18 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. No. 2316 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DrT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN Se ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering jrLeiden II cent per week, f 1.45 per kwartaal; bij onze agenten 12 cent per week, 1.60 per irtaaL Franco per post f 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is tijdelijk alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cenL H kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7Va eant VRIJDAG MEI 1917. De ADVEBTEUTIEPBliS bedraagt van 1—5 regels J 0.75, elke regel meer 15 cent ngezanden mededeelingen van 1-5 regels f150, elke regel meor 30 cent, met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- er Verkoop (9se" Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, ieders regel meer 5 cent. «hts afzonderlijke gevechten op het Westfront, ormaanvalien der Italianen op iet Zuidelijk gevechtsterrein. Levendige actie op zee. [klaringen van Cecil en Asquith in Engelsche Lagerhuis over de Rus- ie omwenteling en het annexatie- agstuk. -- De Russische Minister van enlandsche zaken treedt af.--Pers- imen over de kanseliersrede. Overzicht. het Westelijk front gaat de strijd neer, zonder teeken van kentering, «en de afzonderlijke gevechten op de ïdpunten houden aan, waardoor de ïschers in Roeux terreinverlies le- Nog steeds is niet vastgesteld, of in en Bullecourt plaatsen die Is dikwijls in de laatste overzichten i genoemd thans geheel Engelsch Ipmerkelijk is het dat, wanneer de op een bepaald gevechtsterrein lapt, er weldra een ander front is, ir de bedrijvigheid herleeft. Sinds en- 1 dagen heeft men een dergelijk feit f kunnen constateeren, nu het Zui- k oorlogstooneel, dat uit het Wes- in belangrijkheid verdringt, blijkt dat de Italianen op het ge- 3tsfiont, dat ten N. van Görz nog de Isonzo loopt, tot nu toe het best hun offensief zijn opgeschoten, ar" zegt hun bericht „slaagden er in, zich vast te zetten in de linie 3_l)0sclirijke hoogten, welke zich langs oostelijken Isonzo-oever uilstrékken aan Görz en door de Oostenrijkers hervormd in een zeer goed toege- m verdedigingswal." Van Oosten- che zijde wordt dit alles tegenge- ien. sn Z. van Görz, dus bij het begeerde Triëst, kwam er tot nu toe zoo goed reen teekening in den Italiaanschen ral. Noch in de streek van Biglia, i op den Faili Ilrib, noch bij. Kon- jevitza, welke slechts een goede 20 .van Triëst af ligt, vermochten de inen -terreinwinst van belang te den. it nieuwste legerbericht uit Weenen, reik weder een later stadium van slag behandelt dan het Italiaansche, I vast dat de Italianen hardnekkig aanval volhouden nochtans zon- andere resultaten dan zware verlie- voor de aanvallers. Et aantal krijgsgevangen gemaakte lenrijkers door Cardorna opgegeven, Us niet zooveel grooter dan dat van iHötzendorff voor het aantal gevan genomen Italianen (2000). Dit tee- t de verhouding ook wel eenigszins. Macedonië deden Fransche troepen N. en N.W. van Monastir opnieuw aanval. Hij eindigde met een volle succes van de.... Duitsch-Bulgaarsche pen, aldus het bericht van dezen, de zijde der geallieerden is omtrent wapenfeit nog geen bericht ingeko- et Oostenrijkscli vlootbericKt maakt ding van een onderneming van lich- zeestrijdkrachten, die in de Straat 'Otranto een Italiaansche torpedoja- drie vrachtschepen en 20 bewa- [sschepen tot zinken brachten. Voor- r geen kleinigheid! C>p den terug- '1 moest de