Tweede Blad. De Oorlog. BINNENLAND. Se JAARGANG. No. 2283 Woensdag II April 1917 Groote operatie der Engelschen bij Atrecht. De inleiding tot den slag. Vanochtend vroeg- hebben meldt de óorlogsorrespond'ent van de Daily Tele graph", naar die „N. R. Crt." zich parti- cuüer seinen laat ome legers eein steg bronnen., die, als het lot eenige vrien&e- Sjxlheid voor de wereld heeft, het begin van den laatste» groote». slag van dezen oorlog zijn aal Onze troepen vielen aam op een bread front) tusschen Lens on St. Quentin. Niettegenstaande den wanbof met 't weer, aan Qiet begin van den dag (zoo slecht was het weer, dat d'e vliegers niets konden zten en dat onze maai n en in een slagregen voor waarts moesten worstelen) zijn de eerste aanvallen met succes bekroond. De vijand verloor ten'rein en viel terug op zijn sterke achterhoede-linies waar hij nu wanhopig 'aan liet vechten is. Onz'e aanval strekt zich uit over een front van twaalf mijlen van Givenaliy en Gohelle af. Het ife als .de slag van een moker, die het Noordelijk uiteinde van. de Hmdenburg- linie dreigt te breken. Deze linie is trou wens bij St. Juentin reeds bedreigd. Zoodra de vijand van het terrein ten oosten van Bapau-me en. Péronne terug trok, begon hij haastig strijdkrachten verder naar het Noorden over te brengen, ten einde onzen aanval daar te kunnen weerstaan Intussclien was hij al bezig ook daar een nieuwe Linie achter de tegenwoordige in tie richten. Deze linie w.aa de Wotan-linie ge naamd -en hij hoopte derwaarts te kunnen ontsnappen vóór wij met onzen nieuwen aanval gered waren, maar wij waren hem te vlug af en zoo liep diit plan op niets uit. Ons bombardement, dat aan den infante. rieaamval voorafging, duurde verscheiden dagen en bereikte gisteren een groote he vigheid. Komende van het Zuiden, ont- mottle ilk toen degenen van ons, die wisten wat komen zou. Heden its een nieuwe reeks slagen begonnen, grooter dan de sla gen aan de Somme. Gisteren -leefden wij in groote spanning. Ik was juist van het Zuiden gekomen, uit de stilte van de woestijn, die de vijand' in het kielzog van zijn terugtocht ten Oosten van Bapaum/e en Péronne heeft gelaten en uit die oorlogvoering Sn het open veld, met het vechten in de dorpen, waar kleine af- deelingen van onze infanterie en cavalerie Ihet land aan. het zuiveren zijn van. de ach- terhoedeposten des vijands. En nu hier bij Atrecht was duet .ge/heel de concentratie voor den ouden vomm van den slag: een aanval op verstedkbe stekingen en ver sterkte heuvels. Een groote natuurlijke vesting, verdedigd door opeengehoopte ka nonnen, juist als voor den slag aan de Somme. De Eerste Kamer en de Grondwets herziening. Opp or t u n i t-e i t. Uit het Voor- 'loopig Veitsliatg dier Eerste Kamer over de voorstellen tot herziening- der Grondwet 'Mijkit, dat vensohil van gevoelen bestond over de opportuniteit der Grondwetsher ziening in verband met de tijdsomstandiig- hedétn. Ook die ontbinding der Kamers na aanneming en bekrachtiging der wetsont werpen werd', mede in verband' met de tijdisomsban-diighedlen, een zeier ernstig be zwaar geacht. Sommige leden haddien om financieele redenen, voontvOloeiendie uit het nieuwe on derwijsartikel, bezwaar tegen de herzie ning in dezen bemanden tijd. Enkele leden vonden de herziening niet dloor de nioodizakélijkhieid gevorderd, mcoh dotor den volkswil gedragen. Ook zonder herziening der Grondiwet kan het bijzon der