It Uftck Count". Tweede BSad. BINNENLAND. VRAGENBUS. iterdag 10 November 1917 6«D P'khl Wat «tullen wij eten, of wat zullen wij «en, of waarmede zullen wij ons klee- m zijn Bergrede heeft Christus ons ge- rj, dat naar al deze dingen de „heide- 'rragen, dat wij in vertrouwen op God in bekommernis moeten leven over dag van morgen. ,,Want de dag van >eu zal voor zichzelf bezorgd zijn; iede- [dag heeft genoeg aan zijn eigen kom- nnii vast r o! Werktijd. iVel zijn deze woorden uit het Evangelie, tiaal-d door den H. Matheus, in onze -en van volle letterlijke toepassing, jdcre huismoeder zal het kunnen getui- hoe zij thans haar economisch beleid r haar gezin bij den dag moet regelen wijzigen dikwijls. ;jj vooral is bijzonder geïnteresseerd bij distributie-politiek. Waar zoo de huis den al haar aandacht op de faits et van minister Posthuma gevestigd idcn, is 't geen wonder, dat van 't groo- publiek de gedachten uitgaan naar de itiek van aardappels, brood en kolen, it, rijst en meel en wat dies meer tot de n des alledaagschen levens behoort, je zware levenszorgen deden heel wat itieke tinnegieterij, tenzij ze oorlogs- of iributie-politiek geldt, stop zetten, t belangstelling voor de politieke din- daalde steeds lager bij de massa, ter- toch het politieke erf niet precies een llisch tooneel van rust te aanschouwen Integendeel, het politiek bestand, dat opnieuw weer formeel gesloten is, dat Augustus 1914 spontaan ontstond, werd .r niemand minder dan minister Cort der Linden .zelf onderbroken. Pilaar bovendien Jieeft zich in de licha- van ons Parlement een politiek ge- iren voltrokken, dat in normale tijden er heel wat beweging in de kiezersrijen hebben veroorzaakt. I? grondwetsherziening kwam tot stand Ier de eeer matige, we mogen wel zeg- lauwe interesse van het kiezersvolk ze ging haar tweede phase in, zonder de menschen van het stembiljet zich c laat staan bijzonder druk, maakten, noodzakelijke gevolgen der revisie he ien zich thans af te teekenen. Ze ko llet kiezerscorps uit zijn onverschil- lijdelijkheid wakker schudden en we het reeds de eerste stellingen voor het ite offensief van het volgend jaar inne- )ok in het Katholieke leger is die aan- telijke beweging in vollen gang, getui de persberichten over tie organisatie ICringkiesvereenigingen. Maar de groo- oorbereiding moet in de eerste rnaan- 1 geheel afgewerkt worden. Brengt over ;emeen de wintertijd vermeerderde viteit in het vereenigingsleven allerlei gebied, de wintertijd, n we thans ingaan moet de •iding zijn voor de politieke bedrijvig- id, die in de a.s. algemeene Kamerver- zingen volgens algemeen kiesrecht haar ipunt zal bereiken. jvenals voor die allereerste reorganisa- onzer kiesvereenigingen de Utrechtsche meene vergadering van den Nederland- in Bond de stuwende kracht gaf, zal de [adering van het Bondsbestuur met de (ügenwoordigers der Kieskringvereeni- op heden motorisch op den winter ed moeten inwerken. 'ie arbeid zal van de R. K. kiezers veel rht kosten, veel opoffering vorderen, lerhaaldelijk zullen ze tot vergaderin- worden opgeroepen, ja, waar mis- ien nimmer aan Roomsche politieke or- iisatie gedacht werd, zullen ze tot zulke teeniging worden aangespoord, lun hulp tot bereddering der huishou- ijke aangelegenheden als bijv. bestuurs- ikiezingen zal meermalen worden lnge- ?en. Maar bovenal zal op hun mede- 1 Aing tot de noodige algemeene politieke 'dichting over den komenden nieuwen stand een beroep worden gedaan, laartoe zijn de wintermaanden de ge likte werktijd. Dan moet al de voorar- 1 voor het beslissende werk van 1918 Ticht worden. Zonder deze inleiding zal niet volledig mogelijk zijn de R. K. kie- als degelijk getrainde krijgers voor n belangrijken electoralen slag in het d te brengen. Zij moeten daar weten 'trijden onder de onverbiddelijk noodza- ijke