Ingezonden stukken. VRAGENBUS. aanleiding tot iftet volgende intermezzo; De heer Meulenbergh: Aannemen! Een glas water! De hear De Wever: Mij ook een,, zonder suilker! De voorzitter: Ik, verzoek den heer en meer te handelen in overeenstemming met dien ernst van den Raad. Ik protesteer er tegen, dat anen hier doet. ai sof men in een café zit. De hoor Meulenbergh: We behoeven hier toch niet te zitten als .zwartgallige men- fichen! De hear De Wever pakt zijn paperassen bijeen en verlaat brommend de vergade ring-. De rust is hersteöd. Aan bet eind der vergadering vroeg de heer Meulenberhg, dat de voorzitter zou zorgen, dat voortaan een&gfi karaffen friisch waiter in die vergadering aanwezig zonden zijn. De voorzitter zegt dliit doe, maai* vreesde dat bij de huidige temperatuur het. water in de kraft niet erg frisoh zon blijven. Weshalve .spreker vond, dat men het maar bij het oude moestt laten en de gemeente- bode als kc'lner moest laten fungeeren. In beslag genomen. Aan bet station te Venio zijn een paar kisten met para- pluies, bestemd voor Dudltechland. in be slag genomen. De zwaarste der kisten trok de aandacht oer beambten. Tusscben de paraphilias Vend .pi. in. 105 kilo chocolade gevonden De afzender is in voorloopige heohtenis gesteld. Bij da Ouitschers verdwenen koeien. Aan de grens beleeft men zonderlinge voor varen. Uit een Nedierlandsohe weide, vlak aan de draadVersperring bij Heille (Sluis) ge'iegen, waren vier koeren en een paard verd'wenen. De edgeniaar vermoedde web dat ze op de eene of andere manier bij de Duitschers terecht waren gekomen. Van HolLandsohe zijde werd' een onderzoek ingesteld en ja, de dieren bleken te Mid delburg, in Vlaanderen te zijn. De Duit- sohers beweerden, dat 'het vee van den HoUandschen kant over den draad was gejaagd. Zonderling is 'techter, dat die diraad dan juist zonder stiroom was, Te Middelburg heerscht geen ovenv'oed en de Duitschers hadden al vast em der run deren geslacht. De boer heeft nu zijn paard en drie koeien teruggekregen, terwijl hij voor 't geslachte rund 200 Mark ontving. Van Hollandsche zijde is er hier flink opgetreden geworden. Een zakkenroller aan 't werk. Ten nadeele van den koopman W. F. H. v. P., wonende te Rotterdam, is op het perron der Z. H. E. S. M. een portefeuille met f 80 aan bankpapier gerold. Door de hitte. De werkman J. te Vierverlaten dronk tengevolge van de hitte zooveel water uit het Peizerdiep, dat hij ziek werd en aan de gevolgen overleed. Verduistering van ,t 11.000. Een 18- j-auiig bediende van een groot (kleediing- mag.azijn te Amsterdam werd Dinsdag uit gezonden met een bedrag van f 11.164, cm dit bij een bankinstelling te deponeeren. De jonge man deed dit evenwel niet, doch hie'd het geld onder zich en ging naar Schevenjngen. Woensdagavond ontmoette een kennis hem op den Amstelvemschen weg en troonde hem mede naar het politie bureau. Bij fouilleer,ing bleek de bediende nog f 10.999 in zijn bezit te hebben. De grootte van het bedrag dat hem werd toevertrouwd, schijnt hem voor de verlei ding te hebben doen bezwijken. Gearresteerd. Te Hamant zijn de burgemeester, diens echtgenoote en zuster, zoon en dochter, pater overste van het klooster, professor Ballings, do hotelhou der G., de veldwachter, benevens neg vijf andere inwoners door d'e Duitschers ge arresteerd en naar Maeseyck overgebracht. iDeize arrestatie wordt im venband gebracht met d'e aanhouding van een gewezen Ne derlander te Hani ont, die te Du de' werk zaam was en zoodoende gerege'd over de grens kwam. Hij werdverdacht van over- - brenging van geestelijken uit België naar Nederland. Vermoed wordt, dat hij, in 't nauw eebraefht. ten opzichte van boven genoemds personen mededeelingen aan de DWitsehers gedaan heeft. RECHTSZAKEN. O.