6 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 8s JAARGANG No.' 2356 Ce BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Jnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden li cent per week f 1.45 per kwartaal; bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaal Franco per post f 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent VRIJDAG JUL! 1917. De ADVERTENTIEPÏÏliS bedraagt van i-5 regels f 0.75, elke regel meer 13 cent. Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Sroate Ietier3 naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Aan H.H. Aandeelhouders. Vanaf 9 Juli a.s. vervalt de eerste cou pon der NIEUWE Aandeelen in de N. V. De Leidsche Courant.. Uitbe taling van het dividend groot 2 pot. geschiedt van af genoemden datum ten kantore van den heer L. Paiijgrok, kas sier, Breestraat, Leiden. DE DIRECTIE. Do Russische aanval verslapt. Uit den Duitschen Rijksdag. - De „Dover Casile" getorpedeerd. -- Aanval op de Enge'sche kust. Overzicht. Noch op het'Westelijk, noch op het Zuidelijk gevechtsterrein hebben zich treffende feiten voorgedaan, en ook over den Russischen aanval in Galicië is geen nader nieuws binnengekomen. Uitge zonderd dan de mededeelingen in het Duitsche en Oostenrijksche legërbericht, volgens welke tegenaanvallen der Cen trale troepen de Russische terreinwinst bij Brzetsany weder ongedaan maakten. Daar is de toestand van vóór het offen sief weder teruggekeerd. Dit feit duidt duidelijk aan dat de kracht der Russische- legerscharen daar ter plaatse geweken is. En in de streek van Zborof zal het wel niet. anders zijn. liet is bij een hevige krachtsontplooiing- van twee dagen gebleven. Een Russisch legerbericht over den stand der krijgsbedrijven is nog steeds niet ingekomen. Wij moeien ons verge noegen met het uittreksel van de Engel sche Admiraliteit, waarin wij mededee lingen aantreffen, welke overeenstem men met wat vari Centrale zijde is be richt. Dat liet de Amerikaansche regeering en vooral de oorlogs-induslrieelen ernst is met den-strijd, blijkt uit het wetsont werp, dat door het Departement van Oorlog is ingediend en waarbij een cre- diet van 639 millioen dollar wordt aan gevraagd voor den bouw van meer dan 22.000 vliegtuigen Er is n.l. sprake van, dat de Geallieer den eerlang tot een overweldigende actie in de lucht zullen overgaan, een lucht- oficnsief op grooten schaal, waartoe de Vereenigde Stalen het noodige mate riaal (100 vliegtuigen per maand!) zullen leveren. In China- zal het, wanneer de afgezette president, er in slaagt troepen onder zijn republikcinsch vaandel te vereenigen, lot een legen-revolutie komen. Hij wil tégen Peking, de keizerlijke stad, opruk ken en de republiek herstellen. Op wat deze contra-praestatie uitloo- peu zal? Ons dunkt dat, nu de Keizer opnieuw in eere is hersteld, hij de mees te kans van succes zal hebben. Op Zee. f Duikbootslachtoffeis, In den Atlantischen Oceaan en de Golf van Biscaye. zijn 5 stoom- en 4 zeilsche pen lot zinken gebracht, o. a. het Engel sche s.s. „Tevióldale" (3847 ton) op weg naar Engeland, „Bakanda" (27,196 ton) met munilie. Haast tegelijk met de tor pedo \olgde een ontploffing op dit laat- sle schip, dal in de lucht vloog. Vérder een groot bewapend s.s., waarschijnlijk met een lading erts op weg naar Enge land, de Engelsche tweemastschoener lorrie llarvoy". België. Kardinaal Mercier en gouverneur-generaal Ven Valkenhauseci. Wolff meldt uil. Brussel: In Nedeiiandsehe bladen is de tekst 'gepubliceerd van een schrijven van 6/6 van kardinaal Mercier aan den gouv.