DONDERDAG 14 JUNI 1917. De Oorlog. ie JAARGANG De dag van morgen. Morgen heeft in de 50 districten, waar Tweede Karnerverziekingen niet bij |akele candidaatstelling afliepen, de emming plaats. De verschillende partijen hebben kaar wederkeerigen steun toegezegd. Daarom blijve men niet thuis zitten, liaar brenge zijn stem uit op het aftre- ®ïiid Kamerlid, wie het ook zij. Zeker, de groepjes tegenstanders van grondwetsherziening hebben heel j reinig" kans eenig succes van hun actie beleven. Maar een groot ste'mmencijfer, op de (tredende Kamerleden uitgebracht, loet hun actie heel en al ten pletter J aan! Daarin zal voor ons een voldoening J jfgenl Ook wij, Katholieken, hebben te t o o- en, dat wij de Grondwetsherziening iet ongedaan zoude» willen maken iea denke aan de zoo lang-begeerde slijkstelling op onderwijsgebied! Daarom onze stem uitgebracht in: het d i s t r-i c t Leiden op Mr. J. UEERES, het district Katwijk op Dn J, f-L DE VISSER, het district Haarlemmer- teer op Mr. J. Allen drie dezen candidaten onze èun! Maar vooral ook zitte men niet stil in laarlemmermeer, waar een Katholiek llreedt, die allereerst op den steun der atholieken rekenen moet. 2338 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. interc. Telefoon 935. - Postbus 6. BIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENT TRiJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden li cent per week» 1.45 per kwartaalbij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per wartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7Va cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededaelingen van 1-5 regel3 f 1.50, elke regel meer 30 cent, mei gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koup en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. B tTI T E N L ATN Geesi nieuws van de gevechts terreinen. e Koning van Griekenland doet afstand an den troon ten gunste van zijn zoon. Vliegeraanval op Londen: vele dooden gewonden. De Amerikaansche staf Frankrijk aangekomen. Overzicht. Van de diverse oörlogsterreinen zijn ie telegrammen weinig belangrijk.. De Bvechtsactie schijnt uitermate miniem, ooclat voor heden niets omtrent den ,rategischen toestand te berichten valt. Heen deze mededeeling, dat het Oosten- ijksche communiqué een loopje neemt aet de weersinvloeden van het Italiaan- the bericht, welke de Italiaansche actie ouden beletten en waarvan wij gisteren ons overzicht gewaagden. Intusschen Qeldt het weer nieuwe evenwel- re- ultaallooze aanvallen der Italianen ode streek van de Sette Comuni. In tegenstelling van den strategischen, is het thans de politieke buitenlandsche toestand, welke de belangstelling voor zicli opvordert. Onder de laatste berich ten heeft men het gisteren reeds kunnen vernemen, dat de Koning vari Grieken land afstand gedaan heeft van den troon, zulks ten gunste van zijn tweeden zoon. 't Is er dan eindelijk van gekomen 1 Reeds lang verwachtte men dit besluit. Een besluit, als dé getrouwe copie, van wat in het Russische rijk is voorgeval len. Den regeeringsmoeden en veel ge- plaagden monarch verdroot het blijk baar/langer in de onaangename positie te verkeeren van hoofd van een staat te zijn, die tegelijk bedreigd wordt door de Scylla der Entente en de Charybdis der Centralen, en daarbij blootgesteld te zijn aan voortdurend persoonlijk levens gevaar. Hij heeft, met name van de En tente, zóóveel vernederingen moeten on dergaan, dat hij, nu die pijnlijke druk zich nóg heviger doet gevoelen door het