UITENLAND. )e Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. sten-helden in Japan. rcrscYiffnl ellJcn dag, inïgëk Zori- eft Fceah^ 1 abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 11 ct. p. week, f 1.45 p. kwartaalbij genten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco E, f 1.80 p. kwartaal. inilerlijke nummers 5 ct J - 8e Jaargang. Bureau STEEN SCHUUR MAANDAG 8 OCTOBER 1917. 15 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2436 Postbus 6. y.~* Advertentieprijs te3r8S|l fan i-~5 to.fi elke regel meer 15 ct. legezonden mededeelingen van "j.3^5 rogels fl.50, elke regel meer 30 ct., met gratis ^bewijsnummer. By contract aanzienlijke korting. jUSroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. De Postverzending. [oaranten, die per post worden ver. naar Aarlanderveen, Noorden, joop, Nieuwveen en Zevenhoven, in <Den vervolge eerst den volgen- jorgen worgden besteld, hebben beproefd, of er geen betere iding is te verkrijgen, maar dit is onze spijt niet mogelijk gebleken, t'olge van de beperkte treinenloop postverzending van uit Leiden naar streken zeer vertraagd, willen h'open, dat daarin spoedig lering wordt gebracht en zullen niet n daarop ook onzerzijds zooveel jk aan te dringen. Val wij wenschen. verklaarden verleden week in de ig der regeering toe te juichen, dat zij t dan ook laat, en, helaas, voor reeds tè laat tot de overtuiging is dat het oproepen van nu nog nde oudere landstorrnplichtigen een ren druk zou leggen op het Neder- he volk. Ons blad en enkele andere ditzelfde reeds met klem betoogd, ien de 1 anaistormlie hting 1908 werd epen betreffende deze mannen in even sterke mate de motieven, de regeering mu aanhaalt voor het en der landstormlichtingen 1907 en kkig. dat de regeering op den ter on- ure door minister Bosboom inge- j* weg nu wenscht terug te keeren m er gezegd: halt te maken. gkeeren zou zij, wanneer zij zooi en de landstorrnplichtigen naar huis den. En dat-«al zij ook inderdaad dijkens de toelichting bij haar laat- tsontwerp tot invoering eener her- .q0| gvan hen, die voor de militaire dien- rci jn afgekeurd, maardaar is aan i0 in der regeering een schaduwzijde •-Jleift welke wij hier reeds tegelijk lichtzijde hebben aangewezen. De liseerden, welke de regeering met bepaald verlof naar huis wil zen- ïllen weer door anderen de een- fgekeurden moeien worden ver- MD u wenschen wij van de regeering de l*? BI jke verklaring, waarom zulk een jing noodig is. Toejuichend haar nen, om de oudere landstormplich- 7 iet meer voor aflossing te gebruiken, en wij te weten, w aarom er nu nderen voor dit doel naar de lcazer- eten worden gedreven. Waarom jodig. dat .zulk een uitgebreide mo- gehandh-aafd blijft? W aarom steeds zooveel mannen, onder de ja blijven staan, terwijl toch allen oogenblikkelijk dreigend gevaar zeer korten tijd' zouden zijn cup te eze vragen wenschen wij wenscht lerlandsche volk een antwoord! ■ijd in het Westen, Rumoerige llaties in den Duitschen Rijksdag; •derheidspartij tegen de Al-Duitsche anda. - Peru verbreekt de betrek- met Duitschland, ijei Overzicht froe 'bberie-strijd in Vlaanderen V0J aan. Vooral aan het nieuwe front, t qj n P°elcapelle en Zandvoorde, en op bstelijken Maasoever is het kanon irend in actie. j.