DINSDAG 7 AUGUSTUS 1917. I LI BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Christen-helden in Japan. - Ce JAARGANG No. 2383 e xmdóoho, (Bou^cml BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f 1.45 per kwartaal bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post f 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraag} van 1-5 regels f 0.Z5, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f L5Q, elke regel meer 30 cent met gratk bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote jatters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN. waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagf huur en verhuur, knup en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. O. W. ■fri Zoo er maar benzine genoeg was,'er kouden nu meer auto's langs straten en wegen tuffen, dan ooit te voren...O. W.I De badplaatsen zullen nog nooit zoo- rgel onbekende en nieuwe gasten heb- ,en geherbergd, als dezen zomer.. O. W.I De watersport trekt ongetwijfeld dit aar meer beoefenaars, dan in vooraf ga nde jaren ooit het geval was... O. W.I „Een gewichtige en zeer ingrijpende e£]ieer verkondigt do Kerk over het ge- j oruik van de rijkdom, een leer, waarvan je heidensche wijsbegeerte slechts een raag vermoeden had" aldus de enby- iliek „Rerum Novarum". Niet alleen de oude heidensche wijs- iegeerte, doch ook de hedendaagsche joe aandoenlijk deze ook weet te praten [ver „philanthropie" heeft slechts een raag vermoeden van de Christelijke, de (atliolieke leer over den rijkdom! Even verder staat in genoemde ency- taMi iliek te lezen: „Is het bezit (van geld en goed) groo- Jer. dan voor het onderhoud en een op- «reden volgens zijn stand noodig, dan wordt het plicht van zijn overvloed aan len noodlijdenden medemensch aalmoe- jen te geven." „Geeft wat gij aan over- rloed hebt aan de armen", luidt 't in het Evangelie. Duidelijk wordt in deze woorden aan gegeven de plicht (let wel: de plicht) kan naastenliefde volgens de Katholieke leginselen. En wat is de leer van -het noderne heidendom met al zijn... phi-, mthropie? Luister: „Is het bezit (van geld en goed) groo- ,er, dan voor het onderhoud en een op* treden volgens zijn stand noodig is, dan wordt het plicht... de stand hooger te .aan opvoeren, te gaan tuffen of maan den-lang te gaan luieren aan het strand of op het water..." Vele 0. W.'ers van heden blijken slechts een „vaag vermoeden" te hebben Lan de „gewichtige en zeer ingrijpende ®eer" der Katholieke Kerk „over het ge- ik der rijkdommen"! Radantz door de Oostenrijkers genomen. Oorlogsverklaring van China. - Kerenski llijft aan. Overzicht In Vlaanderen is het weer spoedig rus- "lig geworden. Wel hebben de Engel- sclien hun terreinwinst n»g eenigszins in noordoostelijke richting uitgebreid, ii doch zij hebben tevens met Duitsche te genaanvallen te kampen gehad, f ln het.Oosten gaat het heel anders toe. Met de verovering van Radantz hebben uwl de Oostenrijkers de vrijmaking van de i Bockowina weder aanzienlijk nader tot itearf10^ einde gebracht. Dat de Russen zich daar niettemin heftig te weer stellen blijkt wel uit het feit dat bij een Russischen tegenaanval ten O. van Czemowitz (in het vak van Bojens) 500 Oostenrijkers werden ge vangengenomen. Echter blijkt uit de be richten uit Weenen en Berlijn dat Bo jens voor de helft reeds door de verbon den troepen is veroverd. Dit voor wat de Boekov/ina betreft. Langs de Zbrucz komt nog weinig teekening in het verloop der gevechten, doch even ten Z. van den Dnjestr nade ren de troepen der Middenstaten de Russische grensvesting Chotin. Men krijgt den indruk dat de aanval lende legers der Centralen snel vorde ren lot zij de Russische grenzen hebben bereikt, en daarna in traagheid verval len. Nu Kerenski, de Russische premier, toch is aangebleven, mag hieruit niet be sloten worden tot een wijziging der on gunstige omstandigheden in Rusland. Kerenski is voor Rusland de eenige per soon die, indien dit mogelijk is, orde en rust kan herstellen. Deze overtuiging blijkt algemeen en een conferentie van