BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Uit de Omgeving Turkije. JHeobte behandeliitg van krijgsgevangenen Reuter meldt in een uitvoerig tele gram dat de Brilsche krijgsgevangenen aoor de Turken zeer slecht worden be handeld. Meer dan de helft van de sol daten die bij Koet gevangen genomen werden, zouden reeds overleden zijn. Een socialistische staking in de Lim- burgsche mijnen. De staking der havenarbeiders te Rot terdam is opgeheven. Het stoomschip ,JBoeton" van de Mij. Nederland is in de Noordzee door een Engelsche duikboot aangehoudendoch spoedig weer vrijgelaten. De „Boeton" onderzocht. Naar wij vernemen is gistermiddag de „Boeton" van de Mij. Nederland in volle zee, ongeveer ter hoogte van Egmond, aangehouden door een Engelsche duik boot, waarna twee Engelsche torpedo jagers naderbij kwamen. Na onderzoek van de scheepspapieren werd het schip echter weder losgelaten. De „Boeton" is reeds te IJmuiden binnengekomen. De „Nederland". Naar wij vernemen zijn de vier naar Nederlandsch-Indië onderweg zijnde schepen van de Mij. „Nederland", de „Riouw", de „Boeroe", de „Banka" en de „Kangean", door de regeering gere- quireerd om rijst te laden in Birma, zoo dat vóór November geen enkel schip dezer maatschappij in Ned. Oost-Indië voor Nederland zal laden. De nieuwe aardappelen. De landbouwers zijn weinig ingeno men met de distributieregeling van de nieuwe aardappelen. Die ontevreden heid kwam o. a. tot uiting op een ver gadering welke Woensdag te 's Hage werd gehouden en bijgewoond door tuinders uit verschillende streken des lands. Verschillende aanwezigen verklaar den uit den warwinkel van besluiten niet meer wijs te kunnen worden. Den 18n Juni mochten de aardappelen ver voerd worden, mits voorzien van con sent; den 19n kwam weer de mededee- ling, dat het vervoer van de eene ge meente naar de andere niet mocht plaats hebben. Was aanvankelijk be paald, dat er van de aangevoerde hoe veelheden 50 pCt. voor binnenland en 50 pCt. voor buitenland mocht worden geveild en dat de prijzen zouden zijn li cent voor binnenland, 16 cent voor overzee en 18 cent voor overland en dat voor de poolers 9 cent voor het binnen land zou worden betaald, toen men met veilen zou aanvangen kwam het tele fonisch bericht, dat 75 pCt. voor bin nenland moesten worden bestemd. De opmerking werd gemaakt, dat de advi seurs der regeering in Maart de tuin ders geruststelden met de verklaring dat de geheele aardappelenregeling in orde was, terwijl nu blijkt, dat dit niet zoo is. Eenparig was men van oordeel, dat de teelders voor deze prijzen in geen geval zullen rooien, welk stand punt aan de leden van de betreffende vereenigingen zal worden medegedeeld. (Men begrijpe, dat de bedreiging van bet niet-rooien uitsluitend van specula tieven aard is. Naarmate de tijd verloopt zal de maximumprijs lager gesteld wor den. A.s. Maandag is hij reeds één cent lager. Weigeren de boeren vooralsnog te rooien, dan zal het beschot aan aard appelen toenemen, maar de vraag of voor de boeren het voordeel daarvan niet verloren gaat door den lageren prijs is een louter speculatieve overwe ging.) „Hbld." Onze bosschen. Behalve een partij dennenhout van pl.m. 350 ton werden gisteravond onder de ad verten tiën „geheele dennenbos- schen" te koop aangeboden! Zoo de Regeering nog aarzelen mocht tot de dezer dagen aangekondigde dis- tributieregeling van hout over te gaan, dan zullen aanbiedingen als boven haar van de urgentie van het nemen van maatregelen tegen óe ontwouding van Nederland wel overtuigen. Mr. W. van der