papieren wear aan boord gaan an de reis vervolgen. Het stoomschip Uranus" was Zondag middag ongeveer dwars van Hanstholm, toen, plotseling aan baklboorzijde eten schot hij het schip in het water terecht kwam. De kapitein, vreezende een duoklbootaan- vaJ, bracht het schip onmiddellijk tot stop. pen. De duikboot ging inmiddels door met schieten, zoodat verschillende projectielen niet alleen vlak bij het stoomschip terecht kwamen, doch ook tusschen de marden doorgingen. De bemanning kreeg order, onmid'del- 3ijk in de booten te gaan, tan einde het schip te verlaten, want men twijfelde nóeit of het zou in den grond worden geboord. Eerst ging een der officieren en later ook de gezagvoerder naar de duikboot, welke van Duitsche nationaliteit bleeik te zijn. De scheepspapieren weiden getoond en, nadat de herkomst en bestemming van het schip waren vastgesteld, teruggegeven. De bemanning kon daarop, teruggaan naar het verlaten ronddrijvende ©chip en de reis vervolgen. Op den verderen locM door heit Engelsche versperde gebied had men geen moeilijkheden. Later wei-den nog stukken van projec tielen op liet dek van de „Uranus" ge vonden. D u i t s c li e ,s c li e p e n. Öp het oogenblik liggen te Rotterdam niet minder dan 30 Duitsche stoomsche pen, ingeladen met kolen voor Skandi- navië of Noord-Duitschland; zij durven niet uitvaren naar aanleiding van de jongste uitbreiding der gevaarlijke zone. Zij blijven in afwachting hier gereed liggen. Intusschen wordt nog herhaaldelijk smokkelwaar aan boord gebracht. Aan boord van de ..Caroline Hemsoth", de „Electra", de „Nadja", de „Pellworm" en 'de „Brietzig" werden door de douane ambtenaren belangrijke partijen zeep, thee, chocolade en schoenwerk, voor uitvoer bestemd, in beslag genomen. Fransche vliegmachine geland. Men meldt uit Panningen aan de „Limb. Koerier': Onder het gehucht Beringen is Zater dagmorgen circa vier uur een Fransche vliegmachine, wegens defect aan den motor, moeten dalen. De Fransche vlieger had met nog drie andere vliegers een vlucht gemaakt naar Essen, met het doel aldaar bommen te werpen op de Krupp-fabrieken. Hiertoe waren zij om 9 uur Vrijdagavond te Nancy opgestegen en te half twee had hij de twaalf bommen, die hij bij zich had, op Essen geworpen, was aldaar door het afweergeschut zoo hevig be schoten. dat hij meende er niet levend te zullen afkomen. Toen hij bemerkte, dat zijn motor niet goed meer werktee, zette hij koers naar het Westen, ten einde in Holland te kunnen dalen. Na dat hij bij zijn daling verschillende kee- ren had rondgevlogen, kwam hij in een weiland terecht, nam in zijn vaart nog een 5-tal weidepalen mee en bleef toen op den kop in het land steken. Bij de aanraking met den grond brak een ge deelte van den schroef af. De vliegenier heet Paillard, is 19 jaar oud en adjudant. Dit was zijn 36e reis die hij maakte. Ware deze goed afge- loopen, dan was hij tot luitenant bevor derd geworden. Bij zijn aanhouding was de vliegenier reeds in burgerpak gestoken, dat hij te gen zijn vliegcostuum had geruild. Wa pens had hij niet meer bij zich. Hij werd door de marechaussee verder naar Venlo overgebracht, ten einde geïnter neerd te worden. De machine draagt nr. 6 en is onder militaire bewaking gesteld, in afwach ting dat de machine zal worden gede monteerd en naar Soesterberg overge bracht. Het spionnagegeval te Rotterdam. De vorige week werd te Rotterdam gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring de journalist E., ver dacht van spionnage voor Duitschland ten nadeele van Nederland. Het geval heeft zich, volgens de „Tel.", als volgt toegedragen: E. was