Tweede Blad. Uit de Omgeving Be JAARGANG, No. 235 Zaterdag 30 Juni 1917. Tienjarig Hanze-Jubiié, Bisdom Haarlem. 5 Juli a.s. herdenkt de ITanzebond zijn oprichting van voor tien jaren her. Bij gelegenheid van dit jubilé zal op genoemden datum te Haarlem een groo te Feestvergadering worden gehouden, waarbij alle leden van den Bond zijn uilgenoodigd ten einde getuige te zijn van de feestelijke herdenking van het verleden vereenigingsleven. Het heeft 'den Herder van ons Bisdom behaagd goedgunstig te beslissen op het verzoek .van den Bond, de feestvergadering door Eijne Doorluchtige tegenwoordigheid een grootsch kerkelijk aanziertle geven. Monseigneur komt, wie d£r Hanze- leden, die in de gelegenheid is, zal dan achterwege blijven? Van den Bisschop -is op den eersten Dioccsanen Katholie kendag in 1906 het initiatief uitgegaan lot oprichting van den Bond, toen Z. D. H. sprak: „Ziet, ik hoop, dat er thans ook vereenigingen voor den midden stand zullen worden gesticht en nog spoediger dan de patronaten gesticht zijn." Naar Zijn Bisschoppelijk woord is het 'geschied. In den loop van den tijd wer den tal van afdeelingen in het Diocees opgericht en de Vereenigingsstaat van den secretaris geeft thans op 72 afdee lingen met 6300 leden tegen 8 afdeelin gen met 421 leden in 1907. Alzoo na een tien-jarige periode van propaganda en arbeid, een vermeerdering van 61 afdee lingen en 5879 leden. Er is dus reden voor een feestelijke herdenking van het tien-jarig bestaan van den Hanzcbond. Er mag inderdaad gesproken worden van een bestaan en wel in den vollen 'zin des woords. Want groot is de inspanning van lal van wer kers geweest, om den weerzin van den middenstand in het vereenigen tot staan te brengen en tot de huidige veelomvat tende resultaten te komen; sociale, eco nomische en financicele resultaten, die bij het eerste decennium den practi- sche grondslag vormen van den Bond. In het „Bonds-verleden" ligt het „Han- ze-heden". Dat er in het verleden hard en gesta dig gewerkt is, getuigen de Bondsinstel- lingen, tot allerlei doeleinden opgericht, welke instellingen zich alle in meerde ren en minderen bloei verheugen. De bondsmachine leverde in het verjaarde tijdperk uitstekenden socialen arbeid. De Bondswerkers en hunne buiten den Bond staande wetenschappelijke leiders, als prof. mr. P. J. M. Aalberse, dr. Kou wens, mgr. Konings z.g., wijlen mr. Re- gout, stippelden de groote sociale mid- dcnstandslijnen uit en de mannen van de praktijk zorgden, dat de R. K. Mid denstand en marche kwam. Veel en ve lerlei initiatief in verband met de uit voering van het Middenslandsprogram is genomen, veel energie is weliswaar bij de verwezenlijking van dat initiatief ontplooid, maar deze buitengewone tij den eischen buitengewone kraehlpres- taties van den Bond, wil het organisatie- succes voor de toekomst vermeerderen. Tijdens de tegenwoordige sociale en economische verschuivingen, kan bij het tienjarig bestaan veilig geprocla meerd worden, clat van het „nu" van Bond afhangt, wat des middenstands- toekomst, in de na den oorlog te ver wachten maatschappelijke crisis, wor den zal. Om deze reden is de feestdemonstra- lie van den Ilaarlcmschen Diocesanen Middenstandsbond op 5 Juli te Haarlem van weergalooze beteckenis voor Bond en leden. Nimmer kampten de organisa ties met meer moeilijkheden dan thans. Nooit te voren was de sociale