MAANDAG 6 AUGUSTUS 1917. BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Christen-helden in Japan. Se JAARGANG No. 2382 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Intsrc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f 1.45 per kwartaalbij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post f 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent De ADVEBTEHTIEPBIJS bedraagt van 1-5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededelingen van t-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVEBTENTIÊN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. De strijd in Vlaanderen. Het Duitsche offensief in de Boekowina. Kerenski's optreden als premier. -- Rede vai Lloyd George. - Ontploffing in een Duitsche munitiefabriek. Overzicht De Èngelschen hebben in Vlaanderen SI. Julien terug, terwijl zij vorderingen Blaakten bij Bixschoote. Nog een kleine wijziging is er gekomen: de Franschen hebben in hun gebied hun vooruitgang een weinig uitgebreid;het geschiedde ten 0. van het Gabaret van Kortebeer en daar verkenden hun patrouilles ook nog boerderijen verder in het voorter rein, en joegen er Duitsche patrouilles lenig. Verder bericht Reuter,, dat de Cana- Beezen enkele van hun posten in de richting van Gité de Moulin vooruit brachten. De Britsche linie bij Lens ii hierdoor over 1 K.M. frontbreedte onge veer 200 M. uitgebreid. Zuidelijker, in de streek van Atrecht, met'name bij Monchy le Preux hadden de Èngelschen eenige dagen geleden bij een aanval der Duitschers terrein moe ten afstaan; Haig meldt nu dat de Brit sche linie weder tot haar vroegeren vorm hersteld is;.in drie aanvallen heb ben de Britten dit resultaat bereikt. Van het Russische front wordt ge meld, dat in het Zuidoostelijk deel van Boekowina de achtervolging der Russi sche legers voortduurt. De Gentralen hebben Rarancze en een deel van Bojan aan de Proeth bezet 'en rukken op in de ,-en Ghoiin, op RüsSisoh grond gebied. -- Zeer onverwacht komt Kerenski's voor- iemen van aftreden. De berichten geven len indruk, dat Kerenski er aan wan- loopte de taak te volbrengen, die hij op ich had- genomen. Wel liepen er ge- uchten, dat het moeilijk was een coali- ie-kabinet te vormen, maar algemeen telde men vertrouwen in Kerenski. Zoo emand in dezen lijd het rijk kon red- len, was hij het. Zijn heengaan zou een jekentenis van onmacht zijn, die Rus- ancl naar buiten geen goed kan doen. De voorloopige regeering weigert zijn aftreden. Zij ziet blijkbaar in, dat zijn Wertrek thans het land groot nadeel zou [brengen. Kerenski zelf moet dit ook hebben begrepen. Dat hij toch wilde gaan, teekent den hachelijken toestand. Er gaan weer vredesgruchlen. De „Daily News" verneemt uit Washington, dat" Duitschland en Oostenrijk aldaar weer den weg lot vredesonderhandelin gen openden, doch dat de Amerikaan- sc-he regeering er niet op in wenscht te gaan. Wij hebben de ontkenning uit Berlijn kunnen lezen! Veel waarde behoeft men niet aan het Britsche bericht te hechten. Maar het is wel waarschijnlijk, dat de beide oorlog voerende partijen de vredesmogelijkhe- den blijven toetsen en dat er door mid del van onzijdige tusschenpersonen over en weer gedachlenwisselingen plaats hebben. Balflpur's rede schijnt vooral bij de Centralen door haar gematigdheid in druk gemaakt te hebben, al zal ook voor loopig Elzas-Lo[haringen een hinderpaal blijken, waarop alle onderhandelingen vaslloopen. Frankrijk zal niet afzien van zijn aan spraken op de in 1871 verloren provin cies, zoodat men zich af mag vragen op welk een'grondslag de vrede door ver gelijk gesloten zou moeten worden. 