Oostenrijksche flottille strijd aanbinden tegen Engelsche, nsche en Italiaansche schepen. Ook vlotte goed. Met geringe verliezen menschen en slechts lichte averij rde de flot.ille terug. Intusschen cht een Duitsche onderzeeboot, nog Engelschen kruiser met 4 schoor- !nen tot zinken. H Uitvoerend Comité van den R.ussi- en Raad van Arbeiders en Soldaten [jjnet de Voorloopige Regeering tot fccnstemrning gekomen in zake de ping van een coalitie-Kabinet. Drie ?u der democratisch socialistische en Geden der nationaal socialistische 'ij zullen zitting nemen in het nieu- ministerie. Mus de Arbeiderspartij mede de re- a siugsverantwoordelijklieid draagt, zal belangwekkend zijn te ervaren,- wel- k 9( t'oliliek zij verder voeren zal. Onge- l'dd is het vredeselement in Rusland (hiermede is geenszins gezegd /|N|'Rusland den strijd'onrniddellijk zal «n), maar of deze versterking weldra. ir buiten blijken zal, hangt hier van .boe Rusland zal reageeren op het ph-Oostenrijksche mdiTecte vre- «nbod. Zal het yerlanga om den GSlj*' toestand in het binnenland te consoli- deeren den wil om den oorlog aan de' zijde der bondgenooten voort te zetten, overheerschen? De ontwikkeling der ge beurtenissen schijnt er op te wijzen dat Rusland binnen afzienbaren tijd den strijd zal staken, niet zoo zeer om een afzonderlijken vrede te sluiten, doch al licht om tot een wapenstilstand over te gaan, waarmede het dan het verdrag van Londen volgens de letter gestand blijven zou. Miljoekof, de Minister van Builenlo.nd- sche Zakenis afgetreden. Dit is een feit van de meest vèr-strekkende beteekenis, dat er op wijst dat aan het régime der liberalen in het Russische Rijk reeds een einde is gekomen en de macht in han den der sociaal-democratie is overge gaan. Hierdoor is dus een geheel nieu we phase der Russische omwenteling ingetreden: van het Tsarisme is Rus land, over het liberalisme heen, naar het sociaal-democratisch régime geleid. Er staan groote dingen in Rusland te ge beuren! Wat. Cecil en Asquith in het Engelsche Lagerhuis bespraken omtrent de Rus sische omwenteling en het annexatie- vraagstuk, is vervat in een elders in dit nummer voorkomend beknopt overzicht. België. De deportaties. Van officieele Belgische zijde ver neemt Reuter, dat in de legerzone van Belgisch Luxemburg, de districten Ar- lon, Vi-rton en Marbehan daaronder be grepen, de geheele mannelijke bevolking van 15 tot 55 jaar is weggevoerd. Slechts een notaris en een priester worden in elke gemeente uitgezonderd. De vrou wen zijn in drie groepen verdeeld: zij die in het veld moeten werken in de plaats van de mannen; zij die thuis mo gen blijven om op jonge kinderen te passen en zij die voor onbekende doel einden ter beschikking van de Duitsche overheid gesteld zijn. Duitschland. Persstemmen over de Kanseliersrede. Een Duitsche meening. De „Ivölnische Volkszeitung" schrijft naar aanleiding van de rede van den Rijkskanselier: „Onzekerheid heerschte in het Duitsche rijk. De dag van heden heeft klaarheid gebracht. Bethmann Hollweg wil geen Scheide- mann-vrede. Hetgeen de Rijkskanselier zeide, was krachtig genoeg om elk wan trouwen ter zijde te stellen. Ilij verkla'ar- de ten aanzien van het oorlogsdoel ten volle met de legerleiding in te stemmen. Zulke hartelijke woorden als Beth mann Hollweg sprak, heeft Rusland nog nimmer van zijne Bondgenooten te hoo- ren gekregen. In de door Spalin voorgelezen verkla ring wordt een krachtige Duitsche vrede geëischt. Het oorlogsdoel, waarnaar