Uit de Omgeving ■koude voorjaar, waardoor de aardappe len, die het vroegst werden gepoot en ■waarvan dus de eerste oogst kon wor den verwacht, niet veel beter soms nog minder staan dan die welke later werden gepoot. 2o. de periode van droogte welke achter ons ligt en die haar invloed vooral heeft doen gelden in de speciale aardappel- streken langs de zeekust, waar eerst enkele dagen geleden regen gevallen is. De inkomende berichten geven echter de hoop, dat tegen het einde der vol gende week de toestand vrij normaal zal zijn. Aardappelmeel af. Er zullen weinig berichten zijn, merkt het „Vad." op, waarvan vele onzer lezers met zooveel genoegen kennis hebben genomen als de lijding, dat. bet aardap pelmeel in ons dagelijksch brood ver vangen zal worden door maismeel. Want, Minister Posthuma moge verze kerd hebben, dat met behulp van het aardappelmeel een smakelijk gebak werd verkregen, op den duur is het pu bliek van andere meening geworden. iVooral bet met dat meel gebakken wa terbrood begon door den wee-zoetig,en smaak tegen le slaan en menigeen kan op den duur dat brood niet verdragen; gelijk de geneesheeren zouden kunnen verklaren. Nu wacht ons een ander mengsel voor wit- zoowel als voor hruinbrood. liet zou ieder natuurlijk wel zoo lief zijn gewéest, indien we weder ons zuivere tarwebrood hadden teruggekregen. Maar dat is niet mogelijk; daarvoor is de voorraad niet voldoende en de aan voer zoo onzeker, dat groole zuinigheid met het tarwemeel plicht blijft. En dus krijgen we nu mais in plaats van aard appelmeel. Zal ons dat beter monden? vVe durven het niet verzekeren, alleen hopen en ook vertrouwen, Want na tuurlijk is lot die verandering van spijs niet besloten vóór dat de smaak er van nauwkeurig is nagegaan en gebleken is, dat het roomkleurige brood, hetwelk ons thans zal worden voorgezet, sma kelijker is dan liet grijsharde baksel, dat-tot nog toe de bakkers ons konden leveren. De prijs zal zeker wel geen wijziging ondergaan. Uitvoervan schapen. Naar het „Hbld." verneemt, bestaat 'de mogelijkheid, dat de uitvoer van schapen ep dezlfde wijze als het vorige jaar zal kunnen geschieden. In de eer ste plaats komen dan de eenjarige scha pen in aanmerking. Geen varkenvleesclï v e r k r i j g b a a r. De volgende week wordt tot nadere aankondiging de distributie van var- kensvleesch stopgezet, ook het gezouten vleesch is er de volgende week niet; wel de week die daarop volgt. De stopzet ting der distributie houdt verband met fic i1"e Wlvwniig'bijpast natuurlijk even redig stijgt. Deze toeslag is pl.m. 50 et. per kilo slachtgewicht. Nu kunnen de slagers alleen blijven verkoopen legen den maximumprijs. Waar nu echter de inkoopsprijs 50 cent per kilo hooger wordt, is het onmogelijk voor denzelf den prijs te verkoopen; daarom zal er de eerste weken vermoedelijk nergens een stukje goed vcrsch varkensvleesch le krijgen zijn. De export-centrale. De Algemecne R.-K. Werkgeversver eniging heeft aan de leden der Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij lot de volgende conclusie komt: Jlet instellen van een regeerings- lichaam, in hoofdzaak samengesteld uit a ertegenwoordigers van de "bestaande export-commissiën, onder controle van de regeering, zal nuttig werk kunnen verrichten. Publiciteit over alles wat het consen tenwezen betreft, is dringend geboden. De instelling van een raad van des kundigen als beroepsrechters tegen be slissingen van de export-bureaux is een onafwijsbare noodzakelijkheid. Benzine. Van zeer betrouwbare zijde meldt men uit Den Haag, dat er vermoedelijk in begin Juli een belangrijke distributie van benzine zal plaats hebben, waarbij aan handelaren ongeveer een gelijke hoeveelheid zal worden toegewezen als het vorige jaar. Het is dus le