zaterdag hebben wij reeds aangekon digd, dat in Palestina de val van Jaffa te wachten stond. Een ,,Reuter"-be- richt meldt thans, dat de Engelschen-deee plaats hebben bezet, in samenwerking met dê Australische en Nieuw-Zeelandsche be reden troepen. Er werd geen tegenstand geboden. De vijand zet, naar gebleken is, den terugtocht in Noordelijke richting voort. Dit nieuwe Engelsehe succes in Pa lestina is voor hen zeer beteekenend voor hun verdere actie in dat gebied. De Japansche minister van financiën heeft verklaard, dat het geheel en al on mogelijk is om troepen te zenden aan de bondgenooten in Europa. Deze begrijpen de moeilijkheden en hebben daarom ook nooit verder aangedrongen, verklaarde de minis ter voorts. Misschien zal morgen het bericht we gr opduiken, dat de Japanners toch zullen helpen en In elk geval is het nog geenszins duidelijk, welke maatregelen Japan denkt te nemen met het oog op den toestand in Rusland, waarover het 'Zich zoo ongerust maakt. De minister heeft er nog op gewezen, dat Japan de Europeesche bondgenooten mid dellijk en onmiddellijk zeer geholpen heeft, ongeveer tot 'n bedrag van 12 milliard gul dén. Dat deze hulp, zooals vaak gebleken is, niet buitengewoon onbaatzuchtig was, heeft de minister er niet bij gezegd. 0p Zee. Gevecht bij Helgoland. De Engelsehe admiraliteit deelt mede, dat bij een zeegevecht bij Helgoland een Duitsche lichte kruiser in brand is gescho ten, een mijnveger in den grond is geboord en een andere lichte kruiser zwaar be schadigd is. De Duitsche marinestaf meldt, dat aan Engelsehe -zijde 6 groote kruisers of linie schepen aan den strijd deelnamen. België. Een nieuw ministerie. Wij kunnen ons nogmaals, schrijft „Vrij België", verheugen in de oprichting van een nieuw ministerie. Het wordt in het le ven geroepen bij kon. besluit van 12 Octo ber en heet het ministerie van Staathuis houdkundige zaken. Daarmee is het do tzijn vol. De wegvoeringen. Aan de Vlaamsche kust zijn de Duitsche autoriteiten thans ook begonnen met het wegvoeren van knapen naar het Yser- front, waar zomoeten helpen bij het aan leggen van versterkingen. Eveneens gaan de Duitschers voort met vrouwen uit Heyst en andere plaatsen te dwingen militairen arbeid te verrichten. Engeland, Mooi vrouwenwerk!? De board of trade deelt mede, dat op het oogenblik 670,000 Engelsehe vrouwen in de munitiefabrieken werken. rt Zal wel een verheffenden en verede lenden invloed hebben op den geest dier vrouwen! Oorlogsslachtoffers! Italië. D© geestelijken op hun pos!. Naar de „Corrierre della Sera" meldt, heeft de H. Vader aan de geestelijke over heden bevel gegeven, ook in geval van een vijandelijke invasie, op hun post te blijven. Rusland. Verwarde en vage berichten. Geheime verdragen. Naar de Weensclie bladen uit Stockholm vernemen, wordt door de nieuwe Russische Regeering bekend gemaakt, dat in het Winterpaleis drie geheime verdragen van Kerenski gevonden werden. Lenin gevangen genomen? De ..Herald" verneemt uit Kopenhagen, dat het Russische gezantschap bevestigt, dat de Bolsjewiki bij Tsaa-kojo Selo zijn verslagen en dat Kerenski meester van den toestand is. Lenin moet gevangengenomen zijn. Uit Stockholm wordt aan de „Echo de Paris" gemeld, dat Moscou het centrum is van de voorloopige regeering voor ge heel Rusland. Eon compromis Susschen Lenin en Kerenski? Volgens t:. Weenen ontvangen berichten, is een compromis tusschen Lenin en Ke renski tot stand gekomen. Naar verluidt, staat het vast, dat Lenin de overhand heeft behouden en dat" Kerenski zich aan verschillende wenschen der Bolsjewiki heeft moeten onderwerpen. Staatsgreep in Finland. In Finland hebben c'e socialisten Donder dag een staatsgreep gedaan waarbij ze door de maximalistische soldaten werden gesteund. Zij maakten-zich meester van de telegraaflijnen en van alle officieele in stellingen en trokken naar den Senaat, dien ee ontbonden verklaarden. Ook de Landdag is ontbonden en de oude Land dag, met