VRIJDAG 25 MEI 1917. BUITENLAND. De Oorlog. Buitenlandsche Berichten. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Gemengde Berichten. No. 2322 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbot 6. DIT BLAIT VERSCHIJNT ELKEfJ DAS, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ge ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRAJIS POLIS Ongevallen-verzikerhig r Leiden II cent per week, fl.45 per kwartaal; bij onze agenten 12 cent per week, 1.60 per irtaaL Franco per post fl.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per irtaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7'/j cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ngezondsn mededeelingen van J-5 regels f1.5D, elke regel meer 30 cent, giet gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. (Jroato letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- er Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Weing bedrijvigheid op het Westfront. Belangrijke vorderingen der Italianen. lerika weigert passen af te geven voor socialistische conferentie te Stock- Kabinets-crisis in China. Overzicht. lanvallen der Pranschen, met zware •lieden door de Duitschers afgeslagen en aanvallen der Duitschers, even- is met zware verliezen door de Pran- en afgeslagen: ziedaar de huidige ■tand aan liet Westelijk oorlogsfront. aanvallen, waar het hier om gaat, de plateaux van Vauclre en Calif or- waar zich tooneelen van verbitter- strijd voordoen. laar dit is dan ook in deze streek het yg belangrijke. En juist, omdat er Tigens niet veel belangrijks ge- liedt, seint Parijs de uitkomst van een elsom,. welke voorstelt het aantal ilschers, hetwelk de Franschen van lei af tusschen Soissons en Auberive iben gevangen genomen; het zijn er O. Zulke "mededeelingen treft men loonlijk in de legerberichten aan, meer het met den strijd van het inblik niet al te best vlotten wil. het Zuidelijk gebied is op de Karst- piaktendoor middel van Oosten- sclie legerberichten, een nieuwe interie-slag aangekondigd. En reeds ilonds is het antwoord van den vij- ingekomen: de Italianen bevochten niet" onbelangrijke voordeelen. Zij Dverden de sterke linies van Konstan- zelfs drongen ze Bosco Malo en ■ali voorbij en vermeesterden Jamia- zoomede belangrijke en geducht ver- kte toppen van de hoogst en 92, 77 en benevens Bagni. De vijand stelde zich (voed te weer in tegenaanvallen van iengewone vinnigheid. Den vijand rden meer dan 9000 gevangenen, o. w. er clan 300 officieren, ontnomen. - [oörwaar dus een niet te versmaden irdeeltje, dat de Italiaansche infante- Ie voelat. lel ziet er naar uit. dat de oorlog nog ;en tijd duren kan, nu de kansen zoo voor de Centralen als voor de Ge- eerden danig gestegen zijn. Immers, beslissing op de fronten is alsnog te verwachten, ook al hebben de ianen nieuwe voordeelen behaald, agt Engeland er in, met-behulp van erika meer schepen te bouwen dan a-orden vernield, dan zal de Duitsche ikbootenoorlog geen afdoend middel rden om Engeland tot vredesgedach- te brengen. En daar ons nog slechts Iele weken van den nieuwen oogst in schlancl scheiden en dit Rijk tot iver niet wegens voedselgebrek heeft apituleerd,zal tiet ook ongetwijfeld in it blijken om zich opnieuw voor ge wen tijd te' bedruipen. 'aast den groolen invloed, welke door 'Vaticaan is aangewend maar wei door de weinige toenadering der oor- voerende mogendheden nog piet ten Ie tot resultaat is kunnen komen g men zeker geen wonderen vewach- van de conferentie te Stockholm.- De inleidende besprekingen zijn hier [vollen gang, hoewel er van Fransehe Engelschè zijde geen enkele vertegen- iordiger der soc.