verwachten, 'dat ook par ticulieren dezen zomer nog van hun auto's zullen kunnen profiteeren. „N. R. Ct." Petroleum. De minister van Landbouw era. heeft bepaald: A. de verkoop, de aflevering en het ver voer van petroleum (in het bijzonder ook per vat) is verboden; B. van het verbod sub A gesteld kan ont heffing, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, worden verleend door de Toewijzingscommissie voor petroleum (Parkstraat 107, 'SrGravenhage); daartoe strekkende verzoeken zoowel als de te ver leunen dispensatie geschieden schriftelijk; C. het verbod gesteld sub A is vanaf 2 Juli 1917 tot nadeer beschikking niet van toepassing op petroleum voor zoover deze: uitsluitend is bestemd voor een direct huishoudelijk gebruik, d<e verkoop en de aflevering geschieden rechtstreeks aan verbruikers of aan weder- verkooperc, tJ bet verveer plaats vindt: óf in bussen, flesschen of andere ver pakking inhoudende niet meer dan 5 L.; óf i:i wagentjes, inhoudende ten hoog ste 200 Liter, in gebruik bij venters; óf in straat tankwagens, doch alleen voor zoover de zich daarin bevindende petro leum bestemd is ter aflevering aan weder- verkoopers; ep heeft vastgesteld een, maximumprijs voor den verkoop van petroleum voor huis houdelijk gebruik in den kleinhandel van f 0.25 per Liter., De Reorganisatie der Kiesvereenigingen. De indruk, welken de te Utrecht ge houden vergadereing van den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland alom heeft gevestigd, was deze: De verkiezingen van 1918 zullen wor den gehouden onder leiding der nu be staande kiesvereenigingen —dus bij de verkiezingen van 1918 nog geen kies vereenigingen, gebaseerd op de nieuwe indeeling der kieskringen. Hiermede was men het in Haarlem niet eens op een vergadering van af gevaardigden van Katholieke kiesver eenigingen in den kieskring Haarlem werd het besluit genomen, het Bonds- besluur te verzoeken de reorganisatie der kiesvereenigingen spoedig ter hand te nemen, zoodat de verkiezingen van 1918 zouden plaats hebben onder vi- gueur der nieuwe organisaties. De „Nieuwe Haarl. Crt." van Zaterdag avond weet nu echter na ingewon nen informatie mede te deelen, dat er een misverstand, hecrscht. liet verzet van hel Bondsbestuur ging volstrekt niet tegen de reorganisatie der Kieskringen in overeenstemming met de nieuwe wet, maar alleen tegen de algeheele reorganisatie van den Bond vóór de verkiezingen. Met andere woorden: het Bestuur wil wèl de tijdige organisatie der kieskrin gen overeenkomstig de wet; maar het wil tevens voorloopig behoud der be staande kiesvereenigingen als leden van den Bond. En eerst na de ervaring van 1918 zal de interne organisatie van den alge- meenen bond een geheele vernieling ondergaan. De redenen, waarom het behoud van den tegenwoordigen Bond met zijn werkwijze en ervaren leiding verlangd wordt, nu een geheel nieuwe verkie- zingswijze zelfs het ervaren bondsbe stuur voor zware eischen zal stellen, liggen zoo zegt het blad terecht zóó voor de hand, dat wij ons ontslagen rekenen van de taak deze breedvoerig uiteen te zeiten. Het verzoek van Haarlem kan dus nu als ongedaan worden beschouwd. 't Lijkt ons echter wel wat vreemd, dat het Bondsbestuur, waar alom in den lande misverstand omtrent zijn be doelingen heerschte, niét door een meer officieele verklaring, dat misverstand heeft weggeruimd. De Haarlemsclie Hartze. De agenda voor de 29ste algemeene ver gadering, tevens 10e Jaarvergadering, van den Centralen Raad van de Hanze, nond van R.K. VereeiKgingen van den handei- drijvenden en Indus)rieelen Middenstand in Haarlem, is thans definitief vastgesteld. De vergadering heeft plaats op Donderdag 5 Juli_l917. iiiTiet aebauw ..Ht.J3avx>"l—te. ces morgens te 9^ uur wordt in de Ka thedrale kerk aan de Leidsche Vaart, een H Mis tot intentie van den R.K. Diccesa- nen Middenstandsbond opgedragen. Te 10^ uur wordt de vergadering begon nen, waarvoor de agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Welkomsgroet van den Voorzitter van de afd. Haarlem. 