van f b voor volwassen manscKoenen beschikbaar zullen worden gesteld. Thans wordt nog onderzocht, hoe groot de productie dezer schoenen zal kunnen zijn, maar het is waarschijnlijk dat de hier bovengenoemde getallen de moge lijke productie aanmerkelijk te boven zullen gaan. Alsdan zou een ponds pondsgewijze verdeeling over de ingeko men aanvragen noodig zijn. Ten aanzien van de sajet slaat dit thans reeds vast. Voor de fabricage van sajet toch is noodig wol, afkomstig van de inlandsche productie of aangevoerd uit Zuid-Amerika. Afgescheiden van het feit, dat de Zuid-Amerikaanschc wol zeer in prijs is gestegen, is ook de aan voer hoogst onzeker geworden, zoodat alleen sajet kan worden toegezegd in verband met de inlandsche wolproduc tie. Allereerst echter moet in de behoef ten van het leger aan wol worden voor zien, zoodat voor de sajetindustrie niet meer dan 450,000 K.G. wol beschikbaar kan worden gesteld. Deze wol zal bin nen zeer korten tijd aan de fabrieken worden versteekt, opdat deze zoo spoe dig mogelijk sajet voor de distributie zullen kunnen leveren. Ten opzichte der voorziening van kleeding. die mede door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in overweging was genomen, blijken zich zeer groote moeilijkheden voor te doen. Er wordt ijverig naar gestreefd ook voor deze aangelegenheid een oplossing te vinden. Het bakkersbedrijf. Naar ons van deskundige zijde wordt medegedeeld is het onjuist, dat ge lijk in een der bladen werd geklaagd de bakkers buitengewone winsten zou den maken en dus de broodprijs te hoog zou zijn. Het is mogelijk dat er bakkers zijn. die veel geld verdienen, maar dan komt die winst, naar ons verzekerd werd, stellig niet uit de bakkerij als zoo danig, doch wordt op onreëele wijze verkregen, doordat de controle van het gemeentebestuur op de broodbons niet streng genoeg is. Bij een goede controle krijgen de bakkers niet meer meel dan zij in werkelijkheid voor de broodleve ring behoeven, zoodat het niet mogelijk is clandestien meel aan boeren en tuin ders tegen abnormaal hooge prijzen te verkoopen, gelijk volgens het bovenbe doelde courantenbericht zou geschieden. Zelfs komt het voor, dat de bakkers .op hun voorraad meel interen, doordat het vaak moeilijk is precies zooveel bons binnen te krijgen als door hen brood is verkocht. Dit geldt vooral voor de groo- tere bakkerijen, die met een aanzienlijk aantal loopers werken. Onjuist werd het voorts genoemd, dat het meel tegen een zoo lagen prijs aan de bakkers wordt geleverd, dat daarop een buitengewone winst kan worden gemaakt. Dat zou zoo weinig het geval zijn. dat, om het bruin- brood niet alleen voor minder vermo genden maar algemeen als regeerings- brood beschikbaar is, daarop tot f2 per 100 K.G. wordt verloren, terwijl er een sterke aandrang is om den prijs van het tarwemeel te verlagen en op f 7 te bren gen, waardoor althans geen verlies op het brood zal worden geleden. Onder de groote bakkerijen moet zelfs een neiging hebben bestaan liever het bedrijf te sta ken. Men gevoelde echter dat. dit niet aanging, hoewel, mede in verband met de hoogere prijzen van brandstoffen en de looneischen der gezellen, het bedrijf eigenlijk niet meer loonend is. De Twentsche katoen industrie. Men meldt uit Hengelo (O.): In de Maandagavond gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel werd een schrijven gelezen van de Ka mer te Enschede met een afschrift van een adres aan de N. O. T. betreffende de verhooging van administratieloon. In het begin van Augustus heeft de N. O. T. haar tarieven verhoogd, verviervoudigd zelfs. De Enschedesche Kamer heeft in haar adres medegedeeld, dat deze belas ting de