-W. De Amsterdarasche Rechtbank deed den vreemden godsdienst hebben aan genomen, en het edele vorstenpaar van Arima ook, wanneer ik mij niet vergis?" Allen bevestigden deze vraag. „Persoonlijk betreur ik dat zeer", ging Jyeyas voort, „ik acht het niet po litiek en niet patriottisch. Gij ziet, ik veroorloof mij. mijne meening onom wonden uit te spreken. Doch ik zal nie mand, noch tot den dienst van Boeddha, noch Lot de aanbidding van onze oude kami's dwingen. Ik betreur het, dat Taiko-Sama zich heeft laten verleiden lot het uitvaardigen van vervolgings decreten, tot het verwoesten van chris ten-kerken en lot de bloedvonnissen van het vorig jaar. Het geschiedde in toorn tegen den Spaanschen zeeman, die ons dreigde met de wraak zijns kamps, en wijl. ondanks zijn verbod, Spaansche monniken van de Philippijnen naar hier kwamen. Maar zooals ik z.ide: ik keur deze maatregelen van geweld af. Wan neer het aan mij ligt, zullen zij niet meer plaats hebben. Niemand mag om zijn geloof eenig onrecht lijden, wan neer hij overigens slechts loyaal en trouw is, en he', geloof niet misbruikt als een clekivuinlel voor samenzwerin gen. Ik machtig, ja. ik verzoek de hier aanwezige Vorsten, deze, mijne woor den over te brengen aan hun geloofsge- noolen. voornamelijk aan de Vorsten en aan de priesters." „Ik dank uwe Doorluchtigheid voor deze grootmoedige belofte", antwoord de vorst Augustinus eenigszins terug houdend. „Tegenover zulk een belofte zullen ongetwijfeld al onze broeders in het gelóóf onder de Vorsten zich gaarne uitspraak m ae zaak tegen zeikeren S., aangeklaagd wegens overtreding van. de 44'et' op de oorlogsw ins/tbeil a&tiiaig en die op de Rijikiink.onistenbelajS.ting. Uit bet getuigenverhoor bleek, dat be klaagde in 1915 en 1916 belangrijke be dragen verdiend 'heeft met kaloenihandel. In 1915 ihad hij ongeveer f 410Ö,meer verdiend dan hij had opgegeven op zijn aangiftebiljet voor de ooriogsiwinstbe- la&ting. D;e officier ihad1 wegens overtreding der 44'et op de 0.4V.JB. een maand gevangenis, straf geëischt. Gisteren uitspraak doende, legde de Rechtbank den beklaagde op f 500 boete of vijf maanden hechtenis wegens over treding der wet op de Rijksinkomsten- belastdng en veertien dagen gevangenis straf wegens overtreding der met op de 0.4V.B. Nog deed' de Rechtbank gister uitspraak dn een zaak tegen zekeren P., aan wien eveneens was ten loste gelegd overtreding van de 4Vef op de 0.4V 13. en die op de R ijksahkomst e abel ast ing Beklaagde 'had een bedrag van f9000. in 1915 verdiend met verschillende oo> logs- zaken, niet opgegeven in zijn aangifte biljet voor de Oor'.osgwinstbedasiing. Ook deze beklaagde werd veroordeeld tot f 500 boete of vijf maanden hechtenis en tot veertien dagen gevangenisstraf. Twee kooplieden, die resp. terechtston den wegens onjuiste aangifte voor de Rijksinkomsitenibelasiting en medeplichtig heid daaraan, werden onderscheidenlijk veroordeeld tot f300 boete of drie maan den hechtenis en tot f 30 boete of drie we ken hechtenis. KRIJGSRAAD TE 's-GRAVENHAGE. Voor den krijgsraad te 's-Gravnihage stond terecht H. G. F. H,, werkman aan het Centraal Magazijn te Woerden, we gens diefstal door een. ambtenaar. Het betrof hierde ontvreemding van ruim 1000 paar schoenen uit 's Rijks Cen traal Magazijn te Woerden. De auditeur-militair wees er op, dat ter plaatse zeer veel geknoeid wordt door het