9 V BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Christen-helden in Japan. I. blad verschijnt eiken <ïag, uftgez. Zon- en Veestd. L Vbonncmentsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 11 et. p. week, fl.45 p. kwartaal; by s agenten 12 ct. p. week, f 1.G0 p. kwartaal. Franco "ost°f 1.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondage- is alieen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. 5 rtaal, bij voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ,t 'met Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. 8e Jaargang. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1817. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Inferc. Telefoon 935. No. 2395 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regel* f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertcntiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct. Meer mannen. 2 juitschland wil meer steenkool aan land leveren, als wij mannen sturen de Duitsche mijnen. 5 su die voorwaarde doet ons de toc- 2 Ls\ niet zien in een licht verschiet! 2 Derstens, er zouden heel wat Neder- 5 iders in de Duitsche mijnen moeten 2 in werken, om de hoeveelheid naar 5 land te verzenden steenkool op eeni- 'niate beduidende wijze uit te breiden _wij zouden n.l. een vermeerdering steenkool krijgen in een even groote >veelheid, als de Nederlanders, die |r komen werken, kunnen producee- I En vervolgens en dat zegt nog ér hoeveel mannen zullen lust ge- 3eien. om in dezen, tijd in Duitschland gaan werken, gesteld al, dat wij in 5 land veel mannen zouden kunnen ssen, terwijl de mobilisatie reeds zoo- >1 kracht inproductief, vruchteloos 3akt en lam legt. r" \let dit laatste hebben wij een wonde- 'k aangeraakt naar onze vaste over- o-ine-: een wondeplek in het bestuur i ons vaderland in dezen tijd. Wij ons Nederland blijven maar rustig iwtgaan met een algeheele mobilisatie terwijl deze in andere neutrale lan- n op kleiner schaal wordt terugge- lCht terwijl van alle zijden wordt oogd. dat binnen ee.n zeer korte span- tijds. in de ure des gevaars, toch de leele troepenmacht gerecruteerd zou nnen worden. lijna niemand, bijna geen der bladen, na geen vooraanstaand persoon in tejuilen regeering of militairistische krin- jqelijk n - durft verdedigen die blijvende 'eheele'mobilisatie maar er zijn er, aas. te weinig, die openlijk en krach- en voortdurend er tegen ageeren en btesteeren. Jehoefte heeft ons land aan eenige ichlige personen in de Volksvertegen- irdiging, die, open oog hebbend voor ware landsbelangende regeering gen of dwingen^ een andere richting b slaan. iolland ontwake dooli niet om..... mannen te oefenen in steeds groote- marschen, beladen met de zwaarst igelijke ransels, of in het maken van ;ere gymnastische of acrobatische toe- i, waarmede de gemobiliseerden dag- dag-uit, nadat zi.j reeds zijn afgericht, Reten worden bezig gehouden. Holland Jwake om in te zien met heldere, oogen, dat 's lands verdediging I en vooral en allereerst eischt een Iconomisch zoo weerbaar mogelijk [lk! Te lang, veel te lang reeds is deze ervoornaamste eisch voor een aan- jgniyk deel verwaarloosd! wfmzen zoo juist in de bladen,' dat heer Stins, voorzitter van den Chris- fjken Mijnwerkersbond, gistermiddag :rafisch aan den minister van Oorlog icht heeft, wegens den kolennood in |t land. aan alle^NedeiTandsche gerno- liseercle mijnwerkers klein verlof te (Hieruit blijkt weer, dat de gewapende lenst door 's lands bestuur tot nu toe i hooger waarde is geacht, dan het •erken in de mijnen dan het produ ceren van de zoo hoog noodige sleen- Wij durven het vertrouwen uiten, dat minister van Oorlog op het boven ge lieerde telegrafisch verzoek bewilligend antwoorden, en de regeering einde- 1 inzien, dat de industrie óók be- tot s-lands verdediging. (et bemiddelingsaanbod van den Paus. Ie Cèntralen zouden gunstig gestemd zijn tegenover het Pauselijk voorstel. -- De Entente-mogendheden plegen nog overleg. De elfde