De Oorlog. BINNENLAND. P hjt biad verschijnt elkcti dag, uitgez. Zun- en i'eestd. i." rip Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, r t oirlcn 11 ct. p. week, f 1.45 p. kwartaalbij JJ aeenten 12 ot. p. tveek, f 1^0 p. kwartaal. Franco d. Ci "ff 1.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- ad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. kwartaal, bij voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers ct 'met Geïllustreerd Zondagsblad S ct. 8e Jaargang. 14 AUGUSTUS 1917. Bureau STEENSCHUUR t5 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. 3«o. 2389 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingcn van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p._ 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct. Üj een Gouden Jubileum. Fred Ma*j jn (jg jubileerende vreugde van een ouden feest kunnen de breed-urt wui- Rdbefgnde feestklanken zoo lichtelijk de Vai|[are waarheid benevelen.... Doch dit geschiedt nietwanneer op et gouden jubileum, dat de Maria-Con- •lingnjresatie in de St. Petrus-parochie te de- r er°stede morgen viert, beweerd wordt, at deze kerkelijke vereeniging een der egenrijkste -instellingen is onzer stad at van daar uit door het Katholieke le en een heilrijke verdieping en verinni- Jing is'gegaan «eri|i fn deze bewering ligt niet de minste vo4 ver drijving Daar is dezer dagen een terugblik ge- Leid# f0rpen op het vijftigjarig verleden der 1 D"' jbileerende Congregatie. Schouwen we een oogenblik in de lekomst, om den wensch uit te spre- en, dat de Maria-Congregatie voor de .oomsche vrouwen moge blijven roeien in talrijkheid van leden en in inerlijke kracht. ja meer en meer wordt de toewij- ing van de vrouw gevraagd voor het heilbare leven; haar vrouwelijke eigen- cliappen kunnen daar veel werk ver- ichtcn, veel nut stichten. Doch, zooals foor den man, geldt het voor de vrouw, n we zouden bijna zeggen: rnèèr nog: roos zal zijn haar werken, ij del haar ogen, als er niet in haar leeftin. volle racht, het godsdienstig bewustzijn »t bewustzijn, dat al haar arbeid staan jioetin den dienst van God. Vooral toch noct het - maatschappelijk werken der- touw, hetwelk is een arbeid in den ver leven dienst der naastenliefde, hetwelk itijd en immer getypeerd moet zijn loor fijne tact en kiesch gevoel, vooral och moet dht werken doortrokken zijn ran den zenuw van den godsdienst, wil niet ineenzakken tot bloote vorme- jkheid en onvruchtbaar gedoe Welnu, tot die verdieping van het ;odsdienstig leven der vrouw heeft ont- aglijk veel bijgedragen de jubileerende daria-Gongregatie in de St. Petrus- iaróchie. En daarom mag er gejubeld worden... In daarom moet er door allen hartelijk ewenscht worden, dat deze Congrega- ie in de komende tijden steeds hooger hoge heffen haar groei, steeds dieper laar wortels moge schieten j Wijjfetwijfelen niet, of onder de lei-! (ingvah den Pastoor der parochie, den feereerw. heer A. J. M. Hafkenscheid, al deze wensch in vervulling gaanl Met 'n enkel woord hebben we hier wens in het algemeen gewezen'op de eteekenis der zuiver-godsdienstige ver eniging, zoo.als iedere parochie in onze jlad er een of meerdere rijk is... De invloed clezer vereenigingen mag n onzen maferia-listischen, verstoffelijk en en op uiterlijkheden pralend-en tijd, èker niet worden onderschat 1 Zij zijn de kanalen, waarlangs den loomschen mannen en vrouwen zoo- reel innerlijke kracht toestroomt, om ilaande te blijven, te midden van al het asten en woelen van het vaak heftig ewogene leven n Slappe strijd op de fronten. Zal de conferentie van Stockholm mislukken? Luchtraid op Frankfort. De Staat van beleg in Spanje afgekondigd. Een con cordaat tusschen Rusland en da H. Stoel Overzicht -g steeds geen groote aanvallen