deze verklaring streeft, is bereikbaar. Het zal verwezenlijkt worden, als Engeland neergeveld is en als wij de Vlaamsclie kust en geheel België economisch, mili tair en politiek vast in onze handen houden. Alle partijen wachten op de verklaring van Scheidemann ten aanzien van de monarchie. Men was zeer teleurgesteld. Het is duidelijk, dat de sociaal-démocra- tie hetzelfde standpunt ten opzichte 'van de monarchie inneemt als voor den oorlog." Oostenrijksche persstemmen. Het „Fremdenblatt" schrijft: „De kan selier heeft over Duitschland's oorlogs doel tegenover Rusland een vèr strek kende verklaring afgelegd, welke over de heele wereld weerklank zal vinden. Ons, die steeds verklaard hebben, slechts een verdedigingsoorlog te voeren, heb ben onze vijanden, onder hatelijke ver draaiing van onze uitlatingen, voorge worpen, dat wij hierbij iets in het schild voeren en dat zich achter dat devies van verdedigingsoorlog andere plannen ver bergen. Deze aantijgingen hebben door talrijke kanalen hun weg over de wereld gevonden en zij bleven niet overal zon der uilwerking." Brilsch oordcel. Reuter seint uit Londen: De redevoering van Bethmann Holl weg wordt te Londen opgevat als een verklaring ten gunste van den oorlog tot 't einde. De gewone scherpe redactio- neele aanvallen, die gewoonlipk op de redevoeringen van den Rijkskanselier volgen, ontbreken ditmaal in de Londen- sc.he ochtendbladen, die de redevoering kalm vermelden en in veel gevallen zelfs onbesproken laten. Bethmann I-Iollweg's uitnoodiging aan Rusland zou hier wel licht ernstiger worden opgevat, indien niet het bericht ware ontvangen, 'clat de Russische arbeiders en soldaten beslo ten hadden deel te nemen aan de regee ring en om oproep aan de soldaten, om Duitschland tot het einde te bestrijden, aaa die van de regeering te paren. Beperkt gasverbruik. De gasfabrieken te Hamburg zullen wegens de groote koknschaarschte van des avonds half negen tot des ochtends vijf uur geen gas meer leveren. Oostenrijk-Hongarije. Uitwisseling van krijgsgevangenen. De Russische regcering heeft een voorstel der Oostenrijksch-Hongaarsche tot uitwisseling van krijgsgevangenen boven zestig jaar, militairen zoowel als burgers, aangenomen. Engeland. Staatsaankoop der brouwerijen? Men meent dat de aankoop der brou werijen door den staat nu de eerste slap zal zijn die bij de staatscontrole zal vol gen. Het Lagerhuis over de Russische omwen teling en hei annexatie-vraagstuk. In Engeland begint men zich blijkbaar wat ongerust te maken over den verwar den toestand in het Russische Rijk. Ten minste, de jongste besprekingen in het Lagerhuis wijzen hier duidelijk op. Er zijn verschillende vragen gesteld aan de regeering en men iïeeft als het ware vanuit het Engelsche Parlement de Rus sische Regeering toegesproken. Het an nexatie-vraagstuk is bij deze besprekin gen liet voornaamste punt geweest en het is interessant te vernemen wat hier omtrent door Asquith is gezegd. Allereerst gaf de afgevaardigde Snow- den als zijn meening te kennen dat de overeenkomst betreffende Gonstantino- pel de oorzaak der Russische revolutie zou zijn geweest. Ter herinnering diene dat destijds door den Russischen pre mier Stürmer in de Doema is medege deeld dat er tusschen Rusland en zijn bondgenooten een overeenkomst was ge sloten, waarbij Constantinopel aan Rus land was toegelegd- I-^ze mededeeling wekte verontwaardiging van de zijde der socialisten, welke zich heftig keerden tegen de imperialistische