Isonzo-slag ontbrand. Overzicht Uit Vlaanderen is niet veel nieuws. Ter aanvulling van wat wij gisteren schreven, diene, dat de Franschen ter rein wonnen in het bosch van Avocourt en op den Mort ITomme. Aan het front, dat van den Cóte du Talon over Louvemont en Les Chambret- tes naar Bezonvaux loopt, is de aanval, volgens het Duitsche legerbericht, afge slagen. Op het Zuidelijk front is de elfde Isonzo-slag ontbrand, na een artilleris- tische voorbereiding, welke, volgens oor getuigen, haar wedergade niet vindt. Volgens het Oostenrijksche legerbe richt zijn de Italianen, soms na aanvan kelijke successen, overal in een uiterst bloedigen strijd teruggeslagen, behalve ten Z. van Costanjevica, waar de slag nog heen en weer gaat. Anders luidt het Italiaansche legerbe richt. Het meldt, dat de Italianen overal de eerste linie veroverden en ook (stroomopwaarts van Ganalc) over de Isonzo trokken. Tevens zegt het Oostenrijksche leger bericht, dat de Italianen ten N. van Asia- go, dus op Italiaanschen bodem, uit hun stellingen over een breedte van 15 K.M. zijn geweken, en dat zij ook het Sugana-clal verlieten. De „Secoio" schrijft, dat, ondanks de ongunstige pers, die de pauselijke nota ten deel valt, de Paus zijn plan zal door zetten. Het Italiaansche blad is in deze wel niet een zoo bijster gezaghebbende bron, doch wij zijn er zeker van, dat het met zijn verklaring de werkelijkheid zeer nabij komt. De Paus zal aan zijn plan vasthouden alleen reeds het feit, dat Ilij zijn vre desvoorstel de wereld heeft ingezonden, wijst er op, dat er zeer ernstige redenen zijn, om daarvan succes te verwachten zoo ernstig, dat de Paus zich lieusch niet door haloorige chauvinisten, die, helaas, de pers tot. hunne beschikking hebben, zal laten ontmoedigenI Engeland. Een Parlementslid uit interneering teruggekeerd. De „Times" meldt, dat liet Engelsche parlementslid Stanley Wilson, die 20 maanden geleden gevangen werd geno men' bij de torpedeering van een Grieksch schip in de Middclandsche Zee en sedert in Oostenrijk geïnterneerd was, thans op weg is naar Engeland. De heer Wilson werd door de Oostenrijkers, naar hij te Zürich, dat hij op zijn terug reis passeerde, verklaarde, zeer goed behandeld. De heer Wilson werd op 4 December 1915 gevangen genomen toen een Oos tenrijksche duikboot de Grieksche stoomboot „Spetzoi" aanhield. Hij wierp te voren een tasch rnet brieven en docu menten over boord, die echter door de Oostenrijkers werd opgevischt. Er wer den pogingen gedaan om hem uit te leveren tegen een Oostenrijker, in En geland geïnterneerd, maar ten slotte is hij zonder zulk een verwisseling losge laten. Italië. Een nieuwe conferentie te Reine? De Ivölnische Ztg." verneemt uit Zwit serland, dat volgens de „Sec-oio" een nieuwe Entente-conferentie te Rome wordt verwacht, waaraan ook Ribot en Painlevé zullen deelnemen. Rusland. Hoe Kerenski reist. Hoewel de revolutie groote verande ringen in R.usland heeft teweeg gebracht zijn er toch geen wijzigingen geschiedt ten opzichte van het reizen van het hoofd van den Staat. Gelijk als de Tsaar reisde, reist thans ook Kerenski, die. zoo onge veer de macht van een staatslïoofd bezit. Wanneer hij b.v. naar het front reist, dan wordt de geheele spoorlijn door mi litairen bewaakt, terwijl vooraf de rails aan een nauwkeairig onderzoek worden onderworpen. Alle stations, waar Ke renski's trein langs komt, zijn voor het publiek gesloten. De troepen, die den trein en de stations te bewaken hebben, worden zorgvuldig uitgezocht, zoodat degenen, die er van verdacht worden min of meer door den maximalistischen geest aangestoken te zijn, bijtijds wor den verwijderd. Wanneer Kerenski in een gepantserde auto door de straten van Petrograd rijdt, worden deze door de politie afgezet. De verblijfplaats van den ex-tsaar. Volgens een bericht uit Petrograd be vindt zich de ex-tsaar met zijn familie leden op een landgoed van het Huis Ro- manof, dat 20 K.M. van Kostroma is ge legen. Den 