Twentsche katoenindustrie zeer ongelegen komt nu er 45 pet. minder ge produceerd wordt dan in 1916, nu de verhoogde prijzen der grondstoffen den afzet belemmeren en bij den verkorten werktijd een toeslag aan de arbeiders wordt verleend, die tienduizenden be draagt, waarom dan ook voor deze in dustrie de oude tarieven teruggevraagd worden. Uit de besprekingen bleek, dat ook de Hengelosche industrie door deze tarief- yerhooging zeer getroffen wordt, ook omdat aan die tarieven terugwerkende kracht wordt verleend. Telkens verloo- pen contracten, o. a. door uitstel van vertrek van booten die met nieuwe on kosten vernieuwd worden. Loopende contracten worden zelfs voor niet langer dan 1 maand verlengd. Behalve op ka toen drukt deze verhooging ook op ijzer en andere grondstoffen. Besloten werd het adres te steunen met bijvoeging van bovengemelde op merkingen. Verboden verlichting van gangruimten in woon- woonhuizen. B. en W. van Rotterdam hebben be sloten, dat gebruik van gas of electrici- teit voor verlichting van gangruimten in woonhuizen, langer dan voor onmiddel lijk gebruik noodig is en in ieder geval langer dan tien minuten achtereen, ver boden is en dat bij overtreding van dit verbod de toevoer van gas of van electri- citeit zal worden afgesloten. Kerstboomkaarsjes. De Toewijzingscommissie voor kaar sen, schemerlichten en dergelijke deelt mede geen grondstoffen beschikbaar te kunnen - stellen voor de fabrikatie van kerstboomkaarsjes. Rantsoeneering van huis werk. Burg. en Weths. van 's-Gravenhage hè»i/hen f/>t dc hoofden van gemeentelijke instellingen van onderwijs een schrijven gericht, waarin zij wijzen op de wen.seLe lijkheid bij het geven Van huiswerk reke ning te houden met de gasbesperking en de gevaren voor de oogeu, welke het wer ken bij gebrekkig kunstlicht oplevert (en waarop o.a. Prof. Wafers .'BettinM nog pas heeft gewezen). Stroohoeden. Wij lezen in „H. E. M. A. F.", het nieuwe, orgaan van de Vereeniging van Winkeliers in heeren-artikelen: Het zal voor het volgend jaar zeer moeilijk zijn een behoorlijke sorteering in stroohoeden te brengen. "Werden vele winkeliers dit jaar reeds ter dege teleurgesteld door het zeer laat of in het geheel niet ontvangen van de bestelde hioeden, naar het zich laat aan zien cal de aanvoer voor het volgende jaar zeer beperkt zijn. Duitschlarui zal zeer weinig of niets leveren; de fabrikanten wenschen niet eens prijzen te noemen, genoegen moet worden genomen met de prijsuoteering op 't oogenblik van aflevering en daarbij zijn de offerten heel schaarse!*. Engeland maait nog offerte, maar zal er geleverd worden en tot welke prijzen? Het vervoer is uiterst beperkt en door het groote volume, die zendingen stroo hoeden innemen, worden deze ongaarne geaccepteerd. Is dit wel het geval, dan wordt de vracht naar de inhoudsmaat berekend en komt een weel te hoog be drag voor transport op rekening der on kosten; hierbij komen dan nog de kosten voor emballage, N. O. T. consenten enz., die te zamen zeer belangrijk zijn, met het gevolg, dat de hoeden zeer duur worden. Belgische hoeden worden niet meer ge maakt, terwijl Zwitserland nog hoeden brengt, maar voornamelijk de betere soorten en twijfel aan levering ook hier niet buitengesloten is. Volgens juist ontvangen inlichtingen worden de Engclsche hoeden nu ook vrij blijvend van prijs en levering verkocht. Boevncöen kunnen wij mededeelen, dat wij enkele collecties Hcülandsch fabri kaat hebben gezien, w&ke in alle opzichten kunnen concurröeren, terwijl de levering vrijwel is verzekerd. Prov. Staten verkiezing Leiderdorp. Het bestuur van de R.