optreden van den Franschen hoogen commissaris Jonnart, gezwicht is voor de overmacht der omstandigheden en het pleit gewonnen heeft gegeven aan... Venizelos. Want is het wel zoo zeker, dat Prins Alexander de erfenis van zijn vader zal behouden? Wellicht dat ook in Grieken land de democratische strooming een stemming ten gunste eerier republiek zal doen ontstaan en Venizelos de groote man in de Grieksche republiek zal wor-" den. Naar alle waarschijnlijkheid zal Grie kenland zich nu openlijk aan de zijde der Geallieerden scharen: deze krijgen dan een verdeelden, verzwakten en on- zekeren bondgenoot meer. Wel eep droevig lot heeft Griekenland getroffen in den wereldstrijd, waar het zoo volkomen buiten staat Met het aftreden van Koning Constan- tijn, houdt'verband Griekenland s ge heim verdrag met Servië, dat in Mei 1913 werd gesloten, en waarvan de voornaam ste bepaling luidde, dat de contractee- rende partijen overeen Waren gekomen dat indien één hunner, zonder daartoe aanleiding te hebben gegeven, zou wor den aangevallen,, zij door de andere par tij ten volle zou worden bijgestaan. Het verdrag richtte zich voornamelijk tegen Bulgarije, daar. 't een clausule be vatte, waarin met duidelijkheid werd verklaard dat indien Bulgarije jegens één der partijen een dreigende houding mocht aannemen, Servië en Griekenland elkaar met hun gewapende macht zou den bijstaan. Gelijk bekend, is Griekenland deze be palingen niet nagekomen, daar Koning Constantijn zijn door de Balkan-oor logen uitgeput land een nieuwen strijd wilde besparen, terwijl hij mede door zijn familiebanden met het hof te Berlijn 'en door* zijn langdurig verblijf, als Kroonprins, in de Duitsche hoofd stad, vóór alles van een oorlog tegen Duitschland afkeerig was. In hoeverre de Grieksche Koning on der den invloed stond der Duitsche poli tiek is moeilijk vast te stellen, doch het is wel duidelijk, dat Koning Constantijn zijn volk niet heeft begrepen en door zijn contractbreuk jegens Servië een ernstige schuld op zich geladen heeft. Maar staren wij ons niet al te zeer blind op dit laatste feit. Zijn er niet meer deren in den huidigen krijg, die zich aan contractbreuk hebben schuldig ger maakt? Was o. a. Italië óók niet gebon den aan een verdrag met Duitschland en Oostenrijk? Wij schreven hierboven, dat de Ko ning afstand deed ten behoeve van zijn tweeden zoon, n.l. Prins Alexander. Niet van Kroonprins George, de zeer franco phile® Grieksche jongeling, die geduren de den oorlog te Parijs voor een toena dering tusschen Frankrijk en Grieken land openlijk geijvlrd heeft. Koning Constantijn zal zijn rijk veria ten, indien hij niet, zooals zijn lijdens- genoot Nicolaas Romanoff, in zijn eigen land zal worden vastgehouden. En met hem zal Koningin Sophie, zuster van den Duitschen Keizer, van haar rechten afstand doen. Een Hohenzollern, die den troon verlaat..... Zal de tragi-comedi van den Tsaar ook nóg verder worden gecopi'eerd? En ging de Koning tot op zekere hoog te vrijwillig, dan wel gdwongen tot den afstand over? Tot dusver ontbreken nog alle nadere bijzonderheden in dit op zicht. Wel meent men, dat deze troonswis seling is geschied onder "feitelijken dwang der Entente, welke in haar be schermende zorgen zoover 'gaat, dat zij de grondwettelijke regelingen van een neutralen staat aan last. Het was met de neutraliteit van Griekenland reeds be denkelijk gesteld; nu kón men niet zeg gen dat er iets van is overgebleven. Wachten we dus nadere beantwoor ding van bovengestelde vragen