BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. pit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Fcestd. Pc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, v0or Leiden 11 ct. p. week, fl.4o p. kwartaal; bij onze agenten 112 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco p. post fl.SÜ p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. p. kwartaal, bij voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. 8e Jaargang. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1917. Bureau STEEM5CHUUR 15 - LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. Vrouwenbond. Het was een buiten verwachting groote I meerderheid, waarmede Donderdag in de 1 vergadering- van den Leidschen gemeente raad .verworpen werd een amendement, om de ambtenares, die huwt, in dienst betrekking der gemeente te houden. Met 18 tegen 10 stemmen werd n.l. liet bedoeld amendement**, d. Élst verworpen. Zooals blijkt, hebben dan ook meerdere leden der vrijzinnige partijen ihun steun aan liet streven van hun partijgenoot onthouden terwijl hier toch het heiligdom der „individueele vrijheid" in het gedrang kwam! Pe Voorzitter merkte na de stemming aan een der verdedigers van het amende ment ondeugend op: „Les idéés mar- chont". De denkbeelden gaan vooruit! I vVjj zouden die stemming in den Leid- fichen gemeenteraad gaarne willen aan merken als een teelten, hetwelk wijst op alom in den lande waar te nemen kentering: een Centering n.L in dien geest van het beginsel, dat de rechtsche par tijen krachtig verdedigen: de vrouw in en voor het geainsleve Maar, helaas, van ziiük een verblijdend verschijnsel Ikan niet worden gesproken. Integendeel, eon z i e k e 1 ij >k e vrouwen emancipatie wijst juist op het tegendeel zij tracht der vrouwe eigen karakter te ontwortelen, teneinde haar in alles gelijjk te maken met den man! Wij willen hier niet weer eens tegen óver elkaar gaan stellen die beide etroo- I mingen: Heidensche en Christelijke vrou- ven-emancipatie. AJUeen zij hier gewezen I op het feit, dat óók wij, Katholieken, I üer vrouw willen bijbrengen een zoo rijk mogelijke kennis en ontwikkeling, maar I zóó, dat zij die gebruiken en benutten zal I op het terrein harer eigen verheven I vrouwelijke Werkzaamheid in het gezin en daarbuiten in zoo veel zijdige charitatieve on sociale werkzaam heid als waartoe haar specifiek vrouwelijk karakter haar in staat stelt. En in dit I verband eij hier voor de Katholeke vrouw in Leidein en omgeving nog eens ondier de jiandacht gebracht de afd. Leiden van den fl.-K. Dioc. Vrouwenbond die juist gisteren weer, zooals blijkt uit een verslag in dit nummer, een vergadering hoeft gehouden. Mrefttog van vijandelijke stellingen aoor de Russen, ten zuiden van Pskof. De „Osservatore" bespreekt het antwoord der Centralen. -- Antwoord van den Beierschen Koning. Overzicht I Nu op het Westelijk oorlog s- tooneel de toestand bij Yperen onge- 1 wijzigd blijft dit is, nu het gcschut-daar I krachtig aan het woord is, verbaast het eenigszins dat het artillerie-vuur rond Ver dun toeneemt. Rechts en links van de Maas waar.de Franschen hun groote aan vallen den laatst en tijd concentreerden, is l een nieuwe poging te verwachten om een vorige actie voort te izetten. Tot nog toe is nog geen bericht ontvangen over een optre- (feil der Fransclie infanterie, maar het zou I geen verwondering wekken indien hel spoedig afkwam. In het Oosten breiden de Duitschers bun actie uit. In plaats van naar Petro- I grad op te rukken, willen zij liever hun Riga-buit door een flink