Ingezonden stukken. Uit de Omgeving. üt4 fia.nr 'dé "CenlraTèrt ga ah. Konten Ir geen belemmeringen dan zal de uitvoer dn Augustus aanvangen. Rundvleesc h-d istributie. Ook ,,De Vee- en VleescMtandel'be spreekt de geruchten als zou spoedig een i-und vleesch-distributie te wachten zijn. liet b'ad' schrijft verder: ..Ook' deed dezer dagen het gerucht van inzouten van rundivleesdh zich weer gel den, in verband met een circulaire, die de V1 eescüi-voire end ging aan de ingeschre ven exporteurs heeft opgericht om opgaaf te doen van de grootte der ruimte voor conserveeran van vleesch en van dtie on der koeling. Heit vermoeden. Is uitgespro ken, dat er een groot kwantum run'i- vleescli zou moeten worden gezouten in vaten, die de Regeering zou verstrekken. Te bevoegder plaatse werd ons verze kerd. dat deze circulaire gcoocrlei verband houdt met inzoutingsplannan voor run 1- Vlees-ch. Rundvlecseh zouten van onbevleesrle, niet vette runderen? 'sis dan ook sterk door mannen van ervaring afgeraden, en lijkt na de resultaten der varkensvleesrh- zouting in den zomer onbegonnen weik. Distributie van rundvleeseh is misschien onvermijdelijk. Voor de slagerij zal het een tijd van beproeving zijn. Want deze distributie is niet zoo gemakkelijk te re gelen als die van varkensv 1 eeschDe kwa- liteitskwestie is hier veel lastiger. En hoe zal die kwaliteit zijn? Slagers die altijd een goed beest slachten, zrullcn nu ook vroeger in hun winkel onbekende kwali teit moeren nemen. De gehceile slagers stand zal mindere kwaliteit vleesch ver welken cn dat zal nawerken, misschien nog jaren lang. Trouwens, zonder de dis tributie, zonder de -opruiming, voert de voederncod geleidelijk tot mindere kwali teit slachtvee en grooter gebrek aan rund- vet'. De kolennood. Naar we vernemen, wou!en wegens het gebrek aan kolen sinds eonige dagen aan schepen van vreemde national)! te it geen bunkerkolen meer verstrekt. Ten. aeete is hieraan te wijlen, dat ver schillende booten niet kunnen vertrekken. R ij w i e 1 b a n d e n. Gemeld wordt, dat in verband met het groote gebrek aan rijwielbanden hier te tonde zich op initiatief van de Nijver- hoidscommissie een Commissie van Advies inzake rijwielbanden heeft gevormd, waar in vertegenwoordigd zijn de fabrikanten en importeurs van rijwielbanden, de rij- wtelfabrieken en de rijwielherstellers en -handlaren, terwijl als voorzatter zal op treden de 'heer L. C. Steffel-aar, secretaris- penningmeester van den Algemeencn Ned. Wieliijdersbond, en a's secretaris de heer P. W. Schelteina Bednin, Singel. 125 te Amsterdam. Aan deze commissie is opgedragen in volkomen samenwerking met de Ned'eri. Overzee Trust-Mij. maatregelen te bera men om de gevolgen van het gebrek aan rijwielbanden zooveel mogelijk gelijkelijk door* de verschillende belanghebbenden Xe doen dragen. is geworden, dal nu wèl een verontrust te mien omvatng hoeft aangenomen?"- Antwoord: On-dergeteekende is van oordeel, dat het vellen van hout met het oog op de voorziening in de schaarsehte van brandstoffen geen afkeuring verdient, zoolang het binnen redelijke grenzen be perkt blijft. Zijn aandacht blijft erop ge vestigd, dat die grenzen niet worden over schreden. 2o. Is de minister niet mede van oordeel, dat dit onderwerp bovendien een bijzonder actueel belang heeft verkregen met het oog op verschillende economische belan gen als brandstofvoorziening, bewaren van timmerhout enz.? Antwoord: Deze vraag wordt be vestigend beantwoord. 