I BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Jail verschijnt eiken dag, uitgez. Zou- en i'cestd. «0 abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 11 et. p. week, fl.45 p. kwartaal; bij agenten 12 et. p. weel;, f- 1.60 p. kwartaal. Franco Jost f l.SO p. kwartaal. Het Geïlli^treerd Zondags- ii is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. jwjirtaal, bij voort uit betaling. Afzonderlijke nummers ;l, met Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. Se Jaargang. Bureau: STEEMSGHUUR MAANDAG 13 OCTOBER 1917. 15 - LE1SSEN. fnlerc. Telefoon S35. NO. 2430 Postbus 6. Do Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen rau 1 d regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract «anzienlijk* korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct. Handel is handel. n Zwitserland schijnt men niet heel iscientieus te wezen bij het maken van J0gswinst. (Dit is ook wel elders het ge- j) Wij lezen althans, dat tie Zwitser- bisschoppen aan het Katholieke volk Zwitserland een herderlijk schrijven iberv gericht, waarin zij hun stem ver- f(>ri tegen den woeker, de speculatie en Sbpdrijving; vooral bij de levensmidde- ,ii artikelen voor dagelijksch gebruik, in Zwitserland zal ueker de zinspreuk indel is handel" de beurs te veel ge- onhet geweten maar al te zeer tvend hebben! [andel is handel"... en men maakt mis- k van een plotselinge verdwazing van tolk, om overdreven hooge win- te maken; en men weigert zijn afne- s de ben oodigde goederen in de yachting, met de speculatieve bedoe- er later een ongeëyenredigd gen prijs van te trekken, landel is handel", en men maakt zich dat macht gelijk is aan recht; men in alle omstandigheden halen mag eei men maar schrapen kan; dat winst en dan alleen ongeoorloofd v.urdt, als de kans gaat beloopen roet den rechter mraking te komen. Alsof er geen recht- digheid bestaat en alsof er geen socia- •rplichtingen zijn en alsof de plicht naastenliefde uit. de wereld is! Godsdienst die de liefde voor den e als een even hoog gebod stelt als de tot God de Godsdienst is nu een- niet een Zondagsch artikel, maar t staan midden in de levenspraktijk iederen dag, in de geb eele levens- ijk willen volstrekt niet alle oorlogs ka akers verdacht maken 't ware oorloofd, daar ook oorlogswinst, en zeer groote oorlogswinst,op heel Imatigc wijze verdiend kan zijn. Maar |r verscheidene O.W.'ers bij hun prac- er een heel ander geweten op hebben liouden, dan inen zou veronderstellen, nen hen Zondags statiglijk ter kerke ijgen dat valt, helaas, ook niet te j iel en. jral in dezen tijd inoefc-toch iedereen n doordrongen zijn, dat valsch is «e handel is handel", waarmee men het grofste egoïsme, de meest bar die hebzucht nog tracht recht te ansche aanval In het Zuiden. - risis in Rusland. Kerenski houdt edevoering. waarin hif de democra- t staatsinrichting bespreekt. - De over de rede van den Duitschen kanselier. 93 tl ie voo Overzicht negar leeft weet weinig nieuws uit het ten. De artillerie-strijd in Vlaande- ordt met dezelfde hevigheid voortge- Eloch verder is geen nieuwe verande- ingetreden. Het overige front gaf ts patrouillegevechten, isti uit. het Oosten komt weinig rs. Verkenningsondernemingen vor- lier het voornaamste bestanddeel der bedrijven. Wellicht zijn het pogingen luitsche zijde om het meest geschikte te vinder waarop den Russen een ren stoot kan worden toegebracht, c-j ins maakt het Italiaansche legerbe- melding van een plotselingen