den vijand veroverden punthelm bij zich. Daar nadert hem een fattig jongmensch met de vraag, of hij den Duitschen helm koopen mag. Maar het antwoo-rd, dat hij omvangt is afdoend. Zulke dingen zijn niet te koop; boven dien behoud ik het liever «zelf. Daarenboven is er niets'kostbaars of zeldzaams aan. Ga zelf maar naar het eerste het beste slag veld, en je behoeft je slechts te bukken, om er zooveel op te rapen, als je maar blieft." De kooplustige zweeg en verdween. Na een stormloop keert do tamboer van bet bataljon terug zonder trom: zijn instru ment is hem weggeschoten; hij draagt nog slechts den riem. De kameraden plagen hem. Wat is nu een trommelslager zonder trom!' En zijn luitenant zegt: „Maar tamboer, boe zul je den aanval roffelen, als er straks weer gechargeerd zal moeten worden door Je bataljon?" De kieine tamboer antwoordt met een stem, die plotseling het hart in warmen gloeil kan eetten: Den aanvalstroffel kan ik evengoed- zingen, l'tnant." Een officier vertelt, hoe hij naast zich in de loopgraven, onder een hevig afweer- vuur het volgende gesprek afluisterde: „Zeg 't, heb je een portefeuille bij je?" „Ja, waarom?" „Nou, dcuw er dan deze foto in van m'n jongetje; ik kijk er te veel naar, die rakker!" Een regiment ligt in een dorpje in kwar tier. In een der weinige overeindgebleven huisjas tracht de regimentskok het eten klaar te maken. Daar suist een granaat aan, doorboort het dak, barst midden in het vertrek. De kok en zijn maats werden ten-ondersteboven gesmeten; al het kook gerei vliegt uiteen. Maar niemand is, won der boven wonder, geraakt. De kok schar relt het eerst overeind, en zich afstoffend: „Die mi-.juniten daarginds!... Wat moeten we vanavond nu eten?" En iliij zeit zich aan het gereedmaken van een ander menu voor z'n kameraden. Van achter het front komt het verzoek aan den coaromiarudiant van een batterij, zwaar geschut, oan een aantal van zijn manschappen af te staan, opdat dezen op een der instructreplaateen afe instructeurs «uilen kunnen optieden voor de ongeoefen de kanonniers tlliiuis. De plaats dezer bat terij is een van die gevaarlijkste en het lijkt niet kwaad, ver achter het front weer eens wat op z'n verhaal te kernen! Maar als de commandant zijn manschappen heeft laten aantreden, om het benoodigcle aantal uit te noodigen, zich als instruc teur beedhiiJkfbaar te stelden, is er niemand, die naar voren treedt. De Ikio'lonel verheft zijn stem, 'n weinig onvast: „AT.ion»! ei' schuilt, geen lafheid, geen gebrek aan kameraadsciia-p in, indien jullie aan mijn oproep gehoor geeft, om als instructeur achter het front te worden ge- Zelfde statte, zeifdie onbehagelijkheid „Dus niemand?" vraagt de koY>nefl. „Niemand", antwoordt de oudtte ka pitein namens allen. „C'est -bien!" gromt de kolonel, ter wijl hij tevergeefs tracht zijn ontroering te verbergen. „Dan zal ik julilie door het lot laten aanwijzen". Zoo moest het Tot de honderd soldaten aanwijzen, die da. ar door in de gelegenheid wenden gesteld, zich te verwijderen van de grenq, van den veldslag, van het bedreigde punt, van het voortdurend' loerende doods gevaar „Hb'ld." Heldenwoorden. Het is schier upvallemd, zoo weinig als de Fraitöchen omtrent hun eigen helden- dalen. in dezen grootcn oorlog opgeven, zegt het „IIbid.ouder de streep. Uit vorige Europoesohe oorlogen waren er zoo tallüoze gevleugelde gezegden, „bonmots", slagveld-geestigheden, cbevale- rciske zegswijzen van hen in omloop. Stam men niet' legio standaard-aneccLoten van oorlog en krijg uit dien Napoleontischen. tijd, om uit