BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Be JAARGANG No." 2347 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. latere. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT ELAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FFESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week /.„ij per. kwar,aalbÜ on« agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaal. Franco per oost f J.80 per kwartaal. Het GEILLUS1REERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. H Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 71/, cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0J3, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededeelingBn van 1-5 regels U5U, eLka regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke kortbig. Groote letters naar plaatsruimten KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koup en verkoop 40 cgnten per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. Hel Roode Gevaar. Er is wellicht nog" nimmer in ons land een stuk klassenstrijd gevoerd, hetwelk zulk een 'nationale ramp dreigt tc v,orden als de staking in de Limburg- sclie mijnen, welke, dank zij de actie der socialisten, reeds eenige dagen oen joldongen feit is. *'\Ve behoeven hier niet uileen te zet ten wat het plotseling stopzetten der kolenproduetie op dit oogenblik voor ons land beteekenl.Te midden der groo te oorlogvoerende mogendheden, die steeds do duimschroeven vaster aan draaien. zijn wij verplicht de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten met onzen kolenvoorraad. Reeds herhaalde lijk was er sprake van, dat groote fa brieken, wegens gebrek aan brandstof fen, stopgezet zouden worden, maar, door de genomen zuinigheidsmaatrege len en hot zoo hoog mogelijk opvoeren der kolen productie in onze eigen mij nen, konden deze rampen lot nu toe voorkomen worden. En terwijl men in heel het land, dag in dag uit. reikhalzend uitziet naar de treinen, welke hun kostbare zwarte la ding van uit de donkere schachten naar de verbruikers overbrengen, ziet hel so cialisme er niet legen op, het geheele bedrijf stop te zetten en Irekt zij haar schouders weg onder hel enorme lands belang, dat bij een goede kolenvoorzie- ling betrokken is. En toch gaat hier de strijd niet om een menschelijk bestaan, of staan er andere hoogere belangen op liet spel, neen, het socialisme wil alleen van deze omstandigheden prolileeren, om een zoet winstje te plukken, een zuiver egoistische speculatie, waarbij het ech ter niet zijn eigen belangen op het spel zet, maar clie van duizenden burgers, duizenden arbeiders ook, in Nederland. De strijd wordt gevoerd om vermin dering van den arbeidsdag van 8Vi> op welke thans gevraagd wordt, op enkele uitzonderingen na, overal reeds is inge voerd. Een der redacteuren van „Het Han delsblad", die een bezoek aan de mijn streken brengt, verklaart dan ook on omwonden, dat de gestelde eischen niet van dien aard zijn, dat zij onder de .hui dige omstandigheden een conflict mo- liveeren. Maar wat deert dit den socialisten; zij moeien bun invloed in deze streken met een zich sterk uitbreidende indus trie versterken; daartoe zijn hun alle middelen dienstig! Wanneer straks fabrieken in ons land wegens gebrek aan kolen moeten 'stopgezet worden, dan kunnen die wer- keluoze arbeiders gaan spreken van de zegeningen van liet socialisme! En wanneer hongerige, slraks in den winter verkleumde kinderen langs de straten loopen, dan kunnen de socialis tische leiders prat gaan op liun actie in bet Roomsche Zuiden! Het terrorisme der socialisjen open baart zich hier wel op een afschuwelijke wijze ergerniswekkend in hooge mate! t FEUILLETON. Christen helden in Japan. 