aapval itZuiden, die sprongsgewijze ten fr werd gebracht- tusschen de N. hei van den Monte San Gabrïele en de di Dol. een .zadelvormige inzinking !t plaatsje Dol, dat. ten Z.O. van den bliïto is gplegen. De aanval wordt iilkomen geslaagd voorgesteld. De namen er 8 officieren en 216 eliappen gevangen, terwijl eenige inegeweren werden buit gemaakt, irigens schijnt de gevechtsactie aan uideliik front weer meer verplaatst te aar de Tiroolsche grens, waar, gelijk van Italiaansche als van Ooslenrijk- ijde wordt vermeld, de artillerie een der hevige actie heeft ingezet. Spe- is dit het geval bij Tonale, waar de Val Camonica juist op de grens door den pas van Tonale verbonden is met de Val Vermiglio. Ook elders, in Judicarië, 'de streek ten N.W. van het Garda-meer, is de lange rust onderbroken door nieuwe krijgsbedrijven, welke voornamelijk bestonden in plaatse lijke maar levendige gevechten. De strevingen en woelingen in Rusland vormen een chaos, die verbijsterend is voor ieder, die er zich een voorstelling van wil vormen. Waarmede de toekomst ons in dit land verrassen zal is te voorspellen rioch te gissen. Zeker lijkt 't ons echter wel, dat op militair gebied van Rusland geen kracht van beteekenis meer kan uitgaan. Zouden de tafereelen, die zich in Rusland afspelen, in andere lijken een afschadu wing vinden? 't Lijkt ons verre van on waarschijnlijk! En zoo zal de uitputting van de naties nog dieper .zinken en t£n slotte, nadat er nog veel winter-ellende is geleden, zullen de volkeren hijgend den vrede afsmecken, waarvan een door de heerscihers opgezweepte nationale hoog moed' hen zoo lang Blijft afwenden Op Zee. Kranige redding. Door de bemanning van .Tapansche tor pedojagers werden duidend man gered van het in de Middellandsche Zee getorpedeer de transportschip „Pennsylvania". Duitschland. Von Kühlmann over Holland. De Minister Von Kühlmann sprak in den Rijksdag in .zeer hartelijke bewoordin gen over de liefderijke werkzaamheden van de Hollanders, over het werk van de am bulance te Gleiwitz, de huisvesting van Duitsche kinderen en het herbergen van krijgsgevangenen. Dit alles, zei hij, is te hooger aan te slaan, daar Holland onder de l^akkade der Entente zeer te lijden heeft. Over de handelsovereenkomst, die vooral aan Holland kolen en aan ons voordee- len op Tiet gebied van het credietwezen ge ven moet, wordt nog onderhandeld, aldus Von Kühlmann. Volledige overeenstem ming is nog niet verkregen, doch de aan weerskanten voorhanden zijnde goede wil doet hopen, dat men tot een resultaat komt. Engeland. Vriendelijkheden voor neutralen. De Koning heeft in de Privy Council een proclamatie geteekend, waarbij de uitvoer van zekere artikelen naar Scandinavië en Holland verboden wordt. Rusland. Verhalen van vluchtelingen. De ..Vossische' verneemt uit Stockholm, dat aldaar uit Petrograd aangekomen vluchtelingen meest Engelsche ver tellen, dat zij op aanraden van den Engel- schen gezant in allerijl Rusland hebben verlaten. Heel Petrograd leeft in de ver-, wachting van de ernstigste onlusten, welke de Bolsjewiki, om Kerenski ten val te bren gen, hebben voorbereid. De „Weser Zeitung" verneemt uit Stock holm, dat „Aftonbladet" het volgende schrijft: Met een veroverd Petersburg en het daarmee tegelijk bevrijd Finland is Rusland als tegenstander buiten spel gezet, in elkaar gestort en gedwongen om vrede te smeeken. Dan 'is ook de Entente verbro ken. Een redevoering van Kerenski. Omtrent de democratische