een der andere Gallische ge- vech te-perioden? Doch in dezen all er-geweld i gsten oorlog juist in dezen oorlog, waarin Frankrijk, zonder eenig voorbehoud, „le beau role" spee'.t, jrist in deze aangrijpende oorlogs jaren voor Frankrijk scheen het wel, of men er cich opzettelijk onthield, om de tra- d'itioneele bravour, den „verve", het gees tige en gevoelige slagwoord, de branie en brutailiteii van den nu tot soldaat gegroei- den, „gamin" tot uiting te brengen. Toch kan geen ras zijn kenmerkende eigenschappen op den duur verbergen. Ook op dit gehieid is de Franschman zich zelf gelijk gebleven. Want hij spot nog, hij weet nog op zijn manier te bluffen; hij dweept nog, hij beschikt nog over die snelle, fijne, rake „riposte". En in een klein. verzorgd boekske, dat de Parijsche firma Larousse liet verschij nen, en door Paul Souchon, werd samenge steld, werden een aantal dezer oorlogs- anecdoten verzameld. Men gaf er den titel aan van „Les Mots héroïque.s de la Guerre". Het boekje werd verdeeld in verschillen de hoofdstukken, gewijd aan „Het Ver trek", „Do Soldaten", „De Officieren", „De Loopgraven"en elk nieuw hoofdstuk werd door den samensteller voorzien van een sobere toelichting. Doch eigenlijk is geen toelichting tot zoo'n boekje noodig. Men leest het. Men herkent de soldatentaal; men verstaat weer den Franschen uitroep. En opnieuw bewondert men dit prachtige volk. dat met een gevoelige geestigheid op de lippen, den dood weet in te gaan. Hier zijn er eemige, verzameld onder den verzameltitel „Les Départs", het ver trekken der troepen. Het regiment heeft in een plaatsje in kwartier gelegen; het ontvangt het hevel loerder te marcheeren. De inwoners, che hechte vriendschap hebben gesloten met de manschappen, doen het regiment uitge leide. Met ontbloot hoofd laat men do troe pen door de dorpsstraat marcheeren. Daar roept er een, die zijn ontroering niet meer meester is: „Adieu!" Maar een sergeant antwoordt uit het gelid: „Au re voir! dat is voldoende!" Een kraniteniverkoopjer reikt de voonbij- march eeren.de troepen zijn kranten toe, onider den ventersroep: „Laatste nieuws van den oorlog, het laatste nieuws!" Een soldaat schreeuwt er boven uit: „Wat laatste nieuws! wat oorlogs nieuws?! wij zijn 't, dlie het maken!" Op de gedeeltelijk verlaten boulevards komen twee kennissen elkaar tegen. De een wil 'n luchtig praatje maken: „Wedden, dat je dit jaar met naar je bad plaats gaat, zooals andere jaren!" De kennis antwoordt ernstig: „Nee, daar is '1 avu ge:ai tijd' voor; de meeste mensdhen verkiezen tegenwcoidig blijkbaar den oostkant, vooral naar Verdun gaan er velen." Van de verschillende mobilisatie-op schriften worden er tallooze aangehaald, om dfieouzelifden vaardigen geest te toonen. Eenige ervan. Op een malrassenwinke1,, die gesloten is, dit opschrift: „De klanten mogen rustig slapen op hun onde matrassen; de baas is naar de grens. Leve Frankrijk!" Op een anderen winkel: „Tijdelijke slui ting. Heropening' n.a de overwinning." Op een kapperswinkel: „De zaak is ver plaatst naai- het 79ste regiment; ergens i. front." Ergens aan öe Veste moest een Fran sdie afdeeling terugtrekken voor het goed gedirigeerde, geschutvuur eener Duiteche batterij. Men kon maar niet te weten ko men vanwaar dit kwam. De* bevelvoerende officier vraagt twee vrijwilligers, te gaan uitzoeken, waar de vijandelijke batterij opgesteld' staat. Twee onderofficieren ste1- len. zich aanstonds beschikbaar, uitgekozen uit een aantal vrijwilligers. Voorzien van bun. tetefoon-toeste-lten en de noodige