BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. w* >!»d verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. ïdevel^ abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Heil Leiden H ct. p. week, fl.45 p. kwartaal; bij j f a„enten V2 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco li st f 1.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- - - J. jd. Kei) mmeit urn. 4. Ver. en. d, Coeit m, 1. Roe 74 5. SS, ,a alleen verkrijgbaar legen Ijetaling van 15 ct. artaal,bij voortuitbetaling. Afzonderlijken 'met Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. 8e Jaargang. VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1917. Bureau STEEN SCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2386 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingeu van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meerlcti' Sport. en uitgebreide verhandeling over over sport en gezondheid of sport en Godsdienst. Enkel woordje slechts. Rotterdam is in wording een R.-K. ïtiekbond. zal wel weer gejammerd worden afscheiding het oude liedje op ekende valsche toon. artegenover stellen wij de eenvou- waarheid, de onloochenbare werke- eid, dat katholieke organisatie in mannings- of ontwikkelingsvereeni- en voor de jeugd dringend noodza- Jc is! jeugd toch is zoo licht ontvanke- voor indrukken, laat zich zoo ge melijk mee-deinen op de sleur van tschilligheid hoevelen onzer jongens heeft de beoefening op zichzelf goed en reffelijk een onverschilligheid den godsdienst gekweekt! jeugd, zij omvat in zich de kiem zeel goeds en schoons voor de toe- st. Een frissche jongen straalt de blijheid van een onbedorven Li het aantrekkelijke van een luaar der... ch hoe vaak wordt door verkeerden ang reeds vroegtijdig die kiem ver- gaat die frischheid verwelken, en it er een masker aangetrokken om edorven neigingen te verschuilen... er is teer", zegt het spreekwoord Ie deugd, vooral ook in de jonge is broos. Zij moet zooveel rnoge- worden beschermd tegen de ruwe aking van het leven, t daarom juichen wij toe de oprich- van een vereeniging, als de hierbo- genoemde, een R.-K. Athletiekbond. .ar zal bij en in de sportbeoefening ning worden gehouden met de ïen van den Godsdienst; daar zal slechts worden gestreefd naar de ling van een gezond lichaam, doch de kostbaarste schat zal len beschouwd het bewaren van gezonden geestvan een frisschen, waren levenslust! en behoeft geen nurks te zijn om te mrneren, dat bij zoovele sporlbeoe- ars van dezen tijd een lichamelijke [heid, een physieke kracht omhult lelijke zwakte en zedelijke minder- rdigheid... it is een gevolg van overdrijving, eenzijdigheid, van miskenning van waarde der zedeleer en de betee- is van het Godsdienstig leven.... in deze schaduwzijde van de sport- efening'kan worden weggenomen in holieke vereenigingen. itiein de Boekowina en bij Focsani.— tselijke strijd in hei Westen. De le zitting van het nieuwe Russische net. Overzicht Vlaanderen verdient slechts de lacht, dat de Franschen ten N. W. Bixschoole, opnieuw eenige vorde- en behaalden. jongste gebeurtenissen in het en vragen meer de aandacht. Het er zoo naar uitzien, dat de balans r in evenwicht wordt hersteld, dat [de Russen in een betere positie ko- Niet dat zij de overhand hebben, ank zij den Russischen tegenstand, e Üostenrijksche vooruitgang in Roe de gesluit. Het Weensche bericht kt dan ook melding van hevige ge iten in het Z. van Boekowina, welke verscheidene dagen aanhielden. Dit bericht zegt verder, dat de Oosten- rijksche cavalerie na die dagen van strijd, Russische hoogtestellingen bij Wama veroverde en verder voorwaarts dringt naar Gurahumora. Het oprukken der Oostenrijkers uit het N. in de richting van de Roemeen- sche grens is dus dagen lang opgehou den, terwijl het thans voorzoover het de troepen betreft, welke van Kimpolung uit verder opereerden, weder eenigen voortgang heeft. De successen van Mackensen ten N. van Focsani breidden zich ook niet ver