19 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 0- JAARGANG No. 2342 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f (.45 per kwartaalbij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post f 1.80 per kwartaal. Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7J/a cent DINSDAG JUNI I9I7. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regals f 0.75, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededaelingen van 1-5 regels 11.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. Parade-vertoon. Wij vormen te midden van den we reldoorlog een gelukkig volk. Gelukkig, omdat de grootste gruwel, welke een natie kan treffen de oor log ons tot nu toe bespaard is geble ven. Wij kunnen ons veroorloven leger orders uit te vaardigen, niet over de be storming van vijandelijke loopgraven of iels dergelijks, maar betreffende het bij herhaling theorie" geven over „de beteekenis van de vlaggen, die aan sommige automobielen bevestigd zijn" - men zie daaromtrent een bericht en- der de rubriek „Leger en Vloot". ..Liebst Vaterland kannst ruhig sein'T Spotten we nu toch eigenlijk niet een jetje met ons geluk?... Duizenden mannen worden onttrok ken aan het oeconomische en handels- leven, wat de drijfkurk van een natie yormt; duizenden mannen in de kracht van hun leven. En voor dezulken wor den heel ernstige orders uitgevaardigd over het salueeren van vlaggen daar over moeten zij „bij herhaling" theorie ontvangen. In vollen ernst: Zou in de plaats van al die theorieën niet een mildere ver lofsregeling kunnen worden toegestaan aan de menschen met zaken en betrek kingen, opdat deze na het langdurig vervullen van hun dienstplicht niet in maatschappij komen te staan als verstoo tenen.... Parade-vertoon 't is mooi, mooi voor de toeschouwers en mooi voor de menschen, die niets beters te doen heb-' ben, maar men offere er toch niet aan op den kostbaren tijd van zoovele man nen, wier leven met ernstiger gedach ten en bezigheden is gevuld. Weinig actie op de gevechts terreinen. Proclamatie tot de Grieken en een pro test van Grieken in Zwitserland. - Anti- monarchistische woelingen in Spanje. -- Zeppelin-raid boven Engeland. Overzicht. Voor heden zijn de oorlogstelegram men weer vrij onbeteekenend. Zoo is op het Fransche front de actie zeer plaatselijk en weinig beduidend. De Duitschers deden, volgens het bericht uit Londen, een krachtigen aanval op de onlangs door de Engelschen ver overde stellingen van den z.g. Infante- rielieuvel, in de streek van Monchy-le- Preux. Blijkbaar hadden de Duitschers in den aanvang succes bij hun streven, doch voltooit het Engelsehe bericht - de aanvallers moesten hun vooruit gang weder prijsgeven. Op het Zuidelijk deel van het Weste lijk front is de bedrijvigheid hoofdzake lijk beperkt tot den Chemin-des-Dames, waar hel intusschen ook bij kleine ge-' beurhjkheden blijft. Nu in Griekenland de politieke toe stand de gemoederen gaande maakt, treedt ook weer de strategische positie naar voren. Zoo hebben de Engelschen het voorste deel hunner stelling langs den beneden-Stroema, tusschen het Boekowo- en Tachmo-meer ontruimd, met het gevolg dat de Bulgaren een heele rij dorpen hebben kunnen bezet ten. Die dorpen zijn echter grooten- deels door de terugtrekkende troepen in brand gestoken, ofschoon daar, vol gens de uitschers, nauwelijks militaire waarde mee gemoeid was. De Zeppelins, die Zaterdag en Zondag ook in ons land zijn waargenomen, hebben een aanval op Engeland gedaan. Doch evenals vorige, zijn ook deze po gingen met den ondergang gekocht. Dit is n.l. het tweede luchtschip, dat in een tijdsverloop van eenige dagen aan de Engelsehe afweermiddelen ten offer viel. Op 14 Juni werd de L 43 door Britsche zee-strijdkrachten vernietigd, en nu schieten Engelsehe vliegers de Z. 48 neer. Het effect van dezen lucht-raid is be langrijk kleiner dan dat van het eskader vliegtuigen, dat de vorige week Woens dag boven Londen kwam. Men vraagt zich dan ook af, waarom de Duitschers voort blijven gaan hun kostbare lucht schepen waarmede zij