hoe- vea'herid telefoondraad, begeren ze zich op weg. Ze kiezen een eenzame boerderij als doel. Ongehinderd bereiken ze het leege hu-is; ze klimmen naar den zohler, zoeken den omtrek af en ontdekten de -vijande lijke batterij. Na een half dozijn schoten van hum eigen artilfenie wordt 'het den Dui (smeris te warm; zse zoeken een andere opstelling. En ze richten rich met hun bat terij juist naar de boerderij,, waar de twee waarnemers zich hebben opgesteld. Dicht bij de emzame boerderij brengen ze weer hiun stukken in positie. De twee sergeants zijn kalm voortgegaan met te'eforeeren. Ze hebben hun opstelling veranderd. U moet n.u laten inetelden op de boerderij. De brave kerers kregen hun zin: een hagelbui hunner eigen granaten deed tic boerderij uiteenepatten. Maar tegelijk ook de Duitsche batterij. In de voorste loopgraaf ligt de storm- sectie op het bevel van dien storm-aanval te wachten. De plaats is uiterst gevaar lijk; de vijand heeft er reedia zijn artillerie vuur op geconcentreerd. Ieder- eoMiaat weet, dat ook die vijandelijke infanterie met dien vinger aan den trekker ligt, gereed om een salvo af te geven, zoodra de aanvallers het hoofd beven die loopgraven zullen ver toon en. De bevelvoerende officier begrijpt wat er in zijn soldaten omgaat; hij moet ze flink houden, opdat er niemand achter zal hlijiven, wanneer hij zoo dadelijk het bevel tot deai aanvat zal moeten geven. Hij wendt zich kattn tot. zijn manschap pen: „Ik geef jullie één minuut tijd, om... En ieder soldaat voltooit voor zich zelf de gedachte: „oan voor het laatst nog eens tot je zielf in te koeren." Maar hij: ,„„,.oon een sigaret, aan ie steken." Zelf geeft hij het voorbeeldt neemt em sigaret uit een keurig kokertje en dioet eenige trekjes bij het uiteenspatten der granaatscherven. Dan werpt hij het siga- retstompje achteloos weg, trekt zijn sabel en, den vijand aanwijzend: Voorwaarts, nies eli-fonts!" Niot één, die zijn luitenant niet vo'gde. STADSNIEUWS. Ned. R.-K. vclkskbond. Gisterenavond vergaderde de afdeeling Leiden van boveneenoemclen Bond in „Prediker". Na opening met gebed door den voorzitter, den heer P. Heemskerk, werden de notulen gelezen, benevens een 9-taJ nieuwe leden met een toepas selijk woord geïnstalleerd. De heer- J. M. H. Horikx bracht een nauwkeurig en zakelijk verslag uit van de gehouden Centrale Raadsvergadering te .Amsterdam, waarvoor hij de dankbaarheid der vergadering door luid applaus mocht inoogsten. Geconsta* leertl kon worden, dat verschillende amendementen op voorstellen, door Lei den ingediend, zijn aangenomen gewor den. Daartegenover kon de door deze af deeling gestelde candidaat voor Cen- traal-Bestuurslid geene meerderheid be halen. De heer H. Lombert hield vervolgens eenkrachtig pleidooi, om de bondsleden op le wekken niet des avonds na 8 uur te koopen en zeker niet bij winkeliers, die eenmaal gegeven- beloften overtre den. Door den voorzitter werd medege deeld, dat de afdeeling in samenwerking met den Christelijken Besturenbond is begonnen met den verkoop van diverse soorten sajet tegen zeer lagen prijs, waarbij, voor voldoende gewicht wordt Ingestaan. ElKen Zaterdag en Maandag zal des avonds van 8—10 uur deze sajet in het gebouw- „Prediker kunnen wor den afgehaald. Verschillende mededeelingen volgden nu inzake distributie-acties bij autori teiten. De aandacht van het Steuncomité was gevestigd op de loonsvermindering aan de Kon. Ned. Grofsmederij. Door het inwerkingtreden van het nieuwe reglement zal op de volgende bondsvergadering eerie verkiezing moe ten