2 BUITENLAND. De Oorlog. 3e JAARGANG BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN Te ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f 1.45 per kwartaal bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaal Franco per post 1.80 per kwartaal. Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per (wartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 77a cent No! 2352 MAANDAG JULI 1917. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. De Gemeenteraadsverkiezingen. V r ij d a g is het in Leiden de dag der Gemeenteraadsverkiezingen. In district I en in district II, waar al leen vrijzinnigen aftreden en door de rechterzijde geen tegen-candidaten zijn gesteld, zal het kalm afloopen. De so ciaal-democraten hebben hier zcér wei nig of geen kans een zetel te winnen. De heer Eerdmansdie, zooals zijn geestverwant blad „1-Iet Vaderland" eens opmerkte, zijn politieke carrière uitslui tend te danken heeft aan zijn anti-papis- me deze candidaat der vrijzinnige >artijen zal er wel met vlag en wimpel (.omen. 't Strekt dit zij hier terloops jezegd den vrijzinnigen niet tot eere, dat zij van het politiek bestand hebben geprofiteerd om dezen in ongun- stigen zin verpolitiekten hoogleeraar in "den Leidschen Raad te brengen. Meer strijd zal het geven in district in. Hier zijn vacant gekomen drie rccht- sche en één vrijzinnige zetel. De sociaal- democratie zal in dit district trekken veel onbewuste volgelingen.... men- schen, die niet tevreden zijn over den liuidigen toestand (wie is dat nu eigen lijk wel buiten de OAV.'ers!) en daar om „rood" zullen stemmen. Er zal wel weer geschetterd worden met cle leuze „tegen oorlog en tegen honger", alsof de rechtsche candidaten vóór oorlog en vóór honger zijn! In district III moet er door de recht- Iche partijen flink worden gewerkt! Op der vrijzinnigen hulp in den strijd [tegen de sociaal-democraten mogen wij ons niet verlaten. Al willen wij veron derstellen, dat zij het zich tot een eere schuld zullen rekenen in het bijzonder hun steun te geven aan den aftreden den reehtschen candidaat prof. mr. A a 1 b e r s e die ter wille van het a 1- gemeen gemeentebelang nog een kandidatuur heeft willen aanvaarden. 't Zou toch van benepenheid en be krompenheid getuigen en belachelijk- klein zijn, zoo iemand als prof. Aalbersé niet bij eerste stemming met een buiten gewoon groote meerderheid herkozen zou zijn! Doch het beginsel vraagt van ons, alle onze rechtsche zetels te behouden. En daarvoor moeten wij zelf allereerst zorgen, al hebben wij met voldoening vernomen, dal de vrijzinnige kiesver- eenigingen hebben aanbevolen op de rechtsche. candidaten te stemmen. Duitsche voordeeljn in het Westen. Nieuwe Russische aanvallen. De oorlogstoestand in Griekenland inge treden. - De Amerikanen hebben geen Sust in den dienst. - Bommen op Triëst. Zes- en twintig vijanden van de vier Centrale m ogendheden. Overzicht. Bij voortduren wordt op het West- vont een druk uitgeoefend aan de linie tusschen Lent en Atrecht. Volgens be richten uit Londen strekt dc terrein winst zich uit over een breedte van 4 mijl en een diepte van meer dan een mijl. In dat stuk grond hadden de Duit- schers zeer krachtige veldstellingen. Van de kracht dier stellingen hebben zij echter nauwelijks gebruik gemaakt, immers, volgens hun eigen zeggen, ont ruimden zij het terrein voor de Engel- schen er offensief optraden. In de omgeving van Gernv breidden de Duilschers