VRIJDAG 4 )e Oorlog. BINNENLAND. LARGAN® No. 2305 Sou^omt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ijlen II cent per week, 1.45 per kwartaal; bij onze agenten 12 cent per week, 1.60 per l Franco per post f 1.80 per kwartaal. GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is tijdelijk alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent triaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nwnmers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7Va cent MEI 1917. Da ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ngezonden msdedeaiingen van 1-5 regels fL50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aan zienlijke korting. Groots letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- er Verkoop (flw Handel8-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedero regel meer 5 cent UITEN LAND. Engelsche offensief hervat. rpellatie der Ouifsche conserva- Chili en Duitschland. Overzicht. diger clan het te verwachten was, i de Engelschen aan weerszijden Sc a r p e een nieuwen aanval in- flevig artillerie-vuur, en daarna elvuur waren de aankondiging nieuwe offensief. Duitsche bericht erkent de hef- j van den aanval, terwijl uit Lon- mededeeling geschiedt, dat een strijd plaats heeft langs het ge- mi van de Hindenburg-linie van van de Sensee tot den straatweg heville naar Vimy. (De Sensee is oompje dat in het gebied waar ten wordt een 6-tal K.M. ten Z. Searpe loopt.) De breedte van het ie front van' aanval kan men op K.M. stellen. de gevolgen van deze nieuwe ade beweging zegt het Engel- iricht nog slechts, dat de Britsche vorderingen maken en een aan- rke Duitsche stellingen veroverd e Fransche linie is het nog rustig, ok liier neemt het artillerievuur in hevigheid toe, hetgeen op [staanden aanval duidt. De Geal- zijn dus wel onverpoosd werk- n ontwikkelen een kracht, die it alleen door hun artillerie, doch hun troepen doet gelden, illekeurig stelt men zich de vraag, na zulk een geweldige actie, betrekkelijk weinig terrein ge werd, nog zulke zware offers it worden. De Geallieerden echter in hun huidige ijze de eenig heilzame te omdat zij, door voortdu- luken op het Duitsche front, genstander tot wijken willen Dit gaat natuurlijk niet zoo kelijk, en daarom ook is het be- dat de slag in het Westen ig duurt, en wat God moge ver- nog langen tijd duren kan, is een beslissing is gebracht. „Revisla" te Buenos-Aires ver een artikel, waarin werd ver dat er een geheim G h i- sch—D uitsch verdrag .Behalve dat zoo iels belachelijk ju, is hel ook, naar de Chileensche te Londen meedeelt, niet moge- ijn in Chili geen geheime verdra- Mie verdragen moeten door het worden goedgekeurd. Chilis iwas steeds gericht op den vrede •Je Amerikaans che solidariteit. Op 1915 wees de president er in zijn :hap tot liet Chileensche congres il een politiek van toenadering en de Amerikaansche republieken was voor de onaantastbaarheid heele vasteland. ie woorden blijkt, dat er niets tan zijn in een bewering, dat Pand over steunpunten in Z.- ka zou mogen beschikken, in ruil w Chili de suprematie in Zuid- ka zou krijgen, een suprematie, het niet eens verlangt of noodig houding tegenover Duitschland lelijk. Het verklaarde niet in te stemmen met de Duitsche maatregelen ter zee; het zou zich vrijheid van han delen voorbehouden zoo een aanslag werd gepleegd op Chileensche schepen. Chili handelt geheel in overeenstem ming met de andere republieken. Blijkens de latere berichten, hebben de Duitsche conserva t i e ven in den Rijksdag geprotesteerd tegen het in Duitschland veld winnende denkbeeld om een vrede zonder annexaties te slui ten. In een interpellatie vragen zij den Kanselier om een verklaring af te leg gen in zake de Duitsche vredespolitiek. De gematigde buitenlandsche politiek, welke geleidelijk meer ingang vindt bij het Duitsche volk, wekt hun veront waardiging, daar zij niet kunnen dul den, dat Duitschland zonder uitbreiding zijner grenzen uit den strijd te voor schijn treden zou! Is dat dus het doel van den oorlog? Immer beweerden de Duitschers een rechtvaardigen krijg tevoeren voor recht en