Verkiezingen t918. t.De Tijd" verneemt, dat reeds in Mei ▼an het volgend jaar de algemecne verkie- eingen rullen worden uitgeschreven en plaats hebben in Juni 1918. R.K. Kieskring-Vereenigingen. De vergadering van voorzitters en secre tarissen der R. K. Kieskringvereenigingen, Zaterdag te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gehouden, droeg een huishoudelijk karakter (de ope ningsrede van den voorzitter, mr. A. baron van Wijnbergen, hebben we reeds Zater dag vermeld). De besprekingen over den vorm onzer Kieskring-organisaties werdén inderdaad op zeer vriendschappelijke wijze gevoerd, en duurde van één uur tot ruim half vier. Alle Kieskringen waren vertegenwoor digd. Ook waren aanwezig de politieke lei ders van de meeste der Katholieke bladen. Daar wegens te geringe financieele me dewerking voorloopig nog niet een centraal bureau voor de politieke propaganda kan worden opgericht, zal de heer B. Th. de Wolf, te Amsterdam, het centrum vormen van de propaganda1, zoodat men zich tot hem kan wenden om voorlichting inzake de te voeren actie. Het wetscntwerp-Marchant. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, krachtens machti ging van de Koningin, dat het van de Sta- ten-Generaal uitgegane voorstel van wet tot wijziging van art. 26 der wet'tot rege ling van het lager onderwijs door Hare Majesteit in overweging wordt gehouden, m. a. w. dat het niet wordt bekrachtigd. Program van actie der R. K. Staatspartij. In verband met de samenstelling van een program van actie der katholieke Staatspartij heeft het bestuur der Alge- meene R. K. Werkgeversvereeniging zich gewend tot den voorzitter van den Alge- meenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland, mr. A. baron van Wijnber gen, met verzoek een commissie uit de stands- en vakorganisatie te benoemen, ten einde bij de samenstelling van het pro gram van advies te dienen. Hierop is antwoord ingekomen, dat de benoeming van zoo n commissie thans niet mogelijk is, omdat de algemeene vergade ring van den Bond van 9 Juni 1.1. een an dere werkwijze heeft gewild. Wel zou het Bondsbestuur het op hoogen prijs stellen, indien het bij de samenstelling van een ontwerp-prdgram bijzondere aanwijzingen rou ontvangen van genoemde organisaties. Als uitvloeisel van e/?n en ander zullen de leden der A. R. K. W. V. deser dagen een circulaire van het bestuur ontvangen, waarin beknopt in een aantal pufften de sociale en economischs desiderata van de R. K. wc-rkgevers worden omschreven. De bijzondere aandacht der leden wordt voor deze circulaire gevraagd, opdat het bestuur in st3at zij, met concrete voorstel len voor den dag te komen in de verwach ting dat deze op het program van actie der Katholieke Staatspartij zullen worden ge plaatst. Nieuwe partij. Weder is er een nieuwe politieke partij opgericht, of zal opgericht worden. De mannen, die in dezen zomer Actie Tegc-n 'de Aanhangige Grondwet" (A. T. A. G.) hebben gevoerd, wenschen hun strijd voort te zetten, ook nu de herziening een feit ls geworden. Zij willen nu een vaste partij vormen, onder den naam van „Het Demo cratisch Verbond". De tweede jaarbeurs. Naar wij vernemen, heeft de Raad van Beheer der Tweede Nederlandeehe (Jaar beurs den heer F. A. J. van Kuijk, in tar pijten en vloerzeilen te Amsterdam, eene zilveren plaquette aangeboden als duizend eten deelnemer aan de Tweede Jaarbeurs. Hollanrfsche Spoor. Met ingang van 1 Januari 1918 zal den beer P. A. Arriëns, ch'ef van het Mouve ment dei- H. IJ. S. M., den dienst dezer Maatschappij verlaten, om op te treden als 'directeur van de Hollandsche Stoomboot maatschappij. Als chef van het Mouvement der H. IJ. S. M. is benoemd de heer H. E. Verschoor, thans inspecteur van het ver