3)e £cicbe fie (Eon/tow# BUITENLAND. De Oorlog. Christen-helden in Japan. b|a(j verschat eiken dag, uïtgez. Zon- en Fefestd. I' Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, L«r Leiden H ct. p. week, f 1.45 p. kwartaal; bij agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco oost f 1.80 p. .kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- s is aileen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. l-w u taal, bij voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers 't met Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. 8e Jaargang. DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1917. Bureau STEENSCKUUR 15 LEIDEN. Inïerc. Telefoon 935. No. 2397 Postbus 6. De "Advertentieprijs bedraagt van k regels f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingeu vat» 15 regels f 1.50, elke regel meer 80 ct., met gratis bewijsnummer.Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, hüur en verbuur, koop en verkoop 40 ct. p. 80 woorden. Ieder woord meer let. Groote Vredes-fóleetmg. Uet voornemen bestond, om op de -emeene vergadering van de Katho de Sociale Actie in Nederland, welke pui November zou gehouden worden, i ernig onderwerp te „behandelen: ,rlog en Vrede, beschouwd van Ka- jliek standpunt. Door vier verschillen sprekers zouden achtereenvolgens liandeld worden: 1. De Oorlog en het tholicisme; 2. De Oorlog en God's lorzienigheid; 3. De Vrede, beschouwd n Kalh. standpunt; 4. Internationale bilragc en Ontwapening, rcrwijl het Centraal Bureau voor de S. A. bezig was, dit plan uit te wer- .1t kwam op 15 Augustus het Vredes- orstel van Z. II. den Paus. Het bestuur i de Federatie van R. K. Dioc. VVcrk- ieu- cn Volksbonden wendde zich tot Centraal Bureau met de vraag, of niet het initiatief zou willen nemen liet organiseeren van een groote pdes-meeting. lel resultaat van het gehouden over- is geweest, dat het Centraal Bureau iloot, het voor November ontworpen in zoodanig te wijzigen en te bespoe len, dat reeds in September te Utrecht fi groote .Vredesmeeting zal worden houden. Wie bij de K. S. A. aangesloten plaat- lijke vereenigingen zullen verzocht ►reien, dan één afgevaardigde te zen- n, terwijl de besturen der Nationale Diocesane Vereenigingen zullen wor- n uilgenoodigd. goodra de namen der sprekers bekend n. zal het volledig programma worden pnbliceerd, benevens de datum en de jelmg der toegangsbewijzen. De groote Meeting te Utrecht zal een •aclilige uiting zijn voor een recht- Ërdigen cn duurzamen vrede, op den ondslag van 's Pausen voorstel. Vertrouwd wordt, dat ook in andere de Katholieken zich op even achtige wijze zullen uiten, tot moreele Idersteuning van de voorstellen des hligen Vaders. Del Centraal Bureau zal bovendien k een Vlugschrift uitgeven: De Paus de Vrede. Volgaarne sluiten wij ons bij dit prij swaardige besluit aan, en hopen niet fchls, maar vertrouwen ook, dat de 11 Meeling een demonstratie zal zijn. bolsch in omvang, grootscher van bè ta-nis. er pC sbai >t pp'i haPP t bemiddelingsaanbod van den hspi Paus. ibafl Buwegevechten in Vlaa':d3ren.—Nieuwe eraties in het Zuiden. - Duitsche So- ïlisten over den duikböoioorlog. Dmmen op Margate en Dover. -• De lilsche Rijkskanselier over de nota. - e„Osservatore" over de gebietlsquaestie Overzicht Nieuwe gevechten zijn in Vlaanderen Ibian'd; volgens de Duitsche lezing [rst plaatselijke gevechten bij Ieperen Meesscn, en ook in Artois bij Lens, ar Engelsche terreinwinst wordt toe- Igeven. Het Duitsche avond-legerbc- kht spreekt echter van nieuwe Engel se. aanvallen, Woensdagmorgen ten van Ieperen op een front van 15 K.M. Jegonnen. Deze aanval zou zijn afgesla- je.n Inden strijd rondom Verdun is voor lopig stilstand gekomen. Het Fransche gerbericht spreekt slechts van het af kan van tegenaanvallen, vooral op uvel 304, heuvel 244 en de hoeve van iij 1 B> FEUILLETON. |lj