conferentie, welke op Donderdagmiddag in tegenwoor digheid van 12,000 personen in de zaal van den grooten Stadsschouwburg te Petrograd werd gehouden, vermeldt het Wolffbureau no£ o. m. de volgende bijzonderheden: Na de verkiezing van het uit 33 leden be- stuandé bestuur nam Kerenski het woord. Daar de regeering, zoo verklaarde hij, reeds te Moskou haar program had toege licht, wenschte hij slechts eenige woorden tot .zijn eigen verdediging in .zake het geval Kornilof te zeggen. Hij had reeds sedert ge- ruimen tijd berichten ontvangen over "een staatsgreep, welke werd voorbereid, en van dag tot dag maatregelen genomen, om deze onverkwikkelijke gebeurtenis te voorko men. Sedert de benoeming van Kornilof tot opperbevelhebber was het hoofdkwartier begonnen, het eene ultimatum na het an dere aan de voorloopige regeering te rich- tn. De regeering was zich bewust geweest, dat de gebeurtenissen in Galicië nieuwe krachtsinspanning eiscliten om de ont wrichting van 'hetleger te bestrijden, maar zij had tot dit doel haar eigen weg gevolgd, terwijl het hoofdkwartier haar op een ge heel anderen trachtte te dringen. Vrij lan gen tijd is er strijd geyoerd tusschen de beide richtingen. Het hoofdkwartier heeft ieder noodlottig voorval aan. het frnt be nut m aanstnds een ultimatum naar Petro grad te zenden. Nog kort voor de conferentie te Moskou ontving de regeering een nieuw, nog kras ser ^ultimatum, waarin het hoofdkwartier dreigde, bij niet-imvilliging, de conferentie te doen mislukken, maar de regeering heeft ook op dit ultimatum geen acht geslagen. Toen na den val van Riga de militaire zone Petrograd dichter naderde, eischte IvornilQf, dat alle troepen van het district der hoofdstad onder zijn bevelen «zouden worden geplaatst. De regeering weigerde zulks beslist, daar zij voorzag, dat dit ge vaarlijke gevolgen zou hebben. Overgaanle tot het programma der con ferentie, verklaarde Kerenski, dat de regee ring hem had opgedragen, mede te deelen, dat op dit oogenblik meer dan ooit het land zich een zeer groote krachtsinspanning moet getroosten,ldaar de anarchie onweer staanbaar to'eneant en zich in ontzaglijke golven over het geh'eele land verspreidt. Kerenski haalde een telegram uit Helsing- fors aan, waarin aan de regeering wordt medegedeeld, 4a^ hét plaatselijke revolu tionaire gezag niet zou toestaan, de her opening van den Landdag, die ontbonden was, te verhinderen. Hier klapten de Maximalisten in de han den en schreeuwden: „Bravo! Uitstekend!" Kerenski wendde zich,naar hun banken eri zeide: „Medeburgers! Iedereen, die nog niet stapelgek is, zal deze toejuichingen naar waard weten te schatten, vooral op een oogenbik, dat ons de nadering van de Duit sche vloot in de buurt van de Finsche Golf gemeld wordt. Als regeering en land de conferentie niet op vasten, na.drukkelijken toon hooren spreken, dan zal de .zaak der revolutie on herroepelijk verloren zijn. Dat is te nood zakelijker, nu wij aan het front groote ge beurtenissen verwachten en niet weten, met welke middelen wij die het hoofd zul len bieden." Zwitserland. Het Episcopaat en de woeker. De Zwitsersche bisschoppen hebben aan het Katholieke volk van Zwitserland een herderlijk schrijven gericht, waarin zij hun stem verheffen tegen Jen woeker, de spe culatie en prijsopdrijvA.g, vooral bij "de levensmiddelen en artikelen voor dage lijksch gebruik, v Vredespogingen. Het vredes-voorstel van den Paus. Een nadere verklaring. Volgens bericht uit betrouwbare