verlies boeken, te wagen terwijl nog onlangs bleek dat de vliegtuigen „het werk" zoo goed kun nen overnemen. Engeland is er, nadat bij een vroegere periode van Zeppelin-tochten eenige van die gevaarten voor de Duitschers verlo ren gingen, langen tijd van verschoond gebleven. Onrustbarende berichten komen er de laatste dagen uil Spanje. De Republi- keinsche stroorning breidt zich aanmer kelijk uit en zelfs de monarchistisch- reformistische partij verklaarde zich vóór de Republiek. Allengs heeft de toe sjan d zich in -anti-monarchale richting ontwikkeld, en thans is het zoover ge komen, dat de soldaten-comité's de la kens uitdeelen en hervormingen eischen van de regeering, waartoe deze niet be sluiten kan. Tot dusver werd echter gedacht, dat de militaire partijen slechts in het con flict waren betrokken; nu de republikei nen, radicalen en socialisten evenwel een revolutionnair, anti-monarchaal ma nifest hebben uitgevaardigd en zich tot een bloc hebben vereenigd, denkt men onwillekeurig aan Rusland en aan Grie kenland, en vraagt men zich zelf af, of de Spaansche troon nog wel zoo hecht staat als weleer. Verder willen wij hier nog niet door denken, omdat de populariteit van ko ning Alphonso hem in die mate de ge negenheid van zijn volk heeft bezorgd, dat het er niet k bout portant zou over gaan den koning van zijn troon te wip pen. Door Jonnart, de hooge commissaris der beschermende mogendheden in Griekenland is aan het Helleensche volk een proclamatie uitgevaardigd, waarin zeer opgeschroefd de protectie van Frankrijk, Engeland en Rusland wordt gegarandeerd. Men zie hiervoor elders in dit nummer. Maar opmerkelijk is het, dat de Griek- sche vereeniging ia Zwitserland actie voert, om den ouden toestand in het Moederland te hersteilen, door n.l. te protesteeren tegen bet optreden der En tente. Wij zijn er daarom wel benieuwd naar, of het Grieksche volk op den duur gediend zal zijn van de opmerkelijke sympathie die het van de zijde der drie Geallieerde laa ien, bovengenoemd, gewordt. Nu een beroep gedaan wordt op de beschaafde wereld, js de mogelijkheid niet buitengesloten, dat een der andere partijen, in bondgenootschap met de Geallieerden de- Vereenigde Stalen b.v. bet recht -zal laten gelden, om de Grieksche staat niet al te zeer uit het verband te rukken. Oostenrijk-Hongarije. Keizer Kare, Hongarije. Keizer Karei bezocht, in aansluiting bij zijn verblijf in Boedapest, de Ooste lijke provincies van Hongarije. De ont vangst in Zevenbergen, dat den Keizer als Troonopvolger uit de handen der Roemeniërs bevrijdde, v/as overal zoo geestdriftig mogelijk. De Keizer reed, in gezelschap van den legercommandant Aartshertog Jo zef, door het Gyerggo Gsik Harmös- gebied, waar hij in alle plaatsen harte lijk werd verwelkomd. Overal waren triomfpoorten opgericht. De troepen van generaal Litemann hadden een bijzonder welkom bedacht. Vliegeniers zweefden boven de stand plaats en wierpen bloemengroeten naar beneden. Op zijn rondreis bleek den Keizer, hoe snel en deugdelijk alle aangerichte schade hersteld was. De oogst belooft veel. Het „kadaver"-sprookjfi. In Italiaansche bladen is blijkbaar het sprookje over het boeiden van vet uit de lichamen der. ge p avelden opnieuw verspreid. Ditmaal was de beschuldiging tegen Oostenrijk gericht. In een tegen spraak getuigt het Weensche „Korr. Bur.", dat in Oostenrijk alle gesneuvel den met de hun toekomende eer worden begraven. Griekenland. De proclamatie van Jonnart. De regeerings-commissaris der be schermende mogendheden, Jonnart, heeft de volgende proclamatie uitge vaardigd: „Aan het Helleensche volk, Frankrijk, Groot-Britannië en Rus land hebben de onafhankelijkheid, de grootheid en de welvaart van Grieken land gewild. Zij willen het nobele land dat zij bevrijd hebben, verdedigen, te gen de vereenigde pogingen van Tur ken, Bulgaren en Duitschers. Zij zijn hier om de manoeuvres der erfvijanden van het koninkrijk tegen te gaan. Zij willen een eind rnaken aan de herhaal de schendingen der Grondwet en der tractaten, aan de betreurenswaardige