personeel, doch dat daaraan niet voldoen de perken kunnen worden gesteld, mede door het weinig energiek optreden van den kapitein-commandant. Een mede-ver dachte, hulpschrijver S., die, volgens be klaagde, eigenlijk de hoofdaanlegger van deze knoeierij is, doch die had ontkend en tegen wien niet voldoende wettelijke be wijzen konden worden aangebraoht, is, zeide Z.E.A., rustig gehandhaafd in zijne betrekking aan het magazijn. Z.E.A. meent bij de bepaling der straf met alle deze omstandigheden rekening te moeten houden en vordert een militaire gevange nis-straf van 47 dagen, in voorarrest reeds doorgebracht, doch met ontzegging van het recht om als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van 5 jaar. SPORT. ATHLETIEK. H.A.V.-massoh Haag—Amsterdam. 60 K.M. binnen 10 uur. Wij brengen in herinnering, dat de deel nemers aan b ov eng eno einden marsch Zon dag a.s. 24 Juni, 's morgens 6Vè u.uir, van de Groenmarkt te 's Gravenhage vertrek ken. Via Den Deijl en Haagse he Schouw moet Sassenheim ('17.6 K.M.) om 9 uur be reikt zijn; Lisse (28.2 K.M.), waar voor het eerst 20 min. gerust wordt, om 10.32 uur. Langs Venneperdorp gaat het door we Haarlemmermeer op Hoofddorp (42.4 KM.) aan, waai- in. Café de Beurs de grooto rust (30 min.) gehouden wordt, vermoedelijke aankomst 1 uur. Over Sloten moet Amster dam bereikt worden, nadat in 't Huis de Vraag (56.6 K.M.) nog 10 minuten rust ge geven wordt (totale rust dus 60 .minuten en totale looptijd 9 uur). Eindpunt is Café Theetuin-, Schinkelhaven, Amsterdam, aankomst aldaar circa 4 uur 30 min. Land- en Tuinbouw. De stand der gewassen Aan het officieele overzicht van den stand der gewassen op 15 Juni is het volgende ontleend: Vroege aardappelen. Bij een gemid- met trouw willen wijden aan den dienst van uwe Doorluchtigheid", zei de oude vorst van Arima. „Mijn verlangen zal geen andere zijn dan den uitersten wil van den Taiko- Sama te volbrengen, en Japan gelukkig te maken", anlwoorde Jyeyas. „Den wil van Taiko-Sama!" riep de openhartige Ukon-Dono. „Ik zou dien wil gaarne eens leeren kennen alvorens tot cïe uitvoering ervan mede te werken Want, waarachtig, Taiko-Sama heeft in zijn leven menigen zaak gewild, welke Uwe Doorluchtigheid zeker niet goed keurt, zooals gij trouwens zoo even reeds de Christenvervolging scherp ge noeg veroordeeld hebt." Jyeyas was een oogenblik onthutst, en wierp met zijn schitterende oogjes op de Vorsten een onderzoekenden blik. Vervolgens zeide hij: ,,De Ivubo-Sarna zal zelf u zijn wil kenbaar maken. Het betreft den persoon van zijn opvolger. Er ligt hem, natuurlijk, veel aan gele gen, zulke machtige en invloedrijke Vorsten, als de hier aanwezige, voor de zaak van zijn opvolger te winnen, en reeds bij voorbaat allen tweespalt te voorkomen." „En wien denkt Taiko-Sama tot zijn opvolger te benoemen?" vroeg de groot- admiraal. „Dat spreekt toch vanzelf Ilide- Yori, zijn zoon!" antwoordde Jyeyas. „Hm, ik dacht, dat hij zich op zijn sterfbed den eed zou herinneren, wel ken hij gezworen heeft aan zijn voor ganger, den doorluchtten Kubo-Sama Noboenaga", zeide Tsoekami-Dono. „En dat hij diens kleinzoon, den vorst van Mino, tot Schogoen zou benoemen?" delden stand van goe'd, staan "de vroege aardappelen goed tot zeer goed in Zuid- Gelderland en de omgeving van Leiden, goed in Friesland, 4Vest-Friesland, te Rotterdam e. o., op de Zuid-Hollandsche eilanden, in Zeeland en in Limburg, vrij goed in Groningen, Utrecht, aan den Langendijk, in het Westland en in Noord-Brabant, matig in Drente, Over- ijsel en Noord-Gelderland. Stoksnijboonen. Deze