discipline van een welgeordend |«r en mogen niet vormen een agglome ratie van eenige legertjes. Vrijbuiters en franc-tireurs mogen ia de kleine voor deeltjes, die zij misschien behalen kunnen, voor zichzelf eenige voldoening vinden, aan de winstbrengende algemeenheid van het eenc gestelde doel dragen zij gemeen lijk bitter weinig bij. Het zal vooral op onderlinge samenwerking aankomen. Als wij ons oor te luisteren leggen bij de groepen, die in 1918 tegenover ons zul len staan, bij de partijen, ilie dan erop uit zijn met het getal der gekozenen dè meer derheid in de Kamer te behalen, dan kun nen we veel leeren voor goede krijgstak- tiek, tot den grooten slag, dien we leveren moeten. De heer Drion, de vrij-liberale député ter Tweede Kamer, zegt in zijn brochure ,,Het nieuwe kiesstelsel" o.m. deze zeer beharti- gingswaardige dingen: „Wil de kiesvereeniging dus aan de po litieke stroomingen, die zij rondom zich ontwaart en waarvan zij zich als de ver tegenwoordigster beschouwt, zooveel in vloed verzekeren als het nieuwe kiesstelsel toelaat, dan zal haar eerste taak zijn over leg met geestverwante kfësvereenigingen te plegen Bij de vaststelling van de gemeenschap pelijke candidatenlijst zal zij .zoo lang mo gelijk haar strengen kunnen vasthouden, maar als éénig einddoel van het overleg toch moeten stellen: eenheid, En dit in de overtuiging, dat in het nieuwe kiesstelsel het dóórzetten van eigen wil slechts zelden resultaat kan hebben, veelal de eigen partij benadeelt en bijna altijd tot schade is van de candidaten in wier belang men wil han delen Nu staat het, zoo komt het mij voor, vast, dat een dwaze en willekeurige uitslag der verkiezing slechts te voorkomen is bij overleg OAer groot gebied en eenheid in de samenstelling der candidatenlijsten. Oók als de partijbesturen het niet zoeken «al hun invloed op den gang van zaken groot moeten zijn, wil niet algemeene verwarring tot een -mislukking van het stelsel, dat is tevens in de verkiezingen, leiden." {bldz. 38 e.v.). Nu is het ontegenzeggelijk waar, dat de eenheid bij de groote verdeeldheid bij linksch in geen vergelijking kan komen bij de massale hechtheid der R.-K. partij. Toch dient men nooit of te nimmer uit het oog te verliezen, dat het omhoogste ken der vanen van anti-clericalisme en anti-papisme zoo betooverend werkt, dat de verbitterde vijandschap tusschen den aarts'-conservatieven liberaal en den vuur- rooden socialist gemakkelijk verkeerd wordt in de meest hartelijke cameradie van den vurigen liberalist tot den harts tochtelijken Marxist en omgekeerd. •In den komenden werktijd moeten de R.-K. kiezers zich vervolmaken in hun be proefd gebleken eenheidszin en op het stuk van verkiezingen in hun eensgezindheid. Zij moeten gezamenlijk sterk staan tegen over de tegenstanders. 't Gaat in 1918 om de uitwerking van de onderwijsparagraaf van art. 192 der Grond wet in de organieke wetgeving, 't Gaat daarbij evenzeer om de behartiging van de belangen der gemeenschap in de bevorde ring der wenschen door de verschillende sociale volksgeledingen op meerdere wij zen en verschillende plaatsen, ook bij de politieke organisatie, kenbaar gemaakt. Daarbij spreken de beginselen van levens beschouwing het gezaghebbend woord, want de economische vragen zijn in den grond der zaak ook en vooral zedelijke vragen. Bij den stembusstrijd van het volgend jaar zullen de rechtsche partijen bij ge- trennt marchieren, toch moeten pogen ver- eint te slagen om het behalen der meer derheid. Hoe men die meerderheid wint, heeft ons de groote doode, die op het Campo Santo te Rome bij de Martelaren rust, ergens in zijn laatste Chranicum geleerd. Wij winnen de meerderheid: „door veel inspanning, veel volharding, veel geduld', veel offers van allerlei aard en eindelijk door een met al deze hoedanigheden krach