Niet zonder moeite daalde men over puin heenstappend, af in de diepte, i bereikte men eindelijk de zwavel bron. Van daar uit zag men in een Wand Km tufsteen den ingang tot een spelonk, fn .Tafakati deelde mede dat dit de wo- m:i- was van een bonze, die zich reeds tineis eenigen tijd dit helledal had uitge- k'n tot, kluis. ;>Nen zonderlinge klant!" zei de Prins, jik zou bijna lust krijgen om hem in 'ju kluis eens op te zoeken." ..Ik geloof, dat het een bekende van £l|i is", zei Safioye lachend, „een van pijn leermeesters uit het groote bonze.il- üoosler aan het Biwa-meer indien ten minste de beschrijving, die men mij van hem gegeven heeft, juist is. En als t>!l liet toestaat, ga ik hem een kort be zoek brengen." I ..Prachtig, uitstekend!" riep de Prins. ?En zie dan meteen eens of hij 'genegen lis ons te ontvangen. Geen tegenspraak, Lucia! Geen haaf van uw hoofd zal ge- Jfcr.kl worden! Kijk eens aan, zelfs de kleine Tafakati is voor dien snaak niet cons bang. Vooruit, Safioye, vlug, zeg bom, dat wij komen!" Lucia waagde het niet zicli te verzet je. cn vroeg den knaap met een ge dwongen lachje, of hij inderdaad niet pang was. ..Neen", zeide deze, „als moeder erbij is, niet." Ondertusschen begaf Safioye zich" naar fle spelonk, liet stond hem zeer aan, dat Mormont (ten O. van Samogneux). Nu de Franschen in het bezit zijn van Regneville en den Cote de l'Oie staan zij dicht bij Forges. Hun patrouilles zijn, naar Parijs meldt, dan ook tot bij dit dorp genaderd. Met een niets ontziende hardnekkig heid loopen de Italiaansche divisies storm op het Oostenriiksche front, dat den weg naar Triest verspert. Dank zij hun machtig geschut en tal rijke troepen zijn de Italianen er in ge slaagd nog terrein te winnen. Het Oos tenrijksche legerbericht geeft aan, dat het dorpje Vrh, bij de Mrzli Vrh (Monte Nero) verloren ging. Geweldig is er ge vochten vooral ten Z. van Görz, tus schen den Faiti Hrib en Konstanjevica. benevens bij Medcazza en St. Giovanni. Volgens het Weensche bericht slaagden de Italianen hier niet. Ter aanvulling van wat wij gisteren schreven over de rede van den Duit schen Rijkskanselier, naar aanleiding van het bemvldelingsaanbod van den Paus, constateeren wij alsnog, dat dr Michaëlis omtrent de nota van Z. H. ver klaarde, zich nog niet te kunnen uiten alvorens overleg met de bondgenooten te hebben gepleegd. Hij legde voorts den nadruk op het feit, dat de Gentralen geen aanleiding tot de vredesvoorstellen van den Heiligen Stoel gaven, waarvan ook wel niemand den Centralen zal heb ben verdacht behalve een gedeelte der Jingo-pers. Ook deelde hij nog mede, dat de Duitsche regcering den stap van den Paus met sympathie begroet. Dit zijn in hoofdzaak de mededeelin- gen van den kanselier. Maar als men nu weet, dat Duitschland nog steeds bouwt op „das militair", vragen wij ons af, of de Duitschers op het oogeiiblik niet dichter staan bij geweid, dan bij recht, zoöUls het Pauselijk voorstel dit bedoelt. Bij het begin van de zitting der hoofd commissie van den Rijksdag hield de staatssecretaris van Builenlandsche Za ken, Von Kühlmann, een rede waaruit blijkt, dat de nieuwe staatssecretaris buitengewoon gematigd en zakelijk heeft gespróken en-zich niet heeft laten ver lokken tot fraai 'klinkende gemeen plaatsen. Wal hij zeide over de politiek jegens de onzijdigen en de algemeene grond slagen van de büitenlandsehe leiding is in dezen tijd van het grootste belang Zijn verklaring, dat politiek, die alleen gebaseerd is op macht en niet op recht, van meet af aan tot mislukking p-p hot lijf gevallen zijn. Wij bepalen ons tot deze korle samen vatting uit de rede. Alleen halen wij de woor'den aan van Von Kühlmann, die hij, na rijp beraad, zeide te kunnen uit spreken: dat hij meende het laatste jaar van dezen ontzaglijken volkenslrijd tc zijn ingegaan.. Mogen deze woorden waarheid be