MAANDAG 18 JUNI 1317. BUITENLAND. De Oorlog. 8e JAARGANfe I No: 2341 e Bcld^clieSouA^mt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, Ü1TGEZ0NDEBD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden li cent per week if 1.45 per kwartaalbij onze agenten i2 cent per week, f 1.60 per kwartaal Franco per post f 1.80 per kwartaal Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 oeat per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7Va cent Ds ADVEBTtfl I UlPBUS bedraagt van 1-5 regels f 11.75, elke regel meer 15 cent IngezDmlen mededeel in gen vin 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijks korting, Groots letters naar plaatsruimte. KLEINE AOVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. T De nieuwe Zegelwet. ^enige heeren aandeelhouders heb ben ons gevraagd, of volgens de nieuwe Zegelwet een overdracht van volmacht voor een aandeelhoudersvergadering op ïegel moet worden gesteld. Na onderzoek is ons gebleken, dat deze vraag bevestigend rnoet worden beant woord. Wij wenschen daarom langs dezen weg. met hpt op de a.s. aandeelhouders vergadering van ..De Leidsche Courant", heeren Aandeelhouders opmerkzaam te maken op deze wetsbepaling, die mis schien aan hunne aandacht is ontgaan. leder volmacht moet zijn gesteld op papier met zegel (30 cent). DE DIRECTIE. Democratie. Ter algemeene_ vergadering van de ..Christelijke Vakcentrale werd een voor stel behandeld, dat bedoelde het zoeken van wegen, waarlangs de vakbeweging -p'oliticken invloed kan uitoefenen. Op die vergadering werden, blijkens het verslag, verschillende meeningen dienaangaande verkondigd. Ten slotte kwam men toch tot ge luk zoowel van de christelijke vakbewe ging als van de christelijke politiek tot de overtuiging, dat de e e n i g e weg daartoe is, dat de arbeiders lid worden der Kiesverenigingen., Daar, en daar alleen, moeten zij hun gegronde wenschen tot verwezenlijking, zien te brengen, aan hun rechtmatige grieven uiting weten te geven. De Katholieke arbeiders kunnen op de Katholieke Kiesvereenigingen propagee- ren democratische candidaten voor de vertegenwoordigende lichamen democratisch in K a t h ol i e k e n zin, d. w. z., mannen, die er met^grooten streven de rechtvaardigheid en de naas tenliefde toe te passen voor alle standen, voor alle individuen. En aan zulke democratie geen de mocraten, zooals de sociaal-democratie die wenscht, maar democraten in den zin,'welke Paus Leo X(II aan dit woord heeft gegeven aan zulke democraten kunnen en moeten ook de middenstand en de ho.ogere Katholieke standen hun sympathie, hun vertrouwen schenken! En omgekeerd: uit de andere dan de arbeidersstanden moeten ook slechts dezulken naar voren worden gebracht, wier democratie in Katholieken zin hen ook tot vertrouwensmannen der arbei ders kan maken. Zoo zal er zijn een eenheid van wil len en streven, welke in onze Katholieke organisatie mogelijk is mogelijk juist omdat zij Katholiek is. De aard der ware democratie, hier met een enkel woord aangestipt, zullen wij nog wel eens nader moeten bspreken in 1918 zal dat woord misschien met vreemde bedoelingen worden gebezigdl Democratie toch is een woord, waar mede de meest verschillende en afwij- I- zen worden aangeduid! Het geschut blijft overal werkzaam. Een Duitsche verklaring door de Rus sische Doema genegeerd. - Munitieont ploffing bij Weenen. - De wantoestand in Griekenland. - Weer een Zeppelin vernield.^ -- Amerika stelt 600 millioen dollar beschikbaar voor de vervaardi ging van vliegtuigen. -- Een Engelsche torpedojager en een Fransch transport schip getorpedeerd. Overzicht. Ofschoon de legerberichten der ver schillende oorlogvoerenden ditmaal uit munten in beknoptheid, is de inhoud er niet onbelangrijker door. Op alle fronten blijft het geschut werkzaam. Van het Westen wordt gemeld, dat in Artois de Engelschen hun aanvallen voortzetten en bij Bullecourt tijdelijk de Duitsche loopgraven binnendrongen. Aan den Chemin des Dames veroverden Beier- sqhe storncölonnes een Fransche stelling bij Hurtebise. Een Berlijnsch bericht geeft verschil lende voorbeelden