|i utk Pech met het slechte weer, die *geLche ondernemingen reeds be tte en waarvan zij de laatste keeren terschoond bleven, doet zich thans in volle gelden. Van Duitsche zijde i den najaarsregen v-ermoedelijk ei''welgevallen .zien stroomen. Hun tt landschap wordt er slechts min- irtastbaar door, terwijl de Engel- iegers bij hun verkenningen door Q regen worden gedwarsboomd, sngunstige weer .zal eveneens oor- n, dat de gevechtsactie op de andere verslapt. Ten minste geen der com- è's wijst op eenig succes van betee- jlechts uit de B o e lc o w i n a wordt gemeld, dat de Russen een aanval met be hulp van pantser-auto's ondernamen, wel ke volgens het Duitsche legerbericht afge slagen werd. In de streek van Dizaamadia, 75 werst ten noorden van Mossul, namen de Russen stormenderhand het dorp Nerewan, 25 werst ten Z.O. van Oromar, 't Schijnt in den Duitschen Rijksdag meestal rumoerig toe te gaan, wanneer de minister van oorlog op interpellaties ant woorden moet. Misschien dat den heer Stein de noodige tact ontbreekt I Feit is het, dat 't Zaterdag weer gespan nen heeft. Men leze daarvan de beknopte weergave van 't gesprokene in de Rijksdag- zitting inzake de al-Duitsche propaganda. Het voorgevallene is wellicht een voor proefje van hetgeen heden nog in den Rijksdag te wachten staat. De besprekin gen zullen dan loopen over den staat van beleg, de censuur en de vrijheid van ver gaderen. Over de „stiklucht van den staat van beleg" klaagde Landsberg reeds en naar alle waarschijnlijkheid eullen de link- sche groepen over dit en de andere onder werpen evenmin een blad voor den mond nemen als zij het Zaterdag deden over de al-Duitsche propaganda. Men verwacht, dat de kanselier zelf het woord zal voeren. Ook is een uiteenzetting van Michaëlis over de vraagstukken van Elzas-Lotharin- gen te verwachten. De kanselier vroeg, na een onderhoud met de partijleiders, een week uitstel, dat thans is verstreken. Tegen de geheime zitting van den Rijks dag laten zich ook steeds meer stemmen hooren. Men protesteert tegen-het feit, dat de volksvertegenwoordiging onderverdeeld is in vele geheime commissies, maar in het geheel niet gekend wordt bij belangrijke besluiten. De eerste dagen zullen dus voor Duitsch land uit parlementair oogpunt weer bijzon der belangrijk zijn, zoowel wat betreft de op den voorgrond tredende stroomingen als om de beslissingen, die men wil uitlokken. In de Lucht. De beschieting van Ostende. Over de beschieting van Ostende vertelt Scheuermann in de „Deutsche Tageszei- tung" van 28 September: Gisterenmiddag, juist toen de den 22en September door de beschieting van de En- gelschen in de kathedraal gedoode meisjes onder algemeene deelneming ten grave werden gedragen, klonken van uit zee plotseling weer Engclsche schoten en on middellijk daarna vielen granaten van het allerzwaarste kaliber midden ju de stad. Drie kwartier lang hielden de Engelschen *dS"bêscluefing' vul. DeDiritsciie batterijen schoten onmiddellijk terug op de monito ren, die op een eerbiedwaardigen afstand van dertig kilometer op do nevelachtige zee lagen. Het is den Engelschen niet gelukt militaire schade aan te richten, slechts twee Duitsche soldaten zijn gewond. Vijf Vlaamsche vrouwen zijn zwaar, eenige zelfs doodelijk gewond door de vele kilogrammen zware splinters van de reusachtige Engel- sehe granaten. In een fabriek zijn velen licht gewond. Gedurende de beschieting vlogen de En- gelsche vliegers zoo hoog boven de stad, dat èen goede waarneming onmogelijk was. In den nacht van den 28en begonnen de Engelschen weer met hun bombardement. Met liet allerzwaarste kaliber bestrooiden zij de binnenstad, nu van de landzijde. De huizen schudden door de ontploffingen. En in wijken, die ver af lagen van de