HET ZAL NIET LANG MEER PUREN INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. dat er in ons kleine land nog duizenden, ja, tienduizenden gevonden worden, die niets of' bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Fransch, Duitsch of Engelsch te leeren en dat fegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zijne geldelijke omstandigheden een reden kan zien, hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f0.50 per maand ontvangt U wekelijks een blad dat U geleidelijk maar zeker tot het doel voert, dat wij ons voor oogen gesteld hebben, n.l. U zoover te brengen, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen; dat U in staat is, eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. Het zal U misschien niet mogelijk zijn, U eene voorstelling te maken van de inrichting van dat weekblad en van de wijze, waarop wij dit doel willen bereiken. Daarom raden wij U, vraagt eens proef nummers. Zij liggen ter verzending gereed. Gratis en franco worden zij toegezonden. Laat niemand, die dit leest en die behoort onder de velen, die niets of weinig van vreemde talen kennen, verzuimen, dadelijk een proefnummer aan te vragen. Deze gelegenheid moogt niet laten passeeren. 54F A. F. G. LEIDERITZ, J Witte de Withstraat 23, AMSTERDAM D. H. SCHENK. j Hoofdonderw'-'2ers> Telefoon Zuid 4072. tjirwe, geschikt voor memschelijke voeding, als veevoeder wordt gebruikt, die uit over weging, dat ter wille van de volksvoeding zooveel mogelijk broodtarwe beschikbaar moet worden gehouden, terwijl naar mijn oordeel voor de voedering van het vee gerst, haver of boonen kunnen worden gebruikt. Zaadcentrale. De Rijks Commissie van Toezicht op de Vereeniiging Zaadcentrale deelt mede, dat geen consenten meer worden afgegeven voor den uitvoer van rond spinaziezaad. L d r p r ij z e n. De „Echo van het Zuiden" meldtt dat het bestuur van den Ned. Bond van Schoen makerspatroons besloten heeft een protest vergadering tegen de hooge lederprijeen te houden op Zaterdag 7 en 8 Februari te •*S- G ravenh ag e. Het bondsbestuur zal de volgende verkla ring aan die vergadering voorleggen: De vergadering constateert, dat sedert het uitbreken van den oorlog de prijzen van alle soorten fournituren, noodig bij het maken en herstellen van schoenen, en vooral de prijzen van over1- en zooileder verbazend zijn gestegen, de meeste soor ten met meer dan 200 pet. en sinds Oct. 1916 het zoolleder met ruim f 1 per pond, zoodat o. a. de prijs van het zoolleder, noo dig voor het maken en repareeren van schoenen, sinds Juli 1914 van f 1.20 tot f 3.50 per pond is gestegen; een stijging, die maar steeds aanhoudt; dat dientengevolge de prijzen van het schoeisel en van de reparatie vooral voor de arbeiders en burgerbevolking, waar voor het zwaarste leer noodig is, zoo onge kend hoog eijn geworden, dat een groot deel der bevolking niet meer in staat is ©choenen te koopen of te doen herstellen, of wel, vooral in groote gezinnen, de druk ▼an dezen toestand zeer pijnlijk wordt ge voeld; dat dientengevolge duizenden schoenma kers met werkloosheid worden bedreigd, en reed9 thans, vooral voor de schoenma kers, die de arbeiders en de burgerbevol king bedienen, de toestand onhoudbaar is geworden; dat van het begin van den oorlog af door de lederfabrikanten in Nederland reusach tige winsten zijn gemaakt en dat vooral in de laatste maanden, tengevolge van onge breidelde speculatie zoowel in huiden als in leder, enkelen zich op ongekende wijze verrijkt hebben ten koste van het Neder- landsche volk; dat de ledernijverheid zich op verschil lende wijzen door de regeeïing gesteund zag, o. m. door het verbod van invoer van het goedkoope Amerikaansche zoolleder, waardoor de