voorveld bevesti gen en daartoe de Duna-linie in hun macht I brengen. De Russen hebben den linker- f oever der Duna tot Liwenhof ontruimd en I de Duitschers zijn in hun plaats daar gaan r zitten. f Niet onmogelijk zullen de Duitschers ook n"g het 50 K.M. noordelijker gelegen, Merke Dunaburg trachten te nemen. Wie weet? Een nader ontvangen Russisch, stafbe- riebt deelt mede: De Russen bezetten de vijandelijke stellingen ten Z. van Pskof, na hevigen strijd; de. vijandelijke verliezen zijn «'-waar. Vierhonderd lijken werden ge vonden, 60 man gevangen genomen. No. 2425 Postbus 6. Ook liet antwoord van, den Beierschen Koning op het Pauselijk vredesvoorstel ia naar het Vaticaan verzonden, 't Getuigt, evenals de antwoorden van Duitschland en Oostenrijk, van toenadering, vooral nu de Vredevorst van Rome het zoo dringend heeft afgesmeekt. "YV el wordt getracht de onschuld van Duitschland aan den huidigen krijg aan te tooncn, maar het is niet te ontkennen, dat ook gaarne de gelegenheid zal worden aan gegrepen, om het pad der „onoverkome lijke bezwarente beslechten. Mag koning Lodewijk juist gespro ken hebben met de woorden uit «zijn antwoord-nota, dat hij de innigste wen- schen koestert voor het succes van den door Z. II. den Paus ondernomen stap, opdat daardoor tot heil der gansche menschheid de weg moge "worden gebaand tot een duurzamen, voor alle partijen, eer vollen vrede. Duitschland. De papierdistributie. De papierdistributïe voor de Duitsche bladen is Zaterdag geheel uitgebleven; ''aardoor zijn de Duitsche bladen gisteren in zeer geringen omvang verschenen. Engeland. Staking voorkomen. Een omvangrijke staking die in de Schotsche kolenmijnindustrie dreigde, en waarbij ongeveer 100.000 rnan kouden zijn betrokken geweest is voorkomen door de inwilliging van een grooterc oor logspremie. In Zuid-Wales echter dreigt nog steeds een staking. Griekenland. Staat van beleg afgekondigd. De staat van beleg is geproclameerd in de provincies Laconie, Arcadia en LarLssa. De regeering zond de adjudanten van koning Konstantijn, die bij koning Alexan der waren gebleven, weg, omdat zij onte vredenheid wekten tegen het nieuwe be wind. Rusland. Do toestand. Kerensky ig nogsteedsi in het hoofdkwar tier, waar hij wordt vastgehouden door de militaire noodzakelijkheid, die nog eens weer zeer ernstig is', hoewel voor het oogenblik nog geen gevaar wordt ge vreesd voor Petrograd. Alexejcf leidt de operaties, totdat zijn opvolger, generaal Doukhomine, het bevel zal hebben overge nomen. Kerensky is bovendien nog bezig met &SSSË&! .|3,1 ök Arihc ft ,io -Mvuéa verhoord. De jongste mededeelingen in de ■bladen betreffende den opstand bevatten een onderhoud, dat de (vorige) minister van oorlog had met den opperbevelhebber, voor den opstand, over de vraag of er mo gelijkheid bestond de quaestie van het dic tatorschap te regelen bij overeenkomst lus- gchen Petrograd en Kornilof; die mededec- ling heeft groote ontroering gewekt in re- vol uft-ionnaire kringen. Deze week zal, naar gemeld wordt, in de democratische vergadering deze quaestie worden besproken en zullen interpellaties worden gericht tot de oud-ministers Avk- sentief, Skobelef en Tsjernof over de om standigheden van de Kornilof-episode. De staat van beleg in de provincie Mos kou is opgeheven. Van liet Vaticaan. Een aanslag op Z.Em. Kardinaal Giustini? Naar dè Duitsche bladen uit Rome ver nemen, is op Z.Em. Kardinaal Giustini een aanslag gepleegd. Op den Kardinaal, die in een auto reed, zou een revolverschot *zijn gelast, dat den wagen doorboorde," maar