BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. ne Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, T piden 11 'fi' P* week, f 1.45 p. kwartaalbij F» flgenten 12 ct. p. week, f 1.C0 p. kwartaal. Franco °n Sfl.80 P- kwartaal, liet Geïllustreerd Zondags- t iS alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. I-wartaal bij voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers ji'ct met Geïllustreerd Zondagsblad S ct. 8e Jaargang. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1917. Bureau STEENSCHUÜR 15 - LEIOEN. Interc. Telefoon 935. NO. 2415 Postbus 6. Üe Advertentieprijs bedraagt vafl l—iT regels (Kif elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen v»n 5 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis v bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct. Beperking Treinenloop. Wij zullen ons moeien verplaatsen in ecn geheel anderen toestand een toe stand, waarin we ons een jaar geleden zelfs 'haast niet konden indenken. Men 'bekijke maar eens de dienstregeling Amsterdam—Rotterdam, en omgekeerd 3__ welke wij ten gerieve onzer lezers in (j,l nummer hebben afgedrukt (ook en- Kelt-andere trajecten zullen we nog ver nielden),- en men bemerkt, dat de trei nenloop-op een voor velen scbrikwek- fcende wijze is ingekrompen. Schrikwekkend, zeggen we. Maar, ocli, liet schrikwekkende van deze regeling tn het gemopper, waarmede een deel van het publiek baar zal ontvangen, zal gauw verdwijnen, als men bedenken wil, dal ir zich gevolgen van den kolennood kunnen openbaren, die minstens bon- Li dcrdmaal erger zijn! Wij zullen niet y dankbaar genoeg kunnen wezen, als het blijft hij een beperking van het treinen- verkeer, hoe belemmerend ook cleze maatregel voor het maatschappelijk le- vt. voor handel en industrie inderdaad lal zijn! Maar, als wij, begrijpende de noodza- erij, i eli|k eid, zonder gemopper de beperkte treinenloop, welke reeds a.s. Dinsdag-in werking treedt, willen aanvaarden, dan mogen wij ook eischen van de spoorweg maatschappijen, dat zij de reizigers, zoo veel mogelijk, ten gerieve zullen komen, dat zij in het bijzonder de zoozeer ver hoogde tarieven weer zullen laten dalen. Waar de reizigers de dupe zijn van den kolennood, daar moge de spoorwegmaat schappijen er geen O. W. uitslaan! Die buitensporig hooge tarieven zullen voor al nu onbillijk-drukkend worden, omdat hel te voorzien is, dat er zéér weinig icnschen voor hun pleizier zullen gaan reizen vooral als dezen winter de jvagehs der treinen niet eens verwarmd lullen zijn. De verhoogde tarieven zou de :i dus als een extra belasting voorna melijk gedragen moeten worden door de zaken-menschen, door hen, die tot rei zen gedwongen zijn. We willen daarom verwachten, dat zoo spoedig mogelijk de tarieven weer dichter bij het normale zullen komen. Frar.sche invallen in Champagne. Haliaansche successen in Albanië. Kimt Russische opmarsch. De Rus sische crisis: Moskou in staat van beleg. - Een onbevredigend antwoord inzake de Zweedsche neutraliteitschennis. Overzicht Wederom is het nieuws van cle ver schillende gevechtsterreinen zeer haarsch. Van het Westelijk front val len slechts enkele invallen te melden, door de Franschen in Champagne on dernomen, waarvan die ten van -den weg St. Hilaire—St. Soupiet blijkbaar het diepst binnen de Duitsche stellingen voerde. Van een blijvende terrein-winst i; bij zulke ondernemingen echter geen [Sprake. Van de stafberichten uit het Oosten trekt het Russische de aandacht door opgewekten toon. De aftocht schijnt bij de Duna in opmarsch over te gaan. Meer nieuws hieromtrent- geven de communi que's nog niet. Na een langdurige periode van rust. is aan het front in Albanië nieuwe bedrij vigheid ontstaan. Reeds eerder behaal de de geallieerden ten N.W. van het jMalik-mcer een succesje. Dit meer ligt 'halverwege tusschen Koritsa en Pelro- gi'ido, aan de Z.W. punt van liet Ochri- da-meer. De operatie, hier door