Nederlandsche lederfabrikan ten -zonder eenige concurrentie zijn bij de (bepaling van den prijs van het product; betreurt ten zeerste, dat nietltegenstaan de door de organisaties van schoenfabri kanten en schoenmakerspatroons daarop herhaaldelijk bij de regeering is aahge- belang van het Nederlandsche volk aan deze prijsopdrijving paal en perk gesteld heeft, en het daarvoor meest geschikte moment heeft laten voorbijgaan; acht echter oogenblikkelijke regeerings. maatregelen noodzakelijk en wenscht, dat de begeering beslag'legge op' alle ruwe in- landsche huiden voor een redelijke in yer- band met de normale waarde van het vee vast te stellen prijs, en deze daardoor te onttrekken aan den invloed van de buiten- landsche markt; deze huiden-ter fabrikatie tot zool- en overleer distribueere onder de Nederlandsche looiers; dat dit het leder aan de schoenfabrikan ten en schoenmakers, onder rechtvaardige distributie der hoeveelheden, ter beschik king gesteld worde om daaruit schoenen te vervaardigen en deze er mede te her stellen, een en ander tegen door de regee ring vast te stellen maximumprijf^r, waar. bij zoowel aan de lederfabrikanten als schoenfabrikanten, schoenmakers en echoenwinkeliers een behoorlijke winst verzekerd wordt; dat een gedeelte van dit leder aan schoen fabrikanten en schoenmakers door de re geering tegen lagere prijzen beschikbaar gesteld worde ter vervaardiging en heretel ling van schoeisel voor het minst draag krachtige deel der bevolking, tegen vast te stellen maximumprijzen. De vergadering acht het gewenscht dat hij een hiervoor te ontwerpen regeling zoo wel de rechtmatige belangen van den tus- schenhandelaar als van de industrieelen warden in acht genomen, en geen leder be schikbaar gesteld wordt direct aan de be volking, omdat bij zelfreparatie door ndet- deskundigen, het kostbare schoeisel wordt bedorven en het materiaal niet oordeelkun dig wordt aangewend. Ten slotte adviseert zij tot de instelling van een centraal distributiekantoor voor huiden en looistoffen, leder eai schoenen, onder bestuur van personen uit alle be langhebbende groepen, e«n elke afdeeling van dit kantoor te stellen onder dagelijk- sche leiding van onpartijdige, ter zake kundige ambtenaren. Gebrek aan houtskool in de kleedingin d ustrië. In verband met het heerschende gebrek aan houtskool, waardoor de kleeding-in dustrie in zeer beteekenende mate wordt getroffen, heeft het hoofdbestuur van den Bond in de kleading-industrie aan den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del, een schrijven gezonden, waarin met overlegging van een dossier, op de quaestie betrekking hebbende, wordt gewezen op het steeds toenemende nijpende gebrek aan deze voor de industrie zoo onmisbare grondstof en aan den minister wordt ver zocht, zoo spoedig mogelijk een conferentie te willen toestaan. De vier Haagsche kleermakersvereeni- gingien hebben naar aanleiding van deze aangelegenheid een'bespreking gehad met de Vereeniging van Patroons in het Heeren. kleedingbedrijf, waarbij is overeengeko men: lo. adhaesie te betuigen met Ket boven bedoelde adres; 2o. dat de .werkgevers financieel de kleer makers-huiswerkers zullen helpen bij de aanschaffing van gas-apparaten en gas- ijzers, welks kosten per stuk circa f 18 door de patroons zullen worden betaald en de kleermakers desverlangd die apparaten metr ijzer kunnen in eigendom overnemen tegen 1/3 van den kostprijs; 3o. cal aan het college van B. en W. een bespreking worden aangevraagd in ver band met het in 2o. bedoelde, om zoo mo gelijk een goedkooperen prijs te verkrijgen voor het door de kleermakers op die wijze te verbruiken bedrijfsgas; 4o. mocht onverhoopt aan punten 3 en 4 geen uitvoering