Uit de Omgeving. hwr L. Ga-oenawegen, votoa'zltbetr van de IJsclub te De Bilt, diit bemeitoeinde, trad aetiei op, door den inspecteur van politie ie waarschuwen, toen op zijn vetraoak. de schipper niet wilde stoppen. De inspecteur gewapend met een duimstok en de kaur van heft wiateoscfluap veivselbeefn spoedig1 ter pCoatse en nia meting Wiealk het ijs reeds ruim 5 c.M. dik was. Op last van den burgermeester werdi veaider doorvaren belet op grond van de 0e ajlimea van art. 13 der keur op het wa terschap en wend tegen dien schóp per pro- cefö-warbaail opgemaakt, da air die Grift niet bevaren mag worden, wanneer het ijs 5 c.M. of meer dik is. De sdhippea- keerde terug en de Grift wend mat een ketting afgefloten. I Jsongelukken. Gisteren is de landbou- wersizoon V. uit Hoenkoop bij het schaat senrijden tusschen Hoenkoop en Polsbroek te water geraakt en verdronken. In het Veld, onder St. Pancras, is gisteren een boerenknecht in een wak ge reden en verdronken. Te Klazinoveen (Dr.) is Maandagmid dag' de openbare lagere school met zes lokalen geheel uitgebrand. De oorzaak is niet met zekerheid te zeggen. De schooft- «neubelen konden gedeeltelijk worden ge red; Verzekering dékt de schade. IJsongelukken. Tusséhen Zuiderwou- d'3 en Uitdam had' dr. Bakker uit Broek in Waterland gisftereoi het ongeluk door bet i}9 te geraken. Per flee zijn patiënten bezoekende, zakte op een nog zwakke plek de slede er door, zoodot de geneesheer en zijn begeleider In een gevaarlijke positie verkeerden. Met moeite wist eerst de be ga'eider o-p het droge te komen om daar na den dokter te helpen-. Op hot „Kol" tusschen Eindhoven en Geldrop zijn twee zoontjes, 12 an 9 jaar oud, van den spoorwegwachtor te Geldrop verdronken. Te KlShuHsdJa, gemeente Bailing wol- de, verdiix)n(k)en gisteren*bij hot schaatsen rijden twee volwassen dochters van. den arbeider Topeten. Bij het schaatsenrijden op dé Wate ring te Wormervear is gisteren Jan H., bediende bij de coöperatie te Zaandijk, verdronken. Te Boskoop is een knaap van 9 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Bij het schaatsenrijden op het nieuwe kanaal te Vrieseloo zijn gisteren de 19- jarige Albert Sp-rik en Aiko Smit verdron ken. STADSNIEUWS. Patronaatsfeest. De meisjes-patronaten mogen zich in Leiden in een grooten bloei verheugenl 'n Gezellig en blij geroezemoes van kin deren was 't gisteravond in de groote zaal van ,,De Burcht", toen we er om half acht binnenkwamen. Het St. Agnes-meisjespa- tronaat van de parochie O. L. Vr. Hemel vaart gaf er een feestuitvoering voor de ouders der kinderen. In de eerste rijen za ten de kinderen, daarachter in grooten getale de ouders. De hoogeerw. heer De ken en de weleerw. heer kapelaan Leusen vereerden het feest met bun belangstellen de tegenwoordigheid. Schreven we 'n vorig jaar al 'n keer, dat we waarlijk in bewondering waren voor de beschaving, welke er- uit zang en «pel, uit al het doen en al de manieren der meisjes sprak w-e kunnen hetzelfde van dit jaar feest van het St. Agnes-patronaat herha len. De liederen werden zeer beschaafd en heel fijn gezongen. '1 Was echte volkszang, die ten gehoore werd gebracht. Echte volks zang, niet slechts om de liederen aelf waaronder o. m. de pakkende liedjes van den bekenden Emiel Hullebroeck maar ook omdat alle leerlingen van het patronaat meezongen. Niet door een uitgezocht keur- corpsje, doch door allen, zonder ééne uit zondering, werd dit koor gevormd. De zang onderwijzeres of directrice van het koor, mej. D. van Sonderen, alle lof voor de tact, waarmede ee de kinderen zóó ver heeft weten te leiden. Mej. C. Gründ-emann, een der bestuursle den, begeleidde den zang door haar