effect zal uitgaan en waaruit voor "de Overheid valt te beluisteren, wat het Katholiek en Christelijk deel der geor ganiseerde arbeiders in Nederland wenscht en verwacht. Kolengebrek. Wegens gebrek aan kolen zal de gie terij der N. V. Deventer Ijzergieterij en Machinefabriek v.h. firma Nering Bögell des Zaterdag worden stopgezet. Ver wacht wordt, dat binnenkort het geheele bedrijf zal moeten worden gestaakt. Verkiezing Provinciate Staten. Doordat de heer J. H. de Waal Malefijt gekozen is tot lid der Eerste Kamer zal er in het district Leiderdorp een verkiezing moeten plaats hebben voor de Provinciate Staten. De verkiezing zal worden gehouden op Dinsdag 25 September a.s., de stem ming, zoo noodig, op Donderdag 4 Oc tober d.a.v., en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag UOctobe-r d.a.v. Gemengde berichten. De necrgecchctcn vliegmachine. Vrij dagmiddag arriveerden te Assen eenige auto's, waarop geladen was de door den sergeant Lok neergeschoten Duitsche vliegmachine. De auto's hadden nabij de kazerne een langdurig oponthoud, zoodat de machine door veel belangstellenden kon worden bezichtigd. In een geinterneerde machine. Als een bijzonderheid zij medegedeeld, dat het te Eiburg neergekomen Duitsche vliegtuig, na geneutraliseerd te zijn, door den lui- tenant-vlieger Van Heijst op eigen kracht naar Soeslerberg is gebracht. Met de hem onbekende machine maakte de koene vlieger een voorspoedig reisje. Een oud bedrijf dn eere hersteld. tie Spaurnwouderstraatbewoners te Haarlem hebben besloten de water- en vuurnering in eere te herstellen en daarvan een "groot bedrijf te maken. Men is reeds met iemand, die vroeger zulk een bedrijf had, in onder handeling getreden en men hoopt op de^e wijze de bewoners der Spaarnwouder- buurt van heet water te kunnen voorzien. Gectoord snoepreisje. In den sneltrein van Maastricht werden door de marechau- see gearresteerd een zekere P., uit Wau- Lach (L.), verdacht van een belangrijken diefstal. P. was in gezelschap van een Duitsche vrouw, M. genaamd. Beiden wa ren waarschijnlijk van plan van de vrucht van den diefstal te Scheveningen de ba den te gaan gebruiken. Ze hadden een kaartje naar Den Haag. Beiden zijn i i verzekerde bewaring gesteld. Nieuwe smokkeltruc. Door het perso neel der N. B. D. S. te Gennep werd m een trein een veewagen aangetroffen, waarin op zeer vakkundige wijze schot- werk aan de binnenzijde tégen de kop schotten was aangebracht. Hierdoor was een tusseh en ruimte van 20 cM. verkregen en bleek te zijn opgevuld met plan. 500 K.g. rood katoengaren. De geheele wagen was, zooals gebruike lijk bij veewagens, van binnen gewit, waardoor van het aangebrachte schotwerk niets te cien was. Doordat een plank was losgeraakt werd de zaak ontdekt. SPORT. WIELRIJDEN. Zondag 2 September 1917 zal een tien- uurs rit gehouden worden van Den Haag naar BloemendaaL Aan de Haag- sche Schouw, Noordwijkerhout, Hille- gom en Bloemendaal zal controle wor den gehouden, terwijl daar tevens ruim schoots gelegenheid is iet-s te gebruiken. Met den tocht zullen 1 of meer rijwiel herstellers meegaan. Gelegenheid tot inschrijving bij den heer A. v. Eist, Schelsestraat 91 tot en met 30 Augustus 's avonds 12 uur. Vertrek Boorloon 8 uur v.m. Aan komst Den Haag (Boschhek) 6 uur n.m. VERK0QPIN6EN. Te verkoopen: 27 Augustus. Leiden. Not. Jhr. M. B. \V. des Tombe. Terrein nabij Rijn en Schieka- naal. 10 uur v.m. Verk. van zeer solide aannemers-materialen. CORRESPONDENTIE. Een Abonné te Leiden. Luister s.v. pl. even aan de telefoon.... U hoort dan uw vraag beantwoorden. STADSNIEUWS. De greote plantenkeuring. Het meerendeel der inschrijvingen vcor