20) „Mag ik voor mijn dochfer nog de 'gunst verzoeken uwe Doorluchtigheid een kop thee of een schotel vreemden wijn aan te bieden?" vroeg de groot admiraal hoffelijk. De vorst van Ban- doeë nam dit aanbod met veel vriende lijkheid aan. „O, zeker, het zal mij een voorrecht zijn der verheven Prinses, uwe dochter, mijn gelnkwènsch aan te bieden ter gelegenheid van haar verloving met dezen doorluchtigen Prins", antwoord de Jyeyas met een diepe buiging. „Ik zal gaarne een dronk nemen van den vreemden wijn. alleen reeds om te be wijzen, dat ik geen minachting koester .voor al wat vreemd is. Wie weet", voeg de hij c-r zachtjes bij, toen inlusschen 'de anderen zich met de gebruikelijke buigingen hadden verwijderd, „of ook ik op zekeren dag aan den vreemden godsdienst niet de voorkeur geef boven onzen kami-dienst, wanneer dit Japan tot heil kan strekken. Weest verstandig, wanneer gij voor het aangezicht van Taïko-Sama slaat, en houdt u ervan overtuigd, dat gij in mij den besten vriend bezit."- „Die sluwe vos! Alsof ilc liem niet "doorgrondde", zeide vorst Auguslinus bij zichzelven, toen hij den Daimio uit geleide had gedaan. Nu ben ik er zeker van, dat hij reeds waant, voogd over Hide-Yori te zijn. Maar niet voor het zoonljc van Taiko-Sama. doch voor zie.h- seiven en zijn huis wil hij den $cho- Duitsche successen bij den Chemin des Dames. Duitsche raids boven het Engelsche front. Controle op de levensmiddelen in Amerika. Rusland protesteert tegen de overhesrsching in Griekenland. -- De Duitsche overheid neemt alle oogsten in Overzicht. t Is alleen het Wesl{rontdat eenig tëeken geeft van krachtige actie. De Duitschers hebben met succes een aan vat ten Z.O. van Filain, bij den Chemin des Dames uitgevoerd. Zij veroverden daarbij Fransche stellingen over een breedte van VA K.M. en een diepte van 500 AI., en namen 300 Franschen ge vangen. Van Fransche zijde heet het, dat nieuwe pogingen der Duitschers 0111 de successen daar uit te breiden, mislukten. Op andere plaatsen aan dit front treedt de artillerie in actie. De Duit schers melden, dat zij de Franschen ge dwongen hebben tot ontruiming van het grootste gedeelte van liet terrein, clat den 18en en 2ien Juni door laatst genoemden ten Dosten van den Mont- Cornillet in Champagne werd veroverd. Volgens het Fransche bericht werd de Duitsche aanval gemakkelijk afgesla gen. De Oostenrijkers lïebben na een krachtige artillerie-voorbereiding in Cordovole een aanval ondernomen, doch een tegenaanval der Italianen wierp hen terug. <Aa#iA4W^kSfl?ni?faT8-!i.ni'rtlTé-eiTTT' ter op enkele punten levendiger werd, terwijl aan de Beneden-Slroema Engel sche verkenners trachtten op te ruk ken; doch het Bulgaarsche geschutvuur dwong hen terug te keeren. De uitlatingen der staatslieden wijzen erop, dat de geallieerden thans allesbe halve bereid zijn, vrede te sluiten. Door den Bussischen Raad van Arbeiders en Soldalen zijn de uitnoodigingen voor de vredesconferentie te Stockholm, die tusschen 28 Juni en 2 Juli zal worden gehouden, rondgezonden en is onmid dellijk van de socialistische vertegen woordigers der Centrale Mogendheden een gunstig antwoord ontvangen. liet blijft nog de vraag, of de Gealli eerde socialisten aan de officieele bij eenkomst zullen deelnemen. De Fran sche minister Albert Thomas schreef in het Zweedsche socialisten-orgaan de zer dagen, dat de Geallieerden ook hun oude' overleveringen moeten herzien. En de Vorwarts, die de beschouwing van minister Thomas bespreekt, zegt: „wij willen ons niet schuldig maken aan de leugen, dat een overwinning van Duitschland de zegepraal der absolute gerechtigheid verzekeren zou..." In Spanje is hel, na den dreigenden binnenlandschen toestand van eenige dagen geleden, kalmer geworden. Een officieuze Spaansche mcdedeeling ver zekert, dat er van een anti-monarchisti sche beweging geen sprake was. Trouwens, wij naven reeds eerder als onze meening te bennen, dat de popula riteit van koning AJphonso niet spoedig geschokt zou worden, en vooral niet, nu in het minis'erie de quaestie weer in liet reine is gebracht. Wij mogen dus dit incident als afgedaan beschouwen. Cp Zee. In den gscivj geboorde schepen. In den Atlantischen Oceaan werden door de Duitschers een aantal schepen vernield met een gezamenlijken inhoud van 28,000 t. Tot die schepen behoort o.a. een Engelsche hulpkruiser, die den lien Juni vroeg in den ochtend in den grond werd geboord, een bewapend stoomschip en een onbekend Engelscli vrachtschip van ongeveer 4500 t. Een draadloos"liericht aan de „Im- parcial" meldt, "dat het Engelsche s.s. „Ballat", uit Liverpool, met lading erts nar Engeland, bij Almeria is gestrand. Duikboolen brachten nabij ;San Se- bastiaan een stoomschip van onbeken de nationaliteit, van ongeveer 6000 ton tot zinken. Aan de westkust van Algarve is het door de Portiigeezen in beslag geno men Duitsche s.s. „Energia", (740 t.) met paarden en varkens van Casablan ca naar Bordeaux, tot zinken gebracht. Duitschland. Alle oogsten in beslag genomen. Door een verordening van den Bonds raad, zuHcn in liet komende oogstjaar niet alleen graan, doch ook gerst, ha ver, peulvruchten en boekweit zonder meer in beslag genomen worden, om -'.