keurig pianospel. Ook de andere dames be^ stuursleden en onderwijzeressen waren te genwoordig, eorgden voor een uitstekende regelmaat, en hadden de handen vol met de meisjes, tot aller tevredenheid, te voor zien van chocolade en versnaperingen. Nadat er eenige liederen waren gezongen hield de "weleerw. directeur, kapelaan A. v. Meeuwen, een toespraak. De eerw. spr. herinnerde er aan, dat het juist een jaar is geleden, dat in dezelfde zaal voor het eerst het feest van de patro nes van het patronaat St. Agnes wercl ge vierd. Zondag is dit feest wederom kerkelijk herdacht door een algemeene H. Commu nie en het opdragen van een H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van het patronaat, 't Verheugt spr., dat de ouders ïn zoo'n grooten getale nu o-p dezen avond zijn op gekomen. Spr. acht 't niet noodig hun uit een te zetten, wat een patronaat ia Iedere parochie in onze goede sleutelstad heeft nu haar eigen patronaat. Daar mogen wij groot op gaan. Daarin ziin wij verschillen de andere steden in ons bisrftm voor. Dnt wij in ons patronaat in ons 3de leer jaar 78 leerlingen hebben, aldus de eerw. directeur, is een bewiis, dat zeker in onae parochie een patronaat noodzakelijk of al- thans hoogst nuttig is. Vele meisjes uit onze parochie worden bij het verlaten van de school naar een be trekking gezonden, naar fabriek of breierij, waardoor niets meer voor hare ontwikke ling wordt gedaan. Om in die leemte te voorzien, is het patronaat opgericht. Het patronaat geeft godsdienstonderwijs, her halingsonder wijs, naai onderwijs, zangon derwijs, het leert sparen, het verschaft goede lectuur, enz. In ops pnttrOTiaat wordt de volkszang be- -»efr: zooals blijkt uit de uitvoering van dézen avond, lör is geen clubje gevormd; alle kinderen zingen mee. De eerw. directeur wijst verder op het nut van de spaarbank. Van Nov. 1914 tot Jan. 1917 is er ingelegd f322.81 en terug betaald f 133.02$. Van Jan. 1916 tot Jan. 1917 is ingelegd 240.82$ en terugbetaald f 119.97. In het geheel is gespaard door 57 kinderen. Uit de bibliotheek aijn vele boeken door de leerlingen geleend. Spr. houdt rich aan bevolen voor het ontvangen van. nieuwe boeken voor de bibliotheek. De eerw. directeur wekt de ouders op tot een eensgezinde medewerking met het bestuur van het Patronaat, waarin zij moe ten zien een hoogst nuttige, door den Bis schop uitdrukkelijk gewilde instelling. Dank brengt kapelaan v. Meeuwen aan den hooggeachten Deken, die door zijn hooggewaardeerde tegenwoordigheid blijk geeft van zijn sympathie vocvr het patro naat, aan wiens goede en milde zorgen spr. bij voortduring het patronaat blijft aanbe velen (applaus). Ook dankt de eerw. spr. de dames, die zooveel zorgen hebben gewijd aan het goed slagen .van dezen feestavond. Ten slotte maakt de eerw. directeur be kend, wie er een prijs hebben verdiend. De aardige prijzen werden omGer de pauze uitgedeeld. Voor de pauze werd een Danklied gazon- gen voor den Directeur, dat een hartelijk applaus der aanwezigen uitlokte. Na da pauze werd dioo-r de meisjes op gevoerd „Faiiola", een drama in 6 bedrij- vetrn, hetwelk de beikieexingsgeschiedcnds bevat van een Rooanscbe jonkvrouw uit die laatste CIhrisftemnervo Igmg in de vierde eeuw. Heel aardig werden de verschillende roMten vertolkt; in het beschaafde spre ken dar kinderen was wednig of gesn dreun; zie gia/vem daa/rentegiem juisit bijna dloorioopend blijk van een meeleven en meevoelen met die mooie, leerrijke en (Mcpzinnga strekking van het toch eenvou dige toonaelstuk. Van het begin tot het eind heeft het ongekunstelde spel der meisjes onze aandiadht gesponnen gehou den. Twee diagen geileden was een der }me deepéleTKliern, düe