zijn soci'aliMische meerderheid, zal weldra worden bijeengeroepen. Handelsverdrag m«t Engeland opgezegd. Het Staatsblad maakt bekend, dat den 24n October de Russische Regeering het handelsverdrag van 12 Jan. 1859 heeft op gezegd tegen 24 October 1918. De Russische Regeering wijst er op, dat de economische voorwaarden, door den oorlog ontstaan, haar gedwongen hébben de bestaande ver dragen te herzien. Zij voegt er aan toe, dat zij geneigd is met de Engelsehe Regeering tot een schikking te komen voor het over gangstijdperk. Zwitserland. De „vredesconferentie". De „Züricher Post" verneemt, dat de in ternationale vredesconferentie in Zwitser land zal plaats hebben op 19 November. De onzijdige vertegenwoordigers sullen eerst confereeren 'met ',de vertegenwoordi gers der Centrale Rijken en dan met ver tegenwoordigers der Entente. De vertegen woordigers der Centrale Rijken zJouden gisteren in Zwitserland aankomen. Vereenigde Staten. De opperoorlogsraad. President Wilson heeft aan zijn verte genwoordiger in Europa, kolonel House, doen weten, dat de instelling van een óppersten raad der geallieerden hem zeer noodzakelijk voorkomt en dat hij kolonel House verzoekt, te zamen met den chef van den Amerikaansclien §far\ "de eerste zitting van den oorlogsraad bij te wonen. Levensmiddelen voor de neutralen. Een Havas-telegram uit Washington be vestigt nogmaals, dat de Vereenigde Sta ten voor de Noordelijke neutralen in ruil voor scheepsruimte, een voor hun behoefte voldoende hoeveelheid levensmiddelen be schikbaar zullen stellen. Japan. Hoe Japan de Entente steunt. Shoda, de minister van financiën, ver klaarde in een rede, dat het volstrekt on mogelijk is, Japansche troepen naar Euro pa te zenden. De geallieerden erkennen de daaraan verbonden moeilijkheden en zij hebben in deze aangelegenheid dan ook nooit pressie uitgeoefend. Japan's bereid willigheid tot het ondersteunen van de zaak der geallieerden blijkt echter uit zijn medewerking en hulp op maritiem, indus trieel en financieel gebied. De aan de ge allieerden verstrekte directe geldelijke bij stand bedraagt thans 1,000,000,000 pd.st. De scheepslevering. Officieel wordt medegedeeld, dat Japan genoodzaakt is de onderhandelingen voor een overeenkomst met de Vereenigde Sta ten, volgens welke eerstgenoemde staat 250,000 ton scheepsinhoud zou leveren in ruil voor 175,000 ton staal, af te breken. Japan is niet in staat den eisch van Ame rika te accepteeren betreffende den ouder- domsgrens en den prijs der schepen. Buitenlandsche Berichten. land" goeft dominé dr. Karl Auer een be schouwing over ,,Protestantisme en Katho licisme in het toekomstige Duitschland", hetwelk wij aan de „Msbd." ontleenen. Auer zegt o. m.: Wij constateeren, dat in Duitschland tot nu toe de Katholieke Kerk de grootste en zekerste winst uit den wereldoorlog getrok ken heeft. Dit is een objectieve, iedereen bekende waarheid. Vooreerst is het in het belang der volksr- eenheid, dat de Jezuïetenwet, \yelke voor de Katholieken een achterstelling was, ge heel is opgeheven. Verder deelt men alge meen de meening, dat den Roomschen aal moezeniers een meer beduidend arbeids veld ten deel viel, dan den Qvangelischen. En ten derde hebben Paus en bisschoppen, door hun energiek optreden ten gunste van den vrede, een sympathie verworven, die voor de toekomstige machtsontwikke ling van het Katholicisme van groote betee- kenis zal zijn. Iloe zal nu deze vooruitgang op de toe komst der evangelische kerk inwerken. Men kan niet ontkennen, dat de Jezuïeten orde voor den Katholieken godsdienst uit stekend pionnierswerk verricht heeft en ook in de toekomst verrichten zal. Alles te zamen genomen, moeten wij nochtans het Jezuïeten-gevaar niet te hoog aanslaan. Meer bedenkelijk lijken ons de beide an dere feiten, die aan de Katholieke Kerk een overwicht gegeven hebben, n.l. het openlijk aangenomen leerstuk, dat de Ka tholieke aalmoezeniers onze meerdere blij ken in de