tig toegerust beleid." De wintertijd, die thans voor de deur staat, moet voor de R. K. kiezers zijn als een politieke retraite, waarin zij al deze punten door Mgr. Dr. Schaepman als een antwoord der historie gegeven, moeten be- mediteeren. .De beantwoording der kwesties over be ginselprogram of program van actie, waar over in onze pers thans druk gedelibereerd wordt, zijn zeker van beteekenis in die voorbereiding. Zij behoeven evenwel niet van beheerschenden invloed te zijn, want het is werktijd voor de praktijk van het strijdvoeren met het sternbiljet, maar strij den naar een nieuwa strategie, waarin meer dan ooit partij-overleg geboden is. Waar de R. K. georganiseerde kiezers ieder voor zich en alle gezamenlijk mede verantwoordelijk zijn voor de resultaten, die de R. K. politieke vereeniging in Ne derland bij 'de stembus van 1618 zal verkrij gen, daar is het noodzakelijk, dat deze overlegpleging niet langs de kiezers heen gaat, maar geschiedt onder hun volle me dewerking. De meest democratische gevoelens staan daarbij niet in den weg, integendeel; juist de democratische gedachte zal het overleg, dat het halve werk is, voor den zoo gunstig mogelijken uitslag, als noodzakelijk mid del aangrijpen. Er breekt thans aan een politieke wed strijd bij uitstek. Geen R. K. kiezer mag in verzuim blijven, als de besturen der Room sche politieke organisaties hem oproept tot politieken dienst. Oud-gedienden zoowel als recruten moeten zich scharen schouder aan schouder in het onverbreekbare gelid. Zilk, bij Hillegom. G. BULTEN. Fletcheren en Voedselnocd. In onzen tijd van voedselschaarschte lijkt het mij nuttig het publiek nog eens in het kort te wijzen op een voedingsmethode, die ons in staat stcit met veel minder voedsel dan we gewoon zijn te gebruiken, onzen honger te stillen en die gezonder is, dan de gewone manier van eten, namelijk het eten veelal half of minder gekauwd, haastig naar binnen te slikken. Deze voedingsmethode is sedert jaren be kend onder den naam van „fletcheren", .zoo genoemd naar den Amerikaan Flet cher, die zijn maaglijden genas door zijn eten zorgvuldig te kauwen en de hoeveel heid dierlijk eiwit in zijn voedsel te ver minderen. Fletcheren wil zeggen, spijzen en dran ken zoo lang kauwen, dat zij zonder wille keurige slikbeweging omlaag vloeien; dik ke pap en dikke soep worden evengoed ge kauwd als een harde korst brood. Men kauwt dus het voedsel zoo lang, tot alle grovere onverdeelde stukken fijngema len zijn, tot het voedsel breiig of vloeibaar is geworden en innig met het speeksel is gemengd. Deze fijne brei legt zich dan te gen den achterkant van het gehemelte aan en glijdt zonder willekeurige slikbeweging omlaag. Het speeksel werkt verterend op de zet- meelstoffen (koolhydraten) van ons voed sel; door de innige vermenging met het speeksel komt de zetmeelhoudende spijs- brei reeds ten deele verteerd in den maag aan. Maar bovendien worden door het langdurige kauwen alle voedingsstoffen, in vezels en cellen gevat, in vrijheid gesteld en door deze fijnere verdeeling van het voedsel kunnen de spijsverteringsorganen beter doordringen in de spijsbrei, terwijl deze sappen ook gelegenheid krijgen lan ger op het voedsel in te werken, doordat de fijn verdeelde spijsmassa den darm niet meer tot voorbarige verwijdering van zijn inhoud aanzet. In liet kort kan men dus zeggen, dat het voedsel door het fletcheren vollediger ver teerd en beter o,pgenomen wordt door t>ns organisme en dat zoodoende minder onver teerd voedsel den darm verlaat. Maar als ons voedsel vollediger verteerd wordt, hebben wij ook minder voedsel noo- dig, om er dezelfde voedingswaarde uit te halen, wat trouwens door uitvoerige en langdurige proefnemingen op talrijke per sonen is bevestigd. Wanneer men fletchert heeft men 1/2 tot 2/3 van de vroeger ge