politiek in 't algemeen aan zooveel wisselvallighe den en kenteringen onderhevig als thans. De middenstand, die staat, zie toe, dat hij niet valle, nu allerwege so ciale inzinking en instorting gevreesd wordt. De moed geeft tien vooruit, schreef Vondel. Welnu, heeren leden van den Hanzcbond, de Feestcommissie, belast met de propaganda en organisatie van den Jubilé-Dag, doet een beroep op uw aller sociale medewerking tot welslagen van de Feestelijke herdenking en wekt u allen op, tegenwoordig te zijn bij de Jubilé-manifestatie van den Ilaarlem- schen Hanzebond. Komt allen op om socialen moed te putten uit de feestrede voeringen en stelt er een eer in den Bisschop te beluisteren, die in den avond van Zijn heerlijk herderlijk leven bij gelegenheid van dit jubilé ongetwij feld voor den middenstand behartens- waardige en leerzame lessen zal uit spreken, in geestelijk en maatschappe lijk opzicht. De deelneming aan de feestvergade ring op 5 Juli, die aanvangt met een H. Mis in de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem, op te dragen door Z. D. H. den Bisschop, en die verder feestelijk wordt voortgezet in het gebouw St. Ba vo, belooft een grootsch verloop te heb ben. Moge dan ook allen die van goeden wil zijn en sociaal meevoelen en mee leven met hun organisatie den oen Juli present zijn, opdat de Jubilé-dag worde een parade-dag voor den Middenstand, tegelijk een réveil voor den nog niet ge- organiseerden R. K. Middenstand over geheel de linie. Van dit tien-jarig feest zullen de aan wezigen leden sociale kracht voor de toekomst meedragen, en op den verde ren socialen levensweg zullen zij steeds met genoegen herdenken het Jubilé, daar te Haarlem bijgewoond, en de aan het Jubilé verbonden feestelijkheden, aldaar gevierd. Op ter vergaderingl Gejubileerd! Feest gevierd! Het verledene herdacht! Het lieden-geprezen! En gezworen: Zij zullen hem niet hebben den fieren Middenstand Zij zullen hem niet hebben den stand.... Tot heil van Kerk en Vaderland. Namens de Feestcommissie, JACQ. HOLT, Voorz. JACQ. KAMERBEEK, Secr. De Mijnwerkersstaking. (Ingezonden.) De groei onzer vakbeweging zit den sociaa 1-dcTnoc.vaten leatijk in dc maag. Op alle mogelijke cn onmogelijke manieren wordt getracht, d.e Roomsche vakbeweging in een lioek te diuweh. Een staaltje daarvan is de staking in de Limburgsche kolenmijnen. Volgens de berichten gaat deze staking om mecir loon en kort or arbeidsduur. In werkelijkheid echter is hot een po ging om den Christe'.ijken. Mijnwerkers- bond voor 95 pCt. Kathokek under de voet Ic loopc-n. Alleen of in hoofdzaak voor dit doel is deze staking geproclameerd. Het bewijs daarvoor is te vinden in de gchec'e houding, welke door don Bocialis- tischen Mijnwerk e.rslbond is aangenomen. Wat toch was het geval? De Socialistische organisatie vroeg om samenwerking voor een bepaa'd dook Op hetzelfde c-ogeniblik echter werden in haar orgaan do eischen gepubliceerd waarvoor de samenwerkende organisaties zouden ijveren. Men doorzie deze tactiek eens goed1., Het was natuurlijk de bedoe'iing, to kun nen beweren, dat de Christelijke Mijn- workersbond aan de eischen i an do rooda organisatie de voorkeur hadi gegeven, 't Slot van de geschiedenis zou zijn ge weest, dat alléén de socialistische organi satie de behaalde successen bereikt eou hebben. 