den Kardinaal niet raakte. Vredespogingen. Het vredes-voorstel van den Paus. Italië en* het Vaticaan. De „Petit Parisien" verneemt volgens Duitsche bladen uit Rome: In de laatste dagen hebben er besprekin gen plaats gehad van hooge Italiaanse he politieke beambten met kerkelijke w'aardig- heidsbeklecders op het Vatica.an. Vermoe delijk hadden de besprekingen betrekking op de laatste pauselijke nota. Dit is .sinds het jaar 1848 het eerste geval, waarin tus- schen de curie en het koninkrijk Italië on middellijke besprekingen van hooge be ambten plaats gevonden hebben.; De „Osservatore Romano" over het antwoord. Naar aanleiding van de antwoorden der centrale mogendheden aan den Paus geeft de „Osservatore Romano" als haar mee ning dat men besluiten mag, dat de cen tralen bereid zijn te onderhandelen op de in de Pauselijke nota aangegeven grond slagen, ontwapening, scheidsgerecht, vrij heid der zeeën, wcderzijdsche vereffening van oorlogsuitgaven en oorlogsschade. Zij stemmen uitdrukkelijk toe, aldus gaat het blad voort, de veroverde gebieden terug te geven. Het antwoord schijnt vol doende duidelijk te zijn. Duitschland geeft uiting van zijn wcnsch om in overeenstem ming met de wenschon van den Paus en de vredesresolutie van den Rijksdag van 19 Juüi de grondslagen te vinden voor een rechtvaardigen, du unzamen vrede. De wen- schen .an den Paus, zegt het blad. zijn vervat in het 4de, 5de en 6de punt zijner nota; de vredesboodschap van den Rijks dag van 19 Juli is bekend, in het kort spreekt zij zich uit voor een vrede zonder annexaties en zonder oorlogsschatting over eenkomstig de Russische formule. De goedkeuring van de in de pauselijke nota uitgedrukte gedachten is, zoo «egt de Osservatore", geschied op een wijze, .zoo als gewenscht kan worden bij diplomatieke stukken van dezen aard, waarbij men n.I. niet in staat is te zeggen, in hoeverre men geneigd is zijn concessies te laten gaan. Wat de gebiedskwestie betreft, waarover in de beide laatste paragrafen van de Pauselijke nota sprake is, mag men niet rnet zekerheid aannemen, dat de centralen iedere bespreking in dezen .zullen afwijzen. Integendeel stilzwijgend nemen zij ze aan. De antwoorden der centrale mogendheden laten den weg open voor gedachtenwisse- ling tusschcn de oorlogvoerenden. Indien het doel der pauselijke nota, die slechts eenige punten ter bespreking wilde voor leggen, welke clan door de mogendheden zelf nauwkeuriger bepaald en behandeld zouden worden, bereikt wordt, kan men den dageraad van den vrede in het ver schiet brengen. Antwoord van den Beierschen Koning. In zijn antwoord-]-' ota zeide de koning o.a. het volgende: Met diepe ontroerieg heb ik de woorden van Uwe Heiligheid vernomen. Uit iederen sin van dit aan het herstel van den vrede gewijde schrijven spreekt het warme, in nige verlangen van Uwe Heiligheid om ari vertegenwoordiger vv> deixjGMdallii^u zegeningen van' trérf v» -s>-oio d ken. Eeuwig zal het geheele menschdom Uwe Heiligheid danken voor dit onvergete lijk edele werk. De geschiedenis bewijst, dat het Duit sche volk sinds de stichting van het Duit sche rijk geen anderen, geen inniger wensch heeft gehad dan in vrede en eere zich te wijden aan de ongestoorde ontwik keling van zijn economisch leven. Aan niets dacht het vredelievend Duitsche volk en zijn regeering minder dan aan een aan slag op andere volken, niets was het zoo vreemd dan het streven naar gewelddadige gebiedsuitbreiding. Slechts toen Duitsch land zich in zijn bestaan bedreigd zag, toen het Duitsche volk en zijn bondgenoo- ten van