in Wlo.anderen, ofschoon het er wel roeri- .gcr wordt. Tusschen Ieperen en Meenen ïnoesten de Engeïschen; en ten W. van Jcperen de Duitschers terrein afstaan. Het sterk geschutvuur bij Verdun doet daar nieuwen strijd verwachten. Evenmin is er veel verandering geko men in den toestand op het Oostelijk v'ont. In de Bóekovyina'. is een -even wicht van krachten ontslaan, zoodat uit die provincie de. Russen nog altijd niet geheel zijn verjaagd. Vorderingen ma ken de centrale legers slechts ten Z. van het dal van Trotus. be Russen cn Roemeniërs begrijpen zeer goed, wat er op het spel staat:' de ontruiming van Moldavië. Zij spannen geweldig hun krachten in en 'dat onder vond vooral Mackensen, die ten N. van 'rj'ocsani staat. In. plaats van vorderingen ie melden moest hij' zich vergenoegen ^et të getuigen, dat hij ondanks de öierke tegenaanvallen „geen duimbreed gronds' heeft verloren. Echter hebben oe Duitsche regimenten aldaar op 13 ffistus een succes kunnen boeken; zij nebben de plaats Panciu genomen, ter- hi! ai 0ostenrijkers langs de Slanic tot *»J Okna zijn gekomen. in de lucht was het bedrijvig. Boven viio 4 •eren en Frankrijk zijn tientallen ficli t en van Partijen neerge- Vasthoudend aan de mededeeling van Bonar Law in het Engelsche Lagerhuis, mogen wij constatèern, dat de socialisti sche conferentie te Stockholm vrijwel een fiasco zal worden. Immers, het be sluit is gevallen, dat aan geen persoon, woonachtig in het Britsche Koninkrijk, zal worden toegestaan orn met een on derdaan van een vijandelijk land te be raadslagen. Hetzelfde besluit is genomen door de"Vereenigde Staten, Frankrijk en Italië. De Britsche regeering maakt liet tlians eerst bekend, omdat zij er stellig op gerekend had, dat de Britsche arbeiders partij met overgrooie meerderheid het deelnemen aan de bijeenkomst in de Zweedsche hoofdstad zelf zou afkeuren. Dit is niet het geval geweest! Dat dit ni$t het geval was, dat inte gendeel de Britsche regeering tegen de conferentie was, terwijl tevens blijkt, dat de Russische regeering zich niets aan de besluiten van Stockholm laat gelegen liggen, heeft Henderson verzwegen. Zijn houding schijnt dus niet bijster open hartig geweest te zijn en in elk geval heeft hij zijn verantwoordelijkheid als minister al bijzonder luchthartig op- Op Zee. Amerikaanse!» Tankschip gezonken. Het Amerikaansche departement van marine meldt: Het Amerikaansche tank schip „Campana" is tot zinken gebracht op 6 Aug. in de nabijheid van het eiland Er, aan de Fransche kust ter hoogte van de kust van Bretagne. 47 overlevenden- der bemanning zijn aan land gebracht. Men meent, dat de kapitein der „Cam pana" en vier leden der gewapende wacht aan boord van de duikboot zijn gehouden als gevangenen. Duitschland, De Paus en de krijgsgevangenen. De „Oss. Rorn." brengt textueel den brief, dien de Duitsche ex-kanselier Von Bethmann-ITollweg lot den Paus gericht heeft omtrent de bemoeiingen des II. Vaders ten gunste der krijgsgevangenen en waarvan-wij reeds eerder melding ge maakt hebben. Wij laten liier nu den brief in zijn geheel vertaald volgen: Doorluchtigs te Paus, De groote en levendige belangstelling, die Uwe Heiligheid van het begin van dezen oorlog af getoond heeft ten op zichte der smarten, die de menschheid nu lijdt, is verre van te verzwakken steeds gr'ooter geworden en heeft nog onlangs een nieuwe uiting gevonden in de pogingen om de smarten te lenigen van de krijgsgevangenen, die huisvaders zijn. Dank zij deze edele en edelmoedige pogingen zijn een honderdtal Duitsche huisvaders, krijgsgevangenen, in Frank rijk, na een lange krijgsgevangenschap, geïnterneerd kunnen worden in Zwit serland en genieten nu een welverdiende rust in dat gastvrije land. Ik verheug mij hierover zeer voor die ongelukkigen cn ik wil niet dralen Uwe Heiligheid t de diepe erkentelijkheid van de keizerlijke regeering over te brengen en hare op rechte gelukwenschen bij gelegenheid van dit nieuwe succes, dat Zij in het be lang der menschheid heeft behaald. Ik bid u, Doorluchtigste Paus, de verze kering te aanvaarden van mijne diepste vereering. - Luchtraid op Frankfort. Zondagmorgen verscheen een vijan delijke vlieger boven Frankfurt en wierp bommen, die in het midden der stad onmiddellijk voor een groot militair hos pitaal te recht- kwamen. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren; in 't hospitaal werden benige personen, onder wie een portier, licht gewond. De aangerichte schade is gering. Nader wordt gemeld: Behalve, een born op Frankfurt, werden er nog zes geworpen in een boschje ten Westen van de stad. De „Frankfurter Zeitung" meldt: Te gen haifacht verscheen opnieuw een vij andelijke vlieger boven Frankfurt, die in het wilde weg bommen wierp in de door het Zondagsverkcer drukke stralen der stad. Dezen keer vielen er vier doo- den en werden verscheiden personen Het vliegtuig is neergeschoten; de in zittenden werden gevangen genomen. Vleeschlftbze weken. De „Voss. Ztg." meldt uit Dresden, dat de twee vleeschlooze weken, die tot dusver voor Saksen zouden gelden, in September en October vo.or het geheele rijk zullen worden ingevoerd. liet Duitsche oorlogvoedingsbureau spreekt dit bericht tegen. Frankrijk. De gelofte van het Fransche episcopaat. Nadat Z. E. Kardinaal Andrieu, aarts bisschop van Bordeaux, aan Z. H. den Paus den tekst van de door het Fransche episcopaat afgelegde gelofte op het feest van het II. Hart had toegezonden, werd door den Kardinaal-Staatssecreitaris na mens Z. H. het volgende antwoord ge zonden: 1-Iet is voor Z..IL een groote troost ge weest in dezen stap een acte 'te zien, welke zoozeer met zijn verlangen over eenkomt, en die getuigenis aflegt van den ijver van het Fransche episcopaat voor de heiliging der zielen, die aan zijn zorg zijn toevertrouwd. De H. Vader herhaalt nogmaals, dat wij van het II. Hart op de voorspraak van de H. Maagd een duurzamen vrede zullen kunnen ver wachten, welke op de beginselen van de eeuwige gerechtigheid gegrondvest is,- Engelamfe Verlof om de Conference te fjezoeken geweigerd. In het Engelsche Lagerhuis deelde Bonar Law mede, dat in het Vereenigd Koninkrijk woonachtige personen vol gens de wet niet konden deelnemen aan een conferentie met onderdanen van een vijandelijk land, zonder verlof Aan de Kroon. De regeering besloot geen vergunning te-verleenen tot bijwonen der conferen tie. (Toej.) Hetzelfde besluit is genomen door de Vereenigde Staten, Frankrijk en Italië, met welke rijken de Britsche regeering over het onderwerp van gedachten heeft gewisseld. Rusland. Een concordaat met de H. Stoel? De reis naar Rome van den nieuwen Russischen gezant bij het Valicaan, die een Poolsch katholiek is, staat zeer waarschijnlijk in verband met een te sluiten concordaat tusschen de Russi-* sche regeering en den H. Stoel. Spanje. De a.3. spoorwegstaking. Volgens telegrammen uit Madrid heeft Dato verklaard, dat de regeering alle maatregelen heeft genomen om het hoofd te kunnen bieden aan de gebeur tenissen, die het gevolg zouden kunnen zijn van de Zaterdag beginnende spoor wegstaking. Het bezorgen van de post zal door .middel van particuliere'auto mobielen plaats hebben. Do staat van beleg afgekondigd. De regeering besloot den staat van be leg in geheel Spanje af te kondigen. On belangrijke incidenten 'hadden te Ma drid plaats, doch werden gemakkelijk on.derdrukl. Volkomen orde hcerscht in de hoofdstad. In s-Gravenhage moeien de koffiehui zen en de openbare vermakelijkheden om elf uur gesloten, zijn. Naar