de groote pintenkeuring alhier zijn thans ontvangen en wij wijzen er op, dat deze een schitterend succes zal wo-rden. Vooral de eollectie's ciabh'a's, die er t° bezichtigen zullen zijn, beloven alles te zullen overtreffen, wat er tot heden on dit gebied te zien was en ook de inzendingen vaste en rotsplanten zulen hoogst belang rijk worden. Zoo talrijk zijn de aanmeldingen, dat ie regelingscommissie reeds pogingen in het werk stelt om die, waarvoor het groote gc'ocuw geen ruimte biedt, goed te kunnen plaatsen en zij hoopt daa.un uistekend geslaagd te zijn. Voor de opstelling is een zeer rno plan ontworpen, zoodat het geheel een schitte rende bloemendemonstratie ii worden, doch ook mooie inzend'ng.m fijn fruit •worden verwacht. Voor liefhebbers van planten on bh emeri zal er tussclien 7 en 9 September te Leiden her] wat te geniéten z.jn. Tvi' Naai* Wij vernemen, za! Binnenkort den gemeenteraad een voorstel bereiken, om Het getal leeraren aan het Gymna sium met twee uit te breiden, n.l. één voor de Nederlandsche taal en één voor de klassieke letteren. Programma van het Parkconcert op Dinsdag a.s. te 8 uur: 1. „Der Wonder vogel marsch, Petras. 2. Ouverture „Don Juan", Mozart. 3. „Polnische VVirtschaftwals, Gilbert. 4. Fantai- sie „Le Prohète", Meijerbeer. 5. Ber- Catharina Susanna, d. van C. D. bertus, z. van J. Dool en C. H. Kling. fanlaisie, Lecocq. 7. Parkconcert, marsch, Geijp. Sociale berichten. Cursus voor hoofdbesuurs:eden der Ned. R.-K, Vakbonden. Het programma voor den Opleidings cursus voor hoofdbestuurders (4e deel), die, in overleg met het Centraal Bureau voor de K. S. A., van 8 tot en met 13 Oc tober 1917 zal plaats hebben in het ge bouw van genoemd Bureau, Oude Sin gel 58, Leiden, is als volgt vastgesteld: Maandag: 's avonds 810.30 uur: So ciale Verzekering. Dinsdag: 's morgens 9—Huur: Ziekte verzekering; 's middags 35 uur: Oefe ning; 's avonds 8—10.30 uur: Apologe tisch: Heiligenvereering. Woensdag: s morgens 911 uur: On gevallenverzekering; 's middags 3—3" uur: Oefening; 's avonds 810.30 uur: Economisch: Wissel- en Bankwezen. Donderdag: 's morgens 9—11 uur: In- validiteits- en Ouderdomsverzekering, Staatspensioneering: 's middags 35 uur: Oefening; 's avonds 810.30 uur: PracRsch: Hoe maakt men een redevoe ring? Vrijdag: 's morgens 9—11 uur: Werke loosheidsverzekering; 's middags 35 uur: Oefening; 's avonds 810.30 uur: Economisch: Vrijhandel en Bescher ming. Zaterdag:, 's morgens 911 uur: Ge meente en Arbeidersvraagstuk; 's mid dags 35 uur: Oefening. Sluiting. Zij, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, moeten hiervan uiterlijk 25 September 1917. aan het bestuur van het B. v. d. R. K. V. mededeeling doen. Laatste berichten. De moord in de Alexamlcrkazerne. te 's-Cravenhage. Naar aanleiding van de arrestatie van den wachtmeester v. d. B. van liet IV Depot veldartillerie te Leiden, de ver moedelijke moordenaar van den adju dant-onderofficier Galle in de Alexan- derkazerne te 's-Gravenhgae, vernemen wij van welingelichte zijde het vol gende: Onmiddellijk nadat de moord was ont dekt, zijn door de politie en recherche alle mogelijke pogingen in het werk ge steld om den bedrijver van dezen lafhar- tigen moord aan de justitie over te leve ren, maar tot voor korten tijd zonder eenige resultaten Niet alleen uit Den Haag maar ook van buiten kreeg de po litie allerlei aanwijzingen, zoowel mon deling als schriftelijk en vooral uit Bra bant ontving zij veel mededeelingen. die aanvankelijk het vermoeden deden post vatten, dat de dader zich daar zou ophouden. De politie werd in dit vermoeden ver sterkt, doordat het slachtoffer lange ja ren in Bergen