3o. Zoo ja, is de ininiser -bereid mede te deelen of het ontwerp-Boschwet, aai reeds 29 September 1916 in bewerking was, spoedig ingediend kan worden en of hij voornemens Is ten spoedigste voorbehoe dende maatregelen te nemen? A n t w o o r cl: Een ontwerp-Boschwet hoopt ondexgefeekend'e spoedig te kunnen indienen. Evenwel zal dit ontwerp geen bepalingen bevatten, welke uitsluitend be treffen regelingen, door de buitengewone tijdsomstandigheden geboden, die in een nood.wet thuisbehooren. Het indienen van een ontwerp voor zoodanige noodwet kan binnenkort worden tegemoet gezien. Verkiezing Tweede Kam6r. De minister van Staat, minister van Bin- nenlandsche eaken: overwegende, dat, tengevolge van het overlijden van den heer F. Lieftinck, in het kiesdistrict Zutplicn, een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer; heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 24 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Maandag 6 Augustus d. a. v,, de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 14 Augustus d. a. v. De heer Schaper geen burgemeester. Wij namen dezer dagen een bericht op dat het soc.-dem. Kamerlid Schaper genoemd werd als aanstaand burge meester van Emraen. „Het Volk" echter verzekert, dat den heer Schaper zelf hiervan niets bekend is. Hij heeft niet gesolliteerd en is even min aangezocht of gepolst. De Christ.-Histcrische Unie en de E. V. Uit de ontwerp-statuten der Christ.Hist. Unie blijkt, dat deze partij voornemens is, bij de Kamerverlid©zangen volgens het stel sel van evenredige ertegenwoordiging vier canddclaten met 10 candidaten in te dienen, en wel: lo. in de kieskringen Leeuwarden, Groningen en Assen, 2o. in de kieskrin gen Zwolle, Arnhem, Nijmegen en Maas tricht; 3o. in de kieskringen Utrecht, Am sterdam, Den Helder en Haarlem; 4o. in de kieskringen Leiden, 's-Gxaventoage, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg,, 's-Her- togenboisch en Tilburg. Deze partij is vel tijdig gereed met de voorbereiding van de E. V. Wij kunnen er een voorbeeld aan nemen! Gebrek aan grondstoffen. De trieotfabriek van de firma Muller Co. aan den Willemsveg te Nijmegen zal vermoedelijk wegens gebrek aan grond stoffen de vo'gend.e week gedeeltelijk wor den stopgezet. Engeland wil n.l. niet de benooclig'le garens vrij geven. Vcur dat deel van het personeel, hetwelk aan den arbeid kan blijven, zal het werk aanmer kelijk moeten worden ingeperkt, voor som. mige groepen tot 60 pCt. van het gewone aantal werkuren. Gebrek aan steenkolen. Wegens niet verstrekken van steenkolen heeft de gasfabriek te Maassluis van gis teren af de levering van gas moeten stop zetten. Lord Robert Cecil over onze uitvoeren. Reuter seint uit Londen: In 'het Lagerhuis vroeg de afgevaardig de Hunt of lord Robert Cecil eenige olfi- cie.-le inlichting had, waaruit zou blijken dat Nederland in het eerste kwartaal van d:t jaar naar Duitschland 5616 ton aard appelmeel had uit gevoerd, benevens hoe veelheden aardappelen, vleesch, visch en zuivelproducten, verder of aangezien het ©en onbetwistbaar recht van de gealieer- den is, om te voorkomen dat neutralen Duitschland voeden, met het oog op den omvang waarin Nederland nu al bijna drie jaren Duitschland voedt, de minister thans het Huis de venzekering kon geven, dat de vloot nu alle levensmiddelen voor Nederland zou aanhouden, welke later naar DuiLschland zouden kunnen, worden uitgevoerd. Lord Robert Cecil verklaarde, dat het antwoord op het eerste gedeelte van de vraag bevestigend moet luiden. Wat aard appelen betreft waren echter slechts vijf