6 KERKNIEUWS. Land- en Tuinbouw. te 1.30 uur'Catechismus; te 2.30 uur Lijdensmeditatie. 7 uur •vergadering der Aartsbroeder schap van die H. Familie. Woensdag: 's middags te 2.30 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Vrijdag: 's middags te 2.30 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag: Van 4 uur af gelegenheid om te biechten. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: half 8 stille. H. Mis; met onder richting; 10 uur Hoogmis met predicatie; 's namiddags hali 3 Lof en meditatie. Woensdag: 5 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Vrijdag: na do H. Mis van (hali 9 korte oefening van den Kruisweg. OEGSTGEEST. Parochie van den H. Willlbrorduö. Zondag: H.H. Missen 7 en 10 uur; Cate chismus 1.30 uur; Lijdensmeditatie 2.30 uur; Lof 5 uur. Maandag H.H. Missen 7 eo 8 uur. Woensdag: 5 uur Lof. Vrijdag: 5 uur Kruisweg. Zaterdag: Biechthooren na de H. Mis en 's namiddags van 59 uur. Catechismus naar gewoonte. OUDE WETERING. Parochie van den H* Jacobus. Zondag: 3e Zondag van de Vasten. Hoog mis en Vespers zonder orgelspel. 7 uur Vroegmis; 9 uur uitreiking der H. Com munie; 10 uur de Hoogmis, waaronder de Lijdensmeditatie; 2 uur Catechismus; 3 uur de Vespers; Bibliotheek tot 4.15 uur. Geen Congregatie. Maandag: 7.30 uur H. Mis. Einsdag: 7.15 uur de;H. Mis; 8 uur Ca techismus*. Woensdag: de H. Mis 7.15 uur; 8 uur Ca techismus. 5 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Feest van het, II. Sacrament v. Mirakel. Donderdag: H. Mis 7.30 uur. Vrijd3g: H. Mis 7.15 uur; 8 uur Catechis mus; te 5 uuir de oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag: H. Mis 7.30 uur; Catechismus 11 uur. Biech the oren van 58 uur. De kinderen in den morgen. In de week uitreiking der H. Communie te 6.30, 7 uiur, en vóór en onder de H. Mia A-s. Zondag öoülecte voor de sieraden dies altaars. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: da H.H. Missen te 7, 8.30 en 10.30; te 2 uur Catechismus; te 3 uur Lof en Li jdensoverwegi ng. Maandag en volgende dagen H.»Missen 7 uur, 7.30 en 9 uur. Woensdag; 's namiddags te 5 uur Lof ter eere van den H. Jozef- Agnesl vergadering.' Vrijdag: 's namiddags te 5 uur Kruisweg oefening. Zaterdags biechthooren van 48 uur. RIJPWETER ING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: Heden 2de collecte voor de armen. Na don middag te 1 uur Catechismus en te 2 uur Overweging over het Lijden des Heeren. Op de gewone dagen dezer week. be halve Vrijdag, te 11 uur, en bovendien Dinsdag ook te 9 uur Catechismus. Maandag: Feest van den H. Paus Gifgo- riue I, Patroon van den Gregoriaan- edhen of Kerkcüjben, zang; te 8 uur ge zangen H. Mis. Woensdag: te 8 uur de IL Mis voor den vrede. Feest van het Wonder met het Allerhei ligste Sacrament te Amsterdam. Donderdag: ha de H. Mis van half negen gelegenheid \>m to biechten. Vrijdag: na de LI. Mis van 8 uur vereering der Reüikwie van het H. Kruis. Zaterdag-ochtend vanaf 7 uur tot ua de H. Mis van half negen, en na den mid dag van 4-8 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag, genaamd „Laetare", 3de Zondag van de maand; vpMie Aflaat voor de Broederschap van den Lev. Rozen krans. 