ËIZOENS- ITVE R KOOP. De Bazar REGEERIMGSEIEREH. C. IH.IIEEBAAIT, De Huurcommissie Begin van onzen Breestraat 161. üegeerïragseieresïy R.K. Prop. Club „DE JONGE GARDE". Algemeen© Vergadering ^LDERIJmWOONSTiLLING OPRUIMING „Kenl u kapitein Roll ook reeds meneer pastoor?" vroeg ze. De geestelijke, pastoor der parochiekerk van den H. Petrus, welker torens aan den gezichteinder oprezen, glimlachte en groette den jongen officier. Deze werd eenigszins verlegen. ,,De schuld ligt bij mij, meneer pastoor,," sprak hij, „ik had u een bezoek moeien krengen, want ik woon in uw parochie." j,Priester en soldaat moeten vrienden zijn, kapitein,'' antwoordde de pastoor, „en wanneer gij bij mij komt aankloppen, zal mij dit een eer en een genoegen «zijn. Maar al kende ik u tot dusver niet, ik had toch al van u hoo'ren spreken... Terwijl de pastoor zoo sprak, werd hij getroffen door het mannelijk schoone ge laat van den jongen officier, waaruit zulk een groote oprechtheid en intelligentie spraken, en ontroerd dacht hij bij zich zelf: „Een edele ziel ongetwijfeld, maar wie weet hoe ver verwijderd van ■harem God!" Dat_ was heel het leven van pastoor Dablon: zielen terugvoeren tot Christus, tot den liefdevollen God, Dien zij misschien niet eens kenden. Onderwijl <tee& gedachten den eerbied- waardigen priester door het hoofd gingen, sprak de- barones met'"Sen fijnen glimlach: „Be-ste jongen, wil de vrijmoedigheid uwer oude vriendin verontschuldigen, maar ik heb tot dusver zoo geheed en al den sol daat, den officier in je gezien, dat ik mii een heel klein beetje bezorgd afvraag of de rol van echtgenoot en huisvader u wel passen zal". De kapitein glimlachte. „Dus had u mij al veroordeeld om mijn hecle leven ongehuwd te blijven?" „Dat niet," 'luidde het op levendigen toon, „maar ik vraag mij af of gij het le ven van eëri gehuwd man \\V m al zijn ernst inziet. Wat denkt u daarvan, mijn heer pastoor?" „Ik heb daar nog geen meening over, mevrouw," antwoordde pastoor Dablon. ,'U denkt toch niet dat- de kennis der zie len liet- ook mogelijk maakt op liet eerste gezicht de-n toestand van één ziel te her kennen! Dit alleen kan j;k .zeggen: naar de gelaatsuitdrukking van den kapitein te oordeelen, dunkt me dat hij er niet de man naar is om een verbintenis aan te gaan zonder goed te weten welke, verplichtingen hij daarmee op zich neemt-." De officier stond op en trad op zijn oude vriendin toe. .,Gij doet mij leed, mevrouw," sprak hij. „Ik hoopte dat u tcch betej-e geda.hien van mij hadt. Vanaf den dag dat ik liet meisje mijner keuze den trouwring aan den vinger zal schuiven, zal mijn leven zoowel aan mijn gezin als aan mijn car rière toebehooren." „En heelemaal niet aan God?" fluister de de pastoor. Maar men hoorde hem niet eens... „Ziet umij aan, mevrouw," .zoo ging de kapitein voort, „voor een. llchtvaardigen wereldling die alleen een beetje moed ge toond heeft? Geloof mij, het oïitbreekt mij niet aan diep gevoel. Ja, ge kunt er vrij mee spotten, maar ik beschouw het huwe lijk als een innige vereeniging van twee harten en twee cielen, als een reis door het leven hand in, hand, met wederkeeri- gen steun voor eikaars deugden en goede eigenschappen en een.voortdurend te za- men zorgen voor de opvoeding der kinder ren: als een vereeniging, waarin geen of fer te zwaar moet vallen. ïk beschouw hem, die zich zeiven niet weet te verloo chenen voor de familie die hij