Da uitslag dar raadsverkiezii BUITENLAND. ge JAARGANG BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. ZATERDAG Jnterc. Talefcon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f 1.45 per kwartaal bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaal. Franco per post f 1.80 per kwartaal. JULI Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. 1917 Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustteerd Zondagsblad 8 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van t—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent. ingezonden mededeelingen van 1-5 regel3 fl.50, elke regel meer 30 cent, met grati3 bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Grooie letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 wooiden. leder woord meer 1 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het geïl lustreerd Zondagsblad. De gistércn gehouden stemming voor 'den Leidschen gemeenteraad heeft ons geen verrassingen gebracht- Of eigenlijk toch vel ééne, n.l. deze, 'dat de ontevredenheid in deze drukken de tijdsomstandigheden den rooden vloed in onze stad niet nóg sterker heeft doen wassen. Dit pleit voor de nuchterheid der Leid- sche kiezers, die zich blijkbaar niet zoo gemakkelijk in het frazen-schoon clpr socialistische propaganda laten vangen. Zeker, er is in de stemmencijfers der sociaal-democraten een groote vooruit gang te bespeuren. In district III b.v. be haalde de heer Baart in 1913 slechts 245, in district II 220, en in district I 76 stem men en dcit- bij een veel grooter per centage stemmende kiezers, dan giste ren. De lieer Baart verkreeg 'gisteren in district III 375 en 367, de heer Groene- veld in district II 503 en de heer Van •Stralen in district I 168 stemmen in deze cijfers der socialistische candida- ten komt een vooruitgang naar voren, die vooral in district II zeer sprekend is. Maar men stare zich op die cijfers- [niet blind, ze weg nemend uit den sa menhang der feitelijke voor de socialisten gunstige. omstandigheden, waarop we boven doelden. En wanneer we ze daarin bezien, zijn ze waarlijk niet verblijdend voor de S. D. A. P.! Dat in district 11 zoo bijzonder veel stemmen op den sociaai-demociafi- jselién candidaat zijn uitgebracht, is o.i. hieraan toe te schrijven," dat de kiezers hier voor de keuze waren gesteld: een vrijzinnige of een sociaal-democraat. En voor de arbeiders, óók al zijn ze niet sociaal-democraat, is het dan vaak moeilijk hun keuze op den eerste te stellen! T)e drie reclitsche candidaten zijn alien met groote meerderheid gekozen. In liet feit, dat prof. rnr. Aalberse een aanmerkelijk stemmen-overwicht op de twee andere rechtsche candidaten heeft behaald, ligt een bewijs, dat de groote verdiensten van onzen eminenten ge leerde ook in Leiden worden gewaar deerd. We merken dit op, omdat niet altijd een profeet in eigen land is ge leerd! Een vrijzinnige n.l. de heer Boter- Imaïls in district 111 komt met den sociaal-democraat. Baart in herstem ming. 'Wij hadden dit laatste liever niet ge lzien. 11-Iad ons meer bevredigd, zoo reeds bij eerste stemming was vastgelegd de in den Raad bestaande politieke ver houding het „laat zitten wat zit". Doch we wagen ons niét aan een te stoute voorspelling, zoo we de kansen van den vrijzinnigen Candidaat, om bij een herstemming gekozen te worden, zoogoed als verzekerd achten. Daar is door de vrijzinnigen opge merkt, clat de rechtsche partijen zich niet loyaal aan liet gesloten accoord zouden hebben gehouden, daar zij de kiezers niet hebben geadviseerd, hun stem op cle door de vrijzinnige partijen gestelde candidaten uit te brengen. Deze opmerking natuurlijk gedaan s een verwijt mist echter allen grond. In het accoord is niets anders besto len dan dat de rechtsche partijen de vrijzinnigen niet zouden bestrijden door zelf candidaten te stellen voor de vacant komende zetels en omge keerd. Meer niets. Zélfs is uitdrukkelijk builen gesloten de verplichting om ge zamenlijk of afzonderlijk de socialisti sche candidaten te bestrijden. Van het positief steunen of het aan bevelen vair elkanders