alle kanten werden aangevallen, bleef geen andere keuze over dan met alle krachten voor vrijheid en bestaan te vech ten. Doch ook gedurende dezen ons opgedron gen geweldigen oorlog gaf de Duitsche re geering een ondubbelzinnig bewijs van zijn vredelievendheid, door in overeenstemming met onze bondgenooten reeds op het einde van 1916 de vijanden tot vredesonderhan delingen uit te nooóïgen. Dat deze eerste ernstige poging om aan den verschrikkelijkcn oorlóg een einde te maken, mislukte, is do schuld van onze te genstanders. Des te vuriger zijn thans mijn wenschen voor het goed succes van den door Uwe Heiligheid ondernomen stap. Moge daardoor tot welzijn der geheele menschheid een duurzame en voor alle partijen eervolle vrede \vorden voorbereid. t>e Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regela ffr.TS elke regel meer 15 ct. Ingezondep mededeelingen va» 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met aratig bewgsnummer. Bij contract aanzienlijke kortint Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advcrtentiën, waarin betrekkinnen wor<l«n aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let ,.Pns. land zal waarschijn- ■lijk in staat w ot den ge steld uit Engeland 10 0, 000 ton steenkolen te betrek ken, onafhankelijk van d totstandkoming eener over eenkomst. Naar verluidt word en er van regeeringawege maat regelen voorbereid inzake de distributie van vet. Nederland en de Oorlog. De aardappelenvoorziening. Het Bureau voor Mededeelingen iuzake de Voedselvoorziening schrijft ons: Gelijk in vroegere mededeelingen is uit eengezet, is er ten aanzien van de aardap pelen geen reden tot bezorgdheid, al zal men wel doen zich niet aan overdreven optimisme over te geven. De aardappel oogst Iaat zich zoo aanzien dat gebrek aan dit voedingsmiddof niet te verwachten is. Niettemin zou het, ook bij ruim voldoen den voorraad, mogelijk zijn, dat de min der gegoede bevolking groote moeite zou hebben zich tegen redelijke prijzen aardap pelen te verschaffen, indien de handel wend vrijgelaten. Op dien grond heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel besloten, dat tot distributie van aardappelen van rijks- wege behoort te worden overgegaan. De distributie zal gepaard gaan met rantsoeneering. In verband met de verlenging van den duur der broodkaart tot 11 dagen is het aardappelrantsoen voorloopig bepaald op 4 K.G. per hoofd en per w e e k, d. i. een K.G. meer dan vorig jaar. Doze hoeveelheid is meer dan het gemiddelde gebruik per hoofd bedraagt. Wanneer later een volledig overzicht zal verkregen zijn van de aanwezige voorra den, zal kunnen worden nagegaan, ook in •verband met andere beschikbare voeding>&- middelcn, of en met hoeveel het rantsoen kan worden verhoogd. De vraag of aan particulieren gelegen heid behoorde te worden gegeven een zeke re hoeveelheid aardappelen als winterpro visie in te slaan, is ampel overwogen. Zelfs tegen een beperkten en gecontroleerdèn inslag van winterprovisie zijn echter zóó ernstige bezwaren, dat de Minister ge meend heeft die niet te kunnen toestaan. Indien toch, door welke omstandigheden ook, op een bepaald oogenblik de distribu tie mocht haperen, gedacht werd o. a. aan vorst g'-hrek grooLenjtvs 'ufcvM rotn dergegoeden, die in het algemeen niet in staat zijn voorraden in huis te nemen. Bo vendien .zou een beperkte en gecontroleer de gelegenheid tot het inslaan van winter provisie, die dan in mindering zou behoe- ren te worden gebracht van de aan deze personen te distriibueeren hoeveelheden, voor.de gemeentebesturen