-democralische partij awezig is. De Amerikaansche repu- ek heeft geweigerd aan haar socialis- passen voor de reis naar Stockholm erstrekkenZoodat thans alleen de aal-democraten der Centrale Mo- dheden (die het natuurlijk volkpmen zijn) over de vredesrnogelijkheid het'beraadslagen zijn. Wat zal men hier kunnen uitrichten in 't-belang een vrede tusschen beide partijen? Verloop zal slechts zijn een oratio domo, een propaganda voor eigen flistische zaak. België. De „Gnelsenau" gelicht. Si liet goed geslaagde einde der werk- mhoden tot lichting werd gisteravond Iroote stoomschip „Gneiseiiau" van N'orddeutsche Lloyd, dat bij het be- yan den oorlog tot zinken was ge- cht, behouden in de haven van Ant- rpen gebracht. Aan boord bevonden i de "gouverneur-generaal Von Fal- lausen en de hoogst geplaatste leden .het bestuur en het ge tieraal-gou ver ten t. Burgemeester van Brussel veroordeeld. plaatsvervangende burcremeestep van Brussel, Lemonnier, is tot een jaar vestingstraf veroordeeld, omdat hij zich niet gehouden had aan een bevel der Duitschers om de bevolking te gelasten, al het ijzerdraad, waarover men be schikte, bij de Duitsche autoriteiten in te -leveren. Wegens eenzelfde voorval is de burge meester van Boitsfort, Belleur, tot negen maanden veroordeeld. De (brandkasten ongedeerd. Een Wolff-bericht uit Brussel spreekt de mededeelingen uit Belgische en Fransehe bladen tegen, als zouden, op bevel van den Gouverneur-Generaal in het bezette gebied van België, in de ban ken alle brandkasten met geweld zijn opengebroken. Zelfs de brandkasten van vijandelijke onderdanen zijn onaange roerd. Duitschland. De Keizer op bezoek. De keizer heeft in den loop dezer week de aan het Westelijk front bij Atrecht, aan ,de Aisne en in Champagne strijden de troepen bezocht. Hij heeft in de hos pitalen en bij 'de aanvoerders van de le gergroep van den kroonprins, èn van prins Rupprecht vertoefd. Vereertigde Staten. Yoor den herbouw van Noyon. Een groep bewoners van Washington heeft- besloten voor den herbouw van de stad Noyon gelden bijeen te brengen. Geen passen voor. de conferentie te Stockholm Minister Lansing maakt bekend, dat geen passen zullen worden verstrekt aan hen, die de socialistische vredescon ferentie te Stockholm willen gaan bij wonen, China. Kabinetscrisis. De president heeft den premier Toean Tsji-joef, tevens minister van oorlog, ontslagen en Woe-Ting-fang, minister van buitenlandsche zaken, tot waarne mend premier benoemd en hem op dracht gegeven tot vorming van een nieuw kabinet. Dientengevolge zal waar schijnlijk een einde komen aan de. wer keloosheid van het parlement en de oor logsverklaring aan Duitschland mogelijk 'wórden. Het ontslag van den premier volgde op een twist die gisterochtend tusschen den president eii hem plaats had. De vice-minister-van oorlog is tot minister van oorlog benoemd en de bevelhebbers der troepen te Peking en Tientsin zijn door anderen vervangen. De premier heeft bekend gemaakt, dat hij geen genoegen neemt met zijn ont slag en is gisteravond naar Tientsin ver trokken. De huidige verwarring en de militaris tische actie van de generaals Lung-Tsji- Kwang en Loe-Yung-Ting te Canton worden beschouwd als de inleiding tot een strijd tusschen de militairisten en de parlementaristen om de heerschappij. Waarschijnlijk zal dit geschil met de vyapenen beslist worden. Vredespogingen. Het program van den Vredes-Paus. In de „Allgemeine Rundschau" schrijft de Vicaris Magnus Jocham een artikel als antwoord op verwijten, dat van Ka tholieke zijde weinig óf niets voor clen vrede gedaan wordt. „Verwijten, schrijft hij o. m., zoo'als Zoepf ze maakt en zooals er nog dikwijls zullen terugkeerèn, kunnen moeilijk ont zenuwd worden. Alleen als men het Pau selijk vredesprogram kent, dan erkend men het en waardeert zijn beteekenis. Daarom is het echter ook tijd. dat allen, die daarvoor zijn geroepen met hoog op geheven hand op dit oer-christelijk vre desprogram wijzen en alle vooróordee- len uit den weg ruimen. Ja nog. meer; de hoogleeraar dr., Hilgenreier zegt in de Praagsche „Bonifajiuskorrespondenz", zoo volkomen terecht: „Zou nu het oogenblik niet gekomen zijn, om nog met meer stelligheid het vredeswerk te dienen? De socialisten zetten congressen op touw, leggen openlijke verklaringen af. verspreiden hun vlugschriften, door middel van de gezanten, der neutrale staten, zoeken persoonlijke voeling met toonaangevende partijaanhangers in vij andelijke landen. En de Europeesche re- -geeringen zien dat