af. In de Lucht. Esn luchtaanva! cp Londen. Dooden en gewonden. Uit Londen wordt gemeld d.d. 13 Juni: Ongeveer 15 vijaii^a-jke 'vliegtuigen werden'hedenmorgen om elf uur waar genomen, toen. zij over de kust van Es sex vlogen. Zij vlogen in Noordelijke richting en zetten hun tocht in de rich ting van Londen voort. Zich versprei dend, toen zij ongeveer de helft van den afstand naar Londen hadden afgelegd. Het Oostelijk gedeelte van Londen werd door hen aangevallen en bommen wer den geworpen. De eerste bommen werden omstreeks half 12, des morgens, geworpen op de Oostelijke buitenwijken van Londen. Tal van bommen vielen, met korte tus- schenpoozen, in verschillende deelen van de East-end. Een bom kwam in een spoorwegstation terecht, en trof een bin nenkomenden trein: 7 personen werden hierdoor gedood, 16 gewond. Een andere bom kwam in een school terecht, "waar door 10 kinderen gedood en ongeveer 50 gewond werden. Tal van pakhuizen zijn beschadigd, zoodat hier en daar brand ontstónd. Tot dusver zijn 41 personen gedood en 121 gewond in Londen en omgeving. Deze opgaven zijn evenwel onvolledig, zoodat de eindcijfers hooger kunnen zijn. De aanval op Londen duur de vijftien minuten. Oostenrijk-Hongarije. De reide van den Oostenrijkschen premie; Over de gehouden redevoering van den minister-president schrijft het „Fremdenblatt": Clam Martinitz geeft thans de grondwetsherziening als het eerste punt van zijn programma aan. Het is een schoone taak, die de minister president zich gesteld heeft: de noodza kelijke veranderingen aan -te brengen in de grondwet om Oostenrijk in den vrede even sterk te maken als het in den oor log is. - De „Reichspost" verklaart, dat het ver blijdend is, de kracht van den volkswil, die de Oosienrijksche democratie aan den dag legde, uit de rede van den Oos- tenrijkschen minister-president te hoo- ren doorklinken. Het door Clam Martinitz opgestelde staatsprógram brengt veel zwaren ar beid mee, doch ondanks de moeilijkhe den moet iedereen de doorvoering er van wenschen. Het „Neue Wiener Tageblatt" wijst op het protest van den minister tegen de Slavische" verklaringen, welk protest in direct ook gericht is tegen de aanmati- gingen'van \ijandelijke zijde die door eiken Oostenrijker, tot welke nationali teit hij ook moge behooreh, beslist wor den afgewezen. Frankrijk. De Amerikaansche staf aangekomen. Generaal Pershing is/net den staf van het eerste Amerikaansche leger aange komen en werd hartelijk verwelkomd. Engeland. Van Duitsche zijde. Wolff bericht uit Berlijn: Volgens de laatste berichten uit Engeland is het ge brek aan levensmiddelen tengevolge van den duikbootoorlog op onrustbaren de wijze gestegen. Een herbergier te Liverpool schrijft d.d. II Mei: „....Vroeger sleten wij eiken dag 200 flesschen stout, nu op zijn hoogst nog 50 In een brief uit Sheffield leest men d.d. 13 April:Je kunt je niet voorstellen hoe uitgestorven het hier is. De oorlog dringt elk huis binnen. Alle menschen worden met den dag ernstiger, omdat het hospitaal vol gewonden ligt. De prij zen van de levensmiddelen zijn ontzag lijk gestegen. Het grootste gedeelte van debevolking begrijpt nu pas wat de oor log beteekent..." Uit Stoke (Coventry) schrijft iemand den 23sten April: „.."