Italianen, Fran- schcn en Russen gezamenlijk begonnen, schijnt thans te worden voortgezet. Het Göslenrijksche leg erb er ie lil meldt, dat de druk van den overmachligen tegen stander gedwongen heeft tot het terug nemen dèr Centrale stellingen bij Pogra- dec. Ook meer naar het W., aan de Osoem, de rivier waaraan Berat is gelegen, zijn dï Italianen tot hel offensief overgegaan. melden, dat zij een schans verover den; uit Weenen wordt echter bericht, dat de ïtaliaansche afdeclingen weer over de Osoem zijn teruggedreven. Ten slotte staat met deze krijgsbedrijf ven de beschieting van de kust, ten N. van de Wojoesa-inonding, door ïtaliaan sche oorlogsschepen, in verband, waar bij het vuur zou zijn gericht op het be roemde klooster van Pojana. Mogelijk zal deze herleving van den strijd in' Zuid-Albanië nog tot verdere ontwikkeling komen. 't Is niet den eersten keer, dat zij, die eenmaal hechte vrienden waren, thans verbitterde tegenstanders werden. Dit blijkt wel uit de jongste berichten uit Rusland, welke doen vermoeden, dat het, tenzij een wonder gebeure, regel recht op den burgeroorlog aangaat. De burgers groepeereu zich deels om Kerenski, deels om Kornilof. Om den eerste schaart zich al wat links is, om Kornilof het rechtsche element. Het zou ons te ver voeren, hier het gansche verloop der Russische revolutie na te gaan, orn dan de verhouding tus schen Kerenski en Kornilof te bepalen, doch dit blijkt wel, dat het conflict nog een zuiver binnenlandsche aangelegen heid is. Kornilof liet blijkbaar op de grenzen troepen achter en hij handhaaf de daar den staat van zaken. De Russi sche stafberichten komen geregeld in en de generaals rapportceren als van ouds aan hun „afgezetten" opperbevelhebber. Eigenaardig en teekenend is dan ook de houding der buiteniandsche pers. De Engelsche b.v. deelt zich in Kornilofia- nen en Kerenskianen. „Times" en ..gele pers" houdt het met Kornilof, ..Daily News" en liberale consorten houden Ke renski de hand boven liet hoofd. Het spreekt van zelf, dat de Centralen afwachten en hun aarzelen bij Riga kan niemand verbazen. \Vanneer de vijand zichzelf gaat vernietigen, kunnen ze hun troepen wel beter gebruiken. Van het huidige oogenblik gebruik maken, en ook binnen te Vallen, zou niet voorzich tig zijn. Eindelijk is verschenen het Zweedsche antwoord inzake de bekende neutrali teitschennis. Met veel nuchterheid be handelde de minister van buiteniand sche zaken in Zweden de feilen Hij heeft ook voor Amerika naar Tur kije geseind, werd daarvoor zelfs be dankt, kreeg, geen mededeeling van Lux- burg's telegrammen, maar had „den in druk" (hoewel gewaarschuwd was in 1915) uit een gesprek met den Engel- schen gezant, "dat hij neutrale landen vrij mocht blijven bedienen.- Verder seinde hij dingen, die hij ze.lt niet kon lezen, en hij zal aan Duitschland vragen, of werkelijk in Luxburg's telegrammen stond wat Lansing daarvan meedeelde. Blijkt Lansing de waarheid gesproken te hebben, clan zal zooiets niet meer gebeu ren. Men zou zoo verwacht hebben; lo. dat Z.Exc. de Brusselsche Overeenkomst kende en daarom controle op de berich ten bad uitgeoefend; 2o. dat hijr na de opzienbarende onthulling dadelijk even opheldering gevraagd had. Het lange' uitblijven van Zweden's, antwoord deed zulks vermoeden; 3o. dat hij spijt be tuigd had over de mogelijke rol. welke zijn land, zij het dan onschuldig, ge speeld heeft, aldus merkt de buitenland- sche-overzichtschrijver van het „Vader land" op. De indruk van -het antwoord is dan öok algemeen ongunstig en we moeten derhalve cle tweede Zweedsche ophelde ring afwachten. Luxemburg. De Groot-hertogin en de tntronisatie. Naar cle „Germania" meldt, heeft de groothertogin van Luxemburg in bijzijn van alle hofdignitarissen en staatsbe ambten in haar residentie, de door den Paus zoozeer aangeprezen intronisatie- van het LI. Hart. doen plaats hebben. De groot-hertogin had zichzelf en geheel haar hertogdom