van den krachtigen tegenstand der Duitschers bij Yperen. Uit het Engelsche legerbericht blijkt, dat Portugeesche troepen in deze maand reeds herhaaldelijk aan gevech ten hebben deelgnomen. Aan het Oostelijk front heerschte groo- te bedrijvigheid; o. a. bij Loetsk en in de Karpathen. De geallieerden hebben den 300 K.M. langen weg, die Santi Quarante aan de Albaneesche kust met Monastir ver wen toegang tot het Balkanfront ver kregen. De aanroer van manschappen, levens middelen en munitie behoeft nu niet meer over de Middellandsche Zee te ge schieden. Volgens berichten uit Stockholm, zou Duitschland geen offensief tegen Rus land ondernemen, zoolang een overeen komst met Rusland mogelijk schijnt. Alweer dus een poging om tot een af zonderlijken vrede te geraken. Er ligt iets pijnlijks in dit steeds weer opnieuw aankloppen van Duitschland bij den Russischen vijand om hem om vrede te verzoeken. Het reactionnaire Duitschland, dat verder dan ooit van het democratische Rusland is verwijderd, wil de gelegenheid gebruiken, nu de toe stand in het Russische Rijk nog niet normaal is, om tot een wede te gera ken, niet om den vrede, doch om de handen vrij te hebben om met Engeland en Frankrijk af te rekenen. Anders zou het immers ook aan de overige geallieer den kunnen mededeelen dat het in het Westen eveneens geen annexaties wenscht. Doch tot dusver uitte het zich slechts tegenover Rusland in dien zin. En toch is het lang niet meer onmoge lijk dat Rusland inderdaad eerlang tot het sluiten van ee# afzonderlijken vrede zal overgaan. Doch dan zal het niet de regeering wezen, die in haar plicht zil zijn te kort geschoten, maar het volk zelf, dat beneveld rs door de onverwacht herkregen vrijheiden zich van alle over eenkomsten door cle oude regeering ge sloten, ontslagen acht. Het Rijk wordt met ontbinding bedreigt nu in verschil lende districten d3 republiek uitgeroe pen is. Of Zee. Transportsch f» getorpedeerd. Het Fransche transportschip „Annan" werd, terwijl het geëscorteerd werd, ge torpedeerd en tot binken gebracht. On gelukken hadden niet plaats. Engelsche torpedojager tot zinken ge bracht. Een Oostenrijksch onderzeeër heeft in de Middellandsche Zee een Engelschen torpedojager der L-klasse van ongeveer 1000 tons tot zinken gebracht. Al weder een Zeppelin vernield^ Gistermorgen vroeg na'derden eenige Duitsche luchtschepen de Oostelijke en Zuid-Oostelijke kust van Engeland. Een van deze beide luchtschepen voer over Kent en liet eenige bommen vallen. Er werd eenige schade aangericht en in een kuststad brak brand uit. Een der Zeppelins werd neergescho ten en stortte, in vlammen gehuld, om laag. De raid werd ondernomen door twee luchtschepen. Een daarvan liet zes bom men op een kuststad vallen. Een groot aantal huizen werd beschadigd. Er wer den twee personen gedood en 16 ge wond. De tweede raider viel de kuststad Eastanglia aan, en werd hevig door het afweergeschut beschoten, verjaagd en waarschijnlijk bfisc'iadi^ inu een iiauTcu Dammen op open ste den te hebben laten vallen, werd het luchtschip door onze vliegers omlaag- geschoten en vernield. Te Eastanglia werd geen schade aan gericht en hadden geen ongelukken plaa-ts. Engeland. Protestvergadering tegen de Zeppelin-raids. In heb Opera-gebouw te Londen heeft de lord-mayor een vergadering gepresi deerd, die ten doel had, aan te dringen op represailles tegen de Zeppelin- en vliegerraids. Rusland. Vrouwelijke militaire dokters. De^voorloopige Russische regeering heeft besloten voor alle vrouwelijke art sen beneden 45 jaar, die geen kleine kinderen hebben, den militairen dienst plicht in te voeren. Zij zullen dezelfde titels, rangen, rechten en bezoldiging hebben als hare mannelijke collega's. Frankrijk. Tegen den dienstplicht. In de voorstad Verdun had een betoo ging tegen den dienstplicht plaats. De menigte wierp de vensters in de voor naamste straten in. Een individu werd met 125 francs boete bestraft, omdat hij tijdens de onlusten met een revolver ge zwaaid had. Oostenrijk-Hongarije. Het vonnto van Adler. Uit Stockholm wordt aan de „Vo3S. Ztg." geseind dat het