billijkheid. Maar nu de conser vatieven openlijk verklaren uitbreiding der grenzen te willen, wordt, voor zoover het hen betreft, de Duitsche oorlogspoli tiek in een ander minder gunstig daglicht gesteldl Op Zee. H&t transportschip Arcadian" getor. pedeerd. De Engelsche Admiraliteit bericht: Het Engelsche transportschip „Arcadian met troepen"aan boord is den 15en April in het oostelijke gedeelte van de Middel- landsche Zee getorpedeerd en na vijf minuten gezonken. Er worden 279 man vermist; men ver moedt, dat zij verdronken zijn. België. Emile Priim in vrijheid gestejd. De correspondent van „De Tijd" in Luxemburg bericht: Emile Prüm, die om de bekende bro chure over de gebeurtenissen in België tot drie jaar gevangenisstraf was veroor deeld door het Duitsche Kriegsgericht in het bezette Luxemburg, is uit de gevan genis te Dusseldorf teruggekeerd. Hij werd afgehaald door zijn zoon, advocaat Prüm, en klaagde zeer over de onder vonden behandeling, maar prees de goe de tusschenkomst der Groothertogin van Luxemburg, die, gesteund door Mgr. den Bisschop, voor hem de gratie had weten te verkrijgen, welke door zijn ver zwakten toestand lioognoodig was. Hij zal te gelegener tijd een geschrift over zijn behandeling het licht doen zien. In aansluiting bij liet bovenstaande ontleent „De Tijd" nog aan de „Köln. Volkszlg.": Em. Prüm werd 25 Jan. 1916 door den krijgsraad te Trier wegens grove belee- digingen van het Duitsche leger veroor deeld. (Naar men weet bestonden deze beleedigingen in een vermelding der zelfde feiten, welke Z.Em. Kardinaal Mercier en Z. D. H. Mgr. Heylen over de door Duitsche soldaten gefusilleerde priesters hebben medegedeeld. Red.). Duitschland. De Duitsche conservatieven en de oorlogsoogmerken. In den Rijksdag heeft de conservatie ve groep de volgende interpellatie inge diend: Het besluit van het bestuur der soci aal-democratische partij, die eischt, dat een gemeenschappelijke vrede zonder gebiedsinlijving en oorlogsschatting worde gesloten, heeft bij ontstentenis van een verklaring, waarin de rijkskan selier zijn houding daartegenover scherp afbakent, in breede kringen van het Duitsche volk ernstige ongerustheid ver wekt, daar zoon vrede wel aan de inter nationale stelregels, niet echter aan de levensbehoeften van het Duitsche volk zou beantwoorden. Is de rijkskanselier bereid, uitsluitsel te geven, hoe hij over dat besluit denkt? Frankrijk. Gebrek aan priesters, In een schrijven aan zijn priesters ver klaart de bisschop van Poitiers, dat het hem met het oog op het gebrek aan priesters in zijn diocees onmogelijk is een bevredigende organisatie van de zielzorg tot stand te brengen. Van de priesters in mijn diocees, zegt de bis schop, zijn er 250 gemobiliseerd, terwijl de overgeblevenen drie oft meer paro chies te verzorgen hebben. Zelfs bij de grootste opoffering dezer priesters is een voldoende zielzorg onmogelijk. De bisschop spreekt daarom de wen- schelijkheid uit, dat in elke parochie en kele goed ontwikkelde personen zich be schikbaar stellen om de kinderen tot de eerste H. Communie voor te bereiden en de stervenden bij te staan tot een pries ter geroepen is. Rusland. Een vriendschaps-g.eschenk! De stadsprefect van Gzernowitz, Ro bert Wittek, heeft aan den minister van oorlog Goutschkoff een schrijven ge zonden, waarin het heet. dat de burgers der stad, bezield door liefde voor Rus land en uit geestdrift voor de heldenda den van het Russische leger, als eere- gave van het Russische leger. 