17 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. eJAARGANG \NG I jNo. 2365 e £eidóekc0ouAa/rit BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN, Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week 1.45 per kwartaal bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post 10 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD Is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per vartaai, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ccnf, met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent DINSDAG JULI I9I7. De ADVEBTENTIEPRLIS bedraagt van 1—5 regefs f 0.Z5, elke regel meer 15 C8nt. Ingezonden mededfifilingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte* KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. Weelde. Weelde is een betrekkelijk begrip herinnere zich cle voortreffelijke tikelen eenigen tijd geleden in ons ad opgenomen van den Hageveldschen ■raar, den zeereerw. heer Verhaar, adelend over de weelde. Weelde is iets betrekkelijks waar i. vroeger een ruim verbruik van andstoffen,voor wie deze betalen kon, et als weelde mocht worden veroor- eld, omdat er toch voldoende voorraad or anderen overbleef, daar is zoo'n tfde royaal verbruik nu geworden een r ergste en schandelijkste uitingen n weelde. Laten we het practisch zeggen: Een rliculier (geen houder van magazijn, nkel of kantoor) die voorheen b.v. in haardsteden stookte, zal in zeer vele allen zedelijk verplicht zijn om in siLa.s. winter dat getal tot 3 of 4 in te •impen. Z e d e 1 ij k verplicht, ook zou hij de benoodigde brandstoffen innen bekomen. In zeer vele ge- allen: degenen, die gedeelten van un huis onderverhuren, pensionhou- grs, kunnen wel in de onmogelijkheid jrkeeren het gebruik van de haardste- }n zoodanig té beperken. Met deze zedelijke verplichting moest 3 regeering in haar maatregelen reke- ng houden. Zij doet dit echter inder- lad niet. Bij de brandstoffen-distributie heeft j nu voor particulieren een regeling ;troffen reeds uitvoerig in ons blad jrmeld waarbij woningen met één lardstede 10 H.L. steenkool (kachelko- n, anthraciet en eierkolen), 2 haardste- 'n 12 ILL., 3 haardsteden 22 H.L., 4 aardsteden 30 H.L., 5 haardsteden 36 ;L., 6 haardsteden 42 I-I.L., 7 haardstc- in 48 H.L. bekomen. Waarom niet bepaald, dat er hoog- ;ens voor 3 of 4 haardsteden brandstof- '11 worden geleverd, tenzij men kan aritoonen er moer noodig- te hebben voor het levensonderhoud (kamerver- murders b.v.)? Vast staat toch, dat in de naaste loe- omst de meer-gefortuneerden, de hoo- "re standen, zich zullen moeten beper- :n, zich zéér zullen moeten beperken, illen zij inderdaad den naam van hoo- sre standen verdienen en zich niet de oogen van alle weidenkenden ver gen door een verbruik van dingen, jlwelk ook voor hen, al kunnen zij het ikostigen, als weelde moet worden ebrandmerkt. Nogmaals: met deze zedelijke ver lichting had cle regeering bij de larand- offen-distributie rekening moeten hou- en„ terwijl zij het niet heeft gedaan! Mogen haar uit de Volksvertegen woordiging aanwijzingen in de hier be- loelde richting geschieden! Wederzijdsche gevechten in het Westen. De Russen veroveren Novitro. De Duitsche Rijksdag. - Woelingen te Lissabon. -- Federale republiek in Rus land? Overzicht. Ondanks er in het Westen lievig ge vochten wordt, is er weinig verandering in den to-estand ontstaan. Het hevigst woedde de strijd in Wes telijk Champagne, waar cle Duitschers volgens de mededeelingen in het Fransche legerbericht na een zeer hevig bombardement met talrijke strijd krachten een aanval ondernamen in de streek van de bekende heuvels Mont Haut en Mont Téton. Over de resultaten van dezen aanval loopen de legerberich- ten der twee zijden uiteen. Daar uit de lezingen blijkt, dat geen der partijen precies weet hoe het eigen lijk met de gevolgen van den aanval ge steld is, kan worden aangenomen, dat na de ontwarring van den strijd de toe stand nagenoeg onveranderd is geble- ven.