-K. Centrale Kies vereniging Katwijk—Leiderdorp heeft be sloten, de aangesloten kiesverenigingen te adviseeren, bij de a.s. verkiezing^ voor de vacature Leiderdorp in de Prov. Staten den door de A.-R. partij te stellen candi- daat over te nemen. De nieuwe burgemeester van Groningen. Tot burgemeester van Groningen is in de plaats van den heer Van Starcken- borch Stadhouwer benoemd Mr. Dr. E. van Ketwidh Verschuur, directeur van het Centraal Bureau voor Sociale Advie zen te Amsterdam. De zomertijd. Wij hebben gisteren onze lezers voor bereid op het einde van den zomertijd met 15 dezer. Maar wij hopen nog, dat het voorbarig is geweest en de Regee ring, met den spoed dien de zaak ver- eischt, bij de Stalen-Generaal een wets wijziging zal indienen om den zomertijd te verlengen. Wat ons betreft, zoolang mogelijk: tot 15 October of desnoods tot 1 November. Maar ook voor een verlen ging tot 1 October zouden wij al dank baar zijn. Elke weck, dat de klok een uur bij de zon voor is, is zooveel ge- wonnen aan daglicht en zooveel uitge spaard aan kostbaar kunstlicht. Wat is er eigenlijk tegen? De voordee- len van den zomertijd zijn zoo duidelijk gebleken, dat een pleidooi er overbodig voor is. Hij heelt nagenoeg over de ge- heele linie de tegenstanders verslagen Nauwelijks hoort men nog van verzet ol ontevredenheid. Stellig de overgroote meerderheid van ons volk zou de Regee ring erkentelijk zijn, als het einde van den zomertijd nog eenige weken werd verschoven. VREDES-MEETING. In aansluiting met het gisteren ge plaatste verslag zij nog bet volgende vermeld. De meeting werd bijgewoond door af gevaardigden van 35 plaatselijke comité s der K. S. A., 69 algemeene bonden en 189 plaatselijke vereenigingen. Na het applaus op de rede van den heer Engels zong mej. Leonie Molken- boer onder ademlooze stilte van de zoo talrijke aanwezigen, op treffend-schoone wijze het „Gebed om Vrede" van Ph. Loots. Zij werd daarbij op keurige wijze begeleid door een dochtertje van prof. AalberSe. Onder luid applaus werd de zangeres een fraai bloemstuk aange boden. Van de rede, gehouden door den pater Jezuiet Raaymakers, wiens wetenschap pelijke reputatie alom in den lande zeer hoog staat, volge hier een samenvatting. Internationale arbitrage en ontwapaning. Redie dl oor Mr. Dr. Ch. Raay makers S. J. Na een korte inleiding en voorlezing van enkele passages uit 'sPausen vred.es- bri-eif, ving s/pr. aldus aan: Eerste voorwaarde voor een duurzamen vrede is derhaive, dat de heerschappij van het recht trede in de plaats van het brute geweld. Bat is immers het ver schrikkelijke van den oorlog, dat macht gaat boven reclit. Er moet een einde komen, niet slechts aan deaen oorlog, maar aan den oorlog in het algemeen. Elke oorlog, is een gru wel, omdat, hoe rechtvaardig de strijd ook moge zijn m sommige gevallen aan een van beide kanten, er niet de minste waarborg is, dat die partij zal zegevie ren, die het lecht aan hare zijde heeft. Er moet een einde komen aan deze mensdhonteerende barbaarschheid. Het recht moet heersdhen en dus: weg rnet den oorlog, en dientengevolge weg met de staande legers, weg mei aen isooge- naamdén gew apen den vrede! Want ais er één leuze bedriegelijk is gebléken, dan is het wel dteze: „Si vis pacem, paxa bel- lum". Als gij den vrede wenscht, ruist u dan uit (tot den oorlog. Reeds in het jaar 1889 zeide Leo XIII in een toespraak tot de Kardinalen, dat die groote legei's en dde voortdurende uitbreiding der krijgstoerustingen onmo gelijk den vrede konden waarborgen en dait zij veeleer den vrede in gevaar bren gen, en vijif jaar later, in 1894, richtte hij een zendbrief aan alle volkeren en vorsten der wereld, waarin bij zoo krach tig mogelijk d'en gewapenden