tien ton naar Duitschland uitgevoerd. Volgens de officieels Nederlandsebo sta tistiek bedroegen in het eerste kwartaal van dit jaar de totale uitvoeren van boter, kaas, visch en vleesch naar Duitschland 30,000 metrische tonnen, tegen 13,000 ton naar Groot-Britannië. De regeering was ingelicht, dat in die zelfde periode 10782 ton melk waren uit gevoerd, naar Groot-Britaifïiië en 1650 ton naar Duitschland. Wat het laatste gedeelte van de vraag betreft: alle voedingsmiddelen overzee naar Nederland gezonden en die bestemd zijn voor Duitschland, word/en al sedert zeer gerulmen tijd vastgehouden. De bedreigde bosschen. Op de vragen, door het Tweede-Kamer lid A. H. Gerhard aan den minister van Landbouw gericht, ontving hij, naar ,,Het Volk" meldt, de volgende antwoorden: lo. Is-de minister niet van oordeel, dat blijkens de velerlei courantenberichten en aanbiedingen per advertentie het vellen van bosschen, boomrijen, enz. een kwaad Gemengde Berichten. Rcoken en drinken door kinderen. De Raad van Wijmbriteerad!eel stelde in zijne vergadering van Vrijdag zonder hoofde lijke stemming een verordening vast tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen en een verordening tot het tegengaan van 't herbergbezoek door jeug dige personen. Ve.rkoopers in W. w or dien nu bedreigd met een boete van f 25 of een hechtenis van 6 dagen, bijaldien ze aan jongelui beneden den 16-jiarigen leeftijd tabak vexkoopen of verstrekken. In de tweede verordening is bet aan kasteleins die een lokaal met verlof heb. ben, voortaan niet geoorloofd, kinderen beneden den 16-jarigen leeftijd zonder ge leide in hun verblijf te bedienen. In vreemden bcdem begraven. Te Warfura is Donderdag met militaire eer begraven het lijk van een Duitsclien ma rinier vermoedelijk Mettlerka.mp deze week op de Boechpl.aat bij Warfufh gvond'en. De kist, gedekt met de Duiteehe consulaatsvlag, werd gedragen door ma riniers, op Rottummeroog gestationeerd, terwijl het vuui-pelefon bestond uit acht eo'dateo van Noordpolderzijl. Aaniwezig waren mede de burgemeester, de eerste- luitenant Dijksma en de luit. ter zee le kl. Nachtegaal van Rotiumeroog. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. van Riemsdijk on, den eerste luitenant Dijksma. Doode'ijk ongeluk. Gisteren is nabij het station Klimmen—Ran sdaal een vrouw door trein 664, komend© van Heerlen, overreden. De vrouw was onmiddellijk dood. Gevallen. Don'erdagavond viel F. W. te Zundert bij het kersenplukken uit den boom, met het treurig gevolg, dat hij in de loop van den nacht overleed. Geen plaats meer in het huis van bewa ring. Het Rottend amsche hui© van be waring is vol. Er zijn zooveel gedetineer den en menschen, die tot hechteniseftraf zijn veroordeeld, dat een dor laatsten c/r niet meer bij kon. Hij is naar Middelburg getransporteerd om daar zijn straf uit te zitten. Brutale aanranding. Gistermiddag omstreeks 12 uur werd te Amsterdam iemand door een onbekend individu aan gegrepen, die trachtte hem zijn gouden horloge met ketting te ontrukken. Twee haastig toegeschoten burg',sirs grepen den dader van deze brutale aanlanding op klaarlichten dag cn leverden hein aan de politie uit. Het horloge werd later op straat terug gevonden. Brand. Te Diiebergen zijn Donderdag avond in de Bosch straat, door het om vallen van een theelichtje, twee woningen geheel uitgebrand, Vei-zekering dekt de schade. Kind overreden. Gisternamiddag om- streeks halfzcs werd een tweejarig jon getje in de Heemraadstraat te Schevenin- gen, al spelende, door een