15 BUITENLAND. De Oorlog. sle JAARGANG No. P339 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6* DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 11 cent per week» 1.45 per kwartaalbij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post 1,80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per vartaai, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7Vs cent VRIJDAG JUNI I9I7. De ADVEHTEHTEPBUS bedraagt van 1—5 regels f QJ5, elite regel meer 15 cent. Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elite regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, loder woord meer 1 cent. Engelsche werkzaamheid op het Westfront. wan-toestand in Griekenland. Vele loden en gewonden bij een ontploffing Engeland. Zeppelin L43 vernield. Bimenlandsche oorlog in China? len Siberische republiek in wording? 'Zelfstandige republieken binnen Rus- ind. - Onlusten in Spanje. Overzicht. jln het Westen hebben dé Engelschen un werkzaamheid hervat. Zoo deelen mede, dat zij met een krijgsverrich- ittg beoosten Monchy le Prcux zijn ge- iagd. ITun- troepen hebben de vijande- ke stellingen van groote plaatselijke Jéekenis op hoog gelegen terrein en kend onder den naam van infanterie- iivel, waarvan het bezit den vijand herhaaldelijk is betwist, over een front an meer dan drie kwart mijl stormen- ffhand genomen. Zij maakten 175 ge- ingenen en namen twee machinege- reren. De Duitschcrs bevestigen wel dezen anval, doch voegen er onmiddelijk im toe, dat de aanval in een gevecht man tegen man werd afgeslagen. Lijkt wel zeer onwaarschijnlijk, na positieve mededeeling van het Lon- tsche bericht. Naar veldmaarschalk Haig meldt, is nog een Engelsch succes te boeken, je Duitschcrs hebben n.l. de loopgraven itruimd tusschen de Lyswelke ten van Yperen de grens tusschen Frank- en België aangeeft en het plaatsje Yves, 'dat .even ten Z. van Douvebeek Deze punten duiden een frontbreed- van ongeveer 7 K.M. aan. De Duitschers waren tot die ontrui ming gedwongen zegt het bericht uit Londen door de vorderingen der En- telschen ten O. van Meessen en hun truk op het Duitsche front ten Z. van bet gebied waar de aanval van Wyt- Èhaete plaats had. Het gevolg van dezen terugtocht in lel klein was, dat de Engelschen die ie Duitschers dicht op de hielen volg- den ten O. van het bosch van Ploeg- sleert belangrijken vooruitgang maalt- n. Uil, de opsomming van gemaakte ge- 'angenen en buit door dé Engelschen -edert 7 Juni gemaakt, blijkt, dat het ;orle maar hevige offensief van Wyt- tchaete een klap van belang voor de Duitschers is geweest Het oogenblik wordt afgewacht, dat ijile groote geest in Griekenland Veni- ffilos met den nieuwen koning de atonale eenheid zal herstellen. Onder biding van Frankrijk dit is natuur- Ök odder sanctie van Engeland wor- len intusschen voortdurend geallieerde roepen op Griekschen bodem ont- cheept, welke troepen dus eerstdaags ot den aanval zullen overgaan. FEUILLETON. Christen-helden in Japan. «I „Het lijkt er niet naar. Nu komt eerst Üe eigenlijke kunstbewerking. Nu moe ien de wenkbrauwen onberispelijk ge vormd worden; de boog moet iets lioo- jjer. Mooi zwart zijn ze wel, maar ge moet nog een soort van lichte schaduw aanbrengen onder de oogen, dat geeft er een dubbel levendig vuur aan. Hier is de verfdoos. Komaan, doe het nu toch! Alle voorname dames doen het en uw moeder heeft het ook gedaan. En nu de lippen purperrood, nietwaar, of hebt ge ze lie ver verguld? Vroeger was het laatste veel deftiger, en ik heb uw moeder met mooie vergulde lippen gezien." Zoo ging het voort, totdat ten slotte hei-lieve gezichtje van 't meisje naar Ja- panschen smaak beantwoordde aan alle ei?chen der schoonheid. Vervolgens moest de groote vraag beantwoord wor den welk van de vele schoone zijden kostumes, welke de-nude vrouw aan den muur had opgehangen, voor de ont vangst van den bruidegom gekozen zou gorden. Lucia wilde een eenvoudig he melsblauw kleed aandoen, maar ïlede. pondo, dat vuurrood-met gouden bloe men beter zou slaan, en nog beter zee koen met roode papavers. Dal kostuum