vatten! In de Lucht. Een luchtgevecht. Gistermorgen vroeg had boven Brugge een luchtgevecht tusschen geallieerde en Duitsche "aviateurs plaats. Een Duilsch vliegtuig werd neergeschoten. De ge allieerden ontkwamen. In de laatste da gen worden de haven van Brugge, waar scheepswerven zijn voor vijfduizend burgers, de fabriek Brugeoise aan den spoorweg naar Gent, waar kanonnen hersteld worden en 't autopark bij Sint Michiels herhaaldelijk door bómmen van aviateurs aangevallen. Bommen op Margate en Dover. De Engelsche admiraliteit bericht dato gisteren: Tien vijandelijke vliegtuigen naderden 's morgens 'om 10 uur de kust van Kent. Zij werden heftig bestookt liif zijn ouden leermeester eerst kon spreken zonder getuigen. Hij trof den leelijken, ouden man bij den ingang der spelonk, gehurkt achter een groot blok lava. Met "één oog keek hij naar Safioye, liet. andere onafgewend gericht houdend op de zwavelbronnen. De begroeting was kort cn niet zeer hartelijk. „Bansui!" zei de jonge man, „wat heeft u van de heerlijke oevers van het Biwa- meer naar dit helledal gedreven?" De geest, die in dezen vuurberg woont! Hij riep mij, om zijn vijanden die het land aan zijn heerschappij ont rukken te helpen vernielen. Vloek over hen! En de geest heeft mij getoond, dat hij de zegepraal zou behalen, want zijn vijanden zijn het onder elkander oneens. Ha. ha. ha! Daér heneden in de lieete zwavelbron moeten de vreemde bonzen fijngekookt worden. Moge ik het nog eens met deze oogen zien! En gij, wat drijft u van dal gevloekte liof van Arima tot mij? Liefde of wraak?" Beidel" antwoordde Safioye, en lnj schilderde met korte woorden den toe stand, waarin hij zich bevond. Ik wist het wel!" bromde de grijs aard. „Altijd hetzelfde de vrouwen! Maar uw wenschen stemmen overeen met die van onze goden. Breng Hime aan het hof van Arima. Zij zal een vuur ontsteken, dat onze vijanden verleert. Die zwakke Prins is immers gemakke lijk voor ons te winnen. En als de strijd goed ontbrand is, moet gij den knaap met een strijdmacht helpen tegen zij'n vader, op voorwaarde dat hij belove den vreemden godsdienst te vernietigen. Schrijf aanstonds aan Jyeyas! Niets is hom liever dan hier op het Zuider door het vliegercorps, den marine-lucht- dienst en de kanonnen van het afweer geschut, die binnendringen in het ach terland voorkwamen. Enkele aanvallers kwamen ten westen van Margate en Do ver. Er werden op deze 2 steden bom men geworpen. Drie personen werden gedood, twee gewond. De aangerichte schade is gering. Twee vijandelijke toe stellen werden neergeschoten. Duitschland. Klooster brand. Te Cehrden bij Brakel in Westfalen is tijdens een hevig onweer het oude kloos ter van de Benedictinessen door den bliksem getroffen en in vlammen opge gaan. Van de kostbare bezittingen van het klooster kon niets gered worden. Alleen de buitenmuren van het klooster staan nog overeind. De aangrenzende beroemde oude Ro- rnaansche kerk bleef gespaard, evenals eenige bijgebouwen. De partijleiders bij den kanselier. Uit Berlijn wordt aan de „Kölnische Ztg." gemeld, dat de kanselier gister avond alle partijleiders ontvangen heeft. Socialistisch oordeel over den duikboc^oorlog. In de centrale commissie van den Rijksdag verklaarde' een sociaal-demo cratisch spreker, dat de opvatting, dat Duitschland door den duïkbootoorlog automatisch den vrede kan afdwingen, verkeerd is. Engeland. Het geschil der spoorwegarbeiders geëindigd. Het geschil tusschen de Vereeniging van machinisten cn stekers bij de spoor wegen met de regeering is bijgelegd. De president van den Board of Trade beeft verklaard, al het mogelijke te zullen doen, om tegemoet te komen aan de cisehen der arbeiders. De Kan?al-iunnel. In het Lagerhuis heeft minister Bonar Law in antwoord op een vraag gezegd, dat de regeering in overleg met haar maritieme en militaire raadgevers nog altijd van