candidaten was dus in het accoord geen sprake. Mogelijk zou dit echter toch hoe- pv'el het door het accoord niet verplicht svas geschied zijn indien de vrij zinnigen in prof. Eerdmans niet een kandidaat hadden gesteld, waarop zeer felen om bekende en helaas, maar al te ^gronde redenen, hun stem niet kun- ien of mogen geven. Zeker is, dat, indien er bij het geslo- .en accoord tegen de loyaliteit is mis pan, dit niet is geschied door de rech- przijde! Ingevolge het besluit der Algemeene Vergadering van Aandeelhouders zal dividendbewijs no. 1 (alleen op nieuwe aandeelen) betaalbaar zijn bij de firma Leo üiüSjgrok, Breestraat 150, te Leiden, met 2 pet. DE DIRECTIE. Weinig actie op de gevechtsterreinen. Een Argentijnsch ultimatum aan Duitsch- land? - Engeische mijnveger gezonken. - Uitvoering van het amnestie-besluit in Oostenrijk. -- De toestand in Grie kenland critiek. Overzicht. De strijd in Frankrijk en België ken merkt zic-h door kleine gevechtsactie. Geen der partijen meldt bewegingen van beteekenis. De Fransehen zijn zeer ingenomen met het feit dat zij den krachligen aanval der Diiitschers op de "Fransche stellingen van den Chemin des Dames hebben gekeerd. Een Duitsch legerbe richt maakt melding van uitgebreide actie der Duit sche vliegers, in liet bijzonder can af- deelingen, welke er haar werk van ma ken, belangrijke militaire centra achter de fronten te bombardeeren. De belang rijkste bomaanval der Duitschers gold het industrie-bekken van Nancy; het le- gerbericht stelt met tevredenheid vast dal de geslaagde aan\al op clat centrum van arbeid voor het Fransche leger, een slag-van b'elang beteekent voor de Fran sche legervoórziening. Wat de strijd op het Oostelijk ge vechtsterrein betreft, meldt het nieuw ste Duitsche legerbericht, dat -herhaalde aanvatten der R.ussen in Oost-Galiéië mislukten. Ook het Ooste-nrijksch leger bericht spreekt in dien geest, llcl stelt vast, dat de artilleriestrijd in liet Gali- cisclie aanvalsgebied weder in hevig heid toenam, en vertelt er bij, dat de Rus'sen daar weder aanvielen, doch af geslagen werden. Stilstand op liet Oostelijk, stilstand op het Westelijk front, dat is het oogenbhkkelijk einde van de offensie ven der jongste weken, waaraan, zulke groote verwachtingen werden vastge knoopt. Meer op den voorgrond treden de po litieke vraagstukken. De Duitsche Rijks kanselier is voornemens in een korte rede den toestand te bespreken, welke door de hervatting van hel offensief der Russen is ontstaan. Bij de heopening van den Rijksdag verklaarde de voorzitter, dat voor een vrede zal worden gestreden, welke de eer en de belangen van alle naties waar borgen moet. Deze zinswending heeft, door de plaats van waar zij wercl geuit, een meer clan gewone beteekenis. Want een vrede, die de eer en de be langen van alle naties waarborgt, kan geen vrede .wezen, waarbij' vreemd grondgebied wordt geannexeerd; hij staat dus lijnrecht tegenover den z.g. Duitschen vrede, waarnaar door de Al- Duitsche partijen nog steeds met onver minderde vurigheid worclt gestreefd. Deze Al-D.uitschers worden nu zelfs beschuldigd, het Russische offensief te hebben uitgelokt, doordat zij zich vóór een annexatie-politiek ten koste van Rusland hebben uitgesproken en zoo doende de Russische regeering van de noodzakelijkheid van het voortzetten van den strijd zouden hebben overtuigd De eerste Amerikaansehe troepen zijn in Europa geland; aan de organisatie van transport, bescherming, landing en huisvesting in een kamp heeft niets ont broken. Maar evenmin ontbrak iets aan Duitschen verspiedingsdienst, welke precies wist op welk oogenblik de transporten zich in een bepaald deel van den Atlantischen Oceaan zouclen bevinden. De duikbooten lagen klaar, in groolcn getale, volgens de rapporten der Amerikaansehe Admiraliteit/ Hun aanval is afgeslagen door torpedojagers en andere oorlogsschepen. De opwinding in de Vereenigde Sta ten over dit voorval is begrijpelijk; men meende nu toch met de verspieding te hebben afgerekend. Aan den anderen kant is de mislukte aanval een tegen slag voor Duitsehland. Wolff