■MsiQ-_Le£deelen cloor Oor'.cg3w2ar. De nieuwste oorlogswaar in Duilscii- land is tabakssurrogaat. Het gebrek aan tabak lieeft vindingrijk gemaakt. Uit aardbeibladeren, lavendelbloesem, san delhout, venkelbladeren en andere aro matische „kruiden" is een tabakssurro gaat samengesteld, dat den voorraad echte tabak langer moet doen duren, maar ook zonder bijvoeging daarvan in de pijp kan worden gestopt. Oostenrijk-Hongarije. De Qostenrijksche kabinetscrisis. Het Oostenrijksche kabinet is thans definitief geconstitueerd onder leiding van dr. Seidter. Deze heeft in de vergadering der par tijleiders medegedeeld, dat de nieuwe regecring slechts voorloopig is en later door een definitieve vervangen zal wor den. Haar laak is de kwesties betreffen de de voorloopigc regeering, het man daat der leden en de verkiezing der de legaties af te handelen. De Duitsche nationale bond heeft be sloten, pogingen in het werk te stellen om alle Duitsch-Oostenrijksche partijen te vereenigen. In de Boheemsche. Pool- sclie en Zuid-Slavische vraagstukken moeien zii zoo spoedig mogelijk tot overeenstemming geraken. Engeland. Duitsche raids. Ten Zuidoosten van Gavrelle en len Zuidoosten van Armentières voerden de Duitschers raids uit. Twee Duitsche vliegtuigen zijn tot dalen gebracht, terwijl een derde bui ten bereik neerkwam. Een vierde vlieg tuig is door afweergeschut in de En gelsche linies naar beneden gehaald. Griekenland. Rusland protssieert. Stockholm's „Tidningen" verneemt over Ilaparanda, dat de algemeene con ferentie van arbeiders en soldaten te Petrograd verklaard heeft niet te kun nen begrijpen, hoe de voorloopig regee ring aan de geweldpleging jegens Grie kenland deel kon nemen. Tserelelle verklaarde daarop, dat Rus land door tusschenkomst van den mi nister van Buitenlandsche Zaken gepro testeerd heeft legen een geweldpleging waardoor de Grieksehe Grondwet en het recht van Griekenland om over het eigen lot te beslissen geschonden wer den. Binnenkort zal hét protest gepubli ceerd worden. Verbannen of onder toezicht gen:aatst In Athene' is een lijst gepubliceerd van personen, die op last van den regee- ringscommissaris aanzegging hebben ontvangen, dal zij uit Griekenland wor den verbannen. Deze lijst bevat 30 na men, onder wie de oud-ministers Goe- naris, Streit en Alerkuris, de generaals Doesmanis en Metaxis. de leider van den Reservistenbond Sayas. De verbannenen, die in Athene wo nen, kregen drie dagen tijd, de anderen acht dagen. Verblijf van ex-kaning Constantijn. Volgens de „Basler Nachriciilen" zal -fy-keming Constantijn van Griekenland rieb i,, Üp_ iiiHiVMi-e bji Tiiun Freiherr von Zedwitz, die 111 iiei tem staat. Zwitserland. Bejegening van koning Constantijn. Koning Constantijn heeft Lugano ver laten en zich naar Thusis in Grauw- bunderland hegeven. Naar de „Zürieher Post" bericht, zou den reeds op het station te Chiasso be toogingen zijn gehouden tegen Koning Constantijn, die beschimpt en uitgeflo ten werd. Aan de menigte werd echter door militairen belet liet stationsge bouw binnen te dringen. Veresnigde Staten. De vrijheidsleening. 