kunnen worden gegeven, dan zullen de patroons en arbeiders-afge vaardigden opnieuw bijeenkomen om te be spreken een voorstel, luidende: Van Maandag 22 Januari 1917 af zullen de patroons van bavengenoemdon Bond hun thuiswerkenden kleermakers een we- kelijkschen toeslag f'l verstrekken als tegemoetkoming in de duurdere houtskolen. Aan den Bond van Patroons in het Hee- renmaatibedrijf is van een en ander kennis gcgeveD, met verzoek tot het toestaan eener conferentie om zoo mogelijk deze besluiten ook voor hun organisatie te aanvaarden. Stee nkolenïnvoer. In de afgeloope» week werden via IJmui- den door 7 stoomschepen 8.752.600 kilo grammen steenkolen uit Engelsche en Schotsche havens ingevoerd. De vooraf gaande week bedroeg deze hoeveelheid 12.303.800 kilogrammen, door 9 stoomsche pen. Post van boordi gehaald. De stoomschepen. „Rijndam", 3 dezer van Rotterdam naar New-York vertrok ken, Sanaa rinda", 3 dezer van Batavia te Rotterdam teruggekeerd, „Vondel" en „Riouw", ondersdhedderïiijk 4 en 5 dezer van Rata,via te Amsterdam aangekomen, hebben op last van de Britscbe autoritei ten de ppst in Engeland moeten lossen. De „Prins Hendrik". Het s.s. „Prins Hendrik" heeft te Zee- brugge, op last van de Dudtsdhe militaire autoriteiten, de gébeéLe mail met uitzon dering van die voor krijgsgevangenen, moeten kwssieni. Die mail bestond uit de brief- en pakket- post wélke na de verzending in aanslui ting op het 17 dezer van Vlissdngen naar Engeland vertrokken stoomschip der Maat schappij „Zeeland" in Nederland is ter post bezorgd. Duitse he deserteurs. Men méldt uit Sluis aan de „N. R. Ct.": Twee Duitsch© deserteurs, die een poosje geileden over de grens waren gekomen, en in de grensstreek hij een boar waren blij ven hianjgen, werden dezer dagen gevan gen genomen. n aT^verdorr^zijui tgel e id" naar "Vlissdn gen. Meh zegt dat zij verdacht wei-den van spionnage. Begrafenis Goeman Borgesius. Onder het buitengewoon groot betoon van belangstelling, dat verwacht werd, bij de begrafenis van een zoo bekende figuur als mr. dr. H. Goeman Borgesius, werd gisteren op begraafplaats Oud Eik-en-Dui- nen te 's-Gravenhage aan de zijde zijner eenige dagen geleden ontslapenen echtge- noote, het stoffelijk overschot van den pre sident der Tweede Kamer en Kamerlid voor het district Emmen ter ruste gelegd. Achter den rouwwagen, die omgeven werd door alle Kamerboden en ander dienstpersoneel van de Tweede Karner en waaraan een ontelbaar aantal kransen en bloemstukken een plaats werd gegeven, volgden drie galakoetsen van de koninklij ke hofhouding. In het eerste was gezeten de vertegenwoordiger van de Koningin, graaf Schinamelpenininck, buitengewoon Kamerheer van H. M.; in het daarop vol gend galarijtuig had plpats genomen de Kamerheer van de Koningin-Moeder, Graaf van Limburg Stirum, als Haren vertegen woordiger, terwijl de tijdelijke adjudant van den Prins, eerste-luitenant jhr. Backer, als vertegenwoordiger van Z.K.H., in de derde galakoets het stoffelijk overschot grafwaarts volgde. Op de begraafplaats werd het eerst ge sproken door den Minister van Binnen- landsche Zaken, tijdelijk voonzitter van den Ministerraad, mr. P. W. A. Corti van der Linden, die ongeveer als volgt sprak: 't Is opnieuw mijn droeve taak, een woord van afscheid te spreken voor een van onze staatslieden. Borgesius was een veelzijdig man en zijn leven bewoog zich op velerlei gebied. Een groot deel daarvan viel buiten mijn per soonlijke ervaring, maar als staatsman ken ik hem van nabij. Zoowel als ambtgenoot in het Ministerie- Pierson, als later bij menige politieke ge beurtenis, het laatst als voorzitter der Tweede Kamer steeds zonder uitzonde ring toonde hij zich een trouw dienaar van