3. Toe spraak door den Bondsvoorzitter. 4. Vast stelling notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Aanbieding van 't jaarverslag van den secretaris. 7. Aanbieding van 't jaar-ver slag door den penningmeester. 8. Verslag van de Commissie tot. nazien van de rek. en verantwoording van den Penningmees ter. 9. Verslag van de Commissie tot na zien van de rekening en verantwoording van de Oigaan-Commissie. 10. Begrooting voor den Bond en van het orgaan. 11. Feestrede door den WelEerw. heer J. G. Jansen, kapelaan te Amsterdam. 12. Be noeming commissie tot nazien van de re kening en verantwoording van den Pen ningmeester over het aar 1917'18. 13. Verkiezing van 2 leden van het Hoofdbe stuur wegens periodieke aftreding van de heeren Jos. J. F. Möllmann, en Joh. C. L. Wijdeman, van wie- de eerste eich wegens gezondheidsredenen niet meer beschik baar stelt.. 14. Vaststelling van de plaats voor de volgende jaarvergadering. 15. Voorstellen van de afdeelingen. '16. Slui ting. De vergadering zal van 11% tot 1 uur worden onderbroken voor de Lunch en te half vijf worden gesloten. Daarna, te 6 uur, heeft een gezamenlijk diner plaats.. Samenwerking der vrijzinnige partijen. Op een vergadering van de Liberale Unie is bij acclamatie de volgende mo tie aangenomen. „De algemeene vergadering van de Liberale Unie, gehouden op 23 Juni 1917 te Amsterdam, „overwegende^ dat samenwerking van alle vrijzinnigen in den lande op een vast omlijnd democratisch program in de naaste toekomst mogelijk en noo dig is, „overwegende, dat een afzonderlijke actie der drie vrijzinnige partijen in de toekomst, tot schade van 's lands belang slechts nadeel zou toebrengen aan de kracht, waarmede het streven van de gemeenschappelijke tegenstanders op politiek terrein moet weerstaan en be streden worden; „roept alle vrijzinnigen in en buiten de partijen op hun moreelen en waar mogelijk daadwerkelijken steun aan het tot stand brengen van deze samenwer king te verleenen, „besluit aan een commissie op le dra gen in overleg te treden met de beide andere vrijzinnige partijen,teneinde zoo mogelijk tot de beoogde samenwerking van alle vrijzinnigen te geraken." Deze motie werd bij acclamatie aange nomen. Tot leden 'dezer commissie werden j door de algemeene vergadering be noemd de heeren P. utto, mr. Tj, Bin- I herts (Leeuwarden) en mr. 'dr. E. van Ketwich Verschuur. Door het hoofdbe stuur werden in deze commissie be noemd prof. mr, J. E. lleeres en mr. P. Rink. NIEUWKOOP, Gemeenteraad. Aanwezig alh> leden. Na opening en vaststelling; der notulen deelt de Voorzitter mede, dat is ingekomen het door Ge dep. Staten goedgekeurd kohier der honden belasting-. Willende overgaan tot het volgende punt dier agenda, vraagt de heer Mounts naar een door J. Immer ze el to Noorden reeds voor ongeveer drie maanden ingezonden gezegeld verzoek aan den Raad, om een geringe tegemoeHko-miing in de kosten voor eeno bijzondere geneeskundige behandeling van zijn jongste kind. De Voorzitter beweert een dergelijk schriftelijk verzoek nimmer te hebben ontvangen. De heei- Mourits zegt zeker te weten, dat het verzoek is opgemaakt en verzon den, waarom het danbij de post moet verloren zijn gegaan. Daarna wordt v astgesteld het kohier van den Hoofdei ijken Omslag tot een bedrag van f 10.670.801^,, terwijl het percentage voor de afdeeüng Nieuwkoop en Noorden 1.97 en voor de afdeeiing1 Achttienhoven 1.60 bedraagt. Naar .aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Hanze aan den Minis ter van Waterstaat cm aansluiting van het dorp Noorden aan het Rijkstotefoor.