't Ligt natuurlijk' voor de hand, dat de leiders van den Christel ijken Mijnwarkcrs- hond niet in de zoo handig omgezette val liepen. Bovendien, dc houding van de soaialis- tische organisatie was den laat sten tijd zoo brutaal geweest, dat'de Christelijke orga nisatie eischte, dat dit nai eens uit moest wezen en dat zij, a'is organisatie, staande op het standpunt van den. klassenstrijd, kleur moest bekennen. Op <lcze beginsel verklaring gingen do socialisten natuur lijk niet in, en 't'gevo,vg was, dat de tarnen, werking niet tot stamd kwam. Het spel der verdrukte onschull moest echter worden voortgezet. In duizenden strooibiljetten werden de Christelijke Mijnwerkersbond en zijn lei ders uitgekreten. Dr. Poets, de groote so ciale werker, werd voor al wat leelijk is uitgemaakt. Dc roode organisatie had A gezegd en moest dus ook B zeggen. De staking is geproclameerd. Met een lOOOtal leden heeft men de brutaliteit ge had om voor het mijnbedrijf, waarin naar schatting een 10,000 personen werkzaam zijn, een werkstaking te proclameerenl Men steunde hierbij op de Belgische ge- interneerden, blijkbaar afkomstig uit de steenkolenmijnen van Namen en Char leroi. Ook een groot aantal ongeorgani seerden is mede in slaking gegaan, bene vens een aantal deserteurs, en leden van Duitsche en Poolsch® mijnwerkersbonden. De strijd die thans gevoerd wordt gaat om de 1 e i d ing in het mijnbedrijf. Dnze strijd is ook van reusachtig groot belang voor ons katholiek organisatieleven. Winnen ue socialisten deze staking can gaat de Christelijke Mijnwerkersbond een moeilijken tijd tegemoet. En met de mijr«wer.kersorganisat o staat o' valt ons Roomsche Limburg. Want de mijn industrie breidt zich nog stoeds ver der uit. --- Laten we daarom hopen, dat dc.te onge motiveerde wi rkstaking verloren wordt, en dat de soeia'isten zlich in den vervolge wel tweemaal zullen beclenltcn, alvorens z'i wederom tot dergelijke machtsmidde len hun toevlucht zullen nemen. Leiden. J- A. DË ZWART Jr: (De staking is intu-schen nadat het boven taande reode geschreven was reeds aardig aan het ver'oopeni.) KATWIJK AAM BEN RIJN. Tuinbouw. In Hotel ,,De Roskam" vergaderde gisteravond! de tuinbouwver. ce.niging Katwijk en O. De voorzitter, -T. v. d. Perk, leidde /ie vergadering. Na voor lezing van' eenige ingekomen stukken kwam men aan het punt aardappelen- luoien. De moeste leden oordoe'den, dat beschot en prijs n-iot voldoende waren om hot teü'.en loonend te doen zijn. Door een 30-ial tuinders zullen a.s. Maandag ruirn 000 yak aardappelen aangevoerd worden. Van d'e gelegenheid om zich van. zalkken te voorz'ien word tamelijk gebruik gemaakt. Do bekende aardappelen zulten hij den vei lingmeester Jac. Meijer verkrijgbaar -zijn. De voorzitter maakte den leden er vooral •attent op, flat de zakken gemerkt, m-ocden zijn: van niet gemerkte zakken wendt geen statiegeld geheven; doze zijn dius bij den koop inbegrepen en worden riot terugge geven. Het gewicht moet uniform zijn en alle materiaal, ma.nd.eni en zakken^ moet netto 35 K.G. aardappelen bevatten. Het sitatiegeld voor het materiaal is (mits ge merkt) -10 cent. Na enikele besprekingen., het veilingwezen betreffende, sluit de voor zitter de vergadering met dank voor de groote opkomst, en belangstelling. NOORDWIJK. Processie. Gistermorgen bezocht de processie van den R.