hun terreinwinst uit, ter wijl zij bij den straatweg Aillles-Taissy voorwaarts drongen. Bij Avocourt en den Mort-Homme in de Maasstreek worden verwoede ge vechten geleverd, en vooral van groolen omvang is het voordeel dat de Duit- schers op den westelijken Maasoever bevochten. Tusschen Béthineourt en Esnes veroverden zij opnieuw Fransche stellingen en het aantal krijgsgevan genen iu die streek is reeds tot 825 ge stegen. Van al deze successen vindt men in het Fransche legcrbericht de erkenning waar het meldt dat de Duitschers zich on de hellingen ten \V. van den Mort Ilomrne handhaafden. Weinig belangrijk is de mededeeling, dat aan het Italiaansche front de artil lerie-actie op het A'siago-plateau nog immer voortduurt, terwijl in Kaukasië de Russen nieuwe vorderingen maak ten bij Senneh. Op het Oostelijk front neemt het Rus sisch artillerievuur in Galicië toe. Zelfs hegon de Russische infanterie een aan val in t gebied van Konioetsjy en aan de Strvpa bij Brzerany, welke werd af geslagen. Zou het den Russen weder ernst worden met den oorlog? De Engelsche staatsman Lloyd George heeft het weer eens door Groot-Britan nic doen klinken, dat dit llijk voet bij stuk moet houden en zelfbeheersching moei toonen in den oeconomischen strijd. Tijdelijk zegt de premier wijzigt de Russische omwenteling den militai ren toestand in het nadeel der geallieer den, maar op den duur in het voordeel; want hij is cr van overtuigd, dat Rus land den oorlog met grooter kracht dan tevoren gaat voortzetten. Volhouden en zelfbeheersching is voorts noodig om het duikbootgevaar de baas te blijven. Dc scheepvaartverlipzen kunnen in sommige opzichten zelfs ont bering brengen, maar Lloyd George komt tot de conclusie, dat de duikboolen Engeland niet kunnen uithongeren, noch zijn wapenen verdrijven uit het veld daarbuiten. Veel nieuws over de oorlogsdoelein den heeft Lloyd George niet medege deeld. Mesopotamia voegde hij bij de gebieden, welke in alle geval niet meer aan Turkije mogen worden teruggege ven. Hij was echter van meening, dat de inboorlingen der Duitsche koloniën zelf mogen bepalen of ze onder Duitschland willen blijven. Dat is iets heeLnieuws; -zoo wordt aan de negers en anderen een recht gegeven, dat zooveel woord voerders der Entente aan de bevolking FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 20) Het schoone meisje had deze woorden gesproken met vlammende oogen, en van opgewondenheid sidderende slem. Verwonderd bleef de Prins staan en kon van deze figuur, heerlijk in haar toorn, zijn oogen niet afwenden. „Dat zou een waardige, vorstelijke echtgenoot voor u zijn!" dacht liij, „en bij haar zou uw streven erkenning en aanmoediging vinden, eiken dag! Wat beteekent bij deze godinnengeslalle vol geest en vuur de kleine, vrome Lucia met haar kinderlijk gezichtje en haar vrouwenzieltje? Zou daarin nog geen verandering zijn te brengen? Gelukkig zijn wij nog niet getrouwd, doch slechts verloofd." Zoo dacht de Prins, terwijl hij de Vorstendochter aan zijn zijde met zijn oogen, waarin een hartstochtelijk vuur gloeide, als verslond. „Prinses!" riep hij met de hem eigen opgewondenheid,, „hoe stemmen onze karakters n\et elkander overeen! Ook ik brand van verlangen, ik smacht naar den roem de weldoener van mijn volk tc zijn. Slechts cle weg, dien wij volgen, om dat doel te bereiken, is een weinig verschillend. Maar wij beiden kunnen, wij beiden moeten elkaar begrijpen. Reik mij dc