als reserve-officier in het bezit van plannen der stelling Utrecht. Hij heeft deze plannen getracht te verkoopen aan agenten van den Duitschen spionnagedienst. Doch wijl hij zich op 't laatste oogenblik bezwaard gevoelde, wijzigde hij de plannen zoo danig, dat zij slechts weinig waarde meer hadden. De Duitschers kregen daar de lucht van. E. had zich namelijk tegenover derden uitgelaten, dat hij al dus zou handelen. Om zich daarover te wreken, stelden de Duitschers de Rot- terdamsche politie op de hoogte van het gebeurde, zoodat het mogelijk was den dader op heeterdaad te betrappen. Maximumprijs B e s t m e e 1. Dc Minister van Landbouw heeft vas'.ge- steJd den navolgenden maximumprijs: Be-tmeel: tusschen handelpr ij© per 1 K.G. f 0.22;klein handelp rijs per 1 K.G. f 0.28: Broodkaart. De „St.-Ct." van gisteren meldde, dat de broodkaart 19e week geldig zou zijn voor het tijdperk van 10 tot en met IS Juli. Die kaart is echter juist verbruikt; bedoeld is de broodkaart voor de 2 0 e w e e k. De aardappele n-m i s r e. Heden is het volgende telegram aan minister Posthuma verzonden. Burgemeester en Wethouders van Zaandam komen in het belang der Zaandamsche burgerij met kracht op te gen den door u genoden maatregel van vrijlating der veiling-prijzen voor aard appelen.' Bij onveranderde toepassing van dit systeem dreigt de burgerij op nieuw zonder aardappelen te komen, daar de door u zelf vastgestelde klein- handelprijzen liel koopen op veilingen onmogelijk maken. B. en W. rekenen op onmiddellijk ingrijpen uwerzijds. De binnenlandse he kaas- distributie. De Kaasvereeniging in Nederland deelt den detaillisten in kaas o. m. mede: 1. Het koopen van kaas door den cenen detaillist van een anderen winkelier, marktkramer of venter, en omgekeerd het verkoopen door den eenen detaillist aan den anderen is verboden. 2. Geen detaillist mag een grootere hoeveelheid kaas in voorraad hebben dan voor zijn verkoop in één week noo- dig is. 3. Geen detaillist mag één of meer al- geheele kazen verkoopen. 4. Op grond van het onder 1 en 3 be paalde mogen winkeliers en andere de taillisten uitsluitend uitgesneden kaas verkoopen en dan nog uitsluitend aan rechtstreeksche verbruikers. 5. Iedere detaillist, die daartoe van de Rijkscommissie van Toezicht op de Be schikbaarstelling en den uitvoer van kaas aanschrijving ontvangst is ver plicht een verklaring kleinhandel te tee kenen en eene door de commissie vast te stellen waarborgsom te storten. 6. Iedere detaillist, die in strijd han delt met één der hierboven genoemde bepalingen, kaas boven maximumprijs verkoopt of rechtstreeks of zijdelings kaas naar het buitenland verzendt, kan door de commissie tijdelijk worden ge schorst en daartoe op de z.g.n. „zwarte lijst" worden geplaatst. Hij, die op deze lijst is geplaafst. wordt niet alleen uit gesloten van het betrekken en ontvan gen van kaas, doch mag vanaf het oogen blik waarop hij geschorst wordt, gee nerlei kaas meer verkoopen. Peulvruchten. Het Rijks-Distributiekantoor deelt mede, dat de voorraden peulvruchten grootendeels gedistribueerd zijn en de nog onuitgevoerde partijen waarschijn lijk niet meer in behandeling worden genomen. Dure turf. Naar de „Tel." verneemt, is, behou dens goedkeuring van den minister van Landbouw, met de verveners overeen gekomen, dat de turf aanmerkelijk duurder zal moeten worden dan 't vorige jaar. De prijs zal ongeveer 40 pet. hoo- ger worden. Kolenschaarschte. Aan den minister van Landbouw is een adres verzonden, voorzien van 1920 handteekeningen. waarin om een voor de gemeente Helder betere regeling van de kolen-rantsoeneering wordt gevraagd daar de huidige toestand voor Den Hel der onhoudbaar is. Het adres is voor zien van uitvoerige toelichting, waaruit de bizondere positie van Den Helder ten opzichte van het gasverbruik wordt uit eengezet. Uitvoerverbod van metaal in eiken vorm. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie vestigt d'o aandacht van belang hebbenden op het hier te lande bestaand uitvoerverbod voor metaal in eiken vorm. Bij insluiting van gouden en zilveren voorwerpen enz., dm voor het buitenland bestemde postzen<LLngen, bestaat gevaar voor verbeurdverklaring en gevangenis straf. Geen kooklessen. Aan de Gooische vakschool voor meis jes, te Bussum, zullen in den a.s. winter, wegens schaarschte aan brandstoffen en levensmiddelen, geen kooklessen wor den gegeven. Kersensteeltjes als thee, De Duitsche fabrikanten, die in de Be tuwe kersen opkochten en deze daar in vaten deden inmaken, stellen zeer veel prijs op de medezending van de kersen steeltjes. Manden vol gedroogde stelen gaan thans de grenzen over, naar men zegt met de bedoeling in de plaats te tre den van thee. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot bur- genteester der gemeente Zesgehuchten A. N. Fledkens; tot burgemeester van Hem men G. de Hartog; tot burgemeester van Dodewaard Mr. G. C. Kromme:dn; tot bur gemeester van Barendreoht J. Bax; lot burgemeester van Goes J. B. de Beaufort; tot burgemeester van Wijnamdsrade Th. J. H. Opfergelt. Bij Kon. besluit is aan de Staatscommis sie, aan welke wordt opgedragen een on derzoek in te stellen en rapport uit te bren gen omtrent hetgeen hier te lande ge schiedt in het belang van de ontwikkeling der jeugdige personen, daarond-sr te ver slaan de jongens en meisjes van dertien tot achttien jaar, toegevoegd a's adjunct- secretaris Mr. H. van Haeringen, advo caat en procureur te Rotterdam. Raad van Beroep. Gcd. Staten van Zuid-Holland hebben benoemd in den Baad van Beroep (Onge- yallenverzekaring) te 's-Gravenbage: tot leden-werkgevers: J. Th. Aimabel. 'e-Graveniiage; D. van Tetterode, 's-Gra venhage; C. A. Elfring, 's-Gravenhage; A. J. P. N. Stok, 's-Gravenhage; J: J. F. Damcn, 's-Gravenhage; J. van Rij, 's-Gra venhage; J. Harterell Az., Leiden: W. A. Wouterlood, Zoeterwoude; C F. Sehïidel, Leiden; J. F. X. Sand Leid en; J. C. A. Binnendijk, Leiden; P. C. J. Kcechlin, Voorburg; G. Knuttel. Hof van Del'ft; E. L. D. Smits Vrijenban lot leden-werklieden: J. II. Lammcring. 's-Gravenhage; W. Havers, 's-Gravenhage; A. Pronk, 's-Gravenhage (Scheveningen. P. Bakkenes, 's-Gravenhage; D. C. W. Fransdonk, 's-Gravenhage; J. Hingstman. 's-Gravenhage; G. G. Muv'wijk, 's-Giaven- hage; J. Rodenhus, 's-Gravenhage; H. Marks), Leiden; II. Botermans, Lei den; M. F. Ooslvejen, Leiden; C. Roos, Leiderdiorp; G. die VrieS, 's-Graven hage; C. Buitelaar, Delft; tot plaatsvervangende Leden-werkgevers: J. J. L. van der Pofll, 's-Gnavenhage; E. Beekman. 's-Gravenhage; J. de Moet, 's-Gravenhage; G. Teitenburg, 's-Graven hage; G. van Driel, Leiden; H. Rutgers, 's-Gravenhage; A. Couvée P.Jz., Leide i E. J. Schondergang, Leiden; J. van Leecuwen, A 1 p h e n; J. C. van Heusden, Leiden; C. Wassenaar, Leiden; R. W. Peters, 's-Gravenhiage; Dr. R. Spian- jaard, Hof van Delft; J. van Roesum, Loos duinen; tot plaatsvervangende leden-werklieden: J. Schuring, 's-Gra,venhage; C. van Vene tian, Leiden; J. J. Warnaar, Voor schoten; H. Lukassen, 's-Gravenhage; A. Segaar, Leiden; H. W. Ilageman, Leiden; A. Pinteed P.Jz., 's-Gravenhage; A. Lugtenburg, 's-Gravenhage; J. J. van dier Leeuw, 's-Gravenhage; C. J. van Tol, Leiden; P. van Duyn, 's-Gravenhage; C. van dei Zeeuw, Leiden; J van der Hoeve?!, 's-Gravenhage; N. van der Schaft, Delft. Mr. Trceistra en Albarda. De berichtgever van het „Ilbld." te Stockholm seint, dat mr. P. J. Troelstra gisteren daar ter stede is aangekomen. Naar „I-Iet Volk" meedeelt, is de heer Albarda nog niet naar Stockholm terug gegaan; hij blijft nog eenigen tijd in het land. Tweede Nerlerlandschc Jaarbeurs. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Ko- nngin ook voor de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 27 Februari11 Maart 1918 gehouden zal worden, het Be schermvrouwschap aanvaard. Standbeeld van het H. Hart. In de „Nieuwe Tilb. Ct." hebben on langs eenige artikelen gestaan, waarin de Katholieke TilBurgers worden uitgenoo- digd, om op een nader aan te wijzen plaats aan den publieken weg een groot beeld ts plaatsen van het H. Hart. De redactie van het blad heeft daarmee zóóveel in stemming gekregen, dat zij in enkele da gen, mcerendeels aan kleine giften, een bedrag ontving van ongeveer f 1500. Korie Kroniek. - Te Haarlem is plotseling overleden de heer B. Kranendonk, directeur van de strafgevangenis aldaar. Met ingang van 16 Juli a.s. was hij als zoodanig benoemd bij de bijzondere strafgevangenis te Leeu warden. Naar aanleiding van een adres van de bakkerspatroons is door den Raad van Steenwijk besloten een verordening te ma ken, waarbij voor het bakkersbedrijf alle nachtarbeid verboden wordt. Gisteren werden te 's-Gayenhage bij de gemeenteraadsverkiezingen a.llc aftre dende leden herkozen. Alle partijen hadeteo bestolen dien Godsvrede te handhaven. De Rottordhm.sehe gemeenteraadsver kiezingen hebben meer strijd gek est, omdat de sociaal-democraten het politiek bestand verbroken hadden. In district I werd alleen de socialist Stolle direct gekozen, terwijl de heer Van Dantzig (S D. A. P.), Heukeds-{A-RVoet (S. D. A. P.) en Warmenhoven (C.-H:), in herstemming komen. In district II werd alleen Spiekman (S D. A. P.) gekozen, terwijl herstemming nioct plaats hebben tusschen Breukelman (S D A P.), Dekkers (S D A P.), Kruithof (A.-R.) en Minderop (R.-K.). In distinct III weiden alle aftreden dem herkozen. In district IV en V heeót een herstem ming plaat© tus.scP.ien alle partijen, terwijl in Hoek van Holland, 'twelk geannexeerd is door Rotterdam, de liberate heer De- Meester met 2 stemmen meerdeïiieiid; door den socialist Van Ileteren verslagen werd. Over het algemeen is in Rotterdam zeer slecht gestemd ■qh zal er door de rechtöche partijen met al'e kracht gewerkt moeten worden om verliezen te voorkomen. Gemengde berichten. garen 'duuit, „geeai enkele sigaar meer te koopen". Het rooken, welk een genot liet ook is, is ten, slotte toch slechts een gewoonte, zegt de schrijver, welke met goeden wil best een tijdlang kan worden ter zijde ge zet, en we zijn overtuigd, dat, indien het mannelijk deel der Nederlandsche inwo ners ook maar voor één maand, let wel, één enkele maand, het rooken naliet, de tabakshandelaren en fabrikanten wel een toontje lager zouden gaan zingen. Daarom doen deze Haarlemmers een be roep op alle rookers, „laat het rooken na, zoolang todat we weer den normalen prijs voor de sigaren betalen." De actie is niet gericht tegen de winke liers, maar uitsluitend tegen de tabaks handelaren en fabrikanten. Of zij succes zal hebben? (Hbld.). Ingezonden stukken. Geld versmijten. Men schrijft uit Utrecht aan „Het Volk": Aan het Militair Hospitaal te Utrecht zou men, in dezen tijd van noodzakelijke groote uitgaven, wel eenigszins zuiniger kunnen omspringen met 's Rijks gelden. Dit zou gevoeglijk kunnen geschieden, wanneer men bij dc