iö i BUITENLAND. De Oorlog. BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. - Postbus DIT BLAD VERSCHIJNT EL KEN DAG, UIT6EZ0NDER0 ZON- EN FEESTDAGEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering Leiden II cent per week, fl.45 per kwartaal; bij onze agenten 12 cent per W9ek, 1.60 per li Franco per post f 1.80 per kwartaaL tt GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is tijdelijk alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent W-taal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7ty3 cent fken DONDERDAG MEI I9I7. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.25, elke regel maer 15 cent ngezonden mededeel ui gen van 1-5 regels 11.50, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijenummer. Bij contract aanzienlijke korting. Broote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- er Verkoop C96®' Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Nog eens: de militaire roet. volgende zèèr ernstige woorden we in een artikel van dr. E. J. Soes- „Het Vaderland": Het leger behoort naast een zuiver Hilair een opvoedend doel na te reven- Daar moet de opvoeding huisgezin en school in lichame- ten en in geestelijken zin worden irtgezet en daar behoort de op- jding in goede vormen evengoed iuis als in de burgermaatschappij. moet een opvoedend doel na- het moet de opvoeding van iiin en school voortzetten. Een lige theorie, al valt er dan ook Ie dingen, dat de maatschappij het iieii beter zonder zulke opvoe- wfinstituten als het leger zou stellen, nu er eenmaal legers zijn en tot Ihuidige oogenblik moeten zijn, bevatten de boven aangehaalde n inderdaad een prachtige iezer veronderstelt reeds, dat de ver aan deze theorie ook eenige iche wenken zal verbinden. Dat zal besluiten: Daarom moet er l voor worden gezorgd, dat onder inderen wordt aangekweekt een log mogelijke zedelijke opvatting jm persoonlijkheid; dat de meer- niet slechts door sterren of kraag en te schitteren, maar allereerst e achting, welke zij zich door hun en weten te verwerven, neen, van zoodanige wenken le- geen woord. Omdat het leger \oedend doel nastreeft enz. enz., om moet... de militaire groet in lidigen vorm worden gehand- kan men een lofzang zingen op baarsje, omdat iemand er wel u kabeljauw mee zou kunnen chrijver zegt dan verder over den ren groet: Geeft men den groet als middel aankweeking van het onderschei- Dgsvermogen prijs, dan zet men deur wijd open voor aanmatiging onbescheidenheid, supprimeert pn hem als onderhouder der goe- vormen, dan haalt men onver- illigheid, gemakzucht en laks- id over de jeugd in nog grootere lie dan zij reeds aanwezig zijn. men niet even goed kunnen zeg- 'at men de deur wijd open zet aanmatiging en onbescheiden- doordat men b.v. elk piepjong ntje laat begroeten door zoove- hoewel lager in rang ïrsoon en ook zelfs als m i- rhooger staan?! men zich toch niet zoo angstval- istklampen aan den militairen in den huidign vormals handha- «de tucht in het leger. Dht tucht- lijkt ons uit den tijd. En 't is o.i. betreuren, daar er wel betere en -.liger zijn! men bij het promoveeren eens lier lette op den persoon van ie, die voor een hoogere rang in j rking komt. en niet louter de akte" technische bekwaamheden latstaf nam zou dütèrdoor de niet zeer bevorderd worden.? Wederzijdsche aanvallen in het Westen. Liberia breekt de diplomatieke betrekkingen met Duitschland af. De openstelling der Dardanelles -- Ministerieels crisis in Rusland. Overzicht. Het