land en volk, een voorbeeld van opgewek te voortvarendheid, een man van onver droten plichtsbetrachting. Welke beteekeaais Borgesius voor onze politieke geschiedenis heeft gehad 't is hier niet de plaats dit te schetsen, maar dit mag ik hier zeggen, moet hier gezegd worden, dat de grondtoon van het politiek streven van, Borgesius geweest is, de libe rale staatkunde te doordringen van groo- ter gemeenschapsgevoel, van het besef, dat steatsinmenging in het belang der minder, bedeelden noodzakelijk is. In onze zich sterk hervormde maatschappij is dat een vruchtbare gedachte en hare uitvoering een moeilijke taak. In hoever Borgesius daarin geslaagd is, het is aan de geschiede nis dit vast te stellen. Nu wij aan den eindpaal van een, men- schenleven staan, herdenken wij hem in de eerste plaats als marisch. Borgesius was niet een eenvoudig man; in zijn karakter waren vele tegenstrijdigheden. Zeer zeker was hij realist, sommigen zeggen: oppor tunist. Hij zag scherp de mogelijkheden van het oogenblik; hij wist den weg te vinden door voor velen verbijsterende moei lijkheden. Hij was zeer zeker ook een idealist, die geloofde in idealen van vrede, van meauschelijkheid. Borgesius was ook partijman. Hij leefde in en voor zijn partij, buiten en in de Ka mer, en toch was in zijn gemoed meer vrede met wat verzoent dan met hetgeen scheidt. Borgesius was buitengewoon gevoelig, kinderlijk gevoelig voor vriendschapsbewij zen, voor vriendelijkheden. En toch, ran cune was hem geheel vreemd, hij kende geen afgunst. Hij was een oprecht, eerlijk man, een werkzaam man, een plichtmtig, beminnelijk mensch. Wanneer dan ook voor om-s de ure «al slaan, dat wij, naar ik geloof, geroepen zullen worden tót een nieuw leven en wij de groote reis zullen aanvaarden, en van ons zal dan niet minder gezegd worden, dan geloof ik, dat wij voldaan kunnen zijn. Ons roept thans het leven en hij heeft zijn taak op aarde volbracht. Wij zullen trachten op dezelfde wijze onzen plicht te doen, gelijk hij gedaan heeft in zijn leven. Verder voerden nog verschillende perso nen het woord, o.a. de Kamerleden De Meester, Hugenholtz en Roodhuyeen een kort woord. Een zoon van den overledene bracht in deeerste plaats dank aan de Koninklijke Familie voor de belangstelling, ook be toond tijdens de ziekte van zijn- vader, en verder den minister Cort van der Linden en verdere aanwezigen, terwijl hij ten slot te als zoon een diepgevoeld woord van dank ba-acht aan zijn nu ontslapen ouders, voor alles wat zij voor hun kinderen hadden ge daan. De. zomertijd. Nu binnenkort het vraagstuk van den zomertijd weer aan de orde komt, betoogt prof. A. A. Nijland in het „Utrechtsch Dbl." de wenschelijkheid om niet op 1 Mei maar reeds op 1 April dien zomertijd in te voeren. Hij begrijpt niet, waarom men daarmede niet reeds op 1 April kan begin nen^ omdat toch het zomerhalfjaar eigen lijk al op 20 Maart (dag- en nacht-evening) aanvangt. Voor dieni zomertijd beveelt hij aan den Midden-Europeeschen tfijd (dus niet een uur later dag, maar 40 minuten) en dan zou hij op 1 October willen zien ingevoerd den West-Europeeschen of Greenwichtijd. Men zou dan hebben: van 1 April tot 1 October den Midden-Europeeschen en van 1 Octo ber tot 1 April den West-Europeeschen tijd, beide telkens voor een half jaar. Prof. Nijland licht dit voorstel als volgt toe: „De oude zomertijd gaf gedurende vijf maanden een kunstlichtbesparing van een uur, d. i; dus gemiddeld per maand 25 mi nuten. De voorgestelde regeling geeft in de zes wintermaanden 19.5 min. verlies, en gemiddeld per maand 10.5 min. winst). De lichtbesparing is dus belangrijk veel min der dan in het vroegere systeem van den zomertijd. Daartegenover dient te