'Officieel wordt medegedeeld, dat de geheele opbrengst van de Vrijhei.Islee- ning 3.035,220,S50 dollars bedraagt. Zij is met 52 pCt. overschreven. Geheime handel in verdoovende middelen. Te New-York zijn twee mannen ge vangen genomen, bchoorende tot een bende, die door verboden handel in narcotica gedurende vier jaren een mil- lioen dollar heeft verdiend. In twee kof fers van deze mannen werden 90 KM. cocaine, morphine en heroïne gevon-. den, ter waarde van 200,000 dollars. De vlootuitbreiding. Marconi gaf als zijn meening te ken-» pen, dat Amerika in staat zal zijn op het einde van dit jaar nieuwe schepen tot een gezamenlijke tonnenmaat van ltii millioen in zee te sturen,, en het volgende jaar zou dat cijfer op zijn minst verdubbeld kunnen worden. Het Rood6 Kruis. De „Daily Telegraph" verneemt uit' New-York: De Amerikaansche organi- saliegeest en de geestdrift voor den oorlog hebben weder een nieuwen tri omf behaald. In één week tijds werd 20 millioen dollars voor het Amerikaan sche Roode Kruis bijeengebracht. Een bomaanslag. Een telegram uit Havana meldt, daC een magazijn van het fort Cubana in de lucht is gevlogen. In de geheel stad werd de schok gevoeld. Een persoon is gedood en velen zijn gewond. Men gelooft, dal een bom, die in de onmid dellijke nabijheid van liet magazijn ge-" plaatst was, de oorzaak van de ontplof-: ling is geweest. Wilson's oon>o!e cp de levensmiddelen. Het Huis van Afgevaardigden heefï met 365 tegen 5 stemmen liet welsont-' werp aangenomen, waarbij president Wilson gemachtigd wordt, controle uk. te oefenen op de distributie van levens' middelen en brandstoffen en voor liet beheer ervan 152,500,000 dollars locgcl staan. Verder keurde het Huis de amen dementen goed, die het gebruik van le vensmiddelen voor het maken van ster-i ken drank verbieden. KeWvoiïb"w;ttkrjf!?Mw J.» '"'t» nomen houding te volharden en niet aan de staking deel te nemen. De Landelijke Federatie van Metaal- bewerkers heeft op een gisteren gehou den vergadering een motie aangeno men, waarin een krachtige actie wordt aangekondigd tegen het militairisme en den aanmaak van munitie. De distributie van varkensvleescli wordt stopgezet. Nederland en de Oorlog. Nieuwe aardappelen. Uit vakkringen meldt men aan liet „Vad.": Het verlangen naar nieuwe aardappe len is zeer begrijpelijk, daar de oude op zijn, doeh men moet niet verlangen waar niet is. De werkelijke toestand is de volgende: Terwijl verleden jaar in dezen tijd da gelijks één millioen K.G. op de veilin gen en de markten ten verkoop werd aangeboden, zijn de oogsten op liet oogenblik tusschen 50.000 en JOO.OOO K.G. per dag. dus buitengewoon klein. De oorzaken hiervan zijn: lo. het goen-hoedl Daarom wil liij ons tot vriend houden. Wij zullen eens zien." ZESDE HOOFDSTUK. Taiko-Sama's uiteinde. Op een klein half uur afstand van Meako stond liet trotsche Schogoen- kasleel Foesimi, omringd door hreede grachten en sterke muren. Groote tui nen en parken, stallingen voor cenige honderden paarden, kazernes voor de lijfwacht, arsenalen en magazijnen, woningen voor het talrijke dienstperso neel, voor de hovelingen en vorstelijke gasten, voor de vrouwen van den Ivubo- Sama en haar dienaressen een kleine stad met slraten en pleinen lag rondom de vesting, en te midden daarvan rees het paleis van den Vorst omhoog, we derom omgeven door muren en grach ten. Op bevel van Jyeyas werd de buiten ste poort aanstondsgeopend, en de Vorsten reden met hun gevolg tusschen een dubbele rij geharnaste soldaten een groot plein op, met marmeren stecnen geplaveid, en begrensd door kazernes. Hier vertoonde zich een bont militair schouwspel. Taiko-Sama hoorde in zijn ver trekken gaarne commando-geroep en wapengekletter uit de verte. Doch op dit oogenblik heerschte op het wijde plein een beklemmende stilte, en spra keloos stonden de soldaten onder de luifels hunner kazernes in het gelid. „Zacht wat, opdat de Ivubo-Sama niet gestoord worde!" zei een kapitein, op den stoet toetredend. „Uwe Doorluchtig heden doen beter door hier af te stap pen. Dan is het geluid der hoefslagen In de ziekenkamer niet hoorbaar. Het ge. volg mag in geen geval in het binnen ste gedeelte van het kasteel worden toe gelaten. Ila, de machtige groot-admiraal en Ukon-Dono, mijn dappere veldheer! liet doet een soldaat goed u te zien!" „Ik ken u, gij zijl ook in Korea ge weest. Gij heet Kasumal Ge hebt u on derscheiden bij de landing le Tsin-to. Hebt gij met uw dappere schaar thans de wacht bij den Kubo-Sama? Dat doet me genoegen; deze onderscheiding komt aan