verluidtzullen de korenmolens onder directe controle der regeering komen. Nederland en de Oorlog. Meer modern geschut. Het legerbestuur heeft •opdracht gege ven, in elke gemeente na te gaan, of er nog oude kanonnen, geschikt ter om- smelting voor modern geschut, aanwe zig zijn. Minister- Posthuma vervolgd? Als een protest op het besluit van den minister van Landbouw, inhoudende het verbod van verkoop van vroege aardappelen, is gisteren door een zestal aardappelverbouwers uit Axel en Ter Neuzen het volgende telegram verzon den aan den minister van Landbouw te 's-Gravenhage: „Op de heden gehouden veiling alhier (Ter Neuzen), zijn vroege aardappelen onverkoopbaar. Stellen ter Uwer be schikking 100,000 Kg. vroege aardappe len tegen maximumprijs van f6 per 100 Kg. Lèvering Maandag 13 Aug. franco schip Neuzen. Onmiddellijk afname, in verband met Uwe beloften dit voorjaar in de Staatscourant gepubliceerd, wordt geëischt. Zoo niet, wordt vervolging wegens woordbreuk ingesteld." De schorsing van i,D e Eind hoven-sche Cour an t". De Eindhovensche Courant heeft in zake zijn schorsing geprotesteerd bij den minister van Oorlog, die bericht heeft, dat de zaak wordt onderzocht. Het protest is ook toegezonden aan de mi nisters van. Justitie cn van Binnenland- sche Zaken en aan den opperbevelheb ber. Naar aanleiding van het besluit van den commandant van het veldleger, om „Het Eindhovensch Dagblad" voor eeni- gen tijd te schorsen, heeft de heer D. Ilans, vice-voorzitter van den Neder- landschen Journalistenkring, gistermor gen een brief gericht tot- den minister van Oorlog, waarin krachtig geprotes teerd wordt tegen deze beslissing van den commandant van het veldleger. Nadat de minister van Oorlog van de zen brief had kennis genomen, heeft in den loop van den dag nog een onder houd tusschen hem en den heer Hans plaats gehad. De minister verklaarde, dat formeel de rechtmatigheid van het militair ge zag om het betrokken besluit te nemen, niet kon worden betwist. Het is er toe bevoegd. Men kan alleen van meening verschillen over de doelmatigheid ervan. De heer Hans heeft er in ,den loop van het onderhoud den nadruk op gelegd, dat een zaak als deze voor alle journa listen van groot principieel belang is, ook als antecedent, en dat zij daarom, nu voor de eerste maal een zoodanig schorsingsbesluit is genomen, alles zou den probeeren om in het vervolg een dergelijk optreden te voorkomen. De minister, die van het geval ook eerst uit de dagbladen- had kennis geno men, heeft toegezegd aanstonds een onderzoek te zullen instellen. De korenmolens onder! toezicht der Regeering. Men meldt aan de „N. Rott. Grt.", dat het in het voornemen der Regeering ligt, de korenmolens onder haar recht- slreeksche. controle te stellen, ten einde het malen van graan voor particulieren onmogelijk te maken. „I nneme n." Een lezer schrijft ons: Ik lees in een officieel bericht (circu laire van den minister van Landbouw aan de burgemeesters over brood, bloem, meel en rogge), o. a.i „elders wordt oogluikend toege laten, dat de bakkers aan het einde van de week de broodkaart i n- neme n." Het gespatieerde woordje heeft volgens v. Dale de beteekenis van: naar binnen nemen, opnemen en naar binnen brengen, in 'huisnemen, laden, tot zich nemen, gebruiken, enz.; terwijl het hier gebruikte woord de beteekenis heeft, die de Duitschers er aan hechten, van in beslag nemen, incasseeren, in ontvangst nemen. Lees ik de mededeelig goed, dan be grijp ik er uit, dat de bakkers de brood kaarten opeten. (Inderdaad. Hetzelfde doen de conduc teurs van spoorwegmaatschappijen, die, op bevel van de directie, vrij onverteer bare bordpapieren kaartjes moeten „in nemen." Red.) „N. R. Grt." Het broodrantsoen. Door het bestuur van den Ned. R.