worden opgemerkt: 1. dat met het verschil van 19.5 min. tus. schen den ouden en den nieuwen zomertijd de bezwaren der boeren en veehouders voor een groot deel zullen worden wegge nomen; 2. dat in de drie donkere wintermaanden November, December en Januari het licht- verlies practisch nihil is, hetgeen het jaar gemiddelde van de winst van 10.5 m. op meer dan 15 m. brengt. In deze maanden toch gaat de zon gemiddeld te 7 u. 52 m. op, zoodat dan 's morgens zooveel werk met kunstlicht verricht moet worden, dat men door het achteruitzetten van de klok weer wint, wat 's avonds aan daglicht ver loren gaat; 3. dat Nederland uit zijn isolement wordt bevrijd en zich, zondier de voordeelen van den zomertijd geheel op te offeren, bij het wereldstelsel aansluit". Abonnementskaarten en handelsreizigers. Aan de spoorweg-maatschappijen is door de verschillende vereenigingen van han delsreizigers het verzoek gericht, voor hen de verhooging van tarieven, vooral wat- abonnementskaarten en bagage betreft, niet door tie voeren doch onder bepaalde voorwaarden de oude tarieven te handha ven, terwijl de handelsreizigersvereenigin- gen zich bereid verklaren, indien eene uit zondering zal worden gemaakt voor hen, die werkzaam zijn als handelsreiziger of agent, alsdan haar volle medewerking te verleenen ten einde dé richtige naleving der te-stellen voorwaarden zooveel mogelijk te waarborgen. Banka-tin. In NecL-Indië zijn in 1916 van landswege verkocht 319.509 pikols Gouvernemenfls Ban ka-tin. De opbrengst daarvan bedroeg ruim f38.170.000. Gemengde Berichten. Het Prinsesje op het ijs. De banen van de Haagsche IJsclub, gisteren geopend, trokken veel publiek. In den ochtend heeft het Prinsesje een half uur baantje gereden, met behulp van een krukje natuurlijk, want het is nog maar „krabbelen". Des namid dags heeft de Koningin met het Prinsesje de ijsbaan bezocht. De Prinses reed nu eens alleen, dan weder met haar moeder samen. Eene vergissing. Gisterenmorgen wa ren de vroege wamdia&aare aan die haven te IJimudden van meening;, dat ons land ■eene andere regeering had gekregen, na dat de Duitsdhe vlag boven (het fort woei. Later wend echter ontdekt dat er eene vergissing in hét sipef was en b'eielk slechts de Neder'andscihe vlag verkeerd' té zijn opgahesohen. Doodgeloopen. Men meldt van Ame/- land: Door dim Oostenwind zijn de wad dien drooggeiioopen en kan de postboot sedert eenige dagen met meer varen. 15 militairen trachten van Hoüwerd naar Ameland over te loopen, waarbij er één, zékere sergeant B., van vermoeienis en koude is omgekomen. Verdronken. In den nacht van 20 op 21 Januari j.ï. is door onbekende oorzaak in het water van de Gelderschékade te Amsterdam gevallen en na daaruit opge haald te zijn, in het Binnengasthuis over leden, een onbekend man, oud 30 35 jaar. Over de grens gekomen. Gisteren zijn. te Doetincbam twee Duitsch e deser teurs over de grens gekomen. T'3 Winterswijk is gisteren een Duit sdhe deserteur over de grens gekomen. Doodgevroren. Gasteren is te AlmeQlo die zwerver J. G. doodg^viweoa gevonden in een scdmuurtje, staand op dien Hofkamp, waar hij in dien laatstee tijd verblijf hield. Dief staf. In dien laatsten tijd had bet de aandacht van die politie ta Har- dlerwijk getrokken, dat zendingen uitge sneden zoolleder uit Hardier wijk werden veiraondian. Het bleek, dat dit leder alsme de andere lijfgoederen vartmist werden in de nieuwe kazerne aldaar. Als verdacht van den diefstal zijn Zaterdagavond' -aan- gléh ouden die stoker der centrale verwar ming B. en de chef-schoenmaker soldaat P., beider van de nieuwe kazerne. Ge bleken is, dat het ontvreemdle leder werd afgeleverd aan den schoenmaker H. tia Harderwijk, die daarmede deels