- De Franschen slaagden den dag te vo ren er in, ten N. van den Mont Haut en op de N. O. hellingen van den Téton Duitsche linies te veroveren over een frontbreedte van 800 M. en een diepte van 300 M., en daarbij 360 gevangenen te maken. De Duitschers hebben echter van hun kant een succes bevochten op den Che- min des Dames, waar zij ten Z.O. van Courtecon Fransche stellingen verover den op een breedte van 1500 en een diepte van 300 M.; 350 Franschen vielen daarbij als gevangenen in Duitsche handen. Uit het Oosten wordt gemeld, dat de Russen in Galicië het dorp Novitro ver overden. Verder houden de troepen der Midden-Stalen stand op de heuvels, even ten W. van de Lomnitsa en pogen door tegenaanvallen den druk der Rus sen te verlichten. In de laatste gevech ten maakten de Russische legérs weder- om 16 officieren en 900 manschappen gevangen zegt het draadloos bericht der Engeïsche Admiraliteit, dat verder een opsomming geeft van gevangenen en buit, bij het offensief, van 1 Juli af, in Russische handen gevallen. In Duitschland is men ontstemd over het feit, dat de vertegenwoordigers van het volk niet gekenci zijn bij de keuze van den eersten staatsman, den Rijks kanselier, maar voor een „fait accompli" zijn gesteld. En dit. juist nu er zulk een krachtig streven merkbaar is ten gunste een er moderniseering van het inwendi ge staatsleven en een regeering wordt gewenscht, welke op den volkswil steunt. In afwachting van cle groote Rijksdag- zitting, die a.s. Donderdag zal worden gehouden en waarin de Rijkskanselier zijn politiek program ontvouwen zal, vermeien de bladen zich met het doen van veronderstellingen en het uitspreken van wenschen \oor de toekomst van het vaderland. Over 't algemeen wordt cle toestand duidelijk geteekend, zooals o. a. in de „Vörwarts". Wanneer dan ook cle rede van den nieuwen kanselier de werke lijke belofte inhoudt, die de Duitsche natie in haar overgroote meerderheid verwacht, dan zou Duitschland, na Rus land, door den wereldoorlog zijn vrijheid hebben bevochten en zou.de weg naar overeenstemming tusschen de strijden de volkeren voor een goed deel zijn ge baand. Dr. Michaëlis denke er aan, dat hij om goed te regeeren niet als enkeling moet staan, maar voelt met de massa. En dit was het juist, dat Von Bethmann Hollweg tot zijn ontslag noopte. De conferentie te Stockholm is nu vastgesteld op 15 Augustus en op de agenda heet het: „Middelen en wegen om tot een snel einde tfan uen oorlog te geraken". Tot nu toe is de conferentie met haar voorbereidend werk verbazend langzaam gevorderd, getuige de datum van bijeenkomst. Zal het met het einde van den oorlog denzelfden weg opgaan? Opmerkelijk is het optimisme in een artikeltje in „Le Socialiste Beige", waar in het heet, dat de uitingen van de ver schillende delegaties te Stockholm „in vele opzichten" overeenstemmen en dat zij het stempel dragen van een gema tigdheid, die in eigenaardige tegenstel ling is met de taal van de