reeds vroeger aan het H. Hart toegewijd. Duitschland. De vredesneiging en België. Opmerkelijk is eeri artikel van het voornaamste orgaan van het Beiersehe Centrum de „Augsburger Poslzeitung", die het volgende schrijft over „onze plicht tegenover Belgie": „Meer clan ooit bestaat thans in de Belgische quaestie behoefte aan een eer lijke en onomwonden verklaring, 'dat het Duitsche volk er nietraan denkt Bel gië politiek, economisch of zelfs militair te onderdrukken. Dat is het beginsel dat aan alle onderhandelingen over moge lijke schadevergoedingen onzerzijds of waarborgen van de zijde van België ten grondslag moet liggen. Aan ons, Duit sche Katholieken, is door de Pauselijke vredesboodschap een nieuwe krachtige aansporing gegeven om aan den onohris- t el ij ken geest van vergeldingsmaatrege len en waarborgen berustend op geweld, waarnaar ook menigeen \an ons streef de, voor goed de deur te wijzen. Van onze houding tegenover België hangt nu eenmaal door een tragisch noodlot de beslissing af over oorlog of vrede, over cle vraag of de wereld nog verder zon der zin zal doodbloeden. Als dus de wensch .naar vrede van het Duitsche volk eerlijk gemeend is, clan moet het in dit opzicht het zijne doen! Dr. Michaëlis hic Rhodus, hic salta!" Ontsporing.. Te Essen is een» locomotief van een kleinspoor ontspoord, waardoor de muur van een huis ingedrukt werd. Twee per sonen werden bij dit ongeval gedood, 20 zwaar en 12 licht gekwetst. Oostenrijk-Hongarije. Groote brand. Eergisteren nacht heeft op een hout- opslagplaats te Weenen een brand ge- "woed, zooals die in dc laatste, tientallen jaren niet is voorgekomen. De schade bedraagt meer dan i millioen kronen. Frankrijk. Painlevé aanvaart de hernieuwde opdracht. Painlevé verliet gistermiddag halfzes liet ministerie van Oorlog om aan Poin- caré te gaan mededeelen, dat hij cle op dracht een nieuw kabinet samen te stel len aanvaardt. Rusland. De toestand. Het centrale comité van de Cadetten- partij deelde Kcronsky mede, dat de partij goedkeurt, dat haar leden deel uit maken van het gereconstrueerd kabinet, om den burgeroorlog ie bezweren. De bladen melden, clt op bevel van de regeering- de Michael Alexandra witsj en Paul Alexandrowilsj uit hun verblijfplaats te Gatsehlna zijn overgebracht naar liet. gebouw van het ministerie van Binnen'landsche Zaken. De „Nowoje W rem ja" ver bede tv. De regeering heeft dc „Nowoje vVre- mja" verboden, daar dit blad den oproep van Kornilof in exlenso en alle procla maties van Kerensky verkort publi ceerde. Vervolging van Kornilof. Moskou is in staat van beleg verklaard. De regeering heeft een vervolging tegen Kornilof en eep anderen generaal gelast; zij worden beschuldigd van rebellie. Bulgarije. De koningin overjeden. De koningin is gisteren overleden. Eleonora, prinses van Reuss jonge linie, was 22 Augustus 1800 geboren. Zij was de tweede gemalin van Ferdinand Maximiliaan Karei Leopold Marie, ko ning (tsaar) van Bulgarije, met wien ze 28 Februari 1908 te Koburg was gehuwd. Vereenigde Staten. Duitsche vredespropagantfa. Volgens betrouwbare berichten uit Washington is gebleken, dat er weder Duitsche invloeden aan het werk zijn, die vredesvoorwaarden aan de hand doen, al het mogelijke in het werk stel len om de propaganda \oor den vrede uit te breiden en bij Wilson erop aan dringen,dat deze stappen zal doen om den vrede op te leggen. De Amerikanen zijn zich echter volkomen bewust van de bedoeling dezer manoeuvre, die dan ook tot mislukking gedoemd is, aldus seint „Reuter". Argentinië. De houding der regeering. De „Times"- verneemt uit Buenos- Ayres, dat de regeering van Argentinië niet zal handelen, voordat zij van senor Naons officieele berichten heeft ontvan gen uit Washington. Daarna wordt ver wacht, dat zij graaf Luxburg zijn passen zal geven en aan de regeering te Berlijn mededeelen, dat hij niet langer persona grata is, en tegelijkertijd aan haar gezant te Stockholm zal