is slechts een bloedige worsteling in het Westenom het bezit van Tres- noy en van eenige hoogte-stellingen. Nadat de Duitschers eerstgenoemd dorp heroverd hadden, waren de Engel- schen niet in staat, het wederom te be zetten. Wel hebben zij ten Westen van het dorp eenig terrein herwonnen, en dreven de Duitschers die nog een aanval poogden Noordelijk van Fresnoy uiteen. De wereld, die in dezen grooten strijd de beslissende slag verwachtte, ziet voor het oogenblik de désilusie: povere re sultaten. Evenwel is de artillerie nog krachtig werkzaam en is er dus van een volledigen stilstand geen sprake. De Franschen blijven immers ook zeer ac tief en doen herhaaldelijk aanvallen, die hun voordeelen brengen van plaatselijk gewicht. Zoo hebben zij thans over oen front 'van 1200 meter ten Noordoosten van Chevreux een aanval gedaan, die tot de vermeestering der eerste Duitsche linie leidde. (Chevreux ligt Noordelijk van Reims.) De Franschen namen bij deze operatie 160 man gevangen. Zij maken echter tevens melding van herhaalde te genaanvallen der Duitschers aan den Gheniin des Dames; aanvallen, welke met groote strijdkrachten werden inge zet en door een hevige beschieting wer den voorafgegaan. De opmarsch der ge allieerden ondervindt dus wel vertra ging. Nu het Westfront weer eenigszins in actie begint te verslappen, komt een an der gevechtsterrein de „belangstelling" vragen. In Macedonië n.l. begonnen de geallieerden een offensief. Het heet van Duitsche en Bulgaarsche zijde dat gene raal Sarrail zijn troepen tusschen het Presba- en Doiran-meer op verscheidene punten liet aanvallen. De aanval zou in een „zwaren nederlaag" gekeerd zijn. De aanvallende partij heeft nog geen mededeelingen gedaan over haar offen sief. Dat ze daarmede geen haast maakt, zou men kunnen beschouwen als een teeken dat het mislukt is, of althans tot nu toe geen voor haar gunstige resulta ten heeft opgeleverd. In verband met hetgeen we hierboven schreven omtrent de strategie der Duit schers op het Westfront, om n.l. den opmarsch der geallieerden te vertragen, zij opgemerkt, dat deze vertraging ook van belang kan zijn, nu de Russen niet in staat blijken hulp te bieden door een krachtige actie op het Oostelijk front en de Italianen slechts zoo nu en dan eeni ge geweerschoten lossen, dm van hun tegenwoordigheid blijk ta geven. De hoop der Duitsche regeerinir is immers, om in den duikbootenoorlog een beslis sing te verkrijgen en Engeland den toe voer af te snijden. In den Rijksdag heeft de Staatssecre taris van Marine, Von Cap die, bekend gemaakt, dat gedurende de fcr aand April meer dan 1 rnillioen ton -cnn scheeps- ruimte in den grond is gedord. Dit is zeker een respectabel aani.il, al vormt het slechts een beperkt gedeelte van de scheepsruim te, waarover tyroot-Britan- nië de beschikking heeft. T/ouwens, de staatssecretaris deelde mecic, dat de af weermiddelen der Engelse! in in aantal en in kwaliteit toeneménd^zijn. Het is thans nummer zo-:%el, dat den krijg tegen het Duitsche Rijk zal aan vaarden. Een telegram m°,dt n.l., dat Liberia de dipkmialieke strekkingen met Duitschland afgebroken heeft. Even min als dit voorshands met de Yereenig- de Staten het geval is, zal de inmenging van deze republiek, daadwerkelijk in den strikten zin, blijken. .2 Niettemin wordt in Duitschland met een steeds grooter vrijmoedigheid over het „oorlogsdoel" gesproken. Nog slechts kort geleden was het ten strengste ver boden om dit onderwerp |h woord en