Vati- caansche bron, aldus een Reuter-telegram uit Londen, heeft de II. Stoel aan Duitsch land gevraagd te verklaren, waarom het antwoord op de Pauselijke nota geen zin speling op België en de Fransche departe menten, welke door Duitschland bezet .zijn, bevatte. Duitschland antwoordde daarop, dat de aanvaarding der Pauselijke voorstellen be treffende de ontruiming der bezette gebie den vervat was in de beslissing van den Rijksdag betreffende de annexaties, welke beslissing nog steeds de meening van den Rijksdag weergeeft. Protest van Engelsfehe Katholieken. De „Westminster Catholic Federation" heeft volgens de „Germania" op een harer jongste bijeenkomsten de volgende motie aangenomen: „Wij protesteeren tegen de misleidende uitlegging, die door een deel der Engelsche pers oyer de voorstellen van den Paus ge geven is en tegen de handelwijze van die redacteuren, die de officieele verklaring van Rome. welke de onjuistheid van deze uitlegging heeft aangetoond, hebben gewei gerd te publiceeren." De rede van den Rijkskanselier. Engelsche persstemmen. De Engelsche bladen vatten Michaëlis' redevoering zoo op, dat zij voor het oogen blik het einde van het spreken over vrede beteekent. De „Daily Chronicle" zegt: Michaëlis heeft met één zin de deur voor den vrede gesloten. Duitschland blijft bij de positie, die bet verleden jaar heeft ingenomen, vol harden. Het noodigt zijn vijanden uit om geblindoekt onderhandelingen te beginnen. De geallieerden zouden dwaas eijn indien zij daarin toestemden. De „Daily News" stelt vast, dat Michaë lis' redevoering en de officieele zijdeling- sche wenk van Von Kühlmann geen mon delinge mededeelingen aan den Paus uit maken. Mogelijk is het een aanwijzing, dat Duitschland zich tijdelijk weer schrap zet tegen buiten- en binnenlandsche vijanden. Dat is vroeger reeds geschied en zal onge twijfeld ook in de toekomst weer geschie den. Dit is van geen belang. De worsteling zal niet eindigen of beslecht worden door tactische ^manoeuvres. De redevoering van den Rijkskanselier is al te duidelijk gericht op het eene doel, het Duitsche volk te be moedigen. De „Times" schrijft: Duitschland weigert eijn oorlogsdoeleinden bekend te maken, dus zal de oorlog voortgezet worden, zie daar de ware beteekenis van de rede van den Rijkskanselier of van dat gedeelte, dat gepubliceerd mocht worden. Wilson, de Paus en Asquith hebben Duitschland gevraagd ze bekend te maken. Uit vrees, uit schaamte, uit ontgoocheling of om deze dr.ie reclenen te zamen weigert het ze zelfs te omschrijven. De weigering kan nauwelijks positievers en bevattelijker eijn. Zoo wordt de deur voor vredesonderhan delingen gesloten, tot Duitschland in een andere stemming komt. Deze rede verdrijft de atmosfeer, welke Erzbergcr en anderen wilden scheppen, doch die door Von Tirplitz en zijn aanhang gevreesd werd. De geallieerden behoeven hierover geen spijt te hebben. Het Pruisische militairis- me gevoelt zich vast in het zadel en de partijen van de vredesresolutie in den Rijksdag zijn weer overwonnen. Zoolang Duitschland niet afziet van de geloofsbelijdenis, op grond waarvan liet de rechten der ewakken ontkent en schendt, bestaat er voor dit land geen kans op vrede of op de mogelijkheid om weder een plaats te krijgen tusschen de naties, tegen welke het misdaan heeft. Als het Duitsche volk begrijpt, dat dit het verschrikkelijkste is, wat men kan uitdenken, zal de Rijkskanse lier niet langer kunnen weigeren Duitsch- lands oorlogsdoeleinden