voer te Amsterdam. De heer Verschoor zal worden opgevolgd door den heer Van Rij- ckevorsel, thans inspecteur van het ver voer hij de hoofdadministratie en chef van de afdeeling treindienst. Als chef van de afdeeling treindienst zal optreden de af- ideelingsehef M. J. L. Rosman. Gemengde Berichten. Ongeval. De mijnwerker v. d. H. uit Schinnc-n geraakte op de staatsmijn Emma te Hoensbroek onder neervallend gesteente en werd levensgevaarlijk verwond. De ver ongelukte is naar het hospitaal vervoerd. Verzet tegen de politie. Te Roermond heeft een politie-agent -een dronken per soon, zekeren J. C., die zich bij zijn arres tatie verzette, met een revolver in den buik geschoten. De getroffene, die ernstig werd /verwond, moest naar het hospitaal worden overgebracht. Dertig keer veroordeeld! De rechtbank te Winschoten heeft den 41-jarigen Albert Slor, sjouwer-venter te Muntendam, we gens mishandeling tot 4 maanden gevan genisstraf veroordeeld'. De edsch was twee Jaren; 't is voor den beklaagde de 30ste Veróord'eeling. Diefstal. Een conducteur van d'e Rott. Electrische Tramwegmaatschappij heeft aangifte gedaan, dat op een oogenblik, 'dat zijn vrouw even uit de echtelijke wo ning afwezig was, iemand de woning Is binnengedrongen en de kas van het zieken en ondersteuningsfonds, waarvan de con ducteur peningmeester is en die ongeveer 1350 inhield, heeft meegenomen. Oplichter aangehouden. In 1914 huurde zekere S. H. te Delft een kamer, bleef eenige maanden en vertrok met de uoon derzon, niet' medeneming van een bedrag aan geld van zijn hospita, van wie hij de kast had opengebroken. Later kwam nog uit, dat hij zich had schuldig gemaakt aan verduistering van een rijwiel. Deze H. is thans door de Rotterdamsche recherche aangehouden en naar Delft overgebracht. Het tramongeluk bij Sloterdijk. Mor gen vfordt de instructie geopend tegen v. d. Werff, bestuurder van den tramwagen die 29 October te Sloterdijk ontspoorde. Er zijn verschillende getuigen opgeroepen. Vreeselijke toestanden. Men meldt aan de „N. Crt.", dat het politiebureau in de Van der Vennestraat te 's-Graven- hage dezer dagen wel wat begint te gelij ken op een toevlucht-voor onbehuisden. Er komen daar vaak menschen, die geen woning hebben en er ook geen kunnen vinde.n Zoo wordt op 't oogenblik daar huisvesting verleend aan een gezin, be staande uit man, vrouw en zes kinderen. De mcnschen hebben geen onderdak en worden door de politie zoo goed mogelijk geholpen. Maar voor verblijf kan men aan dit gezin hiet anders aanbieden dan een donker cachot, bestemd voor arrestanten. Daarmede moet dit gezin zich vergenoegen. Nood maakt vindingrijk. Dat de nood van onze tijden vindingrijk maakt en het gebrek aen verlichtingsstoffen als carbid, petroleum enz. naar andere middelen doet uitzien, blijkt uit het volgende: Bij den landbouwer Th. van Zuijlen in Hoenkoop brandt'men sedert eenige-dagen ten nieuw soort gas en wel.... imoddergas. Dit wordt verwekt door het af en toe in beroering brengen van de modder of bagger der langs de woning loopende elooten. Naar men verneemt, is de lichtkracht van het gas zeer bevredigend en de koeten van installatie betrekkelijk gering te noe men. Daar de kostende prijs van het gas nihil is en alleen nu en dan eenigen arbeid vereischt, is het niet te verwonderen, dat het voorbeeld, door Z. gegeven, in de buurt alom navolging vindt en reeds meer deren de installatie besteld hebben. Als de voorraad gas maar groot ge-, no eg is! Moordaanslag. Donderdagavond heeft te Abcoude een laffe moordaanslag plaats gehad. Een daar wonende boer, die zich dien avond met zijn vrouw en tienjarig dochtertje in de huiskamer bevond, werd door iemand uit rijn huis gelokt, onder het voorwendsel, dat