slib wagen van do reinigingsdienst overreden, met het ge volg, dat het kind, dat door de politie naar de ouderlijke woning werd vervoerd, aan die bekomen verwondingen is over leden. Brand in een spoorwegwagen, Ten gevolge van broeiing is te Rotterdam brand ontstaan in een met pakken geperst stroo geladen spooi wagon, staande op het emplacement van het Maasstation. De stoomboot „Havendienst III", die zich in de nabijheid bevond, gaf onmiddellijk wa ter, zoodat voorkomen werd, dat de spoor wagon zelf verbrandde. De spuiten, die daarna aankwamen, waren den brand spoedig meester. Leger en Vloot. Eischen cp,leiding res.-officier. (De opperbevelheber heeft bepaald dat reserve-, landweer- en landstorm-onder officieren, houder van een bewijs van met gunstigen uitslag afgelegd examen, gevor derd voor toelating tot een verbintenis bij liet reserve-kader, dan wel een diploma of getuigschrift vereischt voor vrijstelling van dat examen, door hun betrokken chef moeten worden, yoorgedragen tot het vol gen van een opleiding tot verlofs-offieier. Voorts moeten deze onderofficieren om tot de opleiding te worden toegelaten aan een dergelijke kennis van hun vak, veel ijver en een doorloopend goed gedrag, voldoende beschaving paren en tijdens hun diensttijd blijk hebben gegeven van ernst, plichtbesef en waarheidsliefde en den leeftijd van 35 jaar niet hebben over schreden. (Avp.) De herstemming tn III. Geachte Redactie Een klein plaatsje s. v. pl. Als middenstander zou !t mij erg spijten, zoo op a.s. Dinsdag de eerste socialist in den Raad zou worden ge kozen. Niet, dat ik tegen afgevaardigden uit arbeiderskringen ben volstrekt niet maar wel gevoel ik zeer weinig voor een afgevaardigde uit de socialistische arbeiderskringen. Deze toch staat vijan dig tegenover de middenstandsbelan- gen. Als er evenredige vertegenwoordi ging is, dan komen de socialisten van zelf in den Raad. Dat de middenstan ders door b.v. zich van stemming te onthouden indirect zouden medewer ken om nu een sociaal-democraat in de Raad te brengen, acht ik, onverant woordelijk. Daarom, mecïe-middenslanders,brengt, nu er geen candidaat der rechterzijde in district III is. Dinsdag uw stem uit op den heer Botermans. U, M. de R. dankend voor de plaats ruimte S. Leiden, 13 Juli. Gemeentelijke Aankondigingen. Goeskoope rijst. De Burgemeester der gemeente Lei den brengt ter kennis van winkeliers die goedkoope rijst hebben verkocht, dat zij verplicht zijn om op Maandag 16 Juli a.s. aan het Bureau Vischmarkt 18 in te leveren de door hen in de afgeeloopen week ingenomen bons die voor goed koope rijst geldig waren. De nog voorradige goedkoope rijst zal verder voor 14 cent per pond mogen worden verkocht, mits voor de niet op de bons verantwoorde hoeveelheden 4 cent per pond aan het Levensmiddelen- bedrijf worde teruggestort. Vordering van glycerine. De Burgemeester der gemeente Lei den brengt ter kennis van belangheb benden, dat ieder die over glycerine be schikt of voor rekening van derden on der zich heeft verplicht is om uiterlijk 17 Juli a.s. schriftelijk opgave te doen aan het Bureau Vischmarkt 18 van de hoeveelheden ruwe en geraffineerde glycerine die op 14 Juli des namiddags 12 uur voorradig zijn. Het niet ol niet juist opgeven der voor raden zal worden gestraft overeenkom stig do bepalingen der Dislributiewet 1916. Maximum-prijs gemesute-eisren. De Burgemeester der gemeente Lei den brengt ter algemeene kennis dat de prijs van gemeente-eieren voor de week van 23 tot en met 30 Juli voor de gros siers