Kaay. A.s. Zondag 24 Juni hoopt rnr. W. van der Kaay, minister van Justitie In het kabinet Röell-Van Houten, den dag te herdenken, waarop hij 60 jaar geleden te Leiden promoveerde als doctor in de rechten. Als praeses van het Leidsche Studen tencorps viel den heer Van der Kaay de eer te beurt van de inauguratie van den oudsten zoon van Koning Willem III, den Prins van Oranje, als lid van het corps. Reeds toen was de heer Van der Kaay tegenstander van de ontgroening en deze werd gedurende den tijd dat hij praeses van het studentencorps was, niet toegepast. Dc staking in de mijnstreek. Zooals gemeld, is door den rooden Ned. Mijnwerkersbond de staking in de Limburgsche mijnstreek geproclameerd. Niettegenstaande de tegemoetkomen de houding der directies aldus be richt men aan „De Tijd" heeft de Ne- derl. Mijnwerkersbond met op 2 na al- gemeene stemmen de staking afgekon digd voor de ondergrondsche arbeiders. De secretaris van het Vakverbond Fim- men moet, naar men zegt, ter conferen tie zich tegen een staking hebben ge kant. De Belgische geïnterneerden heb ben bijna allen het werk neergelegd en zouden, overeenkomstig de ministerieele beslissing, naar het interneeringskamp teruggezonden worden. Nu de staking een voldongen feit is, willen wij nog eens aldus „De Tijd" heel in 't kort nagaan de eischen, die de Nederl. (socialistische) Mijnwerkers bond heeft gesteld. Zooals bekend, wordt reeds geruimen tijd door de mijnen een kindertoeslag toegekend van f 3 per maand voor elk kind beneden de 14 jaar. Deze toeslagen worden echter berekend als 1 o o n. Spreekt men dus van een doorsneeloon van f 4.80 voor de houwers, dan wil dat zeggen, dat het totaal der loonen (toesla gen inbegrepen) dat uitbetaald wordt aan de houwers, gedeeld door het aan tal dezer categorie f4.80 per dag moet bedragen. Ter verduidelijking het vol gende voorbeeld. Stel op een mijn wer ken 100 houwers. Het doorsneeloon moet bedragen f4.80. Dan moet de mijn aan die 100 houwers per dag 100 x f 4.80 f480 loon toekennen. Het lean dus zeer goed gebeuren, dat er houwers zijn, die f3.50 per dag verdienen, andere daaren tegen f5 of meer. Nogmaals zij her haald, dat in het bedrag van f4.80, dat wij boven noemden als het loon van 100 houwers, de kindertoeslag begrepen is. De socialisten wisten dit evengoed als de directies en de leden van de Christel, organisatie. Zij vroegen echter, niet wetende, hoe hoog de doorsneeloonen waren, een mi nimumloon van f4, met dien verstan de, dat de doorsneeloonen 20 pet. hoo- ger moesten zijn, dat is dus f 4.80. Zij kregen spoedig tot antwoord, dat de doorsneeloonen deze hoogte hadden be reikt, op verschillende mijnen zelfs reeds hooger waren en binnen 3 maan den f5 zouden bedragen. Toen werd hun eisch veranderd en vroegen zij f4 minimum; doorsneeloon 20 pet. hooger en daarenboven den duurte- en kindertoeslag. (Het doorsnee loon bedroeg, zooals gezegd, nu f4.80, de toeslagen inbegrepen.) Dat is dus een enorm verschil. De heeren socialisten dachten blijkbaar: „Men kan in ons land niet zonder kolen; vraag dus maar raak." De leiders der christelijke orga- isatie, die meer verantwoordelijkheids gevoel bezitten, kunnen, dit spreekt van zelf, aan een zóó ongelukkig en dom opgezette actie niet meedoen. De socia listen, zij draaien er trouwens geen doek jes om, speculeeren op den grooten noodtoestand in ons land. De staking te Rotterdam. De staking der Rotteroamsche bootwer kers is geëindigd. In het kort aullen we nog even aan gieren waar 'toon ging. Vóór <Je oor'.ogsoanstandiigheden vonden een' 15.000 