BUITENLAND. De Oorlog. blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en i'eMtd, 'i>« Abonnementsprijs bedraagt, bjj vooruitbetaling, - leiden tl et. p. week, f l.to p. kwartaal; bij aeenlen ltd et. p. week,t'l.öOp.kwartaal.Franco «"5--fl.SU p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- P: K :s n]iecn verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. TLirfi'tl bii voortuiibetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct' met Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. 8e Jaargang. SATERDAG 11 AUGUSTUS 1917. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. luiere. Teleloon 935. No. 2387 Postbus 6. Dc Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.75 v_ elke regel meer 15 et. Ingezonden medcdcclingcn van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 et., met-'gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Ad verten tiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct. Dit nummer bestaat uit drie bladen waaronder! het geïl lustreerd Zondagsblad. Een waarschuwing. Daar wordt iji onze stad dezer dagen 'gepropageerd hoogsigevaarlijke lectuur. Iloogst-gevaarlijke lectuur deze kwalificatie is werkelijk niet lè sterk. We bedoelen n.l. De Courant een afdruksel van De Telegraaf voor welk dagblad te dezer stede een propaganda op°touw is gezet. Dat men zich toch niet late verschal ken door de bewering, als zou De Cou- rant neutraal zijn! De Courant' is niet neutraal op het gebied van de politiek. Overtuigend is dit enkele jaren gele- 'den bewezen in een brochure van pater M. Stoks C.s.s.R. uit haar Kamer-over zichten, haar Pers-kroniek, haar politie ke prenten en uit haar duidelijk uitge sproken socialistische neiging. ,.De Courant" is niet neutraal op het gebied van den Godsdienst. Zij slingert in haar kolommen slijk naar wat den Katholiek het heiligst is en het dierbaarst; zij durft aanranden en neerrukken, cynisch-brutaal, de Ka tholieke geloofs- èn zedeleer; zij durft toelachen en bespotten het edelste en ,verhevenste! ,.De Courant" trapt de Katholiek in zijn Katholieke overtuiging en zou hij zulk een blad mogen, kunnen toelaten in zijn huis! Zoo men voorbeelden wil van de wijze waarop „De Courant" den godsdienst aanvalt, het geloof tracht te ondermij nen en te verzwakken enkele uit de vele volgen hier dan. I Is nog niet zoo lang geleden, dat in een feuilleton „De oorsprong van het huwelijk in de natuur" de theorie werd verkondigd, dat de mensch is ontstaan uit het dier en dat het huwelijk behoort tot de „dierlijke instellingen"! De afschuwelijke gruwel van den zelf moord is in dit blad meermalen bespro ken als iets geheel natuurlijks, iets van- zelf-sprekends, ja zelfs als iets schoons en sympathieks. Een Fransche corres pondent schreef over „den sympathie- ken. mooi-menschelijken dood van een sentimenteel jongeling: zelfmoord na den dood eener beminde vrouw", en in een verslag lazen we eens, dat niet allen „den moed" hebben een eind aan hun leven te maken! -„Aap de eeuwigheid van het persoon-, X\)Xleven hecht de moderne wetenschap geen waarde meer" 't is een zin uit „De Courant", weergevend het bar onge loof en het grof materialisme, waarvan hare beschouwingen bijna dag-in dag- uit aan alle zijden druipen. „De Courant" is niet neutraal op het 'gebied van de zedelijkheid. Met vele barer nieuwsberichten heeft zij blijkbaar de bedoeling om der op sensatie beluste menigte in het gevlei te komen de gore misdaad is het verst naar voren springend bestanddeel-in hare nieuwstijdingen! Lichtzinnig en wuft, plat en stuitend zijn vaak hare feuilletons, hare boekbe oordelingen en niet het minst hare ilooneel-recensies. Op zedelijk gebied is 'de inhoud van „De Courant" dikwijls zoo vies, dat ieder fatsoenlijk mensch zich moest schamen er mede te ver schijnen. Genoeg