onderwijs ruimer gesubsidieerd wor den, em de tegenwoordige Kieswet geeft een zoo ruim kiesrecht, dat dit het alge meen kiesrecht nadert. Omvang. Onderscheidene leden be treurden het beperkte karakter aan de Grondwetsherziening gegeven. Ook de troonsopvolging, het bu-itenJandech beleid en amdoro 'omdlerweinpen hiaidlden zij in de herziening betrekken willen zcien. Verband tusschen de arti kelen 80 en 19 2. Sommige leden betreurden die samenkoppeling van twee onderwerpen. a"s kdetsrecM en onderwijs, waaiinisschien geen intrinisdek verband be staat. Mannen kiesrecht. Over het algemeen manmenktesrecht bestond ver schil van meening. Onderscheidene leden betuigden er instemming mee; eenige le den (konden zdch met het afkeurend oor deel over het ge'diendie kiesrecht niet ver- eenlgem; vensdhdil,lende leden z-oaudien er hun stem n;at aan on/thouden, al haddien zij over het kiesrecht een andere meening dan. de regeering. Vrouwenkiesrecht. Verschil lende leden hadden het vrouwenkiesrecht liever aarasbouds bij de Grondwet ingevoerd gezien. Anderen vended.igden een gelsidie- hjke opleiding van de vrouwen tob haar nieuwe functie. Er op geweizen werd ook, dat niet blijkt, dab kiesrecht door een aan- zjtenilijk deell der vrouwelijke bevolking verlangd' wordt. Onderscheidene leden hadden groot beaw.aar tegen 'het deelne men der vrouw .aan de pui/iieke zaak. Evenredig kiesrecht. Eeni ge Léden juichten de invoering van even redig (kiesrecht in hooge mate toe. Ver schillende bezwaren werden tegen de in voering geuit, en bij enkelen waren de be zwaren vooral gelegen -in de voorgestel de uitwietdking van het stelsel van dien aard, dat zij vreesdien, hun stem aan de additïoneefle air tik ellen te (moeten onthou den. Het grootste bezwaar werd geacht de macht der partijbesturen en de invloed der leiders. Stemplicht. De invoering van stemplicht vond geen onverdeelde instem ming. Onderscheidene leden hadden uit beginsel bezwaar daartegen. Eenige loden waren weinig met stempHicht ingenomen. Van andere zijde vond de stemplicht krach tige verdiedliging. De Volksvertegenwoordi ging. Eenige leden waren van gevoe len, dab de positie der Eerste Kamer zal worden gewijzigd en verzwakt en haar af schaffing wordt voorbereid. De verhooging der schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer achtte men oveti- het algemeen gerechtvaardigd. Vrij algemeen werd de pensioneer ing van de leden der Tweede Kamer betreurd en uitermate onbillijk achtte men ze om de daaraan gegeven terugwerkende kracht. Enkele leden eouden moeten overwegen, of zij hierom hun stem wel aan de herzie ning konden 'geven. Additioneele artikelen. Er waren leden, die, bereid' mede te werken tot de herziening der Grondwet, zich ten aanzien, van dit wetsontwerp hun stem voarbehielden, omdat het wel het kiesrecht regelt, maar niet de gevolgen van de wij ziging van artikel 192. Het onderwijsartikel. Alge meen werd de poging toegejuicht om aan den strijd op onderwijsgebied, voor zoovee] het lager onderwijs betreft, een einde te maken. Men verheugde z>ich over de finan cieele gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs, omdat verwacht kan worden, dat zij aan het onderwijs ten goede »zal komen. Eenige leden betreurden, dat het denk beeld „één school voor de geheele natie" geen werkelijkheid is geworden; maar be grepen zich bidden loop, dien de onderwijs zaak ten onzent genomen heeft, te moeten