strekking van een dergelij^ verdrag. Nog dezer dagen werd zijdelings aan deze overeenkomst herinnerd door den zoo juist afgetreden Minister van Buitenlandsche Zaken, Miljoekof, die aan een afvaardiging van vertegenwoordigers van het leger mede deelde dat er geheime overeenkomsten tusschen Rusland en zijn bondgenooten bestaan, welke openbaarmaking echter niet in het belang der Geallieerden we zen zou. Lord Robert Cecil noemde de bewe ring van Snowden lachwekkend en zei- de,"in antwoord op een vraag van dezen afgevaardigde of de verdragen, die vóór de revolutie met Rusland zijn gesloten, thans nog bindend voor Groot-Britannië zijn, dat het de Russische regeering na tuurlijk vrij staat om de Geallieerden te ontslaan van de verplichtingen, welke deze ten opzichte van Rusland op zich hebben genomen. I-Iiermede wordt ge doeld op den geldelijken steun, door de Geallieerden aan Rusland verleend, als mede op de toezending van materiaal, kolen, enz. Zoolang de R,ussische Regee ring dit echter niet heeft gedaan, zal Engeland zijn verplichtingen nakomen. Deze uitlating houdt dus de mededeeling in dat de mogelijkheid niet is uitgeslo ten dat Rusland zich eerlang van de Geallieerden zal scheiden. Asquith besprak aan het slot der de batten de annexatie-quaestie en noem de verschillende, wijzen van annexatie op, die hij niet rekende tot annexaties in den zin van veroveringen, doch tot de noodzakelijkheden voor de ontwikkeling van het land. Wij kennen de formules, waarin de annexatieleuzen in den regel worden vervat: bevrijding van onder drukte naties, hereeniging van nationali teiten en wat dies meer zij. Niet geluk kig was Asquith toen hij zich uitsprak ten gunste van een annexatie van ge bied, wanneer dit noodig mocht wezen om 't land strategisch tegen toekomstige aanvallen te beveiligen. Rusland. Minister Miljoekof treedt af. Minister Miljoekof treedt af. Teres- tsjenko volgt hem op als minister van buitenlandsche zaken. Kerensky wordt minister van oorlog en marine. Een coalitie-kabinet. Het uitvoerend comité van den raad van arbeiders- en soldalenafgevaardig- den besloot met 41 tegen 19 stemmen ten gunste van deelneming door verte genwoordigers der socialistische partijen aan de voorloopige regeering. Vereenigrie Staten. Een leening aan Rusland. De Ycreenigde Staten hebben een eerste leening ten bedrage van 100 mil- Uoen dollar aan Rusland gedaan. Nederland en de Oorlog. De landstorm jaarklasse 1908. Door den heer Duymaer van Twist zijn enkele vragen aan den minister van Marine ad interim minister van Oor log gesteld, betreffende de opkomst der militielichting 1918, in verband met de oproeping der landstormjaarklasse 1908. De Tweede Kamer verleende, zooals reeds gemeld, den heer Marchant het ge vraagde verlof voor zijn interpellatie in zake de oproeping der landstormjaar klasse 1908 en bepaalde dat deze inter pellatie a.s. Dinsdag zal plaats hebben. Opkomst dienstplichtigen v e r b 1 ij v e n d e in Duitsch land en Oostenrijk. De minister van Oorlog heeft het vol gende bepaald: R.eeds ter inlijving of indienststelling opgeroepen dienstplichtigen, verblijven de in Duitschland en Oostenrijk, die niet 'aan de oproeping hebben voldaan, moe ten worden ingelijfd of in dienst gesteld, indien zij zich alsnog aanmelden. Ten aanzien van dienstplichtigen, die opgeroepen zijn en tijdens hun oproe ping in Duitschland en Oostenrijk ver blijf hielden, doch niet ter inlijving of indienststelling zijn verschenen en zich