zij hier gezegd ter waarschu wing voor de Katholieken. \Vij herhalen hel: zij mogen, zij kunnen een dagblad als „De Courant" niet dulden in hun woning: 't is een hunner volkomen on waardige lectuur. V Wat noodig is. Allereerst is noodig in deze tijden, dat hel volk vertrouwen hebbe in zijn re geerders. Dat, en dat alleen kan ontevredenheid voorkomen. En daarom is toe te juichen dat einde lijk vanwege den minister van Land bouw gezorgd is voor een bureau ter .voorlichting van het publiek inzake de regceriiigsmaatrcgelen ter voedselvoor ziening. Als zoo n bureau nu maar dui delijk zijn voorlichting geeft en de re- geeringstaal te vermijden weet! De menschen moeten in deze tijden weten, kennen de noodzakelijkheid van zoovele ontberingen en van zooveel ge brek. 't Moet hun duidelijk gemaakt worden, dat 't niet anders kan hét waavom moet hun helder voor den geest worden gezet. In het kort gezegd: noodig is voor- lirliling van het publiek en dat niet slechts van regeeringszijde, doch ook ^an den ^er gemeentelijke over heid! De Centralen tijven oprukken in het Oosten. Kleine vorderingen der Franschen en Engelschen. Je Engelsche arbeiderspartij besluit tot deelname aan de conferentie te Stock holm. Pola gebombardeerd. Confe rentie der Centralen geopend. Overzicht Toename der infanterie-bedrijvigheid op het Vlaamsche front, ziedaar cle klei ne kentering op dit gevechtsterrein sinds de laatste dagen. Na een krachtig trommelvuur tusschen de Leye en den Yser vielen de Britten in de streek ten Oosten van Yperen weder aan. Den uitslag van die aanvallen meldt alleen het bericht uit Londen, dat mededeelt, dat de Britten bij een plaatselijken aan val de verovering van Westhoek vol tooiden, evenals die van de stellingen welke de Duitschers op den heuvelrug daar nog bezet hadden gehouden. De Franschen vorderen in lokale ge vechten in het vak BixschooteLange- mark, maar de terreinwinst is zeer ge ring. De Duitsche en Britsche legerberich- ten duiden voorts nog op de Britsche actie ten O. van Monchy-le-Preux. Doch de wijzen van voorstelling verschillen gewoonlijk aanmerkelijk, maar de aan duidingen der gevolgen komen vrijwel overeen. Dit is: terreinwinst bleef ach terwege. Ofschoon de Franschen het geringer voorstellen, behaalden de Duitschers een voordeel ten N.O. van St. Quentin, waar zij op een front van 1200 M. eenige loop graaflinies en 150 gevangenen namen. In Roemenië hebben de troepen van generaal Mackensen den Russisch-Roe- meenschen tegenstand gebroken, en den overgang over de Suseta geforceerd. Aan weerszijden van den spoorweg Focsani AdjuculNou in noordelijke richting vooruitgeslormd, overschreden de ver bonden troepen de Suseta niet ver van de plaats waar deze rivier in de Sereth uitmondt. 't Is hier dus misgeloopen voor de Russen en Roemcniërs. Trouwens het blijkt ook uit het bericht dat het nieuws van Mackensen's voortrukken brengt. Ook tusschen de Trotus en de Putna vorderen de Centrale troepen; zij namen er hoogte-stellingen en maakten er de laatste twee-dagen ruim 1400 tegenstan ders gevangen. Willen de Russisch—Roemeensche troepen Moldavië dat het thans af- brokkende front beschermen moet behouden, dan dienen zij beter aan te pakken. In Engeland is een groot besluit ge vallen. De Labour-parlij heeft met de ge weldige meerderheid van i-846,000 stom men tegen 550,000 besloten om de afge vaardigden te zenden naar de conferen tie te Stockholm, mits deze conferentie een zuiver -raadgevend karakter blijft behouden. Het besluit wekt niettemin eenige be vreemding. Immers, nog in Februari had de Labour Partij met een overwel digende meerderheid van stemmen be sloten geen beraadslagingen te openen met de vertegenwoordigers der socialis tische partijen der vijandelijke landen. Eerst toen Henderson onlangs het bij wonen der Internationale