2de oollecte voor die sieraden der kerk. Terstond na die Hoogmis gelegen heid om te biechten, alleen voor dege nen, die het verste wonem 8ASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratlus. Zondag: 6.30 uur uitreiking dier H. Com munie; 7 uur de 1ste H. Mis en 10 uur do Hoogmis; 1.30 uur Gatacfliismue; 2.30 uur Lijdensmeditatie etn Lof. Dagelijks Catechismus te 12 uur. Maandag: 's avonds te 7.30 u. Congregatie daarna vergadering van het Bestuur en de Raads Heeren. Woensdag: Feest van 't H. Sacrament v. Mirakel ter LI. stede Amsterdam. Alge- meene H. Communie der kindieren. Laat ste Woensdag voor 't feeat van Sint Jozef. Woensdag;: 's namiddags te 5 uur Con gregatie en te 7 uur Lof ter eere van Sint Jozef. Vrijdag: 's avonds te 7 uur Kruisweg en Lof. Zaterdag: te 3 uur biechthooren en 7 uur Lef ter eere der II. Maagd- STOMPWIJK. Parochie van den H. Laurontlua. Zondag: 7.30 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur het Lof en de meditatie; te 7 uur de Congregatie. Alle dagen de Catechuèmus, behalve Zaterdag. Dinsdag en Woensdag een te zingen Jaar- getijde te 8 uur. Woensdag: 6 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Dt vte- ag: een te zingen Maanddieost lo lil 19* V rij dag: biechthooren voor del meiöjes. Te 6 uur die oefening van tien Kruisweg. Zaterdag: de eerste II. Mis in het Ge sticht; des namiddags biechthooren van 4 uur af. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomew Tondag: half 8 Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half 2 Catechismus; half 3 Lijdens meditatie. In de week Catechismus naar gewoonte. Woensdag: 5 uur Lof ter eere van den H.,Joseph en Rozenhoedje voor den vrede. Vrijdag: 5 uur oefening van den Kruisweg. Zaterdag: van 48 uur biechthooren. VOORSGHOTEN. Parochie van den H. Laurentius. Zondag: half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 's middags half 3 Lof en Lijdensmedi tatie. Dinsdag: 8 uur H. Mis ter eere van .den H. Antonius. Woensdag: 9 uur de H. Mis tot wering van ziekte onder het vee. 3 uur Kruisweg. Donderdag: na schooltijd biechthooren voor de meisjes. Vrijdag: Na schooltijd biechthooren voor de jongens. Zaterdag: 8 uur H. Mis met Algemeene H. Communie der kinderen; 'a namid dags vanaf 3 uur biechthooren. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: 3de Zondiag van de Vaste.A half aoht Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half één is de Bibliotheek epen; half twee Catechismus; 3 uur Lof met Lijdensmeditatie. Na het Lof relikwie- vereering. Maandag: de eerste H. Mis cm 7 uur; con half negen Zielen vigil ie, daarna gezongen Uitvaart voor Maria Gropn gob. Van Kesteren. In de week Catechismus naar gewoonte. Dinsdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag: 7 uur H. Mis op de Kapel; 7 uur en half 8 uitreiking der H. Com munie; 8 uur gezongen H. Mis. 'Na de H. Mis Litanie en gebed tot St. Jozef. Donderdag: de H.H. Missen om 7 en 8 u.; 8 uur gezongen. Vrijdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur; des voorrn tot 10 uur; des namiddags van 3—5 uur voor de kindensn vervol gens tot 8 uur gelegenheid om te biech- WASSENAAR. Parochie van den H. Willlbrordus. Zondag: 7 uur en half 9 gelezen H.H. Missen; 10 uur Hocgmis. 