19 desjati- nen land bestemd hebben voor aanleg van een.... Russisch soldatenkcrkhoft Zweden. De socialistische vreaescorvi-.entie. Naar de „Frankf. Ztg." uit Stockholm verneemt, heeft Huysmans aan een rap porteur verklaard, dat de conferentie wel niet onmiddellijk den vrede tot ge volg zou hebben, doch wel den weg voor verdere stappen naar den vrede voorbe reidt Zoo'n verklaring lijkt ons een voor zichtige voorbereiding van de mecledee- ling, dat het congres een fiasco is ge worden. Van het Vaticaan. Het vredeswerk van Benedïstus XV. Volgens berichten uit New-York is aan den oproep van Z. H. den Paus tot het episcopaat en de geloovigen van Amerika ter ondersteuning van de nood lijdende Belgische kinderen met geest drift gehoor gegeven. Alle bisschoppen hebben in navolging van Z. E. Kardinaal Gibbons inzamelingen laten houden. Z. E. Kardinaal Gibbons kon het hulpcomi té de som van 40,000 dollars overhandi gen, Z. E. Kardinaal Farley, aartsbis schop van New-York, heeft- persoonlijk 1200 dollar geschonken. Bij duizenden werden kopieën van den paüselijken op roep door de „Litterary Digest" verzon den. De opbrengst bedroeg 250,000 dol lar. Om het geheele ondersteuningswerk door te kunnen voeren, woydt maande lijks een million dollar geëischt. De ka tholieken van Amerika hopen echter deze som bijeen te kunnen brengen, vooral daar velen zich bereid hebben verklaard elke maand een gift te zullen zenden. Dankbare hulde moet weder aan den H. Vader worden gebracht voor het aandeel, dat hij in dit liefdewerk heeft. Nederland en de Oorlog. De bomaanslag op Zierikzee. Uit het onderzoek van de overblijfse len der bommen, in den nacht van 29 op 30 April j.l. op Zierikzee geworpen, is gebleken, dat deze in vorm en mate riaal volkomen overeenstemmen met de overblijfselen der bommen uit een Britseh vliegtuig in den nacht van 8 op 9 Augustus 1915 op Cadzand neergekomen. Eenige der te Zierikzee gevonden scherven dragen Britsche merken. De Konhiigiin Iheeft aam den burgemwst- fcer van Zieiiükzee een Ikirains Laten zenden om igeflegid te worden -op de graven van het gezin Leydefakor a'Ild'aajr, dat bij den boan- •aansilag o.p Zierikzee om het teven is ge komen. De duikbooten en onze visscherij. De „Nieuwe Ct." schrijft: Vi9schers, in de laatste dagen te IJmui- den binnengekomen, maken gewag van ontmoetingen, met duikboot-commandanten die, na hun schip te hebben aangehouden en ter dood veroordeeld, zich lieten bewe gen om de mogelijkheid eener vergissing in de opneming te erkennen. Eén nam eelfs het door den schipper opgegeven be stek in plaats van het zijne als liet werke lijke aan! Een ander teekende de juiste grens van de vrije vaargeul van de kaart van den schipper op zijn eigen scheeps- kaart na. Wij verheugen ons natuurlijk over deze blijken van redelijkheid en mcnschelijkheid van duikb o otcomm and an t e n van liet tegenovergestelde zijn er aan onze scheep vaart meer bekend en hopen, dat ze in het schrikbewind; over de Noordzee op een verbetering duiden, waaraan de Duitsche regeéringi niet vreemd "is, Echter indien het laatstvermelde geval waarheid bevat, n.l. dat een duikbootcom mandant aiiet in het bezit was van een. kaart, waarop de grens van het voor de neutrale scheepvaart „veilige" gebied nauwkeurig was aangeteekend, maar dat hij die grens van een Nodcrlandschen schip, per moest overnemen, dan zou er voor onze .regeering alle reden zijn tot protest en ver zoek om onmiddellijke voorziening en wij hopen daarom, dat zij naar het geval on- dèizoek zal doen (naam van het vissclier*- vaartuig en den schipper zijn ons bekend). De allerminste voorzorg die van liet Duit sche Marine-Amt en van de Duitsche regee- ,ring kan worden geëischt, is toch wel, dat de duikbooten die opdracht hebben om bin nen zekér gebied alles te vernielen wat zij tegenkomen, precies worden geïnstrueerd omtrent de grenzen, door hun overheid zelf voor dat gebied vastgesteld. Het verkeer met Engeland. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis zeide Macnamara als antwoord op een vraag: Het is niet waar, dat een nieuwe stoombootdienst van Nederland naar Southwold is ingericht. Natuurlijk hebben wij geen besprekin gen daarover gevoerd met de Duitsche regeering. De Britsche regeering heeft de .Xederlandsche regeering vergund een stoomschip voor een beperkt aantal rei zen te zenden om eenige Nederlandsche passagiers en zeelieden, in Engeland ge strand, aan boord te nemen. Geen vrach ten of brievenmalen zullen naar een der beide landen worden overgebracht en ook geen passagiers van Nederland naar Engeland. liet bestuur de: Kaas. Kaasvereeniging deelt De Brandstoffencommissie Leiden maakt bekendi, diat ?Tet na Zondia/g 6 Mei 1917 ver