da crpU \vani Agnen. vervulde, ongesteld geworden; haar plaats vervangster bracht 't er echter keurig af na zoo'n korten repetitietijd. Een goed idee was 't, om den inhoud van het drama in het programma te vermelden. Wij vertrouwen, dat de donateurs op as. Donderdag in grooten getalle blijk zul len geven van hun levende belangstelling in het zoo mooie werk van het meisjes- patronaat. Zij zullen dan zien, boe nuttig hat St. Agnes-patronaat werkt! R.K. Studenten-vereeniging „St Augustirrus". De voorzitter, de heer L. Niemöller, hield voor deze vereeniging een lezing getiteld: „Een Europeesehe Statenbond". Spr. begon met voorop te zetten: „De wet ten der christelijke moraal zijn niet alleen bedoeld voor het individueele leven, maar ook voor 't gedrag van staten tegenover el kaar". In het eerste gedeelte zijner lezing behandelde spr. de oorzaken van xlen oor log, n.l. om te zien, of oorlog een. noodza kelijk verschijnsel is. In dat geval zou geen redmiddel mogelijk zijn. In de oude tijden was oorlog werkelijk een cultuurfactor, een verschijnsel, dat meegeholpen heeft, om de inenschen zich ta doen ontwikkelen tot wat ze nu Bijn. Maar door de eeuw en lang en invloed van het christendom ontwikkelde rich het rui mer besef van menschelijkheid en eenheid- Door de geweldige verkeersuitbreiding werd dat bewustzijn steeds sterker en thans is het maatschappelijk leven van iedere na tie met dat van alle andere naties ten nauw ste verbonden. En niettegenstaande ddt, wordt er toch nog oorlog gevoerd! Spr. ging uitvoerig na de oorzaken, welke dit verschijnsel hebben kan, en kwam tot de conclusie, dat oorlog in onzen modernen tijd n i et een noodzakelijk uitvloei sel is van den verdorven menschelijken aard, niet van rassentegenstellingen, ook niet van het kapitalisme, maar dat haat, vijandschap tusschen twee volkeren het ge. volg is van onrecht, dat men elkaar heeft aangedaan' en vergelding zoekt. Dat onrecht nu werd bedreven en de oorlog werd dus veroorzaakt door de heersch- zucht en het daarmee gepaard gaande mi litairisme der groote staten, dat zich ver borgen hield achter_z.g. handelsbelangen! In het 2e gedeelte behandelde spr. het redmiddel, n.l. den statenbond. Spr. ging de geschiedenis van he^ vraagstuk van den statenbond na, besprak uitvoerig het groo te werk van den Franschen priester Ch. C. de St. Pierre, getiteld; Projet de la Paix perpétuelle" en somde de voornaamste schrijvers over dit onderwerp op. Na de theorie besprak hij de practlijk, gaf n.l. de voornaamste bepalingen weer van de Grondwet der Vereenigde Staten van Ame rika en wees op het voorbeeld van de Ver. Staten van Braeilië, Australië en Zuid-Afri- ka. Vervolgens behandelde spr. de brochu re v£yi Franz v. Liszt: ,,Ein Mitteleuropai- scher Staatlenverband" en wees er op, hoe in alle landen en in allerlei kringen zich die wensch naar een hechtere rechtsorde tusschen de staten openbaarde. Spr. wilde niet behandelen, hoe zulk een federatie er zou moeten uitzien; dat zou vooral afhangen van de verhoudingen na den oorlog; rnaar één ding wilde hij wel vooropzetten: De Bond moet) berusten op absolute gelijkheid en absolute inwendige zelfstandigheid van alle deelnemende sla- ten. Daarmee vervallen ook de meeste be zwaren, die men tegen den Statenbond heeft aangevoerd. Ten slotte richtte spr. zich nog tot de aanwezigen als Nederlandsche Staetsbur. gers. Hij wees erop, hoe wij Hollanders in vroegere tijden de herauten waren van het internationaal verkeer, hoe de Hollanders meer dan alle andere volkeren daartoe hebben bijgedragen. Fr» wji. de nakomelin gen van die oude Hollanders, t wij, reeds door de lieriner voorbestemd W bemidde