bedraagt 17.75 per 100 stuks, ter wijl de prijs" die voor deze eieren door de winkeliers aan de grossiers zal wor den betaald zal bedragen f8.15 per 100 stuks bij een verkoopsprijs van 9 cent per stuk. Laatste berichten. Distributie van huisbrandkolen en turf. Vaststelling van rantsoenen. De door de Brandstoffen-commissies volgens liet distributiestelsel voor brand stoffen verzamelde gegevens zijn thans door tie Rijks-Kolendislrihutie verwerkt; het resultaat is als volgl: Groep A (particuliere personen) om vat: Klasse I Woningen met I haardstede 400,000 gezinshoofden. Klasse Ia Woningen met 1 haardste de met kookgas 215,000 gezinshoofden. Klasse II Woningen met 2 haardste den 305,0000 gezinshoofden. Klasse Ha Woningen met 2 haardste den met kookgas 235,000 gezinshoofden, Klasse III Woningen met 3 haardste den 153,000 gezinshoofden. Klasse IV Woningen met 4 haardste den 51,000 gezinshoofden. Klasse V Woningen met 5 haardste den 25,000 gezinshoofden. Klasse VI Woningen met 6 haardste den 10,200 gezinshoofden. Klasse VII AVoningen met 7 en meer haardsteden 14,6000 gezinshoofden. Klasse VIII Woningen met centrale verwarming 8800 gezinshoofden. Groep B (groote magazijnen, winkels, particuliere kantoren) omvat: Klasse I en Ia, 1 haardstede, 12,7000 perceelen. Klasse II en Ila, 2 haardsteden, 12,600 perceelen. Klasse III, 3 haardsteden, 6600 perc. Klasse IV., 4 haardsteden, 3000 perc. Klasse V, 5 haardsteden, 1450 perc. Klasse VI, 6 haardsteden 850 perc. Klasse VII, 7 en meer haardsteden, 1325 perceelen. Klasse VIII, centrale verwarming 1500 perceelen. Voor groep G (openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), ziekenhuizen, rijks-, gemeente, en pro vinciale kantoren, gestichten van welda digheid of algemeen nut, kerken, gevan genissen, kazernes, scholen, hötcls en restaurants) en D (gebouwen voor pu blieke vermakelijkheden) is als behoefte opgegeven in totaal 360,000 ton. Groep A. Basis voor de vaststelling van cle rant soenen is de hoeveelheid, welke klasse I (de woningen met 1 haardstede) gedu rende het stookseizoen (1 October1 April) bij een normalen winter en bij een tot het uiterste doorgevoerde zuinig heid behoeven. Deze hoeveelheid wordt bepaald op 10 H.L. steenkool (onder steenkool te ver staan kachelkolen, anthraciet en eier- briketten). Klasse Ia ontvangt dezelfde hoeveel heid, terwijl Klasse I tot 1 October nog zoo noodig tot een maximum van 2 H.L. kan ontvangen (dit echter niet in minde ring van rantsoen volgens brandstoffen- kaart). Uitgaande van het feit, dat Klassen II en 11a als regel niet meer dan één ka chel zullen steken, ontvangen klassen II en Ila zeer weinig meer" dan klassen 1 en Ia. De rantsoenen worden als volgt: Klasse I 10 H.L. (event, vóór 1 Oct. 2 H.L. toeslag). Klasse Ia 10 H.L. Klasse II 12 H.L. (event, vóór 1 Oct. 2 H.L. toeslag). Klasse Ila 12 II.L. Klasse III 22 ILL. Klasse IV 30 II.L. Klasse V 36 II.L. Klasse VI 42 H.L. Klasse VII48 H.L. I-Iet systeem is, dat. in het algemeen de klassen I, Ia, II en Ila geen kolen ontvangen vóór 1 October, maar door cle Brandstoffen-commsisie voor haar de noodige kolen worden gereserveerd. Deze worden dan geregeld vanaf 1 Octo ber a.s. bij kleine hoeveelheden ver sterkt. Voor de klassen Ia en Ila wordt het koken op gas niet op het rantsoen in mindering gebracht. Wel bij cle klassen III en hooger en wel voor het tijdvak 1 Mei—1 October per maand 1 H.L., dus j in totaal 5 H.L. steenkolen. Op gas ko kend, bedraagt dus het rantsoen voor klasse III: 17 H.L., voor