2)c Ceidóefo^Scnj/xa/rtt m jOÊ BUITENLAND. De Oorlog. Christen-helden in lapan. BINNENLAND. EN indell, lermlj,, Kit, I a.s, "•den en. leid lad vcrschfjnt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feestd. Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden H ct. p. week, f 1.45 p. kwartaalbij 1 acenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco cft fi.SU p.'kwartaal. Het Geïllustreerd Zoiulags- 5° is aticen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. i( oWiin.1 bii voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers Ket Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. 8e Jaargang. DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1917. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. luiere. Telefoon 935. no. 2403 Postbus 6. Dc Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 elke regel ineer 15 ct. Ingezonden mededeel iiigwi van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ot. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Geen verlof. De minister van Oorlog heeft aan den remecncn Bond van Christelijke Mijn- rkers te Heerlen medegedeeld, dat ie algemeenc toezegging voor verlof onder de wapenen zijnde mijnwer- •s bedoeld in het op 20 Augustus LL grafisch gedaan verzoek van ge- ïmdea bond. niet kan worden gege- Afzonderlijk kunnen als voorheen .ragen om bijzonder verlof bij den dster worden ingediend, en wel door Jschenkomst van den onmiddellijken lleïdif nniandant der betrokkenen, zullende Privi geval op zich zelf worden beoor- ien kent ons oordeel omtrent deze ïnval Jissing 't is een veroordeel. )nze nationale verdediging mag niet o worden opgevoerd, dat andere ge- |htige volksbelangen daaronder lij- In niemand zal tegenspreken, dat T/-en in de mijnen vooral in dezen tijd a buitengewone belangrijkheid is, in- rad een zeer voornaam volksbelang worden geheeten. Deze beslissing van den minister is dan ook een, die in breede kringen •urstelling moet wekken teleurstel vooral omtrent het sociaal inzicht dezen burger-minister. itwoord van Amerika op het uiselijk vredesvoorstel: geen vrede met de Pruisische autocratie. Smieuwde strijd in het Oosten, itie van de geallieerde socialisten. Overzicht Bet nieuws van 't Westfront is heden zonder schaarsch. Bij Verdun, aan erszijden van de Maas, is slechts het ichutvuur actief, zonder bepaald he- le zijn. jedert 26 Augustus hebben de Fran- iit in den sector van Beaumont 1466 flngenen gemaakt. l'an'het Oostelijk gevechtsterrein be id het Duitsche communiqué een lalselijk succes voor de centrale troe- n. Zij namen het dorp Muncelu, len W. van Pancin, en drongen de geal- m ui! stellingen aan weerskanten roe Susita. it mededeelingon van Kornilof op'de Stsconforenlie te Moskou is gebleken, ii hét ontruimen der Russische stèliin- n aan de Aa bij Riga door de Russi- he solünit-.iL op eigen houtje is ge il: ten revolutie-verschijnsel, dat ;h bij het begin van het Duitscli-Oos- injksch offensief in Cialicië en de lekowina voordeed. Uit het Oostenrijkoche oorlogspers- Jvartier weet men te berichten, dat op el Zuidelijk front hevig gevochten "is kschen Selo en de Wippach. Het Ita- liaansche legerbericht meldde hierom- fceiil nog niets, zoodat nader moet wor- flp afgewacht. 't Eerste antwoord op het Pauselijke tedesvoorstel is verstuurd. Namens de ereenigde Staten heeft president vVil- on het aanbod van den H. Stoel met gfj hoffelijke woorden van de hand gewe ien. be officieele tekst van de afwijzen- de beschikking is nog niet in ons bezit, <Uli par, blijkens de ontvangen persstem- is de weigering met deze zes Bjgrden te formuleeren: „Geen vrede- lol de Pruisische autocratie", r Een weigering dus, om in vredeson- lerhandelingen "te treden met het Duit- ;cl"- R'jk, zoolang dit zijn huidigen lili FEUILLETON. Tegen den avond, na den maaltijd, Eten de heeren nog geruimen tijd bij ■tender onder het. gebruik van thee, pki of Portugeeschen wijn. Vorst Pro- pus wilde zijn neef van Tschikoengo f den vorst van Satsoerna, die