der uit. Daar hebben de Russen en Roe- meniërs, blijkens de legerberichten der Middenstaten, tegenaanvallen uitge voerd, welke werden afgeslagen. Het feit echter dat de te voren terug gedrongen troepen tot die tegenaanval len in staat waren, en aldus voorkwa men, dat die voor hen zoo gevaarlijke beweging zich verder ontwikkelde, be wijst, dat Mackensens klap hen niet lamgeslagen heeft. Er is wederom een Entente-conferen tie gehouden, waarvan echter de resul taten nog niet bekend zijn. Of ze van beteekenis zullen zijn? De uitlatingen der leidende staatslieden, de politiek van de Ver. Stalen hebben ons den laat- sten tijd zeer duidelijk getoond, dat van die zijde krachtig voor voortzetting van den oorlog wordt gewerkt en dat slechts zeer heftige uitingen van de openbare meening daarin verandering kunnen brengen. Entente-redenaars hebben zich weer laten hooren. Te Londen werd een noen maal gehouden ter eere van Pasitsj, die volgens Lloyd George, die even kwam „binnenstuiven", met Venizelos behoort tot. de grootste staatslieden van dezen tijd. Zaterdag was dat Sonnino. Pasitsj en Robert Cecil hebben ook nog gespro ken. Te Rome hield Bissolati een rede bij de ontvangst der Russische vertegen woordigers der socialistische partijen. Ook de^ Italiaansehe socialist drong aan op voorzetting van'den oorlog. Redevoeringen derhalve „in abondan- tia". De buitenlandsche bladen wemelen ervan. Maar of die speeches eenigen in vloed oefenen van beteekenis? 't Valt te betwijfelen. In de Lucht. Een dapper staaltje. De commissaris der voorloopige re geering in Galicië laat zich in het rap port, dat pas bij de regeering is inge diend, in warme bewoordingen uit over de laatste krijgsverrichtingen der Fran- sche vliegers ten noorden van Brody. Een Fransche vlieger, belast met de aan vallen jvan een Sotnia-kozakken le steu nen, die uitgezonden waren om de vij andelijke voorposten in de war te bren gen, daalde tot op minstens 20 Meter boven den grond, zonder zich te bekom meren om de kogels, die rond hem floten en schoot met zijn mitrailleur onder de Turkschc regimenten, waar door deze op de vlucht gedreven wer den. Rusland. De eerste zitting van het Kabinet. In de eerste zitting van hel nieuwe kabinet legde Kerensky de volgende ver klaring af: Het nieuwe ministerie moet al zijn aandacht concenlreeren op het vraagstuk der nationale verdediging en op de reorganisatie in het land, vooral op financieel en economisch gebied. Ilij drong voorts bij alle leden der regee ring er op aan de inspanning voor de organisatie en de bevestiging van het bewind te verdubbelen en de werkzaam heid der verschillende departementen te vergrooten. Na de rede van Kerensky hield de mi nister van Buitenlandsche Zaken Te- resjenko, een rede, zette voorts zijn plannen uiteen in verband met zijn aanstaande reis naar het hoofdkwartier, teneinde zich met den nieuwen opper bevelhebber te verstaan over de voor waarden, die deze heeft gesteld toen hij zich met het opperbevel belastte. Zweden. Dynamietaanslag en inbraak. Gisternacht had aan het Stockholmer Zuiderstation een dynamietaanslag plaats. Er werd daarbij een brandkast, met 16,000 Kronen erin, gestolen. De politie meent dat de inbreker dezelfde is die reeds een paar malen hetzelfde op andere plaatsen heeft beproefd. De dader is onbekend. De regeering maant aan tot groote zuinigheid met het brood. De Bond van kaasprpdaccnlfin. heeft op een te Gouda gehouden vergadering een motie, aangenomen, waarin o. m. wordt gezegd, dat de refeering krachti ger maatregelen kan nemen tegen de vecvoederschaarschtedan zij lot nu toe heeft genomen. Over twee weken begint waarschijn lijk de distributie van rundvleesch en vet. Nederland en de Oorlog. De vrij e vaargeul. (Officieel): Het Departement van Marino deelt mede: Van d<o 4 lichtschepen en 7 gasboeierij d.i'0 ge'egd zouden warden ter afbakening van de vrije geul tuisschen iiet nieuw aarigeikandiigde Britsche mijnveld en o?n tieol der