werkvcrdeeling der artsen en de aanstelling van deze heerc-n wat oordeelkundiger te werk ging. Zoo b.'ri de chef van het hospitaal, specialiteit in de heelkunde. Hij heeft een zeer drukke praktijk en wel van zoodani- gen omvang dat hij schijnbaar al het werk in het hospitaal niet meer alleen doen kan. Hij heeft -daarom een assistent aan gesteld, echter niet voor hulp in de parti culiere praktijk, maar voor hulp in het hospitaal. Deze assistene betaalt hij niet zelf, zooals voor die hand zou liggen, maar het. Rijk betaalt dezen assistent met f 10 per dag, terwijl er genoeg jonge artsen in dienst zijn, die niets of weinig te doen hebben en gaarne zouden willen werken. Beschikte men over deze krachten, dan zou «zulks het Rijk ook geen extra-kosten veroorzaken. Een tweede geval, dat ons werd mede gedeeld, betreft een arts, die aangesteld is voor geneeskundige 'behandeling van de families van de militairen en de gevan genen. Deze kost het Rl}k f 13 per dag. Het is ons hekend, dat militaire reserve- officieren van gezondheid deze werkzaam- he'en gaarne zoud.n verrichte. Wij signaleeren deze zaken, omdat aan den anderen kant soms de uiterste zuinig heid wordt gevorderd. Tegen de dure sigaren. Wij ontvan gen uit Haarlem een mededeeling omtrent een daar gehouden vergadering van inge zetenen, waar besloten is, om, zoolang de ongemotiveerde prijsopdrijving van de si Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De gemeenteraadsverkiezing te Warmend. Voor dc plaatsing van onderstaande, waarom ik beleefd vraag, eerst al dank. Zondagavond is er, naar aanleiding van dc herstemmingsdag op Donderdag a.s. een vergadering geweest, waarin de puntjes op de i zijn gezet, en op de zachtste wijze de hardste waarheden gezegd. Een tjokvolle vergadering, als deze, is voor hier bijna onbekend, doch, ook bijna ieder die er hoorde was pre sent. Veel gezegd is er, doch elk voor zich voelde blijkbaar dat ieder hard woord, hier vermeden moest worden, om niet weer direct om te halen, wat men meende op te bouwen. Voorzoover men hier opbouwend, verzoenend, bemidde lend is opgetreden, kan de Zeereerw. spreker bogen op een succes, waarvan ieder hoopt dat de resultaten niet zul len uitblijven, en wat zijn nut kan en moet afwerpen bij het veranderde kies stelsel van straks. Zooals echter bij alle vergaderingen wordt ook hier nagepraat, wat beter daar ingepraat had kunnen worden. De aanbevelingen, dat de heer v. d. Maat de candidaat is van de R.-K. Kiesver- eeniging, en dat hij ruim voldoende do capaciteiten bezit om de raadzaal als lid van den Raad binnen te gaan, waren niet tegen te spreken feiten, Echter kwam mij ter c jre, dat door enkelen van hooger stand gezegd moet zijn, „een werkman in den Raad; dan zullen wij die de belasting betalen, ons moeten laten regeeren door een werkman Voor die zoo denken, wil ik eens even zeggen, dat een gemeenteraad geen regeerend lichaam is, en zooal, in zeer betrekkelijken vorm, juister is: bestu rend, en dan valt rang en stand weg, en treedt helderheid van inzicht, door zicht en bevattingsvermogen op den voorgrond, en dan kan niemand ontken nen, dat deze candidaat van de R.