geschrift at te breedvoerig te behande len. het heette toen, dat de légers te vel de het oorlogsdoel zouden bepalen en dat zij bij dezen arbeid niet door poli tiek geredetwist achter het front frioch- ten worden gestoord. Doch blijkbaar begon het wachten op de resultaten van dezen arbeid wat lang te vallen; ten minste, de Rijkskanselier besloot, ten einde het clandestiene kra keel te doen staken, om verlof te geven tot een openlijke bespreking van het oorlogsdoel. En bij dit sein kwamen van alle zijden meeningen los over het wel of niet noodzakelijke van een spoe- digen vrede, mot of zonderannexaties, met of zonder waarborgen, met of zon der schadeloosstellingen. We moeten dus afwachten, welke wending de besprekingen in den Rijks dag zullen nemen. Gisteren is er de Ma- rine-begrooting behandeld. Duitschland. Nederlandsche groeiden aan de markt. Volgens het „Berliner Tageblatt" zijn Maandag j.l. negen wagons jonge groen ten uit Nederland te Berlijn aan de markt gebracht. De zending bestond uit sla, komkommers en radijs. Voor een en ander waren van overheidswege ma ximumprijzen vastgesteld. De sla kost al naar de groote, 25 tot 35 pfennig per krop, de prijs cLer komkommers va rieert van 70 pfennig tot een mark, en voor een bos radijsjes betaalt men daar ter plaatse 25 pfennig'. Een dorp afgebrand. De „Lokal-Anzeiger" meldt uit Ko ningsbergen: Het dorp Lomp is met 60 huizen, stallen en schuren geheel ver brand. Griekenland. Duitsche samenzwering. Een correspondent te Athene meldt aan de „Daily Mail", dat hij een brief in zijn bezit heeft waaruit blijkt, dat de Grieksche kroonprins en prins Andreas betrokken zijn bij een Duitsche samen zwering. Rusland. Een dreigend gevaar. De eigenaardige vrijheidsbegrippen, die men er ten plattelande op na houdt, dreigen in de praktijk te zullen neerko men op een tekort aan koren in het vol gend jaar. Uitgestrekte stukken bouwland liggen braak, omdat het onmogelijk bhjkt om werkkrachten te vinden, of ook wel om dat de boeren beslag hebben gelegd op het land en op de werktuigen. Deze zaak is even urgent als de oorlog, maar onder de heerschende omstandig heden zal het moeilijk zijn er een oplos sing voor te vinden. Een coalitie-kabinet. De regeering publiceerde een verkla ring ten gunste van een coalitie-kabinet. Iverinsky schreef aan het Doema-cornité, den arbeiders- en soldatenraad en de so cialistische partijen, vertegenwoordigers der democratie uitnoodigend om deel te nemen aan de lasten van het bewind. Turkije. De openstelling der Dardanellen. Een medewerker van het „Berner Ta geblatt" had in de Zwitsersche hoofd stad een langdurig onderhoud met den Turkschen gezant aldaar, Talad Bey. Deze verklaarde o. a., dat Turkije bereid is den wensch van Rusland tot opening der Dardanellen te vervullen. De onder handelingen, die vooraf zijn gegaan aan het Londensch tractaat van 1841, leve ren het bewijs, dat de sluiting van de Dardanellen uitsluitend geschiedde als gevolg van het drijven van Engeland. Aangezien Turkije er geen belang bij heeft, verder de zaken van Engeland waar te nemem, is het gaarne bereid aan de Russische eischen te voldoen, voor zoover die niet in tegenspraak zijn met de onafhankelijheid van Turkije. Dit kan te eerder geschieden, waar in dezen oorlog gebleken is, dat Konstantinopel niet van zee uit kan worden veroverd. Overigens, zoo zeide de gezant, zou En geland ook dan nog den overzeeschen handel van Rusland onder controle hou den, zoolang niet de