eveneens fis gast in het paleis verbleef, overhalen Pt een aanvallend en verdedigend ver end tegen Jye'yas. „Als wij drieën ons ineensluiten, volgen ons ook de andere- jorslon van het Zuider-Eiland", zeide 'J- ..Dan zal Jyeyas het niet wagen de and te slaan aan het leven van den root-admiraal." Doch welke beweegre en nij ook aanvoerde, het gelukte hem p> i ^eei('n voor zijn plan.te winnen. rn lytsle stond hij wrevelig op, voor grond vermoeid te zijn van de reis. Hij JJ zijn zoon een wenk, om hem te Djgen. ••Zeker, ook wij gaan ons Ier ruste be- Jc,v z"ei de vorst van Tschikoengo, fcneens opslaand. „Morgenochtend for zonsopgang moeten wij in den ei zijn, anders bereiken wij niet tijdig de bergspelonken van den Asa- M?n oD'tf daarom uiteen met de ge- hi i'i }vensche.n voor een rustigen a3* Bedienden met zware zilveren l f!18 geleidden de beide vorsten otan '?a naar een 8roole zaal, die larv, Is, apansche gewoonte door kost- fepfiS5°i urde kamerschutten was Èmi?A f \n verschillende woon- en P\ ertrekken, Zij plaatsten de lan staatsvorrn bewaart. Maar is Amerika wel zoo zeker van wat Duitschland doen zal? Gisteren toch heeft te Berlijn de „hulpraad" 2% uur vergaderd om het Pauselijke vredesvoorstel te bespreken, doch werd verdaagd totdat de uitkom sten der besprekingen te Ween en, Sofia en Constantinopel bekend zullen zijn. Laten wij daarom zoolang wachten, ook een uitspraak te doen, omdat mis schien de lijnen voor een nieuwen staats vorm in Duitschland gestipuleerd wor den. Inmiddels is weer veel hoop. op den vrede vernietigd. Wij kunnen, aldus haalt de „New-York Sun" een zinsnede uit Wilson's antwoord aan: „Wij kun nen niet vertrouwen in het woord der tegenwoordige regeerders van Duitsch land, tenzij het gesteund wordt door den wil van het Duitsche volk zelf." Indien evenals dit bij de Centrale mogendheden 't geval is ook de Ge allieerden elkander hebben geraad pleegd, dan gelooven wij, dat bovenaan gehaalde zinsnede ook de grondtoon zijn zal voor het antwoord der overige bond genoten. 9 De Russische staatsconferentie le Mos kou is gesloten, nadat Kerenski nog een vaderlandslievende redevoering had gehouden, die levendig werd toegejuicht. D(/ tijd zal leereri of het beoogde doel werd bereikt, of de onomwonden uit eenzetting van de schromelijke verwar ring en van den hachelijken toestand, waarin het Russische rijk verkeert, tot uitwerking heeft gehad, dat de onont beerlijke eendracht hersteld wordt. Im mers zoolang het bij woorden blijft en daden niet blijken, is de uitwerking van dergelijke bijeenkomsten gemeenlijk „nul". Engeland. Een belangrijke motie. De conferentie der verbonden socialis ten verwierp met 55 tegen 4 stem men de motie, die zich verzette tegen elke bespreking met. afgevaardigden van den vijand, voordat Duitschland de ge bieden, waar hij een inval gedaan had, ontruimd zou hebben. Dit besluit wijst ontegenzeggelijk op een sterke vredesneiging. Rusland. Strengere maatregelen. De Russische troepen hadden tot dus verre de gewoonte bij de onderdrukking van betoogingen in de lucht te schieten. Bij tegenbevel is thans aan da troepen medegedeeld dat zulks voortaan verbo den is, dat de troepen krachtig 'moeten optreden en op de menschenmassa's schieten. Griekenland. De brand van Saloniki. De Fransche Regeering heeft een mil- lioen francs ter beschikking van de Grieksche Regeering gesteld, ten bate -van de inwoners van Saloniki. De Engelsche Regeering heeft even eens verzekerd de bevolking te hulp te zullen komen. Naar de „Lokal Anzeiger" uit Karls ruhe verneemt, zou volgens een bericht aldaar uit Saloniki ontvangen, de aldaar door den brand veroorzaakte schade 500 millioen francs bedragen. Drie vierde der stad is verwoest: Naar de Parijsche-bladen uit Saloniki vernemen, zijn nog 15,000 personen le Saloniki zonder onderdak. 35,000 perso nen vonden een onderkomen bij vrien den en geloofsgenooten, 25,000 werden in de Engelsche en Fransche kampen ondergebracht. 