gesticht heeft, die desnoods voor de zijnen niet weet ie sterven, aïs den naam vaif maft onwaardig!" „Gij .preekt daar een mooie christelij ke gedachte uit," riep pastoor Dablon ontroerd uit. De officier schudde het hoofd. „Mijnheer pasioor sprak hij, „het is maar een gewoon menschelijke gedachte, die ik daar in woorden brachi! Ik bear niet geloovig genoeg om er verheven gods dienstige ideëen er op na te houden!'' „En dat zegt gij, die uw leven ge waagd hebt voor zulk een verheven zaak als hot vaderland! Waarom eoudt ge min der heldhaftig zijn waar het de zaak geldt van God?" Een. diepe ontroering had zich van den eerbiedwaardigen priester meester ge maakt en deed zijn lippen trillen. Het scheen hem toe dat zijn gewijd woord in die ziel op vruchtbaren bodem zou vallen, en juist wilde hij ih heilige geestdrift ver der gaan, toen eensklaps onder de ven sters van het Ikasteel de schitterende mili taire muziek, klonk- De kapitein sprong op. „De signalen," riep hij uit, „mijn ka meraden komen mij al halen." "En met een haastigen afscheidsgroet snelde de jonge officier de deur uit. Daar beneden wachtte hem een dragonder met zijn paard aan den teugel. Roll wierp tzïoh in den zadel, en terwijl zijn vrienden de barones groetten die de trap af gekomen was om haar gast uitge leide te doen, zondi d'e kapitein een laat- sten groet naar pastoor Dablone die daar nog voor het open venster 9tond met een uitdrukking van diepe teleurstelling op zijn ernst'g gelaat. Eén oogenblik had hij gehoopt den strijd om die tziel te kunnen winnen, cn nu moest hij door zulk een .schijnbare kleinigheid itch een zoo schoone gelegenheid ófn voor de zaak van God te strijden, zien ontgaan Maanden, gingen voorbij. Kapitein Roll had beloofd don pastoor zijn opwachting te komen maken, maai' hij verscheen niet. En doordat de barones naar Parijs teruggekeerd was, boorde hij, niets meer van den jongen man. Was het huwelijk gesloten of niet? Op zijn beurt verliet pastoor Dablon het dorpje Pontarcé: hij was tot den bisschoppelijken zetel van Chateaupons geroepen'. Acht jaren zijn verloopen. De klokken der kathedraal, die juist, bij het Magnificat geluid hebben, .zwijgen thans weer. Ü9 kerk is gevuld met geloo- vigen, die na de droeve overweging van het Lijden des Heeren, thans komen luis teren naar de verkondiging van Zijn glo rieuze Verrijzenis Daar verschijnt reeds de priester op den ■predikstoel. He.t is een Franciscaner mon nik van hooge gestalte en met, een langen zwarten baard'. Hij verkondigt Christus' Opstanding, volgt den verrezen Heiland op Zijn tocht door Galilea, en, het woord van den prediker schijnt de gebeurtenissen van vóór negentien eeuwen in de onmidr dcllijke nabijheid der geloovigen te bren gen,. In' zeldtzaam klare bewoordingen toont hij de overeenstemming aan tusschen de wetenschap etn het bovennatuuurlijke van de leer der Kerk met de# vindingen der wijsbegeerte. Mgr. Dablon voelde een vage herinne»- ring aan het verleden in zich opkomen, terwijl hij naar het woord van den predi ker luisterde. Onder die monnikspij was do vroegere man van de wereld nog dui delijk te herkennen: in dat sobere en tege lijk breede gebaar sprak nog de militair van voorheen. De Soldaat biet geheel SChulT gtf* gaan in de religieus. De predikatie eindigde met een warm slotwoord, waarin alle gloriën van deal verrezen Christus werden saamgevat. De monnik richtte zich tot