Straat van Gibral tar en het Suez-kanaal zijn geïnternatio naliseerd. Vereenigde Staten. Uitbreiding der handelsvloot. Bij het Congres zal het voorstel wor den ingediend om een milliard dollar toe te staan voor het bouwen van een groote Amerikaansche handelsvloot ten einde aan de bedreiging door de onder zeeërs het hoofd te bieden. Van het Vaticaan. Z. H. de Pau9 en de vrede. De „Vossische Zeitung" verneemt, dat de Paus in een brief aan den Kardinaal- staatssecretaris een nieuwen vredes- wensch uitgesproken heeft. In den brief staat: Het verlangen naar den vrede wordt dagelijks algemeener en wij ho pen. dat de dag niet ver meer is, dat de vrede gesloten zal kunnen worden. De Brandstoffencommissie Leiden deelt oiedei, dat de toed enting van bron-stoffen door de Rijks-Kolendistributie slecht® plaats heeft overeenkomstig de gegevens, die door ieder bij invulliing der vragen- 1 ij s t. e n zijn. verschaft, &x>dat inen bij verzuim van invulling en inzending dier 2'aatst uitgegeven vragenlijst gevaar loopt voor den a s. winter van (brandstoffen ver stoken te blijven. Tot ufitertfijk 12 Mei bestaat aan hel geoouw der Gasfabriek,, Hooigracht N<x li16, 't laatst gelegenheid: vragenf lijsten te bekomen en in ta vullen. De Voorzitter: J. HARTEVELT Azn. De Secretarie J. C. STAM. De Brandstoffencommissie Leiden rnaakl bekend, diat Ihet veibod van aflevering en in 'ontivangstnemmg van vaste brand (stof fen geen 'betrekking heeft op de a fevering van V2 H.L. Cokes op ieder der bons No. 28 en 29, doch slechts ge'dt. voor Anithra- cdet, Eier-briketten en bt ukken en Cokes, voor zoover deze nice;en dienen voor ver warming van vertrekken of voor vorming van voorraad bij particulieren. Sliechts int de uiterste noodzakelijkheid ka.n toegestaan wo rden, dat voor be,rei ding van spijzen steenkolen gebruikt worden. Voor zulke gevallen dient een schrifte- lijke aanvraag bij de Brawls to ffentccnuniis- aie ingeleverd te worden met redenerv om. kleed en vermeldendie dan naam van don lev erancier. Ook zal het voor particulieren, instell- lingen en klein-industderian aanbeveling verdienen, zich er eoo mogelijk op i<n U richten, om in den komenden winter met gas te kunnen verwarmen. Overtredingen van door de Brandstoffen commissie uitgevaardigde voorschriften en bepalingen kan onthouding van toewijzing van brandstoffen tengevolge hebben. De Voorzitter: d. HARTEVELT Azn. De Secretaris: J. C. STAM. Liberia. De diplomatieke betrekkingen met Duitschland afgebroken. De consul-generaal van de republiek Liberia te Rotterdam ontving telegra fisch bericht van den minister van bui- tenlandsche zaken dezer republiek, dal de diplomatieke betrekkingen tusschen. Liberia en Duitschland zijn afgebroken* Verschillende oorlogsberichten. Engeland censureert Amerika. Naar de Londensche „Times" uit Washington bericht, zijn de Amerikanen er over ver stoord, dat de Engelsche censuur geen Duitsche dagbladen naar Amerika door laat, ofschoon deze wel op de Engelsche red actie-bureaux gelezen worden. Ook dat het weokblad „Nation" niet meer buiten Engeland verspreid mag wórden, wordt als zeer bevreemderui beschouwd, daar juist d/it blad Wilson's opvattingen steeds sym pathiek gezind was. En ten slotte is men. er ontevreden over, dat ondanks de deelne ming aan den oorlog de oorlog de oorlogst berichten ^kog steeds niet zoo snel en uit voerig naar Amerika worden verzonden, als men meent te mogen verlangen. De ,jVox Pcpuli". De Stockholmsche correspondent