kreeg ten slotte de voorkeur. Lucia liet tich dus dezen prachligen kimono met zijn wijde arinsmouwen aantrekken, en *en kostbaren, breeden purperen gordel jjel goudborduursel omdoen. Het duur- jfe eenige oogenblikkon, voordat deze Pd gebonden was, zoodat hij op den Inmiddels is het korte verzet der Grieken te Larissa gebroken, zoodat de Geallieerden dus heer en meester in het Grieksche koninkrijk zijn. De Fransche vertegenwoordiger Jonnart, treedt thans Ms machthebber op, naast- of liever bo ven den nieuwen koning. De positie van dezen jongen vorst is weinig be nijdenswaardig en indien hij onder de huidige omstandigheden den kroon heeft aanvaard, dan offerde hij zich op met het doel om den kroon voor de dy nastie-te behouden en Griekenland en zijn vorstenhuis niet van elkaar te scheiden. Ongetwijfeld zal Venizelos opnieuw het staatkundig tooneel betreden, maar zal deze despoot zich de controle laten welgevallen? Ondanks zijn sympathieën voor Engeland en Frankrijk, zal hij zich wel nimmer de wet laten lezen. Gisteren heeft men reeds kunnen le zen van de ontzaglijke ramp, die Londen getroffen heeft door den laatsten lucht aanval, de ergste welhaast, die ooit op Engelands hoofdstad- is gedaan, Nooit nog heeft een zoo groot aantal vliegtui gen zich boven de stad gewaagd. De uitwerking is vreeselijk geweest; een zeer groot aantal burgers, mannen, vrouwen en kinderen, is als slachtoffers gevallen of gekwetst. Opmerkelijk is, dat de Duitschers \£or het doen van een grooten aanval al Zeppelins door vliegtuigen hebben vervangen. Maar een dér weinige Zep pelins, dje zij bij den Londenschen aan val gebruikten, is het middel geworden der- vergelding. De Engelschen waren n.l. al spoedig in de gelegenheid' revan che te nemen. Immers, de admiraliteit bericht, dat de Zeppelin L 43 door Engelsche zee- strijdkrachten aangevallen en vernield werd. Het luchtschip brak in twee stuk ken en viel in de Noordzee; overleven den werden niet öpgmerkt: Uit de telgrammen over dit feit blijkt niet, waar het luchtschip is neergescho ten. Niettemin geeft dit bericht een be wijs voor de stelling dat het tegenwoor dig met Zeppelins slecht bommenwer- pen is. Feit, helaas, blijft de verschrik king, welke in Londen door de Duitsche vliegtuigen is aangericht. En deze daad valt nimmer te verdedigen. Het uit de lucht bestoken van dichtbewoonde ste den is een onmenschelijk bedrijf: men weet toch bijna zeker, dat men veel on schuldige burgers zal moeten treffen, terwijl het uiterst moeilijk blijft om een militair succes te behalen. In de Lucht. De slachtoffers van den aanval op Londen. Het aantal slachtoffers van den lucht aanval bedraagt: 55 mannen, 16 vrou wen en -26 kinderen gedood; 223 man nen. 122 vrouwen en 94 kinderen ge wond. Ep werd geen militaire of maritieme schade aangericht. De aanval op Lc-rvien. Op het oogenblik zelf dat de aanval plaats had, was dit slechts in een klein gedeelte van de groote stad bekend. De Duitsche vliegtuigen bewogen zich op een groote hoogte. De lucht was nevelig, zooals dat op warme dagen meer het ge- rug een langen sleep vormde, waarvan de einden over den grond waaiden. Ten slotte moesten nog de tabi, de sierlijke, zijden kousen, over de kleine voetjes glad worden gestreken, en de sandalen met een gouden draad worden vastge maakt. En toen nam Hede, de handen in de zijde zettend, Lucia nog eens van alle zijden op, en riep vol bewondering: „Als nu die Prins hoe heet hij ook weer? wanneer hij u ziet, niet eenvoudig krankzinnig'wordt van verliefdheid, en zijn hoofd niet op hol gaat dan heeft hij geen hoofd!" VIERDE HOOFDSTUK. Het aanzoek. Het gerucht van den terugkeer des groot-admiraals had zich spoedig in de hoofdstad verspreid, en Lal van aanzien lijke personen spoedden zich naar zijn palcis om hem te begroeten: Onder de zen bevonden zich ook de missionaris sen, De overste, pater Pasio, en de oude, eerbiedwaardige pater Rodriguez boden Tsoekami-Dono uit naam hunner mede broeders de beste wenschen aan, en wer den door hem met alle bewijzen van eerbied ontvangen. De paters