- generaal, waarin de kardinaal zich, on der uitvoerige volkenrechtelijke uiteen zellingen, bezig houdt met de positie van de Belgische ambtenaren, die zich verzetten tegen de bestuurlijke schei ding. .Aangezien aan dit optreden van den kardinaal bekendheid is gegeven, moge ©ok het antwoord op zijn schrijven wór den vermeld. Daarin zegt de gouverneur- generaal: In uw schrijven van 6/6 ging u zoo ver, mij onder uitvoerige volkenrechte lijke betoogen opmerkingen te maken over eenige mijner ambtshandelingen. Ik antwoord hierop beleefd, dat ik wei ger. met U in zulk een gedachtenwisse- ling te treden. Evenals mijne ambts voorgangers zal Uw Em. ook mij steeds bereid vinden, in kerkelijke aangelegen heden mij door het episcopaat voorge legde wenschen in ontvangst te nemen en met deze voor zoover mogelijk reke ning te houden. Daartegenover moet ik echter met beslistheid verlangen dat alle leden van den geestelijken stand zich streng beperken lot de vervulling van hun godsdiensttaak. Antwerpen bebost. De Duitsche autoriteiten hebben Ant werpen een boete van 100,000 Mark op gelegd, omdat, de stad geweigerd hééft de schade, welke door den oorlog in ver schillende wijken was aangericht, te herstellen. Duitschland. Dö Duitsche. Rijksdag. De Rijksdag is gisteren weer bijeen gekomen. De voorzitter herinnerde in zijn ope ningsrede nogmaals aan het vredesaan bod van de centralen en betoogde daar op dat de oorlogsoogmerken der enten te thans "nog dezelfde zijn als toen, n.l. vernietiging en verbrokkeling van Duitschland en zijn bondgenooten. liet is de plicht van het geheele volk zich daartegen met alle macht te verweren. Verder gewaagde spr. van het beleid der aanvoerders en den heldenmoed der troepen, waarop het voorjaarsoffensief der geallieerden is gebroken, van den krachtigen steun dien het leger in het vaderland heeft gevonden, van hel. voor treffelijke werk der duikbooten en der vliegers. Vervolgens zeide de voorzitter: hel. politieke bewustzijn van ons volk is onder den invloed van de oorlog ge rijpt voor de vervulling van zijn grooten laak binnenslands. Spr.. besloot met het uitspreken van het vertrouwen dat in den strijd ter verdediging van het vaderland en zijn rechten de zege aan Duitschland zal blijven. Daarop begon de Rijksdag met de eerste lezing van het krediet van 15 mil liard mark. De vergadering is tot heden verdaagd. De onlusten te Stettin.. In verband met de opstootjes, die te Stettin hebben plaats gehad, zijn nog 15 volwassenen en 21 jeugdige personen lot gevangenisstraf tot een half jaar toe veroordeeld. Spanje. Sp:ansch-Enge!fcii3 overeenkomst. Uit Madrid wordt gemeld, dat te Lon den een Spaansch-Engeische overeen komst is onderteekénd, waarbij Enge land zich verplicht 150,000 ton kolen maandelijks te leveren. Spanje zal erts levéren. Vereenigde Staten. De luchtvloot. Het departement van oorlog heeft het wetsontwerp in zake de luchtvloot bij de militaire commissie uil het Huis van Afgevaardigden ingediend. Het ontwerp stelt voor onmiddellijk 22625 vliegmachines aan te schaffen, waarvoor een cre'diet van 639 millioen dollars wordt gevraagd. Twee millioen man. Naar de „Morning Post" uit Washing ton verneemt, gaat de generale staf hij zijn maatregelen uit van' de veronder stelling, dat de' Vereenigde Staten ten minste 2 millioen man in het veld zul len brengen, d. w. z. dus naar het Fran- sche front. Alle voorbereidingen zijn op dien grondslag genomen. BuitenlcUidsche Berichten. Brander» in Duitschland. Aan het „Berl. Tagebl." wordt geseind: Boguszice bei Lomza is bijna geheel door brand vernield. In hel dorp Maslo- wice zijn 56 boerderijen afgebrand. Te Lindenberg, in het district Frankfort a. d. Oder, werd de 250 jaar oude kerk door den bliksem getroffen en brandde geheel af. Mederland en de Oorlog. Te Enschede is de industrie in het lcolenv e r b r u ik gerants de neerd. Bij de relletjes te' Amsterdam zijn gisteren één doode en négen gewonden gevallen. In Limburg heeft een ernstig mijn ongeluk plaats gehad. Te Amsterdam zijn Üij een ketelont ploffing twee arbeiders gedood en ze ven gewond. Aardappelcrisis. In het in de bladen, ook in het onze, opgenomen verslag vari het onderhoud van de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel met de delegatie van den Am- slerdamschen Bestuuraersbond, komt de volgende zin voor: „Engeland zendt nagenoeg geen kolen meer en verlangt toch een deel van de aardappelen." Zooals het hier slaat, blijkt