nationalisti sche schreeuwers. Cp Zee. Duikbootactie. In het noordelijke afgesloten gebied hebben Duitsche onderzeeërs onlangs 24,000 bruto registerton tot zinken ge bracht. Onder de gezonken booten be vindt zich het Engeïsche stoomschip „Don Arturo" (368(f Ion), waarschijnlijk met erts geladen; het Engeïsche schip „Ncctsfield" met een lading kolen en verder een boot, waarvan de naam niet bekend is, maar die ongeveer 6000 ton groot was, vier masten had en veel laad- boomen. Een onbekende stoomboot, ongeveer 1200 ton groot, werd op de Noordzee, terwijl zij in een- escorte vuer,- door een torpedo geraakt. Of zij zonk, kon niet geconstateerd worden. Den liden Juli vielen watervliegtuigen van het marinekorps in de Hoofcïen een convooi handelsvaartuigen aan, dat door torpedojagers beschermd werd. Men constateerde dat twee torpedoja gers en een lichter geraakt werden. Duitschland. De Duitsche Rijksdag. Zoo mogelijk zal de Rijksdag in de zitting van Donderdag a.s. nog de twee de en derde lezing van het ontwerp op het oorlogskrediet afdoen. De Rijksdag zal dan Vrijdag verdaagd worden tot in het midden van September. Rusland. Een federale republiek. Kerenski gaf in een toespraak tot ver tegenwoordigers van Oekrainsche boe ren te kennen, dat de stichting van een Russische federale republiek in uitzicht was. Ongeval van den ex-isaar. Ex-tsaar Nicolaas is tijdens een fiets tocht, die hij eiken morgen in het park, behoorend bij zijn verblijf, maken mag, van zijn rijwiel gevallen, waarbij hij zich den linkervoet verwondde. Hij geraakte buiten bewustzijn en moest door de wacht naar het slot worden gedragen. Van balling tot burgemeester. De uitgeweken en dezer dagen uit Italië teruggekeerde socialist en publi cist Schneder, is tot burgemeester van Petrograd benoemd. Portugal. Woelingen te Lissabon. De „Morning Post" verneemt uit Lis sabon, d.d. 13 Juli: Een belooging van stakers eindigde gisteren in een conflict met de politie, waarbij zes personen werden gedood en dertig gewond. De orde is thans hersteld. Dc sta^ van beleg is afgekondigd. Turkije. Verdrijving der Joden uit Jeruzalem. Naar „I-lavas" bericht, beginnen de Turksche autoriteiten, thans ook de Jo den uit Jeruzalem te verdrijven, op dezelfde'wijze als dit te Jaffa is geschied, en kan men verwachten dat dit in ge heel Palestina zal gebeuren. Vredespogingen. Een nieuw Duitsch vredesvoorstel. De „Morning Post" zegt, dat in Duit sche kringen te Kopenhagen wordt ver klaard, dat weldra een^nieuw vredes voorstel van Berlijn is te wachten. De correspondent van de „Morning Post" beweert, dat de algemeene meening in Duitschland schijnt te zijn, dat het nieu we voorstel om op den grondslag van wederzijdsche tegemoetkomingen een einde aan den oorlog te maken door de Entente goed zal worden ontvangen. Protest tegen een vrede door overeen- stemming,. De „Voss. Zeitung" meldt, dat in een door de vertrouwensmannen uit alle deelén van het Rijk van het Onafhanke lijk Comité voor een Duitschen vrede bezochte vergadering een resolutie werd aangenomen, waarin wordt gezegd: „Het Onafhankelijk Comité voor een Duitschen Vrede protesteert legen de door de Rijksdagmeerderheid beraamde zwakke vredes-resolutie met alle kracht. De aanneming van deze resolutie zou niet den oorlog verkorten, doch in het eindelooze verlengen, daar zij den oor- logs- en overwinningswil van den vijand versterkt. De „vrede door overeenstem ming", zooals de Rijksdagmeerderheid wcnscht, zou het