ti®er- CatecfcoËUHjfi igddren dag. Zaterdag: Bieotithoarsi vaai 3—5 en ran 67 uur. ZOETER WOUD BLEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: uitreiking der H. Communie kwart vóór 7 uur; de H. Missen oan hal! 8 en 10 uur; 3 uur Vespers; half 7 Lof; Maandag en volgende dagen, behalve Woensdag, uitreiking der H. Communie om haftf 8; haif 9 die H. Mis. Dinsdag: 7 uur Lof. Woensdag: do gezongen requiem om 9 u. Donderdag: half 4 bieehthocnren voor kin deren. Vrijdag: half 4 en half 5 biechthorren voor kinderen; 7 uur Lof. Zoterdag: 5 uur biechthooren-. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag 20 Jan. Bibliotheek in het zaaltje naast de Hartebrugskerk, van 89 uur. Donderdag 25 Jan., 9 uur, in Prediker, vergadering van het Afdelingsbestuur. Zaterdag, 27 Jan. van 8 tot 9 uur, Spaar en Voorschotbank in „Prediker", Janvossen- steeg. SPAARBANK. De inleggers op de Spaarbank worden verdocht op de zittingen hunne boekjes aan te bieden, tot bijschrijving van de rente. St. Jozofsgezellen-Vereeniging. Zondag, ten 8 uur in de St. Lodewijkskerk een H. Mis voor Cornelis Heemskerk,.als lid der St. Jozefsgezellenvereeniging. Zondag is de zaal open van 12 Va2V2 en van 57 uur voor de Leerlingen, ten kwart voor 1 uur onderricht voor de aangewezen Leer lingen, van 810 verplichte bijeenkomst voor de Gezellen. Voortzetting van het sjoelbak- en biljart concours. Maandag, Dinsdag en Donderdag is de. zaal beschikbaar voor de gezellen. Woensdag, van 8 uur 10 tot 10 uur 10 minuten repetitie gymnastiek. Zaterdag, zitting spaarkas en Bibliotheek op de gewone uren. Zita-Vereenigjng. Zondag, geopend vanaf 12 uurTe kwar tier v. 3 zangles voor de meisjes beneden de 12 jaar, van half 4 tot half 5 voor de overige meisjes van 't patronaat en vakschool. Van half 6 tot half 7 ontspanning. Half 6 spaarkas en bibliotheek. Van half 5 tot half 6 godsdienstonderricht voor alle meisjes van het patronaat. '8 Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandag, 'b Avonds van half 8 tot 9 uur, herhalings- onderwijs 2e leerjaar (Patronaat), Van 8 tot half tie» waschles 1ste leerjaar Afd. D vakschool. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van half 8 tot 9 uur Herhalim so ulerwysL. HSTKHVtfFEch'fpTitFcTh'AST' iue leerjaar). Van 8 tot half 10 kniples lste leerjaar, afd. B vakschool. Van half 8 tot half 10 strijkles 2e jaar vakschool Van half 8 tot half 10 waschles 2e leer jaar Vakschool. Van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffrouwen. Woeusdag-avond Spaarkas en bibliotheek van 8—9 uur, (ook uiet-leden kunnen wor den toegelaten.) Repetitie D. O. S. Half acht kniples. 2e leerjaar vakschool, afdeeling B. 8—10 uur 's avonds gezellige bijeenkomst voor Dienstboden. Van half 8 tot 9 uur, cursus in 't verstellen voor de meisjes van dé Vakschool lste leerjaar. Donderdagavond de zaal geopend voor dienstboden. Van half 8 tot half 10 Kookles (Volkskeu- keu) 4de leerjaar Vakschool. Repetitie I). O. S. Van 8 tot half 10 costuumcursus 3e leer jaar Vakschool. Vrijdagavond, Van half 8—9 uur Mando lineclub. A en B. Van half 8 tot half 10 gezellige bijeenkomst voor meisjes van het Retraiteionds. Van 8 tot 9 Arbeidsbeurs. Van 8 tot half 10 'Verstellen voor de meis jes boven de 17 jaar. Als dan ook gelegenheid, om zich voor die lessen op te geven. Zaterdag-avond Mandolineclub B. 1/4 voor 9 uur. Te 8 uur Koorzang H. Hart waarna repetitie tooneelclub. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Père.) Vrfldag:, van 7'/a9 uur 2de en 3de leerjaar Naaioneerricht. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag-avond van 7 tot half 9 uur voor de lste afd. Naailes, voor de 2de afd. Naai en verstelles. Dinsdag-avond van 7 tot kwart voor 8 uur lste afdeeling Spaarkas en Godsdienstonder richt, 2de afd. naai- en verstelles, van kwart voor 8 tot half negen uur voor de lste afd. naailes en voor de 2de afd.Spaarkas en Gods dienstonderricht. Woensdag, van 7 tot half 9 uur voor de lste en 2de afd. Brei- en Zangles. Vrijdag-avond van 7 tot half 9 voor de beide al'deelingen Herhalingsonderwijs. KERKNIEUWS. Nieuw klooster. Op (hot kasteel „Hattert" te Vierlings- beek zuMen zich paters Daminianen uit Grava vestigen. Leger en Vloot. Broodregeling,. Er is (bepaald, dat iederen keer als de militairen zich met periodiek verlof huis waarts b'gevetn, zij zidh met hun verlof pas bij het gameentelbeötuur moeten ver voegen om de broodfooTiS te bekomen., die zii n"-.dig hedihen voor do dage», dat zij verdoe bobben. De ogjparnevcJhetobar heeft FQpaaid, dat na 5 Februari pea* soldaat hoogstens 6 ons brood per dag mag worden inge kocht Duurtetoessag voor onderofficieren. Door den opperbevelhebber, generaal Snijders, is, volgens de „Tel. langs den militair-hierarchieken weg afwijzend be schikt op het verzoek van den president dei- onderofficierenvereeniging „Ons Be lang", om hem in een onderhoud de noo- den der onderofficieren mondeling te mo gen uiteenzetten en te mogen wijzen op de noodzakelijkheid van een duurtetoeslag. Ook de minister van Oorlog, de heer Bos boom, weigerde gedurende de buitengewo ne mobilisatie-omstandigheden, aan de af gevaardigden van die onderofficieren-ver» eeniging eene audiëntie. Door beide autoriteiten zou slechts op schriftelijke verzoeken acht worden gesla gen. Dragen van den jekker. Door den Minister van Oorlog is vergun ning verleend aan alle onderofficieren en minderen tot het buiten dienst dragen van een jekker. Tot nu toe was ditl alleen aan alle officieren, en verder aan onderofficie ren en minderen der wielrijders- en mi trailleur-compagnieën vergund. Zangdemonstraties. Naar wij vernemen, heeft het legerbe stuur bepaald, dat gedurende twee dagen in elk kwartaal bijeenkomsten zullen wor den gehouden door de 40 zangers-propa- gandisten van het leger, onder leiding van leeraren en een daartoe optredenden offi cier. Aan deze bijeenkomsten zullen wor den verbonden groote zangdemonstraties met orkest en begeleiding van piano. De demonstraties zullen gegeve nworden door de propagandisten met medewerking van- de in het garnizoen aanwezige troepen. De plaatsen, waar deze bijeenkomsten worden gehouden, zullen bij toerbeurten worden aangewezen. De eerste zangdeinonstraties zullen plaats hebben te Arnhem op 21 en 22 Maart a.s. SPORT. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Het programma van Zondag a.s. Westelijke afdeeling leklasse. Den Haag: H. V. V.D. F. C. Haarlem: H. F. C.—U. V. V. Utrecht: HerculesH. B. S. Rotterdam: V. O. C.Quick. 2e klasse A. Amsterdam: A. F. C.Ajax A. Leiden: L. V. V.—Spartaan. 2e klasse B. Gouda: OlympiaXerxes. Schiedam: S. V. V.Ajax L. numiuui. flbo.Mri Leiden: L. F. C.—V. C. S. Wedstrijdprogramma voor Februari. Westelijke afdeeling. Ie klasse. 4 Febr. SpartaBlauw Wit. H. B. S.—H. F. C. U. V. V.—Hercules. HaarlemH. V. V. 11 Febr. V. O. C.—H. B. S, Blauw Wit)—D. F. CL H. F. C.—Sparta. HerculesQuick. H. V. V.