slaan uitmun tend te Roermond e. o., zeer goed in West-Friesland, te Roelofarendsveen, in Rijnland, het Westland, op Walcheren, te Bergen op Zoom e. o., aan de Lang straat, den Maaskant, te Venlo e. o. en Maastricht e. o., goed tot zeer goed in Groningen, Friesland, Gelderland, Utrecht en te Veur e. o., goed te Assen e. o., in Overijsel, Kennemerland, te Langeraar, Gouda e. o., Rotterdam e. o., op de Zuid-Hollandsche eilanden, in de Baronie van Breda en te Vlijmen e. o. Stamslaboonen. Deze vertoonen bijna overal een goeden tot zeer goeden stand; slechts Dragten e. o. en Oost Zeeuwsch Vlaanderen, waar de stand vrij goed is, maken hierop een uitzon dering. Erwten. De stand van dit gewas is zeer goed in Gaasterland, het Rijk van Nijmegen, Rijnland en aan den Maas kant, goed lot zeer goed in Utrecht en Limburg, vrij goed te Groningen e. o., Zandeveer e. o., Dragten e. o., in Noord- Gelderland, Kennemerland, te Gouda e. o., matig in West-Utrecht, te Roelof arendsveen. Langeraar en in den Hille- gommerpolder; goed in de overige stre ken van het land. Bloemkool. De stand der bloemkool is zeer goed in de Overbetuwe en Rijnland, goed aan den Langendijk, te Veur e. o„ Venlo e. o. en Maastricht e. o., vrij goed in Overijsel, West-Friesland, te Gouda e. o., Rotterdam e. o. en op de Zuid-Hol landsche eilanden, vrij slecht te Gro ningen e. o., slecht te Roermond e. o., overal elders matig. Tuinboonen'De tuinboonen staan bij na overal goed. Uitzonderingen vormen Overijsel, Noord-Gelderland, 4Vest-Fries- land, Kennemerland en Roermond e. o. met vrij goed, Zandeweer e. o.. Zuid- wolde e. o., Rijk van Nijmegen, Utrecht, Beemster, Westland, Rotterdam e. o. en de Zuid-Hollandsch eilanden met matig. Rijnland met vrij slecht. Wortelen. De stand der wortelen is uitmuntend in Rijnland, goed tot zeer goed in Friesland, te Vinkeveen e. o., Veur e. o., in Noord-Brabant en Lim burg, goed in Groningen, Overijsel, Gel derland, te Utrecht e. o., in het West land, te Rotterdam e. o., en op Walche ren, vrij goed te Assen e. o., in den Slo- terpolder, aan den Langendijk en op de Zuid-Holladsche eilanden, matig in West-Utrecht en West-Friesland. Buiten verantwoordeliikhcid der Red.) De gemeenteraadsverkiezingen te Alphen a/d. Rijn. Zullen in vele gemeenten de raadsver kiezingen onder de leuze: laat zitten wat zit, kalm voorhij gaan, bier zullen zij wiet zulk een kalm verloop hebben. Hebben velen destijds, dank zij onvolle dige en onjuiste voorlichtingen, Candida- ten, die voor het wetsontwerp dee- vereen i- ging Alphen, Aarlandeneen en Oudshoorn wareni, gestemd, sedert zijn de aan den dag gekomen nadeelen zoo ve en, dat ta.l van personen van gevoelen zijn veranderd. Terwijl nu van A.-R. zijde de heer Ver- duijn en van de liberale zijde de heeren Coenen en Smit, allen vurige voorstanders van bedoeld wetsontwerp, zijn candidaat gesteld, heeft Chr.-H. Kiesvereeniging hier tegenover de heeren dé Graaf en van der Linden, tegenstanders van bedoeld wetsontwerp, candidaat gesteld, terwijl is besloten, dat, wanneer alsnog van katho lieke zijde een candidaat, eveneens tegen stander, wordt gesteld, deze zoo krachtig mogelijk zal worden gesteund. Gelijk bekend, :is de thans aftredende liberale heer Smit, destijds gekozen in de plaats opengevallen door het. bedanken van den R K. heer vroeg Jyeyas, verwondering veinzend. „Dat kan toch onmogelijk ernstig ge meend zijn!" „En waarom niét?" hervatte de groot- admiraal. „Omdat Samburon-Dono noch het be leid, noch de macht van zijn doorluchti- gen grootvader bezit, en die een