is zoo optimistisch om te zeg gen, dat de heele oorlog al. zal'zijn be slist, vóórdat een Amerikaansch leger van 500,000 man op Franschen bodem staat, en wel krachtens de werking van den d ui leb oo to or log. Argentinië heeft volste de „Times", een-ultimatum gesteld aan Duitsehland, wegens het torpedeeretjjvan twee Ar- geniijnsche schepen. Mail verwacht.liet spoedig afbreken der diplomatieke be trekkingen. Afgezien yjiji de daardoor voor cle Entente vrijkomende scheeps- ruimte, kan dit niet van veel invloed zijn op den oorlog. Belangrijker is het echter, dat dit conflict-na den oorlog kan leiden tot^en benadeeling der zeer uitgebreide 'Dimsch-Argentijnsche han delsbetrekkingen. In China schijnt 'het "Keizerrijk toch' niet van langen duur te zullen wezen, gezien de tegenbeweging van de Repu- blikeinsche troepen. Eóri burgeroorlog van-grooten omvang teistert nu het on gelukkige land en naar "cle berichten te oojrdeelen, staat de macht van den Mantsjoe-Keizer, op heft punt opnieuw ineen te zinken. Dan'-«eft ook China zijn Tweede Keizerrijk/gehad. 0p Zee. Een Engejscfie mijnenveger gezonken. Een Engeische mijnenveger liep in de Middellandsche Zee*4 IPul'i op een mijn en zonk. Tien man worden vermist, zij 'zijn blijkbaar omgekomen bij de ont ploffing. Duitsehland. De kanselier over vrede zosider annexatie en zencfer schadevergoeding? De „Deutsche Tageszeitung'" verneemt uit Frankfort, dat de Rijksdagafgevaar digde Heine op. een.door een onafhanke lijke commissie bijeengeroepen vergade ring in den avond van den 30en Juni liet volgende zeide: „Ik had nog kort gele den een conferentie met den Rijkskan selier en kan u mededeelen, dat deze he den .vrede zou sluiten naar Oost en West" zonder annexation.en aenjge schade loosstelling.''"' Z O od u icfel Ij Irh co f t do kan-, selier liet tot heden nog niet openlijk uitgedrukt. IIij heeft liet steeds beter geacht te zwijgen. Dit is geen gebrék aan;ernst, maar ligt in den aard zijner positie. De kanselier bevindt zich name lijk in de noodzakelijkheid rekening te houden met de bevoorrechten naast en achter hem." Uil den Rijksdag. De Rijksdag heeft gisteren beraad slaagd over verdeeling van de kiesdis tricten, die een groote vermeerdering van bevolking vertoonen. Men heeft zich verecnigd met het be sluit van cle commissie nopens liet wets ontwerp, volgens hetwelk cle kiesdistric ten, waar cle bevolking bijzonder is toe genomen, worden gesplitst met gelijk tijdige invoering van evenredige verte genwoordiging. Een voorstel van de so ciaal-democraten om meteen vrouwen kiesrecht in te voeren en den kiesge rechtigden leeftijd te verlagen tot 20 jaar, werd verworpen. Vervolgens werd het wetsontwerp, strekkende om de wetgevende periode van den Rijksdag en van den Landdag van Elzas-Lotharingen met een jaar te verlengen, aangenomen. De volgende, zitting heeft Maandag plaats. Oostenrijk-Hongarije. De amnestie. De „Wiener Politische Rundschau" meldt, clat de vrijlating van de vroegere Tsjechische afgevaardigden aanstaande is. In het geheel vallen onder de amnes tie van den Keizer 18,000 personen. Uit Weenen wordt aan den „Lokal An- zeiger" geseind, dat reeds een begin ge maakt is met de uitvoering van liet am- nestiebesluit van den Keizer. Gisteren werd door het ministerie van Justitie telegrafisch aan alle strafinrich tingen en rechtbanken van Oostenrijk de inhoud van het amnestiebesluil me degedeeld, met opdracht om de vrijla ting van de personen die daaronder val len" voor te bereiden. De leider vaii liet ministerie van Landsverdediging ver scheen heden voor den Keizer, om voor de gevallen die slechts voorwaardelijk onder het besluit begrepen zijn, nadere beslissingen van cle Kroon in te win nen. Naar in kringen van Tsjechische afgevaardigden verluidt, heeft minister president dr. Von Seidler, zijn voorstel len tot vrijlating, van dr. Krurnarsch en dr. Raschin reecls aan den Keizer aan geboden, terwijl de onderhandelingen in zake de vrijlating van clen afgevaar digde Klofalch tussehen Tsjechische af gevaardigden en Regeering nog voort gezet worden.' Engeland. Dwang