zijn klan ten bediende en de rast aan een Amster- damsche firma zond. IJscnge,lukken. Zondagmiddag zijn te Helder een drietal jongens door het ijs van het Héld. Kanaal gezakt Een hun ner, de 13-jarige W., is daarbij verdron ken. Gistermiddag waren meldt de „Msbd." een aamtal kinderen zich aan het vermaken op hst ijs aan den Schie dam s-rhen Sinigelite Rotterdam, toen plotseling het ijs scheurde en een vrerrai kinderen t3 water geraakten. Eenige bur gers, onder wie o. m. de heeren P. Kol, wonende Boomgaardstraafl 120, en C. Swizinsikd, wonende Feyenoordslnaat, be gaven zich gekleed te water, en mochten er in s1agen een drietal te redden. Het vierde, een ongeveer 11-jarig jongetje, schoot onder het ijs en werd) eren. later met een dineg bewusteloos opgehaald. Door burgers, politie en brigade-peraoneiel wetnd op het ventje de kunstmatige adem haling toegepast, doch allies tevergeefs. Te Alblasserdam is* gister namiddag het ll-jarige zoontje van D. F. H. met zijn sleetje door het ijs gezakt en verdronken. Te St. Pancras (N.-H.) is een 15-jarige zoon van de wed Smit door het ijs gezakt en" verdronken. Nog tientallen andere personen zijn, zooals vanzelf spreekt, dooi* het ijs gezakt, maar, dikwijls op levensgevaarlijke wijtze, door omstanders gered. Gasontploffing. Gisteoroiddag 1 uur heeft tie Bergen op Zoom een ernstige gas ontploffing plaats gehad bij' de firma Peek en Cloppenburg. Door onvoorzichtigheid van een fasfitter, die tijdiens schafttijd de gasleiding niet afgesloten had, stroomde het gas in het magazijn, en kwam in aan raking met het vuur van een kacheL Een ontploffing volgde. Alle plafonds en alle -ruiten, zoowel in- als uitwendig zijn ver brijzeld. Eén bediende, die in den winkel was, werd neergeslagen en kreeg eenige niet ernstige wonden, terwijl het jongste kindje van den eigenaar bij toeval ge spaard bleef. Slechts enkele glasscherven lagen in het) wiegje. Aanvankelijk ontstond brand, die spoedig echter gebluscht werd. De schade beloopt eenige duizenden gul dens. De ontploffing was in den geheelen omtrek duidelijk hoorbaar. Over de grens gekomen. Zondag zijn te Oldenzaal over de grens gekomen de Fransche infanteristen R. Zobet uit Parijs, J. Tauveron uit Bellenares (AlLier), M. Ga. ly uit Sixfours (Vax Toulon)1, R. Bagès uit Parijs en de vlieger J. Medeville, eveneens uit) Parijs. Allen waren op 14 Maart 1916 bij Verdun gevangen genomen en wisten Vrijdag j.L het gevangenkamp te Dülmen (Westf.) te ontvluchten. Den toóht naar ons land hadden ze gemaakt in een geheel nieuw Duitsch militair pak, dat allen nog in hun bezit) hadden. Gisteren zijn bij Gennep ces Poolsche burgers over de grens gekomen, die bij Warschau gevangen genomen en te Glad- bach werkzaam gesteld waren. Zondagmorgen zijn te Otiersum drie naar Duitschland gevoerde Belgen over de grens gekomen. Zij deelden mee, ao,n de loopgraven langs de grens te hebben ge werkt Te Maastricht zijn Zondagavond 3 en gistermorgen weer 3 ontvluchtte Pussen aangekomen, die bij Brunssum over de grens gekomen waren. Nekkramp. Ook het tweede aan nek kramp lijdende kind te Harderwijk, een Bel ei sc h jongetje van ruim 1 jaar, is over leden. Ruwe zeden. Dat kftedrae oorzakev» groote gevolgen kunnen hebben, bteek Vrijdagavond bij het vertrek van de arbei- derstram van Enschede naai* Glanerbrug. Terwijl die tram gereed etend af te rij den, pasiseeirde zekere R. uit Twikke'er- veld, diie door eenige airfoeidere met sneeuwballen werd gegooid. Daarover in woede ontsteken, wilde hij revanche ne men, waarop een der arbeiders, zekere van H., uit Güaneohurg, uit de tram sprong en R. met een mes zoon ernstigen steek in den schouder toebracht, diat hij in het ziekenhuis moest worden