overhandigden den Vorst als begroetingsgeschenk het eerste, Ja- pansche drukwerk, dat zij pas met bui tengewoon groote moeite haddeai ver vaardigd, en deelden hem mede, dat spoedig ook de familiegeschiedenis der Taira in druk zou verschijnen. Daar de vorst van llingo aan dit beroemd ge slacht verwant Avas, moest deze mede- decling hem, natuurlijk, bijzonder aan val is. De vijandelijke vliegtuigen wer den dan ook slechts door enkele perso nen, die zeer scherp van gezicht zijn of zich als waarnemers hebben getraind, opgemerkt. Zelfs het geluid van de ge weren en de ontploffende bommen ging aan duizenden, die betrekkelijk in de buurt van de plaats des onheils vertoef den, onopgemerkt voorbij. Het geweldige lawaai dat altijd in de straten van Lon den heerscht, slurpt als het ware ieder ander geluid op. De groote massa der bevolking in deze geweldige stad wist natuurlijk niets van hel gebeurde voor zij het uit de avondbladen vernam. Engeland. Be geallieerden. In antwoord op een. vraag heeft Ro bert Cecil in het Lagorhuis gezegd: De vojgende landen hebben de diplomatie ke betrekkingen met Duitsehland afge broken: Rusland, Frankrijk, België, En geland, Servië, Montenegro, Japan, Por tugal, Italië, Roemenië, de Ver. Staten, Cuba, Panama, China. Brazilië, Bolivia, Guatemala, Honduras, Nicaragua, Libe ria, Haïti en Santo Domingo. Van deze zijn de 13 eerstgenoemde, van Rusland tot Panama, met Duitsehland in oorlog en moeten worden beschouwd als bond- genooten voor dat doeL Een crr'p'offing. Bij een ontploffing te Ashton onder Lyne werden 50 personen gedood en een groot aantal gewónd. De „L 43" vernield. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Zeppelin L 43 in de Noordzee door Engelsche zeestrijdkrachten is vernield. Het luchtschip is kort nadat het was aangevallen ontploft., in tweeën gebro ken en in zee gevallen. Men heeft nie mand van dn bemanning kunnen red den. Reuter seint voorts _oen njededeeling van Bonar Law in het Lagerhuis, dat het luchtschip, vóór het in tweeën brak, voor en achter in brand raakte. Rusland. Voor de vrijlating van Adler, Naar van Russische zijde vernomen wordt, vonden te Petrograd en Moskou betoogingen plaats voor de invrijheids- slelling van Fritz Adler. Het Leninsche blad „Pravda" houdt geldinzameling ter bevordering van dit doel. Zeïfstandige republieken. De „Daily Mail" verneemt uit Petro grad dat Zarizyn (a. d. AVolga), Gherson en Kirmanova zich lot zelfstandige repu blieken hebben uilgeroepen. Te Zarizyn heerscht een schrikbewind. Een Siberische répubiiek? Volgens de „Daily Express" deelde een lid van het Amerikaansche gezant schap le Petrograd mede, dat de moge lijkheid niet uitgesloten is, dat eerlang eene onafhankelijke Siberische repu bliek gevormd zal worden. Voor hen die Siberië slechts als een oord van ver schrikking kennen, en bij het hooren van den naam van dit land steeds aan wilde kozakken en mishandelde banne lingen plegen te denken, zal dit zeker eene zeer verrassende tijding zijn. Doch genaam zijn. Hij toonde dit dan ook dui delijk en had geen woorden genoeg van bewondering voor de mooie, heldere en duidelijk gevormde Japansc.he letters. Vervolgens stelde hij den priesters de vraag, of het hem inderdaad geoorloofd was, slechts een enkele maal het' beeld van Taiko-Sama te vereeren, indien hij voor dezen prijs het Christendom de ze gepraal kon verschaffen, en hij verhaal de wat de prins van Arima hem dien aangaande had medegedeeld, betreffen de een christen Vorst. "Zooals hij ver wachtte, volgde op deze vraag een be slist ontkennend antwoord; het aange haalde voorbeeld zeiden de paters bewees slechts, dat niet alle Vorsten in Europa heiligen waren. Het Christen dom had overigens in Japan de schoon ste kans om te zegevieren. „Wij hebben in dit ééne jaar na den roemvollen dood der martelaars van Na gasaki eenige duizenden personen ge doopt", zeide pater Pasio. „Ondanks de vervolgingsdecreten hebben wij alleen hier in de hoofdstad acht kerken. In ge heel Japan is het aantal Christenen ge stegen tot minstens een millioen. Wan neer