bruikte voedselhoeveelheid noodig. Elke hap, die men fletchert heeft evenveel voe dingswaarde als twee happen, die men slecht gekauwd doorslikt. Ik beschouw dan ook het fletcheren als de eenige onfeilbare methode om in onzen voedselnood te voorzien en zonder schade, de ons opgelegde ontberingen te dragen. Zonder schade? Ik geloof met positieve winst voor onze gezondheid en niet te ver geten ook voor onzen beur3. Onze tegenwoordige voedingswijze betee- kent een kolossale verspilling van voe dingsmateriaal en hierdoor aan geld. Behalve dit economische belang heeft de Fletchermethode nog andere voordeelen waarvan wij opnoemen, de fijnere smaak, waarmede men zijn voedsel proeft, de wei nige dorst, die men heeft, want ondanks het „droog eten" (als men fletchert drinkt men bij zijn maaltijden niet) heeft de fletcheraar weinig dorst, de mindere be hoeften aan alcohol en de reukloosheid en de sterk verminderde hoeveelheid der ont lasting. Ook als geneesmethode heeft het fletche ren waarde, verschillende maag- en darm lijders zullen spijzen gefletcherd zonder bezwaren kunnen verdragen, die hen op de gewone wijze genuttigd, namelijk slor dig gekauwd en haastig ingeslikt allerlei klachten zouden geven. De zwaarlijvige verliest zonder moeite en zonder diëet zijn overtollig gewicht, wat voor een goe'd deel aan het weinige drin ken moet worden toegeschreven. De loomheid en slaperigheid die vele merkichen na een hoofdmaaltijd overvalt, verdwijnt. Wanneer men fletchert voelt men zich dadelijk na den maaltijd frisch en in staat weer aan het werk te gaan. Ook de klachten, die sommige menschen beweren te hebben over het gebruik van ons oorlogsbrood, zullen verdwijnen. Flet cher geeft nog eenige belangrijke wenken, namelijk, eet slechts wanneer gij honger hebt. 't Is werkelijk niet nadeelig voor de gezondheid eens een maaltijd over te slaan. Eet nooit wanneer ge in gedrukte of ge prikkelde stemming zijt, eten moet een op gewekte bezigheid zijn. Eet met volle aan dacht, want ge kunt geen twee dingen te gelijk en goed doen. Wie eet, die ete ook werkelijk met volle opmerkzaamheid en zonder zorg voor gisteren of morgen. Eten is geen minder edele en minder waar devolle bezigheid, dan schilderijen schep pen, staten regeeren of dichten. Om echter te kunnen fletcheren moet men een goed gebit en vooral goede kie zen bezitten. Een slecht gebit maakt het kauwen tot een illusie en is de oorzaak van vele maag*- darmstoorni&sen en van andere ziekten is een slechte mondverzorglng als oorzaak zeer waarschijnlijk aan te nemen. Daarom. Zorgt voor uw gebit! Fletcheren is een kunst, die als elke kunst geleerd wil worden, met wat goede wil kan men in enkele weken deze kunst machtig worden en het ware zeer te wen schen, dat de onderwijzers de kinderen op school leerden fletcheren. Het fletcheren is een ongevaarlijke me thode, voor ondervoeding behoeft men niet bevreesd te zijn, talrijke langdurige en nauwkeurige proefnemingen hebben dit bewezen. Trouwens het is van algemeene bekend heid, dat de groote meerderheid van het menschdom, te veel eet, veel meer dan men noodig heeft en van vele menschen kan men helaas zeggen, dat zij leven om te eten. Hoeveel geld jaarlijks door te veel en onoordeelkundig eten wordt vermorsd, is bij benadering niet te schatten. De 1200 studenten der Amerikaansche Yale-Universitcit, die zich sedert langen tijd volgens Fletcher's beginselen voeden, weinig of geen vleesch gebruiken, zich te vreden stellen met een M> ons eiwit per dag, met veel minder voedsel, dan zij vroe ger gewoon waren te gebruiken, en er ge zond en flink uitzien, tot degelijke geeste lijke en lichamelijke arbeid in staat zijn, zijn evenzoovele levende bewijzen, van de juistheid, de ongevaarlijkheid en dé voor deelen van Fletcher's leer. Wanneer het moet kan een mensch zon