16.000 losse arbeiders hun brood' in de diverse havenbedrijven. Dit aantal is na 1 Augustus 19J4 sterk ver minderd, maar bleven er in de eerste oor- logemaanden nog een 4000 5000 over. Na dien is de werkloosheid in de haven steed's toegenomen. Doch eten laats/ten tijd weitkiten gemid deld por dag slechts even duizend arbei ders in de haven. En onder die dtuieend werkende arbeiders was het grootste aan tal nog arbeiders, die verbonden waren •aan de week- en lijnhouten. In hot losse st-uwadoorsbedrijif konden er aanpor een 240 werk vinden. Deze arbeiders beschikken niet over werkloozenkassen. Duizenden en duizen den havenarbeider® zijn zoo in den loop der oorlogsjaren aan het Burgerlijk Arm bestuur toegevallen. J>e menschen ontvan gen een steun op den grondslag van f 5 of f 5.50 met enkele kwartjes kindertoeslag. Het gjevolg is, dat er een sterke verarming onder de havenarbeiders viel te consta- teeren. Geëisdht werd nu door de stakers een zoogenaamde havenresere, gevormd door de grcole scheepvaartondernemingen., die ifcn deze oorlogsjaren, geweldig© winsten hebben gemaakt. Zoo'ïi havenrefierve bestaat ook te Am sterdam, zoodat de havenarbeidens dtaar thans een ondersteuning gentetan van f 14, f 15 af f 16 per week. Zooals men weet. hadden de stekers de tusschenkomst van de regeering ingeroe pen. Een telegram, door den Minister gericht aan den heer Heykcop te Rotterdam luidt als volgt: „Bij telegram van 18 Juni werd door uwe combinatie mijn. tusschenkomst. imgetroepen in zake de staking in dte haven van Rotterdam. Naar aanleiding van dat verzoek heb ik gisteren de,u bekende con ferentie gehad met de vertegen woo odigars der combinatie er. heden een conferentie met den waarnemend burgemeester dar gemeente Rotterdam en ds veriegenwoor- digors d/er werigevars in bet hmvmtbedrijf. Op grond van deze conferentie kan ik u mededeelen, dat ik mijne (medewerking wil verenen voor hot wamen. van een havenreserve groot 4500 man te. maximum en dat aan degenen, die tot, di3 hoven- reserve zullen behooren, uaikoarwngen woer den toegezegd van: voor een ongehuwde f 10, voor een gehuwde f 15 met een kin dertoeslag van f 1 ptetr kind tot een maxi mum van f 3 en voor werkdagen een extra toelage tot een maximum van f 3, tot een totaal maximum van f 18. Alle bedragen zijn bedoeld pea* week. Waar de opheffing der staking in het bijoorKter vocrr de Chfla- seilfpeter en de h ulpwerkiuigen voor den. landbouw een dusdanig landsbelang iet dat-zij zoo spoedig mogelijk moet worden bevorderd, doe ik een beroep op uw mede werking en verzoek u, zich nog hedenmid dag in> verbinding te stetten met dien voor zitter der Scheopva a rtvereeragin g. De stakers hebben hierna gisteravond na langdurige beraadslagingen besloten de staking op te heffen. Gemengde Berichten. Minder prettige aankomst. Gister morgen arriveerde een dienstbode, zekere T. SB., dde zich bij een familie had ver huurd, mei. ean boot aan de Ooalerkadte te Rotterdam. Een 14-jarige jongen, die daar liep te lanterfanten, verzocht het meisje haar pakje te mogen dragen, waarin zij toe stemde. Toen de deugniet een eindweegs met haar was opgeloopen, ging hij er plots met het pakje, waarin haar lijfgoederen en broodkaarten zich .bevonden, vandoor, het meisje schreiend over haar eenigot bezit achterlatend. Van 'het boefje was geen spoor meer te vinden. Door een politiehond teruggevonden. Nadia/t in den vorig,en nacht door den va der, wonend i aan den Laanweg te Am- serdam, was kennis gegeven, dat zijo zes jarig zoonitje sedert, dien votrigen avond vermist