Katholieke vredes-propaganda. Wij staan hier in ieder geval voor het feit, dat de evangelische kérk, gedurende den oorlog, bij de breede® volkskringen geen vermeerdering van sympathie te boe ken heeft. Verzwakt komen onze evangelische ker ken uit. den oorlog te voorschijn en deze verzwakking beteekent een triomf voor den Katholieken godsdienst. Protestantisme en Katholicisme in Duitschland. In het tijdschrift „Das Neue Deutsch- Nederland en de Oorlog. De „Do.llard" in den grond geschoten. Hier te lande is bericht ontvangen, dat het motor-stoomschip de „Dollard", toe- behoorende aan de Mij. „Bestevaer" te Amsterdam, door een Duitsche duikboot in den grond is geschoten. Er zijn zes man van de bemanning door een Spaansch visschersvaart'uig te Vigo geland. Men vreest, dat drie leden der bemanning zijn -omgekomen. De „Jacob a YM 205" in den grond geboord. Men meldL uit IJmuideri: Volgens het rapport van een Scheveningséhen logger is de „Jacoba YM 205" in de lucht gevlo gen. Alle opvarenden zouden verdronken zijn. Van bevoegde zijde wordt evenwel bevestigd, dat de „Jacoba YM 205"-in den grond is geboord. De logger KW 85. Bij de reederij N. Parlevliet te K a t- w ij k is van het Duitsche consulaat be richt ontvangen, dat hun logger KW 85 tot zinken is gebracht. Zes iman zijn te WiLheLmshafen geland. Eén opvarende is gedood, naar werd medegedeeld, bij het ontladen van een revolver, Postzegelö. In het begin der volgende maand zullen er wederom postzegels in omloop worden gebracht van 17Vè. 25% en 50 cent. Spoorwegvervoer. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belang hebbenden: I. dat in het algemeen ontheffingen van de verschillende beperkende bepalingen op het spoorwegvervoer door de afdeeling crisiszaken van eijn departement niet mo gen worden toegestaan dan in geval van klaarblijkelijke noodzakelijkheid en in geen geval zullen worden verleend, wan neer dit vervoer op eenigerlei wijze te wa ter of op andere wijze kan geschieden; II. Idat ontheffingen ten aanzien van het vervöèrverbod van brandhout sJechts dan mogen worden toegestaan, wanneer dit brandhout bestemd is voor industrieele doeleinden en blijkens een verklaring van den betrokken burgemeester dit hout voor het gaande houden van het bedrijf* noodza- Brandstoffencommissie Lelden. Met het oog op de tweede distributie van Brandstoffen voor Groep A (huisbrand) d.ie in het begin der maand December aai plaats hebben, wordt bekend gemaakt, dat de inlevering van brandstoffenkaa*. ten niet de bestelbiljetten der vorige distri butie niet per post moet geschieden, zooala op de brandstoffenkaart vermeld staat, doch dat deize kaarten door of namen» houders moeten worden gebracht aan een der hierna te noemen bureaux, dat het zoowel in de Gemeente Leider» als in de Buitengemeenten aan ieder vrij staat de brandstoffenkaart in te leveren aan het Bureau of bij de Sub-Commissi» zijner keuze, doch dat .door deze inlevering van de brandstoffenkaart, ieder ook voo? de verdere distributie geacht wordt,-bij dat Bureau of bij die Sub-commissie te zijn ingedeeld, dat aan ieder bij de inlevering der brandstoffenkaart een legitimatiekaart zal worden verstrekt, welke kaart zorgvuldig moet worden bewaard, daar de brandstof fenkaart met bons alleen wordt teruggege ven op vertoon dezer legitimatiekaart, dat in de Gemeente Leiden voor inleve ring der brandstoffenkaarten wordt sitting gehouden in: 1. Gebouw Hooigracht 1416; 2. Stadsreiniging, St. Jacobsgracht; 3. Gasfabriek, Langegracht; 4. Stadstimmerwerf, Galgewater, en 5. Zwemschool, Oude Heerengracht, op Donderdag 22 November voor hen, wier familienaam aanvangt met de let ter AH, op Vrijdag 23 November voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter IR, op Zaterdag 24 November voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter SZ, telkens van des voormiddags 812 uur en des namiddags van 15 uur, dat de zittingsdagen der-Sub-Commissie nader bekend