-K. Kiesvereeniging hierdoor niet een voor sprong heeft van beteekenis. Wat de belastingbetaling aangaat, deze is nooit als maatstaf te nemen. Het wordt vaak gedaan, maar het is haast altijd mis. Zou men echter daaraan vasthouden voor aanspraak op een zetel voor het Lageland, dan zou ook, zuiver berekend, het Lageland één zevende deel van den hoofd, omslag te betalen heb ben en het bedrag, f800 ongeveer, wordt op langena niet bereikt, terwijl zelfs hier nog een aangeslagene bijna het dubbele alleen betaalt, en deze dan twee leden zou aan te wijzen hebben op dien grondslag. Nu, dat zulks toch niet opgaat, weet ieder. Komt men echter aandragen, dat de boerenvertegenwoordiging uit het oog verloren wordt, dan geloof ik het toch niet zoover mis te hebben, dat er al thans nog één zit die volkomen met de belangen der landbouwers op de hoog te is. T Dan stel ik de vraag, is het Lageland van het dorp uit niet beier te overzien, dan het dorp vanuit het Lageland. en zeg: ook hierover valt niet te twisten. Ziet men bovendien, dat het Lageland waar tocli zeker hoogstens 20 kiezers voor den gemeenteraad zijn, jarenlang twee raadsleden herbergden, dan kan hel nu de zaken zoo geloopen zijn, toch geen bezwaar zijn, dat inen eens een paar jaren 't daar zonder speciaal ver tegenwoordiger zal moeten stellen. Bovendien, kunnen de landbouwers- belangen heel best door anderen wor den verdedigd, anders zouden, zooais eenige jaren terug bij het hecrschen van het mond- en klauwzeer, met de predi kant ds. Brummelkamp (afgevaardigde van Loosduinen) en officier Duymaer vin Twist (afgevaardigde van Steenwijk) in de Tweede Kamer voor de hoerenbe- langen hebben kunnen opkomen. Om echter te bewijzen dat het heusch zoo erg niet is, al is men zelf van wat hooger stand een werkman te kiezen, of 't dan niet goed zal gaan, dan richt men even 't oog naar Voorhout, met werkman-vertegenwoordigers, Lisse met minstens ook 2 en Hille.gom vorige week eenc de eerste plaats kreeg naast eenige werkmansvrienden, die er alleen bij eerste stemming kwam terwijl alle aftredenden in herstemming kwamen. Ziet men dan, dat de grootste helft van de leden van de Tweede Kamer, waaronder heel wat Jhr., Baronnen, Mr enz. dc lieer Schaper op het ecre- gestoelte van voorzitter dier Kamer hracliten, den heer Schaper, die nog on langs met ladder, verfpot en kwast, in de Roskam" in carricatuur gebracht werd, dan vallen toch zeker wel allo be- zwaren weg. En wie belet de kiezers, om als t wer kelijk nu eens niet meeviel, over twee jaar, als heel de raad aftreedt, die met voldoen, op non-activiteit te stellen? :t Is daarom, afgezien van de zeer aanbevelingswaardigheid van den per soon, een plicht, een eerezaak voor ieder Kiesvereenigingslid, dc heer v. d. Maat te stemmen, en zelfs 'die 'daar buitert staan, doch waarvan verwacht mag wor-4 den dat zij onze geleden vullen zullen, zouden alvast het succes kunnen helpen verkrijgen, dat zij reeds nu met reden en recht hun aanstaande organisatie van harte zullen gunnen. Een lid van de R. K. Kiesvereenigingi [Warmond, 10 Juli 1917. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van Stellin- gen werden lieden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen de heeren Robert van lliniioopen Labberton, geb. te Does burg, wonende te 's-Gravenhage, en Mou nts Ernest Kronenberg, geb. te Zaandam, wonende te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het candiidaats-examen in de rechten de heeren L. van Looker en Campagne (Den Haag), A. A. Lijsen (Zoe terwoude), J. G. de Boer (Delft) en II. M. Planten (Den Haag). Candidiaats-cxamen in de klasoieke iet leren" de hear W. Rietveld' (Den Haag). Candidaats-examen Ncderl. letterkunde Mcj. C. Christina ter Haar (Delft) cum laud.e, en Mcj. II. B. C. W. Vermeer (Den Haag). Candidaats-examen scheikunde de heer W. J. Bruining (Dordrecht). CandLdiaats-examen wiis. en natuurkunde) de heer J. Ridder (Leiderdiorp). Candfiidiaats^examen wis- en steriekundè de heer W. II. van den Bas (Rotterdam). Uit de Omgevir ALKEMADE. Collecte. De alhier gehouden