-K. Balckerspatroonsbond is het volgende te legram aan den minister van Landbouw gezonden: „Het bestuur van den Nod, R.-K. Bak kerspatroonsbond verzoekt Uwe Excellen tie namens ruim 1500 leden slechts in het allernoodzakelijkste geval het broodrant soen te verminderen. Wij vrpgen dit ook namenil onze verbruikers, van wie wij dagelijks de nooden ondervinden. liet dagelijksch bestuur voornoemd: Jac. Speekenbruink, voorzitter, Gerard Kool, secretaris." Eieren aan de Duitsche grens. Aan de grens staan, naar men meldt,' milüocnen eieren voor Duitschland be stemd, die de handelaars hier le lande niet doorzenden, omdat betaling in troud door Duitschland geweigerd wordt. Verbouw van .gewassen voor den oogst 1918. Gelijk in de Stct. van 11 Juli j.l. reeds werd bekend gemaakt, zal de verbouw van karvvijizaad en andere handielsgewas- lien worden beperkt tot ten hoogste 40 p€t. van den gemiddelden verbouw in de jaren 1913, 1914 en 1915. Thans blijkt, dat vale landbouwers eene grootere opper vlakte karwijzaad heibben uitgezaaid. Hun wordt in overweging gegeven ten spoe digste met het omploegen van het meer dere over te .gaan, daar zulks anders in het aanstaande voorjaar zal moe.ten ge schieden. Meerdere veebouw zal toch onder geen omstandigheden kunnen worden toege staan. Voorts zij in herinnering gebracht., dat ook de verbouw van diverse tuinbouw- zaden, als koolrapen-, knollen-, sluit- en bloemkoqlzaden beperkt zaL worden. Het is nog niet mogelijk den omvang dezer beperking vast te stellen, doch liet bezit van grootere hoeveelheden plantmateviaal in het aanstaande voorjaar zal geen aan- spraak geven op het verkrijgen van af wijkingen van de te geven voorschriften. Gas rantsoering te 's-G r a v e n h a g e. In den Haagschen Gemeenteraad is met 22 tegen 7 stemmen aangenomen een A'oor- stel Hoejenbos, waarin B. en W. worden uitgenoodigd, vóór 15 September te komen met een voorstel tot gasrantsoeneering. Eveneens is aangenomen met 21 tegen 9 stemmen, een voorstel Hoejenbos inzake een sluitingsuur voor koffiehuizen en openbare vermakelijkheden om 11 uur. Gebrek aan kolen. De stopgezette gasfabriek te Wommels is gisteren weer met gaslevering begon nen tegen den prijs vanf 1 per M3. De Kon.. Weefgoederenfabriek te Hen gelo moet Maandagavond 20 dezer de fa briek stopzetten wegens» kolengebrek, tenzij er deze week nog kolen kornen. De ïlengelosche böntweverij moet om dezelfde reden Vrijdagavond stopzetten. De wassclierijen en bleekerijen te Gouda achten het onmogelijk, ter be sparing van brandstof haar bedrijven te concenlreeren. Nu zullen alle inrichtin gen een dag per week niet werken. De vereeniging Waschindustrie Beiek- Ubbergen heeft besloten één dag in de week, des Maandags, niet te werken. De Ned. Buurtspoorwegen zuljen da gelijks één trein laten vervallen. Men meldt vanwege de afd. Nieuw Le- van van den Algem. Nederl. Grondwer- kersbond en Aanverwante Vakken, dat te verwachten is, dat morgen of over- 1 morgen een honderdtal grondwerkers in Den Haag werkloos zullen worden ten gevolge van gebrek aan steenkolen, waardoor het vervoer van zand pee sleepboot of elevator zou worden stop gezet. Ook in andere bedrijven, hiermede in? verband staande, zou, indien er geen verbetering in den toestand komt, de arw beid komen stil te liggen, naar men vreest. Voor de grondwerkers wordt deze toe^ stand vooral drukkend genoemd in ver« band ook met het feit, dat reeds een' groot aantal visschers, die anders zoe mers in hun onderhoud kunnen voor zien door de haringvisscherij, thans ook' in het grondwerkersbedrijf zijn geko men. Wegens kolennood heeft de Arnhem-» sche Bandfabriek te Arnhem haar be< drijf gedeeltelijk moeten staken; twef afdeelingen zijn stopgezet.' Het perso-i neel krijgt voorloopig het volle loon uiU betaald. Zachte zeep. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald: 1. dat onder zachte zeep moeten wor-i den verstaan alle zeepsoorten, die niet verkocht worden in stukken of poeder^ vorm; 2. dat in het klein geen andere zachte' zeep mag worden verkocht dan die, welke een verzuurgehalte heeft van ten minste 39 pet. In een rondschrijven aan de burgen meesters zegt de minister: In geval van! twijfel of in uwe-gemeente verkochte1 zachte zeep inderdaad het vereischte vetzuurgehalte heeft, zou uwerzijds een monster kunnen worden opgezonden; aan den directeur van het Rijksbureau' tot onderzoek van handelswaren te Leri den. De kwaliteit van het bier. Door den Bond van Nederland&chai Brouwerijen is de volgende circulaire ver spreid: „Teneinde bestaande misverstanden uifc den weg te ruimen achten wij het noodig het volgende onder uwe aandacht te bren gen: Door de tijdsomstandigheden is het voor, geen brouwerij in Nederland mogelijk iiaar bedrijf ,te vo-e.ren op de wijze, zooaia zulks vóór den oorlog geschiedde; de deug delijke grond-tullen en materialen, voor een ^normale fabricage noodig zijn,, ontbreken, zoodat de brouwerijen zich moeten behelpen met minderwaardige dure grondstoffen, voor .zooverre die nog verkrijgbaar «zijn. Door gebrek aan kolen is het bovendien onmogelijk het bier zoo lang in de kelders te laten „lagern", als voor een behoor lijke kwaliteit van het biar noodzake lijk is. Intusschen geven wij den bierverbrui kers de verzekering, dat door de brouwe rijen al het mogelijke wordt gedaan 'om ondeT de gegeven omstandigheden het brir zoo goed mogelijk af te leveren. Voor de houdbaarheid kan evenwol nret worden ingestaan en wij spreken daarom het vertrouwen, uit, dat het bierdrinkende publiek bieren met zoogenaamden sluier niet terstond zal afkeuren als bedorven, aangezien dusdanige bieren niet bedorven zijn en onder da tegenwoordige omstan digheden niet als slecht beschouwd kun nen worden; deze mindere helderheid heeft geen invloed op den smaak. Het is bet belang van het publiek, even- 'als dat van cle brouwerijen, dat zoowel handelaren als particulieren hun bestel lingen, ook van flesschenbier, beperken tot het uiterst noodige en hun bestellingen met korte tusschenpoozen, coo mogeijk dat gelijk©, opgeven, zoodat het bier zoo kots mogelijk blijft staan." Stoomtrawler vermist. Ook de stoomtrawler „Bertha Elisa/ beth Y.M. II", schipper D. Groen, wordi als verloren beschouwd. Sedert het ver-i trek op 1 Augustus heel't men niets meer van schip of bemanning gehoord.' Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van den stoomtrawler „De Een'- IJ.M. 7, schipper G. Zwemmer, welke trawler Dinsdag 31 Juli naar de vissche^ rij is vertrokken en van welk schip of zijn bemanning men sedert dien tijd niets meer gehoord of gezien heeft. Belgische geïnterneerden; Een dertigtal Belgische gei'nlerneer-- den, die werkzaam waren op een fabriek te Geldrop en verschil kregen met den patroon over het loon, zijn naar een in-< terneeringskamp overgebracht. Quarantaine-kamp. In'tegenwoordigheid van verschillen de autoriteiten is gisteren te Enschedé het Rijks-quarantaine-kamp geopend. Er is plaats voor 138 gasten, die zullen be slaan uit krijgsgevangenen enz., welke in Groningen, Drente en Overijsel over de grens komen. Elke gast moet er ten minste 16 dagen verblijven, alvorens hun de gelegenheid wordt gegeven zich' vrijelijk in ons land te begeven. Aanbestedingen. Vooorschoten. Bij de heden gehouden onderhandsche aanbesteding van een woonhuis met schuur voor rekening van den heer C, Kooy, schreven in de hccren: W. Meijer voor f 8932; II. Iradée voon f 9318; G. J. Yjierlaan voor f 9322*

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1