op Zoom werkzaam was geweest en dus heel goed mogelijk was, dat de moordenaar uit Brabant was overgekomen. Al deze aanwijzingen leidden echter tot niets, totdat enkele dagen geleden zich iemand, geen militair, bij de polit- tie vervoegde om' haar mede te deelen, dat onmiddellijk na den moord de hou ding van den wachtmeester v. d. B. erg opvallend was geweest. Deze burger, die uit hoofde van zijn beroep veel in de kazerne verblijf'houdt, wist nog na der mede te deelen, dat hij v. d. B. op den bewustcn Zondagmiddag in het rayon had gezien waar de adjudant Galle woonde en v. d. B., toen hij be merkte gezien te zijn zeer zenuwachtig deed. Hij wist toen nog niet, dat de moord was geschied, maar toen deze den volgenden dag bekend werd, her innerde hij zich hoe de houding en wan deling van v. d. B. den vorigen dag ge jaagd en opvallend was geweest. Deze persoon, die den volgenden dag reeds door de politie was gehoord, heeft toen daaromtrent geen enkele mededeeling gedaan, wat zeer te betreuren is en ook Het onderzoek, zooals hieruit nog blijken zal, ten zeerste heeft belemmerd. De politie is er van overtuigd, dat wan neer deze persoon haar onmiddellijk deze mededeeling had verstrekt, de zaak reeds lang aan het daglicht zou zijn gebracht. De mededeelingen waren echter ook nu nog van dien aard, in verband ook met 't minder gunstige verleden van den verdachte, dat de politie terstond tot de arrestatie van v. d. B. is overgegaan, wat dan ook geschied is in den avond van Zaterdag 18 Augustus j.l. in de Doele- kazerne te Leiden. De verdachte werd daarop naar Den Haag overgebracht en ter beschikking gesteld van den com missaris van poiitie in de IVe afdeeling, in wiens ressort de jnoord was ge pleegd. Zijn uniform en andere kledingstuk ken werden in beslag genomen en bij hel voorloopig onderzoek bleek al da delijk dat een nader scheikundig onder zoek noodzakelijk was. Verschillende compromitteercnde vlekken werden aan getroffen. Het onderzoek hieromtrent is nog gaande, zoodat daaromtrent geeri nade re mededeelingen konden worden ver strekt. Üe seclie cleslijcfs op' Hel lijk verricht, bracht aan het licht, dat de dader een zwaar voorwerp had gebruikt, omdat alle beenderen bijna zonder uitzonde ring in het hoofd waren gekneusd en versplinterd. De doktoren deelden he denmorgen nog mede dat ontzettend zwaar geslagen moet zijn. Na de arrestatie van v. d. B. werd het onderzoek door de Ilaagsche recherche diep voortgezet. Verschillende personen in de Alexanderkezerne werden weer gehoord, waarbij een der militairen mededeelde, dat de revolver van den verdachte zeer sterk verbogen was ge weest. Getuige had dit direct na den moord geconstateerd. Uit het verder ingesteld onderzoek bleek nu, en dit is uitdrukkelijk vastgelegd door pertinente getuigenverklaringen van zeer betrouw bare personen, dat. lusschen Jan. 191" en 4 Maart 1917, den dag waarop de moord is gepleegd, aan de revolver van v. d. B. niets heeft gemankeerd. De verschillen de getuigen verklaren zeker te weten dat tot 4 Maart j.l. de revolver geheel gaaf en ongeschonden was. Verder bleek uit dit verhoor ook weer uit dte meeste betrouwbare getuigen, dat oip de wapeninspectie, gehouden in "April 1.1., dus na den moord, de greep van het wapen zoodanig' was omflioog gebogen, dat de houten platen van de greep waren ge scheurd en de beugel geheel ontzet. Door deskundigen is uitgemaakt, dat het e-eer goed mogelijk is, dat een dergelijk defect ontstaan kan, door met een revolver op een niet al te hard voorwerp, geen steen of ijzer, maar wel been, zeer krach tig te slaan. Opmerkelijk wordt het nog gevonden, dat ff. d. B. bij de