vertegenwoordigers der partijleiders heeft hem opnieuw het gezag opgedra gen. Uit de verklaring van Kerenski zelf valt op te maken, dat dezë nieuwe op dracht gepaard is gegaan met uitbrei ding van zijn bevoegdheden. Tot hei. be noemen van een dictator, den eenigen aangewezen weg, durft men echter nog niet besluiten, maar wel .schijnt hel dien kant uit te moeten. China. De oorlogsverkJ-aring. De „Associaed Press" vereemt uit Peking, dat dö voorloopig president Donderdag zijn goedkeuring heeft ge hecht aan het met algemeene stemmen geiiOiii'en besluit van het kabinet, om den oorlog te verklaren aan Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. Het deelnemen aan den oorlog. Het „Journal des Débats" bespreekt het deelnemen aan den oorlog door China en zegt, dat dit rijk in staat zou zijn de organisatie omver te werpen welke Duitschland gedurende de laatste jaren in China, evenals overal elders, op handels- en financieel gebied tot stand wist te brengen. Duitschland brengt voor niet minder dan vijftig mil- lioen in China aan de markt. Door een oorlog met China zouden de Duitsche handelsbelangen ook na den oorlog voor langen lijd ernstig geschaad worden. - Rusland. -• Kerönsky blijft aan. Er is eern overeenkomst gesloten tus- schen alle politieke fracties, door mid del van wederzijdsche- concessies, die het algemeen vertrouwen in Kerensky opnieuw vaststelde, als den eenigen man, die met gezag de regeering van het land zou kunnen verzekeren. Vereenigde Staten. De staal-uitvoer. Uit Washington wordt geseind: Wil son heeft een uitvoerverbod afgekon digd voor den uitvoer van alle slaalpro- ducten, behalve voor die, welke de Ge allieerden voor oorlogsdoeleinden noo dig hebben. Naar alhier verluidt, zal Nederland binnenkort een uitvoer verbod voor alle metalen afkondigen, welke noodig zijn voor den aanmaak van munitie, om op deze wijze de Ver eenigde Staten er toe over te halen den uitvoer van bepaalde staalproducten naar Nederland toe te staan. Dienstweigering. „Politiken" ontleent aan het Ameri- kaansche partijblad., „Svenska Sozialis- ten" de mededeeling, dat de arbeiders in dè Vereenigde Staten bij duizenden weigeren zich voor den militarren dienst te laten inschrijven. Speciaal de Zweedsch-*\merikanen te Rockford heb ben zich hardnekkig daartegen verzet. Op den dag van de inschrijving was een grool aantal weerplichtigen niet aan het bureau verscheen. Toen de regeering verschillende man nen liet arresteeren, trokken de overi gen in een lange rij vrijwillig naar de stedelijke gevangenis, waar rnen hen inderdaad arresteerde. Voor de gezinshoofden onder de ge vangenen brengen de socialistische clubs gclij bijeen. Zestienduizend krijgsgevangenen wor- den in Nederland ondergebracht. De uitvoer van vroege aardappelen is absoluut verboden. Naar een der bladen verneemt, is bin nenkort weer een aanmerkelijke ver mindering van het dageliikscli brood rantsoen te verwachten. De verdere oproeping der miUtielich- ting 1918 zal vermoedelijk eerst in Octo ber plaats hebben. Stop gezet.. Wegens gebrek aan gietcokes wordt hedenavond" de fabriek van de N. V. Twenlsche Metaal- en Ijzergieterij te Borne, omvattende oen kleine honderd man, stop gezet. Het broodrantsoen weer verminderd. Naar „Het Volk" uit Den Haag ver neemt, is besloten, wegens het nagenoeg geheel uitblijven van ladingen tarwe en, meel, over eenige dagen het broodrant soen te tweeden male te verminderen. Het dagelijksch broodrantsoen wordt van 311 op 254 gram teruggebracht. De steen kolenaanvoer uit Duitschland. Met ingang van Donderdag a.s. zullen gedeeltelijk de opgeheven kolentrcinen, voor aanvoer van Duitsche steenkolen vanaf de grens, naar de verschillende Nederlandsche stations weer gaan loo- pen. Interneering van krijgs- gevangenen. Hef lid van de Tweede Kamer, de heer Van Doorn, had 31 Juli de volgende vragen verzonden: Is het waar, dat in ons land 16,000 krijgsgevangenen zullen worden ge ïnterneerd? Zoo ja, welke maatregelen zijn dan getroffen voor de voorziening in de be hoeften van voeding en verwarming