Noordzee, waar do vaart gevaar lijk is tengevolge van het optreden van Duitsehe cliuökhooten, lichten thans de 4 lichtschepen, op hun juiste plaats. Boven dien zijn do drie zuidelijkste gasboeic-n, dat zijn dus die, welke liggen in het nauwste gedeelte der bed/oef de passage, uil gelegd, terwijl de overige vier weldra zullen volgen. Het gevaar van de vaart door de nauwe paissaiga, .aangekondigd i>n de meel ©dealing van 1 Augustus, is -daardoor zooveal doen lijk verminderd. Brood, bloem, meel en rogge. In ean circulaire aan die h-rgorneerietrs deelt de 'miïvstSr' Vaiï~Laiixmbu\v enz. liet volgende mede: Het is mij gebleken, dat in vórschiiYende gemeenten op zeer willekeurige wijze wordt afgeweken, van de dfistributierege- ling van brood, bloem, meel en rogge. In sommige ge me anion werd het brood rantsoen voor de ingezetenen verhoogd door de vei strekking van extra-broodkaar ten; jëiciers wordt oogluikend toegelaten, dat 'tv bakkers aan het einde van de week (tijdvak van 9 dagen) de broodkaart in nemen, nadat gedurende den loop van de weelkj brood werd verstrekt "zonder inne ming van bons; weer elders zijn vervalten broodkaarten door eenvoudige overs-tem pering geldig gemaakt voor een later tijd vak. In verband luier mede zie ik mij ver plicht er in het algemeen öielang de aan dacht op te vestigen, dat de gemcente- Biesturen in de eerste plaats aangewezen zijn. de goede uitvoering van de f'ii sirih ut ie regel ing te bevorderen e.n niet door eigen machtige maatregelen in de hand moeten werken, dat het. publiek dien .indruk krijgt, dat het zoo erg niet is de regeling te overtreden. De distributie regeling vindt baar be- staarusoorzaak in de overweging, dat het noodzakelijk i§ de broodvoeding van het Nederlandsche volk zoolang inogeüiijk Ce waarborgen. Dit kan slechts worden verkregen dioor rantsoeneering en de distributieregeflïng zou niet aan haar doel beantwoorden, in dien van die rantsoeneering op welke Wijze dan ook wordt afgeweken. In verband hiermede verzoek ik u voor zoover nooddg te bevorderen, dat aan die regeling ook de hand wordt ge houden. .Voorlichting inzake voedsel voorziening. (Officieel). De minister van Landbouw heeft een bureau ingesteld voor mede- deelingen omtrent de voedselvoorzie ning teneinde een meer gestadige voor lichting aan het publiek te geven over de door de regeering te nemen maatre gelen ter zake van de voorziening in de noodzakelijke levensbehoeften. Het bu reau is gevestigd Kneuterdijk 8, Den Haag. Regeeringsvarkens. De distributie van regeeringsvarkens van 70 K.G. slachtgewicht en daarboven zal, zoo meldt de Vee- en Vteeschhandeil, irn de week van 1318 Augustus beginnen en denkelijk eendgen tijd volgehouden kunnen worden. Ten hoogste 10 pCt. van het aantal mag afgemeste en droge zeu gen zijn. De gemeenten, zullen het zelfde aantal varkens' ontvangen als voorheen, maar nu het slachtgewicht H'ager is, ver moedelijk mi der gilog rammen vleesch. De inkoopprijs voor de gemeenten ial nader vastgesteld worden, de verkoopprijs aan de slagers blijft f 0.85. Met de distributie van gezouten varken s- vleesch wordt gelijktijdig opgehouden. Telling slachtvee. Blijkens een regeeringscirculaire moeten de burgemeesters o.pgave doen vóór 24 dezer van het aantal stuks guste koeien, ossen, stieren, rnes-tk al veren en varkens van. meer dan 50 K.G. slachtgewich!dat e veehouders in hun gemeenten houden op 10 dezer. Rundvee naar Engeland. In een te Groningen gehouden vergade ring van veehandelaren on veehouders in de provicie Groningen heeft de heer H. Wubbens, voorzitter der Nederland? che Rurtdveevereeniguig, mededeeling gedaan over den voorgenomen jir oef uitvoer en ge antwoord op ondersdheidieïme vragen, die hem uit de zeer druk bezochte vergadering -werden gedaan. Kort samengevat komen die -antwoorden hierop neer: Hoewel de Minister van -Landbauw nog geen besliste vergunning tot de proefzending heeft gegeven, mag op grond van Leirouwbare inlichtingen woi-tên