plekken, waar de granaten neervielen, kletterden de ruiten van heelè huizenblokken door de lucht. Splinters hadden op honderden me ters afstand van de ontploffing nog kracht genoeg om muren te doorboren en daken weg te nemen. Het ongeluk heeft gewild, dat juist een kerk en een hospitaal zijn getroffen en de meeste slachtoffers vrouwen en kinderen zijn,. De Capucijnerkerk in de Christinastraat werd getroffen en een van haar zijkapel len vernield. Twee belendende woonhuizen vielen in en acht bewoners, waaronder een heele familie van vader, moeder en alle kinderen, vonden den dood. Op de Kei-zerkade trof een granaat het stedelijk hospitaal voor besmettelijke .ziek ten. Drie typhuslijders werden in hun bed onder een instortenden muur begraven. In de Kerkstraat werd de drukkei'ij van de „Vlaamsche Zeebode" op de eerste ver dieping vernield. De uitgever Joseph Elle- bout, een van de aanvoerders van de Chris telijke Vlaamsche beweging, werd met zijn tachtigjarige ouders gedood. In de stad, die geheel in het duister lag, ontstond een paniek. Schreiende vrouwen vluchtten, half gekleed, met haar angstige kinderen door de donkere straten naar het park van het Kurhaus, waar de bevolking zich veilig waande en wajar reeds een groote menschenmenigte bijeen was, toen daar een granaat insloeg en zijn offers eischte. Duitschland. Processie voor den vrede. De correspondent van „De Tijd" schrijft d.d. 24 September: Keulen is thans 's-avonds in bijna licht loos duister gehuld. Er moeten kolen wor den bespaard en tegen vliegeraanvallen dient gewaakt te worden. Elk huis moet 's avonds lichtdicht afgesloten zijn. De straatverlichting is tot een werkelijk mini mum gereduceerd. En toch in de straatjes en steegjes om het aloude kerkje van Sancta Maria in de Kupfergasse was het Zondagavond licht, helkleurig licht. Elke woning, ieder huisje illumineerde. Lampions en vetglaa^jes rei den zich keurig rei aan rei in de vensters en aan de van ouderdom overhellende ge vels der huizen. Vlaggen, wimpels alom pauselijke en Duitsche, Groen- en bloem festoenen en tapijten sierden de. gevels. Tienduizenden menschen drongen in de bochtige nauwe stegen. Negen uur was het. Heel Keulen was duister, alleen het gebied van de parochie Sancta Maria in de Kupfergasse straalde in kleurig licht: de' processie met het won derdadige beeld van Mavia zou in begelei ding van den Keulschen Kardinaal door de avondlijke straten trekken. Och, den vreemdeling hier wordt het vreemd te moede, als hij bedenkt, hoe Am sterdam hetzelfde schouwspel zou kunnen geven. Een diepe aandoening leeft in zijn ziel, als hij fantaseert, hoe in Amsterdam een avondprocessie zou trekken door het wirwar van stegen en grachtjes om de Oude Kerk of door de nauwe bochtige straatjes om het Bagijnhof Keulen en Amsterdam lijken in hun 014de stadsdeelen zoo veel op elkaar hoe heerlijk zou die uiting van warm, kleurig Roomsch leven zijn! En de vreemdeling tusschen al die biddende en zingende menschen in de oude Duitsche Bisschopsstad mijmert, dat het een schoone vrucht van den vrede zou zijn, als voor Holland het aloude recht, proces sie te houden, weer in eere zou worden her steld. Het kerkje van Sancta Maria in de Kup fergasse is gebouwd over een nabootsing Van herliui-je-vah'L'Oreti#;'dat ltf75~v?erd ingewijd. Maria werkte er wonderen en gunsten naar het getuigenis van de in geur van heiligheid gestorven toenmalige abdis 'Norbertina Theresia a .Tcsu, een gravin van Binsfeld. Het mirakuleuse Mariabeeld is zwart als