Socialistische Conferentie bepleitte, is bij velen het vermoeden gereen, dat de minderheid van eenige maanden geleden thans lot een belangrijke meerderheid moest zijn gegroeid. Een deel is echter consequent ge bleven, en heeft een krachtig protest doen hooren. Zoo werd op een bijeen komst van verschillende leidende per soonlijkheden van de Labour Partij te Westminster met slechts 8 stemmen te gen een motie aangenomen, waarbij de vergadering verzet aanteekende tegen het zenden van afgevaardigden naar de Zweedsche hoofdstad. Maar omdat slechts de kleine minderheid vergaderd was, kon natuurlijk het resultaat slechts negatief zijn. In de Lucht. Bombardement van Pola. Uit Rome wordt gemeld: In den nacht van 8 op 9 Augustus her nieuwden eenige Italiaansche bomeska- ders den aanval op de militaire instellin gen van Pola. Door de gunstige lichtom standigheden troffen de vliegers door 8 ion bommen van hoog explosief gehalte het arsenaal en de vijandelijke vloot, die duidelijk zichtbaar voor de reede lag. Vervolgens ontsnapten de aanvallers aan het intense vuur van het afweerge schut en na een watervliegtuig, dat lien achtervolgde, afgeweerd te hebben, keer den ze allen in het kamp terug. Uit VVeenen wordt hierover bericht: In den nacht van 9 Augustus wierpen ongeveer 25 vijandelijke vliegers onge veer 90 bommen op Pola. Er werd in de stad eenige, aan militaire instellingen in het geheel geen schade toegebracht. Twee personen werden licht gekwetst. België. Opruimen van ruines. Te Luik is men druk bezig om de ruïnes van de in Augustus 1914 stukge schoten huizen weg te ruimen. De nog rechtstaande en zwaargeblakerde muren stortte vaak in, wat gevaar opleverde voor den omgeving. Door middel van dy namiet worden de puinen nu opgebla zen. Duitschland. Duitschiancf on Amerika. Volgens een nota van den Zwilser- schen gezant te Berlijn van 6 Juli 1917 zijn betalingen van de Vereenigde Sta ten naar Duitschlad blijkens proclama tie van president Wilson d.d. 6 April 1917 verboden. De Bondsraad heeft dientengevolge bij verordening van 9 Augustus uitbrei ding gegeven aan de vergeldingsmaat regelen tegen Engelad betreffede liet be talingsverbod. De voorschriften in de betreffende verordening van 30 Septem ber 1914 worden daarbij ook van toepas- ting op de Ver. Staten. Oostenrijk-Hongarije. Conferentie der Centralen geopend. Gisteren in den voormiddag vond in het gebouw van het departement van Buitenlandsche Zaken te VVeenen de openingszitting plaats van de conferen tie ter voorbereiding van economische overeenkomsten. De departementschef,* baron Möller, heette de afgevaardigden in hartelijke bewoordingen welkom, waarop de Bul- gaarsche gedelegeerde Tosjef dank zegde. De besprekingen w erden onmiddellijk begonnen. De conferentie zal eenige dagen du ren. Engeland. Deelname aan de conferentie to Stockholm. Op de conferentie der arbeiderspartij te Londen is met 1,846,000 stemmen te gen 550,000 het besluit genomen, om deel te nemen aan de conferentie te Stockholm. De conferentie besloot met een meer derheid, vertegenwoordigende één en een kwart millioen arbeiders, tot het zenden van afgevaardigden naar de con ferentie te Stockholm, op voorwaarde, dat deze conferentie slechts adviseerend zal werken. De „Press. Association" verneemt, dat gedurende de zitting van de arbeiders- conferentie, nadat Henderson gesproken had, de mijnwerkers-afgevaardigden met 41 tegen 184 stemmen besloten, de motie te steunen, waarbij een beraad slaging over de conferentie te Stockholm wordt aangeraden. Fabrieksbrand bij Londen. Donderdagavond ontstond brand in een fabriek te Barking even buiten Lon den. Dertien personen kwamen om, een aantal anderen zijn gewond. Zweden. De ZweeJsche neutra&eft gescholden? Volgens Zweedsche berichten werd de Duitsche stoomboot „Friedrich