0p Zee. Bommenaanval. Den 2den en 3den Aug. wierpen Duit sche marine-vliegtuigen bommen op het Engelsche vliegstation op het eiland Thosos in de Egeïsche Zee. Er werden branden en een groot aantal ontploffin gen waargenomen. Duitschiand. Hoftreinen en koisnnood. Een jonge Duitsche bondsvorst heeft, na een bezoek aan een bloedverwant in Oostenrijk, de terugreis gemaakt in een specialen hoftrein. De „Karlsruher V(olksfreund" geeft hierover de volgen- die critiek: „In den tijd van kolennood en van ge brek aan personeel behoorde men geen speciale hoftreinen voor pleizierreizen te laten loopen. Het volk begrijpt niet, dat. dit nog gebeurt, vooral daar het im mer heet, dat de spoortreinen overbelast zijn. Heeft men dan niet zooveel moed, den hoogen en hoogsten persoonlijkhe den begrijpelijk te maken, dat dit niet meer gaat en dat ook zij zich beperkin gen moeien opleggen? Het is toch waar lijk niet te veel verlangd de reis te doen klasse." De „Germania" vereenigt zich met deze critiek. Ontploffing in een munitiefabriek. In een gedeelte van de te Hennings- dorf gevestigde munitiefabriek had een ontploffing plaats. De materieele schade ten gevolge van den zwaren luchtdruk is, speciaal wat de huizen van het dorp betreft, niet on aanzienlijk. Het verlies aan menschen- levëns is betrekkelijk gering. Tot dusver kon men constateeren, dat zes personen gedood werden. Een aantal personen werden licht verwond, in hoofdzaak door glassplinters. De oorzaak van de ontploffing schijnt uitsluitend gezocht te moeten worden in het onvoorzichtig omgaan met een met ontplofbare stoffen gevulde kist, die afgeladen moest worden. De met groote bedachtzaamheid door de brandweer genomen maatregelen ble ken zeer doeltreffend te zijn. Voortzetting van den opiiog. Tn den Rijksdag werd door den voor zitter, dr. Kampf, den plaatsvervangen- den chef van den generalen staf, de ver tegenwoordigers van handel en indus trie, Legien, en ten slotte door den Rijkskanselier naar aanleiding van den gedenkdag van de Rijksdagzitting van 4 Augustus 1914 het woord gevoerd en betoogd, dat de oorlog met kracht moet worden voortgezet, nu het vredesaanbod van December 1916 geweigerd werd. Aansprakelijithoid. De „Vossische Zeitung" constateert, dat de mannen, die Michaölis in zijn be stuur moeten ter zijde staan, niet den steun hebben van de groote meerderheid des volks en stelt hiervoor den Duit- schen Rijksdag verantwoordelijk. Engeland. De Marcoiviëdienst gestaakt. Op last van de regeeriag zal de Mar- coni-maalschappij den transatlantischen dienst in beide richtingen staken, met ingang van middernacht van heden en tot nader aankondiging. Dit is een nood zakelijke oorlogsmaatregel Rede van Lloyd George Lloyd George hield een belangrijke rede in een bijeenkomst in Queenshall te Londen, welke uitging van het nieuw gevormde National Waraims Committee dat werd opgericht teneinde in de oogen van het publiek de 'resultaten van den oorlog duidelijk te maken. De drukbezochte vergadering werd geleid door markies Crewe en bijge woond door den aartsbisschop van Öan- terbury, vele leden van de regecring en beide Huizen van het parlement, den Italiaanschen minister van Buitenland- sche Zaken Sonnino, den