wapeninspectie het wa pen niet op zijn bed gereed had gelegd, zooals was voorgeschreven en door de an dere onderofficieren van zijn kamer ook was gedaan. De revolver werd toen han gende achter zijn krib gevonden. Toen hem gevraagd' werd of dat zijn revolver was, ontkende hij zulks ten stelligste. Men toonde hem toen het wapennummer, waarop hij toen zijn ontkentenis introk. Bij bet gehouden onderzoek is aan ,de po litie tevens gebleken, dat hij na den moord het wapen steeds onder zijn hoofdkussen had verborgen gehouden. De aangehoudene ontkent hardnekkig de geheele geschiedenis van zijn revolver. Hij heeft zijn revolver absoluut niet ver stopt, ofschoon dit door meerdere getui gen is gezien. De beschadiging kan hij niet ontkennen, maar geeft daarvoor de volgende reden op: In Mei 1916 was be klaagde gedetacheerd in Brabant of Zee land. Toen ter tijde had hij zijn revolver aan een schuur gehangen, waartegen toen een fouragewagen was gereden. Op zijn vraag, waarom izijn revolver- tasch dan niet beschadigd was, antwoord de hij, dat deze ook werkelijk beschadig^ was, waarom hij van den fourier een nieu we gekregen had. Getuigen, die volgens den verdachte, de bovengenoemde aan rijding zouden kunjien bevestigen, verkla ren, daar absoluut niets van af te weten, terwijl ook de fourier, die, thans in Lei den verbijft, verkaart nooit aan v. d. B. een nieuwe of andere revovertasch te heb ben gegeven en ook .nooit iets te hebben gehoord van de beschadiging .van zijn re volver. Op dé vraag, waarom hij dan nooit zijn wapen in reparatie gegeven heeft, ant woordde hij, dat de beschadiging niet van dien aard was, dat uit noodig was, hij kon er zelfs zeer goed mee schieten. De deskundigen van de Hembrug ver klaren echter, dat dit beslist onmogelijk was, daar door de beschadiging het wa pen geheel onbruikbaar was. Hoewel de aanwijzingen zeer bezwarend zijn. blijft v. d. Et hardnekkig alle schuld ffntkennen. De politie fs er beslist van overtuigd den werkelijken dader te -pak ken te hebben. Ook in de kazerne is men* er van over tuigd, dat de justitie den werkelijken dader in handen heeft. De verdachte heeft getracht voor den moord geld te leenen bij verschillende personen, hetgeen hem niet. is gelukt. Een maand na den moord op 4 April is hij ge trouwd. Land- en Tuinbouw. Inkuilen van Veevoeder. Wij moeten zuinig zijn met al, wat dienen kan tot veevoeder, onzen voorraad zoo groot mogelijk trachten te maken. Daarom moeten we inkuilen alles, w3t daarvoor in aanmerking komt. Men kan meer dan één produkt gemengd inkuilen: spurrie en raongelbladen, laag om laag, ook mangelloof en serradella. Mangel loof alleen gaat ook wel, doch wellicht kan men dit groen opvoeren, en serradella en spurrie, die niet tegen den winter kun nen, inkuilen. Stellig zullen de veehouders op een ruimen verbouw van knollen be dacht zijn (omstreeks 10 Aug.) ook deze kunnen ingekuild worden, al* dan niet ge mengd' met droger voer, als raygras, spurrie en serradella. Wij laten hier eenige wenken voor het inkuilen volgen uit een artikel daarover in het ,,Ov. Lbld." van den Rijkslandbouwleeraar, don heer Louw:es. Voor het inkuilen graaft men een kuil, die ongeveer 50 c.M. diep en liefst rond is. Een rondë kuil neemt men, omdat men dan geen hoeken heeft en juist aan de hoeken komen de meeste verliezen. Een kuil wordt alleen gegraven als de grond voldoende droog is. Is men bang, dat dit niet 't geval zal zijn; dan zet men de massa maar zoo op déii grond, waarbij er op gelet -wordt, dat het bene- denopperylak van de hoop iets kleiner is dan het bovenoppervlak, want dan krijgt men een meer regelmatige druk op alle deelen. De