zullen worden gemaakt. De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. kelijk moet worden aangevoerd en niet van elders kan worden betrokken; III. dat. ontheffingen ten aanzien van het vervoerverbod op velschillende bouwmate rialen slechts dan mogen worden toege staan, wanneer de«e bestemd zijn voor in aanbouw .zijnde of zeer noodzakelijk aan te vangen bouwwerken, blijkende uit een verklaring van de Rijkscommissie voor Bouwmaterialen; IV. dat meergenoemde ontheffingen al leen kunnen worden verleend, indien voor elk station van vertrek, waarvoor goede renwagens worden aangevraagd, een af zonderlijke schriftelijke of telegrafisch» aanvraag wordt ingediend; V. dat telefonische aanvragen geen resul taat kunnen hebben; VI. dat in verband met een geregelde af doening van de overige zaken, aanvragen, welke niet aan bovenstaande voorwaarden voldoen, door de afdeeling crisiszaken van zijn departement, zoo «ij al niet onbeant woord ter zijde moeten worden gelegd, niet anders zullen kunnen worden afgedaan dan door terugzending van het verzoek zelf, voorzien van een stempel-afdruk, luidende: Venzoek geweigerd, afdeeling Crisiszaken, Bureau Vervoer." Het brandstoffenrantsoen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake dé Voedselvoorziening meldt: Er blijkt eenig misverstand te bestaan omtrent hét-voor 1 December a.s. te ver strekken gedeelte van het rantsoen brand stoffen van de gezinshoofden die behooren. tot de Ille en hoogere klassen. De toestand is aldus. Ten behoeve van fhle gezinshoofden, onverschillig tot welke klasse .zij behooren, zijn thans zes brand stoffen-eenheden ter beschikking van de^ brandstoffencommissiën; gedeeltelijk «ijn deze reeds aan de verbruikers afgeleverd, gedeeltelijk zijn die nog in voorraad. Zoo zijn om een voorbeeld te noemen ira Den Haag vier eenheden reeds aan de ver bruikers verstrekt, waarvoor dus '12 bona van de brandstoffenkaart zijn in ontvangst genomen. De andere twee eenheden zijn voor de verbruikers in voorraad en zullen weldra worden verkrijgbaar gesteld. Wan neer dit geschieden zal, wordt nog nader bekend gemaakt. Het Is de wensch van de Rijkskolendis- FEUILLETON. hristen-helden in Japarh op deze edele Prinses, die mij duizend- at meer beminde dan ik had verdiend, gruwelijke bepalingen van het vervol- gsedict toepas. Raad mij daarom wat ik «moet om haar leven te redden. Wees n onmensch en help mij!" (Zeker, een vrouw als Lucia zal niet tven door beulshanden of als slachtoffer de wraak eener vrouw, wanneer ik het kinderen kan!" riep Safioye, op Lucia blik werpend vol bewondering. „Gij gelijk: zij moet het kasteel verlaten; !alve Himfe staat liier ook nog Terasaba >r naar het leven. En daar zijzelve niet vluchten, en, wanneer zij met geweld bet kasteel wordt verdreven, zonder 'gen twijfel in handen van Terasaba's toten eou vallen, moeten wij haar er- anders gevangen zetten, ten einde f leven te redden. Ik heb de zaak reeds [Qijzelven overdacht en wilde u voor- ton, mij met haar redding te belasten. wij haar naar het lustslot van Sima- brengen! In het kleine kapelletje op, het rif zal zij onder strenge bewaking vei lig, zijn." „Goed; weg met haar! Ik zie heel goed, wat gij wilt. Gij zijt van plan haar op een goeden dag van daar te ontvoeren! En zij is het ten slotte met u eens en heeft mij hier wat comedie voorgespeeld! Ja, dat ver moed ik, dat geloof ikZoo kan ik ook gemakkelijker aan de dochter van den groot-admiraal denken, dan wanneer ik niij haar zou moeten voorstellen als een engel in menscliengedaante! Neen, niets daarvan! Gij. kunt mij die gedachte niet uit mijn hoofd praten. Weg, weg met haar! Ik wil haar in eeuwigheid niet meer aien!" En hij sloot de oogen en keerde haar den rug tae. „Kom, edele' vrouw", zeide Sa fioye. „Het is beneden onze waardigheid en vooral beneden de uwe, op zulk een verwijt ook maar iets te antwoorden!" „In eeuwigheid niet meer zien!" her haalde Lucia sidderend in haar