bekend te maken. Nederland en de Oorlog. Broodvoorziening leger en geïnterneerden. Daar de inrichting der bruin- en rogge- broodkaarten niet zoodanig is, dat aan mi litairen met verlof een broodrantsoen kan worden verstrekt overeenkomende met dat der burgerbevolking, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de gemeentebesturen verzocht aan die militai ren broodkaarten te verstrekken, waaraan bons zijn gehecht vertegenwoordigende het volgend broodgewicht: aan militairen met 1 dag verlof 400 gram, met 2 dagen verlof 800 gram, met 3 dagen verlof 800 gram, met 4 dagen verlof 1200 gram, met 5 dagen ver lof 1600 gram, met 7 dagen verlof 2000 gram, met 8-dagen verlof 2400 grarn, met 9 dagen verlof 2400 gram, met 10 dagen verlof 2800 gram. Aan militairen met verlof, die witte brood wensclien te gebruiken, kunnen dag- broodkaarten worden uitgereikt,>velke moe ten worden ontdaan van een bon van 100 en een bon van 50 gram. Suikerdistribu t i e. In verband met de nieuwe bepalingen voor de suikerdistributie zullen sommige winkelzaken tijdelijk geen suiker aan 't pu bliek kunnen verkoopén. De Rijkscommis sie van Toezicht op de Suikerdistributie ves tigt er echter de aandacht op, dat dit geenszins verband houdt met schaarschte aan suiker, want er isruim voldoen de suiker voor-de behoef ten van de bevolking aan wezig, maar alleen noodzakelijk is ten gevolge van administratieve maatregelen. In alle plaatsen is er echter een vol doend aantal winkels waar suiker te ver krijgen is. Winkelzaken, die tevens suiker in een of ander bedrijf verwerken, en dientenge volge uitsluitend zijn ingeschreven als ia- dustrieel, kunnen op hun verzoek van het Suiker Distributie Kantoor te Amsterdam, een voorloopige dispensatie verkrijgen om tevens suiker voor hun winkel te ontvao- gen. S u i k e r p r ij s. Volgens het „Hbld."-bestaat bij de re geering het voornemen een regeling te treffen in zake de suikerprijzen, waardoor een bijslag op den prijs onnoodig wordt. Voor de gewone consumptiesuiker(huishou- delijk gebiuik) zal de bestaande prijs ge handhaafd blijven, maar op de prijzen voor industriesuiker (bakkers, likeurstokerijen, jamfgabrieken, enz.) zal een zoodanige ver hooging worden gelegd, dat het tekort op den prijs voor de huishoudelijke suiker er door wordt gecompenseerd. Maximumprijs voor lucifers. De minister van Landbouw, enz, heeft voor Zvveedsche lucifers een maximura- groothandelprijs vastgesteld van f 174.50 per kist, inhoudende minstens 10,000 dooa- jes, een maximum-tusschenhandelprijs van 19 cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes, een maximum-kleinhandelprijs van 22 ct. por pak. inhoudende minsten» 10 doosjes en van 2V2 ct. per doosje, inhou dende minstens 55 stuks. Voor Ilollandsche lucifers is vastgesteld een maximum-groothandelprijs van f 162 per kist, inhoudende minstens 10,000 dooa- jes, een maxirnum-tussclienhandelprijs van 17Vs ct. per pak, inhoudende minstens 10 doosjes, een maximum-kleinhandelprijs van 20 ct. per pak, inhoudende minstens 10 doosjes en van 2»£ ct. per doosje, inhou dende minstens 55 st; Vorenbedoelde maximum-groothandel- prijzen zijn te verstaan loco Amsterdam. Rotterdam of i^briek en de maximum-tua- schenhandelp'rijzen af pakhuis grossier. Distfibutieregeling wa.n petroleum, De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een distributieregieling) voor petroleum vastgesteld, uitsluitend ten behoeve van huishoudelijk gebruik. Daarbij is