een zijner koeien in de sloot was geraakt en dat men nu bezig was het dier er uit, te halen. •De boer nam een lantaarn in de hand en begaf zich daarmede in de donkere straat, waar hij plotseling hevig- met een 9chop werd aangevallen. Hij liep verschei dene bloedende verwondingen over het geli e el e lichaam op, maar wist, door zich te verweren, ook verscheidene klappen te ontlcopen en vervolgens zijn huis binnen te vluchten, waarna hij de deur sloot en de dader heensnelde. Doordat de man tot nog toe zware wond koortsen had, kon hij nog niet worden ver hoord. Intusschen heeft de Axnsterdam- scha politic op verzoek van de rijkspolitie den ongeveer 21-jarigen G. aangehouden, op wien zware verdenking rust. G. is vroeger in dienst geweest van de vrouw van het slachtoffer, toen zij nog weduwe was. Men vermoedt, dat het de bedoeling van G. is geweest, den boer te dooden of althans onschadelijk te maken, om vervol gens diefstal te plegen. De schop bleek bij een verderop wonen den boer gestolen te zijn. De aangehoudene ontkent tot dusver alle schuld. dassendieven gesnapt. Aan de lees tafel in café Polen zat gisteravond iemand opvallend doelloos te bladeren, terwijl hij telkens blikken wisselde met een ander, die aan een tafetje voor het raam zat. Het trok de aandacht der kellners, te meer, daar de een zonder overjas en de tweede met een niet al te fraaie jas was binnen gekomen. De directie waarschuwde der halve de politie en weldra bevonden zich een paar rechercheurs in den gang van het café. Een der twee mannen verwijdert zich even; zijn vriend slaat ook op, trekt een mooie, toevallig nieuwe, jas aan qn stapt gemoedelijk de zaal uit, regelrecht op de rechercheurs aan, die hem even op de schouders tikten. Het spreekt vanzelf, dat zijn collega zich niet de moeite behoef de te geven, om zijn oude jas te gaan halen. Beiden vertrokken onmiddellijk naar de Pietershal, begeleid door verschil lende dames en heeren, die getuige van het voorval waren geweest. Been afgereden. Zaterdag is met den, laatsten trein uit de richting Roodeschoo'l naar Groningen vervoerd mevrouw Vrie- Jing, die dien avond met den trein een ernstig ongeluk is overkomen. Bij de stop- plaat9° Dingerweg, tusschen Uithuizen en Uithuizermeden, werd deze dame door den trein een van haar beenen afgereden, ter- wijl de vijf teenen van den anderen voet werden verbrijzeld. De ongelukkige, die zich naar Uithuizermeden wilde begeven, moest per rijtuig naar Uithuizen worden vervoerd, waar haar de eerste geneeskun dige hulp werd verleend. De medicus, die haar verbond, achtte onmiddellijke opne ming in het academisch ziekenhuis nood zakelijk. Met den laatsten trein is zij daar op naar Groningen vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand was Zaterdagnacht hoogst ernstig, doch niet direct levensgevaarlijk. Noodlottige brand. Bij een brand in het ziekenhuis te Manchester zijn negen tien vrouwelijke patiënten omgekomen. In beslag genomen. Door de politie te Koog aan de Zaan is uit de pakhuizen aan bel Kalf in de Zaanstreek in beslag genomen 21.750 K.G. meel, 33.088 K.G. cacaoboter, ongeveer 30.000 E.G. cacao, 1825 K.G. foelie, 1800 kisten lucifers, 797 kisten gecondenseerde melk, 180 kisten zeep en 6000 K.G. kaneelstokken, toebe- hoorende aan den heer H. de Boer, terwijl bij de firma Blans beslag werd gelegd op 1000 kistqn gecondenseerd^ melk. SPORT. VOETBAL, Overzioht. De voetbalwereld is gisteren wel voor groote verrassingen geplaatst. Bezien w^ in "de eerste klasse slechts de uitslagen H. V. V.Hercules en H. B. S.Ajax, terwijl ook de ontmoeting Blauw-Wit Sparta een eigenaardige spelverhouding biedt! Ook in de margarine-afdeeling zijn de cijfers wel door elkander geschud. De stand in de A-afdeeling heeft de noo- dige wijziging ondergaan: wel behoudt Haarlem de leiding, maar II .V. V. is van de tweede naar de vierde plaats afgezakt. Blauw-Wit en Ajax nemen resp. de tweede en derde plaats in, zoodat het staatje er volgt uitziet: gespge w.gel. verlvr.