Italiaanschen gezant, den Servisc.hen premier Pasjitsj èn andere gezaghebbende personen. Vóór de aankomst van den premier werd een patriottische betooging gehou den, waarbij de vlaggen der geallieerden werden ontplooid onder toejuichingen en het aanheffen der volksliederen. Den 30en Juli heeft Mc Namara in het Lagerhuis o'p een desbetreffende inter pellatie medegedeeld, dat hel stoom schip „Mongolia" den 24sten Juni! bij Bombay op een mijn geloopen was, die vermoedelijk tot een door den Duitschen raider „Wolft" gelegd mijnenveld be hoorde. Op de vraag, of de Wolf" se dert dien vernietigd was, gaf Mc Nama ra geen direct antwoord. Rusland. Bandieten aan 't werk. Zes gewapende mannen kwamen per auto naar het senaatsgebouw te Petro- grad. Zij worgden de suppoosten en drongen de 'vergaderzaal binnen, van waar zij het groote zilveren beeld van Katharina de tweede en andere kostbare antieke voorwerpen medenamen tot een gezamenlijk bedrag van anderhalf mil- Tioen roebels. Minister-president Kerensky. Kerensky heeft den 2den Aug. zijn ontslag ingediend; de Voorloopige Re geering weigert echter het tc aanvaar den. De uitvoer van boter is-voorloopig ver boden. Voorloopig kan aan particulieren geen benzine meer worden geleverd. Woelingen te Rotterdam. De Noordamis uit eigen kracht stoomende gebleven. De passagers zijn te Nieuwediep aangekomen en met een extra-trein van daar vertrokken. „De Noordam". Kwart over drieën Zaterdagmiddag zijn ongeveer 100 passagiers van de „Noordam" aan het station D. P. te Rot terdam aangekomen. Daaronder bevindt zich een 50-tal Chineezen. Te Alkmaar, Amsterdam, Haarlem en 's-Gravenhage zijn de meeste passagiers le en 2c klasse uitgestapt. De berging van het stoomschip is op gedragen aan de firma L. Smit Go.'s Sleepdienst, die het werk in combinatie met de firma W. K. van der Tak Go. zal uitvoeren. Het schip ligt achter 40 voet 7 duim diep en ruim 5 en 6 staan vol water. In ruim 6 heeft de ontploffing plaats gehad, en het water in ruim 5 is door de patrijspoorten binnengeloopen. De sleepboot Blankenburg ligt langs zijde in ruim 5 to pompen rnet 2 fien- duirnsslangen en, zoo men er in slaagt het water vóór te blijven, zal een gedeel te van de lading gelost worden, terwijl het schip voor anker ligt. Zoo niet, dan zal het schip ongeveer mijl benoor den den Nieuwen Waterweg op het strand gezet worden. Een 12-duims zuig- pomp is aan boord van de „Noordam" geplaatst en zal ook uit ruim 5 pompen. Jkeclen nog een pomp en naar den Hoek van Ilolland ge bracht. Twee groote lichters van de It. A. L. zijn gisteravond naar de „Noordam" ge sleept en ook twee kleinere lichters. Er zal zoo spoedig mogelijk aangevangen worden met het lossen van de lading uit ruimen 7 en 5. De lading bestaat uit stukgoederen, koper en graan. Het schip heeft in het geheel 6001 ton graan in. Voor het los sen hiervan zijn stationaire elevators aan boord geplaatst. liet stoomschip „Sloterdijk" heeft aan den Hoek van Holland ligplaats geno men en zal de lading uit de lichters weer overnemen. De sleepboot „Witte Zee" vertrok gis teravond met proviand voor de beman ning van de „Noordam", daar de pro viandkamer vol water was geloopen. Men seint dato Zaterdag uit Amster dam aan de „Msbd.": liet schijnt hedenochtend spoedig in de stad bekend te zijn geweest, dat de geregelde passagiers van de „Noordam" aan het Gentraalstation zouden aanko men. Tegen 12 uur 45, toen de