Karro" 8 Aug. j.l. voorbij dc Skcllefteaelfmon- ding tot zinken gebracht. Daar de boot zich, volgens het loods- rapport, achthonderd meter binnen-, de Zweedsche territoriale grens bestond, beteekent dit tot zinken brengen een schending van de Zweedsche neutrali teit. De vreemde onderzeeër kwam na de torpedeering boven. Hij vertoonde echter geen nationaliteitsonderscheidingen. De Berlijnsche bladen zijn allen de meening toegedaan, dat de onderzeeër van Engelsche nationaliteit moet zijn geweest. Vereenigde Staten. Smokkelaars gepakt. Zes leden van de bemanning van een Belgisch Reliefschip en drie andere lie den zijn gearresteerd beschuldigd van het smokkelen van rubber en platina naar Duitschland. De politie verklaart dat de arrestaties het resultaat zijn van een onderzoek van een jaar naar de clandestiene wegen waarlangs Duitsch land koopwaren invoerde tot naar schat ting, een waarde van 30,000 dollars per week, uit de Atlantische havens van Amerika. Amerika. Buitengewone warmte. Naar aan de Zwilsersche bladen uit Amerika geseind wordt, heeft in de Oos telijke staten de buitengewone stijging van de temperatuur reeds vele slachtof fers gemaakt. Op sommige plaatsen wijst de thermometer in de fchaduw 89 graden Celsius aan. De hoogste tem peratuur in 1902 was 40 graden. Dagelijks bezwijken er vele menschen ten gevolge van de abnormale warmte, het verkeer wordt gestoord en de fabrie ken sluiten voor een deel, omdat de ar beiders geheel uitgeput zijn. De men schen slapen op de daken, in de straten en parken. Peru en Duitschland. Peru heeft het aanbod van Duitsch land, om het tot zinken brengen van dc bark „Lorton" aan de uitspraak van het prijzenhof te onderwerpen, van de hand gewezen. De regeering verklaart, dat het in den grond boren onrechtmatig was en blijft aandringen op schadever goeding. Stations voor draadlooz© telegrafie. Volgens „Bergen's Aftenbladet" wor den voor de Amerikaansche Regeering bij San Diego, aan de kust van cle Stille Zuidzee op de Philippijnen en Honululu, reusachtige stations voor draadlooze te legrafie aangelegd. Deze moeten in den herfst gereed zijn, evenals twee of drie in Argentinië en Brazilië, alle met mas ten zoo hoog als de Eifeltoren en een werkingsfeer van 10,000 K.M. China. De oorlogsverklaring. De oorlogsverklaring wordt heden verwacht. Waarschijnlijk zal ze ook Oos tenrijk gelden, maar in elk geval zullen de betrekkingen met Oostenrijk worden afgebroken. Buitenlandsche Berichten. Een congres van dieven. Volgens Moskousche bladen hebben 250 dieven een congres te Rostow aan den Don gehouden, waarop ook waren uitgenoodigd de chef van de militie, pre sident en twee leden van den Raad van Arbeiders en Soldaten. Het doel van 't congres was den dieven de mogelijkheid te openen een eerlijk leven te beginnen, daar velen door de zware straffen de liefde voor hun beroep hadden verloren. Een der dieven verklaarde, dat de groot ste moeilijkheid om eerlijk rond te ko men ontstond door het gebrek aan ver trouwen van de zijde hunner medebur gers. De chef der militie verklaarde hierna, dat de vrije natie wel een -weg zou weten te vinden om die moeilijkheid te overwinnen. Zoo zij voortaan op eer lijke wijze hun brood willen verdienen, zouden de comité's der sociale organisa ties tien daarbij wel behulpzaam zijn. Gedurende de vergadering speelde zich een grappige scène af. Een van de bezoekers dezer origineele vergadering werd een beurs met 6 roebels ontstolen. De man beklaagde zich bij den presi dent, waarop de dieven, die de vergade ring georganiseerd hadden, verklaarden, dat de diefstal niet door een beroepsdief was bedreven. Zij hielden een collecte en schonken zoo den benadeelde de zes roebels terug. Goudvoorraad in neutrale landsn. De goudvoorraad van de Bank van Spanje is sinds het begin van den