Scho- goen, wanneer zijn regecring ten min ste Japan ten zegen wil weze, onvoor waardelijk hebben moet. Vervolgens wijl hij een aanhanger is van het vreem de geloof, en reeds daarom zich de meeste Vorsten die op Nippon bijna allen en het grootste gedeelte van ons volk tot vijanden heeft gemaakt, voornamelijk de machtige partij der bonzen in de Boeddha-kloosters. En de bonzen haten hem niet enkel wegens zijn geloof, doch nog veel meer om zijn grootvader. Noboenaga heeft immers honderden van hun kloosters verwoest! Indien Taiko-Sama den kleinzoon van Noboenaga tot Schogoen wilde verhef fen, zou hij zelf boven zijn graf den burgeroorlog doen ontbranden. En dat deze roekelooze strijd met de volkomen nederlaag van Samburon-Dono's aan hang zou eindigen, ligt voor de hand! Dus ook met uvv verderf en met de al- geheele uitroeiing van uwen godsdienst. Aan zulke wijze mannen, als gij zijt, kan dit toch niet ontgaan!" Deze woorden bleven naar Jyeyas bemerkte niet zonder uil werking. Vorst Protasius knikte toesfemmend en zijn zoon zeide: „Inderdaad, onze groot- admiraal, of iemand anders van ons zou meer kans hebben, om zich als Kuba- Sama op te werpen dan Sanburon- Dono!" V r a a g: In de „Soldatencourant" van verleden week of voor verleden week moet gestaan hebben, dat militairen met onbepaald (klein) verlof briefkaar ten portvrij kunnen verzenden, wan neer ze in den rechterbovenhoek het woord „Militair" met hun naam er on der plaatsen. Is dat zoo? Antwoord: Het verzenden van briefkaarten, portvrij, geldt alleen voor de militairen, die onder de wapenen zijn. Militairen met onbepaald verlof mogen derhalve van deze gunst geen gebruik maliën. Vraag: Ik ben van de lichting 1914; den Hen Augustus 1914 onder de wa penen gekomen. Zoudt u mij kunnen zeggen, wanneer ik afgelost word en of ik gelijk.word afgelost met het eerste gedeelte van de lichting 1914. Antwoord: Ge behoort alzoo niet tot de voorjaarsploeg 1914 en zult ver moedelijk voorloopig niet met onbe paald verlof vertrekken. Wanneer dit wèl geschiedt is niet bekend. Vraag: Ik ben militieplichtige der lichting 1918. Mijn vader is nog geen 50 jaar doch gebrekkig. Hebben mijn ouders nu bij mijn inlijving recht op vergoeding? Antwoord: Indien ge kostwinner zijt voor uwe ouders en de vergoeding is noodig voor het onderhoud van het gezin, dan hebt ge daar recht op. Vraag: Ik ben voor de militie goed gekeurd. doch tamelijk hardhoorend. Als ik mij nu voor den vrijwilligen dienst laat keuren en ik wordt dan afgekeurd (wat bijna zeker is) moet ik dan toch nog militieplichten vervullen of ben ik dan vrij? Antwoord: De keuring voor den vrijwilligen dienst is strenger dan die voor de militie. Wordt ge voor eerstge- noemden dienst afgekeurd, terwijl ge voor de militie zijt goedgekeurd, dan zijt ge niet vrij, doch moet als milicien dienen. Vraag: Kan ik, als ik eenmaal in dienst ben, bij de infanterie, of welk wapen dan ook, toch nog een vrijwillige verbintenis aangaan bij de Marine? Antwoord: Ja, als ge ten tenmin ste voor de vrijwillige verbintenis bij de Marine niet wordt afgekeurd. Vraag: Hoe zou ik het best mijn wit te schoenen kunnen schoonmaken? Antwoord: Wij zouden u raden het eens te probeeren met een watje en een beetje benzine. Wellicht wet uw schoenleverancier een beteren raad. Vraag: In mijn tafelkleed zijn inkt vlekken gekomen. Wat is het beste mid del deze daaruit te verwijderen? Antwoord: U stelt uw vraag heel vaag. Wat is het voor een tafelkleed? Meestal verdwijnen inktvlekken door deze te leggen in een schaalste met ko kend water, waarin