5000 Mohammedanen bevinden zich in de Moskee, anderen werden naar oud-Griekenland overge bracht; taarns naast de hoofdkussens, welke met een paar -tapijten en dekens het gehecle bed van een Japanner vormen, en verwijderden zich na de mededeeling dat gedurende den gcheelen nacht in de voorkamer pages gereed stonden om den hoogen gasten van dienst te zijn. Prins Michael had thans zijn besluit ge nomen. Tot dusverre was het slechts spelen geweest met de bekoring, of wel hij had er half en half aan toegegeven, over zijn zwakheid weer berouw ge voeld en meer dan eens het voornemen gemaakt, de gedachte aan Ilime uit zijn geest te verbannen en Lucia getrouw le blijven. Ook met hel geloof liad hij nog niet geheel gebróken, al had hij zich ook menigmaal schuldig gemaakt aan vrij- willigen twijfel. Maar thans was hij be reid het over boord te werpen, want dat het geloof van hem eischte-, dat hij Hime zou prijsgeven, wist hij, en dat hij dit niet zou doen, had hij bij zichzelven ge zworen, zoodra zijn oog de verleidelijke gestalte van Jyeyas' dochter weer had aanschouwd. ..Zij moet de mijne wor den! Er is in heel Japan geen tweede vrouw.tfie zich zou kunnen meten met deze geboren Vorstin! Bij haar vergele ken, is Luc-ia een onbeduidend wezen tje. Zij is tegenover haar als het viooltje naast de koninklijke chrysanthemum. Ik moet de goddelijke Ilime voor mij trachten te winnentot eiken prijs, al zouden onze priesters mij ook honderd maal voor verloren verklaren!" Aldus had prins Michaël in stilte be sloten, toen Hime hem bij de landing te gemoet kwam. En de dochter van Jye yas had door het spel har-er oogen, en liet lachen van haren mond het opflik Vredespogingen. Het vredes-voorstel van den Paus. Het antwoord van Amerika. Reuter verneemt, dat de tekst van het antwoord van Wilson op de voorstellen van het Vaticaan tegelijkertijd in alle hoofdsteden van Europa zal gepubli ceerd worden. Een telegram uit Londen aan de „Tel." meldt: De correspondent van de „Times" te New-York verneemt, dat het volledig antwoord van president Wilson door tusschenkomst van koning George aan den Paus zal worden toegezonden. Het denkbeeld van den Paus,, om het in leven roepen van waarborgen tegen toekomstige oorlogen als een der vredes voorstellen te aanvaarden, is in het bij zonder een beroep op Wilson, die er zich van bewust, is, dat Duitschland het niet kan accepteeren, zonder de politiële van een „Mittel-Europa" te laten varen. Amerika weet, dat de Duitsche militai re leiders er van overtuigd zijn, dat zij ten slotte hun doel kunnen bereiken, indien een vrede tot stand komt, waar bij Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije worden vrijgelaten zich tot een militaire, eenheid te orga- niseeren, met een uniform-systeem van militaire opleiding. Het antwoord van president Wilson loont de onmogelijkheid aan zich met een vredesconferentie in te laten zoolang niet Duitschland heeft inge stemd met het beginsel van ontwape ning op een wijze, die het berooft van de middelen, om zich voor een volgen den oorlog voor te bereiden. De regeering te Washington is opti mistisch gestemd over den militairen toestand, in het. bijzonder omdat de duik boot-actie niet heeft kunnen beletten, dat een leger in Frankrijk veilig werd geland. De Centralen en de nota. De onderhandelingen tusschen Berlijn en Weenen over de beantwoording der Pauselijke nota, naderen het einde. Met Turkije en Bulgarije duren de bespre kingen nog voort. Het is buiten aflen twijfel, datmien tot overeenstemming zal geraken en dat alle centrale mogendhe den een gemeenschappelijke antwoord nota tot het Vaticaan zullen richten. De Amerikaansche katholieken. De federatie van Katholieke vereeni- gingen te Kansas City nam een resolutie aan, waarin zij verklaarde: Wij juichen de vredesnota van den Paus van harte lOje—doeh'in dc ongeschokte traditie der Katholieke loyaliteit' bevestigen wij tevens hierbij plechtig onze onverbreekbare gehecht heid aan de beginselen van de Ameri- kaansche regeering. Wij gevenmns