- net, stelt de Voorzitter voor, met het oog op de kosten, (hiermede te wachten tot een volgend jaar. De heer Mourits stett voor. .yvena's die vorige jaren van den oorlogstoestand', ook dit jaar de kermis in het dorp en te Noor den niet te laten doorgaan. Zonder dis cussie wordt, hiertoe besloten. Wegenis oVei lijden van N. van Dijk wordt tot doodgraver en klokluider be noemd Th. van der .Neut, cp een jaar wedde va,n f 135; hiervoor moet hij tevens ■de begraafplaats in orde houden. Tot leclcn. van het stembureau worden benoemd de heeren Th. Mourits ecu B. Kemp en tot controleerend lid de heer I. J. Koole. Aan den rijksveldwachter S. Griffioen wordt een gratificatie toegekend Aan f 15. Daarna worden eenige af- en overschrij vingen goedgekeurd' en stelt de Voorzitter aan de orde de rondvraag. De heer Mourits zegt, naar oanfeiding van zijne benoeming indertijd door den Raad als lid van de commissie van. advies voor cle levensmiddtelenvoorz.ieiwng, een. en ander in het midden te willen, brengen. De kruideniers hebben eene vergadering belegd en nameais hen is of wordt een request gericht aan cte commissie, om ver schillende. wantoestanden bij de d'isit.i* bulic- aang-elegenheden a'.hier uit den weg Is ruimen. De commissie is door den Raad in liet- ieven geroepen, niet om den Voor zitter lts dwarsbomen, zooals deze blijk baar gemeend heeft, doch om B. en \V. .met raad en daad ter wille te zijn en op-dat zij tegenover do gemeente beter ver antwoord zouden zijn. Indien nu deze commissie :echt van be staan heeft, aldus de heer Mourits, dan wenscht hij. dat zij beier op de hoogte gebracht en gehouden, wordt om haar taak te volbrengen. Tot hu toe wordt zij geheel dom gehouden; op de vergaderingen, welke eens per vwc:> weken gehouden woruen, ds Voorzitter ze.gt: „hebben ie'ïui ncgAva?!" Ik heb niks." De directeur van het levens- middelenbedrijf is nimmer aanwezig, no tulen worden nooit gehouden, geen won der dat er ontevredenheid en verbittering ondier het publiek komt. De Voorzitter vraagt, of ölit dan zijn schuld is? De heer Mourits zegt: „Als er schuld is, zal u toe.h zelf wel weten o.f u schuld heeft, die. commissie heeft dit echter zeker niet." Spreker heeft ook treurige ervaring opgedaan als tijdelijk wethouder dit voorjaar In du vergadering waarin hij a's zoodanig benoemd werd. gaf de Vïnv- ziitter in overweging iemand te benoemen' nabij het dorp, met, 't oog op spoedeisehen- ds afdoening van zaken. Welnu, zegt spr., gedurende al dien tijd en dat. in de/je moeilijke en gewichtige tijdsomstandighe den is siecïits éénmaal een welhoiulers- vergaderlng uitgeschreven. In die vergade ring werd ook nog een besluit genomen, dat, naar spr. een week later vernam, in geheel tegenovergestelde richting door den Voorzitter was uitgevoerd. In andere ge meenten vergaderden B. en W. éénmaal per week of veertien dagen, ja houdt een wethouder één, .soms twee dagen per week zitting om klachten en wenschen aan te hooren over distributie-aangeiegcnheden. groote gemeenten plaats heeft. De Voorzitter zegt, dat zulks alleen in De heer Mourits zegt, dat kleine ge- meenten dezclfdé zaken te behandelen krij gen als groote. Spr. is het voorts ook meermalen, gebleken; dat een belangrijk schrijven uitging van B. en W., waar de wethouders geheel onkundig van waren. De voorzitter zegt, dat dit zaken betref fen van ondergeschikt belang. De heer Mourits noemt de brood aange legenheid bijv, geen zaak van onderge schikt belang. viel in een tijd, waarin u er wel mee te maken. De heer Mourits: Die aangelegenheid iel in een tijd, waarin u er wel mes1 te maken had! Ket schijnt, aldus de heer M„ dat in deze gemeente ni:t