doodvonnis aan dr. Friedrich Adler, naar men aldaar hoopt, niet zal worden voltrokken. Men wijst erop dat de rechtbank onmiddellijk na de uitspraak van het vonnis het besluit genomen heeft om het Hooge Gerechts hof te verzoeken de doodstraf te veran deren in een langjarigen kerkerstraf. Dergelijke verzoeken worden steeds in gewilligd. Een munitie-ontploffing. Ij? de munitiemagazijnen te Steinfeld, bij Wiener Neustadt, heeft gisternacht een ontploffing plaats gehad, waardoor drie magazijnen vernietigd zijn. Volgens de tot dusver ontvangen berichten be draagt het aantal gewonden ongeveer honderd. Des nachts werden nog alle mogelijke maatregelen, om hulp te bie den, getroffen. Griekenland. Het vertrek van Koning Constaniijnt De „Times"-correspondent te Athene seint: Ik ben getuige geweest van het vertrek van koning Constantijn, de ko ningin, den kroonprins, de prinsessen en prins Paul naar een klein visschers- dorp op Euboea. Den geheelen nacht en morgen vertrokken auto's met baga ge. De koninklijke familie kwam per auto aan den steiger, waar twee Fran sche officieren stonden. Onder het aanwezige volk bevonden zich ook de premier Zairnis en andere autoriteiten. De koning zag er bleek jiit, klein meisje bood hem een bouquet aan. Het volk juichte den vorst zacht toe; boe ren knielden neer op den steiger, toen de koning en koningin voorbijgingen. De koning ging de koningin voor en verzocht het volk hem door te laten. De koninklijke familie stapte vlug op de wachtende motorboot, die haar naar het schip bracht. De koning groette en boog, maar sprak nauwelijks een woord met zijn vele vrienden; een hunner sprong in het water om de boot te volgen. De koninklijke familie zal zich waarschijn lijk over Italië naar St. Moritz in Zwit serland begeven. De stemming. Reuter seint uit Saloniki: De troonsafstand van koning Con stantijn blijft overal groote geestdrift wekken. In de Grieksche kampen buiten Saloniki en aan het front betoogden offi cieren en manschappen ter eere van de Entente en Venizelos. Telegrammen uit de bevrijde districten van Nieuw- Griekenland melden, dat ook daar de bevolking zeer ingenomen is met het ge beurde. De regeering van Venizelos zal nu binnenkort haar zetel naar Athene ver plaatsen en de Kamer van Afgevaardig den, die 31 April 1915 gekozen is, doch door koning Constantijn ontbonden werd, bijeen geroepen. Men kan veilig aannemen, dat het ver-i trek van Constantijn en de nieuwe her- eeniging van Griekenland het keerpunl in de Balkan-campagne zal zijn. Venizelos vertrekt naar Athene. Ribot deelde in den Franschen Senaal mede, dat Venizelos zich naar Athene begeeft, daar een verzoening zeker tol stand zal komen. Constantijn zal geen gevangene zijn; het zal hem integendeel vrij staan zijn werkelijke gevoelens té toonen door zictf naar Duitschland te begeven. Verontwaardiging van Keizer Wilhe.'m Volgens een draadloos bericht uit Bern heeft keizer Wilhelm ex-koning Constantijn zijn diepe verontwaardiging betuigd. De keizer .verzekerde, dal Duitschlands gepantserde vuist met God's hulp den koning op den troon zou herstellen. Vereenigde Staten. 600 millioen dollars voor vliegtuigen. De „Times" verneemt uit Washington d.d. 15 dezer, dat op verzoek van den Raad voor nationale verdediging bin nenkort een wetsvoorstel bij het Con gres zal worden ingediend om 600 mil lioen dollars voor vliegtuigen te vragen Het Congres overweegt thans een.vo stel, om een departement van het wezen op te richten, welks leider heeft in het Kabinet van den p Door Howard Coffin, lid van voor nationale verdédiging, wei Senaatscommissie gepleit voor luchtvloot, die elke vierkante mijl \u i het Westelijk front zou kunnen beheer- schen. De ,rvrijheïdsleening". De minister van Financiën heeft de volgende verklaring uitgevaardigd: „De „vrijheidsleening" is- overteekend* "iet noeveel' zij overteehend isj maar de juiste cijfers zullen worden medegedeeld zoodra dit mogelijk is. Het welslagen van de leeninsf is een ware triomf voor de democratie en een be wijs voor het besluit van de Vereenigde Staten, om dezen oorlog ter bescher ming van de Amerikaansche vrijheid overal n de wereld tot een spoedige en zegevierende overwinning te brengen. Een schrijven van Kardinaal Mercier. Kardinaal Mercier heef] aan Wilson een schrijven gericht, waarin hij de Amerikanen namens de Belgen voor hun hulp bedankt. Hij smeekt Gods ze gen af over Amerika en president Wil son voor hun edelmoedigheid. Vredespogingen. De weg tot den vrede. Het Arbeidersblad „Rabotsjaja Gazeta" polemiseert in een artikel „Hoe moeten wij naar den vrede komen?met de „Pravda", het orgaan der maximalisten.