groote adminis tratieve moeilijkheden medebrengen. Het gevaar is ook niet denkbeeldig dat bij ruime bevoorrading door particulieren, hetzij door gebrek aan geschikte bergruim te, hetzij door onbekendheid met de ver zorging van aardappelen, belangrijke hoe veelheden zouden verloren gaan. De Minister heeft gemeend, rekening te moeten houden met de nadeelige omstan digheden, die van invloed zullen kunnen zijn -op den beschikbaren voorraad. De ge volgen van ziekte onder de aardappelen zijn nog niet te «jvenzien. Ook bij de scherpste controle zal het nooit geheel te voorkomen zijn, dat aardappelen worden vervoederd aan het vee. Het kan voorts ge beuren, dat door strenge vorst belangrijke hoeveelheden voor de consumptie verloren gaan, terwijl, ondanks behoorlijke voor zorgen, door storing in het vervoer toch op een gegeven oogenblik op een bepaalde plaats feitelijk een tekort aan aüïfdappelen zou kunnen ontstaan. Indien onder een of meer dier omstandigheden onverhoopt tij delijk de aardappelvoorziening mocht lij den, behoort de geheele bevolking den last daarvan te dragen,*en dient voorkomen te worden, dat alleen zij, die niet in staat wa ren provisie op te doen, daarvan de hadee- len zouden ondervinden. Op al doze gronden heeft de Minister be- .4toten geen particuliere bevoorrading toe te staan. In verband daarmede is het vervoer van aardappelen stop gezet, terwijl alle aardappelen door de Regeering worden overgenomen* met uitzondering van die, welke door dó eigenaren voor eigen gebruik zijn ver bouwd, in een hoeveelheid evenredig do grootte van hun geean, en van de poot- aardappelen, waarvoor een afzonderlijke regeling zal worden gemaakt. Voor de inbezit te nemen aardappelen zal worden betaald f 5 per 100 K.G. zand en veenaardappelen (geen fabrieksaardaj^ pelen) en f 6 per 100 K.G. kleiaardappelen* beide soorten bestemd voor levering in het najaar, een en ander verhoogd met een toeslag voor het bewaren. Zonder special# machtiging der Regeering, vertegenwoor digd door de Aardappel-Commissie, zullen geen aardappelen mogen vervoederd worg den aan het vee. Nagegaan zal worden welke aardappelen' geschikt zijn voor de consumptie. Ten aan zien der daarvoor niet geschikte aardap- pelen zal nader worden beslikt. De consumptie-aardappelen zullen uit sluitend worden geleverd aan de gemeen tebesturen, die boven de voor onmiddellijk# distributie noodige hoeveelheden ook zul len moeten aorgen voor eene reserve van goed houdbare aardappelen, voldoende voor zes weken, waaraan alleen ingeval van nood zal mogen worden geraakt. De distributie zal op 9 October a.ft. aan vangen. Begonnen wordt met gelijktijdige di-stributie van geelvleezige zand- en veen- aardappelen (Eigenheimers, Groninger Kronen, Roode Stars en daarmede gelijk te stellen soorten) en eene beperkte hoeveel heid klei-aardappelen (Bergers, Eigenhei mers en Industrieel). Iedere toewijzing aan een gemeente zal ten hoogste 40 pet. klei aardappelen omvat ten. Met het oog op de transport-moeilijkhe den zullen naar genieenten, die genoeg eigen klei-aardappelen verbouwen, geen «and- of veen-aardappelen worden gele verd. Zoo spoedig mogelijk zal een inventari satie der aardappelen geschieden, die van tijd tot tijd zal worden herhaald, om daar door een overzicht te krijgen en te houden van de beschikbare voorraden. Maatregelen inzak-e vet. Men bericht uit Den Haag aan „Het Volk": Naar verluidt, zullen er maatregelen in zake het vet worden genomen in dier voege* dat in het algemeen het slachten wordt verboden en alleen wordt toegestaan