-K. Yoikstbond te Lis-se onze bedevaartplaats. Vroeg in den morgen vertrokken de pelgrims te *<oet van Lisse en bereikt-a» crm zes uur ons dorp. Direct na aankomst wemI de H. Mis opgedi agen door een der professoren van liet seminarie Hageveldi. Vooraf hieïct ZijnEerw. een kleine toespraak over St. Jeroen. Na de H, Mis werden de rcliquiën. van den il. martelaar vereerd. Nadat de pelgrims bij den heer P. Jonk heer den inwendige» mensch hadden ver sterkt. trok do processie om half negen naar het Martelveld op het landgoed Ca'.o- raina, waar de predikatie werd gehouden cn die gebeden Worden verricht door den ZeerEerw. professor, waarna de bede vaartgangers om half 10 wederom te voet naar Lisse' vertrokken. Het zware onweer, dat. 's morgens vroeg woedde, had velen weerhouden, zoodat er slechts ruim 00 personen aan de processie deelnamen. WASSENAAR. Diefstallen. De aardappelen-schnalte begint voor sommige inwoners alhier een schadepost te worden. Het bleek n.k, dat een de/.er dagen bij iemand', die voor eigen gebruik reeds eenige aardappelen kon rooien, eon ander hiervan ook gebruik had gemaakt oh gewoonweg ook aan 't rooien was gegaan. Ook de wortelen beginnen denzelfde.n weg op te gaan en worden ook al zoiKksr permi ssie meegenomen. WOUBRUGGE. —Gemeenteraad. Donderdagavond lialf- acht vergaderde de gemeenteraad. Voor zitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering m<t gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen verzoek van C. van Klaveren om twee eikenpalen te mogen koopen van dr g.ui' .ntc, waarop afwijzend wordt be- Verzoek afschrijving hondenbelasting wordt toegestaan, alsmede liet verzoek Aan dr.. E kering inzake II.O. Tot ambtenaar Burgerlijken Stand wordt benoemd de burgemeester. Becloten wordt tot eenige af- en over schrijvingen Dienst 1916. B. en W. brengen ter tafel het rapport van de commissie voor electrciteits-voor ziening, lijnde de balans en winst en ver- lie.rekening 1916, aangevende een verlies van f 530.01. Dat viel zeer mede; het ver lies was begroot op pl.m. f 1900.) Voor de meerderen werkzaamheden van den heer Wolaers te Alphen in de boek houding van het clectrisch bedrijf wordt dezen na een pleidooi van den voorzitter een gratificatie verleend, terwijl diens tractoment wordt verhoogd tot f 150 per jaar. Op het verzoek van Ged. Sta'.ien pracad vies inzake verzoek J. G. Bontje om een gedeelte dijk va.n den Veenderpolder op dé legger van wegen cn voetpaden, wordt op voorstel van B. cn W. na een nauw keurig uiteenzetting van den voorzitter, ongunstig geadviseerd. Daarna gaat de raad over in comité generaal, ter opmaking van het Kohier 1IO., dienst 1917. Na heropening doet de voorzitter de ge bruikelijke rondvraag. De heer Van Dam vraagt 'inlichtingen omtrent de brand «puit te Hoogmade. Da voorzitter antwoordt, dat in de vergade ring van B. en W. de regeling zal bepaald worden omtrent ue oefeningen met deza spuit. De heer Van der Geest maakt de be merking, dat de booinen voor het school huis der openbare school te Iloogmade ge snoeid moeten worden. De voorzitter zal spoedig maatregelen treffen. De lieer, Peters brengt in herinnering, dat de heer van der Meijde, ambtenaar ter secretarie, geslaagd is voor candilaat gcmcente-s©- cretaris; dat deze ambtenaar tot groote tevredenheid niet alleen van den Raad, doch van allen ingezetenen zijn dubbelen taak vervuld, en dat die ijver behoord be loond te worden. De voorzitter spreekt zijn dank