niet ongaarne. Mo gen slechts sociaal-democraten van alle rijken spreken en onderhandelen over vrede?" De brand te Gyonswc* Bij een officieel-onderzoek naar den brand te Gyöngyös is vastgesteld^ dat van 2900 huizen meer*dan 1200 geheel zijn afgebrand. De schade bedraagt vermoedelijk meer dan dertig millioen kronen. Het aantal dooden is tot veertien ge stegen.. Over den geweldigen brand, die in de Hongaarsehe stad Gyöngyös gewoed heeft, wordt aan de Duitsche bladen ge meld, dat de brand 's morgens om vijf uur uitbrak en eerst na twaalf uur in hevigheid afnam. Naar de staatssecreta ris voor Binnenlandsche Zaken, Perenyi, meedeelt, zijn tot dusver duizend huizen afgebrand, terwijl 200 nog branden, zon der dat er aan blusscheiL te denken valt. Ongeveer 7000 mensehen zijn dakloos geworden. De voornaamste taak is thans, de bevolking van levensmiddelen te voorzien. De minister van Binnenland sche Zaken heeft nog 's avonds een wa gon brood, een wagon aardappelen en geneesmiddelen naar Gyöngyös gezon den, daar alle vier apotheken in de stad afgebrand zijn. Ook de telefoon-centrale is verwoest, zoodat het telefonisch ver keer nog slechts van het station uit kan plaats vinden. De dakloos geworden bevolking is in en bij het stationsgebouw onderge bracht. Tot dusver heeft de brand negen slachtoffers geêischt, bovendien zijn veel personen gekwetst. De burgemeester van de geteisterde stad, die zich den gehee- len nacht in de nabijheid van den brand ophield, werd zwaar aan het oog ge wond. Het blusschingswerk nnderVond veel vertraging door het gebrek aan water. Geheele treinen met watertanks moesten van verre water aanvoeren. De aangerichte schade wordt op 12 millioen gulden geschat. In de banken gingen veel stukken Van waarde verlo ren. De brand ontstond door een vonk uit de schoorsteen van he$btedelijk zieken huis. - --■-&. - - - In het jaar 1904 heeft er te Gyöngyös eveneens een zware brand gewoed, waarbij een derde van de stad in de asch werd gelegd. De veenbrand in Drente heeft zich over een gebied van ongeveer 40 kilome ter uitgebreid. De Duitsche Regeering heeft schade vergoeding aangeboden voor de vernie tiging van den IJmuidenschen stoom- ïrawler Derika" en het Scheveningsche zedttoggerschip „Marian" Een Nedertandsclie hulde aan de Engels.che marine. Naar Reuter meldt, heeft de Ned. Ver- eeniging van gezagvoerders ter Koop vaardij den Britschen gezant te ,'s-Gra- venhage een, met algemeene stemmen aangenomen, motie toegezonden met verzoek deze aan de Admiraliteit te overhandigen, en waarin hulde wordt gebracht aan de Engelsche marine voor de. wijze, waarop de bemanning van-de Britsche duikboot E. 46 met groot ge vaar voor eigen leven de booten op sleeptouw heeft genomen, waarin de.be- manfiing van het getorpedeerde Neder- landsche stoomschip „La Campine" was gezeten, zoodat deze-gered is. Nederlandseh' tjalkschip ijl den grond geboord. Woensdagmiddag te halfvier is door een Duitschen onderzeeër in de Noordzee tot zinken gebracht het tjalkschip „Alber- dina", eigenaar G. P. de Vries, te Gro ningen. De opvarenden, de eigenaar-schipper voornoemd, de stuurman C. Venema en de matroos G. Dekker, zijn door den logger SCH. 195, schipper M. Pronk, Zeilstraat 76 te Scheveningen, Donder dagochtend te halfzes opgepikt en gis- ternamiddag te ongeveer halfdrie te Scheveningen aangebracht- Van daar zij de leden der bemanning op eigen kosten naar Groningen ver trokken. Duitsche kinderen in Nederland. De Amsterdamsche correspondent van de „Vossische Zeitung" schrijft over de Duitsche kinderen, die tijdens den oor log in ons land wat op krachten worden gebracht. Het zijn. er, volgens hem, nu ruim 6000 geweest, die gemiddeld zes weken in ons land verbleven. De kosten worden uitsluitend liier te lande gedra gen. De aanvrage van gezinnen, die een of meer Duitsche kinderen 'in huis wil len hebben, is altijd grooter geweest dan het aantal kinderen. In een kleine provinciestad, waar on derdak was besproken voor 120. klie ren, bracht de trein er slechts 40, en het was roerend te zien, hoe de menschen