..Hier heeft men hel bakken van cake heelemaal moeten staken. Gelei is voor geen geld of goede woorden te krijgen. Gigaretten zijn dub bel zoo duur. Rozijnen en andere din gen zijn in het geheel niet te krijgen. Men zegt, dat men verbieden zal om den soldaten te velde levensmiddelen te stu ren, omdat in het land gebrek aan voed sel heerscht Een Londensch koopman schrijft d.d. 8 Mei: Je zoudt niet gelooven, wat een noodtoestand er te Londen heerscht. Zaken, die een jaar geleden nog goed gingen, hebben nu /moeten sluiten." Na zulke uitlatingen wordt het begrij pelijk, als in een brief van 9 Mei gezegd wordt: „Te Oldham staken alle metaal bewerkers Ik zou willen, dat ook de sol daten staakten. Dan zou er aan den oor log een einde komen...." De „Brandctoffpn-commiósïe Leiden" (Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg Valkenburg, Voorschoten* Warmond en. Zoeterwoude) deelt mede, dat wegens wij ziging van den 7 Juni j.l. gepubliceerden maximumprijs de prijs van Bruin koolbriketten is bepaald op: 1.75 per 140 stuks 3.50 per 100 K.G... Alles franco huis of afgehaald. Bij gerin ger hoeveelheid moet een evenredige prija berekend worden* Echter mogen dece bruinkoolbriket ten evenals alle andere vaste brand stoffen, voor zoover deze door bovenge noemde Commissie zulen worden gedistri bueerd, niet anders afgeleverd worden dan op bon 9, welke uitsluitend door deze Commissie daartoe worden uitgegeven aan hen, die voor vaste „brandstof (andere dan tu/if) in aanmer king waren of worden gebracht. Leiden. 13 Juni 1917. De Voorzitter: J. HARTEVELT Azn. De Secretaris: J. C. STAM. FEUiLLETON, Christen-helden in Japan. J iet moet zeker een goede God zijn. Ik al mij wel wachten iets tegen hem in e brengen, daar mijn meester tot zijn ienaars behoort. Maar zijn vreemde ïer wil er bij mij niet in, en nog veel linder de dwaze dingen, welke ik zoo iven door mijn lief dochtertje hoorde eggen. Mijn schatje, mijn schatje, hoe ;iint ge zoo iets vertellen? Ge moet met lien Prins van zijn naam kan ik niet uithouden natuurlijk trouwen. Ik zal Ie mooiste bruid van u maken uit heel lapan. Morgen reeds moet ge een van lie prachtige zijden costumes met gröo- b, Chineesche bloemen aantrekken. En it zal uw haar opmaken, zóó mooi, dat elfs Ameterasu 1), wanneer zij langs ten hemel wandelt, bij het gezicht van iw haartooi haar dienstmaagden be- ispt, en zegt: „O, domme ganzen, neemt en voorbeeld aan die oude Hede daar sneden te Meako, wanneer ge bij het morgenrood mijn haren in orde brengt, nders zal ik u mijn zweep laten voelen; loch uw lippen en de fijne bogen uwer veiikbrauwen moet gijzelve beschilde- en, want mijn oude handen beven. Ik pi u echter een zoo mooien gdrdelsLrik iiioopen als de vrouwen van den godde- lijken Mikado zelfs niet dragen." ,0oed zoo, Hede! Zorg dat mijn doch- zoo lang er gasten in huis zijn, over- snkomstig haar stand gekleed en ge tooid zij! Niet tegenspreken, Lucia; ik 1) De godin der zon, wil liet, want het behoort zoo. En wan neer ge een paar mooie, gouden haar spelden met edelsteenen of eenig ander sieraad noodig hebt, behoeft gè mij niet eerst erom te vragen. Ik zal Dajemon last geven, dat hij een juwelier hier laat komen met de mooiste collectie hoofd-, en oorsieradén." „O, vader, ik heb reeds zoo veel van die dingen..." „Men kan daarvan nooit genoeg heb ben, kindje!" zei Hec^e weer. „Ja, ja, Da jemon moet den juwelier ontbieden, en ik zal U'Wel helpen kiezen. En uw brui degom moet u, natuurlijk, zooals het ge bruik dat vereischt, rijke geschenken aanbieden: een kleed van zware, witte zijde, een breeden gordel met goudbor duursel, een 'geheele rol van de kost baarste zijde in verschillende kleuren, en ik weet niet, wat nog meer! O, wij zullen van u een bruid maken, zóó mooi, dat de vrouwen van den Mikado uit na ijver de geelzucht krijgen." Zóó babbelde de oucle vrouw, terwijl zij voortstrompelde naast den Vorst en diens dochter, toen dezen zich naar het paleis begaven. Den volgenden ochtend had Lucia in alle vroegte haar legerstede verlaten, om zich te begeven naar de kapel der mis sionarissen.