later ook niet uit zich zelf hebben aan gemeld, moeten, indien bekend is of wordt, dat zij zich thans niet meer in die landen ophouden, maatregelen wor den genomen, opdat zij ten spoedigste worden ingelijfd of in dienst gesteld. Dienstplichtigen wier oproeping is uitgesteld wegens het heerschen van besmettelijke ziekten in Duitschland en Oostenrijk, doch van wie bekend is of wordt, dat zij zich aldaar niet mesr op houden, moeten alsnog onverwijld wor den opgeroepen. De scheepvaart. De Kon. Holl. Lloyd zal, naar men meldt, binnenkort de dienst op Zuid^ Amerika hervatten. Vertrek van de „Zeeland". De mailboot „Zeeland" vertrekt mor gen weder naar Southwold. In den grond geboord. Twee visschersschepen, d. M. A. 166 en M. A. 45, zijn, naar het Ned. Corr. Bureau meldt, Donderdagochtend 4 uur door een Duitsche onderzeeboot op 15 h 16 mijlen van Scheveningen in den grond geboord. De bemanning van de M. A'. 166 is te Hoek van Holland aangebracht; van de bemanning van de M. A. 45 is tot dusver niets bekend. Wanneer de plaatsopgave juist is, dan heeft de vernieling plaats gehad buiten het versperde gebied en buiten onze ter ritoriale wateren. Omtrent dit feit wordt uit Maassluis gemeld: De Donderdagmiddag alhier binnen gekomen logger M. A. 177 rapporteert, dat Donderdagmorgen te acht uur de zeilbcuger M. A. 166 „Jacoba" van de reederij G. Doelman door een Duitschen onderzeeër is tot zinken gebracht. De bemanning werd opgenomen door den logger Sch. 304 en voor den Waterweg overgegeven aan de stoomloodsboot. De bemanning van de M. A. 166, wélke te Iloek van Holland geland is, deelt mede, dat ook de zeilbeuger „Mercurius" M. A. 45 van dezelfde reederij door een Duitschen onderzeeër is tot zinken ge bracht. Van het lot der bemanning is niets bekend. De schoener „Borea s". De plaatsbepaling, waar de schoener „Boreas" door de duikboot werd aange vallen, is moeilijk met juistheid vast te stellen, althans wat de lengte- en breed tegraad betreft. Volgens de mededeeling van den kapitein had men de laatste drie dagen op bestek gezeild en kan al leen met eenige nauwkeurigheid worden vastgesteld, dat men op ongeveer 25 mijl Noordwest van IJmuiden was, toen de duikboot-aanval midden in den nacht plaats greep. De beschieting was zeer hevig, men begaf zich in allerijl in de scheepsboot. Het.schieten hield ook toen nog aan, er werden zelfs nog zes scho ten gelost, toen men reeds in de boot had plaats genomen. Kapitein Goumare en een der matrozen kregen heel lichte verwondingen door granaatscherven. Of het schip dadelijk gezonken is, weet men niet met zekerheid te zeggen, doch de treffers en de lading zinkerts in aanmer king genomen, is daaraan weinig twij fel. De duikboot zelf heeft men niet te zien gekregen. De loodsboot, die de 5 man (4 Neder landers en 1 Deen) aanbracht had hen De Brand9toffeficommissie Leiden maakt 'beken cü, <diat in aansdtud<tring met de beida kennisgevingen van den Burgemeester van Leiden, d.d. 14 Mei 1917, voorkomende in bet jbliad1" van beden, door haar wordt PepaaM: lo. dat binnen bet district Leiden geen "turf uit d'e eerne gemeente naar een ander* gemeente mag worden afgcüeverd en ven- voend, die n'ieit voorzien is van een gelei biljet bet welk minstens 24 uur te voren, spoe dzendinjge n uitgesloten, aan baar moet worden aangevraagd en o.p, den dag van vervoer moeit worden afgehaald; 2o. dat gem turf uit schepen of wagons mag wonden g&Host, alvorens daartoe door baar schriftelijke toestemming is