neerleggen. Uitvoerig werdi besproken over die uit werking van het onderwijs-artiJkel en heb verband tusschen het voorgestelde arbikel 192 en die uitwerking. Er werd betoogd, dat het Grondwetsartikel onherroepelijk vastlegt, dat de wetgever de financieele ge lijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs tot grondslag der regeling van het geheele volksonderwijs zal hebben te ne men en dat de vrijheid der school voortaan niet alleen in naam, maar ook in werke lijkheid zal zijn gewaarborgd. Aan dezen grondslag zijn de toekomstige regeering en volksvertegenwoordiging gehouden, en er was geen enkele reden om aan te nemen, dab daaraan geen gevolg zal worden ge geven. Sommige leden betwijfelden, of aanne ming van het regeeringsvoorstel tot paci ficatie zou leiden. Aan den strijd tusschen twee lijnrecht tegenover elkaar staande levensbeschouwingen kan door geen wet- egving een einde worden gemaakt. De kosten der onderwijsre- g e 1 i n g. Deze kosten werden op meer dan 20 millioen per jaar geraamd en men wenschte van den Minister te vernemen, op welke wijze de regeering zich voorstelt iln de tegenwoordige omstandigheden de middelen te vinden, die noodlg zullen zijn om de vermeerdering van uitgaven te dek ken. Centrale R.-K. Kiesvereeniging te Haarlemmermeer. Het Centraal Bestuur der Centrale R.-K. Kiesvereemigng „Haarlemmermeer" hee: vergaderd: te Hoofddorp. De of leden van het Dagelijksch Bestuur, de hee- ren J. Riggel en Mr. F. S. NL Rits werden herkozen Besloten werd aan de algemeetne vergadering voor te stellen, terug te komen op het besluit tot uitgave van eert Propa gandablad. De algemeene vergadering werd bepaald op Woensdag 25 April a.s., 2 uur, te Hoofddorp. Mr. Bomans eal wor den uitgenoodigd dan het tie verwachten nieuwe kiesstelsel uiteen te komen zetten. De contributie voor 1917 werd vastgesteld op 10 cent. KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. die Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van (het dekenaat Ouderkerk a. d- Amstéltf dm zeer.erw. heer G. P. Bom, pastoor te Buiitenveldert; to.t pastoor te Oude.rkedk u. d. Aanstel, den welearw. heer Th. C. A. Stam tot pastoor te Middelhamfiisi, dien weleerw. heer Th. KwaJkman, die kapelaan was te Egmond- Rinnegom; tot pastoor te Diemen, den weteerw. heer H. Verdiegjaal; tot pastoor te Rriel'le,, den weleerw. heer L. Th. Mul der, die kap. was te Voorburg; tot pastoor te Honselersdijk, den. weleerw. Sheer P. J. H. Sprengiers; en tot pastoor le Oud-Vosse- meer, den weleerw. heer F. J. N. R. de Meulder, thans kap. te Naaldwijk. Z. D. EI. de Aartsbisschop van Utrecht heeft de weHeerw. pater A. J. Th. Godden- berg OkF.M. eervol ontslag verleend als kapelaan te Lichtenvoorde, en heeft be noemd tot kapelaan te Lichtenvoorde, den weleerw. pator J. J. C. Hentzen O.F.M. Rechtzaken. Kras! Het Hoog Militair Geredhteh-of bevestig- öio 'hot vonnis van den Boasohen krijgs-- raad van lVfc jaar gevangenisstraf tegen die miliciens-soldaat der infanterie G v. G., oud 22 jaar, géboren te Rotterdam,, D. van B., oud 22 jaar, geboiren te Ovemsohio, en K. K D. B„ oud 22 jaar, geboren le Rotterdam, wogens het al® grenswachter te Putten steden van een koe uit de weide, vervolgens de koe frauduleus over de grens brengen en die vervolgens verkoo- pen aan, een Dufitsohen officier. Leger en Vloot. Een nieuwe „Kunst". Voor het deelnemen aan cursussen in het werpen met handgranaten