kuiperijen, die uitliepen op den moord der soldaten van de verbonden landen. Berlijn gaf bevelen te Athene en bracht geleidelijk het volk onder het Bulgaarsch-Duitsche juk. Wij hebben besloten de ware constitutioneele een heid van Griekenland te herstellen. De beschermende mogendheden hebben dientengevolge besloten aan koning Gonstantijn te verzoeken afstand te doen van den troon. Zij willen echter niet ra ken aan het constitutioneele koning schap. Zij hebben geen andere eerzuchten dan de geregelde werking der constitu tie te verzekeren, waaraan koning Geor ge, roemruchtige nagedachtenis, steeds nauwgezet en trouw was, en die koning Gonstantjjn niet meer eerbiedigde. Hel lenen! Het uur der verzoening is aange broken. Uw lot is nauw verbonden met dat der beschermende mogendheden. Uw ideaal is hetzelfde, uwe verwachtin gen zijn dezelfde. Wij doen een beroep op uwe wijsheid, uwe vaderlandsliefde. Vandaag wordt de blokkade opgehe ven. Alle represailles tegen Griekenland cn onder Grieken, tot welke partij zij behooren, zal onverbiddelijk worden onderdrukt. Geen enkele verstoring der openbare orde zal worden geduld. Be zittingen en vrijheid van elkeen zullen worden beschermd. Een nieuw tijdperk van vrede en vrijheid zal worden ge opend voor u. Weet dat, vol eerbied voor de nationale souvereiniteit, de be schermende mogendheden geenszins voornemens zijn aan het Grieksche volk de algemeene mobilisatie op te leggen. Leve het vereenigde, groote en vrije Griekenland! Namens Frankrijk, Engeland en Rus land. De regeeringscorninissaris der be schermende mogendheden JONNART. Een protest van Grieken in Zwitserland. De Grieksche vereeniging in Zwitser land te Genève en haar afdeelingen te Lausanne, Neuchatel en Bern publicee- ren volgens Wolff een protest tegen het optreden der Entente in Griekenland en een beroep wordt gedaan op de be schaafde wereld, om haar stem te ver heffen,'dat het Grieksche volk zijn vrij heid en recht terug krijgt, over zijn lot naar eigen wil te beslissen. Rusland. Een Poo!sch leger. Naar de „Temps" uit Petrograd ver neemt, zoo meldt Havas, is het besluit van de Polen om een groot nationaal le ger in Rusland te stichten in den geest van dat hetwelk op het Westfront wordt gevormd, met sympathie begroet door de voorloopige regeering en de Poolsche kringen in Rusland. Te Kief verschijnt reeds een militair blad in de Poolsche taal, een ander zal dezer dagen te Pe trograd uitkomen. Te Petrograd is een Poolsch militair congres geopend. De meerderheid ver klaarde zich vóór de spoedige vorming van een Poolsch leger, men rekent op minstens 500,000 man en een voldoend officierskader. Spanje. Een anti-monarchistisch Plok. De „Daily News" verneemt uit Madrid dato 17 Juni: Na een dezen nacht ge houden conferentie in 't parlementsge bouw verlieten verschillende secties, waaronder de hervormingspartij van republikeinen, radicalen en socialisten. de vergadering en besloten tot de uit vaardiging van een revolutionnair, anti- monarchistisch manifest en tot het vor men van een blok. De oorzaak voor het sluiten van een coalitie is de militaire crisis en het gerucht, dat de samenstel ling van een reactionnair, pro-Duitsch' kabinet onder Maura en generaal Wej< Ier aanstaande zou zijn. De monarchistisch-reformatische par tij verklaarde zich voor een republiek. Engelsehe meening over de troebelen. Reuter verneemt dat men, ofschoon er onder een deel van het publiek nei ging beslaat om het gewicht van de troebelen in Spanje te overdrijven we gens de schaarschte van berichten en de moeilijkheid om den eenigszins in- gewikkelden toestand in dat land te be grijpen, in welingelichte kringen te Londen geneigd is, een gunstiger mee- ning te koesteren omtrent den staat van zaken, die gegrondvest is op berichten uit betrouwbare bron. Het is meer dan waarschijnlijk, dat de moeilijkheden van zuiver binnen- landschen aard zijn en er kan, ondanks de geruchten betreffende het tegendeel, slechts weinig sprake zijn van Duitsche kuiperijen. Het zeilschip .Albertine Beatriceuit