den, bisschop, her innerde hem in enkele woorden aan de. reeds zoo laaig gelcdan. ontmoeting tus schen priester en officier... en de menigto zag met verbazing tranen van ontroering; langs de wangen van de bisschop vloeien terwijl hij den Francisacan, daar in den preekstoel neergeknield, zegende. Door de lange kloostergang die de ka thedraal met het bisschoppelijk paleis ver bindt, keert de bisschop naar zijn kamer, terug; En daar, op den drempel van eijn ver trek, verheft zich weer de hooge gestalte in bruine pij, die hij straks op den predik stoel gezien heeft- De bisschop breidt de armen uit... Augustinus behoeft niet te spreken om Amhrosius het verhaal van zijn bekeering te doen begrijpen. Teleurgesteld in zijn liofde en in ctó hooge verwachtingen die hij van het leven koesterde, had hij zijn. blikken hooger go- richt naar Dengene, Die nooit toewijding en offers vergeefsch doet zijn Toen had het woord van pastoor Dablon in de ziel van dezen Augustinus nageklon ken, en de liefde Gods ha/1 hem getroost over de teleurstellingen, die de menscheii hem berokkend had den- Het was de dankbaarheid em niet het toeval dat den voormaligen officier op dezen Paaschdag er toe gebracht had: voor het volk van «zijn Amhrosius de vreugdel zijner opstanding uit de zonde te verkon digen! Vanaf heden verkrijgbaar mooi en versch, a 8V2 ct. zoolang de voorraad strekt, in het KAASHUSS, Haarlemmerstraat 33. i04 MAAfiDAG 2 JULI a.s., des avonds 8' uur, in de groote zeal ZGMERZORG, ter bespreking der a.s. GEMEENTERAADS-VERKIEZING. „GARDISTEN', niet minder dan 2 zetels onzer eigen partij en I onzer anti-Revolutionaire vrienden staan in district til op het spel. Toont Maan dagavond uw ernstigen wil cin deze zetels voor onze partij te behouden. Komt allen ter Vergadering. G. MOLKENBOER, Voorzitter. A. H. BOEKRAAD, Secretaris. P.S. Géén Convocatiekaarten zullen worden rondgezonde; gelieve dus deze advertentie als een oiflcieelc oproep te beschouwen. 395 van FONS VAN DER VELDE - FRANS VAN TONGERLOO WILLY WIJTING en DIRK DE VOS in de NUTSZAAL van 26 Juni tot 2 Juli I9I7 van ÏG-5 uur. 389 TOEGANG VRBJ. Loten voor de Tombola verkrijgbaar a 25 Cercfi per lot. Zeer billijk TE KOOF, Landhekken, Palen, Planken en Draad nagels, bij JAC. v. D. HOEVEN, Zoe- terwöude, Hooge Rijndijk 127. 396 In het Hotel „Hof van Holland" te N00RDWIJK-B1NNEN, bij OPBOD Woensdag 4 Juli 1917, bij AFSLAG Woensdag 11 Juli d.a.v. 's morgens om 11 uur, ten overstaan van 318 Mr. H. M. A. COEBERGH, Notaris te Leiden, van: I. Een perceel Bouwterrein, te Noordwjjk aan Zee, groot pl.m. 320 M2., zeer gunstig gelegen met prach tig uitzicht a. d. Ouden Zeeweg, in de onmiddellijke nabijheid van het eind-station der Electrische tram, tusschen do Villa's „Klein Zwitser land" en „Rustenburg", op enkele minuten afstand van de zee en tegen over het drukbezochte tennisveld. Grondbelasting pl.m. f0.30. II. Het Woonhuis met loods, stee non schuur en ruim erf, aan de Kettingsteeg No. 2, te Noordwjjk- Binnen, groot 3 aren, 64 centiaren, bevattende: gang, woonkamer met bedstede en diepe kast met kelder, achterkamer met kast en bedstede, ruim achterhuis met gemetselden oven en grooten zolder. Grondlasten f8.10 Aanvaarding (perc. I vrij van huur) en betaling 15 Augustus a.s. of zooveel vroeger als kan worden overeenge komen. Het eerste perceel is dagelijks, het tweede daags vóór en op de da; van veiling en afslag te