leven en ons geld voor de verdediging en het voortbestaan van ons geliefde land. Uit alle deelen van het land worden telegrammen op het Witte Huis entvan- gen, waarbij instemming wordt betuigd met Wilson's antwoord op de Pauselijke vredesvoorstellen. A m e li kaan se he persstemmen. Het antwoord van de regeering der Ver. Staten op de Pauselijke vredesnota vormt het onderwerp van de besprekin gen van alle voornaamste bladen. De „Ilerald" zegt: Wilson wijst het Pauselijke vredesvoorstel af en in een taal, die door de geheele wereld zal klin ken. Als reden geeft hij, dat er geen wapenstilstand met het Priiisianisme gesloten kan worden en geen overeen komst met het euvel mogelijk is. De vrede kan niet gegrondvest worden op een zoo zwakken grondslag als het woord van de tegenwoordige Duitsche regeering. Het antwoord van den presi dent kwam uit het groote hart van het Amerikaansche volk. De „World" schrijft: Het antwoord kan worden samengevat in 6 woorden: geen vrede met de Pruisische autocratie. Het blad voegt er aan toe: Het antwoord is een nieuwe oproep tot emancipatie, gericht aan het Duitsche volk, indien dit er voor ontvankelijk is, evengoed als aan de volken, die reeds door de niets ont ziende militaire kracht zijn vernietigd of bedreigd. De „New-York Sun" zegt: Het ant woord slaat den spijker op den kop. Er kan geen vrede gesloten worden, die aan Duitschland toestaat om met een schoo- ne lei te beginnen. Wat Wilson .zeide bij de oorlogsverklaring, dat wij niet tegen het Duitsche volk doch tegen zijn regeer ders strijden, wordt thans nog duidelij ker herhaald. Kon er een scherper defi nitie worden gegeven dan deze: „Wij kunnen niet vertrouwen in het woord der tegenwoordige regeerders van Duitschland, tenzij het gesteund wordt door den wil van het volk zelf"? De „Times" zegt: Op het voorstel van den Paus, dat de Geallieerden met Duitschland vriendelijke, op wederzijds vertrouwen gegrondveste onderhande lingen moeten aanknoopen, antwoordt de president, dat men niet kan onder handelen, indien aan de eene zijde man nen slaan, op wier woord men niet kan afgaan en aan de andere zijde wel. De onderhandelingen zouden uitloopen op vodjes papier. Het antwoord der Centralen. De „Lok. Anz." meldt: De commissie, welke over de Pauselijke nota moet be raadslagen, heeft gisteren onder voor zitterschap van den rijkskanselier haar eerste zitting gehouden, welke twee en een half uur duurde. De commissie werd daarop verdaagd tot de resultaten van de beraadslagingen tusschen Berlijn, Weenen, Constantino pel en Sofia bekend zijn. Te beginnen met 24 September zal hel treinenverkeer weer aanmerkelijk wor den beperkt. Na 2 September zal aan iederdie met spierarbeid den kost verdienteen aan vulling sbroodkaaft kunnen worden uit gereikt. De uitvoer van bloembollen is verbo den. Nederland en de Oorlog. Beperking van den treinenloop. Naar het „Hblcl." verneemt zal de be- beperking in don treinenloop,, tengevol ge van den kolennoöd, op 24 September a.s. ingaan. Het aantal treinkilometers zal met 35 ct 40 pet. verminderd worden. De beperking is van dien aard, dat van een behoorlijk verkeer geen sprake meer zal zijn. Men verwacht dan ook, dat het publiek zich in zijn reizen zal beperken. Ook het goederenverkeer zal zooveel mogelijk beperkt worden. Vergeleken bij den toestand van vóór den oorlog (October 1913) zal op ver schillende trajecten na 24 September het aantal treinen als volgt verminderd zijn: AmsterdamHaarlem van 112 op 50; HaarlemLeiden van 71 op 31; Amster damHilversum van 80 op 38; Amster damZaandam van 62 op 36; Eleclrische spoor Den HaagRotterdam van 54 op 30; Amsterdam W.P.Utrecht van 70 op 22; RotterdamGouda van 60 op 20; UtrechtArnhem van 38 op 14. Met name de forenzen zullen- groote bezwaren van de nieuwe regeling onder vinden; het zal niet meer mogelijk zijn volledig te voldoen aan de belangen van hen, die voor onderwijs, werkzaamhe den in fabrieken of kantoren of beurs- bezoek van de treinen moeten gebruik maken. Met