kanten worden ook goed vast, de lucht wordt, daar ook uitgeperst en men krijgt aan de kanten geen schimmel. Men stapelt de groene, eenigszins ge droogde massa op tot a 3 M. boven den grond. Deze massa wordt regelmatig aangedicht door aantrappen. Ook kan men nu eens een wagen aan deze ïij-die', dan weer aan gene zijde afladen, maar ieder voer wordt regelmatig, gedurende het afladen, met de vork over den boop verspreid. Men krijgt dan regelmatige lagen bij het opzetten. Vooral moet men er voor oppaasen geen dubbele lagen aan de kanten te krijgen. Bij een grasihoop, laat men deze lagen, om inwateren te voorkomen, wel iets naar buiten hellen, dit moet hier liever niet, men neemt ze horizontaal, of iets naar binnen hollend. Als men de hoop opzet, plukt men het gras aan dé kanten regelmatig af, dit is beter dan afsteken, want bij plukken houdt men een gesloten wand, terwijl men bij steken deze altijd neg weer eenigszins open krijgt.. Ik heb boven gezegd, van een. eenigszins gedroogde massa, dit drogen moet even tueel niet te erg worden. Gras, dat bij donker weer 1 2 dagen gelegen heeft, is meer dan droog genoeg,. Meestal kan het gras onzer zandgronden direct na het drogen in den kuil worden gereden. Men rijdt de kuil liefst in een dag of 35 vol en als deze goed warm wordt en dat gebeurt gewoonlijk na 2 of 3 (lagen, brengt mert er zand op. Eerst ongeveer 25 c.M. en daaj*na wordt deze massa ge leidelijk opgehoogd tot 75 c.M. De vol ledige belasting, waarbij dus ook de zij kanten worden bedekt, krijgt de massa, als ze goed bezakt is. Men graaft dan een greppel rond den hoop om het water af te voeren en nu laat men het maar zitten tot tijd en wijle men het ingekuilde voer gebruiken kan. Goed ingekuild voer kan gemakkelijk een jaar overzitten en nog wel langer. Wim's kunstproduct. Als er ooit twee menschen op de we reld hebben rondgewandeld die verdien den gek genoemd te worden, dan waren het zonder twijfel Jan Luiten en Wim Maaskant. De wereld, dat wil zeggen het stukje er van, waar zij zich onledig hiel den met het Verzinnen en uitvoeren hun ner domme streken, had hen al spoedig na hun aankomst voor half krankzinnig versleten. Zij hadden, zeker om dien dag voor anderen onvergetelijk te maken, de gansche dorpsjeugd onthaald op honing- brokken en duimpjesdrop en om dezelf de reden hadden ze het bepaald wen- schelijk geoordeeld 's middags op het plaveisel der straat te gaan tollen. De daartoe benoodigde zweepen en tollen waren geleverd door de juffrouw van de brokken en het drop, die hun tevens het gebruik had geleerd van de'zweepen na tuurlijk. Aan toeschouwers en -sters had het hun niet ontbro"ken, zij hadden in derdaad een belangstelling ondervon den die hun verwachting verre overtrof. En om den dag hunner entrée te volma ken, hadden ze dien avond in Stadslust een wedstrijd gehouden, met welwillen de toestemming van den kastelein, die met een lapje van honderd gerust was gesteld. Die wedstrijd had de verrukking weggedragen van het daarbij aanwezige publiek en had ten doel gehad hun on derlinge krachten te meten op het ge bied van projectiel-werpen, dat wil zeg gen: de inventaris stuk slaan. Jan was begonnen met een oud stel biljardballen met gracieuze armbewe ging door het buffet met jeneverfles- schen te -smijten, hetgeen een onaange naam gerinkel tengevolge had gehad, wat echter direct overstemd was door het optreden van Wim, die een tweetal stoelen en de-noodige ruiten aan het vernielen was door den weerstand van glas te toetsen aan do hardheid van hout Toen alle ruiten het hadden afgelegd, was Wim tot de conclusie gekomen, dat aan de stoelen, mits met genoegzame kracht