ling der cul'uursteoomingen, die ons van Frankrijk, Duitsscklapd «n Engeland toe vloeien, wij Bouden thans die taak wee>r kunnen opnemen. Het resultaat van 1914 zal wel zijn, dat voortaan slechts tot oorlog besloten wordt door de volkeren, die hein voeren gaan. En als die volkeren, dan weer worden opge wekt tot wederkeerige invoeling en ware liefde, dan is het heil der toekomst verze kerd, en daarin een leidend aandeel te ne men dat kan zijn de Roeping van Nederland; even nuchter als ideaal, dus onzer waardig! Na het hartelijk applaus ontspon zich een levendig debat. Vervolgens bedankte de vice-voorzitter, de heer F. Bertels, voor de schoone lezing, en sprak den wensch uit, dat de heer L. Niemöller nog dikwijls voor de vereeniging als spreker mocht op treden. Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. De afd. Leiden en Omstreken van den Nederi. Bond van gemeente-ambtenaren hield gisteravond een vergadering in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal, waar in mr. P. E. Brief, lid van den Raad van Leiden, zou spreken over „gemeentelijk grondbedrijf". De vergadering werd geopend door den beer T. E. Rosier, bij afwezigheid van den voorzitter, den heer de Groot, van Noord- wijk, die door ambtsbezigheden verhinderd was. Aanwezig waren de wethouder Bots, de heer Driessen, directeur van gemeente werken en de burgemeester van Sassen- heim, eenige raadsleden van Leiden on naburige gemeenten en verscheidene amb tenaren. Spr. begon met een beschouwing over grondpolitiek der gemeente. De verkeers- politiek, het uitbreidingsplan, de bouwver ordeningen zijn van zeer veel belang voor de grondprijzen. De uiterste zorg moet aan uitbreidingsplan en bouwverordeningen worden besteed. Gemeentelijke grondaan koop zonder vast plan en doel is gevaar lijk. Grondbedrijf is nopdig als men meent in de naaste toekomst gronden noodig te hebben, of om de prijzen te beheerschen. Do voor- en nadoelen van een grondbe drijf worden daarna overwogen. Een der nadeelen is, dat het leiden, kan tot roeke- looze aankoop, een der voordeélen, dat de lasten der aankoop voornamelijk rente en aflossing niet komen ten laste van het te genwoordige geslacht. Wenschelijk is wel om de rente te brengen ten laste van het heden, als men een rem w-enscht tegen te veel aankoop. Daarna wicxrdit do inrichting van het grondbedrijf besproken. Gewone en buitengewone inkomsten, en uitgaven. Im bremgdng van oude gromden. Winsituit- keering. Tem öLoitte wordt belhamdéld het uitgeven van gemeentegronden in 'erf pacht met de voor- en nadeelen daaraan verbonden. Van de gelegenheid tot gedach- f en wisseling werd gebruik gemaakt door Sen heer Sytsma, lid van den. Raad van Leiden, die gaarne sprekers meening wensclhte te 'hooren over hot inrichten van een grondbedrijf te Leiden. Spreker meen de, dat het niet op z'n weg ligt om thans de', dat hert niet on z'n weg Ligt, om ihans een speciale commissie overwogen wordt. Tram Den Haag—Leiden—Katwijk. Het comité voor spoor- en tramverbin- dingen tusschen Leiden, Katwijk en 's-Gra- vefnhage gevestigd te 's-Gra\ eadiage, heeft van den ingenieur A. J. Rricger te Soest bet gevraagde rapport ontvang/in. Aanbievaliem wordt wenk te makeiru van oen ilooaalspoorwog KatwijkValkenburg WassenaarDem Haag met tramzijtak van Valkenburg (Wassenaar) naar Lei den. Het is de bedoeCii^g de lijn Katwijk 's-Gravonbage met. bogen van zeer groo ten straal te ontwerpen tot opneming van gro o tep oor we grna ter ieddoor verbin ding met den riectirischen spoorweg bij de grens der gemeente Wassenaar. Aansluiting bij den tramweg Leiden- No ordw ijk woaxlit bij die Leidedh© Buurt '3n met het Haagscihe tramwegmet aan het einde van dem WaaMorperwcg door een brug over het Kanaall voorgesteld, waar door een geschikte gemaemsehap met de steden Leiden en 's-Gravemhage verkregen zou worden. Bij Kon. besluit vao 22 dezer is mr. J. H. Garpentier Altdng, hootgleeratar aan de Rijksunivensdteat te Leiden, met aanstel ling tot burgerlijk ambtenaar, met ingang van den datum waarop hij als hoogleer aar wordt omtsllagen, benoemd tot president van het Hooggerechtshof van Nederi.