elkander de kinderen betwistten. De schrijver deelt ook een en ander mede uit brieven, die de kinderen van hier naar het ouderlijk liuis schrijven. Het goede eten, en vooral de boterham men met echte boter er op, is natuur lijk dikwijls het onderwerp, en dan de klacht, dat „moedertje thuis ook niet iets van al die heerlijkheden kan heb ben", zooals er een schrijft. „Die Duit- sclxe kinderbrieven zijn dokumenten voor de toekomst", zegt de korrespon- dent; „die misschien een later geslacht een brandend schaamrood in het gezicht zal jagen bij de gedachte aan hen, die het woord uithongeringspolitiek in de wereld hebben geworpen." Gebrek aan grondstof. Wegens gebrek aan garens is gisteren de Kon. Üldenzaalsche Stoomweverij voorloopig stop gezet. 250 arbeiders zijn daardoor werkloos geworden; zij ont vangen van de directie een exlra-uitliee- ring. De drie textielarbeidersbonden De Eendracht, Sint Lambertus en Unilas hebben zich tot de regeering gewend met het verzoek, te' bevorderen, dat grondstoffen voor de Twentsche textiel nijverheid wor'den aangevoerd. Voorloopig wordt op de fabrieken der firma D. Jordaan en Zn. te Haaksbergen slechts drie dagen per week gewerkt. Technische Hoogeschool in Indië. Naar het „Vad." verneemt, bedraagt de' gift voor de Technische Hoogeschool, in Indië te stichten, een som van drie mil lioen gulden. De groote veenbrand in Drenthe. Volg"' v- 9ë binnengekomen belichten betreffende de veenbranden in Drente, nadert 't aantal der afgebrande huizen reeds spoedig de 150. Naar schatting is thans reeds meer dan 35 millioen K.G. turf verloren gegaan. Een omtrek van c.a. 40 K.M. is door het vuur aangetast. Op verzoek van den Minister van Bin nenlandsche Zaken en met toestemming van den burgemeester van 's-Graven- hage, jhr. mr. dr. van Karnebeek, die dadelijk bereid was-in deze aan den aan vraag uit Emraen, om hulpverleening te voldoen, zijn een motorspuit en gen stoomspuit van de Haagsche brandweer derwaarts vertrokken, in verband met den grooten veenbrand in Drente. De motorspuit reed op eigen kracht van Den Haag naar Emmen, terwijl de stoomspuit per trein daarheen werd vervoerd. Beide spuiten zijn. met extra versterkt bedienend personeel bemand, naar Em men vertrokken. De eerste brandmeester, de lieer Spoel- stra, heeft de leiding. Men meldt uit Meppel dato gisteren I-I. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins arriveerden hier gisterenavond te 10 u. 13 met den gewonen sneltrein, waaraan de hofrijtuigen waren vastgehaakt. Na dat deze wagens waren afgehaakt en de trein weer was vertrokken, werden de hofrijtuigen op dood spoor gebranht-.^ H. M. bleef in haar rijtuig. De Prins en eenige heeren van het gevolg werden op het perron ontvangen door den waar- nemenden burgemeester, wethouder Schuurman. Het Kon. echtpaar bracht den nacht in de hofrijtuigen door; en kele heeren van het gevolg overnachten in een der hotels alhier. Hedenmorgen half 7 uur werden de hofrijtuigen weer aangehaakt aan den gewonen personentrein naar Assen. Vandaar zal H. M. de geheel veenstreek bezoeken. Gistermorgen 7.4 uur arriveerde le Asöen de Koninklijke trein. Het liooge gezelschap.begaf zich onmiddellijk naar de gereedstaande auto's. Hierin namen behalve W. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik o. m. plaats de generaal-majoor Schimmel- penninck, de secretaris van H. M. de Koningin, jhr. Van Geen, freule Six, de Commissaris van II. M. de Koningin in de provincie Drente, de heer mr. J. Lint horst Iloman, in den Roode-kruis-aulo nam baron v. d/ Peltz plaats. Onder levendige toejuichingen van het vele publiek verdwenen de auto's in de richting Rolde. De Koninklijke auto's arriveerden te ongeveer half negen in Valthermond. Het hooge gezelschap werd ontvan gen door den burgemeester van de ge meente Odoorn. den heer A. Vriend. Te voet begaf men zich, rondgeleid door den burgemeester, naar de ver brande woningen. Ook werd een bezoek aan de venen gebractü. Ten slotte bezocht II. M. de Koningin een schip in het Kanaal, waarop enkele vluchtelingen zijn ondergebracht. Daarna