het ge sprek onjuist weergegeven. De minister van Landbouw betoogde, dat, om kolen uit'Duitschland te krijgen, aardappelen daarheen moesten worden uitgevoerd en.dak het 'gevolg hiérvan was, dat, krachtens de tusschen het Landbouw ExportlBureau en de Engelsche regee ring bestaande overeenkomst aardappe len "naar Engeland moesten worden uit gelaten, hoewel op Engeland geen tegen- verplichting rustte om'steenkolen te leveren. Schaarschte van kippen voer.. Uit Barneveld schrijn men- aan het „Hbld.": Als een bewijs hoe schaarsch liet kip penvoer tegenwoordig is, kan dienen, dat men op sommige bolsteden thans de kippen als spreeuwen in de kerseboo- men kan zien vliegen, om zich aan deze vruchten te goed te doen. Steenkool. Aangezien het kolendistributiebure.au te 's-Gravenhage gedurende de maand Juli meer in de behoefte van huisbrand- kolen wil trachten te voorzien wordt de nijverheid gerantsoeneerd op 3/4 cleel van de hoeveelheid, welke ze de paar laatste maanden heeft ontvangen. Als gevolg" van dezen maatregel zullen en kele bedrijven in Twente binnenkort genoodzaakt zijn hun werktijd verder in te krimpen. Brandhout. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgemeesters de volgende, circulaire gericht: Van verschillende zijden is tot. mij de vraag gericht, of het met wenecbelijk zou zijn een regeling te maken ten opzichte van de distributie van brandhout. Naar aanleiding daarvan heb ik de eer u het ■\05geriae mede te deelen. De regeling van de distributie, van steen kolen en turf voor den aanstaanden win ter gaat, zooals .is bekend .gemaakt, uit van het beginsel, dat in de allereerste plaats ervoor wordt gezorgd, dat elk gezin een zoodanige hoeveelheid ontvangt, dat in de minimum behoefte aan brandstof bij gepaste zuinigheid behoor.ijk voorzien wordt. Het is mijn bedoeling, dat de ver strekking van deze hoeveelheid steeds vóórgaat. Met het oog hierop is het dus niet no o dig, dat de gansche bevolking in staat wórclt gesteld andere brandstof dan kolen en turf te verkrijgen. Eerst na de verstrekking van bovenbe doeld minimum: rantsoen komen zij, die met hét oog op hun levensstandaard meer brandstoffen behoeven, voor ontvangst van een grootere hoeveelheid in aanmer king. Die grootere hoeveelheid zal échter in elk geval beperkt zijn en aanmerkelijk blijven beneden die normale behoefte van zoodanig gezin. Het is dus begrijpelijk dat de meer gegoeden zich van hout voorzien en dit is ook niet in strijd met het belang van een goede brandstoffensvoorziening in liet algemeen, veeleer wordt die taak van de Rijkskolendistributie daardoor verlicht. Met het oog op het bovenstaande ben ik derhalve niet voornemens het brandhout onder de brandstoffen-distributie te bren gen, of daarvoor eenige andere algemeen® diistributieregeling te treffen. Ik ben er n.l. van overtuigd, dat de toepassing vap ccn dergelijke regeling practisch geen voldoen de resultaten tzou opleveren. Het is echter wel mijn voornemen, zoo veel zulks uitvoerbaar is, misstanden, die zich tengevolge van de sterk toegenomen vraag naar hout voordoen, tegen te gaan. Daartoe hen ik bereid, burgemeesters, in welker gemeenten bossclien zijn gelegen tot kapping waarvan wordt overgegaan, te.machtigen daarvan het voor hun ge meente noodige brandhout ingevolge de Onteigeningswet in bezit te nemen en in overleg met de betrokken brandstoffen- commissie te distribueeren. Ik verzoek u derhalve, wanneer zooda nig geval zich voordoet, mij machtiging te vragen, onder mededeeling van de noodige bijzonderheden en van de zienswijze der brandstof fencommissie. Voor zooveel overigens gemeentebesturen het ^nuttig achten houtvoorraden op te doen ter distributie van mindergegoeden, deel ik u-mede, dat zulks met mijn bedoe ling niet in strijd is, mits dit geschiedt, in overleg mét de betrokken brandstoffen- commissie. Benzine. Aangezien het wenschelijk wordt ge acht, de benzine voor legergebruik te kunnen onderscheiden van die, welke in den handel voorkomt, zal de benzine, welke