uit, dat in de gemeente gewaar deerd wordt wat op het Raadhuis ge schiedt en dat dit door een raadslid op deze plaats wordt vertolkt. Persoonlijk is» hri erkentelijk voor deze woorden, omdat de woorden omtrent de persoon van den lieer v. d. Meijde uit zijn 'hart zijn gegrepen, daar deze zich geheel voor de gemeente geeft. In een omliggende gemeente hebben zich voor een dergelijke werkkring op oen tractement van f 1200 per jaar 15 sollici tanten aangemeld, waar niet. een onder is die een diploma heeft. De heer Poters stelt voor liet tractement met f 200 per jaar te verhoogen, aangezien genoemde •lieer de reche rnan op de rechte plaats is. Dc heer Lieverse kan .z ch geheel rnet de heer Peters vereenigen, aangezien een werkman thans hooge.r loon heeft dan een ambtenaar, doch zou hij het gewenscht achten dat B. en W. dat. voorstel in hun vergadering bespraken. Aldus besloten. De 'heer Lieverse vraagt of er maatrege len duor het. hoofd der politie zijn geno men omtrent de diefstallen te Iloogmade. De voorzitter cegt, dat die maatregelen reeds zijn genomen t.e Woubrugge en to Hoogmade en sluit daarop de vergadering. Gemeenteraad. Bij enkele candwlaat- stelling zijn tot leden van den Raad her kozen de heeren C. W. Lieverse ©n C. Molecnaar. Gemengde Berichten. Brand. Te Leerdam brak brand uit in de wil glasfabriek ,.De Hoop". Door de grooto hitte was dc omgeving van een oven in bru tul geraaki.-Aan g e zien deze fabriek gestookt woircR mét léêruue was Tiet gevaar voor uitbreiding groot. Met eigen bhisch- middelen heoft won diem bran/; tot een schuit ng en een gedie-Ite \an liet dak weten te beperken, Ballon gedaald. Te Svvalmen is ©ei» luchthal'jon neergekomen, waairaan beves tigd waren een wekker en een briefje met <le woorden: „Dau f vernichtet, werden." l»e halion is hoog 5 M. en heeft een doorsnee van 2Va M. Doodgedrukt. Gisterochtend is op liet emplacement te Hilversum een te Utrejhfc wonende stoker bij het oversteken van de spoorrails tu- chen de buffers geraakt, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. De dood trad onmiddellijk in. Een bekentenis. Men schrijft uit Ba.r- nevcéd: Eenige weken geleden zijn te Koot- Ivvijk ongeveer 60 11.A. heide, tocbehoo- remlo aan den Staat der Nederlanden, in vlammen opgegaan. Thans heeft een be woner van dat dorpje aan cle politie be kend' dezen brand' te hebben gesticht. Oude merken? In het Historisch Mu seum lie Spier aan den Rijn zal a.s. Zon dag een interessante wijnproef plaats heb ben. De Koning van Beieren heeft aon het daar bestaande wijn-museum een'ge flesscheci wijn geschonken, dagteeikenond' van de jaren 1510, 1633, 1728 c-n 1322. Deze flesschen zullen nu wetenschappelijk wor- FEUILLETON. Christen-helden in Japan. Si) Zooals hij verwacht had, kwam na ver loop van eenigen lijd een bediende van den opperhofmaarschalk met de bood schap, dat de heeren van Arima op de zen dag onmogelijk door den zieke kon den worden ontvangen. „Dan zullen wij maar trachten geza menlijk den tijd zoo goed mogelijk te verdrijven, totdat de audiëntie van den groot-admiraal en den dapperen Ukon- Dono geëindigd is", zei de vorst van Bandoeë glimlachend. „Het is mij eigen lijk zeer aangenaam, met uwe Doorluch tigheid een vertrouwelijk onderhoud te kunnen hebben. Wanneer gij het ver oorlooft, zal Hime, mijn dochter, u eerst thee inschenken; dan kunnen wij ver volgens