vrede ver oordeelt. „Reeds jaren lang, zoo zegt hij, leven wij in een vred'e, die meer schijnbaar is, dan werkelijkheid. Bijna alle volkeren, vervuld met wederzijdschen achterdocht, vermeerderen als om strijd hun toebereid selen tot den ooriog. De jongelingen wor den op een leeftijd, Jie nog zoo onnaden kend is, ontrukt aan de vaderlijke raad gevingen en leiding en in de gevaren van het militaire leven gestort. Krachtige jonge mannen worden onttrokken aan den landbouw, aan de studie, aan den han del, aan de kunst, en veroordeeld' om zich te oefenen in het hanteeren der wape nen. En dat alles gaat gepaard met enor me uitgaven en uitputting van de schat kist,.... En zou dat nu de natuurijke toe stand der maatschappij moeten zijn?" Neen, geachte vergadering, dat is geen natuurlijke toestand meer, dat is over spanning, dat is onnatuur, dat is krank zinnigheid. Zeltfs in ons kleine, vrede lievende landije bedroegen de uitgaven voor leger en vloot in 1913 toch nog plus minus 53 millioen, d. w. z. bijna het vierde gedeelte van al onze staatsuitga ven. En in andere landen is het nog er ger. Eén dreadnought, een van die groote slagschepen, gelijk Engeland en Duitsch- land er bij dozijnen hebben gebouwd, kost. een kapitaal, groot genoeg voor 10.000 ruime en geriefelijke arbeiders woningen. Milliard en worden ieder jaar weggegooid voor onderlinge vernielings- d'oeleinden. En zou dan deze razernij, die toch altijd wéér op oorlog moet uitloop en, maar moeten doorgaan? Zouden, na het sluiten van den vrede, weer opnieuw de toebereid selen voor een volgenden oorlog moeten beginnen? En dan natuurlijk in nog snel ler teanpo en op nog, grooter schaal? Dat ware erger dan krankzinnigheid, d(/f zou eenvoudig zelfmoord zijn. Er is maar één oplossing: n.l. die, welke thans aan de strijdende volken wordt voorgesteld1 door den Paus van Ronie: algemeene en gelijktijdige ontwapening, met behoud slechts van een pk>litieleger, en in de toekomst verplichte arbitrage, beslissing van alle geschillen door scheids rechterlijke uitspraak. Maar is dat geen utopie, geen bemin nelijke illusie, geen droom van een idea list. die het goed bedoelt, maar niet staat op den bodem der werkelijkheid? Geachte vergadering! Wanneer een staatsman als Bened'ictus XV. als hoofd der christenheid, ziulk een voorstel doet aa.ii de regeeringen, en daarbij uitdruk kelijk zegt, dat op die wijze een recht vaardige en duurzame vrede verkregen kan worden, dan geloof ik, dat er wel niemand onder ons zal zijn, die zou dur- van beweren: dat is een hersenschim, c-cn utopie. De Paus acht het mogelijk, niet over eenige honderden jaren misschien, maar nu, op dit oogenblik reeds, nu, na dezen afgrijslijken oorlog. Wie onzer zal hem tegenspreken? Dat denkbeeld eener algemeene ontwa pening met verplichte arbitrage is trou wens niet maar zoo op eens üit de lucht komen vallen. Reeds een halve eeuw stond deze leuze op het program eener immer groeiende vredesbeweging, die in alle werelddeelen hare aanhangers bij duizendtallen telde en gestadig door ge schriften en prijsvragen en andere pro- pagandamidelen de idee der arbitrage heeft verspreid. Thans schijnt in de wereldgeschiedenis het kritieke puint gekomen, waarop de regeeringen zullen gaan inzien, "dat het zóó niet langer kan. Dé volkeren snakken naar bevrijding van het juk der militaire lasten, zij hunkeren naar vrede, naar blijvenden vrede. De kansen voor een algemeene ontwa pening en arbitrage staan goed. De dageraad eener nieuwe wereldorga^ nisiatie begint aan de kimmen te lichten. De suprematie van het recht, gelijk de Paus het noemt, begint te dagen. Niet, omdat alle volken nu op eens zoo