uit den legervoorraad wordt ver strekt, licht rood gekleurd zijn. Stop gezet. Gisterenmiddag is de Eerste Tilburg- sche Bontweverij uit gebrek aan garens stop gezet. Tweede lustrum van „De Hanze" in het Bisdom Haarlem. (Vervolg.) Tot bestuurslid wordt herkozen de heer Joh. C. L. Wijdeman, en gekozen de heer Gerrit Dekker te Amsterdam. Wat wij gisteren reeds meldden in zake het orgaan, verdient in zooverre aanvulling, dat besloten werd het or gaan om de 14 dagen te doen verschij nen, tenzij de orgaan-commissie slagen kan in een wekelijksche uitgave, in den vorm van een Hanze-courant. Ter verwelkoming van Z. D. H. den Bisschop, hield de voorzitter een breed voerige rede, waarin lilj o. ril. zélcle: De vreugde bij de herdenking van ons 2e lustrum, is niet ongemotiveerd, want als wij een blik achterwaarts slaan, zien wij, wat in de vervlogen 10 jaren door onzen Bond is tot stand gebracht, en tot vreugde en dankbaarheid stemt. Bestond onze Bond bij het vijfjarig bestaan uit 29 afdeelingen en bijna 3000 leden, een Coöp. Centrale Middenstands- Gredietbank, een Fonds Uitkeering bij Overlijden en een paar verzekeringen, thans mogen wij op een nog schooneren staat bogen; deze is allen wel bekend. Het voornaamste op stoffelijk gebied, wat onzen Roomschen Middenstand moet binden, de vakorganisatie, is op clen goeden weg. Zonder vakorganisatie mist de Middenstandsorganisatie haar kracht, haar wezen, haar voortbestaan. Het is hiermede: to be, or not to be. En dat het voortbestaan der Midden standsorganisatie is verzekerd door het in 't leven roepen van de vakorganisatie, bewijzen de tal van bloeiende vakver eenigingen met daaraan verbonden In- koop-coöperatiën. Vakvereenigingen zijn gesticht voor de Manufac.turisten, Schoenwinkeliers, Bakkers, Kruideniers, Timmerlieden, Metselaars, Smeden, Schilders, Stuca- cloors, Melkhandelaren, Waschindus- trieelen, Kaashandelaren, Groenten- en Fruithandelaren, Behangers en Stoffeer ders, enz.; meerdere zullen volgen. Deze vakvereenigingen, die geweste lijk uit plaatselijke vereenigingen en personeele leden bestaan, worden ge vormd tot. diocesane vereenigingen, om daarna lot landelijke vakbonden gecon stitueerd te worden. De "Federatie zorgde ook voor de zie ken, vooral de tuberculose Middenstan ders, om daarvoor een Santos-Fonds op te richten. Met de N. O. T., de Nederlandsche Overzee Trust Maatschappij, werd een contract aangegaan om voor onze Midr denstanders goederen tot een waarde van f 150 voor minieme kosten te im porteeren. Er werd eene Commissie ingesteld om van advies te dienen betreffende de wet-Aalberse' op de oneerlijke concur rentie. Een Verzekerings-Commissie werd in 't leven geroepen, die allerlei verzeke ringen, hetzij onderling of collectief, gunstig en noodig voor onzen Midden stand, zal trachten op te richten. Met. de Distribuliewet had de Federa tie ook veel te doen, alsook met het ver krijgen van zaken-verlof voor de in mi litairen dienst gestelde Middenstanders. Allerwege is er dus actie en groote bloei, niettegenstaande de précaire tijds omstandigheden. Juist in onze bloeien de organisatie zal een tegenkracht ge vonden worden, wanneer er nog crilie- ker tijden zullen aanbreken. Dat onze Bond met den lijd medegaat, daarvan getuige de instelling van de Commissie van Propaganda en Organi satie, die tot. taak had nieuwe afdeelin gen te stichten en beslaande uit te brei de^ en vooral nieuwe vakve-reenagin gen op te richten. Uit deze Commissie werd het Centraal Bureau geboren, dat nu met 1 Juli j.l. haar werkzaamheden is begonnen, en aan welks hoofd een directeur wordt geplaatst, volkomen be rekend voor zijn taak. Wat de Zondagsrust betreft, eene Commissie zorgt steeds, dat dit onder werp aan de orde blijft. Het vak- en han delsonderwijs is in bewerking. Vacan- tiekolonies en Pensioenverzekcring staan op 't program. Evenals voor de arbeidende klasse zullen, voor onze Roomsche Middenstanders, cursussen worden gehouden door het Centraal Bureau van de Kath. Soc. Actie te L