der gevaar voor zijne gezondheid van zeer eenvoudig voedsel langen tijd leven en ge zond blijven. Zonder eenige schade voor de gezond heid kan men zich zeer langen tijd voeden uitsluitend met aardappelen en margarine, waarbij we dus het brood kunnen missen, (i ons brood komt in voedingswaarde over een met 1V6 ons aardappelen.) En komt er bij de aardappelen en het vet, wat brood en wat groenten, en van tijd tot tijd wat kaas en wat rauwe vruchten, dan hoeft men ze ker niet bevreesd te zijn, zijn honger niet te kunnen stillen. Men moet er vooral om denken, dat men de groenten niet afkookt en het afkookwa- ter niet wegwerpt, want met dit afkookwa- ter gooit men de zoo belangrijke voedings- zouten weg, die voor de gezondheid van het girootste belang zijn. Groenten dus niet afkóken, maar gaar laten stoomen!! Wie echter uit zijn toegemeten voedsel- kwantum, de grootste voedselwaarde ha len wil, die leere fletcheren. Arts J. VAN VEEN. Haarlem, 6 November 1917. Nederland en de Oorlog. Geen paardenvel. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Naar het schijnt, is men ihier en daar de meening toegedaan, dat voor de samen stelling van het bak- en braadvet, dat van regeeringswege wordt beschikbaar gesteld, ook paardenvet wordt gebezigd. Dit is on juist. Het bak- en braadvet bevat alleen rund- en kalfevet en plantaardige vetten, alle van uitstekende qualiteit. De distributie in October. Het Bureaiu voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Omtrent de distributie van verschillende levensmiddelen gedurende de maand Oc tober kunnen de volgende cijfers worden gegeven, voor zooverre het de werkzaam heid van het Rijks Centraal Administratie kantoor betreft: Afgeleverd is ongeveer: rijst 2.419.000 K.G.; gort 1.296.300 K.G.; haverman» 477.700 K.G.; bak- en braadvet 1.707.96a K.G.; peulvruchten 1.806.600 K.G.; ze«p 2.062.440 K.G.; boter 237.050 K.Q.; kaaa. Goudsche v.v. 74.940 K.G.; Edammer v.v, 36.258 K.G.; Friesche 50.035; aardappelen 50Ü9 wagons; eieren 3.662.924 stuks; var- kens 2.777.140 K.G. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat tusschen aanvrage en aflevering uit den aard der zaak eenigen tijd, in het alge meen ten minste een week, verloopt, zoo dat de afgeleverde hoeveelheden ook nog voor een deel betrekking hebben of in d» vorige maand ingekomen aanvragen. Dat dikwijls minder wordt toegewezen dan lii aangevraagd, vindt zijn reden hierin, dat nog steeds door verschillende burgemees ters meer wordt aangevraagd dan met hel rantsoen van een bepaald artikel over eenkomt. Ten aanzien der aardappelen-distributi# kan hieraan worden toegevoegd, dat deze* hoewel er vele moeilijkheden met het ven- voer zijn, tamelijk vlot verliep. Volvette Goudsche kaas werd voor 50 rasp. 60 ,pCt. der aanvragen toegewezen. Friesche kaas werd ten Reele met volvetti kaas aangevuld. Van eieren werd In de eerste weken vaa October, in verband met de schaarschta aan dit artikel, 50 en in tie laatste twes weken slechts 20 pCt. toegewe®en. Slecht voorbeeld. De geleidelijke omvorming van ons eco nomisch lewen naar het socialistisch* model, door het betrekken in de distritoutla van steed9 imesr artikelen, heeft niet al leen het aantal openbare functies doen vermenigvuldigen, maar schijnt ook aller minst bevorderlijk voor den pulblieken ree h t vaa rd i gheidsz in Door het gemis van de noodige control# op de administratie, schijnt voor den amb tenaar de gelegenheid vaak te verleidelijk om niet tegen de wet te handelen, tel welker handhaving hij is aangesteld- Zoo kwamen ons den Iaat sten tijd ver schillende gevallen ter oore, waarbij hei ter zake de distributie van ambtelijken kant niqt strikt eerlijk toeging. Nu weer bericht men ons uit Den Bosch, dat daar tegen den directeur fcelf van hel gemeentelijk levensmiddelenkantoor pro