braaf en heilig zullen worden en uit pure liefde voor de dougd nu op eens de rechtvaar digheid zullen stellen boven het eigenbe lang', maar omdat zij zuilen inzien, dat het eigenbelang van allen ten slotte het* meeste gebaat wordt door strikte recht vaardigheid en wedertz-ijd-sche liefde. Daarna gaf spr. nog een korte weer legging van een paar objedties en eindig de zijn rede met een krachtige aanspo ring tot vurig gebed. Het slotwoord. Het laatste gedeelte van het slotwoord door prof. mr. Aalberse gesproken, is in ons nummer van gisteren niet meer op genomen kunnen worden. Wij geven het hier weer. Moge. in later jaren, aldus de redenaar, van den vredes-arbeid van Paus Bene- dictus XV getuigd worden, wat Kardi naal Manning eens schreef over de En cycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII. „De Stem van den Goeden Herder heeft weerk!onken~aan der winder vier streken, en zij werd gehoord door de kudde, die verspreid lag over de geheele aarde; en uit de harten stegen beden op van liefde en blijdschap en dank. „Zij werd gehoord door vorsten en staatslieden, gehoord door mannen van allen stand en van allen staat; en nooit te voren was aan het woord eens opper priesters het oor geleend met zulk een aandacht, met zulk een eerbied. „Zij wer'd gehoord door illioenen van arbeiders; en zij herkenden in die stem de trilling van vaderlijke liefde, van zorgvolle genegenheid." Wij moeten deze bijeenkomst sluiten. Maar het slot moet het werk kronen. Ik wilde daarom een motie voorstel len, welke wij aan Z. H. den Paus tele grafisch zullen meedeelen, en die onge twijfeld uw aller instemming beeft. De motie, welke ik u voorstel, luidt aldus: „De Algemeene Vergadering van de Katholieke Sociale Actie in Ne derland, bijeen te 's-Gravcnhage in een openbare meeting ter bespre king van de Vredesvoorstellen van Z. H. den Paus, betuigt aan Z. H. haar eerbiedig sten dank voor het door Hem geno men initiatief, om als Vredestichter tusschen de strijdende naties op te treden, ten einde hen te bewegeij den strijd te staken en eeii recht vaardigen en duurzamen vrede te sluiten, spreekt haar vertrouwen uit, dat alle Katholieken der geheele wereld,- door gebed en versterving, en zoo ver mogelijk door hun invloed en daad, deze pogingen van den H. Va der krachtig zullen ondersteunen, en besluit deze motie ter kennis te brengen van Z. H. den Paus en van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland." Het groot enthousiasme, waarmede gij deze motie begroet, machtigt mij te ver klaren, dat zij met algeheel e instem ming der vergadering is aangenomen en vastgesteld. Nog heden zal zij, in het Fransch, aan den H. Vader worden geseind, en aan het doorluchtig Episcopaat worden mee gedeeld. Moge dan van deze plaats uit onze stem weerklinken over heel de Katholie ke wereld, onze stem die roept om steun voor de voorstellen des Pausen, opdat op de grondslagen, door Hem voorgesteld, eindelijk de volken zullen mogen genieten de zegeningen van een rechtvaardigen en duurzame vrede! Een geestdriftig „Aan U o Koning der Eeuwen" besloot deze goed-geslaagde Roomsche samenkomst. Gemengde Berichten. De moord te Paterswolde. De N. Gr. Grt." schrijft: Er is bijna een jaar verstreken, sinds de geheimzinnige verdwijning van mej. Jansen. Maanden is het ook reeds gele den, dat haar lijk oip toevallige wijze tn de bosohjes te Paterswolde werd gevon den. En nog steeds verkeert Groningen in spanning naar de oplossing van dit raadsel. Dat er intusschen "door de justitie ijverig doorgearbeid werd, was ons reeds lang bekend". Thans komen ons eenige belangrijke feiten ter oore, die niet meer het karakter van geruchten