B. en W. de leiclbig hebben, dcch B. en B. en '.k noem 'het treurig, dal een ondergeschikt vrou wetijk persoon belast wordt met cListributic- zaken, waarbij het fooien stelsel een groote en zeer verkeerde rol spc-eit. De Voorzitter: De directeur gc-eft de lijst van ver dealing. De heer Mourits: Op 't oogenblik is dit mogelijk, doch vroeger ,is het, nimmer ge schied. Indertijd heeft de Raad een direc teur benoemd, met wien evenmin overleg gepleegd wordt en die dan ook tot. nu niet veel anders te doen had clan het geld te boeken. Zijn jaarwedde werd bepaald op f400, ofschoon de heer Koole en ik wilden beginnen met f 300, een bezuiniging welke veel beter geplaatst was dan bijv. de Noordsche telefoon, dan konden we later zien of het tractement verhoogd behoorde te worden. Doch thans kan ik nog niet zeggen of het al dan niet verdiend wordt Ik wenisch n.itt langer ais school jonger; gebruikt te worden en vraag óf ontslag, óf verandering. Reeds een paar malen was de voorzitter niet aanwezig bij de commis- siie-vergadering zen dei4 kennisgeving en toen keihouder Kemp één keer verzocht de vergadering een dag te. verschuiven,- werd hieraan geen gevolg gegeven en achtte de Voorzitter zich beleedigd. Dc Voorzitter zegt naar aanleiding vart het beleggen van welhoudersvergadoringen slechts dan te vergaderen a.!s het nodig is en meende juist, den wethouders .er, wille te zijn, door hen zoo min mogoiijk lastig te vallen. De beer Mom its: IT houdt, vergadering, doch veel te weinig en Gedeputeerden zul len niet voor niets verlangen, dat den wet houders een zoo belangrijk honger tracte- ment wordt toegekfjio. In dc ..Gemeente stem"' en andere kranten lea> ik herhaal delijk belangrijke brieven, gericht aan B. en W., doch nimmer worden, de wethou ders hiervan cp de hoogte gestelri. De heer Van der Weijden, wethouder, sluit zich aar; bij het gesprokene van eten heer Mourits en zegt, met genoegen zich te willen geven en zijn tijd beschikbaar te willen stellen voor de belangen der ge meente. De Voorzitter zegt eve neons, met lust an vroeg tot laat werkzaam tc zijn voor de-belangen der gemeente en !"-• vole dift- tribut ie-werl.zaamh ed en prompt te ver vuilen. De hoer Van der Wrijf! en merkt op, diat de directeur clan wel niets te doen heeft, waarop de Voorzitter antwoordt, juist den iaatsten tijd zoove-l werk zelf met meu te doen.... en sluit hierop de vergadering-. SASSENHEIM, Droevig! Zatermicldag viel het 10-jarig Koontje van v. cl. Bruggen van een kwakel ia de Zandsloot. Eenige vriendjes'staken hem nog een hengelstok toe, doch deze kon het knaapje niet grijpen. Het nood lottig gevolg was, dat, toen men eindelijk eenige personen gehaald had, het knaapje reeds verdronken was*. De doktoren Quant en le Grand hebben tevergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Het huisgezin van v. du Bruggen wordt wel zwaar be proefd; ruim een jaar geleden is een zoon op zee verdronken. NOORDWIJKERHOUT. Consecratie der nieuwe R.K. Kerk. De wandelaar, die gistermiddag vanaf het station Piet Gijzenbrug zijn schre den richtte naar het vriendelijk, aan den rand der duinen gelegen dorp Noordwijkerhout, bespeurde onmiddel lijk, dat deze Zondag een bijzondere feestdag was. Van vele huizen wapper de de nationale driekleur, terwijl de geel-witte pauselijke wimpel hem ver duidelijkte, dat het feest van kerkdij ken aard was. En dit was dan ook in derdaad het geval. Monseigneur de Bisschop van Haar lem zou met den trein van 6 uur aan het station te Piet Gijzenbrug arrivee- ren, om heden de nieuwe kerk van de parochie van den H. Jozef te consacree- ren. Bij den ingang van het dorp had men een fraaie eerepoort opgericht waarin op sierlijke wijze een hartelijk ^«rcohlc, MonooigaouP- werd toegeroepen. Behalve