—U. V. V. 18 Febr. Quick—V. O. C. Sparta—II. F. C. U. V. V.—H. B. S. HaarlemBlauw Wit. fZ5 Febr. Blauw WitQuick. H. B. S.—Sparta. V. O. C.— Hercules. U. V. V.—H. F. C. H. V. V.—Haarlem. 2e klasse A. 4 Febr. Z. V. V.—Ajex A. Spartaan—E. D. O. D. E. C.Alcm. Victrix. 11 Feibr. A. F. C.—D. E: C. L. V. V.—Z. V. V. 18 Febr. Z. V. V.—E. D. O. A. F. C.Spartaan. V. V.—Ajax A. 25 Febr. Z. V. V.—L. V. V. D. E. C.—Ajax A. 2e klasse B. 4 Febr. Ajax L S. V. V. Concordia—R. F. C. D. V. V.—V. R. A. 11 Febr. Xerxes— Concordia. V. R. A.—Ajax L. 18 Febr. V. R. A.—S. V. V. XerxesAjax L. R. F. C.Olympia. 25 Febr. Xerxes—D. V. V. Concordia—V. R. A. 3e klasse C. 4 Febr. V. C. S.—Togo. SportmanVolksweerb. heid, 11 Febr. L. F. C.Sportman. BerkenrodeTogo. 18 Febr. L. F. C.—Berkenrode. 25 Febr. Volksweerb.heidL. F. C. Bekercompetitïe N. V. B. De nog te spelen bekerwedstrijden zijn als volgt vastgesteld: Tusschenronde. 4 Febr.: Amsterdam: V. V. A.V. O. C. Vijfde ronde. 25 Febr.: Rotterdam: FeyenoordE. D. O. 4 Maart: Dordrecht: D. F. C.—H. F. C. Winner V. V. A.—V. O. C.—V. S. A. Utrecht: Hercules—Ajax (A.) Dea.9. promotie- en degradatie-wedstrijden De N. V. B. heeft bepaald, dat. in het Oostelijk, Noordelijk en Zuidelijk district de^promotie. en degradatie-wedstrijden, in afwijking van het daaromtrent! in het huis houdelijk reglement bepaalde in heele com- nctUies verspeeld zullen kunnen wor'' wanneer het verlangen daartoe wordt te kennen gegeven door alle bij eene bepaalde promotie- en degradatie-oompetitie betrok ken partijen. Maakt een harer bezwaar, dan zal voor harecompetitie volgens het re glement een halve competitie op neutrale terreinen worden gespeeld. KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Wedstrijdprogramma vcor Zondag: Westelijke afdeeling. Ie klasse B. Leiden: VitesseVedox. 2e klasse D. Den Haag: Vitesse H. IIVitesse L. II. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoorde ijkheid der Redactie.) Het kaartsysteem. Mijnheer de Redacteui! Mag ik voor onderstaande opmerkingen een klein plaatsje in uw blad. Bij voorbaat dank. Wij leven in het teeken van het kaart systeem. Kaartensoorten waar je vroeger niet van hooide, zijn nu in eens geschapen. Wittebroodkaart, Bruinbroodkaart), Erw- terukaart, Bruine boonenkaart, Zeepkaart, enz. Het wordt vermakelijk. Over een poosje krijgen we nog bierkaar- ten. Als je 's avonds een potje bier wil gaan drinken, moet je eerst een kaart hebben. Kon je die kaarten nu maar gemakkelijk bekomen, dan was het zoo erg nog niet, maar daar is heel wat mee gemoeid. Voor een fatsoenlijk n»&nsch ie het bijna ondoenbaar. Als men de bureaux passeert, waar de levensmiddelenkaarten worden af gegeven, ziet men de menscheji onder hoe de van een politieagent heel netjes in een rij staan, om te wachten tot ze voor het hooge college mogen verschijnen, om hun broodkaart aan te vragen. Ik kan mij heel goed begrijpen, dat een fatsoenlijk mensch er voor past, dat hij het vertikt om zich zoo te laten kleineeren en ik kan mij niet begrijpen, dat het aanvragen van die brood kaarten niet per post kan geschieden. Je moet ze nota bene zelf nog terug komen brengen ook en dat geschiedt op"Hezelfde wijze als het halen. De fatsoenlijke mid denstand is natuurlijk van dit verschijnsel voor-een groot deel weer de dupe. Is hier nu waarlijk niets op te vinden? Kunnen deze kaarten nu waarlijk niet per correspondentie worden aangevraagd en later per post bezorgd? Ik geloof, dat hier toch waarlijk nog een hoop ten