dragen. In de strafgevan genis te Assen bevond zich sedert enkele wéken een zekere Van H. uit Groningen, die den laatsten tijd te Paterswolde woon achtig was. Van H„ die reeds eenige malen met de justitie in aanraking was geweest, weid te Paterswolde gearres teerd als verdacht van het plegen van niet te noemen handelingen met een min derjarig meisje. Op grond van ernstige aanwijzingen heeft dezer dagen de Gro- ningsche justitie van H. als verdacht van het plegen van den rooord op mej. Jansen te Paterswolde uit de strafgevangenis te Assen naar Groningen laten overkomen. Van H. werd! hier op het parket door de justitie een scherp/ verhoor afgenomen. Naar wij intusschen meenen te weten, ontkent van H. halsstarrig ieder misdrijf. Hij is na het verhoor weder naar de ge vangenis te Groningen overgebracht. Besmettelijke ziekte. De diphtheritis breidt zich te Franeker uit; zeven geval len zijn nu geconstateerd. De tweede openbare school is thans voor onbepaal- den tijd gesloten. Alle leerlingen van beide scholen, die van de Rijksnormaalschool en het onder wijzend' personeel, zullen medisch onder zocht worden. (Tel.) Met z*n toekomstige schoonzuster ge trouwd. Men schrijft uit eene gemeente in Limburg, aan de „Msbd.": Maandagmiddag is hier op het raad huis een paartje in den echt verbonden, welk huwelijk Dinsdag kerkelijk zou wor den ingezegend. Toen de familie Maan- diagavond bijeen was, zag een hunner het trouwboekje eens in en constateerde, dat het bruidje daarop twee levensjaren meer waren toegedacht, dan zij in werkelijk heid lentes telde. Dat was de leeftijd van haar zuster. Bij nader inzien was ook de naam niet die van de bruid', maar van de zuster! Bij informatie op het stadhuis bleek ook de trouwakte den verkeerden naam tc bevatten. Het kerkelijk huwelijk moest nu worden uitgesteld, totdat de fout hersteld was, waartoe terstond, pogingen werden gedaan. Ook de bruiloft kon Dins dag niet doorgaan. Onvoldoende transport. Van een .zen ding koeien, van Nij'kerk naar Utrecht, bleken bij aankomst aldaar niet minder dan negen exemplaren door verstikking te zijn gestorven. De wagen moet, naar men zegt, véél te vol geldden zijn geweest. Het vleesch der dieren werd aan het abat toir afgekeurd'. (U. D.) De moord te Stratum. De Belg^ ver dacht van den moord op den korporaal Van Keulen tc Stratum gepleegd, is te Uden, in het Vluchtoord, aangehouden. Hij is gevankelijk naar Eindhoven ge voerd. Tot dusverre blijft de verdachte ontkennen. Een „telegrafische3' postwissel. Een Haagsche dame, die eenigen tijd elders vertoeft, ontving van haar man, daar zij vertrekken wilde uit die gemeente, voor den spoed een telegrafisch en post wissel. Ze kreeg een bewijs,dat de wissel Aan de Telefoon. Het is mijn bedoeling niet op hei gezonden stuk van eergisteravond! gaan. Slechts dit wil ik er van zen De inzender ontwijkt de feitelijS doeling van dit telefonisch gesprek gaat er maar om: vallen die ambtSa onder de regeling door den betroj minister vastgesteld, ja of neen moest het antwoord zijn „ja zeker" Dat die cokes (ook anthracietJ een deel van het loon vormt kan t juist zijn. Is dit wel zoo, dan zou van waarde, die deze cokes vertegen^ digt, belasting betaald moeten den en van dat bedrag pensioen mot worden gestort. Waaruit blijkt het, dat die brand" fen een deel van het loon vormen. gemakkelijk gezegd, maar waar is djj vinden? Het gaat niet om het voordeel dal ambtenaren hebben, maar om de s en die is deze: het is niet in den fe dat die cokes verstrekt wordt, ter een ander geen brandstoffen kan bt men zonder bemiddeling van het Braj stoffenbureau. wae aangekomen, maar op| het pcwj toor deelde men haar