klasse IV: 25 H.L., enz. De distributie van gas voor verwar ming gedurende het stookseizoen (1 Oct. i April) vormt een onderdeel van de brandstoffendistributie; voor het ge bruik van een gaskachel of gashaard wordt van het rantsoen 6 H.L. afgetrok ken. Getracht zal worden aan de klassen III en hooger vóór 1 October a.s. een deel van het rantsoen te verstrekken; echter eerst nadat door de Brandstof fen-commissies voor klassen I, Ia, II en Ila een evenredig deel van de winterbe- hoefte is gereserveerd. Voor klasse VIII (centrale verwar ming) wordt het rantsoen bepaald op de helft van het verbruik gedurende het vorige stookseizoen. Groep B, C en D. Voor deze groepen dienen de rantsoe nen te worden bepaald op 75 pet. van de voor het stookseizoen 1917/18 opgegeven behoefte. In de eerste plaats dient thans door de Brandsloffencommissie te worden voortgegaan om aan groep G een gedeel te van haar rantsoen te verstrekken, daarna aan de groepen B en D. Met bovenstaande regelen tot leid draad moeten thans de Brandstoffen- commissies onmiddellijk voor iedere persoon of instelling, behoorend tot één der vier groepen, de brandstoffenkaart het rantsoen vermeldend uitschrij ven. Ieder Brandsloffencommissie kan als dan overzien, welke hoeveelheid zij tot 1 April a.s. noodig heeft en de Rijks-Ko- lendistributie zal dan het mogelijke doen om deze hoeveelheden te doen leveren. Inmiddels wordt tot het uiterste door gevoerde zuinigheid dringend aanbevo len; de voor de klassen III en hooger thans vastgestelde rantsoenen staan al leen wat het minimum van 12 II.L. be treft, vast; immers eerst zal voor het minimum rantsoen van ieder en de voorziening van de groepen B, G en D worden gezorgd. Men vergete verder niet, cïat de voor de rantsoenen noodige hoeveelheden, ook niet ten deele, bij cle Brandstoffencommissie in voorraad zijn, maar dat de brandstof voor het grootste deel nog in Limburg moet wor den gedolven cn uit het buitenland moet worden ingevoerd. VerhoogTng van de rantsoenen van klassen III en hooger is uitgesloten. Zij zijn gebaseerd op de tegenwoordige pro ductie uit Limburg ad 225,000 tot 250,000 Duitschland van ca. 50,000 ton per ton per maand en den aanvoer ufB maand. Om deze hoeveelheden te kun-v nen verstrekken, dient de industrie zictf thans niet alleen tot het uiterste te be perken, maar zal wellicht een of andere tak van industrie gedeeltelijk moeten1 worden stopgezet. Wel ligt het in het voornemen, deze rantsoenen ook dam nog te handhaven, ten nadeele van da industrie, indien hetzij productie in! eigen land mocht teruggaan of invoerr mocht verminderen. Ten slotte zij opgemerkt, dat de bo* venstaande rantsoenen de normaal-F rantsoenen zijn voor alle Brandstoffen- commissies. In zeer bizonclere gevallen' kan een Brandstoffencommissie ten plattelande, indien harerzijds kan wor-i den aangetoond, dat aldaar ook in nor- male tijden wegens afwezigheid van' brandhout en gas uitsluitend kolen of turf verbruikt worden, aan de Rijks--. Kolendistributie een gemotiveerd voor-»- stel doen om alsnog een geringe ver- hooging van het minimumrantsoen loö 'te staan, terwijl aan den anderen kanfi cle Brandstoffencommissie van die plaat sen, waar in normale tijden, omdat men branclhout ^ebruikt, niet een geringer, kwantum kolen of turf wordt volstaan, verplicht zijn de brandstoffenkaarten uit tc schrijven met evenredig lagere rantsoenen. Voorts zal er bij de toedeeling aan' de verschillende Brandstoffencornmis-: sies rekening worden gehouden met de plaatselijke