hart, en volgde Safioye met een laatsten, onbe schrijflijk treurigen blik op haar wanftopi- gen echtgenoot. Lucia venzocht Safioye, van de beide knaapjes en van de ten vuurdood veroor deelde edellieden afscheid te mogen ne men, en hijzelf vergezelde haar eerst naar den Nöorder tore% Zij trachtte de diepe smart, die haar hart vervulde, te verber gen. Toen de beide knapen jubelend naar „tante Luus" kwamen toesnellen, wist zij zelfs haar gelaat te dwingen tot een glim lachje en vleide zij hen tegen zich aan als een moeder hare kinderen. Vervolgens luis terde zij een, oogenblik naar het vroolijke gesnap van den kleinen Matthias en het meer ernstige gesprek van den een weinig onderen Frans. Beiden vroegen naar hun ouders en Lucia deed haar best hen te troosten met de verzekering, dat hun vader hen spoedig «ou komen bevrijden. Frans zag haar zoo vorschend in de oogen, dat zij er haastig bijvoegde: „Wanneer het Gods wil isj" Vervolgens vroegen zij naar Hede, en nu vernam Lucia voor het eerst., dat de oude voedster sinds den vorigen avond verdwenen was. „Zij was voortdurend zoo bedroefd, en kon het niet meer uithouden", verklaarde Frans. „Zij wilde ons overhalen met haar te vluchten, evenals een paar dagen gele den de goede mevrouw Joanna, die thans zelve gevangen is. Maar gij weet toch, tan te Luus, dat wij Safioye op ons eerewoord beloofd hebben niet te zullen vluchten. Dat hebben, wij ook aan Ilede gezegd, doch zij antwoordde: „Ik heb niets beloofd, en ik geef geen cent voor mijn eerewoord! Ik ga naar Meako, naar vorst Ukon-Dono; die moet. Lucia, zijn petekind, en u redden; want dat is een goed en moedig heer!" En Hede is daarna gevlucht. En nu wachten wij totdat die groote held komt, om ons te bevrijden. Zoudt gij denken, dat hij spoe dig hier is?" „Zeker, wanneer Onze Liei^ Heer het wil", antwoordde tante Luus weer. Doch i de kleine Matthias schudde het hoofd en zeide zeer ernstig: „Ik geloof niet, dat Onze Lieve Heer het wil, maar dat wij bij Hem en bij onzen Vader in den Hemel moeten komen. Daar is het ook veel mooier. Tante Luus, ik heb laatst gedroomd, dat ik in den Hemel was, ..en. toen ging ik met Frans en papa in een mooi gouden scheep je varen op een vijver van het paradijs. En het scheepje ging vanzelf vooruit, want de engelbewaarder stond aan het roer en deed het eijden zeil opzwellen door den wind van zijn vleugels. En rondom ons zwom men de prachtigste watervogels en vis- schen o, zoo mooi, dat ik 't niet zeggen kan in alle mogelijke kleuren! En zij lieten zich vangen en speelden met ons. En een menigte engelen vlogen als duiven om ons heen en zongen en wierpen ons de heerlijkste vruchten toe. O, welk een geluk! .Wat. heb ik geschreid, toen ik daarna jyak- ker werd! En zij «eiden ons, dat aan den overkant van den vijver de echte hemel pas begon, waar Onze Lieve Heer en de H. Maagd wonen en ik meende tusschen de boomen van het paradijs door reeds d# gouden muren van de hemelsche stad te zien schitteren. „Vooruit! Vooruit!" riep ik, „naar Onze Lieve Vrouw en Onzen Lie» ven Heer!" Maar Frans zei: „Neen, wij moeten moeder en tante Luus ook meene men, en hij wees naar den oever, waar wil van wal warerf gestoken. Daar stondt gil met mama en gij hadt tranen in de oogen, maar gij klaptet vroolijk in de handen* toen gij ons in het gouden scheepje zaagt „Vaar terug en haal haar!" z«i Ik tot den engelbewaarder. Maar de«ze antwoordde: „Later, heel spoedigl Ziet ge wel, zij hei>« ben nog lichamen en kunnen daarmee niet in het scheepje stappen. Maar later, ai» Onze Lieve Heer haar roept, zullen wij haar afhalen." Zoo sprak de engelbewaar» der, en toen ben ik wakker geworden. I* beproefde weer in te slapen en omdat dit niet ging, heb ik geschreid. En nu wacht i)É eiken nacht op dien mooien droom, maat! hij komt niet terug. Wat moet ik doen, tante Luus, om te maken, dat hij terug* komt?," (Wordt vervolgd.),

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1