werd', do dat kind met behulp van een politiehond opgespoord in een hok, aan voornoemden weg gelegen. Door honden verscheurd. In dessen en Andel zijn een 20-tal schapen in de weide dloor honden verscheurd. Een der honden is doo-r de politie doodgeschoten. Verdronken. Te Heiven is de milicien D. uit Vriezenveen bij het baden verdron ken. Heit Tijde is reeds opgehaald. Te Lofod.th is een soldaat hij het zwom men in den Rijn vei dronken. Hij is in enkele diagen tijds hier in de omgeving reecls die derde. Wonder. Het 8-iarig meisje M. uit dc Koningstraat te Haarlem, school gaande op de JuliascJhool, moest nablijven. De on derwijzeres had haar te dien einde alleen in een klas gezet er: de deur van het lokaal op slot gedaan. Wat deed het on bezonnen kind nu? Hot klom door liet raam en sprong van'de tweede verdieping naar beneden. Zij scheen twee Engelbe waarders te hebben, want, hoewel zij be wusteloos op den gJV-Tid gevonden werd, mankeerde zij overigens niets en kon de dokter, die haar onderzocht, geen letsel bij haar ontdekken. Heit geval is iirtusschen wel teekenend, wat toch in ean (kiinderhrein kan omgaan! Over de grens gekomen. Te Haaks- bertgien zijn twee Polen aangekomen. Te Maastricht kwamen drie Duitsche deser teurs aan. Te Enschedé kwamen drie Fransche en één Russische krijgsgevan gene aan. Onweer. Op «enige plaatsen in Noord - Brabant, doch vcoral te Udpn en W anroy, hebben omvedler®, gepaard met hagelslag, gToate schade aan de veldgewassen toe gebracht. Te Uden werden tal van ruiten door groote stukken hagel vernield. ïn hot gasthuis aldaar telde men over Ie 100 gebroken ruiten. Eén teruggevonden schat. \Jit het gpoepsstafkwartier te Halfweg werd 30 Augustus 1916 een brandkastje, waarin een f 1300, ontvreemd', zonder dat het ge lukte de dader op te sporen. Dezer dagen wist men evenwel eenige gegevens om trent deze diefstal te verkrijgen en op aan wijzing van een Amsterdamsch recher cheur is Woensdagavond uit de PJjmland- sche Kom, onmiddellijk achter genoemd kwartier, de nog ongeopende kast opge- dregd, waarin den geheelen inhoud. je>Me Schaap. De door de politie aan gehouden Jelle Schaap, de vermoedelijke dader vaai den op 4 Maart in de Alexander- kazeme te 's-Gravenhage gepleegdcn moord' op den adjudant O. A. Galle, ver toefde sedert eenige dagen onder val sch en naam te Voerendaal, waar hij werkzaam was in een kalikgrceve. De verdachte ontkent dien moord te hebben gepleegd en verklaart zijn vlucht door vrees voor arrestatie als deserteur. Eon wanhoopsdaad. Tu&scken 's-Hee- renlberg en Emmerik heeft zich een Duit- sohea-, toen hem door den schildwacht het passoeren der grens werd belet, met een revolver doodgeschoten. De man bleek in het beezt van meer dan 160.000 mark. Water gestolen. Bij een ingezetene te Sloten (Fr.) heeft men' hij nacht de rege j- bak leeggestolen. Overal ten plaUelanale van Friesland heeft groot gebrek aan drinkwater geheerscht Inbraak bij de firma Begeer. Gister middag heeft de justitie te Amsterdam een onderzoek ingesteld in „De Stad Ham burg", Zeedijk 29, teinende er nasporin- gen te doen naar geld of kostbaarheden, afkomstig van de inbraak bij de firma Be geer. Naar men weet woonde in dirt per- ceei een der vermoedelijke daders, Jan Bolkenstein, met zijn moedor, vrouw Kors, (en zijn stiefvader ILust. liet perceel is door zijn ingewikkelden bouwtrant uitne mend geschikt voor bewoning door een die venbende, voor welker leden het van be lang is „a la min-ute" te kunnen verdwij- aen bij eventueel ongewenscht beeoek der politie. Brand. Gisteravond