van de „Kolm Ztg." ver- FEUILLETON. b vrouw in het wit. loef u niet te zeggen, onder welke ndigheden de Broederschap haar ong nam. En gij, gij Engelschen, nis lang uw vrijheid veroverd hebt gelen zijt., hoeveel bloed u die ge- h eett, gij behoeft mij niet te zeggen, 1 verbittering de tot samenzweren [de leden ecner heelbloedige natie cn kan. In den tijd van Karei I gij ons misschien recht hebben la- 61) sdervaren, thans zijt gij er niet toe 1 I;' I zoover dus", ging Pesca voort, „is inootschap aan alle andere gelijk, taar wetten zijn geheel bijzonder, 'en kennen elkander niet. Er is in od een president en een secretaris, 1 leden kennen en hun hun last fkken. Viermaal per jaar worden orden secretaris ontboden, of wan loze Imn een taak heeft aan te wij le leden hebben allen een teeken 1 der armen (Pesca stroopte hier louw op en liet mij werkelijk een teeken zien, dat in liet vleesch van jjjfer bovenarm gebrand was). Als 'r onzen verraad pleegt, wordt on- J'ijk een ander lid opgeroepen en .flJorprechler van den verrader aan- Dli o-Deze wordt dus door een hem r 1 [onbekenden persoon opgespoord ®fl Mervolgd, en vroeg of laat is zijn de prijs voor de gepleegde 011- Als jongeling ben ik bij de Broe- -aP toegetreden, als man is het mij 8S onmogelijk die te verlaten. Toen ik nog in Italië was, kozen de presidenten on derling mij tot secretaris, en alle Itali- aansche leden werden van aangezicht tot aangezicht gebracht met mij. Stil", ging hij voort, ziende, dat ik beurtelings rood en bleek werd, „ik bemerk, dat gij uwe conclusie reeds getrokken hebt. Maar om Godswil, bedenk, wat ik u ver zocht heb. Laat mij onkundig van al wat ge weet of vermoedt. Ik ken dien man uit de opera niet. Kende ik hem en wist ik dat hij verraad gepleegd had, dan was ik door een eed gebonden hem te doen omkomen. Als die man mij kent, moet ik hem wel gezien hebben, maar dan is hij zoo veranderd, dat ik hem niet terug ken. Ik ben onkundig van zijn bezighe den in Engeland, en vóór vannacht heb ik nooit zijn naam gehoord. Meer kan ik niet zeggen. En nu, Walter, verlaat mij, ik ben uitgeput door wat is voorgeval len. Laat mij trachten te bekomen en mij-zelf weer te zijn, als wij elkaar te rugzien. Hij zonk op een stoel terug en sloeg de handen voor het gelaat. Ik opende zachtjes de deur om hem niet te storen en sprak mijn afscheidswoorden op een zachten toon, dien hij kon verstaan of niet, al naar hij verkoos. „Ik zal de herinnering aan vannacht in het diepste van mijn hart verborgen houden", zeide ik. „Kan ik morgen te rugkomen, morgen vroeg 0111 9,uur?" „Ja, Walter", zeide liij, vriendelijk op kijkend. „Kom bij mij ontbijten, voor ik uit lesgeven ga." „Goeden avond, Pesca." „Goeden avond, Walter.'1 Toen ik huiswaarts ging, bedacht ik, dat ik dienzelfden avond moest hande len. De graaf was in mijn macht; hij be hoorde ongetwijfeld tot de Broeder schap; dat Pesca hem niet herkende, was verklaarbaar genoeg. Het gladde ge zicht kon immers vroeger wel met een vollen baard bedekt zijn geweest, en zijn haar was misschien wel, zooals Marian ne ergens in haar dagboek onderstelde, een pruik. /Van Pesca's schrik en onwilligheid om iets te hooren, had ik duidelijk ge noeg bemerkt, dat de middelen om Fos- co te treffen in mijn macht waren. Mijn plan was spoedig gemaakt. Ik ging huis waarts en trad onbemerkt mijn nieuwe woning binnen. Daar zette ik mij on middellijk aan het schrijven van den volgenden brief aan Pesca. „De man, dien ik u in de