dat van de Lieve Vrouwe van den Bosch. Heel Keulen en omgeving vie ren en vereeren de zwarte Moeder Gods van de Kupfergasse, en eenmaal in het jaar, na feestelijke novene, wordt het ge nadebeeld door de parochie straten gedra gen, te avond na solemneel lof en pralend „Te Deum kiudamus" als eerherstel voor liet verwatcne: „Te Deum negamus" en als bid-processie thans ook ter verkrijging van een spoedigen vrede, die sterk en eer vol is. De processie toog door licht en groen. Tal van vaandels, honderden bruidjes in witte kleeren met witte bloemen, Maria- Congregaties met blanke kaarsen, honder den en honderden liefdezusters in haar ver schillende ordesdracht, blauw- en roodge- toogde koorknapen dan het met goud en zilver en edelsteen bedekte, door zusters gedragen beeld der zwarte Moeder Gods en daarachter, schrijdend met mijter en staf, omgeven van prelaten en priesters, de Kar dinaal, zegenend de knielende schaar, die zong zoo innig en devoot, die smeekte Maria's barmhartigheid voor zonen en broeders, gevallen of gewond in den krijg, die zingend bad om vrede en rust. Zwoel was de avond en ademloos-stille haast brandden de lichtjes en rimpelloos hingen de vaandels en vlaggen stille in de straatjes. Achter den Kardinaal schreden zwaar de mannen, schreden honderden soldaten en sterk-rhythmisch baden ze hun rozenkrans en smeekten «egen af voor hun beproefd vaderland. Processie in oorlogstijd, Men kan zich niet aan den indruk onttrekken, dat het re- ligieuse element krachtig leeft in de harten der Duitschers. De oorlog veranderde velen innerlijk. De avond-processie van den Vre- des-Koningin werd tijdens den oorlog ieder jaar grooter. En, zooals velen mij getuig den, werd vroeger nooit die enorme menig te gezien, die thans in de kleurig-lichte straatjes, namw en bochtig, en zoo oud', zoo oud, in het openbaar eere brachten aan de Koningin van den Vrede. De Ai-Diuitsdie propaganda. De Rijksdag behandelde Zaterdag de in terpellatie der sociaal-democraten over de agitatie in het leger ten gunste van de Al- Duitsche politiek en over de toepassing van het recht van vergaderen ten gunste van de Al-Duitsche propaganda. De soc.-dern. Landsberg beschuldigde de pangermanisten, dat zij met de gemaakte oorlogswinsten bladen aankoopen en daar in oorlogsdoeleinden verkondigen, die be doeld zijn om de dividenden der eigen on dernemingen in de hoogte te drijven. Men had, meende hij, den vijand geen grooteren dienst kunnen bewijzen dan door een kan selier te benoemen, die een aanhanger was van de beginselen der „Vaterlandspartei". Het heele drijven deeer partij veroordeelde hij en brandmerkte de bewering, als zou Duitschland zonder oorlogsschatting verlo ren zijn, als' een mammonnisrische politiek, Het Duitsche volk wil zich niet laten ver nietigen, doch evenmin andere volken on der de knie krijgen. Hij haalde daarop voorbeelden aan, hoe dominé's, overheden en officieren, door voordrachten en vlug- schrifen een agitatie voeren tegen de vre- desresolutie van de meerderheid van den Rijksdag. .Deze „stiklucht van den staat van beleg" moet verdwijnen. De minister van oorlog zelf ia, aldus Landsberg, gekant tegen de vredesresolu- tie, dat blijkt uit een voorrede, welke hij bij een brochure geschreven heeft. De kanse lier zelf echter, is voor de resolutie der meerderheid. Dit heeft hij d-uidelijk getoond door het antwoord op de Pauselijke nota. Hij moet dus in eigen belang en in dat van het geheele rijk optreden tegen de al-Duit sche propaganda. De