bezichtigen van 112 uur. Meerdere inlichtingen te bekomen wat perceel I betreft ten kantore van den Notaris Mr. PH. B. LIBOUREL te Delft en van beide perceelen ten kantore van genoemden Notaris Mr. COEBERGH, bij welken laatsten tusschen de veiling en afslag op alle werkdagen van 102 uur verhoogin gen kunnen worden gedaan tegen genot van J/d verhoogsom, fê.K, Lectuur. KathIllustratie-Stuiversmagazijn, werken van Snieders, Conscience, Banning en in 't algemeen R.K. boeken te koop gevraagd. Brieven onder No. 301 bureau „De Leidsche Courant". KAAS. Oude v. v. Kaas 59 ets. per pond. Jon- v. v. kaas 55 ets. Jonge v. v. kaas 3045, Jonge v. v. kaas 20—38 ets. per pond. J. VAN ROSSE, Leven daal 157 bij de Rijnstraat. 316 De R.K.Schiiderspatroonsvereeniging St.Lucas Vakafdeelirig der Hanze voor Leiden en Omstre ken, bericht bij deze, dat vanaf I JuSi a.s. een Driemaasdeiijksetie rekening zal worden ingezonden, terwijl over dat bedrag in de loop van het volgend kwartaal zal worden beschikt. HET BESTUUR. LEIDEN, 30 JUNI 1917. «9 in alle artikelen uitsluitend a contant, vanaf Maandag 2 Juli a.s. De COUPONS enz. worden niet geëtaleerd. LEIDEN, Mare 58. Telef. 544. voor de gemeente LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de Huurcommissiewet thans voor deze gemeente onder meer de volgende bepalingen gelden 1°. Het is aan verhuurders van woningen, waarvan de huurprijs, per week be rekend, op of laatstelijk vóór 1 Januari 1916 f7.- of minder bedroeg, verboden om dien huurprijs, in welken vorm ook, te verhoogen boven den huurprijs geldende op of laatstelijk voor 1 Januari 1917, behoudens goedkeuring van de Huurcommissie. Bedongen zij zoodanige verhooging reeds vóór 22 juni 1917 doch na 1 Januari 1916 dan zijn zij gehouden om daarop alsnog vóór 23 juli a.s. de goedkeuring der Huurcommissie te verzoeken of wel deri huurprijs met ingang van 23 Juli a.s. te ver lagen tot dien van 1 Januari 1916. Wordt die goedkeuring niet verleend, dan stelt de Huurcommissie den huurprijs vast, terwijl aan de verlaging in dit geval terugwerkende kracht kan worden verleend tot uiterlijk 16 October 1916. 2°. Verhuurders van woningen, die op 1 Januari 1916 reeds bestonden, doch vóór of op dien dag niet verhuurd waren, moeten vöör 23 Juli a.s. aan de Huurcommissie schatting vragen van den huurprijs op 1 Januari 1916. Gaat bedoelde verhuring eerst in na heden, dan moet bedoelde schatting vooraf verzocht worden. In deze gevallen betreft hef verbod, bedoeld sub 1°, een huurprijs, hooger dan dezen geschatten huur prijs. Een eventueel verzoek om goedkeuring daarop moet als dan worden ingediend binnen een maand, nadat omtrent de schatting definitief is beslist. 3°. Overtreding van een der bepalingen sub 1°. en 2°. wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 1000.- Voor verzoekschriften tot het bekomen van een goedkeuring of eene schatting als bedoeld sub 1° en 2°. zijn tegen betaling van 3 cent modellen verkrijgbaar bij den secretaris, die daarvoor alsook voor het verstrekken van alle door verhuurders of huurders gewenschte inlichtingen, deze wet betreffende, zitting zal houden in het perceel Burgsteeg 2, op alle werkdagen des avonds van half acht tot half negen, vanaf Dinsdag 26 dezer. De Huurcommissie voornoemd, C. W. VAN DER POT Bz., Voorzitter. A. 1. W1TMANS Mz,, Secretaris. Leiden, 30 Juni 1917,

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 3