Duitsche Rijk voor al tijd uit de rij der groote Mogendheden uitsluiten en daardoor een voorbeelde- loozen economischen ondergang, alsme de een algemeene ellende, in het bijzon der voor de arbeidende klasse, ten ge volge hebben." Nederland en de Oorlog. Ter hoogte van Egmondop ongeveer vier mijl uit de kust. zijn Duitsche koop vaardijschepen aangevallen door Engeï sche oorlogsschepen. Een Nederlandsche zending gaat naar Engeland in verband met den vermin derden toevoer van katoen. Er zullen zestien militaire- en burger artsen naar Engeland en Duitschland worden uitgezonden tot geneeskundig, onderzoek van de krijgsgevang enen dis naar Nederland zullen komen. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende een credietaanvrage voor het op richten eener proefinstallatie voor het verwerken van afvalproducten tot vee voeder. Duitsch convooi bij onze kust aangevallen. Een convooi van 17 Duitsche schepen, te weten „Pollux", „Ludwig". „Meklen- burg", „Ileinrich Horn", „Magdalena Blumenthal", „Hollandia", „Jessica", „Pennet", „Wilhelm", „Oelssner", „Car- sten Russ", „Ariadne", „Marie Horn", „Paul Worn", „Ileinrich Blumberg", „Krielzig", „Renate Leonard" en de „La- vinia", hetwelk Zaterdag en Zondag van Rotterdam was vertrokken, is gisteren morgen tusschen Egmond en Bergen aan Zee ten prooi gevallen van de En geïsche strijdmacht. Volgens zeer betrouwbare berichten zou de Engeïsche strijdmacht, die het convooi bij Bergen verraste, bestaan hebben uit 13 a 20 Engeïsche torpedo booten en jagers. Volgens deze berich ten zouden 4 schepen van het convooi in. den grond geboord zijn, 3 schepen ge strand, waarvan 2 in brand geschoten en 2 schepen buitgemaakt zijn. De Duitsche schepen waren alle uit Rotterdam in convooi vertrokken met bestemming voor Denemarken. De En geïsche oorlogsschepen, welke duidelijk konden worden waargenomen, waren de S. 67 en S. 83. Onmiddellijk na het treffen werden reddingboolen uitgezonden uit Egmond om assistentie te verleenen. In een van deze booten bevond zich o. m. de burge meester van Egmond. Een groot aantal van de equipage werd gered, doch men kon niet met zekerheid zesden of inder daad allen, die zich op de Duitsche sche pen bevonden, gered zijn. Onder de ge redden bevindt zich één lichtgewonde. Het is nog volstrekt niet zeker en ook nog niet uitgemaakt, dat het convooi werd aangevallen of achtervolgd in het territoriale gebied. Een onderzoek daar naar wordt van Den Helder uit door da marine-autoriteiten ingesteld. Men meldt uit Bergen: De Duitsche kolenbooten werden ter hoogte van Bergen aan Zee verrast door 16 Engeïsche lorpedobooten, waarop een hevige beschieting met granaten en brandbommen begon. Tot behoud heb ben dc Duitschers de booten op de kust laten loopen. Een Nederlandsche kruiser en twee torpedobooten zijn ter bewaking aanwezig.. De bemanning van de kolen- booten is gedeeltelijk aan wal gebracht. Er is een reddingboot ter assistentie ver trokken. Vele granaten zijn op Ncder- landsch grondgebied terecht gekomen, enkele kalveren en schapen in de weide zijn gedood. Het Ned. Corr. bureau meldt ons. dat volgens ingekomen berichten de aanval FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 15) „Vooruil! Moed gehouden! Als wij naar den toegang van den naastbijgele- ,en hollen weg hebben bereikt, dan zijn ij in veiligheid!" riep Jyeyas, om zijn nannen aan te vuren. Dit wist echter •ok de groot-admiraal en daarom was lij met een paar dozijn van