oorlog omgerekend in Engelsch geld van 21 millioen p. st. tot 65 millioen p. st. geste gen, die van Nederland van 14 millioen p. st. tot 54.5 millioen p. st., van Zwit serland van 7 millioen p. st. tot 13 mil lioen p. st., van Denemarken van 4 mil lioen p. st. tot li millioen p. st., van Zweden van 5 tot 11 millioen p. st. en van Noorwegen van 3 tot 7 millioen p. st. Minister Dr. Spahn. De „Germania" is gemachtigd te ver klaren, dat dr. Spahn, die tot dusver af gevaardigde der Centrumspartij is ge weest. zich niet meer als candidaat voor den Rijksdag beschikbaar zal stellen. Er zal oorlogsbier worden' geprodu ceerd dat veel duurder zal kosten en van veel minder kwaliteit zal zijn. De minister heeft maatregelen geno men, om een overzicht te krijgen van den omvang der schoenenindustrie, in verband met de beschikbaarstelling van goedkoopere schoenen. Vertrouwd wordt dat thans binnen korten tijd een definitief resultaat voor den invoer van kolen uit Duitschland zal worden bereikt. Nederland en d8 Oorlog. Opzienbarende arrestatie. De heer D. H. C., lid van de firma B. C. G.f te Oldenzaal, is in zijn villa ,.H'3t Paradijs1" gearresteerd, in verhand met verduistering van katoenafval en de levering van minderwaardig materiaal voor den munitie-aanmaak. De arrestatie geschiedde op aanwijzingen van een in specteur van de N. O .T. De arrestant is gevankelijk naar Den Haag gevoerd. V r ij vervoer van militairen. Het Kamerlid de heer K. ter Laan, heeft den 26sten Juli de volgende vraag ingezonden: ïn de legerorders 1917, deel B, no. 172 van 20 Juni 1917, bladzijde 6, wordt be paald, dat aan gezinshoofden en aan hoofden van zaken tweemaal in da maand vrij vervoer voor rijksrekening toegestaan kan worden. Hoe is op ctit- oogenblik het vrij vervoer voor deze mi litairen geregeld en is er uitzicht, dat ook aan de overige militairen tweemaal vrij vervoer in de maand kan worden toegestaan? De minister van Oorlog heeft daarop den 8sten dezer geantwoord: Met juistheid wordt in de vraag de nadruk erop gelegd, dat volgens Leger order 1917 B 172 aan gezinshoofden en aanhoofden van zaken tweemaal in de maand vrij vervoer voor rijksrekening toegestaan kan worden. Er werd in die Legerorder aangege ven, hoever de opperbevelhebber van land- en zeemacht bij het verleenen van periodieke verloven mocht gaan. De werkelijke toestand-' is, dat de gestelde grens niet is bereikt; wegens den steen- kolennood was beperking van de ver- lofsverleening noodzakelijk, zoodat thans slechts éénmaal per maand vrij vervoer wordt toegestaan. Uitzicht dat hierin verandering ge bracht en ook aan de overige militairen tweemaal vrij vervoer in de maand toe gestaan zal kunnen worden, bestaat voorshands niet. Aangezien de Legerorder, zooals niet alleen "uit de vraag gebleken is, aanlei ding geeft tot misvatting, wordt zij ge-i wijzigd. Kolen nood en hakker ij ert. Als gevolg Aan de geheele afsluiting van den gastoevoer, waardoor het niet mogelijk is, nachts brood te bereiden/ en ook ter hesparing van ïicht, hébben de bakkers te Bussum en Naarden besloten het versche brood niet eetrder dan 's na middags één uur te laten bezorgen. De banketbakkers te Gouda hebben be sloten te trachten met de hun toegesvezen 60 pCt. der steenkolen toe t<3 komen; con centratie van hun bedrijven achten zJJ onmogelijk. Invoer van kolen uit Duitschland. In den aanvang van het jaar zijn mei Duitschland onderhandelingen gevoerd betreffende den invoer hier te lande van de Duitsche resp. Belgische kolen. Deze onderhandelingen hadden tot resultaat, dat ons voor de maand Maart ongeveer 350,000 ton werden toegezegd en geleverd. De maanden April on Mei brachten in dezen invoer geen wijzi- ging. Langs verschillende wegen is bekend geworden, hoe Duitschland, alvorens ook voor de maanden Juni en Juli in gelijken