een kleine wandeling maken 'door den tuin. Taiko-Sama heeft name lijk, toen hij de genadige beschikking vernam, dat ik mij aan het hof zou ko men vestigen, een gedeelte van het groo te Schogoenpark voor mij laten afbake nen. Hij kent mijn voorliefde voor de vreedzame tuinbouwkunst, want ik ben geen man van liet zwaard, zooals Ukon- Dono. Ik zou voor Japan gaarne den vrede bewaren, en daarover zullen wij met elkander nog eens een vertrouwe lijk woordje spreken." Vorst Protasius nam het voorstel aan. Jyevas wist zeer goed, wat hij wilde. Hij verwachtte zeker lot voogd over Taiko-Sama's zoon te worden benoemd, docli was vast besloten, zich de hoogste macht te verzekeren, Daaroe had hij bondgenoolen nooodig, cn daar liet hem daags te voren niet gelukt was, door hel beloven van godsdienstvrijheid aller christenen. Daimios voor zich te win nen, wilde hij ten minste trachten een scheuring onder hen te veroorzaken. Hij wist, hoeveel de vorst van Nagasaki gelegen was aan het bezit van Nagasaki, en hoopte hem lot dien prijs aan zich vast te ketenen. Voor Prins Michael had de scherpzinnige menschenkenner een ander lokaas gereed. Dezen jongen man moest zijn schoone dochter aan zich welen te boeien. Hij was weliswaar ver loofd met de dochter van Tsoekami- Dono, doch dit was voor een Japanschen Prins geen beletsel om nog een tweede echtverbintenis aan te gaan, en dat de trotsche figuur van Hime de schoonheid der weliswaar mooie, maar nog veel te kinderlijk uitziende dochter van den groot-admiraal in dc schaduw zou stel len, daarvan was hij ten volle overtuigd. Hij had daarom Ilime met een enkel woord doen begrijpen, welke rol zij I/ij het bezoek van den vorst van Arima tc spelen had, en hel meisje had op lachen den toon gezegd: „Gij zult over mij te vreden zijn." De prinses was, toen zij, gevolgd door eenige dienaressen, de gasten begroette, inderdaad betooverend schoon. Zélfs den ouden Vorst viel deze zeldzame schoonheid op. De Prins ech ter was als verblind. Hij kon zijn oogen van deze fiere gestalte niet afwenden, en Hime las' zonder eenige moeite uit zijn blikken den indruk, dien zij overigens rnet zekerheid had voorzien. Een lachje van voldoening speelde om hare fijn be sneden lippen, en glansde uit de bijna te groote, donkere oogen, waarvan de glans nog verhoogd werd door kunstige beschildering. Zulke sierlijk gevormde wenkbrauwen en zulk een weelde van gitzwart haar met gouden snoeren en naalden van- robijn, opgemaakt tot een volgens Japanschen smaak onberispelij- ken hoofdtooi, had de Prins nog nooit gezien. Daarbij de hooge, slanke gestal te, en de zelfbewuste houding cener ge boren koningin neen, met deze Vor stin kon zich de veel kleinere cn kinder lijk-eenvoudige Lucia niet meten, hoe mooi zij overigens ook was! „Ik bid u om verontschuldiging", sta melde de Prins verward. ..Dit kostbaar kopje ware mij bijna uit de handen ge vallen van louter zoele ontsteltenis! Ik meende een oogenblik, dat een van onze oude. eeuwig jonge godinnen hier vóór mij stond! „Maakt men ook op het schoone Zuï- der-Eiland -Bcliimo of zelfs in de verre landen aan gene zijden van den Oceaan zulke fijne complimenten?" zeide de Prinses lachend, en haar vergulde tan den toonend. Toch hoorde zij de vleitaal van den Prins blijkbaar niet ongaarne, cn zeide bij zichzelve: ..Inderdaad geen onknappe jongeman. Fierder cn slanker