zijn beste 'uiters dwars door het veld naar den lollen weg vooruit gereden. „Hier houden we hen op, totdat Ukon- )ono ons te hulp komt!" riep hij. En in- lerdaad kwam de troep van Jyeyas* bij ien ingang van den hollen weg lot stil stand. Er werd gestreden met de groot ste verbittering. „Wij kunnen er niet loor!" zei Jyeyas tandenknarsend van voede. Nu gaf prins Safioye hem den 'aad een gedeelte der lansknechten over le hoogte langs den hollen weg vooruit e zenden, en den ruitertroep' aan te .allen in den rug. Dit geschiedde. Zij klauterden over den steilen wand van ien hollen weg naar beneden, en dron- en nu als een stalen muur van achter an op de ruiters van Tsoekami-Dono. Je groot-admiraal deed een laatste wan- °Pige poging, om zich door de speer- Iragers een weg te banen, poch voortdurend kwamen nieuwe charen van den rand der bergkloof 'aar beneden, en zonden de boogschut- ers een regen van pijlen af, terwijl de uiters van Jyeyas in menigte vooruit rongen. Plotseling viel, door een schot oodelijk getroffen, hel paard van Tsoe- Ami-üono neer. Te vergeefs beproefde een zijner strijdgenooten den Vorst van onder het beest nog te trekken. „Geef u over!" riep Jyeyas zijn ontmoedigden vijanden toe, „anders zijt gij allen des doods!" „Daar, heer, maak harakari, en sterf als een held", zeide een heidensche sol daat tot den groot-admiraal, dezen zijn dolk aanbiedend. „Ik volg uw voorbeeld, zooals een trouw Japanner dit behoort te doen." „De Christenwet legt andere verplich tingen op", antwoordde vorst Augusti- nus. „Ik moet het nutteloos bloedvergie ten doen ophouden." En met luide stem riep hij: „Jyeyas, ik geef mij over! Spaar mijn gezellen." Jyeyas kwam aanrijden, en nam met een uitdrukking van verachting op het gelaat den overwonnene het zwaard uit de hand. „Voor zulk een lafaard had ik den wijdvermaarde!! generaal niet ge houden, dat hij zich levend zou overge ven aan zijn vijand! Gij weet toch wat u te wachten staat? Oproerlingen en ban dieten sterven door de hand van den beul. Onteer den vorstenstand niet al dus. Daar, rijt u het lichaam open, en red uw eer!" En ook hij reikte den Vorst zijn dolk. Terwijl vorst Augustinus ondertus- schen trachtte te verklaren, waarom hij dezen barbaarschen zelfmoord niet mocht plegen, ging op de flank en in den rug van den vijand een nieuw krijgsgeschreeuw op. liet waren de Ari- manen, onder bevel van prins Michel. Over greppels en hekken heen waren zij hun aanvoerder gevolgd in dolle jacht, recht op den vuurgloed af! Meer dan één storte onderweg van het paard, en bleef liggen. Zij hadden op dit oogen- blik de vlakke kruin van een heuvel be reikt, en zagen vóór zich op eenigc dui zenden schreden afstand den burcht in lichte laaie en het daghelder verlichte slagveld. Een oogenblik moest de Prins aan de ademlooze rossen en ruiters rust schenken, terwijl hij het strijdgewoel gadesloeg met spiedenden blik, ten ein de te kunnen berekenen, waar hij zijn manschappen het best zou kunnen ge bruiken. -ï,Het is Jyeyas gelukt, zich er door heen te slaan, en Hime zal zich zeker onder zijn gevolg bevinden", zeide hij met een zucht van verlichting. „Ziet gij daarginds die draagkoetsen in den stoet?" riep hij met bliksemende oogen. „Doorbreekt op die plaats de ge lederen, en maakt u meester van Jyeyas dochter! Honderd gouden kobani voor hem, die haar ongedeerd in mijn han den uitlevert! Vooruit!" Op dit oogenblik zag men een ruiter van het kasteel naderen en reed uit de verte met zijn zwaard wenkend, in de richting van den hollen weg. 