gerieve der burgerij kan gedaan worden. De toestand is al ellendig genoeg, laten ze toch van hoogerhand ook een beet je helpen om wat leniging te brengen. A. B. Middenstands-adviesbureau. Mijnheer de Redacteur, Mag ik ook voor dit stukje nog een klein Ook hiervoor mijn beste dank. Zoo juist las ik in Uw orgaan, dat de heer J. P. Vergouwen, directeur van het Centraal Bureau van aidvies voor d'n Mid denstand, in de vergadering van „De Han ze" van Dinsdagavond de werking van m.g. adviesbureau heeft uitgelegd en verklaard. Wij kunnen er van overtuigd zijn, dat, daar niet minder dan ons geacht raadslid, de heer Vergouwen dit deed, de vergade ring voldaan is heengegaan. Jammer ge noeg! Ja, jammer genoeg, want wij had den gemeend te mogen hopen, dat nu de middenstarfdsorgainisatie haar tekort eens had ingezien. Dat zij betreurd had, dat zij bij een dergelijke neutrale instelling haar leden advies moet laten inwinnen. Wanneer zullen we toeh eens die flinke doortastende actie zien van de Roomsche middenstand, waarop reeds zoolang ge wacht wordt. Het gebeurt alles maar met lapmiddelen. Waarom, middenstanders, toch zelf niet eens aangepakt? Waarom geen eigen bureau gesticht? Ziet eens naar Utrecht; daar staat een Roomsch Vakbu reau, waarbij ruim 50.000 arbeiders zijn aangesloten.. Waar zijn de instellingen van „De Han ze"? Waar zijn uw vrijgestelden? Waar eijn uw ambtenaren, die het zoo noodige werk uwer organisatie verrichten? Het duurt lang, vei-bazend lang. Maar, zoolang er uren moet geboomd worden over een contributieverhooging van f 1 tot f 1.50 per jaar, zult ge de eoo noodige instellingen voor Uw organisatie niet tot stand brengen. De bediende, die U in den winkel hebt of op 't kantoor, geeft van zijn salarisje in den regel nog f 11 of f 12 contributie per jaar, omdat hij weet, dat het noodig is. Neen, het doet niet aangenaam aan, iemand in een Roomsche organisatie een neutrale instelling te hooren verheerlijken. Het moest anders zijn en het kan anders zijn, als er maar wordt aangepakt. Niet praten, maar doen. Roomsche middenstand, vooruit, Uw ach terstand ingehaald! A. B. Wij vonden het geluid, dat de geachte inzender in zijn stuk laat hooren, frisch genoeg, om hem onze courant als klank bord te laten gebruiken. Toch zij hier on zerzijds opgeni-evkt, dat. zijn stem zich al te veel uitzet. Een uitroep b.v. als: „waar zijn de instellingen van de Hanze", bedoeld als een verwijt aan de Hanze, mist allen zin en is absoluut onverdiend. Dit. enkele, woordje wilden we hier bij schrijven. Mis schien komt uit de Hanze zelf we] 'ns eeil heel andere stem klinken, dan die hier wordt gehoord. Met plaatsing van het bovenstaande heb ben we geenszins, zooals reeds uit, dit korte bijschrift blijkt/onze instemming wil len betuigen! Het bedoelde adviesbureau heeft onze volle sympathie. Red. Geachte Redactie. Woningbouw Atkemacfe. Met zeer veel verwondering cuilen velen met mij kennis genomen hebben van het raadsbesluit der gemeente Alkemade, waar bij werd aangekocht een stuk grond aan de „Nieuwewetering" ten dienste van de woningbouwvereeniging „Alkemade". Daar nu algemeen in deze gemeente be kend is dat van de vijf plaatsen waaruit de gemeente bestaat alleen Roelofarends- veen groot gebrek aan woningen heeft, zullen velen mijn gevoelen deelen, dat het daar ter plaatse bouwen van woningen ge heel tegen het belang van Roelofarends- veen is en wel om .de volgende redenen: Ten lste ligt bedoelde grond ongeveer een