de belangen van handels reizigers is zooveel mogelijk rekening gehouden, door handhaving van de Irei- kerend vuur van den hartstocht weten aan le blazen. Ook had de poging van vorstin Justa om een ontmoeting tus schen beiden te verhinderen, juist zoo als Hime dacht, de tegenovergestelde uitwerking gehad: zij deed het"verlan gen van den Prins naar zijn minnares nog slechts meer ontwaken. „Zij moet de mijne zijn", herhaalde hij bij zich zelven, „al ergert mijn stiefmoeder zich dood!" In deze stemming trof vorst Prola- sius zijn zoon aan, toen hij, nadat de bedienden waren heengegaan, naast hem plaats nam, om hem het besluit mede te deelen, waartoe zijn staatsbeleid hem noopte. „Mijn plan om door een aanvallend en verdedigend verbond tusschen de vorsten van het Zuider-Eiland het leven van Tsoekami-Dono, en het erfdeel zij ner dochter voor u te redden,'moeten we als mislukt beschouwen", begon hij. „ïk had het wel gedacht", antwoord de de prins de schouders ophalend. „De mensahen hier hebben geen greintje politiek doorzicht! Mij is het eigenlijk goed! Ik vermoed, dat gij nu toeh einde lijk wel erin zult toestemmen in te gaan op mijn plannen, of liever op de plan nen van Safioyë. Wanneer gij geen bondgenootschap tegen Jyeyas tot stand kunt brengen, is hel voor ons de hoog ste lijd om ons met Jyeyas te verbinden. En 'daartoe biedt mijn huwelijk met Ilime de gewenschte gelegenheid." „Het is mogelijk, dat ik mij met Jye yas verbind, wanneer hij ons vrijheid van godsdienst waarborgt, en Nagasaki afstaat. Maar van een gewelddadig ver- slooten. uwer vrouw en van een huwe lijk met Hime wil ik niets weten. Als de bisschop uw Huwelijk kan ontbin den en Lucia het goedvindt heb ik er niets tegen! Maar dan is Ilingo verloren. Trouwens, het is volstrekt niet nöodig, dat gij met deze Hime trouwt. Wanneer wij de dochter van Jyeyas maar op de eene of andere wijze in onze macht krij gen, zullen wij haar aan haren vader terugschenken... voor den prijs, dien Safioye beloofd heeft. liet bezit van Na gasaki weegt tegen het verloren erfgoed van Tsoekami-Dono bijna 'op. En mis schien slaan wij ook het vorstendom Hingo er nog uit!" „Gij zoudt dus het leven van den groot- admiraal willen opofferen?" „Kan ik hem' dan redden, wanneer Jyeyas inderdaad liever hel bloed zijner dochter ziet vloeien, dan af le zien van de voldoening van zijn eigen wraak zucht? Mijn God, ik zou graag alles doen, om hem te bevrijdenl Maar daar het nu eenmaal niet anders gaat, is het toch beter Hime's leven te sparen!" „En daaruit het grootst mogelijke nut le trekken. Aceoord! Goed! Dan nemen wij haar met ons mee naar Arima. Ilime is immers eigenlijk mijn gevangene, en gij behoeft onzen neef slechts te zeggen, dat wij zei ven de Prinses voortaan wil len bewaken." „Dat zou de vorst van Tschikoengo toch kwalijk, kunnen nemen! Het zou mij aangenamer zijn, wanneer prinses Ilime erom verzocht." „Ik zal haar daartoe zien over te halen, morgen op de jacht. Of misschien beter nog: van liaar gedaan zien te krijgen, dat zij zich door mij laat ontvoeren", antwoordde de Prins. nen, die voor en na afloop hunner werk zaamheden loopen. Ongeveer alle expreslreinen Amster damRotterdam zullen uitvallen, mef name die van 7.45 en 8.45 's morgens uit Amsterdam. Tengevolge hiervan zullen de ander8 treinen dubbel, belast worden. Het gaat niet aan de treinen onbeperkt te verlen gen, daar rekening moet worden gehou den met de lengte der perrons. Men zal de treinen zooveel mogelijk later doen beginnen en vroeger doen eindigen. Zoo zal de laatste reis Am sterdamRotterdam en omgekeerd te ongeveer 9 uur zijn; de laatste trein naar Hilversum en de Zaan zal te ruim 9 uur loopen. Door laat te beginnen en vroeg to eindigen, hoopt, men ook de verwarming en verlichting te beperken. Nog enkele voorbeelden: de vijf sneltreinen Amster damGroningen vice-versa worden ver minderd tot twee. De middag-sneltreinen van Amsterdam, Den Haag en Rotter dam naar Groningen, Friesland, Limubrg en Zeeland