gehanteerd, de overwinning moest worden toegezegd en dat wan neer stukken glas naar stoelen werden geworpen zulks steeds negatieve resul taten en hoopen glassplinters opleverde. Jan had zich daarna ontfermd over de lampen, wat voor het publiek reden was geweest met den looppas van 't tooneel te verdwijnen. Wim had nog het bestaan opgelost van het aanwezige glas- en aardewerk, waarvoor hij een voorliefde scheen te bezitten en allicht had de voorstelling nog langer geduurd als niet Jan een bloedende hoofdwond hac^opgeloopen door het treffen met een biljardqueu van Wim. Dat was afgezonden op groote bierglazen en Wim kon zich geenszins de merkbare en pijnlijke afwijking der queu verklaren, te meer omdat de zijde- lingsche afstand tusschen Jan en de gla zen eenige meters had bedragen. Doch aangezien het laatste, namelijk de ver wonding, niet op het programma had ge staan, was de animo werkelijk verzwakt en hadden ze besloten de voorstelling na Jan's genezing te besluiten. Tot dien tijd zoude ze rust nemen, en plannen ont werpen voor hun volgend optreden. Zulks had Jan besloten, maar als er nu iets was waaraan Wim een hekel had, dan was het aan rust houden. Hij had zich dan ook eerst eenige dagen be ziggehouden met het herstellen van een bronzen Mercurius, waarvan hij de ar men had afgeslagen. Hij vond dat het dan precies op een Venus van Milo leek. Jan, die anders een bewonderaar van Wim's kunstuitingen was, leed dien dag echter aan een gruwelijke hoofdpijn en had bij het zien van de omgewerkte Mer curius, Wirn voor gek verklaard. De laatste was na dat oordeel overtuigdv dat Jan aan 't malen ging, wat hem met me delijden vervuld had. Zijn ingenomenhed met de Venus deed hem echter besluiten "te trachten op dat gebied nog iets meer te prestee- ren en op een avopd, nadat hij uren lang had gepeinsd op. een origineel denkbeeld in zake de beelden-stuk-slaanderij, had hij plots gejubeld „eureka". Hij had toen de ongelukkig verminkte Mercurius .de hersens in- of liever de kop afgeslagen het. eene been van het voetstuk losge beukt, het andere Iosgeveild, beide bee- nen beschilderd met wat witte verf en Kei onherkenbaar sïuk' Brons fo hoek gedeponeerd. Na twee dagen diepte hij het den vuilnisbak, waarnaar Ko de ij het had verwezen. Eerst was Wij zend geworden, toen hij hoorde van 53 een kunstschending, doch toen' knecht verklaarde dat hij het voor, roest had aangezien, schudde "Wim delijdend hel hoofd, verklaarde ooi 7 voor gek en was met zijn stuk b; naar de waterleiding gegaan. Toen een half uur onder de waterstraal gelegen, vond hij het voldoende a nigd van aanklevend vuil. Nadut lm toen geheel zorgvuldig had afgedrï was hij er mee naar "Jan gegaan, vond hem in een goede stemming |Vi legde het pakje geheimzinnig op dei) is Wat heb je daar? vroeg Jan. zi Hm, hm, ja zie je, zei Wim, dai z ik je zeggen. Hm. Je weet dat ik aj e veel voor de kunst heb gevoeld. Ik d zulks niet van mezelf durven zeg; h wanneer ik daarvoor niet de meeste- g tuigende bewijzen had. Heb de goed; beste vriend je te herinneren hoi eenige jaren geleden een blijspel schr> 'je Dat het ding werd teruggestuurd, waarlijk niet aan den inhoud maar l den theater-directeur. Je geeft nali lijk toe dat de vent geen syllabe versi 4 had .van moderne kunst. En als je nog weet, dat ik vier maanden gele. pas tien gulden leende aan een an kunstbroeder, welke ik niet. terug nj hebben Je bedoelt dat de vent het je u terug wilde geven, opperde Jan. Hm, hm, ik verzoek je me nie; de rede le vallen, beste vriend. Als ik geld terug had willen hebben, had het gekregen natuurlijk. Maar ik ra alleen dat heel mijn levensloop