verwaclif, dat d;e Mams-ter haar niet zal weigeren. Enigeland eïsctrt deze .proefzending, vóórdat een begin kan wor den geinaaki', met den g rooien veeuitvoer naar dat land. Deze proefzending is afs •het ware de inleiding tot den groeten vee- uitvoer naar Engeland. Zij geschiedt voor jekening der leveranciers, dlie voor ver-* schillen-dle risico's verzekerd' wordien bij solide maatschappijen. De proefzending zal bestaan uit 2090 koeien en 1000 slacht- kalveren. In h'oofdizaak zullen de beesten worden, aangevoerd uit Noord- en Zuid- ITóiièM, Friesland on Groningenwe'lke provinciën het me<et van de droogte gele den hebben. Veehouders en veehandelaren uit andere provinciën, die aan de zending willen meedoen, moeten het vee o.p een <i.er keuring?]) laat sen brengen. Wanneer meer exemplaren wonden aangeboden dan verzonden kunnen worden, beslist Biet lot lot welke uitvallen. In e'k der vier genoemde provinciën zal een commissie, bestaande uit twee vce- •ha.ndc-ila.ren en een veehouder, het vee keu ren en taxeer en. Het vee wordt- ié Hoek van Holland geslacht en in koelhuizen bewaard, totdat een Engelsche boot bet komt afhalen. Het is zeer gewensclit dat de deelneming zoo eerlijk mogelijk zij, om dat van het welslagen der zendling zal afhangen de veeuitvoer naar Engelland, veflke, in verband met de veevoeder- Êjchaarschte, een- Nede.t'land'sch belang ia.. Schapen- en varkenshandel aren zullen niet aan de zending mogen meedoen. Mem zal niet gedoogen dat zeer enkele person nen groote j)artijen leveren. Iloe meer deelnemers boe liever. Gevraagd' worden z.g. vare koeien", eanigszius beviesd' en nog een weinig melk gevend', met een min/Lmium slachtgewichf van ongeveer 20 K.G. bout. Absoluut droge koeien zijn uitgesloten. Staande de vergadering werden in to taal meer dan 2000 koeien aangeboden^ Niet bedorven. Wij vernemen, dat het door „De Maas bode" verspreide en door ons en andere bladen overgenomen bericht. waarin werd medegedeeld, dat in een pakhuis te Teteringen een partij van 40,000 kilo rogge op last van hooger hand moest worden opgeruimd, daar zij door de we- mel was bedorven, onjuist is. Ook uit een ingezonden stuk van den directeur van het Levensmiddelenbe- drijf voor Breda in genoemd blad en het naschrift der redactie op'dit stuk blijkt, dat het bericht bezijden de waarheid is. De zegsman was afgegaan op losse ge ruchten. Inbezitneming van levens behoeften. De Minister van Landbouw, NijverhefiKt en Handel maakt, bekend, dat bij die dn- beaitneming van levenslbehoeften van den oogst 1917 aan de producenten geen voor raad, voldoende voor eigen behoefte, eaJ worden gelaten, ook riet, indien gemeen ten of vereenigingen, alls producenten cup- Slechts personen, die groenten en aard* appelen voor eigen verbruik verbouwden* kunnen de beschikking daarover behou den, een en ander ter beoord'eeling van de betrokken regeeringscommissarisisen. Nader zal wonden vastgesteld,, welke soorten voederartikelen aan producenten zullen worden verstrekt voor den zaai en voor de voeding van eigen vee. Kolen. Het Duitscne Kolen syndicaat heeft, naar het ,.U. D." meldt., buiten het vastgesteld» kwantum voor Nederland om, eenige wa gons Duitse he anthracictkolen extira bo- Gchikbaar gesteld, ten einde die te ver strekken aan het personeel en de com- mfesarisson van de Steen kolenhandiel#- vereemiging te Utrecht. De rant.soenkaarten voor deze personen zijn nu ingetrokken. Aan 47 personen warden op bovenbedoelde wijze brandstof fen verstrekt. Ilout en turf. Nu in tal van gemeenten van ons land maatregelen beraamd worden, om houi aan te koopen ter distributie onder min der gegoede gezinnen, wijst de Ned. Brandweervereeniging op de gevaren van een dergelijke houldislribulie. Daar hout zoowel als turf een brand stof is, die veel roei aanzei niet alleen, doch ook hevig vlamt en vonken uit den schoorsteen doet vliegen, acht zij hel; niet wenschelijk dergelijke brandstof juist in de kachels der mindergegoeden