- Indië. Bij Kom. besluit van 20 dezer is, met ingaing van dien. datum, op zijn verzoek, een-vol ontslagen ais Rijkskeui-meester in bijzonderen diernst te Leiden, de veearts J. Rinses, te Arnhem. De arr.-rechtbank te Alkmaar heeft ter vervulling eener vacature van rechter m hoar college op aiphabetisohe voordracht van drie personen geplaatst mr. C. H. Beekhuis, advocaat em procureur alhier. De lancLstormsergeanten D. .W. Henkei en J. V. A. Leesberg, beiden van het 4e Re giment Infanterie worden gedetacheerd te Harderwijk tien einde aldaar aan een drie. maandschen cursus tot vaandrig te worden opgeleid. Gisteravond hield de propagandaclub „St. Petrus" eén algemeene vergadering in „Prediker". Vele afgevaardigden der vak- afdeélingen waren aanwezig. Nadat de stee notaris, die het. voorzitterschap waar nam, de vergadering had geopend, werd met do behandeling van het Concept-Re glement begonnen, welke besprekingen stof tot discussie boden. De weinige punten van die agtmdia worden verdaagd tot een volgende vergadering. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, waarna dio waarnemend voorzitter do vergadering sloot. Hedenmorgen cvem voor zeven uur was het paasei van den melkboer M. op hol giesfliagen terwijl de voeumam in do fabridk Nutrdx was. Het dier liep in vollen ren de Steetnséh/uur af, d» brug bij het park over, en werd <xp da Garenmarkt door den heer H. P. in rijn vaart giestuil Tangievoflge van de strenge vorst is gis teravond op da Gorenimiairikt eem buis van die watehleddang gesprongen, zoodiat bin nen korten tijd de straat ondier water stondi Reparateurs wisten het omgeval spoedig te varhelpen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Huurwet. Schepenverordeningswet. De huurwet is afgehandeld, nadat hét amendement Do Monté Verloren, om de wet automatisch te doen, vervallen 6 maan den nadat do Kroon zal hébben bepaald dat de buitengewone tijdsometamdghedan niet meer aanwezig rijm, met lbnke meerderheid was aangenomen. Daarna kwam de Sdheponopvorderings- wet aan de drde, een wet, waan van de strekking niet is requisiti'3 of opvordering vam schepen, doch, zooalis de heer van Raai te 't zeer duidelijk uitdrukte: bé- vrachting'Sdwang door de regeering op gelegd, waarbij de huuirwaardè zoo moge lijk in oveirleg met de eigenaren en an ders na aifLoop der gedwongietn reis door een daartoe aangestelde commissie zal worden vastgesteld. Er werden nog al theoretische en prac- tisdhe bezwaren tegen daze wet aange voerd. Maar we gelicovem, dat ze er wel door zal komen. 'sAvomdfi was Hoofdstuk IV weer aan de orde. De Mmistsr van Justitie, de heer O r t, las een ontzaglijk lang antwoord voor op de bonte menigte opmerkingen, die veriieiden week waren giamaakt. Aan- tedkeaiing verdient: dat de Miii. geen be handeling van groote justitieölie ond'er- war^jön in deze parlementaire periode meer verwacht, dat hij een spoedig behande len der Invoeringswet van bat Militair Straf- en Tuchtrecht gaarne zou bevor te ren, en einde/lijk, wat de dienstweigering betreft, dat deze gevaarlijk kan worden, voor de veiligheid van den Staat en dat de vraag, of aan ben, die gemoedsbezwaren heSben, een anderen dan gewapenden dienst kan worden opgedragen, zou moeten worden beantwoord door den Minister van Oorlog. Het hoofdstuk leverde overigens, in een zeer dun bezette Kamer, wednig belang rijks op. Rechtzaken. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Gerechtshof te 's-Gtravemhage heeft heden arrest gewezen in dé zaak tegen: G. J. R., spek- 'en vethiancHeiLaaa- te L el- den, dlaor de rechtbank te 's-Gra,venhage Venooaldeelld tot f25 boete of 10 'dagen hechtenis wegens poging tot veibodem uitvoer van regeeringsspek. Laatste berichten. De „IJsseldijk". Bij het Departement van Buiten lain ische Zaken is bericht ontvangen da.t het stoom schip „IJisseldijk", gef.iaden met voor de Regeering (bestemde goederen, en dat zoo als békend, in Engeland werd opgehou den, is Voorzitter Tweede Kamer. Op die lijst voor de nioiminatie voor hét voorziittenschap werd die eerste plaats bij eerste stemming toegewezen aan dem heer Fock (U.L.) met 55 van do 63 st., de tweede plaats aan den heer Schaper (S.D.) met 51 van de 65 stemmen, de. der de plaats aan den heer Ruijs de Beeren- birouck (R.K.) met 64 van de 70 stemmen. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Helena^ d. van B. Chaur 'drexn en N. Ververs. Antondius Jacobus, z. van A. J. Ciasteleijn en J. W. Ouds- hoom. Johannes, z. van G. Kooien em E. van Venetieai. Susanna Carolina, d. van C. Kikkert en S. Duikers. Marga- refhia, d. van J. Hsriand en J. C. Jansen. Frans PhiT/ip/pns, z. van D. van Lies hout én J. M. Mieremet. Agatha Cor nelia PetnoneMa, d. van H. W. Otto en C. vam dlem Hoek. Piet, z. vam W. Sprin gier en M. Bon. Catharina Johanna, d. van A. J. J. da Boer en C. J. Lindhout. Frans, z. vam F. Stikkélorum on C. M. Muildier. Sara Elisabeth, d. van J. A. van der Zeeuw en A. Choufoe.r. Mina,, du van H. van Loef em E. M. Klinkhamer. Jisdna Maria, dl van J. J. Rijsbergefi em P. M. de Graaf. Catharina Johan na, d. van L. de Water en M. J. vom der Klaaiuw. Geleirtrui, d. van A. Sasburg en L. van die Woerd. Magdalena Jo hanna, dl van Th. A. Lamboo en J. W. van der Krogt. Jacobus Johannes, z. van P. Sjardin en J. M. Koene. Financieele Berichten. Wisselnoteeringen (Amsterdam). Zicht. Londen f 11.67V2 n Parijs 42. n Berlijn 41.25 Zwitserland 48.77t/2 Weenen 26.25 Kopenhagen „67.20 Stockholm 72.32V2 Koers van het geld Prolongatie 23/4 pCt. AMSTERDAM, 24 Jan. Tee. Aangevoerd 165 vette kalveren, le quai. ll.Oü u fO.Oo 2e qual. fl.80 a f0.3e qual. 1.U0 af 0. per kilo; 129 nuchtere kalveren f 12.a f 16, 000 schapen fa f.-r per stuk. 390 vette varkens, Hollandache, le aual. aot. In vette varkens geen jaandei. VOORSCHOTEN, 23 Januari. Vrije Veiling. Aangevoerd 600 eieren, prijs per 100 stuks f 11.5012.10, 20 konijnen per st 1 0.151.50, 3 jonge hanen per stuk f 1.65; tyoerenkool f 1.20 per 100 stuks, knolrapen per stuk 5—6 ets., peeren. f 0.20—0.24 per, K.G., kroten per stuk f 0.02. STOMP WIJK, 23 Jan. Veiling. Op de heden gehouden eierenveiling werden aangevoerd 1417 kippeneieren, die verkocht werden voor f 10,60 a f 11,45 de 100, benevens 7 eendeneie- ren, die f10,650,opbrachten per lOOstuks. WOERDEN, 24 Jan. Kaasmarkt. Heden aan gevoerd 41 partijen. Men betaalde voor Goud- sche 1ste soort f7072, 2de soort f6870, zwaardere f72ryksmerk f72—,met condities, alles per 50 K.G. Handel matig. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 24 Jan. 