hand! Vereenigd, zullen wij liet meest fiere en gelukkige paar van Japan vormen. Dank zij den hemel, die mij zulk een levensgezellin deed vin den!" Doch Ilime deed een schrede achter waarts, en mat den jongen man met al lesbehalve vriendelijke blikken. ..Gij waagt het naar mijn hand te dingen?" riep zij. „Gij. de geestverwant van deze vervloekte vreemdelingen? Van hen. die onze oude lafidsgoden, en de groote ka- mi, de verheven stichter van dit eilan denrijk en zijn machtige beschermers tegen dê vreemde duivels verachten? Ga heen! Liever neemt de dochter van Jye- vas een melaatschen en kreupelen bede- iaar lot man dan zulk een verradert" „Zwijg, dal laat ik mij niet welgeval len!" riep de Prins opbruisend. „Gij kent Suchen-Dono niet, anders zoudt gij u ervoor wachten hem een verrader te- noemen." „Nu dan, een misleider misschien, een dwaas; die mijn medelijden verdient, maar niet mijn achting, of mijn liefde." antwoordde Ilime, niet zonder welgeval len den jongen man beschouwend, die, beheerscht door zijn toorn, haar veel be langwekkender toescheen, dan zooeven, toen Jiij haar overstelpte met lieve woordjes. „Prinses', ging hij nog meer geprik keld voort, „Suchen-Sono is evenmin een misleide of een dwaas, en bedankt voor uw medelijden! De Hemel heeft mij een helder en scherp verstand gegeven, en het zou mij niet veel moeite kosten, u te bewijzen, dat gij de misleide zijt, ten minste wat ons geloof betreft. Wilt gij mij gelegenheid schenken u van de waarheid van den christelijken gods dienst te overtuigen? Hebt gij 'moed ge noeg, om met mij den strijd te wagen? Wanneer gij mij overwint, beloof ik u, opnieuw te zullen gaan offeren aan cle oude goden en geesten. Doch wanneer gij overwonnen wordt door mij, zal uw van Elzas-Lotharingen niet willen toe kennen! De beste waarborgen voor den vrede acht de premier het demoraliseeren van de Duitsche regeering. En hij zegt onder betuiging dat men den Duitschers natuurlijk niet hun regeeringsvorm wil voorschrijven dat de Entente met een gedemoraliseerd Duitschland toch in een geheel anderen geest, houding en stem ming onderhandelingen zou aanknoo- pen clan met een Duitschland, dat door een aanvalszieken en aanmatigenden geest wordt beheerscht. Nu ook Griekenland zich zoo goed als in oorlog met de Centrale mogendheden heeft verklaard, zijn e.r volgens bere kening 26 staten aan de zijde der Entente geschaard, dip gezamenlijk den strijd voeren tegen de vier landen der Centralen. We krijgen dan de navolgende becij fering: I. Europa: België, Frankrijk, Enge land, Griekenland, Italië, Montenegro, Portugal, Roemenië, Rusland, Servië. II. Amerika: Bolivia, Brazilië, Domini ca, Guatemala, Haïti, Honduras, Cuba, Nicaragua, Panama, Uruguay, Yereenig- de Stalen. III. Azië: China, Japan. IV.. Afrika: Egypte, Liberia, Marokko. Van de 57 zelfstandige staten der we reld zijn clus de meerderheid, 30 staten, in den oorlog. Neutraal zijn nog: Abessynië, Afgha nistan, Andora, Argentinië, Chili. Co lumbia, Costa-Rica, Denemarken, Ecua dor, Liechtenstein, Luxemburg, Mexico, Nepal, Nederland, Noorwegen, Oman, Paraguay, Perzië, Peru, San Salvador, Siam, Spanje, Zweden, Zwitserland en Venezuela. Van de oppervlakte der aarde, 115,917,i26 vierk. kilometers vast land, zijn 101,591,915 vierk. K.M. aan de zijde der Entente, 2,215,130 vierk. Jv.M. aan de zijde der Centralen (zorcler hel Duit sche koloniale geoieu) Oh 2a ïiuinobn 935 duizend vierkante