minister van oorlog, Stein, zeide op deze zware beschuldiging te willen ant woorden. Hij beweerde, dat de voorbeel den, waarmede Landsberg d.e interpellatie had verduidelijkt, er met de haren bij ge sleept waren. Nadat het geweld en rumoer, hierdoor ontstaan, eenigszins bedaard was, deelde Stein mede, dat het leger opheldering inoet ontvangen, die een tegenwicht vormt tegen de leugens der vijanden. Thans doet b.v. weer het praatje de ronde, dat er oneeniglieden be-taan tusschen Hinden burg en Ludéndorff. He' leger heelt honger naar „geestelijk voedsel". Propaganda, die den goeden geest in 'het leger houdt, is noodig en deze propaganda zal worden voortgezet. Waar zij op verkeerde wijze wordt gedreven, zal men tusschenbeide komen. Men verweet den minister de argumenten er kunstmatig bij te sleepen. Waarna Helt- flich, de onder-kanselier, zeide, dat Mi chaëlis het niet noodig had geacht, «zelf op de interpellatie te antwoorden en daar op de meening uitte, dat de vraag, door Landsberg gesteld, welke opvatting de kan selier van de oorlogsdoeleinden' heeft, niet 't onderwerp van een interpellatie kan uit maken: „Indien men geen vertrouwen meer heeft in de mannen, die aan het hoofd van leger en regeering staan (Neen! van links), heeft het geen doel, dat ik voor u nog woor den verspil." Na deze opmerking brak de onder-kanselier zijn rede af. Frunbron, van het centrum, diende een interpellatie in, van dezelfde strekking als die van Landsberg. Hij wees op het voor beeld van Rusland, waaraan men zien kan waartoe politiek in het leger leidt. Hij brandmerkte de „Vaterlandspartei" als een oppositiepartij. Daarna betoogden anderen het voor en tegen der al-Duitsche beginselen en stelde Ilaase voor om te verklaren, dat de Rijks dag geen genoegen neemt met de manier, waarop de kanselier de interpellatie heeft behandeld. Heden wordt de zitting voortgezet. Het optreden van Helfferioh. In verschillende Duitsche kringen is men zeer slecht te .spreken over het op treden van Helfferich in de Rijksdagzit- ting van Zaterdag. De stemming tegen den vice-kanselier is aanmerkelijk verscherpt, zooals uit de perscommentaren blijkt. Of een nieuwe regeringscrisis ontstaan zal. is evenwel nog een open vraag. Rusland. Staking van het spoorwegpersoneel Het spoorwegpersoneel besloot wegens del trage houding van de regeering ten op zichte van den .eisch toi loonsv er hooging; heden het spoorwegverkeer te staken, be halve van de munitie- en militaire treinen, en bleef hierbij niettegenstaande Kerens» ky's beroep, om toch de moeilijkheden van het land niet te vermeerderen. De regeerings-crisis. De regeeringsraad, gepresideerd doof Kerenski, vergaderde van Vrijdagmiddag •vijf uur tot drie uur in dien nacht. Hierbij waren tegenwoordig de afgevaardigden van die Moscousche industrieelen, die van de democratische conferentie en de ca detten. Men kwam eindelijk tot het besluit een coalitie-regeering in te stellen. Het „Petit Journal" verneemt uit P» trograd: De crisis i» geëindigd. Kerenski blijft president van het dinectoir van de republiek tot de const it ueerende vergade ring bijeen is'. Spanje. Een Duitsche duikboot ontsnapt. De Duitsche duikboot U 93, die d'en 9en September C-adix met averij binnenliep, is ontsnapt. De tninister-preisi'dent heeft ailte hooge leger- en marine-autoriteiten, die hiervoor verantwoordelijk zijn, geschorst* Zwitserland. Een spionage-zaak. Het Wolffbureau zendt een uitvoerig te legram over een schandaal dat zich in Ge- nève heeft afgespeeld