2 uur Cate- diismus; 3 uur Kruisweg; 6 uitur Man nen-Congregatie. H H Missen-. Dinsdag en volgende dagen drie H.H. Missen: 7 uur, half 8 en 8 uiur. Woensdagavond 7 uur Lof ter eere van dien H. Jozef. Donderdag: de H. Mis te 8 uur, gezongen Jaargetij voor den heer E. Terheijden. Vrijdagavond half 8 Lof met Lijdens meditatie. Zaterdag: 's avonds 7 uur Lof. Deze week Catechismus volgens ge wante. Gelegenheid tot biechten bij e'ike gods dienstoefening; Zaterdag van half zeven tot 9 uur. ZEVENHOVEN. Parcchte van den H. Joannas Geboorte. Zondag: 6.45 uur H. Communie, waarna uitstelling van het Allerheiligste; 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis. Den ge- h-eeten dag Aanbidding. 2 urn- Miserere. Lied 33. 7 uur Rozenkrans, waarna Lof met Processie en Te Deum. Lied 36. Maandag: 7 uur H. Communie; 8 uur H. Mis. Dinsdag: 7 uur H. Communie; 8 uur H. Mis; 9 uur gezongen Jaargetijde voor Maria Straathof, echtg. van Th. Omt- zagt. Woensdag en volgende dagen 7 uur H. Communie, 8 uur H. Mis. Woensdagavond 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Lied 73. Vrijdag: S uur gezongen H. Mis, waarna Kruisweg en relikwieverèering. Deze week biechthooren volgens ge woonte. Zaterdag: beigin der Novene te.r eere van O. L. Vr. van Lourdes voor den weder ZOETERMEER. Paronfile van den H. Nlcolaus. Zondag: de H.H. Missen om 7 en 10 uur; I.30 Cal; 2.30 Vespers; 7"uur H. Familie. In de week da H.IL Missen om 7 ei: 8.15 uur. Woensdag-avond 7 uur Lijdensmeditatie. Daarna Lof ter eere van St. Jozef. Vrijdagavond om 7 uur oefening van ctein H. Kruisweg; daarna kort Lof. Zaterdagmiddag van 48 uur biecht hooren. ZOETERWOUDE. Parochie van den H, Joannes Onthoofding Zondag: kwart ■voor 7 uitreiking der H. «Communie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur Meditatie en Lof voor den wereld vrede.; 4.30 en 6.45 uur Patronaat. In de week de- H.H. Missen om 7 en 8.15 uur. Dage1 ijks Catechismus. Woensdag: om 2 uur nam. Lof ter eere van den H. Joseph Feest van het H. Sacrament-Mirakel van Amsterdam.. Vrijdag: na die 2de H. Mis de Godvruch tige oefening van den Kruisweg en ver eering van de reüquie van het H. Kruis. Zaterdag: Biechthooren van 3—5 en van 67 uur ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Paroctrie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uitreiking der H. Oommunde; half 8 en 10 uur die H. Mis sen; Catechismus; 3 uur Vespers. Maandag: Heden en' volgende dagen half 8 uitreiking der H. Communie; half 9 de H. Mis. Woensdag: 5 uur Lof ter eere tvan den H. Joseph. Donderdag: ha'lf 4 kinderen biechthooren. Vrijdag: 5 uur Lof. Half 4 en (half 5 kin deren biechthooren Zaterdag: 5 uur biechthooren. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag 10 Maart. Bibliotheek in het]zaaltje naast de Hartebrugskerk, van 89 uur. Maandag, in „Prediker" van half 9 tot 10 uur repetitie van de Zangvereeniging „St. Cecilia". Tevens aanneming van nieuwe leden. Zaterdag, 17 Maart van's tot 9 uur, Spaar- en Voorschotbank in „Prediker", Janvossen- steeg. GEWONE LEDEN. Dinsdag 13 Maart, 8 uur, in Prediker, Jau- vossensteeg, eerste vergadering van de leden der afdeeliug die niet zijn aangesloten bij een vakverc-eniging. Volgens het* nieuwe reglement wordt een bestuur gekozen en worden afgevaardigden voor den Brstuurs- raad aangewezen. BESTUURSRAAD. Woensdag 14 Maart, 8 uur, in Prediker» eerste vergadering van den Bestuursraad. De vabVereenigingen, die nog geene afge vaardigden hebben gekozen, worden verzocht, bestuursleden naar deze vergadering te