toevoer van kolen toe te stemmen, een, voor ons land zeer bezwarende contra prestatie heeft geëischt, te weten: den vervroegden uitvoer van aardappelen. Sinds den aanvang van de maand Augustus is de toestand weer gewijzigd en heeft de aanvoer per werkdag niét meer bedragen dan ongeveer 4000 ton per werkdag of wel 100.000 ton per maand. Deze aanzienlijke vermindering heeft het aan de Rijkskolendistributie onmo gelijk gemaakt, aan de nijverheid in het algemeen toewijzingen in kolen te doen toekomen. Immers deze 100,000 ton en de maandproductie der Limburgsche mijnen van ongeveer 225,000 250,000 ton moeten bijkans zonder uitzondering dienen voor huisbrand, gasfabrieken, electrische centrales, spoorwegen en die industriéën, als bakkerijen, meelfabrie ken, wasscherijen, waterleidingen, pol dergemalen en dergelijke, waarvan de voorziening van kolen voor het econo misch leven onontbeerlijk is. Met Duitschland worden onderhande lingen gevoerd, waarbij dezerzijds met den meesten klem is vastgehouden aan een voorlge/.'-tte maandelijksche leve ring van 350.000 ton kolen; zoolang deze onderhandelingen niet zijn afgeloopen, kan de nijverheid geen toedeeüngen van kolen ontvangen. Vertrouwd wordt, dat thans binnen korten tijd een definitief resultaat- zal worden bereikt. Neder! a n d en F r a n k r ij k. Havas» seint uit Parijs: lil een uitvoerig betoog wijdt Roche- blanc in de Petit Parisden" uit over de Fransche sympathieën in Nederland, in het bijzonder over de liefdud 'ghsid, die daar 'betracht wordt jegens de oorlogs slachtoffers. llij vertelt van geestdriftige manifesatie-s voor Frankrijk, van de stich ting- van Nederlanclsch-Fransche comité'»,, waartoe de meest geziene per-oonlijikhe- den beliooren, een beweging cHe gesterkt wordt door de actie welke uitgaat van den Bond, die zich tegen de verkrachting van de rechten der neutralen verzot. Rocheblanc heeft het ook over zijn be zoek aan Frans-lie kinderen, die te W a s- se naar zijn ondergebracht, waar zij met ware moederlijke zorgen worden om ringd. Ontroerd besluit de schrijver: „Men kan genist beweren dat dit oude» fiere land niet een enkel anti-Franach element bevat. Wij 'kunnen nog verdar gaan en zeggen dat de natie, in hoar ge heel genomen, is óf pro-Fransch, öf pro- geallieerd. Er zijn zoovele banden, van morce.len of var-, intelleclucefren aard, d a onze Fransche democratie hechten aan het vrije Nederland, er is een zoo groots overeenkomst in ons beider opvatting om trent de idealen van zedelijkheid, recht en rechtvaardigheid. Er vloeit zooveel Fra.nsch bloed in de aderen van het Nc- öörian(t*:he volk, te beginnen met de Ko ningin. of«lammelirg van de Coligny, te «ametrgen öh-i den patriarch van ci? Am- slPiYlajoo-he pers, die mij soofpcf: „Ik hen met hart Neder kan dw, maar ('es- niettemin is Fr&xikriik voor >>ns de ge- vrijde, geliefde bodem. O, hoe bid .*b voor zajli overwinning." Ziedaar het èchtc Nederland!" Of dat het échte Nederland is we betwijfelen het. Wij zijn in ons „pro" althans wat nuchterder, dan het Parij- sche blad het voorstelt. Woord-Democraten. In De Beiaard schrijft mr. J. B. H. van Schaik onder bovenstaanden titel een beschouwing, waarin de volgende zeer juiste beinreking voorkomt: „Mogen wij in 1918 tegen één ge vaar gevrijwaard blijven, dat is de funeste invloed van politieke avon turiers. Mogen wij niet beleven, dat onder het mom der democratie of van groepsbelangen de zelfzucht wordt ingediend. Het is gemakkelijk; met democratische frases een ver gadering te bewerken, met de be doeling allereerst de aandacht op; zichzelf te vestigen. Het democrati sche ligt dan hierin, dat men, zonder het te zeggen, aan de goê-gemeenta den wil oplegt, om zelf eerst gekozen te worden. Gewoonlijk helpen dc in-;

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1