Rotterdam is getorpedeerd. Te Umuiden zijn aangekomen de „Luna" met een lading pitchpine en de Zaanlandmet een lading mais. Te IJmuiden is door het s.s. Zaan- land'' aangebracht de volledige beman- ning 10 man van de Noorsche barlt ..Perfect", die door een Duitsche duik boot in den grond is geboord. Van de vroege aardappelen moeien de z.g. poters of drielingen geheel voor het binnenland ivorden geveild; van de overige soorten 50 pCt. voor binnen land25 pCt. voor overzee, 25 pCt. voor overland. Nederland en de Oorlog. Aangekomen schepen. Het stoomschip „Lima" van de Ko ninklijke Nederlandschc Stoomboot- Maatschappij is gisteren langs de noor delijke route met een lading pilch-pine van Noord-Amerika in IJmuiden aange komen. Oorspronkelijk was dit stoom schip naar Piotterdam bestemd, doch' wegens de staking in laatstgenoemde haven is het voorloopig te IJmuiden binnengeloopen. Daar wacht het nu op verdere instructies van de reederij. Verder kwam gisteren nog in IJmui den binnen het stoomschip „Zaanland" van den Kon. Holl. Llovd, dal 22 Januari van Amsterdam in Buenos-Avres aan kwam en nu met een lading mais van daar terugkeerde. Dit stoomschip heeft wegens den verscherpten duikbootoor log langen tijd in Vigo gelegen en ging van daar naar Gibraltar terug om te bunkeren. Na onderzoek door de Brit sche autoriteiten kreeg het toen een FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 15) Tapijten met allerliefst geschil derde voorstellingen, zooals alleen de Japanners die kunnen vervaardigen": bloemstukken, musschen op den bloeien- den tak van een kerseboom, 'n wijfjes- fazant met haar jongen in het riet, en daarboven wegvliegende, wilde eenden, en dergelijke tooiden de wanden. „Allerliefst!" riep de Prins. „Hier zou men voor zijn pleizier kluizenaar wor den!" „Niet waar? Zie, zulk een huisje moet gij voor mij te Arima laten bouwen, dat wil zeggen, wanneer ik er toe besluiten ban, u daarheen te volgen. Voor de ver siering der wanden zal ik zelve dan wel wrg diagen. Maar het heerlijke uitzicht op de Karnogava zal ik daar wel mis sen!" „Ja, maar ons lustverblijf te Simabara biedt een veel schooner uitzicht: in Plaats van deze rivier een heerlijke zee golf!" riep hij. ,0p een klip tegen welker voet de ven breken met donderend geweld slaat een oud, verlaten heiligdom van de godin der zee. Dat zullen wij veran deren in een kapel. Men ziet daar de zee gtör zich cn in een wijde bocht de ber gen aan den oever. Eerst daar zult gij bet lied van den Mimoro-berg gaarne ttngen." „Kan men van daar den berg bij Na gasaki zien? Gij moet namelijk weten, dat ik het lied van den Mimoro-berg toe- op den berg van Nagasaki, sinds daar in 't vorige jaar onze zes-en- twintig helden aan het kruis een Moedi gen dood stierven. O, zij hebben dien berg getooid met heerlijke, donkerroode camelia's, zooals het oude lied zegt." En zij haalde een koto met dertien snaren uit een hoek van het kamertje te voorschijn, en zong na eenige eigen aardig klinkende accoorden te hebben aangeslagen met zachte, zoete altstem: „Mijn Mimoro-berg, „Lust mijner oogen! „Aan uw voeten „Bloeien Ashibi's „En camelia's „Zijn het sieraad van uw kruin."- „Bravo!" riep de Prins, toen de laatste klanken van de Japansche citer waren weggestorven. „Gij bespeelt de koto meesterlijk, en uw stem is zoet als het geluid van onzen nachtegaal." „Zing, in plaats van mij te prijzen, voor rnij als belooning liever het lied van de H. Lucia, zooals gij mij daar straks beloofd hebt." „Met genoegen. Ik heb het gehoord te Napels, een schoonc stad, welke niet ver van Rome ligt aan een heerlijke golf, welke met onze golf van Nagasaki of met die van Simabara zeker in trotsche schoonheid kan wedijveren! En een prachtige berg met rookenden top, veel gelijkenis vertoonend met onze Fusi-no- yama, doch niet zoo hoog, en niet zoo majestueus als deze, spiegelt zich in den blauwen vloed. Op deze golf hoorde ik het liedje zingen door schepelingen, die zich met hun lichte bark wiegden op de golven, en het zachte schommelen is in de zoete, spelende