opera aan wees, is een lid der Broederschap en heeft verraad gepleegd. Onderzoek on middellijk de waarheid mijner twee be weringen. Gij kent den naam. dien hij in Engeland draagt, en zijn adres is Forest Road 5, St. John's Wood. Bij dë liefde en vriendschap, die gij mij eens toe droeg!, gebruik al de macht, die gij be zit, en wel zonder uitstel. Ik heb alles gewaagd en mijn kans verloren het mislukken mijner poging heb ik met mijn leven betaald." Ik onderteekende en sloot den brief in een kleine enveloppe, die ik verzegelde. Het geheel sloot ik in een grooter cou vert," waarbij ik een strookje papier in sloot met de woorden: ..Als gij morgen om negen uur geen tegenbericht hebt ontvangen, open dan het verzegelde couvert. Geef brenger de zes antwoord mede." Mijn hospes, die op de verdieping on der mij woonde, stelde zijn zoon voor het bezorgen beschikbaar. Ik beloofde het vlugge kereltje een flinke fooi, als hij binnen twintig minuten terug was. De jongen vertrok in een vigilante, die bij haar terugkomst op mij moest wach ten. Daarop begaf ik mij naar onze ge meenschappelijke woonkamer. Ik vond er Marianne alleen, die ver wonderd was mij zoo vroeg terug te zien. Laura was. zeide zij. wegens hoofd pijn vroeg naar bed gegaan. Onder voorwendsel van te gaan zien, of mijn vrouw sliep, begaf ik mij naar boven, maar Marianne had reeds achter docht gekregn. Nevens de sponde van Laura gezeten, gevoelde ik een oogenblik een korte wei feling. Maar alle wéeke gedachten terug dringend, herwon ik spoedig mijn be slotenheid en na een laatsten kus ge drukt te hebben op-het voorhoofd mij ner slapende echtgenoote, begaf ik mij naar beneden.. Marianne wachtte op mij met een op gevouwen strookje papier in de hand. „Dat heeft de zoon van onzen huis baas gebracht", zeide zij. „Er staat een rijtuig buiten te wachten, de jongen zegt dat het voor u is." „Zoo is het Marianne", zeide ik en opende het briefje om het bij hei licht eener kaars te lezen. Het bvatte deze zinnen in Pesca's handschrift: „Uw brief ontvangen. Als ik nfel voor den vermelden tijd van u hoor, zal ik bij het slaan van de klok liet zegel verbre- ken." Ik stak het briefje in mijn zakboekje en ging naar de deur. Marianne nam mij bij de hand. keek mij strak aan en zeide: „Ik zie, dat gij van avond een laatste kans zult wagen." „Ja", fluisterde ik, „de laatste erï beste." „Walter! Om Gods wil, ga niet alleen. Laat mij met u meegaan. Weiger hel niet, omdat ik slechts een vrouw ben* Ik moet heen! Ik wil gaan! Ik zal wel buiten in het rijtuig op u wachten!" Ik hield haar tegen, toen zij, mij voor» bij. naar de deur wilde snellen. „Als gij mij wilt helpen", zeide ik', „waak dan over Laura. Slaap van nacht in haar kamer, dan zal de gerustheid over haar mijn moed nog versterken* Kom, Marianne, wees de oude en toon, dat gij moed genoeg hebt, om hief kalm op mij te wachten." Nog voor zij een woord kon antwoór-» den, snelde ik weg, riep den koetsier, tóe: St. John's Wood, Forest Road; dub bele vracht, als gij er over een kwartien zijt". en sprong in het rijtuig, dat ijling* wegrolde. Het was juist elf uur, toen ik weg< reed. Iloe vlug ook het vortuig mij naafc mijn bestemming voerd, toch ging hel mij nog te langzaam, en gdurende hel laatste gedeelte van de rit stond ik mei de-hand op de kruk van het portier. Op Forest Road sprong ik uit liet rijtuig, betaalde en liep naar de woning van den graaf. (Wordt vervolgd}*

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1