omstandigheden. Die plaat- sen, welke in hoofdzaak turf gebruiken, zullen ook thans in hoofdzaak turf onU vangen. Waar op het platteland in ge* wone lijden veel brandhout werd ge bruikt, dient dit ook thans zoo le blij ven; wordt uit zulk een gemeente te veel1 brandhout uitgevoerd, dan kan daarte gen worden gewaakt op de wijze als aangegeven in de circulaire van den' minister van Landbouw, Nijverheid en' Handel d.d. 4 Juli 1917, Afcl. Handel, in-i zake brandhout. Bij de aflevering der rantsoenen is aaiï te nemen, dat 1 II.L. steenkool in stook- waarde gelijk staat met V-A H.L. cokes* of circa 300 stuks bruinkolenbriketten;' met turf is niet een vaste maatstaf voor vergelijking te treffen. In de plaats van' 1 H.L. steenkool kunnen in het algemeen 350—400 turven verstrekt worden. De Rijks-Kolendistributie hoopt voorts nog in staat te zijn, voor aanmaaklurfi geringe hoeveelheden ter beschikking te stellen. De duikboot- en mijnoorlcg. BERLIJN, 14 Juli. Officieel. In het Ka naal en op dó Noordzee zijn door tc-Cfloen van onze duikbooten weer zes stoomsche pen, tav cc zeilschepen en zeven aésa-'hca'S- vaartuigen in den grond geboord'. De politieke crisis in Duitschland. KEULEN, 14 Juli. De officieel'c mededeel Jing van het ontslag van Van Bethm-ariri Hollweg; zal misschien tegelijk met de be- meming van zijn opvolger bekend worden! gemaakt. ALPHEN. Inbraak. Hedennacht heeft men zich door openschuiving van een raam toe gang weten te verschaffen tot het gemeen telijk distributiekantoor. Een klein bedrag aan geld wordt vermist. VOORHOUT. Gemeenteraad. De heer Colijn heeffi zijn benoeming tot wethouder dezer ge meente aangenomen. V/ASSENAAR. Niemue kazerne. Alhier zal aan dd Waalsdorperlaan een kazerne met stal-: len gebouwd worden voor de mare-» chaussées. „Msbd." STADSNIEUWS. J Maandag te negen uur zal in de Mon-i Père-kerk een eerste plechtige H. Mis worden opgedragen door den weleerwj heer H. v. d. Horst. Voor het eerste gedeelte notarieel exa men is te 's-Gravenhage geslaagd de heoj; H. M. A. A. M: Cianeiïburgh. De motie van „De Jonge Garde". De schrijver van „Overal vandaan'* zegt in „De Voorhoede": ,,'t Was volgens mijn bescheiden mee- ming, een friseche Roomsche uiting die motie der Leidsche „Jonge Garde" tegen de Raadscanididatuur Eerdmans, De R.-K. Kiesvereeniging der Sleutelstad had den anti-papistischen professor natuurlijk met het nu eenmaal gesloten politiek accoord te aanvaarden; wel onthield zij er zich m haar aanbevelingen om te „laten zitten wat zit" en dus de raadszetels niet te be twisten aan de partijen, welke ze tot dus ver bcaet hadden, zorgvuldig van om den naam Eerclmans ook maar even te noemen maar verder ken zij kwalijk gaan zender, te kort te doen aan de gesloten overeen komst, waarbij iedere vereeniging im mers vrijbleef in de keuze liarer eigen can- didatc-n. De „Jonge Garde" evenwel kon best een stap verder gaan. Ook zij week niet af van het politiek accoord en arbeid de bij de stembus dus geheel in de lijn der R.K. Kiesvereeniging, maar zocdra de ver kiezing achter den rug was gaf zij per motie vóór dien tijd reeds aangenomen maar vanwege den Godsvrede in porte feuille gehouden onomwonden te ken nen, dat de candidatuur-Eerdmans haat alles behalve naar den zin was geweest. Nu kan men er over debatteeren of zoo iets l'-gt op den weg eener „Jonge Garde", welke immers eenvoudig als propaganda- vereeniging bedoeld is, een goed teeken blijft het in ieder geval dat onder Room-

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2