- De „Pravda" had er op aangedrongen, dat de Raad van Arbeiders en Soldaten onverwijld het proletariaat van alle oor logvoerende landen zal uitnoodigen om een eind aau den oorlog te maken, ook tegen den wil van hun regeeringen. De „Rabotsjaja Gazeta" acht het niei waarschijnlijk, dat een zoodanige stap FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 14) „Zijt gij zóó hoogmoedig van aard?" Die vraag lag duidelijk opgesloten in Lu cia's verschrikten blik. „O, nu heb ik het bij u geheel verkor ven, lieve Prinses! Een sluwer knaap zou dit verzwegen hebben. Nu, gij ziet ten minste, dat ik mij niet anders voor doe dan ik ben, en een weinig trots en eerzucht moet een Vorst hebben, hoe onze priesters daarover ook mogen den ken. Doch daar zijn de kikoe-bedden. Schoon, prachtig! De onze te Arima kun nen nauwelijks schooner zijn. Die goud gele harten en rondom die stralenkrans van teere blaadjes! Die gouden vergelijk ik met de morgenzon, de witte verzinne beelden voor mij de gloeiende hitte der middagstralen, de roode en violette her inneren mij aan de purperen pracht der •ndergaande zon tusschen de avondwol ken. Waarlijk, de kikoe-bloem is het schoone beeld der zon. en de zon is de leven schenkende moeder van ons vader land natuurlijk, in een anderen zia dan in dien onzer goeden-fabels. Ik heb den chrysanthemum lief boven alle an- dfere bloemen." yuist omdat zij de bloem is uit de gödenfabels, houd ik er niet bijzonder yeel van. Als uw wapenbloem echter zal ik.haar hoog in eere houden. Mij komen de leliën sebponer voor. Zie eens hoe JjflterKjk zij daar staan die hemels wil we en die roodgevlamdel Maar die witte daar, met haar gouden meeldraden en dien wonderbaar zoeten geur is de koningin!" „Ik ken ze. Ik heb ze in de tuinen te Florence gezien. Ik geloof niet, dat wij ze te Arima hebben. Doch ik kan bij een vreemden handelaar wel bollen ervan bestellen", zei de Prins. „Pater Rodriguez heeft ze mij gege ven", verhaalde Lucia, „en hij zeide, dat deze bloem een zinnebeeld is van de H. Moeder Gods, daar de Heilige Boeken haar „een lelie zonder vlek" noemen, en daarom is deze bloem mij ook lief en dierbaar boven alle andere." „Wij zullen te Arima één geheel groot bed van deze witte lelies aanleggen", zei de Prins. En vervolgens verhaalde hij Lucia op haar verzoek van Rome en van de prachtige kerken aldaar, van de Hoog mis, door den Paus opgedragen in de St. Pieter, en hoe de H. Vader ten slotte den zegen schonk aan de stad, en aan heel den aardbol. Zij was één en al ge hoor. De Prins gevoelde, dat hij thans den weg naar het hart der jonkvrouw had gevonden, en met elk woord meer en meer haar genegenheid won. Zij hing aan zijn lippen, en riep: „O, gelukkige, die ge zijt om zoo iets te kunnen zien! Konden wij de godsdienstige plechtighe den toch ook in Japan met zulk een luister vieren! Iri de stille Missen in onze armzalige en verborgen kerken daalt weliswaar dezelfde Heer des. Hemels op de altaren neer, doch wij Christenen zouden Hem toch liever in een meer waardige omgeving zien, dan in de ar moede van onze Godshuizen." „Prinses", zei de jonge man, fier het hoofd opheffend, „wanneer het mij ge lukt, hier in Japan een groot christen rijk te stichten, laat ik uit het verre Wes ten bouwmeesters komen, om hier een tweede Sint Pieter te bouwen." „O, Prins Michaël, als Wij dót eens mochten beleven! Mijn vader zou zeker met vreugde zijn geheele vermogen er voor over hebben!" riep Lucia vol geest drift. En luchtkasteel en bouwende, wan delden zij te zamen langs de slingerende