te doen bezigen. Niet alleen toch, dat de rookleidingen in woningen, door derge lijke gezinnen bewoond, in de regel niet met de meeste zorg voor vervuiling wor den behoed, maar bovendien zijn zij veelal zeer ondoelmatig ingericht, wijl die woningen dikwerf nog gebouwd zijn onder een minder streng toezicht van bouwpolitië en brandweer. Ook liggen deze woningen meestal in 'wijken van sleden, waar de omgeving geheel of gedeeltelijk gevormd wordt door niet behoorlijk onderhouden hui zen, terwijl dikwijls brandgevaarlijke voorraden, hooi, stroo e. a. in de onmid dellijke nabijheid van dergelijke arbei derswijken geborgen zijn. Daarom geeft de vereeniging aan bur gemeesters en wethouders der gemeen ten ernstig in overweging het stoken FEUILLETON. iristen-helden in Japan. Itusschen waren zij boven op den I gekomen, en de Pms leidde den int het kasteel binnen. „Wij spre- na tafel onder een schaaltje saki Ier over de goddelijke Hime, en over beste manier, om haar te helpen," e hij. „Zie dit is een van onze bui- 'erblijven, en, vanwege zijn ligging, •r niet het minste. Hier, van deze k uit kunnen wij een blik werpen te golf en het landschap van Arima. waar, hier icj het toch schooner dan 'ginds in net ruwe Noorden bij uw !n in de donkere bosschen van f vorstendom is een paradijs," voordde Safioye. ïrwijl de maaltijd werd opgediend ae Prins met Hajuschida en diens i\v sprak, hielden de gedachten van vreemdeling zich bezig met Lucia. lieflijke verschijning, haar schrik looge blos, toen zijn oog haar bij het Jei(t den in hem ontvlammenden itlocht verried, hadden op den jon- man een diepen indruk gemaakt. edelsteen moet ik zien te verove- had hij toen reeds bij zichzelven voren. „De dwaas, die hem bezit, is I s.chal niet waard," herhaalde hij 's ln stilte. „Laat hij voor mijn part e naloopen! Ik zal hem wel een je nelpen en de pochhans zal dan |i, lnzien, welken ruil hij heeft ge- de Japanners was de echtschei-. ding zoo gemakkelijk, dal dit plan, vol gens Safiove's meening, niet op de min ste moeilijkheid zou stuiten. „Ik behoef aan de dochter van Tsoekami-Dono maar le vertellen, dat haar man die 1-Iime als tweede vrouw naar Arima wil laten komen, om haar mijn aanzoek met vreugde te doen aannemen. En als twee de en derde troef kan ik de redding van haar vader en de wraak op haar ontrou wen echtgenoot uitspelen. Zoo moet het gaan!" En gedurende het over allerlei onverschillige dingen loopencl tafelge sprek overlegde Safioye verder bij zich zelven: „Als hel mij eens gelukte, dezen man, üien ik zoo haat. tegelijk met zijn vrouw ook zijn heerlijk land te ontne men! En waarom zou mij dat niet ge lukken? Hij is immers Christen en Jyeyas, mijn machtige beschermer, haat de Christenen! Laat eens zien, of hier in Arima niet een goede gelegenheid te vinden is, om met mijn geluk ook vol doening voor mijn wraak te vinden!" Zoo dacht Safioye gedurende den maaltijd. Na het einde daarvan trok, op een wenk van den Prins Hajuschida zich met zijn vrouw terug, en het ge sprek kwam nu weer spoedig op Tschi- koengo en op prinses Hime. Safioye verhaalde uitvoerig, hoe de vorst van Tschikoengo elk aanbod van losgeld voor de gevangen Prinses had afgesla gen. „Zelfs Nagasaki heb ik hem aange boden", zeide dc gezant, „wel wetende, dat de vorsten van Arima op het bezit van deze 'rijke havenstad aanspraak maakten. Alleen in ruil voor zijn vriend Tsoekami-Doo wil hij aan Jyeyas zijn dochter teruggeven." „Volkomen juist, zoo luidt de af spraak'. antwoordde prins Michael. ..liet is schoon van den vorst van Tschikoen go, dat hij zich door zulk een lekker aas als Nagasaki niet laat verleiden, om toe te bijlen." „En zoo behoeft mijn vrouw dan ook riret langer bekommerd le zijn, om het leven baars vaders. Wat heeft zij mij met haar dagelijksche klachten toch verveeld!" „Integendeel! Wanneer gij niet helpt, zijn beiden verloren, want Jyeyas heeft nu eenmaal gezworen, den groot-admi raal op te offeren aan zijn wraak. En