versieringen aan de verschillende huizen, waren "na tuurlijk ook de nieuwe kerk en pastorie luisterrijk versierd. Vlaggen, tropheeën. bloemen en guirlandes boden hier een feestelijk aanzien, terwijl voor den in gang der pastorie nog een fraaie eere poort was opgericht. Precies op tijd reed de trein het sla tion Piet Gijzenbrug binnen, waar Z. D. H. werd verwelkomd door de Z.E.' Heeren Pastoors der beide parochiën, den rector van het Retrailenhuis en den rector van het St. Bavo-gesticht en - den W.E. I-Ieer J. A. Voorham, kapelaan van de parochie van den H. Victor. In een tweetal rijtuigen, dat van Z. D. H. den Bisschop met vier paarden bespannen, reed het hooge gezelschap naar het dorp terug, waar het bij den ingang, bij de z.g. sloot van Guldemond, op plechtige wijze werd verwelkomd. De autoriteiten dér gemeente, de kerk meesters en armbesturen, waren hier ter Verwelkoming aanwezig, terwijl een groote groep ruiters zich aan weerszij den van den weg hadden opgesteld. De oudste kerkmeester, de heer G. Warmerdam, verwelkomde hier Mgr. Hierna ging de stoet midden door het' dorp, waar Monseigneur, door de tal rijke langs den weg geschaarde paro chianen eerbiedig werd begroet. De stoet was als volgt samengesteld. Voor op de vertegenwoordiger der politie te paard, daar achter een heraut t,e paard met den pauselijken vlag, gevolgd door en groep ruiters, allen omgord met een wit-geel gekleurde sjerp. Onmiddellijk hier achter kwam het bisschoppelijk rij tuig, geëscorteerd door een eerewacht, gevolgd door een rijtuig met eenige eerwaarde heeren geestelijken uit den omtrek, en een rijtuig met de leden van het kerkbestuur. Een groep ruiters sloot weer de stoet. Onder klokgelui bereikte men de pastorie, waar Monseigneur werd verwelkomd door den kapelaan der nieuwe parochie, den weleerw. heer A. J. G. Melchers, terwijl hier ver der een veertigtal bruidjes met bloemen ter verwelkoming aanwezig waren. Nadat Monseigneur, staande in zijn rijtuig, de talrijk toegestroomde menig te den bisscchoppelijken zegen had ge schonken, trok hij zich in de pastorie terug, waarna de menigte zich spoedig weer verspreidde. De feestelijke plechtigheden waren voor gisteren hiermede afgeloopen. Hedenmorgen vroeg, reeds om half- acht, werd met de plechtige consecratie der nieuwe kerk begonnen. Een groot aantal heeren geestelijken uit den om trek hadden door hun tegenwoordig heid van hun belangstelling blijk gege-; ven. Q Gelijk de liturgie voorschrijft, werd eerst de kerk van buiten geconsacreerd terwijl daarna de plechtige hande ling binnen in de kerk plaats vond. Een groot aantal geloovigen woonden de plechtigheden in de openlucht bij, maar de kerk zelf bleef gesloten, totdat Gemengde Berichten. Verdronken. Gistermorgen heeft zich te Haarlem een verdrinkingsgeval voorge daan in het Zuider-Buitenspaarne. De 16- jarige M. uit Haarlem, was daar met rijn broer aan het zwemmen, toen hij zonk. Hij greep zijn broer vast. Deze maakte zich los en begaf zich naar den kant. Toen de 16-jarige opgehaald werd, kon dr. De Jong slechts den dood constateeren. De jongens waren niet zeer in het .zwem men bedreven. Opgeviseftt. De lijken van de gebroe- eters B., die Vrijdag j.l. bij het zwemmen in den IJsel te Brummen verdronken rijn te Zutplien gisteren in den loop van den voormiddag, ter hoogte van de zweminrich- ting, opgevischt. Een taaie. Te Best hij Boxtel kreeg een hen'.breker dezer dagen een ongeluk. Hij-zou een zwaren booiu onder een ande ren aanhaken, juiisl toen het paard onve ■- waóhits aantrok. De wijsvinger werd daar door geheel afgekneld. De man was een half uur van de dichtsbijzijndo huizen af. 1-Iij spoedde zich daarheen, doch stak zijn vinger eerst in zijn vestzak. Vervolgens nam Siij de fiets