bij da bebouwing der akkers. Dwang zal zoo noodig worden toege past om de boeren er toe te brengen clen bodem zoo productief mogelijk le bebouwen. De z.g. hit voeren cle land- bouwcomité's hebben 'de noodige vol machten gekregen. Minister Prothero heeft clezen comité's 'meegedeeld, wan neer dwang noodzakelijk 'mag worden geacht, zoo bijv. indien een stuk is uit gekozen als geschikt- voor koren, terwijl het als grasland miiHuw, productief is. Indien nu het comité heeft besloten, clat dit stuk land in het belang van het volk beploegd moet worden en indien onder handeling, bespreking en overreding tevergeefs zijn beproefd, zoowel met de eigenaars als de opwonenden en alle andere middelen hebben gefaald, dan moet het comité overgaan tot dwang, waarbij het cleii steun zat krijgen van het-departement. Zweden. Zweerische klachten. „Stockholm's Tidningen" zegt over den druk van Amerika en Engeland op Zweden: „Openlijk wordt verklaard, clat deze beidé landen alle economische, clrukmaatregelen zullen aanwenden, om ons te dwingen onze handelsbetrekkin gen met Duitsehland af te breken. Dat is iéts wat onmiddellijk onze neutrali teit bedreigt." In aansluiting hieraan herinnert het blad "aaii het antwoord van den vroege- ren minister van buitenlandsche zaken Wallenberg: „Zweden kan niet met Duitsehland breken." liet blad zegt dan verder: „Engeland en Amerika hebben vol komen het recht te eischen, dat hunne naar Zweden uitgevoerde artikelen niet aan den vijand zullen komen, maar evenmin als Duitsehland. recht heeft Zwcedsche schepen met Zweedsclie la ding naar Engeland te torpedeèren, hebben Engeland en Amerika liet recht Zweden te beletten zijn eigen produc ten naar Duitsehland uit ie voeren. Do handelspolitieke toestand van Zweden is anders clan die van Noorwegen; op dit gebied is Zwe.cléii.AiéiiLiimeJb.afhnnkolijk van Duitsehland. Men behoeft slechts aan de sleenkolebquaeslie te denken, die door-het behoud der Duitsch-Zweeclsche handelsbetrekkingen tot dusver in vol doenden zin voor Zweden is geregeld. China. De toestand crïtïsk. R.euter verneemt, dat volgens een ont vangen telegram een voorloopige regee ring te Nanking is opgericht. De toestand wordt ernstig. De treinen zijn de laatste dagen overvuld met Clii- neezen, die naar Tientsin vluchten. De verbreking der verbindingen veroor zaakt een paniek. De -vreemde hotels zijn gevuld met vluchtelingen. Een kleine Amerikaansch-Japansche versterking poogde van Tientsin te ko men, doch haar" aankomst kon worden vertraagd te Langfang, waar zich 500 man troepen van Shang IIsun bevinden en waarschijnlijk nog andere keizersge- zind troepen, welke de 20,000 man, clie de voorhoeden vormen der republikein- sclie troepen, pogen tegen te houden. Een 1000-tal manschappen der troe pen van Shang Hsun en 3000 man kci- zersgezinde troepen hebben positie ge nomen langs cle lijn PekingI-Iankon, ongeveer 6lb K.M. van Peking om zich te weer. te stellen tegen de 10,000 man, onder bevel van Tsao Hsun, gouverneur van Tschili, die van Liulibo op weg is. Men vreest, dat de toestand ernstig wordt, als de keizersgezinde troepen verslagen zouden worden en genood zaakt zouden worden Peking le ontrui men, welke stad daarna waarschijnlijk zou geplunderd worden. Buitenlandsche Berichten. Rembert Dodoens. Buiten zijn zuiver-welenschappelijke vermaardheid is er meer, schrijft „Vrij België", waarom wij Vlamingen in het bijzonder Dodoens ecren. Hij is een der eersten geweest, die met de oude sleur heeft gebroken en liet aandurfde in de volkstaal zijn werken te schrijven en uit te geven;' waar heel de geleerde wereld zich van het Latijn bediende en dit een traditie in hun kringen was geworden. In 1554 verscheen bij den Anlwerpschen drukker Jan van der Loe zijn „Cruycle- boek", met prachtige houtsneden 'ver sierd. Deze -uitgaven „in ghemeyne Neerduytsche tale" had een groot suc ces. Het boek werd in het Fransch en in het Engelse® vertaald. Bij de tweede uitgave, die in 1563 verscheen, werd het boek door Dodoens bijgewerkt en aan gevuld. Meer nog dan zijn faam als geleerde is voor ons deze