bevelen, een protest te richten tot de Zweedsche regeering. De mededeeling van Luxburg van de beslissing in de geheime zitting van den Senaat genomen is juist; cle Regeering is verlangend le weten hoe hij aan dat be richt is gekomen. Men verwacht dat graaf Luxburg he den te Buenos Ayres zal aankomen. Een correspondent le Cordoba meldt, dat Luxburg alles-ontkent, maar de re geering ontving geen bericht van hem, noch van Löwer, de Zweedsche gezant. Algemeen neemt men aan, dat er geen breuk tusschen Argentinië en Duitsch land zal ontstaan. De regeeringsorganen maken reeds onderscheid, tusschen Luxburg persoon lijk en de Duitsche regeering. De Zuid-Amerikaansche pers dringt krachtig aan- op een Pan--Amerikaansche beweging lot ondersteuning van cle Ver eenigde Statfcn en 'Brazilië. De Duitsche gezant ontvangt zijn pa6pcort. Uit Buenos Aires wordt geseind, dat de Argentijnsclie regeering aan de Duit sche legalie.de passen heeft doen over handigen voor Luxburg, wiens verblijf plaats, onbekend is. Japan. Japan leverancier van Rusland. Het resultaat van de Japansche missie naar de Vereenigde Staten is dal alle krachten in Japan zullen worden saam- getrokken voor cle productie en het transport van oorlogsbenoocïigdheden voor Rusland. Vredespogingen. De vredesnota van den Paus. Hel antwoord der Midden-Stalen;. Tusschen de regeeringen van Oosten rijk-Hongarije en Duitschland is, naar van toonaangevende zijde wordt mede gedeeld, volkomen overeenstemming be reikt over het aan den Paus mede te deelcn antwoord. De fOi-respo'nrl-Mif van de ".United Press" te Rome verneemt van welinge lichte zijde, dat men in kringen van het. Vaticaan verwacht, dal het antwoord van de Centrale Mogendheden nauwkeu rige voorwaarden zal bevatten, waar door het mogelijk wordt besprekingen aan te knoopen over een vrede, die zoo wel eervol is als aannemelijk voor de geallieerden. In kringen van het Vati caan verluidt, dat cle Paus optimistisch is in zijn verwachtingen,dat nog voor Kerstmis vredesonderhandelingen zul len worden aangeknoopt, terwijl de vre de zelf in het begin van het volgende jaar zou te verwachten zijn. Een protcstantsch oordeel. Het Württembergschc centrumsor- gaan, het „Deutsche Volksblatt" publi ceert een oordeel van den proteslant- schen dominee Guslav Knapp over den vredesoproep des Pausen. Deze schrijft o. a.: Dank, blijvende dank van alle goedgezinden komt aan Benedictus XV loe en ook de onvoor waardelijke steun van de próleslantsche kerk. Zijn er geen bedenkingen tegen een samengaan met den Paus, vraagt de schrijver. Zeker zijn er eenige geopperd, maar men moet nu niet kleingeestig zijn. En elk weldenkend mensch zal het een onrecht achten, de zuiverheid van de meening van Benedictus XV in twijfel te trekken. Het. is de plicht van elke christelijke kerk haar slem te verheffen ten gunste van den vrede. Verschillende Oorlogsberichten. Arrestaties te Hamont. Wederom zijn verschillende personen uit Hamont weggevoerd. Onder hen bevinden zich een vrouw R., een rijksambtenaar en ook de alom bekende vroegere varkemdeoop- man Fr. Thijssen, Ibeter bekend als ,,.D» witte Blökker", en diens aoon. Men ver wacht nog imeerdere arrestaties en het ie dan ook geen wonder, dat Hamont ang stige ©ogenblikken doorleeft. Eenheidsschoenen. De Duitsche bla den melden, dat blezen winter eenheids schoenen ingevoerd zullen worden. Deze worden Ibij millioenen gemaakt en zullen uit leer-,,ersatz" bestaan. De zolen zullen uit hout en kleine stukjes leer gevormd worden. Buiteniandsche Berichten. De Ukraine en de' H. St:el. Naar uit Petrograde gemeld wordt, heeft de souvereine raad van de Ukraine in Kiew twee gedelegeerden naar Rome gezonden om de betrekkingen met den H. Stoel te herstellen. Verschenen is een officieele mededee ling der regeering betreffende onze lco- lenvoorziening. De Regeering zou het plan hebben een arbeidstijd van vijftig m<£ per week vast te stellen voor alle