zenden. St. Jozefsgezellsn-Vereeniging. Zondag is de zaal open van 12x/22»/2 en van 57 uur voor de leerlingen, ten 7 uur sluiting van het sjoelbakconcours, vanS10 uur verplichte bijeenkomst voor de gezellen. Voortzetting van het biljartconcours. Maandaïr, ten SVj uur vergadering van com missarissen der geh. gezellen, nieuw gekozen en aftredende. Maandag, Dinsdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de gezellen. Woensdag-avond ten 8V2 uur vergadering vvn de leden der brandstoffenvoorziening. Opkomst dringend verzocht. Zaterdag, zitting spaarkas en bibliotheek op de gewone uren. N.B, Zondagavond 18 Maart, op de voor avond van de feestdag van de H. Jozeph, van 57 uur een extra sjoelbak wedstrijd voor de afdeeling leerlingen. Zita-Vereeniging. Zondag, half 6 Spaarkas en Bibliotheek. 'e Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuflr. en dienstboden. Zondag, half 3 Mandolineclub. Te kwart over 3 zangles voor de meisjes beneden de 12 jaar, van half 4 tot ha^lf 5 voor de overige meisjes van 't patronaat en vakschool. Van half 5 tot half 6 godsdienstonderricht, half ternis buiten, deze week nog geen lessen. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Woensdag-avond Spaarkas en bibliotheek van 89 uur, (ook niet-leden kunnen wor den toegelaten.) 810 uur 's avonds de zaal geopend voor Dienstboden. Donderdagavond de zaal geopend voor dienstboden. Yrjj dagavond, Van half 8 tot half 10 de zaal geopend voor meisjes van het Retraiteionds. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (83on Père.) Yoorloopig geen lessen wegens licht en brandstoü'enbesparing en de heerschendo duisternis op straat. lederen Zondag in het St. Josephzaallje gelegenheid tot sparen en-boeken inruilen, te 3 uur voor het 3de leerjaar en te 3V2 voor voor het 1ste en 2de leerjaar. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Wegens bezuiniging van vnur en licht voorloopig geen Patronaat. De Prcsynodus van het Bisdom Haarlem. Van de verschillende besluiten vastge steld en medegedeeld op de prosynodale vergadering van het Bisdom Haarlem, ge houden den 5den Februari van dit jaar, kan de „Msbd." het volgende publiceeren; Vervroegde leeft ij d voor bet H. Vormsel. Onder no. 2 lezen wij: „Omdat Wij voor nemens zijn, den leeftijd der kinderen, die gevormd moeten worden achtereenvolgens en langzamerhand te verminderen, opdat het geloof en de zeden der jongeren in deze slechte tijden niet al te zeer in gevaar loo- pen, en opdat zij de kracht de's H. Geestes eoo spoedig mogelijk deelachtig worden, hebben Wij besloten het volgende te bepa len: In de parochies, waar het H. Sacrament des Vormsels door Ons zal worden toege diend, willen Wij, dat in dit jaar 1917 Ons ter toediening van dit Sacrament zullen worden aangeboden zij, die hun tiende jaar; in 1918 al degenen, die hun negende; ju 1919 die hun achtste; in 1920 eindelijk die hun zevende jaar voleind hebben. En omdat er geen vergissing zal ont staan, zal de leeftijd der vormelingen elk jaar in het Directorium nl. vóór den len Januari, mei) hoofdletters worden aangewe- zen. Kennis der godsdienstleer voor onderwijzers. Onder no. 10: le. In de prosynodate vergadering van 1894 (onder lila) is betreffende het examen waardoor onderzoek moet worden gedaan naar de kennis der godsdienstleer bij de onderwijzers, aldus