e i- d e n, om vooral de bestuurderen op de hoogte te brengen van de verschillende onderdeelen van het Middenstands- vraagstuk. Jongemannenvereenigingen zullen nog meerdere worden opgericht. Alles wat er tot stand gebracht is, danken wij in de eerste plaats aan God, den Schenker aller genade. In de tweede plaats aan U, Monseig neur. die ons de juiste richting aangaf en ons steeds Uw vertrouwen, belang stelling en raad schonk; aan onzen al- lerbeminden Adviseur, Rector Stroo- mer, die immer onze vergaderingen bij woonde en door zijn helder oordeel ons bijstond; aan Prof. Aalbersè, onzen rechtskundigen Adviseur, bij wien wij nimmer tevergeefs aanklopten; verder aan talrijke medewerkenden, en aan alle anderen, die bijgedragen hebben tot den groei en bloei van onzen Bond: U allen mijn hartelijken dank. Zich lot Ti. D. 11. den Bisschop wen dend, zeide de voorzitter: Monseigneur! Ik heb gemeend U een résumé te geven van datgene, wat onze Bond heeft gepresteerd, ik weet wel, er is nog lang niet voldoende en genoeg gedaan. Er ligt nog veel Middenstands terrein braak. Ook hebben wij nog pas het 1/3 deel van de door verlangde 20,000 leden bij elkaar. Onze wil is ech ter góed Mgr. en AA ij VfHeii allen Wij ven werken; wij beloven U hier plech tig. datgene wat U voor onzen Boncl goed en juist acht, te volbrengen. Mijn geachte voorganger, Mgr., rieht- te bij het eerste lustrum tot U de vraag, of U tevreden was. Is 't niet onbeschei den Mgr. wanneer deze vraag thans ook door m ij gesteld wordt? Ik hoop dat Uw antwoord ons een aansporing moge zijn tot verder doorgaan. Hierna betrad de WelEerw. heer J. G. Jansen, kapelaan te Amsterdam, den calhecler, tot het houden van de feest rede. Spr. begon met een gelukwensch aan de feestvierende vereeniging. Hij herin nerde er aan, hoe de Bond in de tien ja ren van zijn bestaan de bewondering heeft gewekt en verdiend van iedereen. Bewondering, waarvoor wijken moest de spot van hen, die dachten dat uit Na zareth niets goeds kon komen; het schouderophalen ook van de sceptici, die meenden dat voor den middenstand niets' meer te cloen viel. Ge hebt de verwondering gewekt aldus de feestredenaar de bewonde ring en de tevredenheid van hen, wier oordeel zoozeer op prijs wordt'gesteld. En daarom durfde de voorzitter, ver volgde spr., clan ook vragen aan Z. D. H., of mgr. tevreden is. Want gij zijt er van overtuigd dat gij de instemming, de goedkeuring, de tevredenheid bezit van Hem, die op dien gedenkwaardigen Ka tholiekendag te Delft den eersten sloot gaf tot oprichting van den Midden standsbond. Toch, merkte spr. op, zijn er vele le den in den Bond, die onvoldaan zijn, een onvoldaanheid die tot uili-ng komt op vergaderingen, in particuliere ge sprekken met de voormannen in den Bond en ook in hel orgaan. Er zijn onte vredenen, niet dezulke, die men in iedere vereeniging aantreft, maar onte vredenen, die meenen dat er nog lang niet genoeg is gedaan en wordt gedaan.- Die ontevredenheid is geen gewone en zelfs een goede. Want het gevaar zou juist zijn als men rustig zou gaan neer zitten bij de pakken, en denken zou: er is genoeg gedaan. Spr. ging dan den bloei na van den Bond en gaf aan dat er reden tot tevredenheid is. Veel te weinig medewerking van mid denstanders zeide spr., ondervinden onze congregaties en kiesverenigingen.- Willen wij Christus winnen, dan moet het ons ook ernst wezen met het woord Oportet lllum Regnare. Het is noodig, dat Christus regeere. Dan zal men zich ook minder verzetten tegen de katholie ke arbeidersorganisaties en in haar geen tegenstrevers maar medewerkers zien in den strijd voor hel ideaal van Chris tus. Dan, roept spr uit, 'dat hij aan den horizon al ziet de overwinning. Immers heeft de Bond zich opgeofferd aan het I-I. Hart, van Jezus en op het altaar van het H. Hart in de kathedraal zal eiken dag het H. Misoffer worden opgedragen voor de belangen der leden. Dat is een >vnarborg dal gij blij tl werken in de goe-.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1