-tg.pnt. g em Haarlem 8 5 2 1 20—9 12 1.50 Blauw-Wit 8 5 12 14—10 11 1.38 Ajax 7 4 1 2 17—13 9 1.29 H. V. V. 9 5 1 3 20—11 11 1.22 V. O. C. 9 4 2 3 11—10 10 1.11 H. F. C. 9 4 1 4 14—14 9 1.— U. V. V. 7 2 2 3 11—17 6 0.86 Spaa-ta 6 1 3 2 10—8 6 1.83 D. F. C. 6 1 3 2 10—8 5 1.83 H. B. S. 9 3 1 5 17—27 7 0.78 Hercules 8 2 1 5 12—17 5 0.63 Quick 8 1 2 5 9—18 4 0.50 Van Leidsch Ajax hadden we betere verwachtingen. Te, meer, omdat de Bus- sumsche club dien laatsten tijd terdege is afgetakeld, en dit derhalve een voordeel voor de LeidenaariS betqekende. Doch er schijnt niet van de gelegenheid geprofi teerd. te zijn! De derde klasse gaf geen wedstrijden uit de omgeving. De uitslagen. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Westelijke afdeeling. Dqn Haag: H. W V.—Hercules 1—3 H. B. S.—Ajax 1-4 Amsterdam: Blauw-Wit—Sparta 2—1 Haarlem: HaarlemH. F. C. u 12 Rotterdam: V. O. C.—Quick 1—1 Utrecht: U. V. V.—D. F. C. 2—2 le klasse B. Dordrecht: DordrechtS. V. V. 01 Amsterdam: V. V. A.—R. F. C. 7—1 AmstelSpartaan 1—2 A. F. C.Hermes 1—0 Rotterdam: Feyenoord—Concordia 1—0 2e klasse B. Hilversum: Hilversum—Olympia 20 Bussum: Allen WeerbaarAjax (L.) 31 Utrecht: KampongO. D. E. 02 3e klasse C. Amsterdam: Watergr.meerGouda 70 Velsen: KinheimSt. Voorwaarts 02 Buiten de competitie. Leiden: L. V. V.—L. F. C. 2—2 Alphen I—D. W. S. Amotertfam 4—0. De belangstelling voor deize wedstrijd, die plaats had onder leiding van scheids rechter Krone, was hier gisteren zeer groot. Alphen is volledig, terwijl D. W. S. met 10 man speelt. Dadelijk na aanvang pakt Alphen flink aan, waarbij Van Donk tracht te doelpunten, doch zijn schot gaat over de lat. Even later wordt op dezelfde wijze door dezen speler gemist. Dan zien we Iden- burg snel opbrengen, doch een hard schot zijnerzijds komt naast het doel. De Alphen- voorhoede schijnt de kluts geheel kwijt, waardoor vele prachtkansen verloren gaan. Vlak voor rust weet D. W. S. het spel te verplaatsen. Bij een keihard schot der Am sterdammers laat de Alplien-doelwachter het leer uit zijn handen vallen; hij kon echter nog juist wegwerken; de rust gaat vervolgens in met blanke score. Na rust is Alphen veelal in de meerderheid; hare voorhoede, die thans heter in vorm is, valt aanhoudend heftig aan, waaibij de scho ten zoo dicht opeenvolgen, dat de D. W. S.- doelman ten slotte voor een kogel van v. Donk moet bezwijken 1—0; onmiddellijk daarop een mooie uitval der Amsterdam mers, waarbij een hard schot door Van Zijl op verdienstelijke wijze wordt terug gezonden. D. W. S. blijft alsdan geheel teruggedrongen. Alphen daarentegen is overwegend sterker; weldra brengt Van Donk dan ook de stand op 20, wat even eens spoedig door doelpunt no. 3 gevolgd wordt; daarna volgen hevige aanvallen van D. W. S.; bij de hieruit voortkomende scri- mages weet Alphens achterhoede het leer nog juist intijds weg te werken. Vijf minu ten later komt Van Donk nogmaals in de gelegenheid zijn schutterstalent te toonen en brengt den stand voor Alphen op 40, waarna het einde. KORFBAL. Overzicht. Verbazing heeft gewekt het gelijke spel tusschen Fluke on den nieuwen Dordt- schen eerste-klasser O. K. K. Dit is een leelijkc et.reep door de rekening der Lei- denaren, die met zulke goede cijfers boven aan gingen. Tot overmaat van ramp won H. S. V. met niet minder dan 130'van D. S. C. R. en 'behaalde daardoor een veel beter doel- gemiddelde dan baar ernstigste concurrent. Het gevolg van