op voorwaarde, dat het losse vet aan de re geering wordt afgedragen tegen een be paalden prijs. Dit getdt voor het vet van .JÓA- en" braadvet. Op deze wijze rekent men er op, met het vet, dat de Vleeschvereeniging nog heeft van de vroegere inzouting, en met de voorraden, die bij particulieren in beslag genomen zullen kunnen worden, in staat te zijn hét rantsoen van bak- en braadvet te verdubbelen. Daaruit volgt dus, dat voor niemand, rijk of arm, voort aan méér vet verkrijgbaar zal zijn. Platte landsbewoners, die hun eigen varkens heb ben, mogen het vet daarvan behouden* maar zijn verplicht aangifte van het slach ten te doen bij den burgemeester, zoodab zij dan geen vetbons krijgen. Als men on verhoopt niet de vereischte hoeveelheid vet kan krijgen, vindt er aanvulling plaats met boter, die in het vet wordt verwerkt. De kolenvoo Op goede gronden, rnening. zegt het „Hbld kunnen wij ons bericht van Zaterdag, dat de overeenstemming tus&chen onze en da Engelsche regeering inzake de levering van Engelsche kolen aan ons land is verzekerd, handhaven, ten spijt van de daarop geko men tegenspraken. Met de Duitsche referring zijn de onder handelingen over de levering van Duitsche kolen in vollen gang. Het Haag sche Correspondentiebureau verspreidt de vólgende mededeeling. Naar wij met zekerheid vernemen bevin den de onderhandelingen met Engeland in zake de kolenlevering zich nog in hetzelfde stadium als de vorige week. De mogelijkheid is intu-schen niet uitge sloten, dat, al mocht de overeenkomst* waaromtrent thans wordt onderhandeld, onverhoopt niet tot stand kunnen komen, ons land desniettemin door Engeland in staat zal worden gesteld 190,000 tón steen kolen uit Engeland te betrekken. FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 81) r Daarom liep ze door, en wilde den ge- zant van Jyeyas met een koele nijging voorbijgaan. Zijn scherpziend oog had intusschen naar korte aarzeling bemerkt, en op een loon van verwondering vroeg hij haar: vrees bijna, dat mijn aanblik u on- aangenaam is, edele vrouwe. Gij be schouwt mij locli niet als uw vijand?" ,.lk zou niet weten, wat ik gedaan heb, oni uw vijandschap te verdienen", ant woordde zij ontwijkend, en wilde ver- Her gaan. Doch hij trad haar in den weg, en «Kte: „Komaan, het verheugt mij, dat b>J me niet als uw vijand beschouwt! Bij iSv?° Z0llc,t mij onrechtvaardig ehben beoordeeld! Ik heb u reeds meer eens duidelijk genoeg te kennen dan P 5?feyen' dal u boven alles hoogschat, ai ik uw vriend en nog meer zou wil- ,en ojn, dat ik ••Mijnheer», viel Lucia den Prins in de n»ii ï°l Spreng aanziende, „het past J liet dergelijke woorden aan te hoo- ren, en het past u niet, ze te spreken en wel allerminst op een afgelegen plaats in het bosch. Ik moet u verzoeken, mij mijn weg te laten gaan." „Nu, wat voor kwaads heb ik dan ge zegd? Nog niet eens, dat ilc u met al den gloed van mijn hart liefheb! Doorboor mij toch niet zoo met een verbolgen blik uit uw mooie oogen! Het helpt u niet, gij moet mij aanliooren." „Ik zal mij over uw vermetelheid bij mijn man moeten beklagen!" Bij prins Suschen-Dono? Hij zelf heeft mij verlof gegeven aanzoek te doen naar uw hand. Hij voert dezer dagen Ilime, de dochter van Jyeyas, als gemalin zijn huis binnen, en gij zult toch niet als tweede vrouw naast die duivelin in men- schengedaante le Arima willen leven? Suschen-Dono is met blindheid gesla gen, wijl hij zulk een edelsteen van on schatbare waarde wegwerpt, cn zijn le venslot verbindt aan dat van die Hime! Ik echter dank de godin der liefde er voor, dat