dier geïnterneerden? Het antwoord van den heer Cort van der Linden, minister van Binnenland- sche Zaken, (ingezonden 4 dezer) luidt: Inderdaad zullen pl.m. 16,000 Engel- sche en Duitsche krijgsgevangenen ten onzent worden ondergebracht. Maatre gelen, om deze over het gansche land verspreid, van huisvesting enz. te voor zien, zijn in voorbereiding. De Duitsche en Engelsche regeerin gen hebben zich bereid verklaard om aan de Nederlandsche regeering naar gelang van de gebleken behoefte, hetzij liet noodige te leveren voor den bouw en het onderhoud der interneerings- kampen dier krijgsgevangenen, zoome de voor de geneeskundige verpleging, verwarming, voeding en kleeding der geïnterneerden, hetzij op geenerlei wijze den uitvoer van een en ander te belem meren. Totaal uitvoerverbod van aardappelen. Van heden af moet de geheele aanvoer vroege aardappelen voor het binnen land worden geveild. Aangezien de uitvoer van de bewaar- bare aardappelen reeds verboden was, zal nu geen enkele aardappel meer de grens overgaan. Petroleum rantsoeneering. In verband met den slechten aanvoer van petroleum, zal de distributie voor particulieren van 50 op 40 pet. worden teruggebracht. .Beslag van veldvruchten. De minister van Landbouw maakt be kend, dat door hem in bezit is genomen of zal genomen worden op hef tijdstip, waarop liet oogsten is aangevangen ol zal aanvangen, de totale opbrengst der veldproductie, getrokken van den oogst 1917, ook voor "zoover reeds bij hande laren of fabrikanten opgeslagen, en wel van koolzaad, raapzaad, bolerzaad, de- dirzaad, blauwmaanzad, lijnzaad en de verwerkingsproducten daarvan. In elke provincie is een Regeeringscommissie voor de Rijksgraanvêrzameling belast niet de inbezitneming en inzameling van die producten. Het verbruik en de afle vering aan andere personen stelt be langhebbenden bloot aan strafvervol ging. Keuring voor de militie. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland heeft bepaald ten aan zien van de zitting van den 2en keuring raad in het 3e militiedistrict, dat voor d? ingeschrevenen der jaarklasse 1903 der ge meente Bodegraven de zitting :n plaats van op Maandag 30 Juli nader wordt bepaald op Vrijdag 24 Augustus 1917 des voormiiddags 11 uur. Verder dat de op Zaterdag 11 Augusus 1917 bepaalde zit ting te Zegwaart voor de ingeschre venen der jaarklassen 1903 en 1902 der gemeente Zoeter me.er nader wordt. bepaald op Dinsdag 11 Augustus 1917 des voorrniddags te halfnegem Verpleging krankzinnigen. Ged. Staten der provincie Zuid-Hollanl hebben aan B. en W. der verschillende ge meenten in deze provincie medegedeeld, dat door hen is goedgekeurd het verpleeg- geld voor de Zuid.-Holl, 3e M. pratien-ten ir# 't krankztinnigenge:licht Oud-Rozenburg L e i d e n te voirhoogen tot f390 en f 30 voor kleeding; „Endegeest" te Oogstgees krankzinnigenafdeeling f 365 en f 30 voor kleeding; het mannengesticht „St Bavo .to Noordwijkerhoutf 385, kleeding inbegrepen; d-e afdeelLng voor jeugdigs idioten (leeftijdsgrens 20 jaar) „Voor geest van het krankzinnigengesticht ,,Enda, geest" te Oegstgeest f 400, kleeding inbegrepen. Toepassing d$r Zegelwet. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de Zegelwet 1D17 aan formaalzegel onder worpen zijn verzoekschriften zelfs in den vorm van brieven waarbij wordll verzocht: a. een benoeming tot een betrekking, waaraan een bezoldiging van meer dan f 1000 's jaars is verbonden; b. een verhooging van bezoldiging, als de bezoldiging met de verhooging meer dan f 1000 's jaars bedraagt, en c. een gunst. Niet aan zegelrecht onderworpen zijn o.a. verzoekschriften, waarbij wordt ge vraagd: a. een inlichting; b. ontslag uit een betrekking; c. toelating lot een examen; d. een bij administratieve beschikking te ve.rleenen vergunning tot een hande ling, waarvoor volgens wettelijke of administratieve voorschriften verguns ning noodig is. - Op verzoekschriften, welke iu strijd -met de wet op ongezegeld papier zijn gesleld, kunnen geen beschikkingen worden genomen. tn de anti-revolulionaïre partij. - De „Tel." noemt het niet onmogelijk* dat de tachtigste verjaardag van dr. Ku>« per 29 October ongedachte verarvdo* ringen.zal brengen. Het zou dan in de bedoeling liggen, dat het leiderschap overging op den heer A. W; F. Ideiïburg, oud-gouverneur-generaal, terwijl de hoofdredactie van de „Stan daard" zou worden overgedragen aan oud-minister Colijn, thans, tijdens le af wezigheid van Ir. Kuyper, waarnerne li hoef Redact ur! Jubileum dr. Kuyper: Den 29sten October a.s. viert dr. A: Kuyper zijn 80en verjaardag. Er heef, izich nu .een comité gevormd om den lei Ier der anti-revolutionairen een huldeblijk aan ta bieden. Tiet eere-comité bastaat uit de oua ministers CuTi*'1, Harte van Tecklenbuig, Heemskerk, Idenburg, Kolkman, Loeff ci De Waal Malefijt. Van het comité Ls pro': Bavinek voorzitter en de heer R: C. Ve.; wijck te. Amsterdam, secretaris. FEUILLETON. 0). r Men knielde inderdaad neder, om te Jiddeii en te zingen. Ook Hajuschida ssoo toog zijn knie en luisterde met heilige li L reugde naar het gebed der onschuldige ovfï ïndefen. Doch prins Michael begon het ;enh POédig te vervelen. Hij sloop weg, en eklom den lioogsten top van den berg, Velke ver in zee vooruitsprong. Onwil keurig .dacht hij aan I-li me, die daar Brtocfde als gijzelaarster, en steeds le- endiger trad het verleidelijk beeld van est ^ro^sc^e vrouw voor zijn «Verjaag het!" fluisterde zijn goede igel hem toe. „Leid ons niet in beko- WOfl tog! Luister naar de reine melodie van ,n j et 'tod der Moeder Gods. Uwe Lucia is jen duizendmaal meer waard dan die 30ek if?e/ iveer naar kapel terug, en bid net hen mee." De Prins wilde reeds die goede in- apfl ••r vol&en- Doch opnieuw wendde ery den blik naar den kant van Tschi- ftongo en zeide: „Ach, Lucia liad non loeien worden! Zij verveell me met dat ^u\\ igdurend bidden. Hime zij ware to vrouw voor mij geweest!...." Terwijl J aldus mijmerde, zag hij van den an- -ren oever een schip afvaren, en met unsiigei1 wind aansturen op Simabara. ^is Hime dat eens was, zeide hij op- pngend, en met vlammend oog naar Jtonk starend, welke in vlugge vaart iaeds dichter naderde. Hij kon de twee en waaiervormig uitgesprei- yfcf r zeilen duidelijk onderscheiden, en eenige minuten later ontdekte hij ook de vlag, en riep: „Bedrieg ik me niet? Zijn dat niet de malvenbladeren van den vorst van Bandoeë? Geenjwijfel meer! Het is een schip van Jyeyas, en mis schien bvindt zijn dochter zich wel aan boord! Ik moe-t in elk geval naar bene den, om te hooren, wat dat schip in onze haven komt doen!" „Schenk ons een zuiver leven Bereid ons een veiligen wee- zongen de Vorstinnen... Daar kwam plotseling de Prins hun godvruchtige aandacht storen met den kreet: „Gauw, gauw, Hajuschida, volg mij met uw manschappen naar de haven! Een schip van Jyeyasl" ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. De gezant van Jyeyas. Op de jonk, welke met volle zeilen de haven van 'Simabara binnenliep, bevond zich Jaschengava Safioye, prins van Oschi. Op ongeveer tienjarigen leeftijd was hij aan het hof van den vorst van Ban doeë gekomen als page; beider vaders waren schoolkameraden geweest, en daar Jyeyas geruimen tijd geen manne lijke erfgenamen had, wilde hij den wakkeren knaap aannemen als zoon. Toen later Iiide-Tada geboren werd, liet hij dit voornemen, natuurlijk, va ren, maar legde het er nu op aan om den Prins, die opgegroeid was tot een veelbelovend jonkman, te doen huwen met zijn dochter Ilime. Safioye scheen inderdaad het type van een Japanschen .vorst te zullen worden. Ilij was schoon en krachtig gevormd, meester in alles, waarin een ridder bedreven behoort te zijn, had zich onderscheiden bij de stu die in de scholen der geleerdste bonzen, en bezat voortreffelijke geestesgaven. Als staatsman en als soldaat mocht de Prins hopen op een schitterende car rière. Jyeyas was trotsch op hem, en rekende op de hulp van den prins van Oschi tot volvoering zijner stoute plan nen. Ilime was met den knaap, die slechts eenige jaren meer telde dan zij, opgegroeid; zij scheen voor den schoo- nen jongen man