God ons de regeering schenkt van een christen of ten minste den Chris tenen niet vijandig gezinden Kubo-Sa- ma, is de zegepraal van onzen heiligen godsdienst binnen een menschenleeftijd zoo goed als zeker." Vorst Augustinus zeide, dat er ge- gronde hoop bestond, dat de kleinzoon van Noboenaga de volgende Schogoen zou zijn, cn verzocht de priesters tot die intentie te bidden. Hij van zijn kant zou zich beijveren, om den stervenden Tai ko-Sama over tc halen zijn eëd gestand Siberië is een rijk land en bij een des kundig beleid kan het, dank zijn enor me hulpbronnen een groote toekomst te gemoet gaan. Griekenland. Dq toestand. Groote ongerustheid heerscht in Athe ne. Banken en alle andere instellingen zijn gesloten. Een telegram uit Saloniki meldt, dat een Fransch jagerbataljon een stelling bezette tusschen Baba en Larissa. Elassona en Tirnova werden zonder incidenten bezet. Een cavalerie- voorhoede bezette Larissaj waar niette genstaande de verzekering van den Griekschen generaal Bawas de Griek sche troepen tegenstand boden. Aan Fransche zijde werden zes man gedood en een twintigtal gewond. De Grieksche generaal is gevangen genomen. Jon nart heeft met goedkeuring van de Grieksche regeering troepen ontscheept te Piraeus, die thans ten noorden van de stad kainpeeren. Onder toezjcht gesfe'.d. De „Daily Mai' verneemt uit Syra, dat de pro-Duitsche leiders Goenaris, Does- manis, Melacas -en Mercoeris waar schijnlijk zich naar elders zullen bege ven onder toezicht van de geallieerden. Spanje. De onlusten. De ..Daily Express" zegt, dat, hoewel de gebeurtenissen in Spanje achter den sluier van den censor verborgen blijven, het toch wel zeker schijnt te zijn, dat de oorzaken die tot de crisis hebben geleid buiten den oorlog staan. De ontevreden heid in het leger vindt haar oorzaak in den econornischen toestand. Men gelooft echter, .dat de autoriteiten meester zijn van de situatie. Zwaden. Een nationaal geschenk De pantserkruiser „Sverige", een na tionaal geschenk van liet Zweedsche volk, dat 15 millioen kr. heeft gekost, is te Stockholm binnengeloopen en met saluutschoten ontvangen. De stad was met vlaggen versierd. Veraenigde Staten. De aardbeving in San Savado'r. Aangaande de aardbeving in San Sal vador, deelt de Parijsche legatie van Salvador mede, dat in de dorpen Am- meneia en Quesaltepeque veertig perso; nen gedood en honderd gewond zijn. In de hoofdstad zijn geen slachtoffers ge vallen. De materieele schade wordt ge schat op verscheidene millioenen Pesos. - Tegen onruststokers. De Amerikaansche regeering deed 21 onderdanen van vijandelijke staten in hechtenis nemen, beschuldigd van val- sche geruchten te hebben verspreid over een nederlaag van de vloot. Een rede van Wilson. Wilson richtte gisteren het woord tot een groote vaderlandlievende vergade ring en waarschuwde het Amerikaan sche volk dat Duitsehland, na het groot- i,. gedeelte van ijn tanankelijk er- te doen.- Een glans van vreugde straalde uit de oogen van den grijzen pater Ro driguez. „Doe dat, doorluchtige Vorst", zeide hij. „En dat God uw woorden zege- ne! Mag ik een verzoek doen? "O, neem mij dan mede naar hel paleis van den Schogoenl Taiko-Sama kent ons geloof, en gaf meermalen blijk daarvoor gene genheid te gevoelen. Indien zijn teugel- looze hartstochten hem niet verblind hadden, zou hij reeds lang Christen zijn. O, laat mij beproeven, of ik de ziel van den stervende kan redden!" „Gj zoudt uw leven wagen, en, naar ik vrees, tevergeefs", antwoordde de groot admiraal. „Gij weet toch dat de ongeluk kige zich-zelven voor een wedergeboorte van den oorlogsgod houdt, en goddelijke eer verlangt! Dat is geen stemming voor een toekomstigen bekeerling.'' „Zeker niet. Maar zoolang.de mensch leetd, kan de genade Gods zijn hart tref fen. Laat mij het beproeven! Zeg, dat ik een geneesheer ben ik ben immers een geneesheer der zielen en wan neer ik het slachtoffer word van zijn toorn, in Gods naam danl" „Ik zal zien, wat er aan te doen is. Maar gij moet u voorbereid houden op den verschrikkelijken vuurdood", ant woordde de Vorst