12en Aug. begaf zich Kerens ki naar Tsarkoje Selo, om persoonlijk de maatregelen voor de overbrengng van den tsaar en zijn gezin naar Siberië te conlroleeren. De ex-tsaar kwam den 14en Augustus op het bovengenoemde land goed aan. Hij werd vergezeld door 50 hof dignitarissen en beambten en bege leid door 200 soldalen. Zwitserland. De broodkaart ingevoerd. De „Lokal Anz." verneemt uit Bern, dat op 1 October in Zwitserland de broodkaart zal worden ingevoerd. De dagelijksche hoeveelheid te verstrekken brood zal 50 gram bedragen, waarbij nog 500 gram meel wordt gevoegd. Ar beiders, die zwaar werk te verrichten hebben, zullen een toeslag krijgen van 100 gram brood dagelijks. Gebakjes en banketbakkerswaren, die van meel wor den vervaardigd, mogen slechts op ver toon van 'een broodkaart worden afge geven. Vredespogingen. Het bemiddelingsaanbod van den Paus. Amerika's houding. De ,.Ass. Press" zegt: Lansing heeft verklaard, dat Amerika's antwoord aan den Paus zal worden verzonden onaf hankelijk van de antwoorden der andere oorlogvoerenden, maar hij geloofde wel, dat \Vilson bij het samenstellen van zijn antwoord rekening "zal hóüde'h met de mecning der andere geallieerden. President Wilson's antwoord op de pauselijke vredesnota zal, volgens den correspondent van de „Morning Post" te Washington, deze week worden opge steld. Tusschen de geallieerde regeerin gen heeft een gedaclitenwis6eling plaats gehad, waarbij geen meeningsverschil- len bleken. Echter wordt het wensche- lijk geacht dat het antwoord der Ver- cènigde Staten onafhankelijk van dat der Europeesche geallieerden zal wor den gegeven. De president zal volkomen sympathie uitspreken met de mcnschlie- vende bedoeling van den Paus om 'een einde aan den oorlog te maken, maar zal tevens uiteenzetten dat de Verèenigdc Staten niet op den door den Paus aan gegeven grondslag in onderhandelingen kunnen treden. De correspondent voegt hieraan toe: Zoo lang Duitschland voort gaat in volle zee moorden en andere gruwelen te begaan, die het sedert het begin van den oorlog berucht maakten, zal de Amerikaansche openbare mee ning zich verzetten tegen eiken vrede, die niet vergelding voor die misdaden zal brengen. Ook de League to enforce peace, waar van Taft leider is. verlangt de weigering van het Pauselijk vredesvoorstel. De correspondent van de ..Daily News", dit meedeelend zegt dat den League dat doet op dezelfde gronden als de Ameri kaansche arbeidersfederatie. Alleen door de afschaffing van de Pruisische militaire autocratie, het koste wat het wil, zegt het bestuur van de League, kan de veiligheid der wereld in de toekomst worden gewaarborgd. Daar om verlangt de League krachtige voort zetting van den oorlog, tot dat het Prui sische militarisme is vernietigd, hetzij door de geallieerde strijdkrachten, hetzij door een opstand van de Duitsche de mocratie. Het Vaticaansche orgaan Osservatore Het Vaticaansche orgaan, de „Osser vatore Romano" bestrijdt de bewering der verschillende Entente-bladen, dat de Pauselijke vredesnota de wereld zou zijn ingezonden op instigatie van de centra- len en dat een druk diplomatiek verkeer aan dezen stap voorafgegaan is. Veeleer heeft de Paus sedert maanden kunnen conslatceren, dat beide groepen mogend heden hun overdreven eischen,welke on derhandelingen onmogelijk maakten, lieten vallen en het over eenige voorna me kwesties eens waren, zoodat slechts enkele bijzondere gebiedsgeschillen te regelen zouden zijn. Deze veelbelovende verschijnselen zijn het geweest, die den Paus aanleiding hebben gegeven, den- oproep te doen. Een Ilollandsche persslem. Heel de wereld behoort het hoofd der Roomsche Kerk dankbaar te zijn voor zijn poging om den wereldvrede te her stellen, schrijft de anti-revolutionaire „Stichtsche Crt.": Zijn voorstel komt inderdaad op een zeer geschikt oogenblik, nu van een po ging, die van andere zijde werd aange wend, vooreerst niets te verwachten is. Dat de Paus zou slagen,"" is echter op dia moment helaas! óók niet te ver wachten, al zal het moeilijk vallen, voor al voor Amerika's president, om te wei geren om 's Pausen voorstel, althans als basis van onderhandelng aan te nemen. Doch ook al liep deze poging voors hands op niets uit., zij zal toch aan de vredes-propaganda in de verschillende landen al weer ten goede komen, en daardoor indirect den vrede bevorderen. De O.