komen in aanmer king militairen, die kalm en rustig van aard zijn en in staat zijn de schokgranaten op bet vrjje veld, zoowel voor als tegen den wind weg te werpen (niet wegslingeren) tot een gemiddelde afstand van 23 meter. De deelnemers moeten door de betrokken commandanten met zorgvuldigheid worden aangewezen, daar bij een vorigen cursus deel nemers waren, die een volslagen gebrek aan aanleg voor granaatwerpen hadden en soms zelfs de noodige kalmte misten als met scherpe handgranaten moe6t worden geoefend. ONDERWIJS. Naar de „Tijd" verneemt, zal de nieuwe R.K. Kweekschool voor onderwijzeressen van het St. Willibrordusgesticht in de ou(te Molstraat, te 's-Gravenhage, in het begin van Juni geopend kunnen worden. Gemengde Berichten. Spionnnge. Omtrent de spionnage-zaak aan het telegraafkantoor te Amsterdam deelt men nog mede. dat ook gebleken is, dat af schriften werden genomen van telegrammen scheepsbewegingen betreffende. Men kwam in het bezit van den inhoud van telegrammen in geheimschrift, doordat men zich des nachts den sleutel wist te ver schaffen van de kamer, waarin de copieën dezer telegrammen werden opgeborgen. De betrokkenen werden voor hun werk klaarblijkelijk zeer ruim betaald, daar een der betrokkenen een aanzienlijk bedrag bij een der banken a deposito had staan. Behalve de in hechtenis genomen telegra fisten D. v.d. B. en Mej, S., moeten er nog anderen bij deze zaak betrokken zijn. De Tijd meldt nog, dat een onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat bij de spion nage-zaak ook betrokken waren personen, die bij Holderts berucht anti-smokkelbureau werkzaam waren. Verdronken. Gisteren is de 17-jarige P. D. te Leek (N.-H.) te water gevallen en verdronken. Zwervers en landloopers. Voor de Paaschdagen heeft de rijks- en gemeentepo litie te Loosduinen eerst een opruiming ge houden onder de zwervers en landloopers die de nachten doorbrengen in hooibergen en schuren. Zaterdagmorgen werd de geheele havelooze troep, die in alle deelen van het land thuishoort, voor den burgemeester ge bracht, nadat de nacht in het arrestanten lokaal was doorgebracht. Ze werden naar Den Haag overgebracht om als landloopers ver oordeeld en daarna naar een rijkswerkinrich ting overgebracht te worden. Hooge belasting, De afdeeling Edam der N. V. Vereeniging „Het Witte Kruis", is in die grondbelasting aangeslagen voor (het bedrag van.... één cent. Hoeveel kost one cent aan administratie? Woekerwinst. De brigadier der rijks- vel-diwacht te Amstenrade, heeft tegen den landbouwer M. aldaar proces-verbaal op- gemaakit wegens overtreding der Distiri- butiewet. M., een gefortuneerde landbou wer, had aan zijn armen huurder 90 pond aardappelen verkocht tegen 15 cent. per kilo, terwijl de rlooir dien Minister vastge stelde maximumprijs sledhts f 7,80 de 100 kilo bedraagt. Branden Te Sliedrccht zijn twee buizen bewoond door den bakker V. eu den anti. quair v. W., afgebrand, Oorzaak onbekend Maandagmorgen omstreeks 9 uur bink een hevigen brand uit in de spinnerij vaii De Wit en Co.'s dekenfabrieken u Helmond. Het pas nieuwe gebouw, waar een gr -ie partij wolstoüën voor de bereidii.u geborxeu lagen, brandde totaal uit. De andere gebou wen bleven gespaard. De electriscke draad. Aan de grens te Zundert kwam een Nederlamlach militair even in aanraking mei den eleetri-ciien draad In zorgwekkende toestand wer»; hij opgeno men en vervoerd. Gelukkig heeft