zulke wakkere mannen toe!" Akitis antwoordde Ukon-Dono, en zoodra de soldaten voor de kazernes den hooggeëerclen veldheer herkenden, kwa men zij aanloopen en omringden luid jubelend zijn ros. „Stil!" riep Jyeyas mei duister saam getrokken wenkbrauwen lol de solda ten. „Kapitein, wat beleekent dal? Hebt gij zoo weinig luclil onder uw mannen, dat zij naar lust en believen hun gele deren kunnen verlaten? Wat mag de zieke Schogoen bij dit geraas wel den ken'! En zijn gezicht tot een vriendelijk lachje vertrekkend, zeide hij tot Ukon- Dono: „Hoezeer mij deze ovatie van uw oud-strijder ook verheugt, mag ik ze onder deze omstandigheden loch niet dulden, zooals uw wijsheid-zelve zal moeten erkennen," „Volkomen juist; zij behoeven niet lo roepen! Ik ben ook zonder dat overtuigd van hun toegenegenheid", antwoordde Ukon-Dono. .Herneemt uw plaats in de gelederen, kinderen, en gij. dapper lva- suma, zorg ondertusschen voor onze paarden en ons gevolg!" Met die woorden sprong de reus uit den zadel, cn begaf zich met de Vorsten naar de poort der. binnenvesting. Deze poort was sterk bezet door geharnaste mannen. De groot-admiraal en Ukon- Dono werden door de wacht aanstonds binnengelaten, daar men hen ver wachtte. Doch, wat Rodriguez, dien de groot-admiraal volgens zijn belofte me degenomen had in de verkleeding van een dokier, maakte dé kapitein be zwaar. „Ik verzoek dan Het edele Vorsten paar voorloopig mijn woning binnen ie treden, en daar te vertoeven, totdat ik het vereischte verlof heb verkregen van den opperhofmaarschalk'zeide Jyeyas. Hij had het zóó wel verwacht, en vond thans de gewenschtc gelegenheid, om met beiden een vertrouwelijk gesprek aan te knoopen. Zij begaven zich nu met hun drieën naar de nevengebouwen van het kasteel, waar Jyeyas en andere hoogwaardigliei<.l.-by'kleeders hun wo ning hadden. „Dezen vreemdeling hier, 'die genees heer is, en van wiens kuns.t misschien het leven van den Kubo-Sama afhangt, laat, ik op mijn eigen verantwoording binnen", verklaarde de groot-admiraal. Doch de kapitein bleef eischen, dat men eerst den opperhofmaarschalk zou roe pen. Deze maakte voor de beide Vor sten diepe buigingen, en liet ten laatste hoewel ongaarne den vreemden genees heer, dien hij bekeek mot grool wan trouwen, „op hun verantwoording" bin nen. „Is uwe Doorluchtigheid er wel geheel zeker van, dat deze vreemdeling tegen den zieke geen booze tooverkunst in" zijn schild voert'?" vroeg de opper hofmaarschalk nogmaals aan Tsoekami- pohp. „Hij ziet er met zijn witte haren wel vertrouwbaar, j.i zelfs eerbiedwaar dig uit, maar gelijkt volstrekt niet op een van onze geneeshecrcn. Ook zie ik ;een bediende met een medieijnenkist." „Onze geneesheer heeft geen medieij nenkist noodig. cn is ook geen loove- naar'sprak de groot-admiraal, den hoveling geruststellend, en zoo gingen zij dan eindelijk, door laatstgenoemde geleid, dwars over het binnenplein, en over de breede marmeren trappen naar de woning van den Kubo-Sama. Zij kwamen bij de trolsehc in drie gedeellen verdeelde vestibule, van wel ker balustraden gruwelijke draken en leeuwen-figuren op de binnenkomenden dreigden neer te springen, „lloc sper ren zij hun bloedige muilen open, en hoe grimmig vonkelen hun groene oogen!" zei de priester bij zich-zelveu. Zinnebeelden van den zielcnmoorder, van het begin", die liier nog heerscht! En werktuigelijk sloeg hij het tecken des kruises. Op den opperhofmaarschalk maakte dit gebaar blijkbaar een onaan- genamen indruk. Hij beschouwde het als behoorend lot een tooverlormulier, der Christenen, en wilde nogmaals be zwaar maken, om den geneesheer bins nen tc laten. Doch de hovelingen en oh ficieren in de voorhal ontvingen de bei-' de Vorsten rnct zooveel bewijzen van eerbied, dat hij liet niet waagde hun on-' tevredenheid op te wekken. „Zij ver moeden blijkbaar allen, dat Taiko-Sama met dezen wijzen Tsoekami-Dono, ol met den roemrijken Ukon-Dono iets bij- zonders voor .heeft", zeide hij bij zich zelven, en noodigde hen met nog groo- ter hoffelijkheid uit, hem te volgen naar, de vertrekken van den zieke. (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1