ces-verbaal werd opgemaakt wegenis frau duleus vervoer van levensmiddelen. Het geval op zichzelf is weinig bedui dend en wij gelooven gaarne, dat de amb tenaar-delinquent geen ander oogmerk had dan in persoonlijke behoefte te voor zien, dodh met dat al lijkt ons het feit streng af te keuren. In dezen tijd van ontbering op velerlei gebied is de uitvoerder der wet meer Han ooit de eerst aangewezene ora door een fijn-aansprekend gevoel van rechtscha penheid allen, die onder de onvermijde lijke maatregelen der Overheid min ol meer gebukt gaan, ten voori>eeild te zijn. Vooral dient hij zeïfs den schijn te ver mijden, dat hij zich boven de wet stellen zou. „Msbd." Vraag: Kan men het brood, aooals hetë tegenwoordig wordt geleverd', laten onder zoeken, of er misschien verkeerde be- standdeelen in zijn, welke niet tot de voe dingsmiddelen behooren, als zand, steen, enz.? Waar kan zulks geschieden, en zijn er nog kosten aan verbonden? Antwoord: Wend u tot. den gO« meentelijken keuringsdienst te Leiden (dl* recteur dr. v. Eek). V raag: Welke is de beste weg per fiets van Ter Aar (Z.-H.) naar Breda? Wellce plaatsen moet ik alzoo pa3seeren en hoeveel K.M. is dit? Antwoord: Ter Aar, Alphen, Goud-a^ Rotterdam, Dordrecht, Lage Zwaluwe, Breda. Afstand ongeveer 115 K.M. Vraag: Hoeveel kost de reis per e.loc- trische spoor van Leidschendam naar Rot terdam en 'hoeveel de reis per spoor van Leiden naar Rotterdam (voor beide keeren heen en terug)? Antwoord: De tar^ven van de elec- trische spoor zijn onlangs gewijzigd, zoo dat wij de prijzen riiet precies kunnen opgeven. De reis LeidenRotterdam kost heen en terug (n.l. twee enkele reizen, daar er geen retours of buurtverkeer- biljetten meer zijn) le klasse f3.10; 2e kU f2.40; 3e kl. f 1.60. Vraag: Ik wil leeren voor commies bij de posterijen. Kan men daar schriftelijks lessen voor nemen, en moet men daarvoor ook eenige kennis van talen hebben0 Antwoord: Wend u tot den direc teur van het postkantoor van uw woon plaats. Ilij zal u wel een form-ulier ver- FEUILLETON. nisten-heSden in Japan. bruisende geestdrift herhaalden de bilden dezen kreet. Nog was hij niet 'SSestorven, of de oude zeemair zonk, ba- "d in zijn bloed, stervend ter aarde. Te- had den schutter het teeken gege- Moen hij den gehaten naam van Jezus 'Wie, en de doodelijke pijl was den vader "'den bloedgetuige in de keel gedrongen, Wjl de naam van den Heiland nog op "tong sidderde. öe meest nabij staanden stietten een fflvan schrik uit, en van mond tot mond 'Jo de mare rond: „De vader van den Velaar is doodgeschoten! Mj is thans zelf martelaar!" riep Jama. "Hij is reeds bij zijn zoon!" „O, hei- leid ook ons ter overwinning!" Deze dergelijke kreten en verzuchtingen ste- a voortdurend krachtiger en op meer ze urenden toon uit de menigte omhoog, Wl ten slotte aller stemmen weer samen- 'ten in den kreet: „Leve Jezus Christus, W Heer en God!En telkens en telkens galden de duizenden dien kreet als man, terwijl de vrienden van den doode het lijk opnamen, doeken in zijn bloed doopten en die als zegeteeken in triomf medenamen. „Wat nu?" vroeg Safioye. „Wilt gij al deze duizenden laten neerschieten?" „Bij Dschimmoe zij zijn in hun waan zin verstokter dan ik dacht!" zeide Tera- saba verbaasd. „Ik dacht, dat zij, wanneer ik een uit hun midden voor hun oogen liet neerschieten, zouden uiteenstuiven als een zwerm spreeuwen. Nu, verdiend heeft de oude gek het! Hij is een rebel tegen het edict. En zij zijn allen rebellen! Wij zullen toch eens zien of zij niet bijdraaien, als zij bij tientallen onze pijlen in het lichaam krijgen. Opgepast, schutters! Doch voordat de generaal het commando kon doen hooren, riep Safioye hem toe: „Halt! halt! Daar komt een andere stoet het plein op! Dat zijn de onzen!" Het was de afdeeling, die van Simabara naar Obama was