-H. en de Duitsche regeering over de nota. Het „Fremdenblatt" verneemt, dat de vredesnota van den Paus in toongevende kringen te Weenen gunstig ontvangen is. Ook de Duitsche regeering neemt, naar bericht wordt, hetzelfde stand punt in. Nadat de O.-H. regeering overleg zal hebben gepleegd met de Duitsche, zal het antwoord op de pauselijke nota wor den verzonden en wel binnen den kortst mogelijken tijd. De houding der Entente. In het Lagerhuis heeft King gevraagd, of er een nota was ontvangen van den Paus, waarin er bij de oorlogvoerenden op wordt aangedrongen, vredesvoor waarden te overwegen en of de regeerin gen der geallieerden over deze zaak over leg met elkaar zullen houden, voor er een antwoord wordt gestuurd. Minister Cecil antwoordde, dat het antwoord op beide vragen bevestigend luidde. Buitenlandsche Berichten. Ontploffing in een munitiefabriek. Te'Rigahd (Quibec) is een fabriek, die ter vervaardigng van ontplofbare stoffen in gebruik was, in de lucht gevlogen. De eerste berichten behelsden, dat 40 belen dende huizen door de kracht der ontplof fing zijn „opgeblazen". Geheel de om trek was met wrakstukken overdekt èn in rook gehuld. Een bizondere trein met geneesheeren en pleegzusters is van Montreal naar den plek des onheils ver trokken. Er wordt bij den mijiisler van Oorlof op aangedrongen aan alle gemobilisecr* de mijnwerkers klein verlof te ver'leeneit teneinde zooveel mogelijk personeel voor het bedrijf beschikbaar te krijgen. 25 Augustus zal het s.s. Waalwijk met groote lading bloembollen naar Amerika vertrekken. Er zullen nog minder treinen gaart rijden. Nederland en de Oorlog. Wees zuinig op brood. Het Bureau voor mededeelingen om-' trent voedselvoorziening heeft ons zijn eerste circulaire toegezonden. Wij drukken deze hier over, in da hoop, dat onze lezers er naar zullen han-: delen! Van 17 Maart tot 5 Mei j.l. zijn 29 sche pen uitgevaren om in Amerika brood graan lethalen. Zij zijn alle in Nederland teruggekomen. Van 25 Mei tot 1 Juli zijn 66 schepen gevolgd om opnieuwriading uit Amerika te halen, doch van deze is er tot dusverre slechts een twee-tal teruggekeerd. Ten aanzien van het vervoer naar Nederland der overige te verschepen ladingen doen zich moeilijkheden voor, die het vertrok der schepen beletten. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft, zoowel te Londen als te Washington, ernstige po-' gingen gedaan om deze moeilijkheden' op te lossen en ook de Nederlandsche Overzee Trust Maatschappij heeft steeds beproefd om te verkrijgen, dat de goede ren naar hier kunnen worden verzon* den; tot nu toe is dit echter niet gelukt en er moet rekening mee worden gehou den, dat er geen zekerheid bestaat om trent de hoeveelheid broodgraan, die van uit Amerika Nederland in de eerst volgende maanden zal bereiken. Onder* deze omstandigheden heeft het een punt van zeer ernstige en nauwgezette over weging bij de Regeering uitgemaakt, of zij.er op dit oogenblik reeds toe moest overgaan het broodrantsoen te vermin dereu. De vraag of zulks een daad van wijs beleid zou zijn, is op steekhoudende gronden, zoowel in bevestigenden als in ontkennenden zin te beantwoorden. Voor een vermindering op dit oogen blik zoude pleiten, dat waar, zooaj^ ge meld, er hoegenaamd geen zekerheid bestaat voor nieuwe aanvoeren en de voorraden onvoldoende zijn om rnet het beslaande rantsoen oók maar in de ver ste. verte den oogst van het. volgen de jaar te halen, de voorzchtigheid zou gebie den, dat men het rantsoen tot zoodanig cijfer terugbracht, dat het kon strekken tot op het oogenblik, dat de in 1915 te verwachten