en waarbij het Fran- sche consulaat en de politie te Genève befc- de zijn betrokken. Men schijnt zich er o a. op toegelegd te hebben om menschen die men op de een of andere reden wensehte uit te leveren, aan Frausdhe passen te helpen. Maakten ze van de hun verleende faciliteiten gebruik, dan werden ze aangehouden en aan de po litie overgeleverd. Een groot aantal perso nen, onder wie ook een paar Duitschers, «zijn gearresteerd als verdacht van spion- nage. De Fransche consul-generaal te Ge nève heeft in verband met het gebeurde ontslag genomen. Peru. De betrekkingen met Duitschland verbroken. - Een ;elegr,rtu •'rit I.iina-meld.". d\* het Peruaans^h congres met bijna algemeens stemmen besloot de diplomatieke betrek- kingen met Duitschland af te breken. Vredespogingen. Het vredes-voorstel van den Paus. De antwoorden der c e n t r a 1 e n. Naar aan de „Weser Ztg." uit Gerièvflj wordt geseind, meldde de „Petit Parisien", dat Dinsdag j.l. de antwoord-nota's der centrale mogendheden aan de Belgische regeering en vervolgens door deze te Pa rijs overhandigd zijn. Aan de nota's zou de kardinaal-staats secretaris, Gasparri, eenige commentaren hebben toegevoegd, met het doel, door be middeling van tusschenpersonen, verders onderhandelingen mogelijk te maken. Kardinaal Gasparri zou er op gewezen hebben, dat hij in de antwoord-nota's een geschikten grondslag voor verdere vredes onderhandelingen meent te zien. Steenkool uit Duitschland. Naar het „Hbld." verneemt, i,s de over eenstemming tusschen de Noderlandsehe en de Duit .scire regeeringavertegenwoordi- gers hoofdzakelijk verkregen op de kre diet-aangelegenheid, die in eenigszins g»- wijzigden vorm va/n het vroeger reeotó bekend giewordene is beslist. Ten aanzien van den uitvoer van levensmiddelen naar Duitschland is nog niets positiefs vastge steld. Voor het overige kan worden mede gedeeld. dat de hoeveelheid kolen, die wij FEUILLETON. 2956 -E u wenscht prins Suschen-Dono en "it van den machtigen Jvevas moet elfden vensch uiten dat de door- prinses Hime ten minste door een 'rslinnen aan de poort ontvangen iiUe eerbetoon den vorstel ijken 'binnengeleid worde." meer zij om bescherming komt en hier slechts tijdelijk denkt te zal zij ons welkom zijn", ant- ,!e vorstin Jusla. ..Lucia, heb de I'd in mijn naam de Prinses te pn. Men moet de gastenkamers [fbe-chikking stellen. Doch neen, pi dat het u te zwaar zal vallen, ime le begroeten. Blijf hier! Ik zal b< aio cl en laten dragen." inderdaad bij de gedachte, brutale boelcerster het kasteel Jn binnenleiden, zoo bleek ge- als een lijk. Doch spoedig had zij «doening- geweld aangedaan, en lrde zij zich bereid Safioye te vol- M de Prinses de goedheid heb- oogenblik onder de poort te wachten er moeten eerst bedienden met de draagkoets gehaald worden", zei de zij. ..Blijf gij hier! Ik zal de Prinses naar boven brengen, dan kunt ge ze hier begroeten." Met deze woorden volgde zij Safioye. In het voorvertrek wendde deze zich lot Lucia en zeide: „Een enkel woord, liefste Prinses, en deze gang, welke u zoo zwaar valt, ja nog meer ook het samen wonen met Hime zal u bespaard worden. Vat eindelijk de hand der liefde, welke u geboden wordt, aanl Nog heden varen wij te zamen naar Sakai; eer de maan aan den hemel staat, is uw vader gered van den dood door beulshanden. en zijn wij een gelukkig paar." Tegelijkertijd vatte hij Lucia's bevende hand, en druk te die aan zijn borst. Zijn stem klonk op een loon, zooals slechts ware liefde dien vinden kan, en vond