bepaald: „De onder wijzers moeten eenmaal dit examen afleg gen, alvorens zij voor de eerste maal in een school worden toegelaten tot uitoefe ning van hun ambt." Deze bepaling wordt niet alleen nogmaals in herinnering gebracht, maar daarenbo ven bepalen Wij, dat, voor het geval door bijzondere dringende omstandigheden een onderwijzer moet) benoemd worden, die e©n diploma van een~dergelijk met goed gevolg bekroond, examen niet bezit, in de akte van benoeming de verplichting worde aan gegeven, zoo spoedig mogelijk zulk ejti. di ploma te verwerven. 2e. Hij dezen brengen Wij ter kennis der Eerw. Geestelijkheid, dat het prvilege eertijds door ons gegeven aan de leden der Diocesaan Vereeniging van Onderwij zers in het Bisdom van Haarlem, waar door de aanstelling tot hoofd eener school in Ons Bisdom, voor hen die tot het Aarts bisdom behooren, bemoe'ilijkt werd, door Ons is verklaard vervallen te zijn. De patronaten. Onder no. 13: Wij kunnen niet nalaten de aandacht- Onzer Geestelijkheid nog eens te vestigen op de Jeugdorganisatie. Met voldoening hebben Wij gelezen het jaai'verslag der Patronaten in Ons Bisdom, en daarin opgemerkt het aanzienlijk getal der Patronaten en den veelzijdigen nutti gen arbe'id in die Patronaten voor de jeugd verricht. Maar toch kunnen Wij niet ver helen, dat er voor dit in oneen, tijd zoo noodzakelijk werk nog meer kan en moet worden gedaan. Wij w"len Onze verlan gens dienaangaande nog eens duidelijk aan Onze Geestelijkheid mededeelen, in de ze kere verwachting, dat zij zich zal beijve ren deze te vervullen. le. De Geestelijkheid beschouwe het Pa tronaat) als eene zaak van gewone, gere gelde zielzoFg; 2e. Het Patronaat zij dan ook bij voor keur parochiaal; en zooveel mogelijk in iedere parochie worde een Patronaat op gericht zeker voor, jongens en waar noo- dig ook voor meisjes; 3e. Zulk een Patronaat worde ernstig opgevat: a. zal degelijk godsdienstonderwijs ge geven worden; b. zal de veelvuldige»H. Communie wor den bevorderd; c. zal voor de ouderen de deelname aan de gesloten retraite geregeld worden aan geprezen; d. zal worden gegeven herhaling'»- en voortgezet onderwijs, en verder maatschap pelijk onderricht volgens de behoeften der beschermelingen; 4e. Om deelname aan neutrale vakver- eenigingen tijdig te voorkomen, worden do vakbeschermelingen aangesloten aan de R. K. Vakorganisatie (waartoe het Patro naat samenwerkte met deze vakorganisa tie volgens den grondslag der samenwer king door het Doorl. Episcopaat goedge- 5e. Teneinde het Patronaatswerk des te krachtiger t)e maken, sluite ieder Patro naat zich aan bij den Dioc. Bond van Pa tronaten. Om op de hoogte te blijven van hetgeen in de verschillende parochieën wordt erf- daan voor het Patroriaatswerk, hebben Wji de besturen van de Dioc. Bonden gein «dl Ons ieder jaar verslag der werkzaamhe den van de Patronaten in Ons Bisdom in te leveren, met alphabetische lijsten van de parochieën, waarin een Patronaat ic opgericht. Gemengde berienten. Geheimzinnige diefstal. Uit de boer derij van den veehouder Hettlnga te Langweer (Friesland) is dezer dagen een trommel gestolen, waarin voor eenige dui zenden guldens waarde aan effecten, gou den tientjes en sieraden. Sporen van in braak waren niet aanwezig, terwijl de deuren gesloten bleken te zijn. Alleen de kast, waarin de trommel