daad, omdat hij zijn kennis in de eerste plaats aan zijn volk gaf en daarom niet alleen schreef voor zijn geleerde Lijdgenooten, maar wel voor allen, die al te lang als minder waardigen van de beschaving waren uitgesloten. De Begeering heeft inededeeling ge daan van haar bemoeiingen tot behoud van de veilige vaargeul voor de schepen in de Noordzee. Te Amsterdam is het gisteravond iri alle deelen der stad rustig gebleven. Nederland en de Oorlog. Distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald: lo. dat van de beschikking van 27 Dec. jl. art. 1, lid 3, zal komen le vervallen; 2o. dat art. 5, lid 2, gelezen zal worden als volgt: Het gemeentebestuur doet aan het einde van ieder tijdvak van 4 weken aan de provinciale brooclcommissie opgave van het aantal uitgereikte broodkaarten, wat eerste aanvullingsbroodkaarten be treft onder vermelding van de redenen, die tot afgifte hebben aanleiding gege ven en vóór zooverre meer dan één aanvtiljingsbroodkaart is afgegeven, te vens 'onder vermelding van de namen dergenen, aan wien deze uitreiking vol gens bijzondere of algemeene machti ging van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft plaats ge had. Distributieprijzen van voe-. cl' er a r t i Je e 1 e n in Juli t o e g e- w e z >e n. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat granen en veevoeilerarlikelen, die iji de maand Juli worden toegewezen tegen clia volgende prij sden door de regeering zullen worden afgeleverd: - per 100 KX»-- Mixed-mais en La Plata mais 20. Haver - 22.50 Bpqnen - 23. Kanaiiezaadl - 22. Erwten en boonenpiksel - 21.— Gemengd voer - 20. Amerikaansehe lijnkoeken 225 per 1000 K.G. basis onbepaalde merken van La Plata-zaad geslagen, bepaalde me.rk&n en soorten., ook schilfers naar de gewone ver houding. Al "deze artikelen te leveren vrijboord, plaats van levering, exclusief baal. iij.nmeel 23 per '100 K.G, samengestelde lcoeken - 21 vrijboord/,, plaats van levering exclusief baal; gries 23 per 100 K.G. inclusief zakken netto-gewicht, boordvrij zemelen en grind i8.50 per 100 K.G., inclusief baal, netto-gewicht, boordvrij. Desgewenscht kan door meelfabrikanten in kooperszakken worden geleverd, waar voor den koopera een reductie wordt ge geven, overeenkomende met 1.50 per '100 K.$G. afgeleverde hoeveelheid zemelen, grind of gries. Gerstafval ƒ18.50 per 100 K.G. I-Iaverafval - 13.50 franco laatste spoorwegstation of veer, inclusief baal, bruto voor netto. Gemalen afval va.n tarwe-meelfabrieken 23 per 100 K.G. vrijboord,, brulo voor netto, inclusief baal. Voermeel vantarwe-stijfscUabriekeni 23 per 100 K.G., vrijboord, bruto voor netto, inclusief baal. Het rfrukkersbedrijf. Op het deze weck geUioiuLn Drukkers- Prijs-congrcs gaf de lieer II. Mathot uit Boskoop een beschouwing ever de typo grafische schets in verband met r|e tech niek' en de economie van het bedrijf. Spr. zeide, da.t 'heb zich beslist eenmaal zou wreken, wanneer alle dru lekeis in den lande de handen ineen zuuden slaan oin de afnemers meer 'te laten betalen en den prijs omhoog te voeren, indien daarmede niet ge-paard gaat een verbetering van de producten, die men het publiek voor di-en verhoogde prijs geeft. Er is nog veel te veel drukwerk, dat zonder eer.ii.ge- verdienste 'is, omdat het typografisch vol fouten zit-. Velen zijn helaas nog d'e meaning toegedaan, dat do techniek Pr weinig o.p aan komt. Ecji g-roote factor Is da a vb ij die vr orbereïding or. die ligt in de schets. Zelfs het allerge woonste, eenvoudigste werk beeft een schets ooodig Goed werk"te maken is bijna onmogelijk zonden* [schets, die het logisch verband legt tiuisscHi besteller, drukkerij-kantoor. d:uk. ker, zetter en binder. A'.s de schets nt- breekt, dan kan de wansmaak, onnoo'hg gepas en gerneet en ordeloosheid -.notilijk uitblijven. Inturachen moet het schets blijven en niet worden ten teckenlng. De schets kost niet veel tijd en bespaart veel latere moeit o er. zorgen. Spr. lichtte zijn stelling toe met verschil lende voorbeelden. Zijn rede werd tui da toxgeij nicht.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1