collecte voor „Fonds der Gewapende Dienst" heeft opgebracht f 14.27%. Bekeurd, Door de politic zijn in eten loop dezer week een tiental vreemdelingen bekeurd', die zonder vergunning op de tuin derijen liepen en in hun the-ngehvoede ach tloos menig augurkenp'«antje vertrapten.. Een „veander" kijkt niet op een vischje, maar wel op een augurkje. Wo!vordering. De aflevering van wol voor deze gemeente is bepaald op 16 Juli a.s., van 8 uur 's morgens tot 1 uur 's mid dags, in het pand1 He eren gracht 36 te Lei den, waar aanwezig zal zijn de heer D, Teske. ALPHEN. Bloem. Ton huize van den winkelier J. V. werden gisteravond circa 40 balen bloem door de politie in beslag genomen'. KATWIJK. Een redd:ng. De Te-luit, H„ tijc.elijk hier gekantonncerd, heeft zich bij het red den van, een dame kranig geweerd en te vens getoond een bekwaam zwempier te eijn. Mej. v. D. toch had de onvoorzichtigheid om zich bij het baden te ver in zee te be geven. Zij werd plotseling door den ster», ken stroom weggevoerd en ziende, dat zij niet meer aan het strand kon komen, be gon zij zoo luid zij kon om hulp te roepen. De le-luit. H. die in haar nabijheid aan het .zwemmen was, begreep dat een on middellijk handelen alleen redding kon ge ven. Hij zwom naar haar toe, doch inzien de, dat hij met haar in geen geval het strand weder cou kunnen bereiken we gens den sterken stroom, beval haar, dat zij zich op den rug moest wenden. Hij ondersteunde haar zwemmende met de eene hand onder haar rug en haar steeds moed insprekende. Midderwijl werden bei den door dien stroom steeds verder zee ingetrokken". De badman v. D., een bekwaam zwem mer, begaf zich eveneens met een red- dingslijn en een stok te water. Ook een beambte van de badpolitie ging te water, doch inziende, dat op deze wijze niet le helpen viel, bracht hij daarop met den meesten spoed de gereedstaande boot to water cn roeide met groote snelheid naar de dame en luit H. die steeds verder in zee gedreven en reeds ongeveer 180 meter van "het strand waren. Op het oogenblik, dat de boot bij de dame en luit, H. was genaderd, had ook de badman dtece perso nen zwemmende ingehaald en ne dame juist aan haar arm vastgegrepen. De in gevaar verkeerende personen konden nu niet weinig moeite in de boot worden ge haald. Hierbij geraakte echter de bad man nog onder do boot, waardoor hij nu zelf in gevaar verkeerde. Een roeispaan werd hem toegestoken en hij had nog het besef om deze vast te grijpen. Hij had bij het aan boord halen reeds veel water in, zoodat geneeskundige hulp nog moest .worden toegepast. Een woord van lof voor het moedig op- tieden van v. D„ doch inzonderheid een woord van hulde aan den luit. H. aan wien mej. v. D. stellig haar redding te danken heeft. Hem werd dan ook door de vele. toeschouwers, die beiden reeds ver loren waanden, een spontane hulde ge bracht. De luit. was over Jiet gebeulde ondier den indruk en zag er vermoeid uit. „N. Crt." f LISSE. Gemeenteraad. Bij de gisteren gehou den stemming voor dien gemeenteraad worden uitgebracht 700 geldige stemmen, meerderheid 351. Gekozen werden M. de Graaf (C.-H.) met 550 stemmen, J. W. Le- feber (R.-K., af te.) met 601 stemmen en A. Verduijn Jr. (C.-H.) met 580 stemmen. Herstemming mqöb plaats hebben tusschen D. Blak (Vrijz.) met 204 stemmen en M., Veldhuijzen van Zanten (VrijA, aftr.), met 234 ©temmen. De drie gekozenen waren da candlidaten der rechtsche kiesverenigin gen. De herstemming beeft plaats op Dins, dag 24 Juli. NIEUWKOOP. Propaganda, Op voorstel van deni M'qliEenv. president van St„ Joseph-Getefr

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2