plaats hebben voor een geheel nieuw bestuur, waaruit alsdan wederom de voorzitter zal worden gekozen. De zeereerw. Pastoor Crombag is als donateur tot den Bond toegetreden. Door den voorzitter werden verschil lende mededeelingen gedaan inzake het Encycliekfeest op 2en Pinksterdag. Voor de Leidsche Volksbondsafdeeling zal des morgens om 7.30 uur in de Hartebrugs- kerk eene H. Mis worden opgedragen, terwijl alle leden werden verzocht te 6.45 uur tot de H. Tafel te naderen. Des middags te 1 uur wordt een Lof in dezelfde kerk gecelebreerd, toeganke lijk voor alle deelnemers aan den op tocht. Zeer vele bondsafdeelingen, bene vens vele plaatselijke vereenigingen zul len hieraan deelnemen. De afdeeling Leiden zal deelnemen met haar muziek korps, benevens alle banieren. Krachtig worden de leden opgewekt tot deelname aan den stoet en aan de meeting op den Burcht. Des avonds zal door het Comité „Hulp in Nood" in de Graanbeurs eene uitvoe ring worden gegeven ten bate van ge noemd fonds. De Harmonie-, Tooneel- en Zangafdeelingen van den Bond zullen hunne medewerking hiervoor verleenen. Na gehouden rondvraag en na een krachtige aansporing van den voorzitter voor propaganda-voering voor dien dag. werd deze goed bezochte vergadering met gebed gesloten. Morgen zal aan den heer J. J. van Dam, sergeant-majoor-administrateur bij hel 4e regiment infanterie de zilve ren medaille voor 24 jaren militairen dienst worden uitgereikt. In de op 13 Juni a.s. le houden jaar vergadering van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde zal de openingsrede worden uitgesproken door prof. dr. L. Knappert, terwijl verder door dr. J. L. Walch, van 's-Gravenhage, een voor dracht. zal worden gehouden over „Een nationaal tooneel". Verder zullen in de bijeenkomst der commissie voor geschied- en oudheid kunde op Dinsdag 12 Juni a.s. als spre kers optreden de heeren generaal-ma- joor G. J. \V. Koolemans Beijnen, van 's-Gravenhage, met een voordracht over „De Gebroeders Rouget (de Lisle) mede in hun betrekking tot ons land" en prof. dr. P. J. Blok, met een voordracht geti teld „Leidsche' Revolutiejaren 1795— 1798". jongen het ongeluk in de Langegracht te vallen. Al spoedig dreef de knaap naar hel midden af. De timmerman Jan sen, die aan genoemde gracht woont, kwam op het hulpgeroep spoedig aange sneld, en sprong, gekleed te water, waar door hij het genoegen had, den jongen behouden op het droge Le brengen. Naar aanleiding van de voorstellen van B. en W. dezer gemeente inzake de rege ling der rechtspositie van de gemeente ambtenaren, zal er, «zooal-s blijkt uit een advertentie in dit nummer, morgenavond te halfacht in de Nutszaal een bespreking worden gehouden vanwege eenige ambte- narenvoreenigingen. Voor hel examen 1. o. is te Haarlem gedaagd; de heer W. M. Ragut. alhier. Gemeentelijke Aankondigingen. Verbod van vervoer, verkoop en af evering van lijnzaad. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algeimeene kennis, diat door den Minister van Landbouw, Nijverheid' en Handel is goedgevonden, vast te ste len de navolgende distributieregel ing voor lijn zaad: Art. 1. Het is verboden lijnzaad' te vervoeren, te verknopen of af te leveren. Art. 2. Van bet veiibod in art. 1 gesteld kan dfcsipensatie worden verleend door d.e Rijkscommissie van Toezicht op de V'-as- vereeniiging, gevestigd, Korte Voorhout 13, '.s-Gravenhage, welke commissie aan deze dispensatie voorwaarden kan verbinden. Verbod van aflevering en vervoer van paraffine. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter at gein eene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is goedgevonden: lo. te verbieden do aflevering e<n het vervoer van paraffine, tenzij dit geschiedt V-oor den dienst van leger ?n vloot, of wel daartoe schriftelijk vergun ring is verleend door die Toewij- zingiscommissie vo.or kaarsen, schemer lichten en dergelijke; 2o. vast te stellen een maxim urn-prijs voor paraffine van f 80 per 100 K.G. netto. Opgave van paraffine. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt tier ailgemeeme kennis, dat, ingevol ge art, 5 'der iDislributiewet 1916, een ieder, die paraffine anders dan voor gebruik voor hem zelf of zijn gezin in voorraad heeft, gehouden is vóór of op 26 Mei-a.s. aan het Levensmiddielenbedrijf Viscthmarkt 18, schriftelijk opgave te doen van de hoeveel heid' en den aard dea- partijen, welke hij an voorraad heeft. De bedioeVlle opgaven zuMen moeten wor den gedaan dioor hen, die de paraffine onder zich hebben, onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van li e d e n. Interpellatie Marchant. Voortgegaan wordt met de behande ling der interpellalie-Marchant betref fende de voorloopige voorziening' in de crisis aan het Departement van Oorlog en de maatregelen door de Regeering genomen ter zake van de oproeping der landstormjaarklasse 1908. De heer Mar chant (V.D.) acht het antwoord der Regeering weinig bevredi gend. Dit antwoord was verdeeld in een politiek en militair-technisch gedeelte. Wat dit laatste betreft, spr. heeft, geen vage beschouwingen gevraagd maar cij fers en deze heeft hij niet gehoord. Van oproeping van landstormplichli- gen mag geen sprake zijn, als de nood zakelijkheid niet is !e bewijzen met cij fers, en wel krachtens de wet van 31 Juli 1915. Deugdelijke gegevens zijn der Ka mer niet verstrekt, wel is een nieuwe constructie aan de wet gegeven, afwij kend van die gegrond od de voorgeschie denis dezer wet. Minister Bosboom gaf op 23 Juli als hoofddoel der wet aan: geleidelijke versterking der weermacht, vorming van een reserve en aflossing van ouderen in het leger staande man schappen. Nu verklaart dc minister Rambonnet dat het juist andersom is, dat men ouderen moet oproepen, omdat anders te veel jonge mannen in ?t leger komen. De minister die aanspraak maakt op gehoorzaamheid moet zelf allereerst de wet weten te gehoorzamen. De mannen van 24 en 25 jaar, thans in het leger zijnde, hebben geen positie moeten opgeven zooals thans verlangd wordt van de landslormers lichting '08. De kwestie van al of niet geoefend komt hier niet ter sprake, zoowel de ouderen als jongeren zijn ongeoefend. De vervroegde oproeping van de mi litielichting 1918 heeft de minister on mogelijk geacht. Maar er is iels andera als de minister het wel mogelijk achtte zou hij het toch niet doen. Spr. heeft zich op het legerbelang beroepen, maar alle autoriteiten met welke spr. heeft gespro ken, zijn juist van meening dat het leger rust behoeft. Maar dit alles is een slecht krachtver toon. zooals een waarlijk krachtig en wijs bewindsman beneden zich acht. Over !s ministers verdienste ten aanzien van de grondwetsherziening-wordt een schaduw geworpen door zijn staatsrech telijke theoriën en praktijken. Diéns theorie over een volkswil* aan vaardt spr. niet. Hierbij is nu gekomen wal. men heeft zien gebeuren met bet wetsontwerp in zake de export-centrale. Na de uitspraak der Eerste Kamer werd -hier door den minister een ontwerp op tafel geworpen met een toelichting waarin alles Le lezen staat en de boodschap: neem 't nu maar spoedig aan of anders doen wij hel