meening is -dat hei niet ge- wenscht is zich met de quaestie van den Kanaaltunnel bezig te houden tijdens den oorlog. Italië. Een bedreiging. vreest? Viai'dc1 Tl aïiaansvhe J? in overeenstemming met het Vaticaan in preeken en volksbijeenkomstcn voor den door den Paus voorgestelden vrede propaganda zal maken. Het logeblad voegt daaraan de bedreiging toe, dat zoo iels hoogst onaangename gevolgen voor Paus Benedictus XV zou hebben. De gewijzigde meening. Tot dusverre hebben de Italiaansche bladen steeds gesproken van een zekere overwinning der Entente. IIet lieett daarom zeer de aandacht getrokken, dat ip een bericht in de „Secoio" dezer da gen werd betoogd, dat de centrale mach ten op militair noch op financieel ge bied te verslaan zijn. Deze verandering van overtuiging in een Italiaansch blad als de Secoio" is dan ook wel opmer kelijk. Het werk der kanonnen. Züricher bladen vernemen uit Turijn, dat volgens den militairen criticus van de „Stampa" aan het Isonzo-front. meer dan 6800 kanonnen in het vuur zijn ge bracht, waarvan ruim 1500 van Engel- schen of Amcrikaanschen oorsprong. Rusland. De ex-tsaar. Naar uit Pctrograd wordt bericht is de Tsaar officieel geschrapt van de lijst van het Russische leger en is hem het recht ontzegd de uniform van het Russische leger te dragen. Door zijn 'eigen troepen doodgeschoten. De „Nowoje Wremija" meldtj dat de Russische Regimentscommandant Poer- gasof door zijn eigen soldaten, rugge lings werd doodgeschoten, toen hij met zijn troepen den vijand wilde aanvallen. Persvrijheid. „Aftonbladet" verneemt üit Haparanda, dat de Russische minister van justitie een wetsvoorstel opstelt, waarbij de verschijning van bladen wordt verbo den, waarin de verbonden naties wor den gesmaad. Op het feit zelf zal gevan genisstraf komen te staan. Roemenië. De koning in Rusland. Het „Hbld." verneemt uit Russische bron, dat de koning van Roemenië met zijn hof als verblijf in Rusland een land goed op het schiereiland Cherson heeft aangekocht. China. China en de oorlog. De Chineesche regeering, die op de krachtigste wijze de taak der geallieer den wil steunen, heeft aan alle Chinee sche Kamers van Koophandel telegra fisch verzocht na te gaan op welke wijze het best de verzending van levensmid delen naar Europa kan worden bevor derd. Vsreenigde Staten. Nieuwe leening aan Engeland. De regeering leende aan Groot-Britan- nië de som van 50 millioen dollar, waar door de voorschotten aan de geallieer den een totaal bedrag van 1986 millioen hebben bereikt. Vredespogingen. Het bcmiddelingsaanbod van den Paus. De Osservatoreover de gebieds- kwestie. De „Osservatore Romano" schrijft naar aanleiding van de in de Pauselijke vredesnota behandelde kwestie van de teruggave van gebieden o. a..het vol gende: - „Wanneer de Paus drie de openbare meening levendig bezig houdende voor beelden aanhaalt: België, de Fransche gebieden en de Duitsche koloniën, dan loop van dei'r wi uitgesloten te zijn." De bisschoppen-conferentie te Fulda. De bisschoppen-conferentie te Fulda heeft aan den Duitschen keizer het vol gende telegram gezonden. De aan het graf van den Apostel der Dui 1 schers verzamelde bisschoppen ver oorloven zich aan Uwe Majesteit een eerbiedigen groet te zenden. Wij bidden en hopen, dat God spoedig aan de menschheid den vrede zal schenken, waarnaar Uwe Majesteit oprecht streeft en waarvoor het Hoofd onzer Kerk zoo gaarne den weg zou bereiden. (w.g.) Kardinaal VON IIARTMANN. Daarop zond de keizer het volgende antwoord: Ik verzoek U den op de heilige plaats bijeengekomen bisschoppen voor hun vriendelijken groet mijn warmste dank over te brengen. Ik vereenig mijn gebed met het hunne, dat God de Heer de on der de furie van den oorlog zoo zwaar lijdende wereld spoedig weder den vrede moge schenken. (w.g.) WILHELM I. R. Dr. Michaëlis en de nota. In zake de Pauselijke Nota verklaarde