ontdekten omwo nenden brand in een aan de firma Ent- hpvfiö toebehoorend pakhuis aan den Z.Q. Buitensingel te 's Gravenhage, waarin in «troo veo*pakte kachels, fornuizen enz, wa ren geborgen. Het vuur werd met één straal op de waterleiding gebluscht, De ach ad e wordt door assurantie gedekt. Korte metten! Een troepje jongens, een veertigtal ongeveer, stakers aan de Artillerie-inrichtingen te Amsterdam, kwam gistermiddag tusschen drie en vier uur de Damstraat uit een toog den Vijgen dam over naai* d'Geelvinek, waar ze gin gen Vergfaderen. Een verkeersagent die op den hoek van Dam en Rokin 3tond, zag hen naderbij komen. Zonder zich te be denken, liep hij met guoole stappen het troepje tegemoet, haalde geheel ongemerkt zijn gummiestok uit den achterzak, hield dezen achter den rug verborgen tot hij vlak voor het niets vermoedend© troepje gekomen was en J*anseldie toen zonder eenige waarschuwing een stukje bordpa pier waarop gedrukt stond: „Wij eischen loonsverhooging" uit de handen van den drager. Als een zweem musschun stoof het troepje ontzet uiteen... Achter de jongens hadden een paar agenten rustig loopen te kuieren, alvorens hun collega dazen drastisclien maatregel nam. Echtelijke twist. Te Rotterdam aeeft gistermorgen een 27-jarigeai nachtwaker op zijn 23-jarige huisvrouw twee schoten uit een revolver gelost, waardoor de vrouw in liet hoofd is getroffen. Het echtpaar had Woensdag ruzie ge had en toen gistermorgen de man in de waterstokerij van zijn schoonmoeder kwam in de Van Speijkstraat, waar zijn vrouw zich bevond en waarboven het echtpaar woont, had hij een revolver bij z;ch. Zijn vrouw vluchtte de straat op; de man, die gepasporteerd Ned.-Indisch militair is, zette haar na, schoot tweemaal en trof haar in het hoofd'. Zij viel neer, werd door doctoren geholpen en is vrij ernstig bloe dend jnaar (hot ziekenhuis gebracht. De dader ging er van door en melde zich later aan een politiepost. Hij is, verdacht kan .poging tot doodsüagj, overgebracht naar het politiebureau. Oplichterij. Eenige ingezetenen te Baarn zijn deze- week de dupe geworden van een brutalen oplichter. Een zooge naamde linnenkoopman bood waardeloo- ze katoenen stof, dde bedriegelijk met was bestreken was, aan de huizen te koop aan voor linnen. Daar de prijs ver beneden den prijs van goed linnen was, vond dit „gegarandeerde Belgisch linnen" nog al koopers. Er zijn daanes voor bedragen van f 50 ingeloopeai. School gesloten. De openbare lagere school te Buurse is tijdielijk gesloten wegens het hearschen van diaphteriiti®. De onderwijzer G. bezweek aan dde ziekte. Tramongeluk. Te Zierikze© heeft ter hoogte van de Blauwe Keet, nabij Oester- land, een tramboteing plaats gehad' tus schen de ti-am, die van Zijp© was vertrok ken en een extra-tram. Een goederenwa gen van de extra-tram liep op een per sonenrijtuig en den postwagen van de an dere, waardoor deze aanttenldjke materi eel© schade bekwamen, terwijl de conduc teur Lodewijk inwendig zwaar gewond werd. Hij is naar het ziekenhuis te Noord- gouwe overgebracht. Van de reiziger® be kwam niemand eenig letsel. Men is dade lijk begonnen met het vrijrnalken van den weg- Verdronken. De ingenieur hij die Pak ketvaart te Batavia is te Makassar ver dronken. Lijk opgehaald. Te Vlrssingen is het lijk opgehaald van den 18-jairigen leerling van het Belgisch athenaeum, die bij het baden in zee is verdronken^ Bankbiljetten vermist. Uit een brief 30 Mei 1917 per post van. Leeuwarden naar Utrecht verzonden, worden vermast twee bankbiljetten van f 100, S M 4467 en A L 