stond, was open gebroken. De justitie uit Heerenveen hééft een onderzoek ingesteld, vergezeld van den heer van Ledden Hulsebosch uit Amster dam. Een buitenkansje. Te Brakel vond men op den oever dar rivier een zalm, welke voor /110 werd verkocht. Te ZuPtehem vond men er een, die reeds door vogels be schadigd was, maar toch nog ƒ25 op bracht. Solidariteit. Een vijftal smokkelaars werden door marechaussees van 's*Heeren- berg naar Arnhem overgebracht, ten einde in de strafgevangenis1 aldaar in voorloopi- ge hechtenis te worden gesteld. Bij hun aankomst te Arnhem waren op het Stati onsplein een honderdtal personen bijeen, mecrendeels collega's-smokkelaars, die een poging deden dm de arrestanten te ont zetten. Onmiddellijk werd de. hulp van de stationswacht gerequireerd. Deze wist de bende op een afstand te houden pn inmid dels konden de gearresteerde smokkelaars worden overgebracht. Diefstal uit een brandkast. Gistermor gen werd ontdekt, dat- de brandkast, staande in het kantoor der firma L. Frie- zer en Co., in reclame-artikelen, te Amster dam, met een valschen sleutel was ge opend. Er bleken een bedrag van ongeveer ƒ400 aan Hollandsch en vreemd geld en en kele niet-verhandelhare effecten uit gesto len te zijn. De dader heeft zich vermoede lijk laten insluiten. Onjuiste belastingaangifte. Voor het gerechtshof te Arnhem werd Donderdag be handeld de «aak tegen den koopman te Al melo, die door de rechtbank aldaar we gens onuiste aangifte voor de inkomsten- en oorlogswinst!?:' ting werd veroordeeld tot ƒ500 boete en 14 dagen gevangenisstraf. De advocaat-generaal eischte ƒ800 boete subs. 2 maanden hechtenis en 2 maanden ge vangenisstraf. De verdedigPTmr Ten Brug- gencate drong aan op voorwaardelijke ver oordeeling. Brutaal stukje. Te Well eenige rijksamlbtenaren in eeai loodfe scheiden e karvrachten in beslag genom goederen dioen opbergen, tot dat de u zou komen, dat ze verkocht zouden den. Eerstdaags kwam men tot de dekking, dat de gdheele loods Jteeg vvos, Weer bevroren aardappelen. Door weer ingetreden voinst zijn van deaajr appelen, die ntu notie nideT zijn, weer h& wat bevroren. Te Haarlem doet de ufo tour van het Levensmidideleubedrijf partijen sorteeran, maar desondanks aj niet al'le aardlappiëleni, die gediistrifousti worden, vorstvrij. Men hoopt echter bi nan enkele dagen door de witv leozl, aardappelen heen te zijn. De geel-vLagzi eijn reeds beloofd. De vorst. Het stoomboot- en schea vaartverkeer op heit Zwartewater is thai voor de tweede maal wedeir gestaakt, sommige pilaatsen beëft hét drijfijs iw weder vastgezet. Door strenge vorst zijn het Win Set terdiep en de zijkiainalen opnieuw voor scheepvaart gestoten. Onder puin bed&lven. Men meldt Heerlen aan de „M-sbd.": Gistermorgf circa half elf is bij het rangeeren ledige wagens naar de mijnen de Lam en de Vereeniging de voorste wagen spoord, met het gevolg, dat een steen; wadithhiöjei waar de wagen tegen orpl« instortte. In dit lokaal bevonden a juist negen mijnwerkers, die door neeretor tend puin bedolven werden. Eï ge werden érnstig gewond. Honden gezocht. In do Gelder^ grensplaatsen koop en in die laatste daa Duitsahers honden van aLLertod soort 1 die naar Pruisen worden gesmokkeld, einde tot vleesdh voor de conswanpt» worden verwerkt. Twee Hagenaars aangehouden. hebben indertijd het