boden i9, met uitzondering van turf, vaste brandstof voor venvajming (huisbrand) af te leveren of te verkoopen. Teven9 wordt een ieder aangeraden om met betrachting dietr uiterste zuinigheid, zooveel mogelijk op gas te koken. Nog Wioridit een ieidier er aan herinnerd, diat er voor turf en andere brandstoffen) maximum-prijzen zijn vastgesteld, die ge,-» hand haaf d moeten worden. De Voorzitter: J. HARTEVELT Azn, De Secretaris: J. C. STAM. mee, dat de distributie van volvette ka ad als volgt geschieden zal: Iedere grossier, die in normale tijden volvette Goudsche ikaas aan detailisten in het binnenland verkocht, kan wekelijks op, gele kaart een hoeveelheid volvette Gomb sche 'kaas aanvragen, tot een maximum van 100 pCt. van zijn normale omzet. Een gedeelte van de bestelde hoeveelheid wordt afgeleverd in volvette Goudsche kaas; de rest wordt aangevuld met andere kaas soorten, naar keuze van het bestuur der. Kaasvereeniging. Het bestuur vestigt er do aandacht op, dat volvette Goudsche kaas niet kan worden verstrekt, als het aan- vuliings-percentage in andere soorten nieb gewenscht wordt. Nieuwe aanvullingskaarten moeten voor* loopig niet meer worden ingezonden. Do bestellingen, welke op 30 April bij het beslmir inkwamen, zullen worden uit gevoerd met 50 pCt, jonge volvette Goudsche en met 50 jCt. Goudsche 40 Uitvoer van nuchtere kalveren. De afgeloopen week zijn te iloelc van Holland voor export naar België en En-»' geland ruim 6600 nuchtere kalveren ge-i slacht. Inzouten van varkens. „De Vee- en Vtéescfiïiandër' "mëfdT, dat het plan lot inzouten van een hoe veelheid varkens voor de regeering voortgang zal hebben. Hoe groot dia hoeveelheid zal zijn, is nog niet bepaald, maar de bedoeling is een zoo groot mo gelijk aantal varkens van boven de 70 K.G. slachtgewicht op te ruimen en ta conserveeren tot a.s. herfst. BinnenkorB zal met slachten worden begonnen. Da regeling is vrijwel gelijk als bij het in-i zouten tijdens den afgeloopen winter* Alleen zijn enkele technische wijziging gen noodig. Uitvoer van groenten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat aan expor* teurs van groenten, ingeschreven bij da Rijkscommissie van toezicht op de Ver* eeniging Groentencenlrale, vergunning gen zullen worden gegeven voor deri uitvoer van rhabarber en Meiknollen, onder voorwaarden, nader door genoem de Rijkscommissie, onder goedkeuring van den minister vast te stellen. Spinazie. De eerste voortbrengselen van den' kouden grond beginnen thans aan de markt te komen. Blijft het warme weder aanhouden vooral wanneer het afge* wisseld wordt met een regenbuitje clan is er spoedig een groote aanvoer te wachten. Een regeling is in voorberei ding waarbij een behoorlijk percentage van de spinazie van den kouden grond voor het binnenland gereserveerd wordt. „Ilbld." Pulp. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een regeling vastgesteld betreffende suikerhietenpulp. Deze rege ling is opgenomen in „Staatsct." no. 103; FEUILLETON. vrouw in het wit. pende den brief. Hij droeg datum onderteekening, en het hand was blijkbaar verdraaid. Zoodra Ier een paar zinnen liad gelezen, P ik, wie de vrouw was. 't Was Catrijn geweest. brief luidde als volgt. Ik schrijf «rover onder den titel: JHAAL WORDT VOORTGEZET Ö0OR VROU W GATRIJN. iheer! U zijl niet teruggekomen ik verwacht had. 't Doet er niet weet het nieuws toch. Eén ding "lert me. Gij zijt zwak genoeg pilaar ik vernomen heb, om te jen hem t,e redden. Als het u ge- ?re, zou ik u mijn leven lang als }ianci hebben beschouwd. Thans h u mijn vriend. Al hebt ge het frild: gij hebt voldoening gege- J mijne wraakzucht van drie en huge jaren. bea ik u dank voor schuldig. En dien dank zal ik zeker het best kunnen toonen, door uwe nieuwsgierigheid te voldoen. Een twintig jaar geleden, toen ik te Oud Welmingham woonde en een dom- men mensch tot man had, hield ik veel van opschik, zooals de meeste jonge vrouwen. Mijn man was te onnoozel, om geld te verdienen, en van hem kreeg ik dus niets. !t Geval wilde, dat op een goe den dag een heer ik behoef u den naam niet te noemen mij aansprak met de vraag, of ik hem de sleutels van de kosterij kon bezorgen. Ik begreep zeer goed, dat hij daarmee 't een of ander op het oog had, wat niet in den haak was. Maar toen hij mij een som gelds beloofde, groot genoeg om er een horloge en ketting en andere kostbaar heden voor te lcoopen, beloofde ik van mijn kant, hem de sleutels te zullen be zorgen, als mijn man uit was. 