en peddelde naar den dokter ie Best cm zich te laten behande len. Toen de dokter naar eten afgeknald en vinger vroeg, antwoordde de man, terwijl hij iets uit zijn vestzak baalde: „Hier heb ik hem, dokter; ik heb hem 49 jaar ge dragen en wilde hem daarom niet laten liggen. De doodgeschoten ooievaar, Tegen G. M., tuinbaas van den Centralen Proef tuin hij Breda, die op 28"Mei een aldaar nestelenüen ooievaar doodschoot, werd door den kantonrechter f 50 boete geëischt. Een berucht uitbreker. Naar verne men wordt heeft de hij verstek veroordeel de Schcrporihuizen, die in December van het vorige jaar uit. het huis van bewaring te Arusteidam was uitgebroken, zich hij de poü'de te Arnhem aangemeld, llij is vandaar naar Amsterdam "overgebracht en Rer beschikking van den officier van justi tie gesteld. S. had in December van het vorige jaar met eon medeplichtige in een diefstalzaak. een zekeren. Tubergen gelegenheid gezien uit een binnenplaats van het buis van be waring te ontsnappen door het stuksnijden van tralies. Zonal® men zich herinnert, heeft in verband met déze ontsnapping de bewaker van beide ontvluchten voor de rechtbank te Amsterdam terechtgestaan, verdacht van gelegenheid te hebben gege ven tot. ontsnapping, donr ,de sleutels van de cel onder het bereik van S. en T. te hebben laten liggen. T.JêJntjü, Eindelijk heeft het op de smachtende' wei en hooilanden in Fries!ands zuidhoek eens geregend. Geen plasregen tijdens een on weersbui, waarbij het wal er meer weg loopt dan in de grond dringt maar e.n kalme regen van Donderdagavond tot Vrij dag laat dn den morgen. Het water komt nu aan. den wortel zooals de hoeren zeggen en het is reeds te zien. hce het hemelwater do wei- en bouwgronden ver kwikt heeft. Vooral op het etgroen, waar aan de veehouders als weide zco groote behoefte hebben, heeft de regen prachtig ingewerkt. Nu weer warmte en er zal weer gras voor het vee zijn. De veldvruchten, die ook al wat door, d'e aanhoudende droogte leden, staan nu weer frisch. Aardappelen en boonen belo ven een riiken oogst. Over de grens gekomen. Te Ohten- zaal kwam Zaterdag, aan een Russische Feldwebel, die uit een gevangenenkamp in, de Harz was ontvlucht én den tocht naar ons land in 31 dagen had gedaan. Twee andere Russische krijgsgevangenen, die met hem waren ontvlucht, werden nabij de grens door Duitsche grensbewa kers gevat. Een jeugdig avonturier. Met de mail boot „Zeeland"' kwam Donderdagavond te Vlissingen aan een 16-jarige jongen, vroe ger leerling van een norm aal school in Zuid-Limiburg. De jongen ontvluchtte des tijds de oudierliike woning en kwam na eenig zwerven in het vluchtelingenkamp te Ede, waar hij zich voor Belg uitgaf. Hij wist naar Engeland te komen, waar hij dienst, nam in het Belgische leger. Hij streed mede en werd voor betoonden moed zelfs gedecoreerd. De jongen schreef aan zijn ouders en deze wendden pogingen aan hem uit het leger te krijgen en naar huis te doen tcrugkeeran. Toon hij met een hoot uit Havre naar Engeland zou over steken, werd deze boot getorpedeerd, maar onze landgenoot werd gered en kwam weer in Frankrijk terug. Later werd het Ka naal met moer succes overgestoken en door tusschenkomst, van den Nederland- sdhen consul-generaal te Londen word de jongen nu met de „Zeeland'' naar Vlis- sangen gezonden, vanwaar hij door de politie op transport naar zijn geboorte plaats werd doorgezonden, om weder co der het ouderlijk gezag1 te worden gestald. Bliksem in een kerktoren gessagen. De bliksem is in den toren van Masten broek geslagen. De tweede zolder ligt vol stukkén steen. Een gedeelte van den brandmuur tusschen kerk en toren is ver- I nield. In kerk en teren is belangrijke schade aangericht.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2