als liet dit berieht daarvan te Tschikoengo wordl ontvangen, geef ik geen cent meer voor liet leven der schoone, jonge Hime. Ware de ongelukkige maar te Arima, dan zoudt gij liaar ten minste tegen den dood kunnen behoeden en misschien ook mijnheer uw vader kunnen overha len, om haar uit te leveren tegen Na gasaki." „Bij mijn zwaard. Hime mag niet sterven!" riep prins Michael met vlam- menden blik. „Ik zal van mijn vader gedaan zien te krijgen, dat ik haar van Tschikoengo mag halen met of zonder verlof van onzen neef. Ik zelf heb haar immers ook gevangen genomen! En als mijn vader het verbiedt, doe ik het toch! Men mag immers iemand, die in doods gevaar verkeert, het. leven redden? llier in het park kan ik zonder gezien te worden een schip bestijgen. Hajuschida moet mij met zijn mannen naar Mjava- ra roeien, en binnen een paar uur is dan de goddelijke Hime uit het slot frevrijd, en in veiligheid gebracht. Ik doe het, hij mijn zwaard, ik doe hel!" „Ik had van uw grootmoedigheid niet anders verwacht", antwoordde Safioye bevredigd. „Doch we moeten de Prinses le voren met ons plan in kennis stellen. Ik heb onder mijn gevolg een zeer slim me en vertrouwbare bode; laat clezen aan Hime uwen brief brengen, en meld daarin aan de Prinses, dat zij kome in de kiosk aan den oever. En zoo zult gij llime's redder worden! Ik wil u bij liet avontuur gaarne behulpzaam zijn; voor al daar ook ik er belang bij heb. Hime is immers de dochter van mijn heer en gebieder." „Safioye, beste vriend. hier, mijn hand op onzen gemeenschappelijken ar beid!" riep de Prins, die sinds gëruimen tijd niet zooveel saki gebruikt had als thans. „Ja, ja, ja, wij zullen haar red den! En wij beiden worden vrienden gij zijt een edel mensch! want ik weet, hoe Hime Tegenover u gehandeld heeft; slechts een edel hart kan op zulk een wijze kwaad met goed vergelden!" Een spottende blik en een naar lachen zweemend trekje om de hoeken van den mond hadden Safioye bijna verraden. Doch prins Michael was een .slecht op merker en de gezant wist zichzelven te heheerschen. Ilij vatte den Prins dan ook bij de hand. en schudde die broederlijk. „Goed", zeide hij, „wanneer gij mijn vriend wilt zijn, mag ik zulk een kost baar aanbod niet van de hand wijzen. Schrijf den"brief! Mijn bode zal liem aan zijn adres bezorgen, of neen, van avond nog! Schrijf hem aanstonds, dan rnaalc ik van de laatste uren van den dag gebruik om een wandeling te doen in den tuin." Prins Michael liet zich schrijfgereed schap brengen, en Safioye ging naar den tuin, waar hij Hajuschida en diens vrouw ontmoette. De eenvoudige, har telijke manieren van den edelman en dienst echlgenoóte trokken hem aan. Ilij wist dat zij Christenen waren en stelde hun naar aanleiding daarvan verschil lende vragen. Hun duidelijke en bon dige antwoorden deden hem den vreem den godsdienst in een gunstiger licht zien dan dat waarin hem die was voor gesteld door de geleerde bonzen, in wier kloosters aan het Biwa-meer hij gevoed was met haat en verachting te gen de „vreemde duivels". Toch vermeed Safioye het met zijn gastheer een eigen lijk gezegd dispuut over den godsdienst aan te binden. „Ik begrijp het", zeide hij, „dat gij tot het geloof zijt overgegaan, daar ook uw Vorst het heeft aangeno men. Gij zuil tot onze oude, eerbied waardige landsgoden teriigkeeren, zoo dra de Vorst hetzelfde doet. En ik geloof dat die dag niet ver af meer is." „Daarvoor moge God ons behoeden!'1 riep Hajuschida. „Neen, neen, prins Michaél heeft zijn' zwakheden, doch zijn geloof zal hij nief verloochenen", zeide de edelvrouw. „En zelfs wanneer hij eens zóó diepi mocht zinken, zou God ons de genade schenken aan Zijn heilig geloof Irouvs te blijven", voegde Hajuschida erbij. „De Prins zal het trouwens niet wagen. Zijrt vader zou hem onterven. En ook met '1 oog op zijn onderdanen, die bijna allea Christenen zijn, zal hij zich voor zulH een slap wel wachten." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1