- Deze was reeds geheel ge vuld, -en nog voortdurend kwamen groe pen christenen naar het paleis van den groot-admiraal, om de H. Mis bij te wo nen. Want hun getal in de hoofdstad be droeg bij het uitbreken der vervolging reeds vele duizenden. Taiko-Sama had alleen in de voorsteden zeven christen kerken laten verwoesten! en sinds den dood der martelaren in het vorige jaar was hun getal nog toegenomen. De poortwachter liet iedereen binnen, die deirigebruikelijken christelijken groet uitsprak, en wie in de.kapel geen plaats meer vond, wierp zich op de knieën op het ruime voorplein, en volgde god vruchtig de heilige handeling. - Voor de dochter van den Vorst maakte men, natuurlijk, bereidwillig plaats, en zoo knielde zij weldra vlak bij het altaar naast haren oom, vorst Justus, die reeds sinds bijna een uur wachtte op het be gin der H. Mis. De reusachtige gestalte van den krijgsman trok de algemeene aandacht. Wegens de heiligheid der plaats durfde men niet fluisteren, doch met de oogen en met sprakelooze geba ren toonde men elkander den held van Korea, die daar op de kniëen lag als ge goten uit erts. Een weinig later ver scheen ook de groot-admiraal. Pater Pusio sprak nu een kort mQr- ,gengebed uit, en daarna begonnen de H. Missen. Eerst na de laatste, welke door pater Rodriguez werd opgedragen, stond de Vorst op, en verliet met Ukon- Dono.de kapel. Doch Lucia~bleef nog knielen, totdat pater Rodriguez zijn dankzegging geëindigd had. Toen liet zij hem verzoeken, in den biechtstoel te ko men. „Slechts voor een oogenblikje", had de Prinses erbij laten zeggen; doch het onderhoud duurde toch iets langer, en Lucia bad vervolgens eenigen tijd voor het beeld der H. Maagd alvorens naar haar woning terug te (teeren. Intusschen had de' oude Ilede reeds meer dan een uur gewacht op de komst van haar geliefde meesteres, ten einde het gewichtige werk van het ldeeden te beginnen volgens alle regelen der Ja pansche mode. „Wat blijft zij lang we,_ had de oude voedster wel honderdmaal gezegd met een zucht, „en dat juist he den, nu wij toch het bezoek van den bruidegom verwachten!" Vandaar dat toen Lucia ten laatste uit de kerk terugkeerde, zij haar ontving met een stortvloed van berispingen en zoete woordjes tevens: „Talata, mijn duifje, wat is dat nu weer? Ik zit hier te wachten en te wach ten, de zon staat reeds hoog aan den hemel, en nog is mijn kindje niet hier! Die nare, vreemde godsdienst ook! Waarom moeten de menschen nu des morgens reeds zoo vroeg in de pagode gaan offeren? Dan zijn onze goede, oude goden toch meer bescheiden in hun eischen. Zij- zijn tevreden, als men hen des middags bezoekt. Komaan, ga nu hier eens zitten en laat mij'uw haar op maken! Niet met die twee alledaagsché wrongen, maar mooi, met de scheiding Jn het midden en de vlechten kunstig iimhoog gewerkt, als de uitgespreide vleugels van een groolen vlinder, die om een bloem heenfladdert." 