zelfs dan Safioge, don schoonsten jonge ling, dien ik tot dusverre gezien heb." En" een blik opvangend uit de oogen baars vaders, die haar aanmoedigde haar spel voort te zetten, dacht zij: „llm, wie weet? Mis.schien maak ik van dit spelletje wel ernst. Dat wi! zeggen: wan neer zijn karakter met deze mooie ge stalte overeenkomt." .Nadat de thee gebruikt was, stond Jyeyas op. en leidde zijne gasten naar' den tuin. Terwijl hij nu langzaam door de welverzorgde paden wandelde, cn daarbij zijn plannen voor den ouden Vorst meer omhulde dan onthulde, en al sprekend een oogenblik bleef staan, kwam liet er vanzelf toe, dat de heide jongelieden zich van de Vorst afscheid den. Prinses Hime had een plan ont worpen, en spon de draden ervan heel handig tot een net, rondom den Prins, die haar voortdurend beter beviel. Haar vader bereikte bij vorst Protasius zijn doel niet zoo spoedig, ofschoon hij hem als prijs het rijke Nagasaki voorhield. Hoe rustig en poëtisch was het op de paden tusschen de dichte boschaadjes en dc groepen bloeiende camelia's, op een brug over den ruischenden water val, cn tusschen het zachte groen der wuivende bamboestukken! Men had zich da>r kunnen verbeelden, uren ver ver wijderd te zijn van het Schogoen-paleis, ja zelfs van elke woning van menschen. Aanvankelijk keuvelden de Prins en de Prinses met elkaar over geheel onver schillige dingen. Doch weldra sloeg Hime een ietwat ernstiger toon aan, en vroeg haren begeleider naar zijn naam. „Suschen-Dono", antwoordde hij. „Maar ik heb nog een anderen naam, een vreemden...." „Ik wil geen anderen naam kennen dan den Japanschen", zeide ze. „Ik heb, helaas, gehoord, dat gij slechts ten halve Japanner zijt. Toen ik dat vernam, liet het mij koud, of liever: ik verachtte u ter wille van dit landverraad; thans nu ik u leen, doel hel mij leed, zeer veel leed, dat gij u door deze vreemde duivels zoo smadelijk hebt laten misleiden. Ik zal hen daarom in het vervolg nog duizend maal vuriger haten!" „Ik ben haar dus niet geheel onver schillig", dacht de Prins, en antwoord de: „Gij beoordeelt mij verkeerd, bemin nelijke Prinses. Ilc ben. ondanks mijn vreemden naam en de reizen, die ik in vreemde landen gedaan heb. in merg en been Japanner gebleven. Nooit zal ik mijn vaderland verraden! Maar die kin dersprookjes over onze goden kan ik niet aannemen. En ook gij, voorzeker, niet! Daartoe zijt ge veel te verstandig." „Ach, wanneer men ze maar goed be grijpt! Het zijn dikwijls onbeduidende, maar toch aardige geschiedenisles aardig, omdat ze zuo echt Japansch zijn. Ik beschouw ze als zinrijke voorstellin gen der geweldige cn toch zoo zegenrij ke natuurkrachten. Verder zijn hel do geesten onzer oude helden en koningen, die wij aanbidden. Is dat niet schoon? Zoudt ook gij-zelf niet na ecuwen nog in de eerbiedige nagedachtenis van ons volk willen voortleven? Taiko-Sama heeft volkomen gelijk door voor zichzcl- ven een tempel Lc laten oprichten. Ook ik zal eens een tempel voor mij laten bouwen, en daarin zullen de toekomsti ge geslachten aan mij offeren aL aan degene, die Japan gered heeft uil lief pestgevaar van dc overhcersching dezer, vreemdelingen en hun aanhang. Mogen' de goden mij hun eigen haal instorten, cn hun sterkte schenken! Ach. waarom hebben zij mij doen geboren worden als vrouw cn niet als man'. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1