weerklank in haar hart. „Er valt niet aan le twijfelen, hij bemint mij", moest zij bij zichzelve er kennen, „en ook ik zou hem wel kunnen beminnen indien ik vrij ware. Heer, leid •ons niet in bekoring!" bad zij, verschrikt door het gevoel, dat haar binnenste door trilde, en haastig trok zij haar hand uit de zijne. „Laat mij met rust en heb medelijden met mij", zeide zij in tranen uitbarstend. „Hoe dikwijls heb ik het u reeds gezegd, dat mijn heilig geloof mij aan prins Michael verbindt met onverbreekbare banden. En al zou het den dood mijns vaders en mijn eigen dood ten gevolge hebben ik mag en ik wil mijn eed van trouw niet breken!" „En dat terwijl gij getuige zijt. van de trouwbreuk, gepleegd door dien laag- hartigen Suschen-Dono, en van den smaad, waarmede deze hoovaardige Hime u overstelpt? Ik dacht niet, dat zoo iets mogelijk was! En dat nog wel, niet tegenstaande gij mij bemint o, ontken het niet, ik heb het zooeven nog gelezen in uwe oogen en in uwe tranen! Enkel en alleen omdat dit verwenschte, vreem de geloof het wil! O, hoe haat ik het! Uit geroeid moet het worden in Japan! P».ust noch duur zal ik hebben, voordat de laatste Christen het heeft afgezworenl Wanneer gij dan de onmacht van dezen vreemden God erkend hebt, zult gij toch wel de mijne worden. Kom nu mee, en proef de bitterheid, welke gij u zelve bereid hebt!" Lucia deed zich" geweld aan, en volgde Safioye; doch het was haar niet moge lijk, de sporen harer Irancn te doen ver dwijnen, voordat zij de poort bereikte. Hime bespeurde die op den eersten blik, en haar oog vonkelde van boosaardige vreugde. „liet heeft lang geduurd, voordat gij er toe kondt besluiten naar beneden te komen", voerde haar man op barschen toon haar te gemoet. „En heel blij over mijn komst, en over het bezdek van de doorluchtige prinses Hime s'chijnt gij ook niet te zijn. Ge zet een gezicht of Sa fioye u vergif heeft ingegeven. En waar zit de Vorstin? Is zij misschien te voor naam om onze hooge gast te komen beL groeten?" „Gij weet toch dat haar knie nog niet genezen is", antwoordde Lucia, rood van schaamte over deze bejegening van de zijde van haar man in tegenwoordigheid van al die menschen. Vervolgens wend de zij zich tot prinses Hime, die, onver schillig op den arm van den Prins steu nend, in het meest kostbare bruiloftsge waad van Lucia gekleed, met haar waaier speelde. De diepe buiging van Lucia beantwoordde zij nauwelijks met een traag knikje van haar trotseh hoofd. „Het schijnt, dat gij geweend hebt vreugdetranen, naar ik hoop. over mijn ietwat onverwachte komst", sprak zij hoonend, en rnet een spotlach haar ver gulde tanden toonend. „Gij hadt overi gens den langen tijd, dien gij ons hier hebt laten wachten, wel kunnen beste den, om een beter kleed aan te trekken, en uw gezicht wat op te knappen. Dit heeft groote behoefte aan een weinigje verf. Mijn adel veroorlooft mij nauwe lijks mij door zulk een vrouw te laten ontvangen in dit kasteel, waar ik als toe komstige heerseheres binnentreed. Talm daarom niet langer, spreek de gebruike lijke begroeting uit, en bevrijd mij van zulk een onwaardig schouwspel." Safioye, die zijn oog van de beide vrom wen niet afwendde, zeide bij zichzelvenj „Zal de doorluchtige dochter van Tsoe* kami-Dono zich zulk een lage behande ling laten welgevallen? Ofsohoon zonder eenigen tooi is zij duizend maal schoe ner dan haar vijandin met al de verf en de sieraden, waarmede die zich heefl opgeschikt. (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1