bedrijven, uitgezon derd diewelke onafgebroken werken. Nederland en de Oorlog. De invoer van kolen uit het Buitenland. OfficieelSinds begin Augustus 1.1. waren, gelijk bekend, onderhandelingen gaande met Duitschland teneinde de hoeveelheid van 350,000 ton per maand, die tot. Augustus waren geleverd, ook daarna le leveren. De onderhandelingen, welke in den maand Augustus plaats hadden, ver mochten tot dusver geen bevredigend re sultaat op le leveren, daar met name de eischen van Duitsche zijde inzake het verteenen van een maandelijksch crediet op groote bezwaren stuitten. In de maand Augustus werden uit Duitsch land en België te zamen niet meer dan 120,000 ton kolen ontvangen, terwijl op 10 September l.l. de'koten in voer, althans voorloopig, werd stopgezet. Wat Engeland aangaat, is, na langdu rige onderhandelingen, op 10 September een voorstel ontvangen inzake «le leve ring van eene maandelijksolie hoeveel heid van 100,000 a 200,000 ton. welk voorstel levens omvat eene regeling zoo wel omtrent de transatlantische vaart, als omtrent de vaart tusschen Engeland en Nederland, volgens welke regeling eene gelijke hoeveelheid Nederlandsche ton nen (gross) aan de Belgische Reliefcom- missie zou worden afgestaan als voor den kolenaanvoer noodig is. Het „Vad." merkt hierbij o. i. zeer te recht. op: Uit bovenstaande mededeeling van de regeering blijkt dus tweeërlei: ten eer ste, dat we, „althans voorloopig", geen steenkolen uit Duitschland meer krij gen: en ten tweede, dat wij, onder zekere voorwaarden, steenkolen uit Engeland zouden kunnen krijgen. Wij zouden het ook zoo kunnen zeggen: uit de mede deeling blijkt dit eene, dat wij, althans voorloopig, in het geheel geen steenko len krijgen, uit Engeland zoomin als uit Duitschland. Uit Engeland zoomin als uit Duitsch land, aangezien de regeling nog slechts een voorstel van Engelsche zijde is. Mo gelijk stuit ook dit voorstel op groote be zwaren van de zijde van ons land. Maar zelfs indien onze regeering in dal voor stel treedt en daarop schijnt na de „langdurige onderhandelingen" kans te zijn ligt er tusschen liet plan en de uitvoering de Noordzee, waarop en waarin Duitsche duikboolen varen. En er is niet veel uitzicht op, dat de Duit- schers kalm zullen toelaten, dat Enge land de kolen levert, die het zelf niet meer leveren wil, kan of mag. En nu lalen we nog in het. midden, dat 100,000—200,000 ton, gesteld al dat zoo veel ons land bereikte, niet in onze be hoefte zou voorzien. liet ziet er dus met onze kolenvoorziening, althans voorloo pig, ernstig uit. Wij twijfelen dan ook FEUILLETON. Christen-helden in Japan. ■76) r -Laat mij nooit en lot geen enkelen P'js afwijken van het heilige geloof-en van den weg Uwer genade was haar «agelijksch gebed. „Liever sterven,! lie ver alles verliezen wat mij het dierbaar ste is op deze wereld, mijn Le* en mijn Üeve kinderen, dan u ontrouw worden." gr1 wanneer zij aldus voor een kruis held bad, kwam er meermalen een ge voel over haar, alsof de Heer haar offer pi1 maal ook zou aannemen. Toen de [B kS haar S'steren zijn zonderling plan nbaar had gemaakt, om aan de doch- rvan Jyeyas in haar huis gastvrijheid lh ve,rleenerV zeide zij tot zichzelven. dat v'i mde der beproeving gekomen v'anrf besloot zij zich naar1 den wil nioi te voegen, zoolang deze drnic dat niet rechtstreeks in Pr t j6 le£en christelijke zedenwet. Rjnden immers redenen bestaan wel- op£ehcim verblijf van de Prinses than- ar dak re°kt vaardigden. Doch £adul .Z'J ervan fiPluige was ge-- "Oe beiden elkander begroet had den, moest de laatste twijfel wijken. Martha Hajuschida was daarom dan ook vastbesloten, zich niet le laten maken tot medeplichtige aan een ongeoorloofde of in elk geval hoogst gevaarlijke ver houding, er mocht voor haar uit. volgen wat volgde. „Heer, geef mij den Geest der Sterkte! Moeder Gods, bid voor mij en de mijnen!" Zoo bad zij in stilte, en nam den rozenkrans in de handen, wei ken de