qen en ander is, dat Fluks de eerste plaats heeft moeten afstaan aan H. S'. V. Tusschen deze twee ploegen zal het nu wel een spannende race worden om het kampioenschap. •De stand in de Westelijke le kl. is nu: ge spgew. gelverlvr. - tg. pntgem H. S. V. 6 4 2 0 49—10 10 1.6C Fluks 6 4 2 0 23—9 10 1.06 Vitesse (L.) 4 2 11 19—10 5 1.25 A. L. O. 5 3 0 2 19—17 6 1.2 O. K. K. 8 111 9—6 8 1. Velox 7 3 0 4 21—46 6 0.1 O. S. C. R- 5 1 0 4 14—33 2 0.40 Vitesse(H.) 6 0 0 6 12-35 0 Het tweede twaalftal van Leidsch Vites se slaagde er in, op eigen terrein van de Spartanen de meerderheid te blijven, ter wijl in de derde klasse Fluks II op haar gasten liefst met 12—0 de meerdere bleef. Een betere praestatie dus dan die harer oudere zuster De uitstagen. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Westelijke afdeeling. le klas6e A. Amsterdam: D. E. V.D. E. D. 75 lq klasse B. Dordrecht: O. K. KFluka 2—2 Den Haag: H. S. V.—O. S. C. R. 13-0 Rotterdam: Velox—'Vitesse (H.) 54 2e klasse E. Leiden: Vitesse II—Spartaan 3—9 3e klasse D. Leiden: Fluks II—T. O. G. O. 12-0 VERKOOPINGEN. Leiden. Gehouden verkooping in het No tarishuis aan den Burcht te Leiden op Zaterdag 10 November 1917 ten overstaan lil: A. D. Vijgh, notaris te Leiden: Drie huizen en erven met tuintjes te Leiden aan de 2de Looierstraat nos. 47, 51 en 53, samen in bod t 4099. Kooper de heer W. C. Mulder q.q. voor f 4399. Het huis en erf te Leiden aan de 2e Haver- straat no. 67. In bod f 570. Kooper de heer G. Geerlof. Het huis en' erf aldaar aan de Heerengracht no. 73. In bod f 2120. Kooper de heer J. van Muiden q.q. voor f 2140. Het huis en erf aldaar aan de Uiterstegracht no. 159. In bod f 1175. Kooper de heer W. van der Voort voor f1182. Jhr. M. B. W. Des Tombes, notaris tc Leiden: Het heerenhuis aan de Vreewijkstraat no. 13 aldaar. In bod f 5600. Kooper de heer P. W. Loeber q.q. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Donder- ig 15 November a.s., des namiddags te twee uur. De agenda vermeldt o. m.: Verzoek van Dr. W. Th. M. Weebers om bestendiging in de betrekking van Stads- Geneesheer. Praeadvies op het verzoek van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te Utrecht om vergunning tot het bouwen van een houten brandstoffenberg- op haar stationsterrein. (Tegen inwilliging van dit verzoek be staat bij B. en W. geen bezwaar.) Voorstel inzake de beschikbaarstelling van gelden tot dekking van het tekort op de exploitatie der z.g. „groentetuintjes'' over 1917 en de uitgifte van die tuintjes ook in 1918. Voorstel tot verhuring van het noorde lijk gedeelte van het weiland benoorden de Decimastraat en beoosten de Kooilaan aan C. de Graaf. Idem als voren van de perceelen weiland onder Oegstgeest, Sectie E Nos. 42, 44 en 1697 (ged.) aan H. Filoppo Fzin. Idem als voren van de perceelen gelegen in den Boschhuizerpolder onder Zoeter- woude, Sectie A Nos. 4578 en 4580 aan J. Th. Oskam. Idem als voren van het perceel weiland aan den Rijnsburgerweg, Sectie E no. 80, aan de Wed. C. Dieben-Biesiot. v Idem als voren van de beweiding van het Schuttersveld in den Maredijkschen polder aan de wed. C. Dieben-Biesiot. (Al deze voorstellen betreffen een verhu ring onder de bestaande voorwaarden.) Voorstel tot verpachting van de invor dering der bruggelden aan de Zijl- of Span- jaardsbrug aan H. Tijhuis. Idem als voren van de invordering dei*, tolgelden aan het Zijlhek aan W. Ramp. Voorstel tot toekenning aan het Gilde der Waagwerkers van een extra-toelage over het jaar 1917. Praeadvies op het verzoek van J. van Dun en C. van Oers, aannemers van den bouw van het nieuwe paviljoen en de dok terswoning op het terrein van „Ende geest", ter bekoming van een vergoeding, wegens op die werken