022093. De commissaris van politie te 1 eeuwar den verzoekt inbeslagneming en aanhou ding; en voorgeleiding van den onbekenden dader. AARLANDERVEEN. Gemeenteraad. Voorzitter de heer- C. van Egmond, loco- burgemeester. Afwezig het löd v. d. Bosch. Na opening met gebed en voorlezing der notulen, wenden de verschillende ingeko men. stukken, w.o. van goedgekeurde raadsbesluiten, voor kennisgeving aange nomen, Door den heer v. al. Bosch was mede gedeeld, dat hij wegens aanhoudende riekte voor het lióimaatsdhap van den ge meenteraad bedankt. Aan d'e orde komt het punt veitbreeding Raadhuisstraat. De daarbij bohoorende stukken, hesievens de .rekening, welke f 3-480 bedraagt, worden voorgelezen, waar na daartoe besloten wordt. Op het* verzoek van J. Grauw, om ver mindering van zijn aanslag voor vergun ningsrecht, woirdt gunstig beschikt en ge bracht op f 25 (was f 50). De rooilijnen vami de Van. Boete©!aar straat werden opnieuw gewijzigd en va.st- gjesteld. De breedte oer straalt werd be paald op 10 M. (thans 8 Meter). Door B. en W. wordt voorgesteld het maximum van 'bet te heffen bedrog van den Hoofd. Omslag, te brengen op f 35.000, wat goed gekeurd wordt. Het maximum was tot nog toe f 25.000. Door B. en W. wordt eveneens voorge steld, om een aankoop fa doen van f 54.000 certificaten Ned. Werk. Schuld. Hierdoor wordt de inschrijving in het Grootboek totaal ruóm f65.000, waarvan de gekweekte rente voorgesteld, wordt te bestemmen voor GntSarhoud grintwegen. Dit laatste oordeel de heer Van Dijk een bezwarend servituut en zou deze pliichting daarom er niet in opgenomen willen zien, waartoe wordt besdotin m.c'. op één na algemeen© stemme nu Over het voorstel van «die c< mm taste vaö beheer voor het gas. en eJectricrteitsbedrijf der drie gemeenten wordt ruim en breed gediscussieerd. Voorgesteld wordt de volgende regeling: voor gas, zoowel voor licht als voor koken* zal de prijs uniform rijn en wel: tot en met 30 M3. 8 ct., van 30 tet en met 60 M3. 12 ct. en van 60 tot en met 100 M3. 20 eti per M3. voor munt- als voor metergaa en voor het dorp Aarlantdierveen alle prij. ben één cent per M3. hooger. Voor hotels, fabrieken, gestichten e. d. inrichtingen jg gebruik van 75 pGt. toeegstaan. voer 10 ct., daarboven 20 ct. per M3. Door de herren Van Dijk en Van Dam wordt aangedrongen het minimum van 30 weer op 35 te brengen, met het oog op de klleine-1 ui den-verbruikers, waartoe na bestrijding an het lid der guscommiis&ie, die heer Muiswinkel, wordt besloten. De rondvraag gaf een ruime bespreking oiver den ecornoandschen toestand der ge meente en, met het oog daarop van de leven smidde lenvoorziening. De heer Van Dijk wen/schte aandacht geschonken aan de brandstoffemvoorzie- ning, waaibij de 'heer Van Dam, de samen stelling van de brand rtoffencommissie niet zooals door den minister voorgesteld was, meende samengesteld, zich aansloot. Meerdere leden] waren nriet bijster in hun schik otver de levering van cokes aan de gemeente Woddinxveen, diie ook onder het ressort van de oomimriisisie gebracht was. Wat de aardappelenvcorzieming' betreft, de heer Van Dijk wilde de rijst eni altijd rijst, nu wel eens afgewisseld zien met nieuwe aardappelen.... zoodra die le krij gen iwainen. En daar, waar de commissie vaai) beheer voor het gas- en electrioiteifo- bedlrijf steeds op bezuiniging aandringt, petroleum te zien bekomen, en overwegen aan 's Ministers verzoek gevolg te geven, en ten einde de electrische verlichting te bevorderen, huurmieters te plaatsen bij hen dde deze verlichting wenschen. In.de 'moeste gevallen was de heer Van D»am (wethouder) van de partij om de voorstellen-Vaai Dijk te steunen, waarop, als voorgesteld werd, deze zaken in be handeling zullen worden genomen. Ndets meer aan de orde ter behandeling, werd de veradgering gesloten. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. De liberale kiosver- eeniging „Burgerplicht" heeft voor1 oen gemeenteraad candidaat gesteld de heeren J. J. Heusdens, J. Beijen en L. Horten- sius. HAARLEMMERMEER. Gemeentraadsverkiezingen. De Lib. Kiesrv. „De Grondwet" te Haarlemmer meer stelt voor de a.s. gemeentera-adsver- i tóeiring in dteilr. II cajndid'aat de heor A. Roodenburg (Lib.)! I De A.-R. en R.-K. zullen zich in dit dis trict van. stemming onthouden. „De Grondwet" zal zich aansluiten bij de Lib. Unie KATWIJK AAN DEN R'-JN. Vrcege aardappelen. Het lijkt er naar diat we, nog wel eenige dagen zonder vroege aardappelen zullen zitten De ■vreemdsoortige regeling die voor liet vei len van dit produrt getroffen is, is bier wel in hoofdzaak de oorzaak van. Vooral doordat eenzelfde prijs is vastgesteld, on geacht de kwaliteit, nemen de tuinders hier, waar veel mooie en beste zandaard- appeien gerooid worden, een afwachtende houding aan.Schijnbaar is er dan ook geen rekening mee gehouden, dat de productie kosten van deze zandoardappelen zeer veel .hooger is dan van, de kleiaardaptie- len. t Is te hopen, dat hierin spoedig wij ziging wordt gebracht. Zooals de regeling nu is, os ize zeen* onbillijk, misschien wel onuitvoerbaar. LISSC. Propagandaclub. De propagandaclub der R.-K. Kiesvereeniging hield haar eer ste jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat acht vergaderin gen werden gehouden, terwijl veel werk 's verlicht voor de verkiezing van mr. Bomans tot lid van de Tweede Kamer in December j.l. Door huisbezoek werd het ledental der R.-K. Kiesvereeniging opge voerd tot 580, waardoor de financiën aan contributiën stegen van f '146 to f 222.50. In het bestuur werden herkozen: J. Koe- lewijn, voorzitter; H. Elfering, secretaris; J. van der Voort, penningmeester; A. van Zonneveld en in de vacature H. Bro&Khof de heer C. Broekhof. Veel werk staat de club zoo aanstonds te wachten bij de ge meenteraadsverkiezing door de veel- eischendheid der vrijz. kiesvereeniging. Wij twijfelen echter niet of door den ijver der propagandisten zal den drie candida- ten der rechtsche kiesvereenigingen een flinke meerderheid worden bezorgd en wel bij eerste stemming. Moge de club nog vele jaren in het belang der rechtsche politiek werkeaam zijn. noordwijk. R. K. Kiesvereeniging De H. K. Kiesvereeniging ..Kiesrecht is Kies plicht" vergaderde in de zaal van de Erven G. Gordijn, in hoofdzaak ter be spreking der aanstaande gemeenteraads verkiezing. De voorzitter, de heer N. M. Alkema de, herdacht in zijn openingswoord het overleden bestuurslid, den heer W. v. d. Holst en sprak de hoop uit, dat hij hier boven reeds het loon mocht genieten van zijn arbeid hier beneden. Hierna bracht de heer G. Verwoj ver slag uit van de vergadering der Centrale Kiesvereeniging KatwijkLeiderdorp. In de bestuursvacature werd voorzien door de verkiezing van den heer H, A, Mathot. Omtrent het punt gemeenteraadsver kiezing werd na een aangename discus sie besloten: „te laten zit wat zit". Wan neer evenwel de andere Kiesvereenivin- gen mochten besluiten met andere kan didaten te komen dan de thans zitlfieie, dan zou nogmaals vergaderd worden <M| onze houding te bepalen. Naar aanleiding van een ingekomen

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2