zelf. CRJHTirenTmeri sprr-trct^rcir Uo ter van Binnenlandschê Zaken ant woordde aan den heer De Vos van Steen- wijk, die een ontbinding op termijn een experiment van slecht allooi noemde. De minister heeft er toen de Koningin in betrokken, verklarende dat men met zoon uitdrukking majesteitsschennis pleegde. Hetgeen deze minister doet ten aanzien van ons staatsrecht is vatbaar voor herstel. Het conflict tusschen regeering en Ka mer is van zeer ernstigen aard. In normale lijden zou het niet geschie den. Dan zou de Kamer haar positie te genove.r de regeering krachtig moeten handhaven. Thans kan alleen een krachtig protest wor den geuit. Men is nu gebonden door de bijzon dere omstandigheden ten aanzien van het buitenlandsch beleid en onlbindings- besluit. Die gebondenheid van de Kamer had de regeering tot ingetogenheid moe ten leiden, niet zooals nu tot machtsmis bruik. Spr. en zijn politieke vrienden zullen nu geen uitspraak v a'n d e Kamer uitlokken en ook elke poging daartoe a f- w ij z e n. De heer Nolens (R.K.) zegt dat hij er zich zeer in zou verheugen indien deze besprekingen de regeering er toe zou den leiden wijziging in haar houding te brengen, zoodat althans een deel der landstormjaarklasse 1908 niet zou wor den opgeroepen. De groole vraag is hier -intusschen welke beteekenis men le hechten heeft aan een motie. De heer Marchant spreekt van een votum der Kamer, waaraan de regeering zich te houden heeft. Spr. is echter niet deze meening toegedaan. De regeering heeft z. i. niet tegen'de wet in gehandeld. De opvatting van den heer Marchant is vooral in oorlogstijd, waar in het defensiezaken betreft, gevaarlijk. De Kamer heeft eveneens rekening te houden met de moeilijke omstandighe den. Toch zou het spr. spijlen, indien naar feuilen de indruk zou worden ge wekt dat dit derde conflict alleen uil- blijft, met het oog op de huilengewone omstandigheden. Hierna pauze. De heer Schaper (S.D.) sluit zich goeddeels aan bij de rede van den heer Marchant. Zakelijk is hij het met deze eens; evenwel meent hij, dat de Kamer zelf voedsel heeft gegeven aan de opvat-, ting der regeering'omtrent haar macht. Spr. waarschuwt de regeering, dat de toekomstige neutrale periode niet supra militairistisch mag zijn. De heer Duymaer van Twist (A.R.) betoogt, dat de oproeping der land storm, jaarklasse 08, zonder bezwaar had kunnen achterwege blijven. 7"'*teTi hetennvoneï noar Drente verti^ teneinde morgen tien geheelen dag J.en wij. en aan een be.zook aan de den veenbrand geteisleide streken. Naar wij vernemen, v ei-zendt bet h coiniié van liet Nederlandsche udt zijne magazijnen nog k'l eettip, m-brarid in Drenthe Kruis goeder -dei idoov dien vc terde streken. Schepen opgevorderd. Naar wij vernemen heeft cle mini van Landbouw, Nijverheid én Iiau krachtens de Schepmvord'e.rifigswei i, grafisch een 22lal schepen gereqmrf, om in ballast uit ue varen, teneii.devia, lifax in de Vereen ig de Staten graan de regeering te gaan halen. Deze schei welke te zamen ongeveer honderdufo ton graan kunnen vervoeren, zijn: dc Clio, de Vesta, en -de Bacchus, de Koninklijke Nederlauidi-che Stoomt Maatschappij; de Soestdijk -en de Zuiderdijk yy, Ho 11 a n d-Am er ik a-li jttv de Winterswijk, van de fit ma Eri en Dekkers te Rotterdam; de vjava en de Borneo van de schappij Nederland; de Rijndijk van- de firma Solleveli clcr Meer -en van Hatteni te Rotterdj de Texel van de Maatschappij Tr de Besoeki van de Rot-terdamscheLk de Phecda, de Alkai, de Bellatrix Merak, van Nievelt, Goudriaan en Rotterdam; de Veerhaven, de Waalhaven g IJselstroom van gebr. Van Uden tej terdam; do Restuni e-n de Leersurn, Stoomvaart-Maatschappij Oostzee; de Larenberg, van de Stoonm Maa tsch appij II il legers berg; en de Noordbrabant van de Stoomu Maatschappij Noordbrabant, 414e STAATSLOTERI, Laatste berichten. De veenfoiand in Drente M. de Koningin on Z K.H. de Prins NIETEN. 