meer te gevoelen dan genegenheid, en ook hij beminde de slanke dochter van zijn meester, het meisje, wier stralende schoonheid van jaar tot jaar toenam. Kort vóórdat de prins van Arima te Foesimi kwam, had den de beide jongelieden elkander hun liefde verklaard, en eeuwige trouw ge zworen. Doch toen was de prins van Arima gekomen, en had in een omme zien de genegenheid veroverd van het even 'lichtzinnige als Irotsche meisje. Safioye kon aanvankelijk zijn oogen niet gelooven. Toen hij Ilime aan baar belofte herinnerde, werd hij door haar hoonend uitgemaakt voor „bedelaar", en het scheen wel, alsof het wreede meisje er een duivelsch vermaak in schepte, den speelgenoot harer jeugd le kwellen. Safiye werd zoo wit als krijt, doch hij sprak er verder geen woord over. Zijn liefde verandefde in haat, en hij zwoer in zijn hart, zich op de trou- welooze meedoogenloos te zullen wre ken. „Al zou ik haar ook voor mijn voeten zien kruipen en haar om vergif fenis hooren smeeken, ik zou haar van mij af schoppen", had hij op liet oogen- blik bij zichzelven gezworen. Doch aan haar vader, dien hij vereerde als zijn weldoener, bleef hij trouw. Toen eenige dagen later Samburon-Dono het Scho- goen-kasleel overrompelde, had Jyeyas het niet het minst aan de voorzichtig heid en den koelbloedigen moed van Safioye te danken, dat hij zich met zijn pupil en zijn zoontje een weg kon banen naar de vesting Sakai. Wederom eenige dagen later werd vóór de poorten dezer stad de beslissen de slag geleverd, waarin de aanhangers van den overleden kleinzoon van Noboe- naga een volslagen nederlaag leden. Ook in dezen strijd onderscheidde de jonge Safioye zich boven alle aanvoerders. Hij nam Sibonogo, den vorst van Omi, den vriend van den groot-admiraal, als ge vangene mede naar de' vesling. Onder voorwaarde, dat Jyeyas de beide gevan gen Vorsten zou uitleveren voor zijn dochter Ilime,>die naar liet Zuider-Eiland gebracht was, bood Ukon-Dono zijn on derwerping aan. Jyeyas deed eerst alsof hij op die voor waarde wilde' ingaan. Doch heimelijk zeide hij tot Safioye: „Ik ben aan deze beide bekwaamste en machtigste mijner tegenstanders den dood gezworen. Zij móeten sterven; het is een politieke noodzakelijkheid. Maar van den anderen kant mag ik 1-Iime niet opofferen en de vorst van Tschikocngo zou waarlijk in staat zijn den dood dezer Vorstin op mijn dochter te wreken. Ik meen be merkt te hebben, dat gij haar liefhebt. Ik heb haar dan ook mderdaad bestemd tot uw eclrtgenoote. Welnu dan, reis naar hel Zuider-Eiland, en tracht het meisje door -list of met geweld in uw macht le krijgen. Ik benoem u tot mijn gezant. Zoodra Ilime in veiligheid is, moet gij het.mij door renboden laten weten, en in hetzelfde uur, dat ik deze boodschap ontvang, lever ik den grool-adiniraal en diens yriend over aan den beul." Zoo had Jyeyas tot Safioye gesproken.- Doch de Prins had aan zijn vaderlijken vriend geen woord ervan gezegd dal tiij thans voor Ilime haat in plaats van lief de koesterde. Hij dankte den Vorst vcor diens vertrouwen, en beloofde alles in het werk te zullen stellen, om het kind van zijn weldoener aan de macht van den vorst van Tschikoengo te ontruk* ken. „Inderdaad", dacht hij. terwijl hij deze belofte bij zichzelven deed, „een een voudige dood als gijzelaarster zou voor mijn wraakzucht tegenover dez.e Irou- welooze vrouw veel te weinig zijn!" En zoo was dan Safioye mét een snel zeilend schip van Osaka vertrokken, en had liet eerst het hof van Tschikoengo bezocht, den geheelen weg broedend op zijn wraakzuchtige plannen. Ook do prins van Arima moest naar behooreü gestraft worden. „Die gek!" zeide hij bij zichzelven. „Omdat hij een halve hand grooter is dan ik, en mij door een ge* meenen streek heeft weten te ontwapo* nen, zit hij op mij neer, alsof hij een halfgod ware. Daarenboven heeft hij onze goden verraden, cn veracht hij onze zeden. Ik haat hem! Hime heeft mij „bedelaar" genoemd, en datzelfde woord kon ik ook in zijn Irotsche bliKkcn la, zen. fWordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1