oogst zou zijn binnenge haald. Tegen een vermindering van het broodrantsoen zijn ook zeer sterk spre kende argumenten aan te voeren. Zonder deze allen te willen opnoemen, komt hier in de allereerste plaats naar voren, dat een vermindering van het brood rantsoen in de eerste plaats hen zou treffen, wien het moeilijk valt zich van andere voedingsmiddelen te voorzien en- wier voeding toch reeds niet overvloedig genoemd kan worden, zoodat zij, die liet 't minst kunnen dragen, het zwaarst zouden worden getroffen. De Regeering heeft rnet verschillende personen, voortkomende uit geheel uit- eenloopende. kringen der maatschappij, over deze zaak uitvoerig overleg ge pleegd en daarbij is haar gebleken, dat een vermindering van het broodrant soen door de bevolking wel zou worden begrepen en aanvaard, doch dat. zij slechts als noodmaatregel mag worden toegepast. In verband met hel feit. dat de Regeering niet kan en mag aannemen, dat in het eerstvolgende, li alf jaar dat FEUILLETON. "d lnlusschen verheugde Lucia zich in sell! de belofte van haar man, dat hij dien 1 [vond zou doorbrengen in haar gezel- 10 schap. „Alles kan nog weer goed- wor- jpV' zeide zij, de derliensnarigc citer temmend. Met grooler zorg dan ge woonlijk liet zij zich door Ilede optooien en regelde alles zoo, als zij meende, dat aet Michael het aangenaamst zou zijn. wna bleef zij geduldig afwachten. Toen de Prins eindelijk door de por tere binnentrad, was hij toeh eeir 'ogenblik getroffen door de schoonheid Jjjner vrouw. Omstraald door den laat- «cn, gouden avondgloed, stond zij ïn Jaar lichtkleurig gewaad aan het veju- ter. -.Een engel des lichts'," prevelde hij onwillekeurig, en hij groette haar har- K'hjkcr dan hij zich had voorgenomen. «•Eindelijk dan toch!" riep zij, hem blij 'gemoet tredend. „Maar er is weer iets, lal u onaangenaam stemt! Ik zie het ön uw oogen. Safioye! Ik wou, dat hij, "aar vertrok!" "Neen, Safioye niet, maar mijn vader, och. laat mij-daarover zwijgen. Ik ben primers gewoon, d^t hij mij behan gt als een schooljongen. Maar ik wil uw avond niet bederven.' «Aw vader meent het ongetwijfeld Jed met u," zeide zij, de beide zwaar- ■cn van zijn gordel losgespend. „Ga nu ;„ns °P uw gemak in de kussens zitten, proef eens, hoe deze thee u smaakt." zjJ bood hem een geurige kop thee fl tenevgns zijn lievelingskost, rijst- balletjes, gedoopt, in honig, die zijzelf voor hem gebakken had, en wist daarbij zóó opgewekt en innemend te keuvelen, dat zijn booze luirn spoedig begon te wijken. „Komaan," zei hij ten laatste, het kopje wegschuivend, „laat mij nu uw liedje eens hooren. Ilc ben er benieuwd naar hoe dat zoetvloeiend Italiaansche gon delliedje in het .Japansch klinkt." Lucia nam de citer ter hand. Na eenige accoorden en vroolijke, huppelende no tenfiguren, die het zachte spel van wind en golven lieflijk nabootsten, zong zij met zachte, zoete stem: „De zilv'ren schijn der maan Glanst op de golven Bij 't zachte windgesuis Zwellen de zeilen. Stap in de boot aan 't strand. Santa Lucia, Voer ons naar 't vaderland, Santa Lucia! Hii liet haar het lied herhalen, en be geleidde haar met zijn baritonstem. Toen het uit was, zeide hij: „Lang niet kwaad! Ofschoon toch wel een beetje vrij vertaald. Van: „Voer ons naar 't va derland," zingen de gondeliers daar ginds geen woord. Wat bedoelt ge daar mee? We zijn toch reeds in het vader land?" „Maar, Michaël! Bidt ge "dan niet el- ken dag: „Onze Vader, die in de Heme len zijt?" Kan het daarom twijfelachtig zijn naar welk vaderland de H. Lucia ons moet voeren?" antwoordde Lucia den criticus. Een half minachtend, lialf treurig lachje speelde om des Prinsen lippen, en hij zeide; „Ge zijt toeh een lichtge- loovig kindje! Hebt ge er nog nooit over gedacht, dat... maar neen!! Ik wil uw kinderlijk geloof niet schokken! Geloof gij maar aan den „Vader in de Heme len", ofschoon...." „Michaël!" riep Lucia bleek wordend, ..eij wordt geslingerd door twi'fel aan het geloof! O, die