geleden verliezen. "(Het praeadvies luddt afwijzend). Praeadvies op het verzoek van J. W. Wiggers om een gedeelte van den grond, gelegen vóór izijn perceel aan de Witte Ro zenstraat, aan de gemeente in eigendom over te dïagen. Voorstel: as. tot vaststelling van de verordening op het venten met brandstoffen; b. tot het doen afkondigen dier verorde ning onmiddellijk nadat zij is vastgesteld. Volkstuintjes. In de vergadering van den gemeente raad van 29 Maart 1917 weyd, overeenkom stig het rapport van de Commissie voor de teelt van Voedingsgewassen, welke com missie zich op uitnoodiging van B. en W. onder voorzitterschap van den Wethouder van Fabricage gevormd had, om hun met betrekking tot de teelt van voedingsgewas sen van voorlichting te dienen, besloten: a. de huur van dc gemeentelijke terrei nen, die daarvoor naar het oordeel der commissie in aanmerking kwamen, voor- zooveel noodig te ontbinden, op de wijze en onder de voorwaarden in het rapport vermeld; b. de in het rapport aangegeven terrei nen op dc daarin vermelde, bij de behan deling van het voorstel op verzoek der com missie nog eenigszins gewijzigde, wijze in gebruik te geven tegen de door de commis sie voorgestelde prijzen en onder de door haar voorgestelde voorwaarden; c. B. en W. te machtigen de in het rap port in grove trekken aangegeven maatre gelen, die met het sub a en b genoemde in verband stonden, te nemen; d. voor de uitvoering van een en ander een krediet van f 4000 (aanvankelijk werd gevraagd f 2000) toe te staan. Genoemde commissie heeft zich, nadat het hier vermelde besluit genomen was, welwillend bereid verklaard, ook de uitvoe ring van een en ander op zich te nemen en heeft B. en W. thans een verslag doen toe komen. yit dat verslag blijkt, dat het doel, dat bij de uitgifte der tuintjes heeft voorgeze ten, zeer wel ia bereikt. De kosten hebben 1 fAt I October per §aldo ongeveer i 2000 be- Onder het Vergroot-glas. CLXXXII. De paTa/dlJn der roode be ml? 't Is niet de eerste,maal, dat de vlag der neutraliteit de lading dekken moet. We hebben het Vrijdag weer eens meegemaakt, toen de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond hier een debatvergadering had uiigeschre- ven. De inleider was een zekere mijnheer W, Rus, uit Schoten, hoofdbestuurder van ge, noemden bond. Deze mijnheer zou komen spreken over metaalbewerkers-aangelegen, heden, doch hij vond het glibberige pad dej. politiek zoo verleidelijk, dat hij den gan- schen avond nog geen vijf minuten tei eake is geweest, doch in hoofdzaak, waf hij dan noemde „politiek" heeft besproken. Maar wat voor politiek! 't Was een chaoc van wanorde en glibberigheid, zoodat hef geen verwondering behoeft te wekken, dat de geachte inleider in de modder bleef ste ken. 'Hij wilde zoo graag, dat de Roomsche metaalbewerkers tot den algemeenen bond 1 toetraden. Wari* in een algernecnen of neu tralen bond behooren allen thuis. Doch al dra bleek de woordvoerder van dezen neu tralen bond.de paladijn van de roode bend; Zoo vertelde hij o. a., dat de bond linan- j cieel „Het Volk" steunt, omdat dit blad i het .orgaan der arbeiders zijn inoet. Toen de heer Rus zich aldus begon te ontpoppen, achtten wij het overbodig ver der verslag van deze debat-vergadering te geven. Want wie onder valsche vlag strijdt is leugenachtig, en zijn woorden zijn der halve niet betrouwbaar. Dit moge nog blijken uit een paar aan- teekeningen, welke wij van het hoogdra- ven en to'ch pietluttig betoog des heeren Rus maakten. Deze mijnheer zeide citaten te hebben van R. K. geestelijken, die de sociaal-democratische richting aanbevolen. Vergeefsch hebben we evenwel op de voor lezing dezer citaten ge\vacht!Verder was «k .ontwikkelde" spreker het geloof niet vij andig, doch hij duldde het niet in den Bond. Maar weet de heer Rus dan niet, dat de Roomschen juist daarom geen lid van dezen bond kunnen zijn? Meer woorden hierover wenschen wij niet te verspillen. De inl. heeft voldoende leering gehad van den debater, den heer F. van Welie uit Schiedam, hoofdbestuur der van den Ned. R. K. Metaalbewerkers- bond. Deze heer merkte «zeer juist op, dat de algemeene bond, ondanks de statuten, wel degelijk partijdig is, en tegen het ge loof. Deze bond is zeker sóc.