i de Duitsche Rijkskanselier in de Rijks dagzitting: Ik beken ten eerste, dat wij geen aanleiding tot de Nota gaven, die daarentegen uit het spontane initiatief van den Paus voortkwam; ten tweedö begroeten wij met sympathie de be moeiingen van den Paus, om door een duurzamen vrede een einde te maken aan de oorlogen tusschen de volkeren. Wat het antwoord aangaat, staan wij in verbinding met onze bondgenooten. Echter zijn de onderhandelingen nog niet afgeloopen. Verder kan ik thans niet ingaan op de materieele punten der Pauselijke. Nota, doch ik ben bereid om met de Rijksdagcommissie verdere voe ling te blijven behouden in een nader te bepalen bijzonderen vorm, tot het ant woord gegeven wordt. Ik spreek de hoop uit, dat dan deze gemeenschappelijke arbeid ons nader zal brengen lot het doel, dat wij allen in het hart dragen: een eervollen vrede voor het vaderland. De Nederlandsclie Anti-Oorlograad en het voorstel. De Nederlandsche Anti-Oorlograad ontving het volgende telegram van prof. Quiddo, voorzitter van de Duitsche Vre- desvereeniging: Het bestuur van de Deutsche Fricders- gesellschaft begroet het initiatief van den Paus met de warmste sympathie. Het bestuur is in 't bijzonder verheugd dat de pacifistische beginselen in de nota van den Paus een zoo vooraan staande plaats innemen. Wij zijn over tuigd, dat een overeenstemming over internationale rechtsorganisatie, arbitra ge en ontwapening bet overleg over de meer zakelijke geschilpunten zal verge makkelijken fn wij hopen vurig dat de voorstellen van den Paus liet uitgangs punt zullen vormen voor vredesonder handelingen ter verkrijging van een duurzamen vrede. Büitenlandsehe Berichten. Eiland een oorlog te Kunnen verwekken 'tusètlicn de christen Vorsten. Wanneer Arima afvalt van het Kruis gevloekt zij het! zal liij-u dit duizendmaal hoo- ger aanrekenen dan de redding van zijn eenige dochter. Schrijf hem! Ilij zal aan stonds onder liet voorwendsel, jacht te maken op Chineesche zeeroovers,. sche pen met soldaten naar Amakusa en de andere, nabijgelegen eilanden zenden, vanwaar zij binnen enkele uren de ha ven van Simabara kunnen binnenloo- pen. Ha, wellicht laat niet slechts de jonge, doch ook de oude vorst van Ari ma zich in de strikken van zijn harts tocht vangen, en onze goden zullen over den ondergang van het door hen zoo ge hate geslacht spotlachen. Schrijf hem, zeg ik, en stuur Jyeyas vandaag nog een bode. Zoo zult ge 11 bij hern den roem verwerven van behendig diplomaat. En in plaats van uw kinderachtige zucht naar vrouwenliefde en wraak ie bevre digen, zult gij uw naam onsterflijk ma ken als overwinnaar der vreemde goden en hersteller van den nationalen gods dienst." Safioye's oogen schitterden. ,En zal ik op die wijze de goddelijke Lucia tot \rouw kunnen krijgen?" vroeg hij. „Zeker, wanneer het u gelukt haar af te brengen van haar geloof. En dat moet tegenover een zwakke vrouw toch kin derspel zijn. Roep haar eens hier; ik zal haar moed eens op de proef stellen." „Maar gij deert haar op gecnerlei wij ze, anders bii alle goden....!" „Hoe? Zoudt gij waarlijk in staat zijn u te vergrijpen aan uwen ouden leer meester, dio u nog zooeven den weg ge wezen heeft tot den onsterfiijken roem? Znt gij door die vrouw reeds zoo sterk betooverd? Doch laat haar maar ko men; de goden eischen haar leven niet, althans nog niet." De bonze verdween in de spelonk, en Safioye wenkte het gezelschap om na derbij te komen. Prins Michael sprong op on deed al zijn best om de rol van een onverschrokken held te spelen. Maak voort, Lucia, ik zal u wel bescher men. Ge behoeft niet bang te zijn", en hij trok zijn zwaard. „Tafakati, mevrouw Johanna, ook gij kunt meekomen als gij moed hebt. Voor den knaap is het echter beter, dat hij hier blijve." - „O moeder, ik ga overal heen waar gij gaat", zei de kleine Jakob. „Als ik bij u cn bij vader ben, ben