zij mij dit kleinood heeft laten vinden." Lucia verbleekte. Na een korte pauze zeide zij: „Al wat gij daar vertelt, is leu gen en laster! Mijn man is Christen, en mag mij niet verstooten, nog veel minder met een andere vrouw trouwen. Ik kan en ik v/il u ook niet geloovenl" „Deze edele gezindheid strekt u tot eer, Prinses," antwoordde Safioye. „Ik moot echter, helaas, mijn bewering handhaven. Vraag slechts aan vorstin Justa, of het waar is, dat prins Suschen- Dono in den vorigen nacht Hime uit Tschikocngo ontvoerd heeft, en sinds dat oogenblik met haar op het lustslot van Simabara vertoeft. Herinnert gij u nog de oude edelvrouw, die gisteren aan de Vors lib een bezoek bracht? Zij kwam het nieuws melden." O heilige Maagd!" stamelde Lucia, als overvallen door een duizeling. Zij tastte met de handen naar een boom stam langs den weg, teneinde niet in el kaar te zakken, doch sliet den arm van Safioye die haar wilde ondersteunen, toch nog van zich af. „En dc vorst weet dat? En hij heeft dit aan zijn zoon kun nen toestaan?" riep zij. „De omstandigheden hebben Susehcn- Dono begunstigd," antwoordde Safioye, de schouders ophalend. „Anders zou zijn handelwijze zeer zeker een breuk tusschen vader en zoon ten gevolge heb ben gehad. Ik verzeker u, dat ik dit ook verwacht had. Doch de berichten uit Sakai noopten hem, aa'n uwen opper- bonze de ontbinding van uw huwelijk te vragen, en de niet voorziene weige ring van dezen vreemdeling, die weinig diplomatie schijnt te bezitten, dreef hem nog meer crtöe aan bij zijn eisch te blij ven volharden. Tegenwerking kunnen deze vorsten van Arima nu eenmaal niet verdragen. Zooals gij reeds uit zijn eigen mond gehoord hebt, is de ontbinding van uw huwelijk bij hem een onherroe pelijk vaststaande zaak. Onder andere omstandigheden zou hij de koene daad van zijn zoon ongetwijfeld bestraft heb ben, tiians komt deze hem zeer gelegen Vorst Protasius zal niet het geringste bezwaar ertegen opperen, wanneer prins Suschen-Dono morgen prinses llime plechtig het kasteel van Arima binnen voert, en haar tot gemalin verheft." „Ei! Is het zóó ermee gesteld. En be liegt ge mij niet?" sei Lucia, doodsbleek en sidderend, over al haar leden. Zij moest zich echter nu toch door Safioye laten ondersteunen, en naar een tuin bank geleiden. Zij wist nauwelijks meer, wat cr met haar gebeurde. Zij verzocht den Prins, zich te verwijderen en de oude Ilede le roepen. Deze was nog al tijd in de grot met de knapen, wier vroolijke stemmen luid door het bosch' klonken. Safioye aarzelde en trachtta Lucia te troosten. „Ik heb u immers in de wachtka mer van den Vorst gezegd, dat ik uw; vriend wil zijn! Wijs mij niet af, ik meen het oprecht. Aan mijn zijde zult ge het geluk vinden, dat die lage Suschen-Do-» no u toch niet kan bieden. En wij zullen te zamen zoete wraak nemen op deze beide vorsten van Arima, die u doodelijk' hebben beleedigd. Geloof gerust dat ik spoedig genoeg de macht daartoe zal be zitten! Jyeyas heeft mij het rijkste vor stendom van Japan als loon aangebo-» den, wanneer ik mijn plan goed ten uit voer breng, en bij den goddelijkeri Dschimmoe! alles is op den goeden weg," riep de jonge man met vlammen de oogen. „Ik dank u. Ik geloof, dat gij het goed meent. Gij weet niet beter. Waart gij Christen, dan zoudt gij mij noch van liefde, noch van wraak spreken. Ik heb u reeds gezegd, dat mijn godsdienst mij verbiedt, de trouw tegenover mijn man te verbreken, zelfs wanneer hij zich op; misdadige wijze losrukt van mij." (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1