vallen ge heel uit. Een deel der over blijvende sneltreinen zal over een gedeelte van het traject bocmeltrein worden. De treinen worden langer; de verwarming zal vermoedelijk geheel worden stopgezet; de verlichting zal tot een minimum worden beperkt. Het rij den met wagens met doorgangen zal eveneens zooveel mogelijk beperkt wor den. De Zondagsdienst zal nog iets meer worden beperkt, teneinde in de week nog zooveel mogelijk treinen te kunnen laten rijden. De spoorwegen hebben voor deze nieuwe regeling-geen gelegenheid ge had het publiek te raadplegen, daar eerst dezer dagen bekend werd, dat voortaan slechts over een beperkte hoeveelheid kolen" kan worden beschikt voor den treinenloop. Wees zuinig op brood. In de vorige „Mededeeling omtrent de voedselvoorziening: Wees zuinig op brood" is uiteengezet dat, tenzij er ver betering kwam in de vooruitzichten mé! betrekking tot den graantoevoer, ver mindering van het broodrantsoen onver mijdelijk zoude worden. Spoediger dan toen nog verwacht kon worden heeft de Regeering zich geplaatst gezien voor de noodzakelijkheid van een nieuwe beslis sing. De telegrafische gedachte.nwisse- ling tusschen de Nederlandsche Regee ring en Harer Majesteits Gezant te Washington over de mogelijkheid om alsnog toevoer van graan lo verkrijgen heeft plotseling een einde genomen door het thans ingekomen bericht: dat de uitvoer van de reeds ingeladen hoeveel heden tarwe en meel, voor gebruik hier te lande bestemd, geweigerd is, terwijl de toestand van de andere reeds inge laden granen ten gevolge van het lange oponthoud, dermate is achteruitgegaan, dat, wanneer deze nog mochten aanko men, op gebruik daarvan voor mensche- lijke voeding niet mag worden gerekend. Wij weten thans dus met zekerheid, dat op aanvoer van broodkoren uit Ame rika niet valt te rekenen en dat wij zul len moeten trachten rond te-komen met datgene; wat wij thans hier te lande be schikbaar hebben. liet komt er nu op aan, de voorraden die er zijn zoo doelmatig te vcrdeelen, dat zij in verband met wat verder voor de voedselvoorziening verstrekt kan worden zoolang mogelijk zullen duren, zonder aan den anderen kant in een be zuiniging te. vervallen, die schade zou toebrengen aan de volksgezondheid. Een inkrimping van het broodrant soen, wat in de practijk neerkomt op een verlenging van den duur der brood kaart, is noodzakelijk geworden. Men zal dus voortaan in plaats van negen, elf dagen met zijn broodkaart moeten doen. Zoodoende wordt het mogelijk den winter door te komen niet een brood voeding, die wel schraal is voor velen. „Maar zonder dat ge belooft haar te trouwen, hoort, ge?" „Komaan, gij hoopt immers van den bisschop van Nagasaki de vernietiging te kunnen krijgen van de ongelukkige verbintenis, welke het gevolg was van uw politieke helderziendheid! Wat ver hindert mij dan naar de hand van die goddelijke Ilime aanzoek te doen? En zoo word ik dan de schoonzoon van den alvermogetiden Jyeyas, en verkrijg voor ons huis als morgengave het vorsten dom Ilingo en het bezit van Nagasaki!" „Maar niet voor den prijs van geloofs verzaking, begrepen? Bij den Hemel in dat geval zou ik u onterven! ik heb ge lukkig nog andere zoons." De Prins verbleekte en wierp op zpn vader een snellen, toornigen blik. „Gij hebt mij zoo iets reeds eenmaal gezegd; maar tegenover den schoonzoon van Jyeyas* zult gij die ontervingsplannen toch zeker niet durven uitvoeren", zeid® hij op dreigenden toon. „Nu, nu, daartoe zal het wel niet ko men", sprak de Vorst inbindend. „Ga slapen! Gij zult toch u-zelvan en mij nooit den smaad aandoen afvallig te worden, zooals die Joscimon van Bungtx, die door alle christen Vorsten verachl wordt." Met een brommerig „Goeden nacht trok de Prins zich terug in zijn slaap vertrek en zocht zijn legerstede op. „Hime wordt de mijne", zeide hij, het Indische tijgervel over zich heen trek kend. „Morgen maak ik dit vorstelijke wild buit! Voor mijn vader ben ik niel bang. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1