extra- trein uit Den Helder verwacht werd, 'stonden zeer vele belangstellenden, waaronder natuurlijk lal van familiele- FEUILLETON. te) „Kom Arma, groet de liooge bezoe kers met beide handjes!" en de moeder deed de keline met haar poezelige rozenroode vingertjes een groet wuiven, terwijl zij de trap afliep en de gasten te gemoet ging. „Maar, dat gij geen bode vooruitgezonden hebt, doorluchtige heer", zeide zij tot den Prins. „Wij had den u gaarne een waardiger ontvangst bereid. Nu moet gij u tevreden stellen met rijst en thee en een paar vruchten, en mij wegens mijn dagelijksche klee ding verontschuldigen." „Natuurlijk!" antwoordde prins Mi chael lachend. „En dan zou* ook de wacht wel op zijn post geweest zijn, en zoo voort. Waar is Hajuschida? Als het een van onze naburen eens. toevallig in zijn hoofd ware opgekomen, zou hij het kasteel zonder slag of sloot hebben kun nen bezetten een mooie toestand! Ik zal uw man eens onderhanden moeten nemen. Laat hem aastonds hier komenl" „O, mijn man is met al zijn soldalen ginds in den tuin, hij houd inspectie en oefening. Hij is op dit oogenblik ijverig bezig hun de nieuwe krijgsmethode te leeren, welke Uwe Hoogheid uit het ver re Christenland naar hier heeft overge bracht. En daarom is Kimura, de"oude poortwachter waarschijnlijk ook even weggegaan. Hij wilde hen zeker eens in slagorde zien marcheeren, zwenken en vechten. Gij moet,het mijn man dus met te streng aanrekenen. Gauw, Lode- wjjk, loop eens hard, en roep uw vaderl" Vergezeld van de beide Prinsen, spoedde de knaap zich naar het exerci tie-terrein. De goede vrouw wist niet of zij 's Prinsen woorden als ernst moest opnemen, of niet, en ging derhalve voort met haren man te verontschuldigen. Doch prins Michaël verzekerde haar lachend, dat het wel zou losloopen. „Ik ben immers gekomen", zeide hij, „om den redder mijns levens nogmaals plechtig te bedanken, en zal hem de fout van den ouden Kimura niet als een ka pitale misdaad aanrekenen." Men hoorde nu wapengekletter en den dreunenden stap van een naderen den troep soldaten. In geleden van zes man zwenkten zij om den hoek der ves ting, en stelden zich voor de groote trap op "in dubbele rijen. Vervolgens legden zij de glinsterende speren op hun schou ders, en stietten daarna met de schach ten op den steenen bodem, dat het klet terde. Al deze bewegingen werden zoo snel en nauwkeurig, uitgevoerd, dat de Prins erover in verrukking was. „Bravo!" riep hij, „dat heb'ik nauwe lijks door de Zwitsers te Rome zoo goed zien uitvoeren. Uitstekend Hajuschida! Ter wille van deze manoeuvre vergeef ik het ook den ouden Kimura, dat hij zijn post heeft verlaten en het kasteel heeft laten overrompelen door deze vrou wen en kinderen. Geef nu aan de man nen een vrijen dag," en voorzie hen rijke lijk van rijst en saki. Zij moeten drin ken op mijn gezondheid en op die mij ner vrouw! Als zij op Europeesche ma nier exerceeren, moeten zij ook op. Euro peesche manier kunnen omgaan met de kruik en het glas. Maar ga gij met ons, uw vrouw en uw kinderen naar het tempeltje van den ouden stormgod, dat wij gezamenlijk zullen herscheppen in een kapelletje ter eere van de „Ster der Zee"." Aldus geschiedde. De vrouw van Ha juschida gaf vlug aan haar dienstboden 'de noodige bevelen voor het onthaal der gasten, en men ging vervolgens op weg. Het tempeltje stond in het meest afge legen gedeelte van den slottuin op den top van een rif, die