opgeno men. De diadler werd daags daarop door de politie in arrest genomen. Te water. Een paar schippers, onder den invloed van gébruikten dirank verkee- irenade, hebben gisternacht op d)eai Schde- •dlamsclien dijk te Rotterdam de ruitjes stukgeslagen van buLplantaarns, daar bij opgravingen geplaatst. Op de komst van politieagenten, zetten zij het op een ioo- pjen. Een hunner, die achtervolgd werd, Mep de Wijde Nieuwste«eg door die Leuven haven op. Vlak aan den waterkant gleed hij uit en viel te water. Ongeveer tien minuten later opgehaald bleken d>e levens geesten reeds geweken Het lijk is naar (boord van het fclipperschip „Vertrouwen", liggende in de Spocvrweghaven, overge bracht. Dé verdronkene is die 19-jarige H. M. van dier W., varende bij zijn ouders op dat schip. Brand. Zondagmiddag is brand uit gebroken in de tooneelzaai van den Ka- tholiekien Kring te Breda, welke thans in gébruik is ais kantoor voor de Militaire VaLdpost. Door het spoedig optreden dér brandweer werd' de brand tot het dak be- pecikt. Er is echter zeer groote waterscfhia- d)e aan 't gebouw toegebracht. Doordat het Zondag was, waren slechts weinige brie ven op het kantoor aanwezig. De scha,de ie dloor assurantie gedékt. ONDERWIJS. Examens apothekers-assistent. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenJandsche za ken, is bepaaüd, dat de commissiën, cfcte gedurende het jaar 1917 belast zullen zijn met het afnemen van de examens van apothekers-assistent, zullen zitting hou den te Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam; en zijn bènoemd: in de commissie, wélke zitting zal hou den te Leiden: tot lid en voorzitter: dr. L. van I tall ie, hoogleer aar te Leiden; tot ledgn: G. F. A. ten Bosch, apotheker bi] het Academisch Ziekenhuis te Leiden, en G. H. van dor Wal, apotihiaker te 's-Gra venhage; tot leden-plaatsvervangers: W. C. de Graaff, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden, buitengewoon hoogfl aeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. D. H. Wester, privaiat-dooent aan de Rijksuni versiteit te Leiden, t3 Leiden, te 's-Graven- hiage, en dir. W. van Rijn, apotheker té Rotterdam; mot bepialimg, dat het plaats vervangend lid' W. C. de Graaff den voor- ziittar, bij, verhindering, tijdelijk zal ver vangen; aan die commissie to© te voegen als des kundigen, mej. C. B. Renaud, hoofd eener openbare, en J. D. Meynen, hoofd eener bijzondere school, bedden te Leklen. Leger en Vloot. Een vreemde Nederlandsche officier. De Red. der „Mil. Veldpost" cïaet niede- deel ing van een aanbod, haar cloor een Ned. officier van Duitsdhe afkomst 1 ge daan, ais zij zou opneman een beschrij ving, van het Westfront van Duitsdhe zijde. Indien deze beschrijving opgenomen werd, géhee.l zooaJBs de „Veldpost" haar zou ontvangen, sn indien men zich bereid verklaarde nu en dan ook andere door den officier te zenden, copy ongewijzigd te plaatsen, wilde deze van zijn kant. hat blad binnen zeer kooien tijd 3000 abon- né's garandeer en en voorts de ontbreken- die f2000 varsdhaffen. lie redactie beeft bet aanhod afgesla gen, terecht meienende daardoor aan haar plicht tot handhaving der neutraliteit ta vöidoen. Post en Telegraphie. In Maart a.s. zal te 's-Gravenhage eeh examen worden gehouden voor de betrek king van telegrafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der posterijen en telegrafie te 's-Gravenhage en Rotterdam, en. eventueel te Amsterdam. Aanmelding behoort -schriftelijk te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te '9-rGavenhage vóór 25 Februari a.s. Inlichtingen zijn o. a. te verkrijgen bij den Directeur van het Telegraafkantoor te Leiden

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2