18 51 54 69 82 125 182 261 372' 373 427 452 530 537 582 588 649 662 719 774 793 825 840 859 913 926 1021 1034 1050 1052 1101 1109 1155 1172 11Ö4 1189 1271 1287 1380 1438 1465 1478 1526 1535 1561 1603 1606 1631 1781 1793 1845 1861 189G 1897 1910 1911 1948 1962 2016 2052 2150 2152 2196 2251 2296 2358 2115 2455 2507 2532 2546 2595 2697 2705 2726 2733 2738 2801 2831 2932 2963 2989 3006 .3017 3129 3135 3208 3213 3216 32-19 3302 3326 3336 3372 3382 381! 3483 3533 3555 3621 3644 3653 373.) 3788 3790 3835 .3840 3888 3937 3970 4027 407-4 4079 4118 4154 4201 4227 4232 4366 4271 4335 4355 4388 4389 4392 4394 4517 4529 4536 4558 4607 1663 4682 _A7in_ -J.757 4772 4780 4831 1061 4978 4997 508:'. 5W ^17? 5259 5306 5314 5360 53~5 5387 5420 5439 54-42 5453 546G 5486 5567 5571 56-42 5692 5719 5736 5807 5 830 5855 5901 5928 6038 6090 6093 6107 6J27 6136 6139 6159 6173 6203 6228 6259 6280 6341 6411 6426 6195 6539 6573 6030 6639 6640 6670 6689 6751 6770 6853 6891 6911 6914 6928 G9G8 7020 7022 7039 7040 7091 7119 7150 7289 7304 7311 7328 7424 7434 7453 7457 7482 7489 7533 7593 7626 7661 7711 7724 7732 7799 7813 7856 7860 7896 8001 8009 8026 809-4 8115 8141 8197 8212 8215 8233 8279 829 8331 8344 8386 8416 8449 8474 8526 8542 8565 8577 8623 8675 8743 8780 8821 8858 8897 8936 9008 9014 9019 9040 9103 9124 9235 9257 9294 9298 9389 9392 9492 9495 9496 9555 9629 9761 9783 9825 9845 9862 9886 9912 9987 9997 10042 10093 10142 1018 10269 10271 10276 10309 10330 10332 10386 10442 10450 10459 10463 10-470 10545 10561 10570 10572 10580 10775 10823 10846 10885 10905 10934 10971 11031 11084 11102 11148 11211 11213 11482 11493 11510 11575 11580 11597 11663 11678 11734 11702 11788 11811 11842 11873 11914 11962 11976 120» 12122 12149 12161 12172 12187 12283 12346 12363 12484 12498 12-499 1-2334 12592 12671 12677 12695 12722 12733 127&<J 12895 12957 12975 12979 12934 J2999 13065 13119 13135 13154 13159 13190 13240 13257 13364 13274 13288 13313 13347 13356 13360 13401 13416 13472 13509 13547 13563 13580 13615 13662 13GG7 13687 13696 13704 13722 13757 13769 13791 13797 1.8900 13814 13911 13934 13940 33952 13953 13959 f4083 14087 1 5097 14108 14191 14205 14326 14328 14340 14419 14438 14485 14510 14527 14539 14553 14577 14605 14695 14759 14797 14833 14843 14844 14893 14918 14937 14958 14970 1 4977 15023 15091 15094 15212 15280 1530? 15322 15462 15501 15548 15624 15626 15631 15672 15752 15795 15815 15862 16054 16071 16103 16110 16205 16213 16335 16383 16411 16466 16476 16492 16518 165-49 16595 16612 16661 16671 16721 >16759 16765 16808 168-41 16883 16923 16928 17002 17045 17099 17109 17181 17216 17228 17338 17409 17411 17509 17514 17548 17625 17710 17715 17730 17762 17782 17791 17810 17836 17869 17874 17877 17957 17982 18019 18064 18095 18127 18140 18177 18196 18451 18207 1832G 18364 18365 18425 18572 18602 18655 18710 18731 18760 18816 18834 18875 18977 18982 19024 19106 19296 19339 19397 19402 1941? 19460 19502 19543 19548 19609 19615 19691 19710 19752 19779 19860 19866 19962 19974 20010 20016 20056 20056 20136 20276 20291 20312 20357 20361 20391 20416 20420 20472 20605 2060" 20640 20678 2070-4 20772 20902 2091?

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2