bepaald, dat van rijkswege petroleurn-distributiekaarten ter beschik king van de gemeentebesturen worden "gesteld. Iedere kaart is voorzien van een nan tal genummerde bons. Van iedere bon wordt door den sninister de geldigheidsduur bepaald; op iederen bon kan tijdens zijn geldigheidsduur^ de aflevering worden verzocht van een door den minister te bepalen hoeveelheid pe troleum. Voor de ontvangst van eerf petroletim- distributiekaart komen alleen in aanmer king: a. hoefden van gezinnen, die in liet door dat gezin bewoonde perceel of perceels gedeelte noch eenig gas noch efectritfiteit voor verlichting»- of kookdoeleinden kun nen bezigen, en niet zelve- oorzaak zijn géweest dat zij van overheidswege van bedoeld gebruik zijn uitgesloten; b. schippers, die op schepen wonen en voor kunstlicht noch eenig gas noch elec- triciteit kunnen bezigen. Het verzak om voor uitbreiding van een petroleum-distrlbutiekaart in aanmerking te komen, wordt door belanghebbenden gericht, tot het gemeentebestuur, onder opgavt? van zijn gewonen leverancier. Laatstbedoelde opgave wordt niet gedaan door schippers. De regeling zal op 15 October in wer king treden. Limburgsche kolen. In verband met het nog steeds uitblij ven van Duitsche steenkolen, zal de afvoer per spoor van kolen uit de Limburgsche mijnen in de eerstvolgende dagen zooveel mogelijk bevorderd en zullen alle beschik bare ledige kolenwagens naar de mijnsta- tions ter belading worden gezonden. Kunstmest. De Kunstmestcoinmissie maakt bekend: dat, in verband met de moeilijkheden bij den aanvoer van overzee, er slechts zeker heid bestaat, dat van elke door haar goed gekeurde bestelling ten behoeve van de be mesting voor den oogst 1917-1918 zal wor den geleverd: 65 pet. superfosfaat;- 12 pet. Chilisalpe- tgr; 12 pet. zwavelzure ammoniak; 50 pet. ammoniak super; 50 pet. groenteinest; wel ke meststoffen of grondstoffen daarvoor hier te lande aanwezig eijn; FEUILLETON. 30 iel. risten-helden in Japan. Onderweg zal ik u bekend maken het verzoek, hetwelk gij, naar ik en verwacht, zult willen richten tot lisschop van Nagasaki." v.'il Uwe Hoogheid-gaarne van lzijn in alles wal u nuttig.kan zijn uw eeuwig en voor uw tijdelijk wei- antwoordde de monnik ernstig, anders zult gij van een priester [erlangen." 'ie heelt het bevel over het kasteel, jl Owe Hoogheid zich le velde be vroeg Morin-Dono, de ceremo- ester, nadat hij den Vorst in den eugel had-geholpen. 'in zoon. prins Michael," was het jord. „Zend aanstonds een renbode hem te Simabara! Zoo lang hij nog hier is, zijl gij bevelhebber!" deze in. haast gegeven bevelen reed jjfsl aan het hoofd zijner mannen Nagasaki. Wel kwam onderweg 'ogenblik twijfel bij hem op, of het andig was geweest, den Prins te be- 1 met liet bevel óver het kasteel. Doch hij zeide bij zichzelf: „vVien zou ik meer kunnen vertrouwen, dan mijn eigen vleesch en bloed? Bovendien is immers van geep enkele zijde een aan val te vreezen!"" ZES-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een vergeefsche poging. Terwijl vorst Protasius zich gereed maakte om naar Nagasika te. vertrekken, zat zijn zoon Michaël mismoedig op een tuinbank in het park van Simabara. T*e midden van het genot folterde" zijn ge weten hem. Het geloof Imd in zijn ziel te sterke wprtelen geschoten dan dat hij het gemakkelijk had kunnen afschud den. En dit geloof zeide hem in elk oogenblik van rust: ,Jlampzalige, gij gaat uw eeuwige verderf te gemoet! Wanneer gij op dit oogenblik