verleend:; 3o. dat de bestemming van reeda geloet« en nog te lossen turf, diie ter beschikking van de brandstof andelaren in het district Leiden is of komt, dioor baar is geregeld en dat van deze regeling öleobts op aam- raag en na van baar veiknegen schifte- lijke toestemming mag worden afgeweken, 4o. dat degenen, dae op bun vragenlijs ten (modeil volgens aanplakbiljet) een vas ten iniandstoffenlliandeliaar bebben opgege ven, welke geen turf in voorraad hoeft, op bet. bureau Hooigracht 1416 pei'soon- lijk inlichtingen kunnen komen inwinnen, door welken handelaar zij voorloopig in hun behoefte aan tiurf kunnen worden voorzien. Overtreding van de door haar uitgevaar digde of alsnog uit te vaardigen voor schriften en bepalingen kan onthouding an toewijzing van brandstoffen tengevolge hebben. Zij herinnert aan het verbod van uitvoer uit het district Leiden naar eehi ander district, tenzij die uitvoer is gedekt door een toewijzingabilj et van den Directeur der Rijkis-kodendistnibutie, terwijl derge lijke uitvoer van kolen en cokes slechts mag geschieden op een door haar af ta geven geleibiljet als bedoeld! in sub lo. Leiden 14 Mei 1917. De Voorzitter: J. HARTEVELT Azn„ De Secretaris: J. C. STAM. overgenomen van den logger Katwijk 49, die daarop dadelijk naar de visscherij i3 teruggekeerd. Niet zoo verre reis. „Het Volk" meldt thans, dat het be-» richt, dat mr. Troelstra naar Petersburg zou vertrekken, onjuist is. De broodkaarten. Door den minister van Landbouwv Nijverheid en Handel is tot de burge- meesters de navolgende circulaire ge-* richt: In aansluiting aan mijne circulaire d.d. 24 April en 10 Mei, heb ik de eer u mede te deelen dat, wanneer de laatste dag van eene „week" waarvoor eene broodkaart onder de tegenwoordige be palingen geldt, voorafgaat aan een alge meen" erkenden Chrislelijken feestdag, de bons der broodkaarten van de vol gende „week" door do bakkers op dien dag kunnen worden ingenomen. Eetbare vetten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikking van 20 April j.l. waarbij het is verboden eet bare oliën of vetten en oliën of vetten welke eetbaar remaakt kunnen worden, voor een ander doel te gebruiken dan als levensmiddelen en als grondstoffen voor levensmiddelen; heeft goedgevonden: in te stellen eene commissie van advies in zake het ge bruik van eetbare vetten voor technische doeleinden en in die commissie te be-i noemen tot lid en voorzitter, den heer Jj v. d. Hurk, te 's-Gravenhage, en tot leden de heeren F. Begemann, w.i. Rijksnij-* verheids-consulent te 's-Gravenhage, en L. Blok, te Amsterdam. Kaarsen en schemer lichten. De toewijzingscommissie voor kaar-» sen, schemerlichten en dergelijke ves-» tigt er de aandacht op, dat onder kaar sen ook worden verstaan vet- en was-» kaarsen, zoodat de toewijzing van deza artikelen ook door bovengenoemd* commissie moet geschieden. Wolvordering. Naar men meldt, bestaat bij het alge-» meen hoofdkwartier het voornemen d* scheerwol, ter voorziening van militair* doeleinden, evenals het vorige jaar ook nu weder rechtstreeks van de schapen- houders te doen vorderen, terwijl uit-» zonderingen hierop rechtstreeks aan de betrokken burgemeesters zullen worden ter kennis gebracht. In verband hier mede is de handel in inlandsche wol niet geoorloofd. Verbod van uitvoer van ruwe tabak. In een Dinsdagavond gehouden verga dering van de Nederl. Vereeniging vért Tabakshandelaren is, zoo meldt men.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1