K.M. neutraal. Van de 1657 millioen mensclien staan 1332 millioen aan de zijde der Entente, 117.8 millioen aan de zijde der Centralen en zijn 279 millioen neutraal. Huiveringwekkend zijn deze. cijfers! En daarbij te denken, dat iederen dag- nieuwe landen in den krijg kunnen wor den gestort. Hoeveel tientallen millioen zullen per saldo neutraal blijven? Moge daarom het einde van den oorlog, die nu bijna drie jaren woedt, spoedig te voor zien zijn. In de Luchl. Bommen op Triëst. Het Ooslenrijksch-Hongaarscli slafbe- richt meldt: Vijandelijke vliegers wier pen verscheidene bommen op Triëst. Tol dusver werden 12 op den Monte Ortigara buit gemaakte kanonnen bin nen "gebracht. Op Zee. Een Engelsche kruiser getorpedeerd. Een Duitsche duikboot torpedeerde in de Middellandsche Zee een onbekenden kleinen Engelschen kruiser van ver ouderd type. De gevonden vernielde sloepen waren op den boeg met clen let ter G gemerkt. Fransche kruiser gezonken. De Fransche kruiser „Kleber" liep bij Brest op een mijn en zonk. Achtender tig opvarenden, w. o. 3 officieren, wor den vermist. België. Protest van Z.Em. Kardinaal Mercier. Z. E. Kardinaal Mercier heeft geen verlof van de Duitsche autoriteiten kun nen krijgen om de bisschopswijding van Mgr. Seghers te verrichten. Naar de „Me- tropole" bericht, heeft de Kardinaal nu naar aanleiding daarvan een protest aan Z. li. den Paus gericht. Een vergeldingsmaalregsi. Wolff meldt uit België: Ontevreden over de behandeling wel ke Duitsche vrouwen en kinderen, en niet weerplichtige mannen, die door de Belgische troepen bij de bezetting van Tabora gevangen genomen zijn, onder vonden zij werden eerst in O.-Afrika een tijd vastgehouden en zijn thans in Engelsche en Fransche kampen onder gebracht en van meening, dat het plicht was, deze menschen naar Duitsch land of ten minste naar een neutraal land over te brengen, richtte de Duit sche regeering herhaaldelijk verzoeken in die richting aan de Belgische. Toen dit niet hielp dreigde zij, tenzij binnen een bepaalden termijn, het verzoek werd ingewilligd, met de gevangenne ming van telkens 2 Belgen uit aanzien lijke, koloniale kringen. Daar het Belgisch antwoord geheel onbevredigend was, zal het dreigement thans uitgevoerd worden. De arme Belgen worden dus weer het slachtoffer! Schollaert. Een telegram uit Havre aan de „N. R. Gt." meldt, dat de voorzitter der Belgi sche Kamer en minister van Staat, Schollaert, Donderdagavond om 9 uur r-pi pop "%vrcedep. doods!rijd ten gevolge van een nierziekte in den leeftijd van 67 jaar overleden is. Schollaert, een der bekwaamste Katho lieke Belgische staatslieden, was her haaldelijk deken van de orde der advo caten en gemeenteraads-. Staten- en Ka merlid. In 1889 werd hij minister van binnenlandsche zaken,, was van 1895 tot 1899 voorzitter der Kamer, van 1901 tot 1908 eerste minister en van 1903 tot 1911 minister van wetenschappen, kun sten en landbouw. In dien tijd diende hij de wetten op den dienstplicht en ver schillende schoolwellen in. In Augustus 1914 stichtte hij het steun comité voor de uitgewekenen. Hij schiep te Havre de eerste instelling voor oor- logsinvalïeden. Het oudste lid der Ka mer Colaei't, afgevaardigde voor Yperen, zal hem voorshands zoo noodig vervan gen. Duitschland. Hongoropstootjes. Te Dusseldorf vonden Donderdag avond ernstige onlusten plaats. Een aantal winkels, waar levensmiddelen voorradig waren, werden door vrouwen en opgeschoten jongens