tuinpaden naar de kapel. Hede volgde het paartje op behoorlijken afstand, en toen zij zag, dat de jongelieden elkander de hand reikten, prevelde zij meesmui lend: „Benten, help, Benten, help." Bij de Maria-kapel vonden de Prins en de Prinses den samoerei Leo Hajuschi- da, Ignazio den page en den ouden schip per van de Goto-eilanden. Zij hadden voor het Moeder-Godsbeeld gebeden, en waren opgestaan, toen zij stemmen hoorden naderen. „Hoe komt gij hier?" riep de Prins, eenigszins barsch. Doch toen hij bemerkte, dat Lucia door de wijze, waarop die woorden gesproken werden, schrikte en werktuigelijk haar hand uit dé zijne terugtrok, veranderde hij snel van toon, en stelde Leo, zijn speelgenoot, en den vader van den mar telaar Joannes van de Goto-eilanden aan de Prinses voor. Lucia begroette den edelman -vriendelijk, en den ouden schipper met eerbied. „Ge hebt zeker de jonk van mijn va der in de haven van den groot-admiraal gebracht, niet waar Peter?" zei de Prins op wetwillenden toon tot den ouden man. „Ja heer", antwoordde deze met een diepe buiging. „En.de groot-admiraal heeft hier aan zijn tuin een goede en ge rieflijke haven laten aanleggen, heer. En wij kunnen overdag of bij nacht uitloo- pen, zonder dat de havenmeester van Meako in staat is het te verhinderen. En deze knaap hier Ignasio kreeg de -kapel, met het Mariabeeld in het oog iets mooiers, heer, heb ik in mijn leven niet gezien en wij dachten, dat mijn heer de groot-admiraal het wel zou toe staan, en vandaar dat wij naar boven zijn gekomen, en hier gebeden hebben ook voor u, heer! Want Joannes, mijn geliefde zoon heeft mij, voordat hij aan het kruis geslagen werd, op geheel bij zondere wijze de godsvrucht aanbevolen tot de Moeder onzes Heeren."' „Daar hebt-gij goed aan gedaan", zeide Lucia, op den man een blik van warme genegenheid werpend. „Ik hoop u nog dikwijls hier aan te treffen. En den eerst- volgenden keer moet gij mij uitvoerig verhalen van den roejnrijken dood van uw zoon Joannes. Bid voor mij tot hem en tot Marial" Met die woorden ging zij, den ouden schipper van Goto en diens gezellen groetend, verder, en trad, met den Prins, de kapel binnen. Godvruchtig knielde zij daar neder om er eenigen tijd te bidden. Dit duurde den Prins bijnate lang; doch hij bedwong zijn ongeduld. Toen zij ten laatste opstond, prees hij de schoonheid van -het beeld. „Dat is geen Japansch werk", zeide hij. „Wat de beeldhouwerij betreft, kunnen wij nog heel wat leeren; onze oude afgodsbeelden zijn meestal afschuwelijke gedrochten." „Het is een gschenk van den grijzen pater Rodriguez, ter gelegenheid van den doop mijner moeder-zaliger. Daar om ben ik er dubbel aangehecht, want het herinnert mrj tegelijkertijd aan mijn aardsche en aan mijn h^mèlsche moe der. Maar zie de bloemen zijn aan 't ver welken! Kom, help mij spoedig versche plukken! En als wij de verwelkte door andere bloemen vervangen, zal k u mijn kluisje laten zien, en uit dankbaarheid voor u, het lievelingslied mijner moeder zingen, die lieve, oude melodie van den Mimoroberg." Aan haar wensch werd voldaan. Mei groote voldoening zag de oude Hede, dié voor de kapel op een graszode was gaan zitten, hoe de Prins Lucia een geheelen arm vol van de schoonste bloemen bracht, en hoe hij haar die stuk voor stuk overhandigde, terwijl zij. zc met voel smaak aanbracht rondom bei Maria beeld. „Goed zoo", prevelde de oudat „Siert de vreemde godin maar op! Onze Benten zal ook haar deel eraan hebben* En nu gaan zij'samen de kluis binnen* Als dóór tusschen die twee harten geen verbond gesloten wordt, heb ik aan dt godin der liefde tevergeefs een strooi goudpapier beloofd." Het onbeduidende kluisje met zija strooien dak verdween bijna onder a4 machtige kruin van den Sugi-den, waar door het overschaduwd werd. Doch wan< neer men langs de aan de rots bevestig-* de trap naar boven klom, de uit bam-* boes gevlochten deur wegschoof en d« kluis binnentrad, werd men verrast doort haar sierlijke, ja zelfs rijke inrichting ea stoffeering. De fijnste matten bedekte* den grond. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1