-democra- tisch, evenals de geheele moderne arbei-1 dersbeweging. j De politiek van den algemeenen bond ook meermalen gebleken bij stakingen waar het de bedoeling was, de Christelijke organisatie te doen kelderen. Dit is nim mer gelukt! In dit verband wees de heef Van Welie zeer terecht op het groote werk der Katholieke arbeiders bij de Tilburg- sche staking, in tegenstelling met het be-! lachelijk figuur, dat de sociaal-democrati- sche arbeiders geslagen hebben bij de mijn werkersstaking in Limburgv Om de onbekendheid van den heer Rus met Roomsche aangelegenheden te illus-, treeren, nog een enkel voorbeeld. Als de; spreekbuis der Katholieken haalde de in leider de „van Roomsch-Katholieke zijde" uit de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" aan! We vragen daarom: Heeft de Alg. Bond nog meer van dergelijke „ont wikkelde" hoofdbestuursleden. Hij kan er grootsch op gaan, maar wij lusten ze niet. niet om hun politieke onwetendheid, veel minder om de schunnige wijze, waarop de Roomschen worden aangevallen. Want ook hierin bleek de heer Rus een „ster". We walgen van iemand, die per fide gemeenheden uitspreekt tegen onze' geestelijkheid, en die o. a. prof. mr. Aal- berse een „verrader" durft qualificeeren. Onze Roomsche metaalbewerkers nemen zich dus voor den heer Rus in acht, voor henr, en voor den algemeenen bond. Aon de valsche vlag kent men de valsche la ding! dragen. Met het oog op eenige nakomende kosten eal echter een bedrag van f 250(1 beschikbaar dienen te worden gesteld. Vooi het weder omzetten der tuintjes in weiland behoeven voorloopig geen gelden te wor den gevoteerd, indien overeenkomstig hel voorstel der commissie ook in 1918 uitgift» van tuintjes plaats heeft. De commissie stelt n.l. voor, om de tuin tjes te laten liggen, zooals ze thans zijn ei ze het volgend jaar onbewerkt te verhuret voor den in dit jaar vastgestelden prijs zijnde f3.60 per Are. De huurders zouden dan, hetzij «zelf moe ten zorgen voor omwerking en bemesting voor zooverre noodig, hetzij bij het van ge meentewege beschikbaar stellen van be werkers een hoogeren huurprijs moetei betalen. Voor de gemeente zouden de onkosten ziel dan bepalen tot die van de bewaking ei van eenige administratie, zoodat, afgeciei van de latere kosten, om het terrein wede tot weiland om tc zetten en het niet kun nen profiteeren van de stijging der huui prijzen ten opzichte van eenige landerijei de inkomsten de uitgaven dekken. Dit i de eerste jaren niet kunnen profiteere van de stijging der huurprijzen, is, zooal bekend is, een gevolg van den eisch, doe eenige huurders van landerijen gesteld, oi als compensatie voor de onttrekking va een deel van het gehuurde ten behoeve va de uitgifte van tuintjes, het overige terrei tegen den bestaanden huurprijs een zeki aantal jaren te kunnen inhuren. Het komt B. en W. voor, dat er alle aai leiding is, om op het denkbeeld der coi missie in te gaan en derhalve ook in h volgend jaar tot uitgifte van tuintjes ov te gaan. Prof. Mr. P. J. M. Aalber.se is benoen tot bestuurslid van de Nederlandsche V» eeniging voor Hooger Handelsonderwijs Rotterdam. Het diploma machine-scbrijven is 1

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2