rampzalige Safioye die u dien twijfel als vergif in het hart heeft doen druipen. Spuw dat vergif uit, eer het uwe arme ziel doet sterven! Ga naar pater Sotelo, en zeg hem, dat uw ziel gewond is. Kom en bid met mij aan den voet van het kruis. Wij hebben reeds sinds zoo lang niet meer met elkander gebeden. Kom, kom!" Zij stond op, en wilde hem meenemen naar het zijvertrek, waar in een nis, tus schen geurige ruikers, een schoon cru cifix stond, een erfstuk van haar moe der. Doch hij maakte zijn hand uit de hare los, en zeide: „Bid gij maar! Dat is een goed werk voor vrouwen. Wij man nen moeten ons versland gebruiken. Overigens zal ik inderdaad dezer d-agen aan pater Sotelo eens een paar vragen doen, en ik ben wel benieuwd te hoo ren, welk verstandig antwoord hij daar op zal kunnen geven. Zijt gij nu tevre den?... Kijk, nu weent gij alweer! Wel te rusten.... tranen van vrouwen zijn voor mij ontuitstaanbaar." „Michaël ach, ik heb dezen avond met zooveel vreugde tegemoet gezien, en moet hij nu zóó- treurig eindigen? Michaël, blijf nog een oogenblik cn bid ten minste een „Wees Gegroetje" met mij!" smeekte Lucia, haar tranen met geweld onderdrukkend. „Nu dan.... maar geen predikatie?" „Zijt gij hoos o/i mij?" „N...neen! Maar maak mij niet boos. Wel te rusten! En maak dat gij morgen vroeg gereed zijt. Wij gaan, gij, Sa fioye en ik een reeds lang voorgeno men uitstapje maken naar den Ungen." „Ach, alweer die Safioye! Ik zou liever met u alleen rijden...., maar zooals gij wilt; ik ben zelfs bereid, morgenoch tend de H. Mis ervoor op te offeren." „Dat is mooi van u. Wel te rusten dan!" Toen de Prins was heengegaan, barstte Lucia uit in tranen. „O wee!" zuchtte zij. „O Heer, laat niet toe, dat hij zijn geloof verlieze! Laat dèit toch niet toe! Wat zou er van mij worden als hij zijn geloof verloor?.... En wat van zijn arme, on sterfelijke ziel." Lucia weende en bad dien avond nog geruimen tijd voor liet beeld van den Gekruisigde, alvorens zich ter^ruste te begeven. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Banzui de Bonze. Safioye had gehoord, dat in een der spelonken van den nabijgelegen Ungen een bonze woonde, dien de heidenen be schouwden als zeer bevriend met hun goden, en uit de persoonsbeschrijving van dezen zonderlingen kluizenaar meende hij in dien bonze, een zijner voormalige leermeesters in het bonzen- klooster aan het Giwa-meer te herken nen. „Het moet Banzui zijn," zeide hij bij zichzelven. „Dat eene scheelkijkende oog verraadt hem. Hij is altijd eeri som ber, geheimzinnig personage geweest en .vol haat legen den vreemden godsdienst. Men mompelde zelfs, dal van tijd tot lijd een booze geest *zich van hem meester maakte. Om het even. Ik ga hem opzoe ken, en hij moet mij zeggen hoe ik die vorstin Lucia voor mij winnen kan. liet is een listige, sluwe klant!" Vandaar dat Safioye op zekeren mor gen aan prins Michael zijn voornemen te kennen'gaf, om naar den Ungen te rijden cn een bezoek te brengen aan den bonze, over wien men zooveel sprak. „Aan dien schele?" vroeg de Prins la chend. „Dan rijd ik mee, en ook Lucia moet met ons meegaan. Mijn vader wil de den ouden bedrieger in 't vorige jaac laten oppakken en over de grenzen la ten jagen. Doch de handige snaak wist een schuilplaats te vinden in de ontoe gankelijke spelonken van den berg en: slaagde erin onzen gerechtsdienaars zooveel schrik aan te jagen, dat men; hem verder met rust liet. Ik zou den ke rel nog wel eens willen zien, en ga daaw' om met u mee. En daar ik weet, hoe aan* genaam u het gezelschap mijner vroir^ is, moet Lucia meerijden. Wij zeggen^ natuurlijk, niet, dat wij naar het bosch gaan. Anders zou zij weigeren ons ttf vergezellen. Als wij eenmaal voor zijn' spelonk slaan, zal'de nieuwsgierigheid haar er wel toe brengen met ons maé naar binnen te gaan." Zoo had prins Michael gesproken, ei« zijn vrouw had de uitnoodiging ahgeloot aangenomen. XWordt vervolgd.]

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1