hij 't leven er niet bij ingeboet. Verdronken. Het 8-jarige zoontje van Scb. te Hau6weert geraakte spelende in het kanaal te water en verdronk. Het kind hing over een touw, waarmede een sleepschip aan den wal was vastgemeerd. De knecht van dat schip bemerkte dit en haalde direct bet kind aan boord. De geneeskundige hulp, die in middels was ingeroepen, mocht het niet meer gelukken, de levensgeesten op te wekken. Nekkramp. Te Apeldoorn deed zich een geval van nekkramp voor. bij een 16 jarige sigarenmaker. De noodige voorzorgsmaatre gelen zijn genomen. Te Franeker is een geval van nekkramp geconstateerd bij een 15-jarige jongen. Een verhaal van een torpedeermg. Een correspondent van het »»N. v. d. D." kreeg inzage van een brief, door een der officieren van een der zeven getorpedeerde schepen aan zijn ouders geschreven. De brief is zoowat 18 dagen ouder weg geweest van Falmouth naar de plaats zijner be- stemm.ng en natuurlijk „opened by cen sor". Wij onitleeneu er het) voi0ende aan: „We zijn den 22en Februari vertrokken etn 's middags om 5 uur, juist 24 mijl hui ten de Bishop, zagen we twee booten met volk, wij er naar toe. Het waren sloepen van een Noorsch schip, dat door een onder zeeër tot ainken was gebracht. Pas waren die lui aan boord, of van de „Jacatra" riep de kapitein, dat een torpedo vóór hem was overgegaan en of wij geen- duikbooten zagen. Wij aan het zoéken, en daar kwam werkelijk de duikboot vóór de „Zaandijk" boven en loste terstond twee schoten, een op de „Jaoatra" en een op ons. Je hoorde het proectiel over de brug heen fluiten en vlak vóór den boeg viel het in het water. Wij dadelijk gestept en gewacht wat zij verder zou doen. Eerst ging ze naar de „Menado", maar we zagen geen booten vieren. Toen stevende zij recht op ons af, kwam langszij, riep dat ons vijf minuten gegeven werden om het schip te verlaten en ging daarop naar de „Jacatra". Wij terstond alle hands" bij de booten en deze onder commando van den kapitein te wa ter, met ieder op eijn plaats in de boot. De kapitein keek nog even of allen weg waren en gting toen ook in die boot bij dien eersten stuurman. Intusschen was hetJ reeds donker gewor den, maar aan boord brandde alles in volle glorie en alLe vlaggen wapperde» van top. Daar (kwam de onderzeeër terug, we hoor den een vreeselijken slag, al het licht uit en de steenkool, vermengd met water en stoom vloog als een dikke zuil boven de masten uit. De boob met den gezagvoerder bevond zich nog naast het schiip en door den schok vlogen drie man uit de boot, die echter gelukkig weer werden opgep'kt. Terstond daarna ging de „Jacatra" en nu vonden we het maar beter om weg te varen. liet was inmiddels zes uur geworden. Alle man op de riemen, heti was bladstil, doch daar er deining stond, schoten we ni'et. hard op. 'e Nachts kwam er ©en briesje en wij dade lijk zeil gezet, 's Morgens om 10 uur wer- FEUILLETON. De vrouw in het wit. „Mijn waarde Percivall". zeide de graaf, ..de huishionidster (heeft h<aar plich ten. Wees zoo goed te erkennen, dat zij ze uitstekend vervuilt. Gij ziet ar vermoeid uit, juffirooiw Miche'son. Het is tijd, dat mijn vrouw en gij bij die moeilijke verple ging geholpen wordt. Daarom zal inijn vrouw morgen naar Londen gaan en dan 's -avonds met een uitstekende verpleegster terugkomen. Zeg en echter nu nog maar riots van aan dr. Dawson; hij zou zich tqgen een verpüeegster van mijn keus ze ker kanten. Is