uit de golf van Sima- bara wel honderd vademen loodrecht omhoog rees. De weg er heen leidde door een dichtbegroeid bosch over tal \an rotstrappen, en gedeeltelijk vlak langs den sleilen rotswand. De vrouwen werden bijna bang, zij waagden het niet den blik in de diepte te slaan, waar zelfs bij kalme zee de golven tegen de stee nen schuimend uiteenspatten. Met ze kere angstige bezorgdheid hield men de kinderen bij de hand, tot groot ongenoe gen van de knapen. Op bijna verinake- lijken zelfbewusten toon verzekerde Lo- dewijk Hajuschida aan zijn hooggeplaat- sten vriend, dat er volstrekt geen ge vaar was, cn hij den weg reeds meerma len moederziel alleen had afgelegd. Toch kwam het den kleinen Matthias een weinig bedenkelijk voor, toen men de smalle houten brug bereikte, die den rotswand verbond met de losstaande rif. „Zou ze mij kunnen dragen?" vroeg het manneke, de anderen voorzichtig vóór latende gaan. „Ge zijt toch niet zwaarder dan ik en mijn vader", zei Lodewijk op bemoedi genden loon. „Kom maar gerust en kijk eens, welk een mooi vergezicht men hier over cle zee heeft!" Matthias waagde 't dan ook cn staar- SORTEEREN VAN BRANDSTOFFEN. De „Brandstoffencommissie Leiden" maaktvbekend, dat Md.e vergunning aan handelaren, hij publicatie van 25 Mei j.b verlectwJj, om voor het sorteeren van an- thracict en aUikkolen-, indien aul'ksi op uit drukkelijk verzoek geschiedt, de maximum prijs met f 0.20 per II.L. te verhoogen", met ingang van heden is ingetrokken en dat voortaan bet sorteeren door handela ren van bwirudstoffen, welke ook, ver boden is. Indien afnemers oordeelen, dat do hun geleverde brandstof/en niet aan de daar aan te stelven eischeTi voldoen, kunnen 7ij hun schriftelijke klachten hierover aai» genoemde commissie inzenden.. Leiden, 3 Augustus 1017. De Voorzitter: N. C. DE GIJSELA AR, De Secretaris: J. C. STAM. KLE1N-!NDUSTR!E. De ,,Braridotoffencommissie Leiden" maakt aan linduslrieelen bekend, dat te# voldoening aan de door RjjIcslcoe.nd/istri- butie 3 dezer gegeven instructies met in gang van G Augustus, wegens siehaarachtia •aan brandstof, voorloopig hoogstens 60%' van hunne gewone behoefte zal worden verstrekt. Leiden, 4- Augustus 1917. De Voorzitter: N. C. DE GIJ3ELAAR, Do 5ecretaris: J. C. STAM. „De Brandstoffencemmissie Leiden" deelt aan belanghebbenden mede, dat voor bet gebruik van elke gaskachel of gas haard G II.L. kolen of een daarmede ge* lijkgestelde- hoeveelheid andere brandstof van liet rantsoen worden af ge'rokken. Er is. harerzijds echter geen bezwaar tQgén, dat. in bijïiondere geval'on, d.i-e in- tussch'en nader- door baar zullen worden' onderzocht, de houders van gaskachels een of twee daarvan- in gewone kachels onv/eften, doch da.n dient düt thans defi- lief te worden beslist. Allen di© op hun vragenlijst, in A prei irtlAïttrlv r«VTAvb<v^4- «veblhèn. omroge.YCn do»t gegeven wijziging brengers, mils zij daarvan vóór Donderdag 9 dezer schrif telijk mededcelinig doen aan heit Brand. Gtoffenbureau, Hooigracht 141G. Op verzoeken, welke na den gesteMer» termijn inkomen, kan niet meer woNion gelet. Een ieder wordt er intusschen opmerk zaam op gemaakt, dat er geen wijziging kan worden gebracht in het totale aan tal haardsteden, hetwelk op .de ingediende vragenlijst is opgegeven. Leiden, 4 Augustus 1917. De Voorzitter: N. C. DE G1JSELAAR. DO Secretaris: J. C. STAM. den, dien trein op het perron af te wachten. Een van