melodie duidelijk uit gedrukt. Hebt gij hier geen wangong of een samisen? Op dc koto spelen gaat mij niet best af." Lucia haalde een wangong met zes snaren en gaf deze, na haar gestemd te hebben, aan den Prins. „De woorden van het lied heb ik in de taal van Napels onthouden. Voor een barbarentaal klinkt zij bepaald lieflijk. Luister slechts! De beteekenis der woor den zal ik u later uitleggen." De Prins speelde eerst de melodie der barcarole. Vervolgens zong hij met een mooi, week baritongeluid: „Sul mare lucida L'astro d'argento Tranquilla l'onda Prospero il vento! Venite al argina, Barchetta rnia, Santa Lucia. Santa Lucia!" Geheel opgetogen luisterde het meisje naar de zoete melodie. „Nog eens", zeide zij met zachten aan drang'in de stem, cn vatte nu de koto ter hand, om zachtjes te begeleiden. Spoedig was zij de weliswaar vreemde, maar toch zoo gemakkelijk in het ge hoor liggende melodie meester, en na eenige herhalingen zong zij die nage noeg zonder fouten. „Hoe schoon!" riep zij. „dit zal in de toekomst mijn lievelingslied zijn Leg mij nu de beteekenis eens uit van die vreemde wroorden; dan zal ik probeeren ze te vertalen in het Japansch. En den eerstvolgenden keer zing ik dan dat schoone, vreemde lied voor u in onze geliefde moedertaal." Zij bleven gezamenlijk in de kluis, tot de zon in een zee van gloeiend goud on derging achter de heuvelen in het wes ten der groote stad, en de korte scheme ring hen dwong, vóór het vallen van den avond haastig naar het paleis terug te keeren. De oude voedster wachtte reeds lang in de kamer van haar lieveling. Eindelijk kwarn het meisje. Zij begroette de vrouw met een buitengewoon hartelijke lief- koozing. „Tatata, schatje!" zei Hede, deze ge voelsuiting zeer goed begrijpend. „Be valt hij u thans? Niet waar, welk een schoone, slanke, vorstelijke gestalte! En hoe rijdt hij! En welk een prachtige wa penrusting heeft hij! JA, ja. ik wist wel, dat uw dwaze kloostergedachten zouden verdwijnen! Perzikbloesempje! Chry- santhje! Kom nu mee, en trek dat mooie kleed uit. Morgen zullen we u nog rijker tooien, en dan komt de bruiloft! Nu, wat is dat nu weer, mijn zilvermuisje! Tra nen? Van louter geluk toch zeker?" „Ik weet het niet. Ik begrijp mij zelve niet! Hoe kon ik mij zoo spoedig door hem laten innemen? Ik had mij zelve en ook hem toch wat meer op de proef moe ten stellen! Hij kan zeer vriendelijk en beminnelijk zijn, maar is dan ook plot seling weer zoo heftig en ruw in zijn manier van doen." „Tegen u, kindlief?" vroeg de oude. „Neen. Tegenover mij was hij heel goed. Maar bij de kapel sprak hij zijn mannen in het eerst zoo barsch toe! Ook meen i& in zijn oogen meermalen een eigenaardigen kouden blik te hebben be speurd." „Integendeel! Hij beeft een vurigen, trotschên blik, zooals aan een Vorsten zoon past!" riep de voedster wrevelig. „Het is waar, hij heeft onder zijn man nen den naam een weinig ruw te zijn. ik heb daaromtrent ondertusschen eens in lichtingen ingewonnen", bromde zij bij zich zelve, „maar daarvan zal ik aan mijn lief kindje niets verraden." „Als hij jegens u maar goed is, schatje", ging zij voort op luider toon, „clan kan hij tegen over de anderen zijn, zooals hij wil. Hij is trouwens een krijgsman, en die kun nen niet zoo fijn gevormd zijn van ge moed als een zestienjarig meisje of een koto met dertien snaren! Een man met zulk een week hart zou dan ook niet in mijn smaak vallen. En dan ge kunt hem leiden en opvoeden; ik zal u de middelen wel aan de hand doen, waar mede een mooie vrouw het ten slotte zoo ver brengt, dat zij iederen krijgs man om haar vinger windt. En ga nu slapen, en zacht droomen van uw schoo- nen Prins en van het Rijk op de lieflijke Zuider-Eilanden. Wel te rusten, Kikoe Chrysanthje! Wel te rusten!" VIJFDE HOOFDSTUK. Bezoeken en kruisgesprekken. Eiken dag, elk uur verwachtten dfl groot-admiraal en vorst Justus het bevel, om bij den zieken Schogoen te vecechij- nen. Doch zoolang de beterschap duur de, kwam er geen boodschap. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1