mede, dat er geld was! Ze moest 's avonds oTart den volgenden dag nog maar eens t« komen Petroleumfraude. De inspecteuri de distributie uit Den Haag beeft Wt, oiag te Loosduinen dertien vaten p« leuan in bes'ag genomen, die blijkbaar de distributie waren onttrokken. Bii winkelier, zijn, goed verborgen, n» A-aten gevonden, terwijl er nog vier, eens goed verborgen, werden gevondu het erf van aijn buurman. Bij nadei derzoek is het den inspecteur, met bd der plaatselijke politie, gelukt te on ken, dat 25 vaten met een schipper Loosduinen zijn vervoerd. Een vn rijder bracht ze daarop naar de sch van een tuinder aan den Monsters] straatweg en vandaar zijn ze succa velijk weer naar den winkelier vent* Verschillende personen zijn alzoo in zaak betrokken. De winkelier beweert olie vaai een onbekende uit Den Haaj hebben gekocht, met wien hij kennisl gemaakt in een hotel in Den Hl Kwitantie van het. gekochte kon hij ed niet toonen en slechts een vage pers» beschrijving geven. Hij wist alleen, i de man, die hem de petroleum bed kocht', Jan Zwart heette en ergens bij Witte Brug moest wonen. 't Moet reeds gebleken zijn, dat ieoi van dien naam daar onbekend iR Brand. Te El&loo (L.) brandden woonhuizen en schuren van de lanft wei*s Th. S. en G. geheel af. Een gi hoeveelheid: kostbaar gTaan werd prooi der vlammen. Verzekering dékt deeltelijk de schade. Korenmijt afgebrand. Tc Bom Sittard werd een korenmijt, toeto rende aan zekeren H. H., een prooi vlammen. Voorzeker een belangrijke depost voor dén betrokken eigem vooral nu de graanprijzen zoo hoogJ Verdronken. Maandagmiddag Is 14-jarige zoon van de familie Sch. te terwijl hij met een kameraad in het het algemeene ondiepe water van de togwetering tusschen Oss en LiHhoyeni het baden was, in een diepen kuil ger» en daarin verdronken. Zondag heeft te NïeuweslutS droevig ongeluk plaats gehad. jongelui uit Vlaardingen waren daar Ie gegaan met een pleizierjacht. Tegen tijd van vertrek zou een hunner, di jarige Thijs B., vooruitgaan naar vaartuig. Toen zijn vrienden aldaar kwamen, werd B. vermist. Terstond' aan een ongeluk gedacht, hetgeen fal- bewaarheid werd. Maandag werd zijn uit het water opgehaald. Gedood Ban den draad. De 21-jJ A. M., uit St. Jansteen, is, vermot bij het smokkelen, aan den electrij draad onder de gemeente Clinge gebleven. Over de grens gekomen. Geduw de laatste twee weken zijn te Olden» over de grens gekomen 4 Duitsche d1" teurs, 1 Fransche en 3 Russische to gevangenen. In de week van 2 tot 9 Septfl zijn te Winterswijk 2 Fransche en 6 sische krijgsgevangenen over de grens komen. Door de buitengewone s* bewaking der grensstrook is het bijna mogelijk met succes eene ontvlucht"1! ondernemen. poging tot doodslag. De rijk#* van Middektum heeft te Groningen vankelijk binnengebracht de 18-jarige beider J. v. D., als verdacht van p<J tot doodslag. Hij had in een jachtv» Middelstum met een met scherp ge* geweer op een landbouwer gescW Van D. werd ter beschikking vanf officier van justitie gesteld, in verf genomen en daarna., als verdacht van ging tot doodslag, in 't huis van bew>r opgesloten. Brand in een fabrieksgebouw. 1' vorigen nacht omstreeks half twee brand uit in de plateelfabriek Holland" te Gouda. De brand om- in een klein ovengebouw, dat geheel is uitgebrand. De aangrej® fabrieksgebouwen bleven gespaard, de machinerieën is bijna geen schade' gericht. Ongeveer 3000 ton turf gi"6 loren. Het bedrijf kan worden voodf De schade wordt door verzekering De oorzaak is onbekend. Roomsche Agenda. ZONDAG. Roelof sarendevej 's nam. 5 uur, verg i van de Maria-Vereemgd» de Zusterschool.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2