wat zuringzout (ver gif) is opgelost. Vraag: Hoe kan ik op de beste wijze groenten inmaken? Antwoord: Gebruik Weeks toestel, verkrijgbaar in winkels voor huishou delijke artikelen. Vraag: Kunt u mij ook inlichting verschaffen, omtrent het ontstaan en de verdere ontwikkeling der zoogenaamde veenmollen? En hoe zijn deze dieren, die zeer schadelijk zijn voor de te veld staande gewassen, te verdelgen? Antwoord: Kijk, waar het gewas weggezaaid is, volg met de vinger het spoor, aan het einde krijgt ge een rond bolletje aarde, waarin omstreeks 100 eitjes gelegd zijn. Verwijder dat niet, maak de grond plat, en het vrouwtje komt na 10 minuten naar het nest. In de maand Augustus vliegen ze. Men kan' ze ook b.v. in een bloempotje vangen. Eenige vragen worden beantwoord in een volgend nummer. „O, zeker, ik zou aanstonds voor den doorluentigen Tsoekami-Dono stemmen, indien hij ertoe besluiten kon, tot onze nationale goden terug te keeren", ant woordde Jyeyas met vragenden blik. ..Ik verzoek u dit eens voor altijd als geheel uitgesloten te willen beschou wen", antwoordde de groot-admiraal met de meeste beslistheid. „Overigens staat de zaak van Samburon-Dono ïliet zoo hopeloos, als uw doorluchtigheid schijnt te meenen. Op de twee groote Zuider-Eilanden hebben wij zonder eenigen twijfel de overhand. Daar slaan wel een millioen Christenen aan onze zijde. Op hal leger heeft de naam van onzen dapperen Ukon-Dono de uitwer king van een tooverformule. En hier op Nippon reken ik onder de Vorsten toch nog op menigen vriend van den ouden Noboenaga. En wanneer gij met al uw invloed u aan onze zijde zoudt willen scharen, konden wij de bonzen en hun partij Irotseeren. Ik geloof niet, dat het tot een burgeroorlog zou komen. Ook zijn do hoedanigheden van Samburon- Dono niet zoo onbeduidend; ik houd hem voor een dapperen man met een standvastig karakter, en grooten recht vaardigheidszin. En het recht is aan zijn zijde! Ilide-Yori daarentegen is een' knaapje! Ik vrees voor de jaren, welke hij moet doorbrengen onder voogdij schap. veel bloediger velen tusscben uwe Vorsten, dan wanneer wij den kleinzoon van Noboenaga helpen, zijn recht te veroveren." „Veel zou er van afhangen, wie Ifide- Yori's voogd ware", zeide Jyeyas. ..Wie. weel, of Taiko-Sama niet den wijzen Tsoekami-Dono of den dapperen Ukon- Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Toen het leven eenvoudiger was, was do Levensduur langer. Als de organen beginnen te verzwakken, hetzij vroeg' otf laat in hot loven, ralkeai de hard' werkende mieren gewoonlijk het eerst uaitgeipiuit en vereriischan zij in d'e eer ste plaats verzorging. Achteruitgang van het gezicht, stijve en pijnlijke gewrichten, rheiumatiisdhe pij nen, rugpijn en bedroevende waterstoor- niiesen zijn vaak alleen te wijten aan zwaik- k/e nieren. Geef bij het eerste teeken van verzwak king onmiddellijk hulp aan de nieren. Drink vrij water om die nieren door te speel en en gebruik Foster's Rugpijn Nie ren Pill 1 en om ze te versteiken. Keer terug tot een eemvoudJiige leefwijze, tot de ver standige gewoonten van uw jeugd. Eet minder v'eesch, vermijd overweiking, en neem meer lichaamsoefening in d'e bui tenlucht, rust en slaap. Iedereen, vreest een nierkwaal, maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen d'e mieren in goeden staat houden. Deze verstandige behandeling dient uw leven te verlengen, liet aangenamer te maken en allicht ernstiger nierziekten te vooakomen. E'isch de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voor zien van de bandteekening van James Foster op de verpakking. Te Leiden verkrijgbaar bij D. M. Kra/smga, N. Rijn 33, Reijst Krak, Steenstraat 41 en D. de 4Vaal, Mare 56. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. NIEUWE UITGAVEN. Zielestniddoor Christina J. Vetter. Uitgave Paul Brand, Bussum. Ziehier eens weer een werk van onze begaafde Katholieke schrijfster, dat wij met veel genoegen gelezen hebben. Op treffende wijze beschrijft zij hier de ge volgen van wat de lichtzinnige wereld zoo vergoelijkend noemt: de uitspatting eener jeugd. Lida, het eenvoudige meis je, had haar eerste liefde gegeven aan den rijken student en met de oprecht heid dier eerste liefde had ze alles ge loofd wat hij haar voorspiegelde. Helaas hoe vond het arme kind zich bedrogen. Na zijn promotie verliet hij de universi teitsstad en liet haar achter in wanhopi- gen toestand. Zeer goed is de schrijfster er in ge slaagd den zielestrijd te schetsen der arme moeder, die door de trekken van haar kind voortdurend herinnerd wordt aan den misstap harer jeugd. Maar niet alleen de zielestrijd van de moeder, doch ook die van het kind, wanneer het later tot de ontdekking komt, welk een smet op haar geboorte kleeft, een strijd welke eindigt met "t of fer van haar jeugdig leven. Gus, vroeger haar speelkameraad, thans een gevierd geneesheer, vraagt haar ten huwelijk en hoewel zij met een smachtend verlangen- op zijn bekentenis heeft gewacht, meent ze toch: dat plicht haar gebied zijn aan zoek le weigeren. En na een zwaren strijd zegeviert die plicht, waardoor twee menschenlevens werden verwoest. Het verhaal speelt in niet-katholieke kringen, zoodat wij de troostende en opbeurende leer van het katholicisme in dit verhaal niet terug vinden. O. i. had deze roman, wanneer zij in katholieke kringen had gespeeld, veel meer tot haar recht gekomen. Dit neemt echter niet weg, dat mevrouw Vetler ook nu een zeer verdienstelijk werk Ijeefl verricht en van harte roepen wij het een welkom toe in onze katholieke het een welkom toe in onze roman-lite ratuur en wjj twijfelen niet of het zal zijn weg wel vinden. Dat de uitgave en druk behoorlijk is verzorgd, behoeft wel geen betoog. De naam "van Paul Brand staat ons daar borg voor. X. Dono, of wellicht beiden belast met de voogdijschap over zijn zoon, indien zij ten minste ertoe zouden kunnen be sluiten, Ilide-Yori trouw te zweren? Zij zouden in mij een volkomen toegewij- den dienaar vinden!" „Zijt gij dan niet door Kubo-Sama als voogd aangewezen?" vroeg de prins van Arima snel. „Koe zouden mijne verdiensten in vergelijking kunnen komen met die der beide overwinnaars van Korea?" ant woordde Jyeyas met een lachje. „Van mij zou alleen sprake zijn, wanneer de beide helden aan den wil van Taiko- Sama weerstand boden. En om dit le verhinderen wilde ik hen herinneren aan de betreurenswaardige gevolgen van zulk een stap. Ter wille van den vrede voor Japan doe ik gaarne afstand van den gevaarlijken post van voogd. In elk geval stel ik er den hoogsten prijs op, de vriendschap te verwerven, cn te behouden van de vorstelijke aanhangers van den vreemden godsdienst, die im mers ook veel schoons heeft. En ik her haal mijn belofte, den vreemden gods dienst op geen enkele wijze te zullen bemoeilijken, zoo lang zijn aanhangers zich trouw en loyaal betoonen, indien ik eenmaal eens een gewichtig ambt te vervullen mocht hebben." Na die woorden stond Jyeyas op ten teeken, dal zijn bezoek geëindigd was, Morgen zou hij het zich tot een eer re kenen de Vorsten persoonlijk naar Foe- simi le geleiden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2