de passagiers, de heer W. Burger, uit Dordrecht, deelde ons het volgende mede: De „Noordam" had 14 dagen te Hali fax gelegen. De passagiers waren in hoofdza'ak uit Indië afkomstig. Donderdagavond reeds ontmoette men de sleepboot ..Theems" uit Rotterdam, die bet schip zou begeleiden. Vrijdag dacht rnen, dat het grootste gevaar ge weken was, nadat men den nacht met waken had doorgebracht. Plotseling om de nu met wijdgeopende oogen over de blauwe watervlakte der golf, welke zich beneden aan hun voeten als een spiegel uitstrekte tot aan de oevers van llingo. En heel in de verte zag men de heerlijke bergketen van Ayajama. „Kijk, kijk, tante Lu", riep de kleine Matthias, „daarginds heel ver die blau we bergen! Ik geloof dat zij rooken evenals onze Ungen,-berg!" „Neen, het zijn maar wolken", ant woordde Frans. „Een Ungen-berg heb ben wij alleen!" „Maar tate Lu, Ignazio, de page, heeft gezegd, dat hij gelooft, dat wanneer alle menschep op ons eiland maar eens ge doopt waren, de Ungen niet meer zou ronken. Want dan zou de duivel, die daaronder het vuur aanstookt, uit Japan vluchten. Nu, ik wou, dat hij vïr, heel ver weg moestl En dat we dan het eiland van het geluk yonden, waarvan Iledc oiis gisteren verteld heeft. Ge weet w el, dat is een eiland, w aar de ooievaars 's winters wonen. O, het moet daar zoo mooi zijn! llede zegt, dat de vlinders daar zoo groot zijn, als kraanvogels, en dat er uit de bronnen'honing komt En de kinderen spelen daar den geheelen dag en slapen den geheelen nacht, en hebben nooit twist met elkander. Eens heeft een man zich vastgehouden aan de beenen van een ooievaar, toen deze in den herfst naar het gelukkige eiland vloog, cn zoo is men te weten gekomen? dal liet daar mooi is." „Nu, dat moet wel een groote ooievaar geweest zijn," zei Lucia lachend. „Gij zoudfc* lang kunnen wachten, eer er weer zoo een kwam, orn u mede te ne men. Maar, weet ge wat? Pas braaf op, dan komt een maal uw engelbewaarder. Deze spreidt zijn vleugels uit, cn brengt u naar den hemel, waar het nog veel, veel schooner is dan op het „eiland van het geluk", waarvan Hede zoo mooi weet te vertellen." Men begon, nu gezamenlijk het tentje op te ruimen en le versieren. Het beeld van den stormgod met zijn uitpuilende oogen en vier-en-twinlig armen, die de verschillende windstreken moe-sten voorstellen, lag reeds lang aan stukken in een hoek. De knapen sleepten deza stukken bijeen en stookten van het ver gane hout een vuurtje; zij begonnen juichend er omheen te dansen, terwijl dé meisjes uit het nabijgelegen boseti groene twijgen en bloeiende takken aan droegen, wraarmee de vrouwen het Moe der Godsbeeld en de rnuren van het hei ligdom versierden. Vriendelijk zag hek gelaat der II. Maagd met het Goddelijk Kindje uit den krans van bloemen cn groen op de aanwezigen neer. „Hoe mooi!" zei Franz, die met zijn beide kameraden het uitstervend vuur in den steek liet cn op de roepstem zij-i ner moeder naar de kapel terugkeerde^ „Daaraan hebben wij meegeholpen", verklaarde de kleine Agnes op een toon van gewicht. „O, ik bedoel niet uw bloemen en' kransen, maar het beeld van Onze Lieve Vrouw en het Kindje Jezus, dat in dei plaats van dien leelijkcn stormgod is ge-« komen", riep Frans. „En nu moeten wö gaan bidden, niet waar? Tante Lu moet voorbidden. En dan zingt moeder mei ons dal mooie lied van de „Ster dcu Zee"." (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1