begaf H. M. de Koningin zicH naar de school, die voor de vluchteling gen is ingericht. Omstreeks half elf gebruikte men eeni-: ge ververschingen in hotel Smit, waar na de tocht werd voortgezet naar Nieuw» Weerdinge. Niet alleen tot het veen heeft zich dö brand beperkt, ook rogge en haver is wel afgebrand en op enkele plaatsen, waar de aardappels in het veen groeiden, zitten ze nu, gepiept, in den grond. Te gelijk met dezen brand is het in het Weerdingerveen onder Emmen aan het branden gegaan en in de a.g. Boerman- streek onder Odoorn, waar ook vier hui zen zijn afgebrand. De omvang van de schade is enorm. Behalve de woonhui zen is er naar schatting op zijn minst 3000 (anderen zeggen 5, ja 6000) dagwerk turf verbrand en wanneer men nu een dagwerk turf op gemiddeld tienduizend stuks stelt, kevn men zicfi een denkbeeld vormen van deze ramp, die in verband met den brandstoffennood (een groot deel van liet verbrande was regeerings- turf) niet minder dan een nationale ramp mag heelen. De schade alleen aan turf wordt op' f 180,000 geschat. Die van de huizen' wordt op ongeveer f135,000 geraamd. Hierbij komt nog hetgeen aan schepen en inboedels is verloren gegaan, de schade aan bruggen, wegen, gewassen- en gereed gemaakt veld. Het aantal dakloozen wordt op ruim 500 geschat. Het drama te Ouderkerk. De teraarde bestelling- v.ani d'e lijken van de aoo nood lottig om 'bet leven gekomen veldwachters te Ouderkerk zal Zaterdagmiddag om één uur op de algemeene begnmofplaats ai- - daar plaats hebben. Er worden giften verzameld orn op het graf een gedenkteeken op tè richten. Naamsverandering. in de raadsver gadering der gemeente De Bildt is beslo ten, den maaim van bet gedeelte dior ge meente, tot nog toe bekend alls de Bildt- station, te veranderen in Biltsekeduinen, zoillisin verband met de verwarring, did dei bestaande naam voor poststukken en reizigers herhaaldelijk teweegbracht Deze naamsverandering /treedt in wer king na de Koninklijke goedkeuring. Gewetensgeld. Gisteren kwamen niet minder dan 55 zendingen in, waaronder een van f 501) een van f 1400 en een van' f 12.112.64 (wegens te weinig betaalde be drijfsbelasting, te Dordrecht gestort). Cort-sluiting. 't Is wondeirlijlc, dat er gistermiddag bij de sluiting der Sta'ien-Generaal geen brandweer was te zien? Hoe zoo, man? Wat (bedoel je daar mee? N'UJ, d'r was tooh immers Gort- sluiting! Spionnage? Zekere L. S., Uit. Amster dam, die nabij de Hem/brug foto's der om geving opnam, is bij dit werk verrast door eenige militairen. Onder geleide is hij naar IJmuiden overgebracht, waarna hem doof den po- Idtie-commissariis een. verhoor werd alge- nomen. Fototoestel en platen, deze laatste ter ontwikkeling, zijn in beslag genomen. Brand aan de Hembrug. Donderdag middag werd een begin van'brand ontdekt aan de Hembrug. Eenige vonken waren gewaaid op rook verwekkende stoffen, zoo- dlat -in een oogenblik een diikke rookwolk zlichtbaar werd. De (brandweer werd ge alarmeerd. De drijvende stoomspuit .Tason uit Amsterdam was spoedig teir y'aatse. Het brandje was na eenigen tij,l ge- bi'USCht. Groote diefstal. Te Bergen op Zoom zijn tusschen 13 en 17 Mei ongeveer 3ud ILL. ruwe melasse spiritus ter waarde van oirca f 15,000 ontvreemd. Vermoedelijk, heeft de diefstal in drie nachten plaats gehad en is het gesto'lene met vaartuigen weggebracht. Inbraken te Ooötzaan. Te Ocst'zaan, is hl den nacht van Woensdag op Donder-» dag op drie plaatsen ingebroken. Als verdacht hiervan is een te Zaandam verblijf houdende neger gearresteerd. —Muntbiljet vermist. Uit een aange- toekende brief, zonder aangegeven waar de), vermoedelijk op 8 Mei j'. verzonden van uit Gravenhage naar Breda, won den vermist. 3 muntbiljetten van f 10, ge- ni.Mkt G R. no. 56423, K.P, no, 16219 eo K P. no. 52569 Do commissaris van politie te Breda verzoekt inbeslagneming en bericht. De moord te Paterswolde. Van daa dader van dleni moord op rnej. Jansen^ op 22 September 1916 te Paterswolde ge pleegd;, is nog geen ?p,oor ontdekt. Naac

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1