half uur van Roelofarendsveen verwij derd, zoodat daardoor niet alleen den ar beiders, welke daar zullen woonachtig zijn, een groot ongerief wordt aangedaan, maar dit ook zal leiden tot schade van de werkgevers in Roelofarendsveen, die den kostbaren tijd van komen en gaan van den arbeidsduur zullen moeten opofferen. Op de 2e plaats zullen vele gezinnen Roelofarendsveen verlaten wat zeker tot groote schade zal leidein van alle nering doenden. Ligt het nu op den weg der woningbouw vereeniging om onze plaats te gaan ont volken; om de arbeiders te doen' verhuizen' naar eene plaats waar in het geheel geen gebrek aan arbeidskrachten is; waar ar beiderswoningen gemakkelijk te bekomen zijn tegen een huurprijs van ten hoogste f i.25 per week, om hiermede alleen te be reiken (lat onze handeldrijvende midden stand groote schade leidt, en onze arbei ders uit de plaats worden verbannen? Was nu in Roelofarendsveen in het ge heel geen gelegenheid om woningen te bouwen, zulk een handelwijze zou nog te verklaren zijn, maar als men nu vreest, dat de gemeente zelf grond in bezit heeft welke voor dit doel als geknipt is, en welkr alleen hieryoor niet beschikbaar wordt ge steld, omdat deze een hooge huur opbrengt, dan lijkt mij deze houding nog raadselacli- Zeker, als deze woningen werden ge bouwd, zouden de kosten hooger zijn, maar vergeet men dan, dat de huurwaarde even eens veel hooger zou zijn? En bovendien zouden daar huurders gevonden worden die deze huur kunnen betalen, om de min dere woningen vrij te maken voor arbei ders. Nog blijft de hoon, dat de aandeelhouders der bomvver eeniging het voorstel der ge meente om den aangekochten grond te aanvaarden, zullen afwijzen om dan te vens met klem aan te dringen, dat de ge-- meerite den grond, welke zij in dp kom van Roelofarendsveen bezit, voor dit doel afstaat, dan zal zeker de commissie de dankbaarheid van bijna de geheele plaats, neringdoenden en arbeiders, maar ook tevens van den kleinen tuinder, die met verlangen naar een betere woning uitziet, inoogsten. U. geachte redactie, beleefd dank voor de plaatsing, Hoogachtend, UEd. Dw. Dn. Gemengde Berichten. Overreden. Het zoontje van J. ÏBoer te Bed urn, van schooi huiswaarts koerende, gemaakte onder een auto. Na eenige' uren was het kind aan do bekomen verwondin gen ovenleden. GewetertsgQId. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is uit Amsterdam, on der letters N. N., ontvangen f6000, in bankpapier, ter voldoening van nog ver schuldigde elasting. Beleediging. Tegen den heer D. Wijn koop, van Amsterdam, die Zaterdagavond te Harlingen voor de S. D. P. ails spreker optrad met het onderwerp: „Leege magen en volle brandkasten", is, zoo meldt de ,JL. 'Ct", piroicesMve^baail opgemaakt we gens beüieediging van Minister Posthuma Mislukte reis. Op het van Amsterdam uitgaande stoomschip „Ootmarsum" had den zich twee broers verstopt, die hoopten ongemerkt) de neis naar Amerika te kunnen medemaken. In de sluis te IJmuiden wer den zij echter ontdekt en door den kapitein ter beschikking van de militaire autoritei ten gesteld. Gevaarlijk schutter. Een sergeant van het fort te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) heeft op den openbaren weg met scherpe patronen geschoten. De kogels vlogen over de hoofden van eenige iri het land werken de arbeiders. Proces-verbaal is opgemaakt. Deserteurspoëzie. Op het bureau van heb „Eindhovensch Dagbla.d" vervoegde zich een Duitsch deserteur. De man vertel de dat hij Ludwig Lank heette, adspirant- officier was en te Straatsburg thuis hoorde. Hij kwam van het front! in Noord-Frank rijk en had een moeilijken en gevaarvollen tocht achter den rug. Nabij de Nederl.