Japansche Christenen gewoon waren om den hals te dragen. Intusschen naderde de boot, terwijl de vuurgloed op de rotspunt als baken diende, langzaam de golf van Simabara. Het paleis teekende zijn donkere massa's onduidelijk af tegen de lucht. .,lk durf de nauwe opening tusschen het rif en den rotswand niet doorvaren voordat de dag aanbreekt", zei de stuur man, toen men den oever genaderd was op ongeveer twee honderd schreden af stand. „Blijf dan liggen aan dezen voor sprong, opdat men ons uit de haven niet zie", beval de Prins. „Te oordeelen naar den stand der sterren, kan de morgen niet lang meer op zich laten wachten." „Gij hebt er niet veel slag van iemand gezelschap te houden, prins Suschen- Dono!" zei Hirne. „Zoo lang die verve lende vaart geduurd heeft, hebt gij geen woord tot mij gezegd. En ook de edel- vrouw hier, die mij' ongevraagd hare diensten aanbood, is zoo stom als de vis- schcn in het water." „Vergeef het mij, lieve Hime, en heb nog eenige oogenblikken geduld!" ant woordde de Prins, en zich naar haar heen buigend, voegde hij met gedempte stem erbij: „Wij zullen spoedig geheel vrij met elkander kunnen spreken, zon der dat. iemand ervan getuige is, en zoo dikwijls als wij willen, bij dag en bij nacht! Daar boven staat een prachtig paleis, dat een heerlijk uitzicht biedt over deze. golf. Dat paleis heb ik be stemd tot zetel onzer liefde, zoolang tot dat ik u als meesteres den nabijgelegen burcht mijns vaders kan binnenleiden." De edel vrouw kon van deze zacht ge sproken woorden niets verstaan; doch het verliefde gefluister tusschen een ge trouwden man en deze Ilime bracht haar gemoed in opstand en opnieuw maakte zij het voornemen, niet te dulden dat bei den verbleven onder haar dak. Intusschen begon het te schemeren, en weldra werd het dag. Het rif met de kleine kiosk op zijn long lag daar in zee vooruitspringend, los, van den don keren rotswand en van de pijnbosschen op den achtergrond. De stuurman wenk te en na een paar dozijn riemslagen gleed de boot om den voet van het rif en landde onder den overhangenden wand in een helder en kalm waterbekken. ..Hoe mooi! Hoe eenig!" ri*p Ilime. Met stralende blikken beschouwde zij verrast de watergrot, en het spel van het licht in de blauwe golven en in het veel- Lintige groen, dal den donkeren rots wand bekleedde. „Precies de grot eener watergodin in een sprookje! Zoo iets ver rukkelijks heb ik nog niet gezien!" „Gij zult voortaan de godin van deze grot zijn", fluisterde de Prins, Ilime's band drukkend. Weliswaar ontgingen ook deze woorden aan Martha Hajuschi da. doch nu zij bij daglicht flame's be- tooverende schoonheid bemerkte, werd zij bevangen door nog. grooter vrees, maar ook door medelijden met den Prins. „Dat is inderdaad een vrouw, als het ware geschapen om mannenharten te verstrikken," zeide zij bij zichzelve. „Zij draagt de grootste schuld van alles, ik beklaag hem! En toch hoe kan hij zich ook zelfs ter wille van deze Dime, wie dc hcerschzucht uit de oogen spreekt, scheiden van een engel als zijne Lucia? Kon de ik hem toch maar redden! Ik zal het beproeven, alleen reeds ter wille van Lucia. Doch ik vrees, dat deze llime hem ten verderve zal sleepen." Zoo dacht Martha, terwijl de roeiers de boot. vast legden en lliriie, de hand van den Prins vasthoudend, de schoonheid der water-, grot bewonderde. „Hier werd vroeger zeker een zee-god heid aangebeden", sprak zij. „Waar is haar beeld gebleven? Wij moeten het hier weer plaatsen." „Ja zeker. Vroeger stond in de kiosE daar boven op de punt van het rif eert leelijk gesneden houten beeld van dé echtgenoote van Kisioe-Sossin," ant woordde de Prins. „Wij hebben het ver vangen door een mooier beeld, maar dal u niet zoo goed zal bevallen." En hij her haalde op fluisterenden toon: „Gij-zelve, lieve Hime, zult van nu al voor mij de genadige godheid van deatf grot zijn." (Wordt vervolgdj

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1