ernstig. „Het is waar, wanneer gij slaagdet, zoudt gij een heer lijke zegepraal behalen, en zou de klein zoon .van Noboenaga zonder geweld van wapenen Schogoen worden! Ik zou u bijna willen verzoeken den goeden pater Rodriguez tot dit koene waagstuk verlof le geven, pater Pasio." De overste verklaarde reeds vroeger zijn toestemming te hebben gegeven, cn wilde zich verwijderen. Doch de Vorst overingsplan ten uitvoer gebracht te hebben, thans onderhandelde over een nieuwen vrede, die bestemd was om den oorlog te eindigen, terwijl Duitsch- lands veroveringen nog veilig waren. De president haalde de Duitsche aan-' vallende handelingen aan, welke de Ver- eenigde Staten in den oorlog dreven en ging voort met te verklaren, dat de ver wezenlijking der Duitsche oorlogsdoel einden eventueel een onderwerping vap de geheele wereld moest beteekenen. China. Binnenlantische oorlog? Het hoofd der politic Tsjiang Tsjao Toeng aanvaardde de function van waar nemend eersten-minister -en ondertee- kende het besluit van den president, waarbij het parlement wordt ontborfden. Men gelooft, dat binnenlancteche oor log het gevolg van de ontbinding zal zijn. Do zuidelijke provinciën telegrafeer den, dat zij de autoriteit van den presi dent niet erkennen. BINNENLAND. Alle leden der Eerste Kamer zi\n door de Provinciale Staten herkozen. De officieele -benoeming van jhr. mr. B. C. de Jonge tot minister van Oorlogi Weer petroleum voor particulieren beschikbaar gesteld. De suikeruitvoer naar Duitsehland en Engeland is weer opengesteld. De minister van Landbouw heelt de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen verboden. Nederland en de Oorlog. Katholieke vret'esaclie. Het adres aan Z. H. den Paus van de Federatie der Dioc.. Volks- en Werklie denbonden en het artikel in ons blacT van 24 Mei j.l., aldus „De Tijd", hebben de aandacht getrokken in 't buitenland. Zoo ontving der Federatie dezer dagen een schrijven van den voorzitter van het Politiek Comité der Katholieke Arbei ders-organisaties in Zwitserland, waarin bijzondere sympathie betuigd wordt met het adres. Het schrijven vangt aldus aan: „Volgens een bericht uit onze Katho lieke Zwitsersche pers is 'onlangs in een hoofdartikel van het Katholieke Ilolland- sche dagblad „De Tijd" gemeld "gewor den, dat de katholieke arbeiders van Nederland met toestemming der Hol-; landsche geestelijkheid het plan heeft opgevat, een groote vredesaclie le begin nen. Zij zouden dan van plan zijn, aan de katholieke arbeidersverenigingen in alle' landen voor te stellen, de vredesbe- moeiingen des Pausen door adressen bi] hun regeeringen te ondersteunen. „Daar wij aan alle waardevolle vredes pogingen volle aandacht schenken, heb ben wij ook dit bericht met bijzondere sympathie gelezen. Het zal ons zonder twijfel een verheugenis zijn op de wijze, verzocht den paters nog een oogenblik te blijven, en deelde hun mede, dal de prins van Arima aanzoek deed om do hand van zijn dochter. Beiden kekeri verwonderd, pater Rodriguez bijna ver schrikt, op. Vorst Augustinus bemerkte het, en- vroeg, of zij misschien iels on gunstigs omtrent het karakter van den Prins hidden vernomen. „Wij kennen hem niet persoonlijk", zei de overste nogal voorzichtig. „Wij moeten eens hooren hoe pater Valegna- ni over hem denkt. Hij is zijn leermees ter geweest, en heeft hem met zich mede genomen naar Rome. Neen. ik kan niet zeggen, dat wij inderdaad iels Ion na- deéle van den Prins hebben vernomen. Hij moet uitstekende hoedanigheden be zitten. En het huwelijk met een zoo god vruchtig meisje als uw dochter kan niet anders dan de beste gevolgen hebben. Doch vorst Protasius, zijn vader, neemt sinds eenigen tijd tegenover ons een bijna vijandige houding aan. Wanneer Uwe Hoogheid ter gelegenheid van deza verbintenis misschien iets ertoe zou kunnen bijdragen om in cleze betreu-i renswaardige verhouding verandering tt brengen Zeker, dat beloofde Tsoekami-Dono? daarna stond hij op, en nam van de mis sionarissen afscheid met vriendelijke woorden. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1