- Belgische grens trok hij zijn uniform uit, legde er de medailje van verdiensten en zijn IJzeren Kruis op, terwijl hij verder een briefje op den jas spelde, met het opschrift: Oh Deut&chland! hoch in Ehreai, Aher du kannstl mich nicht ernahren. Gebrek aan 9troo. Aan de carto-nfabrie ken te Oude-Pekela (Gr.) heerscht zoo'n gebrek aan stroo, dat stroo van de eene fabriek naar de andere wordt gebracht, om de fabrieken in werking te houden. Over de grens gekomen. Bij Venlo zijn op klaarlichten dag, drie uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Fransche officieren over de grens gekomen. Zij had den zich verkleed als Duitsche militairen. Op deze wijze viel het hun gemakkelijk, de Duitsche posten voorbij te komen en de Ne- derlandsche grens te hereiken. Zij zijn, op hun verzoek, naar den Framschen consul te Rotterdam overgebracht. Te Eibergen zijn twee ontvluchte Rus sische krijgsgevangenen aangekomen. In 't Aamsveen (gein. Lonneker) eijn 2 ontvluchte krijgsgevangenen over de grens gekomen. Te Glnnerhurg is een Duit sche deserteur aangekomen. Te Doeünchem is een Duitsche deser teur in uniform aangekomen. Hij is yoor- loopïg naar het interneeringskamp te Ber gen overgebracht. Te Dinxperloo zijn twee Duitsche de serteurs over de grens gekomen. Boom en hakken. De 440 iepen boomen langs den Molendijk en den Buitendijk, na. bij de rivier le Mark te Standaardbuiten, komen begin Februari a.s. in veiling. Analphabeten. Eergisteren werd te En schedé een huwelijk voltrokken, waarbij noch het bruidspaar, noch de ouders en de getuigen de huwelijksak tie konden onder teekenen. Branden. Te Someren i9 uitgebrand een schip met stroo, bestemd voor de firma Caron te Asten. Het vaartuig heeft betrek kelijk weinig geleden. In het hotlel en café Minks te Baard (Fr.) heeft een erge binnenbrand gewoed, waarbij o. m. het geheele tooneeldecoratief van de Friesdhe tooneeLelub, diat, niet ver zekerd was, verbrandde. Men. vermoedt dat de brand ontstaan is door onvoorzichtig heid van een paar logeergasten. Bij het uit breken van den brand bleken deze verdwe nen te «zijn. De politie stelt een, onderzoek in. Teruggevonden. Te Delft was 18 jaar geledien een zoon des huizes zijn gouden ring kwijt, welken hij 's avonds, te voren, op de tafel had' gelegd. Alle zoeken naar, het Verloren kleinood bleek toen vergeefsch.. Onlaqgs bracht de leeraar H. R., die zoo ongelukkig van zijn ring was afgekomen, weer eens een bezoek aan zijn, moeder te Delft, 's Avond® hoorde men oudergewoon te de muizen achter het behangsel knab belen. Met de vraag, of men steeds, zooals in zijn tijd nog zooveel last had van dat gespuis, trok R. eijn kropmes en raakte toevallig een der brutale rakkers. Om het dier achter het behangsel vandaan te ha len, sneed hij het behang tot de lambrisee ring open. En tot zijn groote verbazing en blijdschap tevens natuurlijk, vond hij daar ook zijn, gouden ring terug. Het is hoogst waarschijnlijk, dat een muis hem dien be wuste n nacht heeft weggesleept. Doch een feit is het, dat de moeder van R. thans nog blij is, dat zij indertijd den zin van haar zoon niet deed, om het privaat op té laten breken, wijl hij gegrond vermoeden meende te hebben, dal) de ring daarin was geraakt. Een redding. Maandagavond