ik niet bang!" Allen gingen dus het pad op, en kwa men hij den voorsprong, welken de rots wand vormde voor den ingang der grot. Tevergeefs keek men rond naar Safioye. Onbevreesd als hij was, wilde Tafakati de grot binnenndringen, doch de vrou wen verklaarden, dat zij niet vorder gin gen. „Het is hier reeds zoo verschrikke lijk", zeide Lucia, zich angstig aanvlijend tegen tiaar oudere vriendin. „Slechts uit liefde voor u Michael, hen ik meegegaan naar deze akelige plaats!" „En verder brengt uwe liefde voor mij u niet?" zei de Prins, trachtend aan zijn woorden een schertsenden toon te ge ven. „Dan is zij niet bijzonder groot! Kom mee, zeg ik!" Hij vatte Lucia bij den arm, en wilde haar met geweld in het donkere hol trekken. Doch de echtgenoote van Tafa kati verzette zich daartegen. „Laat dat!" zeide zij op ornstigen toon, „Gij ziet im- De Russische salon-Rohespierre. „De Tijd" schrijft: Terwijl de eertijds zoogenaamde al- leenheerscher en keizer „aller Ruslan den" (niet „aller Russen", zo'oals dikwijls verkeerdelijk gezegd wordt) Nicolaas II met zijn huisgezin ïutar Tobolsk in Si berië is overgebracht, houden Kornilof de nieuwe Russische opperbevelhebber, en Kerenski, de minister-president, be raadslagingen in het Winterpaleis, van welks trotsche zalen de wanden wel moeten verstomd slaan van ontstelde verbazing over zooveel plotseling- ongo- von^ n nèn zicfT n ft ,e C^J 1I a .k e i- eener schitterende hofhouding, loopen thans militairen in eenvoudige véld- uniformen rond on burgers in gekleede jas, en waar eeuwenlang een schier barbaarsclie Oostersche weelde zetelde, omringend het voor de groote menigte geduchte mysterie van Tsaristische al macht cn Tsaristische willekeur, daar heeft sinds eenigen tijd de democratie, de burgerlijkheid haar zetel opgeslagen met een allesovcrbluffend sans-gène. Mevrouw De Staël noemde Napoleon Bonaparte den „Robespierre te paard"; zou men Kerenski niet den „salon-Ro- bespierre" mogen noemen? Hem, die den keizer weliswaar niet het hoofd laat afslaan, doch in ballingschap zendt, in zijn plaats als albeheersclier optreedt, en aan ministers van andere landen belooft „dat Rusland alle klach ten zal inspannen om de tegenwoordige moeilijkheden te boven le komen en den oorlog voort te zetten in nauwe samen werking met de geallieerden, teneinde aan alle volkeren de weldaden te ver schaffen van een duurzamen vrede en de zege te verzekeren van de groote de mocratische beginselen van rechtvaar digheid en vrijheid." Rusland! Wat verstaat Kerenski on- mërs dat zij over het geheele lichaam beeft." Desniettemin zou de Prins er waar schijnlijk op gestaan hebben, dat Lucia aan zijn wil gehoorzaamde, indien thans niet uit de diepte der grot een zoo hui veringwekkend" geluid werd vernonvn, dat hijzelf bleek werd, een stap achter waarts deed, en over den rotswand m de diepte zou zijn gestort, indien Tafa kati hem niet gegrepen had. Het begon met een plotseling sterk aanz,wellend fluitend geblaas, evenals somtijds een windstoot door de kieren van deuren en vensters gaat, en ging spoedig over in een merg en been doordringend gehuil, vermengd met gebrul en hondengeblaf. Lucia greep onwillekeurig hel kruis vast, dat zij om den hals droeg, en bad: ..O, heilige engelen des llemels, staat ons bij!" En toen het verschrikkelijke gehuil, tegen de muren en in de krommingen' van de spelonk door de echo herhaald, langzaam wegstierf, stond plotseling, als uit den grond opgerezen, de oude bonzo bij den ingang van de grot. Een geelzij- d enkleed hing om de knokige, gebogen gestalte; het krachtige hoofd was geheel kaal en bedekt met tallooze rimpels; de scheel kijkende oogen schenen half gö- sloten; met de linkerhand zwaaide ny een wierookvat en met de rechter hief hij dreigend een gebogen staf omhoog» (Wordi, kssvolgd.ï

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1