voor Gods rechterstoel zoudt moeten verschijnen, hoe zou dan het vonnis luiden, dat uw lot voor altijd bezegelde? Keer terug; eer het te laat is!" Doch dan kwam zijn hartstocht in op stand tegen de stem van zijn geweten en de duidelijke leer des geloofs, en zeide: „Kom, Susehen-Dono, wees niet zwak! Is dan al hetgeen uw priesters leeren, zoo zeker? Zie eens naar de vorsten in Italië? ZÜ leven evenmin allen streng volgens het christelijk geloof, en willen toch ook niet naar de hel indien er ten minste een hel bestaat. Dit laatste is nu wel waarschijnlijk, want ook onze Boeddhisten leeren het. En iets onmo gelijks zijn de eeuwige straffen niet! .Een verschrikkelijk denkbeeld! Nu, wan neer ik eenmaal oud en ziekelijk ben, kan ik mij nog bekeeren. Vooruit nu! Gij kunt thans de goddelijke llime toch niet meer verlaten en naar die vervelen de Lucia terugkeeren. Zij zou u uwe lief de voor Hime toch'nooit vergeven! Wees geen zwakkeling, Suschen-Dono, thans nu het toeval het zoo gelukkig beschikt heeft, dat zelfs uw vader met de schei ding instemt. En ten slotte is het inder daad een politieke noodzakelijkheid." Zoo had de Prins den vorigen avond bij zichzelf geredeneerd, en hei was hem gelukt, de stem van zijn geweten te smoren, zoo lang hij verkeerde onder de betoovering van Hiine's schoone oogen. „Niels zal mij van u scheiden," had hij haar. gezworen, „en al zoudt gij mij naar de hel willen mecslccpen, ik zal u vol gen, u, mijn geluk en mijn zaligheid!" „Suschen-Dono, ik sleep u niet mede naar de hel, maar ik voer u den hemel binnen!" had zij geantwoord. „Wacht slechts, totdat gij mij als uw echtgenoot medeneeint naar het hof van Arima; daar zal ons geluk eerst beginnen." En de schoone vrouw had*daarbij zoo verleidelijk geglimlacht, dat de Prins zijn bezinning schier geheel verloor en in den zwijmel van zijn hartstocht be reid was God en het geloof af te zweren. En toch. na verloop van korten tijd ont waakte zijn geweien weer, en martelde hem, totdat de saki deze lastige stem deed zwijgen* Thans was de roes uitgeslapen; ellen dig en terneergeslagen zat de Prins on der den sugi-den in het park, en zeide tot zichzelf: „Suschen-Dono, gij gaat'uw verderf te gemoet!" Het geluid van voetstappen stoorde hem in zijn-momber gepeins. Hij zag een ouden tuinman aankomen, die een als p'elgfim gekleed vreemdeling vergezelde, met de hand op den Prins.wees en zich daarna terugtrok. De vreemdeling trad langzaam naderbij, en'wierp zich vóór Suschen-Dono neer, met zijn voorhoofd den grond aanrakend. Bijna verheugd op die wijze in zijn droevige gedachten gestoord te worden, zei de Prins: „Sta op, oude! Wat verlangt gij?" „Het tijdelijke en het eeuwige heil van mijn ongelukkigen Michaël," antwoord de de vreemdeling, steeds geknield en zijn oogen tot den Prins opheffend. „Pater Valegnani!" riep deze, van zijn zitplaats opspringend. „Wat voert u naar Simabara?" „Zooals ik u gezegd heb: de bezorgd heid voor het heil van mijn armen Mi chaël, die op het punt staat dit voor tijd en voor eeuwigheid van zich af ta stooten." „Sta op! hoe durf gij het wagen hiec te komen? Heeft mijn vader u, Por Lu- geezen, dan niet uit zijn Vorstendom' verbannen?" „Ik ben geen Portugees, ik ben een Itaiaan, zooals mijn Michaël wel weel» Maar ook, als zou ik door hier te kxv men, mijn leven in gevaar hebben g»j bracht, dan zou ik dat toch gcwaagC hebben, om mijn armen Michaël te re(K den." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1