't Was Leo Ilajuschida, dien Ukon-Dono den Prins had tegemoet gezonden, om dezen met zijn versche troepen de plaats te wijzen, waar dc beslissing moest vallen. „Daarheen, Prins!" riep de Samoerai. „Gij kunt uw schoonvader redden, en Jyeyas dwingen, zich aan ons over te geven!" Prins Michael staarde een'oogenblik besluiteloos naar den ingang van het ravijn. „Te laat!" zeide hij vervolgens. „Zij zijn den hollen weg binnengegaan. .Wij kunnen hen noch van voren noch in de flank aanvallen! Vooruit, naar de draagkoetsen!" „Prins beproef ten minste hen over deze heuvels vóór te komen, en hen staande te houden", drong Ilajuschida aan. „Uw schoonvader...." „Waarom heeft hij zich zoo onvoor zichtig aan het gevaar blootgesteld! Het is te laat, zeg ik! Onze paarden kunnen een rit over deze hoogten niet meer uit houden. En wanneer wij de draagkoet sen wegnemen, redden wij ook den groot-admiraal. Vooruit, naar de draag koetsen!" Ilajuschida kon de juistheid dezer op merking niet betwisten, al doorzag hij ook de bedoeling des Prinsen. Doch hij moest zich erin schikken, en sloot zich bij zijn troep aan. In vollen ren wierpen de ruiters zich nu op de flank van den vijand. Met een vloek wendde Jyeyas, die zoo even Tsoekami-Dono gevangen had ge nomen, het hoofd om naar het nieuwe strijdgewoel. Hij beval, dat de groot admiraal op een paard zou gebonden worden, en greep dit paard zelf bij den teugel. „Houd den.vijand bij den ingang van het ravijn eén kwartier in onzen rug op!" beval hij aan een zijner man nen. „Safioye met mijn zoon en ik met mijn gevangene wij rijden vooruit naar Sakai. Nog slechts een kwartieren wij zijn buiten hun bereik!" jYIaar Ilime, uw dochter!" zei Safioye. „Zij zal den muiters in handen vallen!" „I-Iime bij mijn zwaard, ik had haar vergeten", antwoordde Jyeyas tamelijk onverschillig. „Red haar, zoo mogelijk! Zij zullen haar overigens geen leed doen, VVanneer het ons maar gelukt, de beide knapen en de gevangenen achter de stevige muren van Sakai te brengen, zullen wij deze brandstichters de vre desvoorwaarden dicteeren!" Inlusschen was het prins Michael bij den eersten aanval gelukt de gedunde rijen der lansknechten te verbreken en de draagkoetsen af te snijden. Uit een daarvan sprong Ilime. Zij*raap!e het zwaard van een der gesneuvelden van den grond en riep haar dienaren toe: „Schaart u rondom mij. Wij slaan er ons doorheen!" Bleek, maar onver schrokken stond zij daar met blikse mende oogen. Schooner had prins Mi chael haar nooit gezien. „Zij moet de mijne zijn", zwoer hij bij zichzelven, „al zou het mijn eeuwig ongeluk ten gevol ge hebben!" Hij wierp zich op de Prin ses, sloeg haar met geweldige kracht het zwaard uit de vuist, en vatte haan met de linkerhand bij den pols. „Ver* geef het mij!" zeide hij, ..zoo werft een krijgsman om zijn bruid!" „O gij....!" antwoordde zij, haren over-: winnaar met een toornigen blik opne-i mend. „Behoort ook gij tot de brandt stichters?" „Neen, ik' heb van bet plan om den burcht te overrompelen niets geweten* Anders, bij den hemel, zou ik u lijdigj gewaarschuwd hebben. Thans ben iki hier, om u onder mijn bescherming ta nemen." „Nu, ik wil mij zeer zeker even gaarnö aan u als gevangene overgeven als aan' een der brandstichters, nu de krijgs^ kans zich toch tegen ons heeft gekeerd* 'Wat moet ik doen?" (Wordt vervolgd.^

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1