na de vergadering der Congregatie van Maria Onbevlekt Ontvangen in een der parochie kerken te Amsterdam te hebben bijgewoond zou mevr. X. haar echtgenoot vergezellen om een bezoek te brengen aan familie in de binnenstad. Tram 3, gewoonlijk nog al vol, bood nog slechts twee plaatteen bij den wagenbestuurder op het voorbalcon. Daar, waar de Roelof Hart- en de P. C. Hooftstraat elkander kruisen, gebeurde het verschrikkelijke: Zonder dat wagenbestuur der of een der aanwezigen of zelfs mevr. X het gemerkt had,, was haar man bij de bocht van de tram afgeslingerd. Een oogen- blilt later, als de wagenbestuurder omkijkt, KarviovVt hij /Iö 7/wifiven. nog door iemand ingenomen. Mevr. X kijkt ook dien kant uit en mist tot haar doodelijke ontsteltenis' haar man. De tram stopt Mensch en komen aangeloopendoch' buiten aller verwachting heeft de gevallene geen letsel bekomenHij is een paar, maal over eijn hoofd geduikeldzijn jas is van onder tot boven vuil van het slik, maar hijzelf mankeert nietsVan zijn jeugd af droeg hij bij zich in den zak een klein Mariaheeldje, voorstellende Onze Lie ve Vrouwe van Kevelaer men k-ent ze wel die kleine, beeldjes in uiftschuifbare, nikkelen of koperen huisjes. Daar was hij op gevallen. Het koperen omhulsel is ge deukt en toegewrongeri. De vrome bezitter bleef wonder boven wonder ongedeerd. „Tijd"., Uitvoer van paarden. Te Bergen op Zoom had de keuring van paarden plaats bestemd voor den uitvoer naai- Duitsch- land' voor wat betreft Westelijk N.-Brabant en een gedeelte van Zeeland. Er moesten 400 paarden worden gekeurd^ doch er ont braken 170. Van de overige werden er slechts 11 af gekeurd, wel een bewijs, dat, waar de keu ring zeer vluchtig ging, me4 groote behoef te heeft aan deze dieren. Zij werden aan het station der S.S. in de daai-toe speciaal uit Duitschland gezonden wagons geladen en per extra trein vervoerd. Er zal nog een tweede keuringsdag plaats vinden, in de volgende maand, daar in deze streek nog een groot aantal 2-jarige ruinen' en hengsten aanwezig is. De brand in de Universiteitsbibliotheek te Groningen. In die eerste berichtan over d'&h brand in de undversitedtsJbiibJio- the'dk te Groningen wend kortsluiting als de oorzaak van, den- brand genoemd. Dit was evenwel niet juist. Naar de „Prov.i Gr. Ct." meMt, heeft een onderzoek aanl het licht gebracht, diat die brand niet aan kortsluiting, te wijten is geweest. Vastge steld is, dat de jongste bediende in dd bibliotheek op den morgen voor den brand de kachel!, op die bovenverdieping liaeft leeggehaalid en de asch, die nog heet was, in een houten kistje gedaan en op den turfzolder geplaatst heeft. Het meest aannemelijk werd geacht, d)at hierin dd oorzaak van den brand gezocht moet wor den. De aard van den brand wees er op, d!at juist onder diat kistje de vloer id doorgebrand em zich van jiaar heeft uit gebreid. Smokkelaarslisten. Op den Groesbeek- schen weg zijn eergisteravond door de mi litaire kommiezen een tweetal fietsende Groesbeekers gesnapt, die de banden, hun ner splinternieuwe karretjes geheel had den opgevuld met... sajet. Fietsen en smok kelwaar werden natuurlijk in beslag ge nomen. Beloonde eerlijkheid, Een Belgische jongen te Middelburg vond aldaar op straat een courant, waarin een 'belastingpapier en een bedrag van f 52 was gewikkeld. Hij bracht met een vriendje het gevondene aan den eigenaar en ieder van hen, kreeg als belooning15 cent.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 6