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: 777.4 Skagen. Laagste barometerstand: 764.2 Haparanda. Verwachting tot den avond van 25 Jan. Matige Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind, half tot zwaarbewolkt. Droog weer, lichte tot matige vorst. Marktberichten. De kaasmarkt van Bodegaven is gisteren abuisdeveiijk onder Leiden ge- pita atst. ALPHEN. De Hanze. Gisteravond tirad in het öt. Joseph-,gebouw voor De Hanze als spreker op de heer H. v. d. Bulc, van Rotterdam, die het onderwerp behandelde: Zondag-s. rust. Na opening met den christelijken groet en een kort inleidend woord van den voorzitter, werd het woord gegeven aan den. vheer v. d. Brule, die het als Hanze-lid toe juichte, dat in Alphem een verbod was tot «tand gekomen ten. voordeele van Zondag sluiting. Spr. resumeert, dat Zondagsrust noodzakelijk is en betreurt hetJ, dat door vele middenstanders geen daadwerkelijke pogingen worden aangewend om deze ie bevorderen. De middenstander moet eich stellen bovem een publiek, dat arbe'd eischt op Zondag. De organisatie is voor den mid denstander ook noodig om de Zondagsrust te bereiken. Spr. vergelijkt) verder het huisgezin, waar des Zondags gearbeid wordt, met dat, waarin zulks niet geschiedt Spr. besluit zijn lezing met warme aanspo ring tot den middenstand mede te werken ter bevordering van den Zondagsrust). Na een woord van dank aan spr. werd de ver gadering gesloten. HOOGMADE. Te water. Gisterenmiddag omstreeks een uur gemaakte de zoon van den land bouwer H. V. bij het afrijden van een brug met zijn paard en wagen in de naast den weg liggende sloot. Hoe fratrd het ook gevroren heeft, die vracht kon het ijs niet houden en slechts met die grootste moeite toon men er in slagen het bijna geheel vea;stijfde paard op den kant te sflecpen. Wonder boven wonder was het rijtuig (een breach) geheel onbeschadigd en kon de voerman op een sukkeldrafje zijn weg voortzetten. Hardrijderij. IJs en weer dienende, zal a.s. Vrijdag door de IJsclub ..IIoog- ma de" op den Does een hardrijderij ge houden worden diootr de leden dier club. HILLECOM. Kruisverband. Dinsdagavond trad op uitnoodiging van het Kruisverbond „St. Bernardus", alhier als spreker op de wel- ed. heer Kamerbeek uit Haarlem. De op komst was niet groot, hetwelk teleurstel lend werkte op den spreker, die zich ech ter hierdoor niet liet ontmoedigenen een gloedvolle rede hield over vakorganisatie en drankbestrijding en middenstand en drankbestrijding. De voorzitter dankte den spreker namens allen voor zijn leerzame rede en hoopte, dat het zaad, door spreker uitgestrooid, rijke vruchten voortbrengen. LEIMU1DEN. Boterprijs. De minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft voor die gemeenten Lemnudden en Rijnsaterwou- de den maximumprijs van boter bepaald op f 0.95 per K.G. LISSE. Geïtenfokkerïj. Zoo me nons meedeelt, heeft Ds. van Leeuwen het initiatief geno men tot de oprichting van een Protestant- sche Geitenfokvereeniging. N. R.K. Volksbond. Op de Vrijdag avond' a.s. te houden vergadering van den' afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond, zal het goedkoop© klomp en,vraagstuk aan de orde komen. .Door de bemiddeling van het bestuur zijn goedkoope klompen voor de leden beschikbaar. NIEUY/KOOP. Ouden van dagen. In dezen winter overleden alhier acht personen,, die ouder dan 80 jaar waren, n.l. 3 van 81, 1 van 82, 2 van 83, 1 van 87 en 1 van 89 j. IJs. Het ijs is voor 'onze rietsnijders steeds een ware uitkomst. Moet men ander" een groot deel van het riet met veel moeite en in een boot snijden, nu kan men het afschuiven door middel van een rietscjiuif, wat veel tijd wint en het dagloon zooveel grooter maakt. Ongeluk. De 22-jarige dochter van S. B. in het Zuideinde alhier kwam op het ijs te vallen, waardoor zij een polsbeen brak. NIEUWVEEN. Correctie. Een. bericht „Het ijs" ho°" nend© ondetr K a t w ij k. is gisteren qburievelijk onder bet niernvs vort deze gemeente geplaatst.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2