getrokken, om den ouden vorst Protasius gevangen te nemen. In p'.aats van dezen bracht zij echter.de drie christen vazallen en den Franciscaner pa ter allen geboeid. Op een draagbaar werd de doodzieke pater Valignani gedra gen. De menigte ontving de gevangenen met geestdriftige toejuichingen. „Heil den dapperen Tafakatit Heli den moedigen Ha- juschida en Kanjemon!" klonk het rond om. „Dat zijn de mannen, die ons den weg ter zegepraal wijzen!" „En daar is ook pater Sotelo, geboeidi. Pater, schenk ons uwen zegen! riepen ve len nederknielend. „Ik kan het kruisteeken niet maken, kin deren", antwoordde de Franciscaan. „Gij ziet het: mijn handen zijn op mijn rug ge bonden. Maar mijn ziel zegent u! En mijn hart juicht van vreugde over de trouw, welke gij betoont jegens onzen gekruisig den Heiland. En hier op de baar brengen zij een van uw oude paters, dien gij goed kent, en die u met sidderende hand en met zijn laatsten ademtocht zegenen zal den zieken pater Valignani." „Valignani! De goede, oude Valignani! riep de menigte, die eerst nu den priester op de draagbaar bespeurde en herkende. En van alle zijden drong men naderbij, en wierp men zich ter aarde. „Knielt neder!" „God zendt ons Zijn priesters! Zijnen zegen!" „Weest welkom onder uwe kin deren!" „Ziet, wij zijn bereid met u te sterven!" „En deze hier, de oude schip per van de Goto-Eilanden, de vader van den gekruisigden Joannes, heeft voor on zen Heer den dood reeds ondergaan!" „Maakt plaats, opdat hij den dooden held kunne zien!" Zoo riep de menigte, meer op een toon van vreugde dan van droefheid, en de dragers legden het bloedige lijk van den vromen schipper van Goto naast de baar van pater- Valignani. Met moeite richtte de zieke zich een weinig overeind, en gesteund op den arm van een der Chris tenen, die naast hem knielden, vatte hij de nog warme hand van den^ioode. „Neem mij met u mede naar den hemel, naar uw zoon, tot wien gij zijt heengegaan", zeide hij met zwakke stem. „God zij geloofd! Hij heeft u sterkte en overwinning geschonken. Het bloed der martelaren is het zaad van nieuwe Christenen. Ik geloof niet dat zij in dit Rijk ooit zullen uitsterven." Vervolgens verhief de zieke grijsaard met een laatste krachtsinspanning zijn stem en zeide langzaam en daar het inmiddels stil geworden was tot iii wijden kring verstaanbaar: „Kinderkens, ik ben den dood nabij. Stervenden liegen niet. En ik verklaar u dat wij, vreemde priesters, u de waarheid hebben geleerd. Er is slechts óén God in drie personen. En de Vader heeft ons geschapen. En Zijn Zoon is voor ons mensch geworden en aan het kruis gestor ven. En de H. Geest bestuurt en leidt Zijne Kerk. In dit H. geloof \vil ik leven en ster ven! Gelukkig degene, die voor dit geloof zijn leven opoffert, zooals deze! Kinderen, mijn geliefde medebroeder hier en ik zege- nen u in den naam des Vaders en de# Zoons en des H. Geestes. Amen!" Over het geheele plein werden, gesnik en geschrei van ontroering vernomen. Safioyo en Terasaba hadden de woorden, welke ge sproken waren, slechts onduidelijk verno men en laatstgenoemde had den inhoud en- van volstrekt niet begrepen. „De ouda spreekt over die dwazen een toovcrwoord uit", bromde de generaal. „Hij heeft hen vermaand om aan da vreemde leer trouw te blijven", zeide Sa- iioye. „En ik geloof inderdaad, dat hij vaa de waarheid ervan overtuigd is, ofschoaa ik niet begrijp, hoe dit voor een versta»- dig man mogelijk is." „Vooruit! Brengt eindelijk uw gevange nen eens binnen en pakt nog een stuk ol tien van de voornaamste schreeuwers er- bij!" riep nu met donderende stem Terasa ba tot den aanvoerder van den stoet. ,.E* wie dan nog op het plein achterblijft, dien laat ik neerschieten. „Niet als Christen, doch als oproerllngl'4 voegde Safioye erbij. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 3