't Meisje gehoorzaamde, ging zitten op 't voetbankje, hétwelk de oude vrouw haar toeschoof, en maakte haar gitzwart haar los. „Pater Rodriguez heeft gezegd, dat ik in al wat geoorloofd is vader moet gehoorzamen", zuchtte zij. „Ik wou, dal hij mij nu meer ronduit gezegd had, of wel: „wijd u aan God als maagd", of wel: „trouw met den Prins". Maar hij zegt niets anders dan:- „Beproef u-zelve", en: „volg den raad van uw vader in al wat geoorloofd is." Het meisje liet dan. ook heur haar in orde brengen* met wej/ieJieiide olie be-- Griekenland. Koning Constantijn afgetreden. Koning Constantijn deed afstand van den troon ten gunste van zijn zoon Alexander. (Reeds gemeld ni een gedeelte onzer vorige oplaag.) Koning Constantijn werd 21 Juli 1868 -te Athene geboren, als zoon van Koning- George I, die 5 Maart 1913 te Saloniki werd vermoord. Hij huwde 15 October 1889,met Sophie, Prinses van Pruisen, zuster van IveizeriWilhelm. Uit het hu welijk werden geboren: Prins George, hertog van Sparta (7 Juli 1890), Prins Alexander (20 Juli 1893) en 4 Prinsessen, de laatste 21 April 1913. Prins Alexander is nog ongehuwd. Vermoedelijk hangt Constanlijn's af treden nauw samen met het optreden van den oppercommissaris der drie „be schermende" Mogendheden, welke com missaris naar gemeld wordt, een zeer gewichtige taak heeft te vervullen. Tot die taak behoort o. a. de verzorging van het leger in Saloniki, en van Venizelos' troepen. De Geallieerden willen niet, dat de Thessalische oogst heelemaal aan den Koning en zijn aanhangers ten goede komt. In het Engelsche Lagerhuis deelde lord Robert Cecil dezer dagen mee, dat maatregelen zijn getroffen, om den hee- len oogst van Thessalië in beslag te ne men. De bezetting van Janina was ook een eigenaardige voorbode. De toestand in Athene. Volgens een telegram uit Athene, werd gedurende den avond ondanks de opwin ding de orde in de straten van Athene niet verstoord. Alles scheen er op te wij zen dat er geen buitensporigheden zou den plaats vinden.. De troepen, Ier be schikking van den commissaris der mo gendheden gesteld, hadden bevel gekre gen niet aan wal te gaan, voordat de ko ning zijn besluit Le kennen gegeven had. In Thessalië bezetten de troepen der Ga allieerden Etasiona, zonder tegenstand 'vochtigen, en van hét reine voorhoofd naar achteren strijken. „Wat hebt gij toch schoone, lange en fijne haren, kind, juist als uw moeder-zaligerl En zij laten zich'zoo gemakkelijk glad strijken. Nu nog een kleine wrong hier en één daar, vlak boven de ooren, en nu de beide, groote vlindervleugels zoo! Zijn ze hoog genoeg?" „Ach, veel te hoog", zeide het meisje lachend, zich bekijkend in het spiegeltje, dat de voedster haar voorhield. „Nu dan: een heel klein beetje lager, maar ook niets meer.... niets! Zoo! Nu do beide haarspelden. Welke moet ik ne men? Daar is uw kistje met kleinodiën." „Neem maar, welke gij wilt Hede." „Nu dan, deze mooie gouden met die schitterende diamanten. Zie eens hoe zij vonkelen! Of wilt ge liever deze met die groote, kostbare paarlen? Ach, men heeft er geen voldoening van, of men u al optooit, alles is u even onverschillig! Hm, ik geef toch de voorkeur aan de di'a- manten. Overigens heeft het ook zijn goeden kant, dat gij zoo spoedig tevre den zijt; ik heb meisjes gekend, die uren lang voor den spiegel zaten, en kozen en probeerden, en die, wanneer men meen de met alles gereed te. zijn, alles weer veranderd wilden hebben.. Knik nu eens met uw hoofd, en zie, hoe gemakkelijk de beide vleugels zich bewegen, evenais het vleugelspel van een vlinder op een donkere bloem." „Zeker, Hede, ge zijt een toovenares met uw goede, oude, half-stijve vingers Maar srhei er nu mee uit." (Wordt vervolgd, 1

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1