zich k merkte door een liefde voor de ku: welke zijns gelijke niet vindt. Denk vens eens aan de Venus van Milo. i zal je dus niet verwonderen, dat machtige drang om te scheppen sU weer op den voorgrond treedt, trots tegenwerking van de beunhazen in vak. Vak, zie je, vak! Kunst is vak, ku is geen vak. Vak zie je. Je rncogt] friet met me eens zijn, maar kijk eens. Vak hè? Onlogisch en toch logis Juist en toch totaal onjuist. Vak zie De heele geschiedenis is gemakkei verklaarbaar als men aan 't begrip wat meer uitbreiding geeft. Logisch, tuurlijk. Kijk,, jij noemt een sigaar, p en ik noem 'm gewoon sigaar. Dit! wijst volstrekt niet dat jij het woord} verkeerd gebruikt. Een pijp is een gaar.... hm, toch niet zoo erg natuurt Enfin, ik zei je, vak, dat is het vak, zie Jan verklaarde dat hij het nieti maar dat zulks geen reden zou behi ven te zijn voor Wim, op te houden u zijn verhandeling. Juist, beste vriend, maar kijk eet Toen het begrip kunst bij me wat nn doordrong, verwonderde ik me te« over het conservatisme in de kunst. 'I alles vasthouden aan overoude ideeas, weet het. Hardnekkig vasthouden. Gw moderne vinding, geen nieuw idee. A les oud, oud. Toen wilde ik baanbreh zijn. Een baanbreker voor de kuit voor de moderne kunst, zie je. Dat vi weliswaar niet mee, maar daarvoor l« ik in het zalig bewustzijn onsterfelijk! zijn. Onsterfelijk, zie je. Ik heb nu, na dagen zoekens, een oi gineel kunststuk geschapen. Gebj nieuw, snap je. Ja nieuw. En als del den rijp zijn voor juist begrip en was deering van moderne kunst, hetgeen niet betwijfel, dan zal de wereld yé baasd staan van bewondering. Snap je Ja wel, zei Jan. Op enkele punl bén ik het niet geheel met je eens, ma dat is, zooals je zegt, verschil van opïl ting. Doch waarin bestaat je nieuwe i ding? Dat zal ik je laten zien. Hier heb dat vroegere Mercuriusbeeld, je wel. Mercurius, jawel, de voorstelling zoo oud als de Grieken zelf. Je weet,] ik 't Iof omgewerkt heb in die Ven: hè? Dat kon je goedkeuring niet wegdi gen maar hè.... verschil van opvatliri hè? Vakkennis zie je. Welnu, hier bi je dezelfde Mercurius-Venus. Jawel, i is mijn kunststuk. Jan stond een oogenblik perplex ai verbazing naar het kunststuk te start Wel, sprak hij toen, en zijn sli was een en al bewondering, dat is mei terlijk misvormd. Hervormd! bulderde Wim. Goed, hervormd dan. Maar hoef ik toegeef dat het mooi is, snap ik m al te best wat het voorstelt. Ja kijk, dat is het nu juist? Je U dinale punt. Ko noemt het oud-roest,'j misvormsel en ik noem het eenvoud „Lijk". Logisch, hè? „Lijk"? vroeg Jan verbaasd. Jawel, „Lijk" triomfeerde Wim. Maar.... eh.... wat beteekenena witte vlekken? Dat is verf en stelt verbandlinm voor. Je weet, dat deze week de teriloc-i stelling voor Beeldende Kunsten SJ opend worclt. Die zal ik opluisteren nj mijn inzending, 'k Stuur het stuk da® lijk naar de commissie. Snap je :t? Ja, maar onder welken naam zefl je het in. 't Ding moet toch een naai hebben? Wel kijk eens, het heeft geen meer, hè? De beenen zijn gekwetst je ziet. Dan 't verbandlinnen, 't Gene doet denken aan een zwaar gekflj lichaam. Ik zal het dus inzenden» „Lijk met verbonden beenen". Eenvw dig, hè? Jein had het ook eenvoudig gevon» en netjes ingepakt werd „Lijk met va bonden beenen, met een begeleide* schrijven, dien middag .door Ko afga ven aan de portiersloge van het ten too# stellingslokaal. j Den volgenden dag vond Wim nog?; legenheid van een porseleinen suikerp een, ,urn" te fabriceeren door cr ooren af te slaan en de pot met een oiw vijl te „behandelen". J Jui-st was hij van plan Jan zijn niou«

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2