't Was niet moeilijk. Ilc heb u reeds gezegd, dat mijn man een eend was. Ik vertrouwde den deftigen meneer echter niet. en toen hij met behulp der sleutels in de kosterij was, klom ik buiten voor een venster en bespiedde hem. Hij knoeide in een der registers. Toen ik de sleutels terug had, de heer weg cn mijn man wederom uit was, ging ik zien, wat hij geknoeid had. In ieder geval wilde ik er geen schade bij beloopen. 't Bleek een akte te zijn, op naam van zijn vader ingeschreven. Nu, dat hinderde mij niet. Alleen had ik er voordeel van: ik kreeg nog meer pre senten, om mijn stilzwijgen te lcoopen. Die vrijgevigheid bezorgde mij 't eer ste wantrouwen. Op deze manier kwam ik te weten, dat hij een daad had ver richt, die hem levenslang in het tucht huis kon brengen door de vervalsching der registers met de namen zijner ouders." In het buitenland, waar zij woonden, wist niemand dat. De jonge Percival kwam naar Engeland en zorg de voor zichzelf. Hij nam bezit van de erfenis, en om te zorgen, dat niemand ze hem zou kunnen betwisten, zorgde hij ook zelf voor de huwelijksinschrij ving. Ilc had hem in mijne lccuken gele genheid gegeven om den inkt te men gen, dien hij noodig had, en orn zich te oefenen in het nabootsen van het' hand schrift van den predikant, die het regis ter had bijgehouden. Ziedaar alles. Toen mijn man mij op een goeden dag met dien heer zag pra ten en mijn. nieuw horloge vond, halee- digde hij mij door lasterlijke veronder stellingen en strooide onzinnige praatjes in het dorp rond. 11c ging naar den heer toe en eischte dat hij mij in mijn goeden naam zou herstellen; dat hij althans mijnen man, desnoods onder, eede van geheimhou ding, de ware toedracht der zaak zou rnededeelen. De meneer weigefrde bot weg. Het was in zijn belang, zeide hij, dat de menschen in eenen valschen waan verkeerden; dat zou alle wantrou wen over de ware gebeurtenis van hem afwenden. Toen werd ilc woedend en zeide, dat ik dan zelf hot geval aan de groote klok zou hangen. Maar kalm cn sarrend ver klaarde hij, dat ik dan mijzelve levens lang in het tuchthuis zou helpen, als zijnde zijne medeplichtige. Ik schrok; zoo erg had ik niet gedacht, dat het misdrijf was. 't Bleek me later, dat hij gelijk had. Ik kon er niet aan denken, kans te loopen levenslang een boeven pak moeten dragen cn dwangarbeid te moeten verrichten. Ik was dus wei ge dwongen te zwijgen. Dal mijn man wegliep cn naar Ameri ka ging, was zoo erg niet. 't Was de eer ste verstandige streek* die de suffer ia zijn leven uithaalde. Maar dat ik in de oogen van alle menschen geschandvlekt was en voor eene liederlijke vrouw cloor-< ging, terwijl ik het niet was, dat ver* gaf ik mijnen omkooper.zijn gansche le* ven niet. Hij dwong mij zelfs te Wel* mingham te blijven, in eene omgeving, waar iedereen mij schuwde, mij veracht* te, waar ilc geen vriendin of kennis krij* gen kon. Indien ik Welmingham verliet, zou ik het geld verbeuren, dat hij mij maandelijks voor mijn onderhoud en dat van mijn. dochtertje deed toekomen.- Wat moest ik doen? Als dagloonster ol schoonmaakster uit werken gaan en ar* moe lijden, terwijl ik nu een onbezorgd beslaan had? Ilc koos het laatste. Maan de verachting mijner medemenschen vergiftigde mij het leven. O, begrijpt ga nu, waaróm ilc hem zoo haatte? Wat mijne dochter betreft, ik wil wel eerlijk bekennen, dat ik niet bijzonder, op haar was gesteld. Ze herinnerde rnij teveel aan dien domoor van een man, dien ik heb gehad, ja ze was nog veel dommer dan hij; ik durf zeggen, dat ze nagenoeg idioot was. Ik had er dan ook niets op tegen, als vrouw Clements haar vaak maanden en maanden bij zieft nam, (Wordt vervolgd.4

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1