beroemde verhaal had van een Haagsche dame met een oollcist, waarin piepers zaten, wat li reuzengek gevonden werd. Thans zou zelfde dame voor hetzelfde feitl als pk-n' slim en sluw aangemerkt worden, ws aardappelen worden bijna goud waren, de grootste aristocraat kan thans zoni blikken of blozen met) een kofferte aanlr pels loopen en ze zullen hem met een kt oogje nawijzen en zeggen: „Die kan het) talen." De politie denkt er echter anders en stelt paal en perk aan de hoeveelhi die iedereen hebben mag, en wil dat je eigen aardappeltjes ook terzelfder st oppeuzelt. Uitvoeren is dus verboden, in verband hiermede worden op do ons te Rotterdam nu en dan nog al mandjes en koffertjes in beslag gen<! die "anders in niet-Rotterdamsche ma* zouden verhuizen. Zoo werden gisteren op het station de Z. H. E. S. weer een tweetal heet aangehouden, die in het zweet huns '8 schijns het reeds zoover gebrachthadfl dai ze lector ecu ïvufrer met piepers totk getorst hadden. Juist op het punt, di. met hun kostbaren last den trein wild instappen, kwam de "politie, strekte de ve, onverbiddelijke hand der wet uit, donderde: „Non plus ultra". Proces-verbaal werd opgemaakt, del genaars mochten^gaan, en wij hielden heerlijke piepers. ,,Msb.' Nekkramp. Te Amersfoort heeft) onder de op de vlasakkers gelegerde m taiiren van het lie depot Infanterie geval van nekkramp voorgedaan. De lij is naar het Hospitaal overgebracht, tfer» de loods, waarin hij vertoefd heeft, isoleerd is. In de Mariastichting te Kaa-rlem vtf een 6-jarig knaapje uit Schoten verplet lijdende aan nekkramp. .Een vermoede! geval is geconstateerd bij een 20-ja meisje uit Haarlem, dat) eveneens in ziekenhuis verpleegd wordt. Ook te Maastricht heeft zich een val van nekkramp voorgedaan bij jonge vrouw. Zij werd in het gesticht varienberg geïsoleerd. Zij is'spoedig aaa meedoogenlooize z'ektle voerleden. Het hooger landbouwonderwijs. Thans is verschenen een Memorie 1 Antwoord op een Voorloopig Versli dat reeds eenige jaren ond is, n wetsontwerp tot regeling van het b» landbouw- en hooger diergieueesJüiii on'deirwijs. De Minister heett bezwaar tegen (lff| tiging van een C/andlboiuwtooogesdwol Wagen ingien, dat daarvoor Zl i. te is, te afgelegen en te onbereikbaar, 1 wijl hij de meerdere kosten van ging te Utrecht ndet zoo buitcngevi» hoog noemt - Intusschen de Kamer heeft web de begrooti ngsdebatten in 1911 besu dat de llandbouw-ihioogesdhooT, ai's bomt, te Wageningen zal- moeten tigid worden en.- de heer Postlhuma zich er, zij het noode, bij neer. Dat nu de hoogetschool er spoedig l Ook en wij zouden zelfs wi den vooral op landbouwgebied n"* wij ons land een todkomst bereiden. Bollenuitvoer naar Duitschland. Naar het „Weekblad voor Bloemb"^ cultuur" verneemt, worden ernstige] gingen aangewend om te trachten gunning tot invoer van bloemho-len Duitschland mogelijk te maken. De &cüio Regeering stelt, z»oals bekend, eésch, dat de betaling eerst zes maas na het sluiten van den vrede zal je- den. Wanneer de Duilseihe koope* den gewonen tijd blijven betalen en ge'd bij een Duitsche bank blijft de den door de Duitsche Regeering geschreven termijn, is er misschien oplossing te vinden, mits de poginfv®^ op die Duitsche bank-satdi voorschot krijgen, in Nederland slagen.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 6