zij eenmaal hier, dan zal haar bekwaamheid haar wel aanbevelen hij dr. Dawson zoowel ate bij lady G'lyde. hoe ate het u helieflt mijn boste groeten flan de lady." Sir Parcival riep den graaf ongeduldig naar hinnen, Ihet spijt me te moeten zeg gen, met een 'onfatsoenlijke uitdrukking, die hij wel meer gebruikte. Ik moet met schaamte emkennen, dat ik door nieuws gierigheid was bevangen, ten gevolge van liet onw-illekeurig, gehoorde gesprek der heide heeran. Mijn meester veronderstelde, dat de graaf demand had; gevonden, te «ordeelen naar den vorm zijner vraag: feme diame. Ik was echter tamelijk gerust wer de Ofplasisiing er van,, want de graaf was een edeJman van den echten stempel, dien ik ommogeilijk va» eenige onwelvoe glijkheid kon verdenken. Daarom was ik aüeen benieuwd: te weten, wie hij gevon den had. Den anderen morgen vroeg vertrok de gravin naar Londen, waardoor de zorg van juffrouw Hal! comb e gedurende dien diag aan mij was overgelaten. Toen de graaf, die zijn echtgenoote naar het station had gebracht-, - terugkwam, vond hij mij in gesprek met den dokter. „Goeden, morgen, mijnheer", zeide de graaf zoo beleefd moge'ijk. „Ik vrees, dat gij vandaag geen verbetering in de ziekte verschijnselen zult waargenomen hebben." „Er is beslist verbetering waar te i.e- men", zeide dr. Dawson koriaf. „Sta mij toe", zeide de graaf, stee-dis zoo wellevend mogélijlk, „een vraag, tot u te (richten. Gij leeft o,p eenigen afstand, mijnheer, vars de reusachtige centra van wetenschappelijke werkzaamheid Lon den en Parija Hebt gij nooit gehoord dat dié verwoestende gevolgen d)er koorts met brandewijn, ammoniak en kinine zeer goed kunnen worden opgeheven?'' „Als een college mij deze waag stelde, zou ak ze met aflle genoegen beantwoor den", antwoordde de dokter. „Gij zijt geen collegia en daarom wensdh ik u geen ant woord te geven." Hoieweli op zuilik een- ruwe wijze belee- digd', wist de -graaf zidh geheel te be-heetr- sohen; hij zeide aoo kalm mogelijk: „Goe den morgen, dokter", en verwijderde zich allsof er niets gebeurd was. Mevrouw de ginavin kwam dien avond thuis en bracht een Lonidensché verpleeg ster met zich' mede Men zeide mij, dat zij heette juffrouw Rubelle. Haar persoon lijk uiterlijk e» slechte uitspraak van heb Engelsch zeiden mij, dat zij ee» buiten- landsche was. Ik ben altijd toegevend geweest jegens vreemdelingen, hoewel zij niet de zegenin gen en voordeelien bezitten van ons volk. Mijn besluit was ook deze vrouw met Ohristeüijke welwillendheid te behandelen, hoewel zij geen gunstigen indruk, op mij maakte. Het was een vrouw van ongeveer -vijftigjarige» leeftijd', met schuw rond ziende grijze oogen, overigens een Cre- ool&ch type en die mij voor haar stand te weelderig gekleed scheen. Zij wees mijn aanbod om op mijn kamer het avondmaal te gebruiken, af. Volgens het worstel van den graaf (zoo overeenkomstig de vriendelijkheid van zijn lordschap) zou juffrouw Pub ei-Ie niet in dienst worden gesteld, voor zulks door den dokter goedgekeurd was. Lady Glyde wilde van de nieuwe ver pleegster niets weten. Zij bleef in haar stijfhoofdigheid volharden en wilde niet van het ziekbed harer zuster wijken, dan om eenige minuten te slapen. Den volgenden morgen werd ik bij den dokter geroepen, in -plaats) dat hij kwam orn de verpleegster te spreken. Dr. Daw son wachtte mij in) de ontbijtkamer. „Kent. gij die nieuwe venp-leegster, die de vrouw van dien dikken, ouden vreem deling (hier heeft gebracht?" vroeg hij. .