geplunderd. De „Vossische Zeitung is van mee ning, dat Belgen en Russen hiertoe heb ben aangezet. Een groot aantal personen werd in hechtenis genomen, en eenigen werden den volgenden dag terstond tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ongeregeldheden in Silecïë. De te Breslau verschijnende „Volks- wacht meldt, dat er Vrijdagavond bij het wegnemen der kerkklokken te Königshutte (Silezië) een groote demon stratie voor de kerk plaats vond. Do geestelijke, die naar buiten kwam oiri het volk te kalmeeren, werd beschimpt en uitgefloten. Ook de politic slaagde er niet in do orde te herstellen. Den geheelen nacht bleef het onrustig. Oostenrijk-Hongarije. Weer een militaire straf afgeschaft. Het Ooslenrijksche legerblad deelt' mede: De Keizer beschikte, dat in aan vulling van zijn order van 2 Maart do straf van opsluiting in boeien zal woi> den afgeschaft. Mijngasontploffing. Te Ifabrischastra had een mijngas-' ontploffing plaats, toen een mijnwer- kersplocg de Prins Eugenschacht wildo binnengaan. 10 personen werden ge dood, terwijl er nog drie vermist wor-i den. Rusland. Een bataljon van vrouwen. Volgens de „Roesskaya Volga" heeft een zekere dame Boetschkareva een ba taljon van vrouwen opgericht. Minister Kerensky heeft haar de verzekering ge geven, dat 500 geweren met munitie tot haar beschikking zullen worden gesteld. Wel was 't bekend, dat enkele vrouwen reeds in 't Russische leger gediend heb ben, maar dit bericht....?? De ter dood gewijde». Een legcrbericht uit Petersburg meldt dat talrijke bataljons der „ter dood gc- wijcien" women gevorma, cue ais ktco- ren aannemen rood en zwart, rood als symbool van de verdediging der vrij heid, zwart als symbool van rouw, wijl Rusland anders zou moeten ondergaan. In een dagorder van Broessilof wordt dit edele optreden begroet en wordt aan de bataljons van vrijwiligers opgedra gen dezelfde chevrons en onderschei dingsteekenen te dragen als die der sol daten van de aanvalskolonnes. Griekenland. Oorlogstoestand ingetreden. De „Daily Mail" verneemt den 28sten Juni uit Athene: De troepen der gealli eerden hebben hedenavond Athene ver laten, ze "werden door Venizelistische regimenten vervangen. Venizelos en de koning. Men schijnt Venizelos bij zijn terug keer in Athene een zeer luidruchtige ontvangst bereid te hebben. De menigte juichte hem toe als: „de groote Venize los", „lang leve onze redder", „lang /eve de schepper van het nationale leger „U beminnen wij!" De „Daily Mail" verneemt uit Athene, dat Venizelos, na beëedigd te zijn, een kort onderhoud had met den koning cu daar dit uit den aard der zaak pijnlijk edel gemoed u den plicht opleggen, het christen geloof tc omhelzen, en dan kun nen wij het gelukkigste paar van Japan zijn, en om ons heen geluk en zegen verspreiden." „Een zonderlinge manier, om aanzoek te doen", sprak Ilime lachend. „Wie weet welke duivelsehe kunstgrepen men u geleerd heeft? Gij zult mij ook wel in de redeneerkunst de baas zijn. En dan, wie zal als scheidsrechter optreden een Japanner of een vreemdeling? Den eerste zoudt gij, den tweede zou ik wan trouwen." „Uw edel hart zal scheidsrechter zijn!" „En gij keilt mijn „edel hart" nog zoo weinig! Mijn hart hangt aan dc goede, oude landsgoden, en vandaar dat zij voor mij zullen leven, zelfs als zou mijn verstand ze honderdmaal erkennen als voortbrengselen der verdichting. Mijn hart zal u altijd ongelijk geven en mijn hoogmoed zal zich nimmer overwonnen verklaren!" „Dat is ten minste eerlijk!" antwoord de de Prins voortdurend meer ontste kend in liefde voor het schoone en schrandere meisje. „Ik koester bewon dering voor uw openhartigheid! Wien zullen wij dan tot scheidsrechter benoe men mijnheer uw vader?" „Mijn vader? Hij is een ijverig vereer der onzer goden, al laat hij zich juist thans meer in met cle vreemdelingen, dan mij lief is Ik zal cr eens over naden ken. Zoudt gij dan waarlijk zoo gaarne hebben, dat wij dezen strijd aanbon den?" „Ja wijl ik" u wensch te veroveren voor de waarheid en voor mij-zclven!" riep de Prins vol geestdrift. „Nu, dan zal ik er eens met mijn va der over spreken. Hij moet dan maar een dag uitkiezen, welke voor dezen woordenstrijd het best geschikt is; van daag en morgen zal hij daartoe wel geen tijd vinden, daar wij elk oogenblik de tijding verwachten, dat de Taiko-'Sama opgenomen is onder de goden. Wat echter het tweede gedeelte van cle over winning betreft, nl. cle overtuiging van mijn persoontje door u, daaraan zou ik toch nog wel eenige voorwaarden willen verbinden. Ik zal u die onderweg wel nader uiteenzetten." Langzaam, in vertrouwelijk gesprek gesprek naast den Prins voortwande- lend, zeide Ilime: „Ik heb mij mijn toe- komstigen echtgenoot voorgesteld als een Vorst zijt gij werkelijk in het bezit van een onafhankelijk Vorsten dom?" „lk ben de erfgenaam van Arima, een van de schoonste en, wanneer cle haven van Nagasaki ons weer toebehoort, van de rijkste Vorstendommen van Japan." „Maar zoo lang uw vader nog leeft, zouden we toch afhankelijk zijn. En hij schijnt nog zeer sterk van gestel!'" zei- de zij. „Nu een paar jaartjes moeten wij op het kasteel van Simabara geduld oefe nen", antwoordde cle Prins. „En dit klei ne offer mag ik toch wel van uwe groot moedigheid verlangen, ik. die bereid ben, uit liefde tot u, afstand tc doen van nog veel meer."' „En waarvan wilt gij dan uit liefde lot mij afstand doen?" vroeg Mime nieuws gierig. „Heeft mijnheer,uw vader u niet ver haald, rnet welke plechtigheid hij ons gisteren bezig vond?" zei de Prins. „Ik overhandigde juist cle gebruikelijke bruidsgeschenken aan de edele dochter van den groot-admiraal. En van deze bruid en haar huwelijksgift wil ik uit liefde tot u afstand doen. Een dubbel Vorstendom! Want met cle nalatenschap van den groot-admiraal is ook die van den kinderloozen Ukon-Dono, den dai- mio van Tamba, verbroken. Is dat geen bewijs mijner liefde?" „Is dat dochtertje van den groot-admi raal mooi?" vroeg Ilime met loerenden blik. ..Mooi. lief en deugdzaam. Maar een eenvoudig madeliefje in vergelijking met de schoonheid der pioen, wanneer ik het vrome Christenkind in den geest zie naast uwe vorstelijke gestalte." Hime overlegde bij zich-zelve De Prins was dus bereid, de rijke huwelijks gift van een mooi en lief meisje op te ocfferen voor haar, die in het huwelijk niets clan eenige kleederen en een paar sieraden kon meebrengen. En nu kwam er een leelijke gedachte op in haar baat zuchtige, hoogmoedige ziel, die voor geen enkel middel terugschrikte, mits het haar slechts kon leiden tot haar dool. „!k begrijp niet, waarom gij een' huwelijksgift van twee Vorstendommen om mijnentwille zoudt moeten opoffe ren", zeide zij. „Trouw toch met dit schoone, rijke en vrome Vorstenkind* Naast haar zal aan een der beide Vor~ stenhoven ook iv>< veel een plaat^ voor mij zijn." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1