„Denkt gij er wel om, mijnheer", vroeg ik, „dat gij oveir een edeltman spreekt van de hoogste -aristocratie, uitgezonderd natuurlijk de Enge!fsche?"( „Poe-ah!" riep die dokter. „Ze noemen zich allen graven, die vreemdelingen. Laat ze naar den drommel loopen. Juf frouw Mich eleon, houd die verpleegster goed in het cog; ik vertrouw op u en, z»o gauw als eg iets niet in den haak is, zeg het mij, dan moet ze onmiddellijk vertrekken." Ik deed, zoo als hij gezegd had. De drie of vier volgende dagen kwam ik bij her haling 'zachtjes en onverwachts de kamer in; maar ik merkte niets aan de medicijn- fbasödhen of kexn. ooit eenige nalatigheid van juffrouw Rubelle opmerken. Zij deed haar plicht in stilte, zonder met iemand, hetzij met mij, den graaf of de graving meetr dan hoog noodig te spreken. Ook lady Glyde sloeg haar nauwlettend gade en kon evenmin eenige red-en tot klagen vinden. Den vierde» dag, denk ik, ging de graaf voor zaken naar Londen. Bij het heengaan sprak hij rufitig tot Lady Glyde: „Vertrouw nog een paar dagen op dr. Dawson, als er dan nog* geen beterschap i-s, zullen wij ee» tweeden arts van Londen laten komen; h-et is beter die» ezel te be- leedigen, als het niet anders kan, en wij juffr. Halcombe daardoor redde»." Lady Glde scheen geheet geschokt. Zij beefde va» hjet hoofd tot de voete» en liet dan gjraaf zonder een woord harerzijds vertrekken. Tóen ;eide zij tot mij: „O! ik ben ongerust over mjjn zuster, en eir lis geen wiend die mij raad kan geven, De»ikt gij ook, dat dr. Da-wflon het mis heeft? Vanmorgen zekie hij nog, dat er geen tweede dokter noodig was." „Met allen eeahied noot cbr. Dawson", zeide ik; „in uw plaats, mevrouw, zou ik mij den raad van den- graaf herinneren." „Zijn raad!" zonde zij ailts tot znch zelf. „O God! zij» raad!" De graaf bleef, geloof ik, ongeveer een week van' Vijverhof weg. Onder tusschen jyaren sir Percival e» de gravin de eenige bewo»ers dier beneden gedaeilten van het huis. Sir Percival was rusfeloo-zer dan ooit, ik dienk cteor bezorgdheid over juffr. Hialoombe, naar wier toestand hij geregeld' en met veel belangstel Li mg vroeg; de gra-vin nam weinig notitie va» hem en was, ik ben gedwongen bet te zeggen, eenzc'viger dan ooit. Haar eenige afwisseling was ze ker de dageüjkeche briefwisseling, die zij met 'haar echtgenoot onderhield Onderwijl verbeterde de toestand van juffr. H-aloombe wed eentgszims; moor op den avond, diat de graaf weer van Londen was thuis gekomen, gaf de dokter bij zijn gewoon avondbezoek duidlelij-ke blijken van ongerustheid, en begon hij de kamer te ontsmette», „Is de koorts besmettelijk geworden fluisterde ik hem toe. „Dat vrees ik", gaf (hij ten antwoord, „wij zulle» h-et morgen zeker weten." OnmidrieiiLiJk werd er een bode naac Londen geronde» om een bekwaam arts, waarmede dr. Dawson wilde coneutteeren^ Spoedig daarop kwam de graaf in de zie kenkamer e» n-am met schrik de verande ring in de» toesrtand waar. „Heit Ls typhus", zeide hij. „er had eer der voor ee» tweeden dlokter gezorgd mek ten wordieni Juffr. RuibelLe, wanneer te deee verergering van de» toestand begon nen?" „Het is geen typhue",, zeide dr. Daw son scherp. „Ik protesteer tegen deee in menging; niemand mag hier vragen stel len dan ik. Ik verlang, mijnheer, dat gij die 'kamer zJtrlt verlaten.." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1